Predchadzanie obezite

diskusia o tom, kedy , ako a čím začať prikrmovať a potrebe tekutín bábätiek

Predchadzanie obezite

Neprečítaný príspevokod charlie » 28 Okt 2011, 11:15

Nedavno som citala, ze jednym z pravidiel, ako predchdzat obezite u deti je nedojcit bezprostredne po podani prikrmu. Co si o tom myslite? Mna to dost prekvapilo, lebo ja to robievam zakazdym. Niekedy nadojcim aj taku hodinku pred a potom este po... :? Moja spapa tych 180ml na obed a je pravda, ze za posledne 2 mesiace dost pribrala, zeby som niekde robila chybu? No, ma 8kg a 9 mesiacov, tak si myslim, ze aj tak je este malinka oproti ostatnym detom, tak sa aj tesim, ze dobre papa, ale tato info ma zmiatla.
charlie
 
Príspevky: 132
Registrovaný: 18 Máj 2011, 09:30
Počet detí: 2

Re: Predchadzanie obezite

Neprečítaný príspevokod Klemka » 28 Okt 2011, 11:21

Charlie, mýtov nájdeš o dojčení kde len pozrieš požehnane :( Myslím, že štúdia, ktorá by tento fakt mala dokázať alebo vyvrátiť neexistuje a nikdy existovať nebude, takže z čoho sa dotyčný informoval, neviem. Každopádne - deti, ktoré nie sú dlhodobo dojčené majú vyššie riziko vzniku obezity a aj iné ukazovatele s tým súvisiace - hladina cholesterolu, lipidové profily atď. sú pri takýchto deťoch zhoršené. Jednou z podmienok toho, aby dieťa mohlo byť dojčené dlhodobo je, že sa dojčí na požiadanie - to znamená vtedy, kedy potrebuje, ak potrebuje po príkrme, tak aj po príkrme, či pred príkrmom, kedykoľvek. Toto "pravidlo" navyše zavádza jeden meter na každého a to je vždy škodlivé. Z tohoto všetkého mne logicky vyplýva, že tento fakt, ktorý Ťa znepokojil, je naozaj len mýtom. Môžeš naďalej reagovať na signály svojho dieťaťa, to totiž najlepšie vie, čo potrebuje.
Klemka
 
Príspevky: 1363
Registrovaný: 22 Mar 2011, 09:46
Počet detí: 1

Re: Predchadzanie obezite

Neprečítaný príspevokod charlie » 28 Okt 2011, 11:33

Dakujem, to som rada...Inak, neviem, ci robim dobre, ale po prikrme napr. ju dojcim tak, aby sa "napila", nie "najedla", cize kratsie a z oboch stran.
charlie
 
Príspevky: 132
Registrovaný: 18 Máj 2011, 09:30
Počet detí: 2

Re: Predchadzanie obezite

Neprečítaný príspevokod Klemka » 28 Okt 2011, 12:39

Charlie, ja myslím, že to netreba nejako analyzovať - ak sa chce dojčiť, môžeš ju nadojčiť a ak chceš niečo robiť s príjmom mlieka, aj tu platí, že na druhý prsník by sa dieťa malo dávať až po tom, čo už na prvom nepije, materské mlieko sa nedelí na "predné" a "zadné", či na mlieko "od smädu" a "od hladu", ak pije, vždy je v tom mlieku tuk, bielkoviny a iné veci, ktoré nie sú len od smädu. Odtŕhať do prsníka dieťa, ktoré tam ešte chce byť, môže niektoré deti hnevať a spôsobovať správanie podobné štrajku, preto, ak nepotrebujeme robiť nič s príjmom mlieka, je dôležité tam deculo nechať, nech sa dojčí, až dokým samo nepustí prsník. A potom, ak ešte chce, ponúknuť druhý prsník.
Klemka
 
Príspevky: 1363
Registrovaný: 22 Mar 2011, 09:46
Počet detí: 1

Re: Predchadzanie obezite

Neprečítaný príspevokod charlie » 28 Okt 2011, 14:34

Joooj, tak som to nemyslela...len ked sa pusti, tak ju nevratim spat na ten isty, ale supnem jej hned druhy. No, keby som ju nasilu odtrhla, tak mi urobi taky cirkus, ze az :D Tak to si ma potesila, ze nie je predne a zadne mlieko...to sa mi paci ;)
charlie
 
Príspevky: 132
Registrovaný: 18 Máj 2011, 09:30
Počet detí: 2

Re: Predchadzanie obezite

Neprečítaný príspevokod vejula » 29 Okt 2011, 16:11

klemka to ma teraz prekvapilo, lebo ak sa dobre pamatam tak mi annag hovorila ešte o tom že maly može mať take riedke hovienko preto lebo mam nadprodukciu a pije iba predne mlieko. Preto som si potom začala dosavať to predne aby sa mi maly dostal aj k tomu zadnemu a hovienko sa mu upravilo. Takže nechapem
Obrázok užívateľa
vejula
 
Príspevky: 841
Registrovaný: 29 Máj 2011, 10:14
Bydlisko: žilina
Počet detí: 0
1. dieťa: Dominik
Rokov: 13 rokov, 11 mesiacov, 19 dní
2. dieťa: kristinka
Rokov: 11 rokov, 4 mesiace, 24 dní
Môj status: nieje nič krajšie ako byť mamičkou

Re: Predchadzanie obezite

Neprečítaný príspevokod vejula » 29 Okt 2011, 16:12

a ešte tolko že sama vidim ked si odstreknem z celkom plneho prsnika tak je to mliečko take vodove a ked je už taky poloprazdny tak to mliečko je ovela hustejšie. Preto mam pocit že to nieje len mytus o tom mliečku prednom a zadnom
Obrázok užívateľa
vejula
 
Príspevky: 841
Registrovaný: 29 Máj 2011, 10:14
Bydlisko: žilina
Počet detí: 0
1. dieťa: Dominik
Rokov: 13 rokov, 11 mesiacov, 19 dní
2. dieťa: kristinka
Rokov: 11 rokov, 4 mesiace, 24 dní
Môj status: nieje nič krajšie ako byť mamičkou

Re: Predchadzanie obezite

Neprečítaný príspevokod Klemka » 29 Okt 2011, 17:28

Vejula, uff, toto je na dlho :) Skutočne nič také ako predné a zadné mlieko neexistuje. V zmysle, že máš nejaké mlieko, ktoré je predné, menej tučné a od smädu a potom po nejake dobe, napr. po 10 minútach máš zrazu mlieko tučné, od hladu, zadné. Rozdiely v množstve tuku neumožňujú takéto jednoduché rozdelenie. Obsahu tuku v mlieku počas dojčenia sa mení, na začiatku je menej tučné, ako neskôr, ale po prvé - tak to má byť - toto je správne a po druhé - už po prvom vypudzovacom reflexe sa obsah tuku v mlieku zvyšuje. Ďalej - večer je v mlieku tuku viac než 2x viac než ráno. Takže večerné "predné" mlieko je tučnejšie než ranné "zadné". Navyše - čo znamenajú tieto informácie pre matku? Väčšinou vedú k nesprávnym úvahám a najmä k nesprávnym konaniam a to nielen u matiek, ale aj u ľudí, ktorí matke radia v oblasti dojčenia. Napr. ak dieťa nepriberá, často sa nesprávne matke odporúča neponúkať mu druhý prsník, nechať ho na prvom, aby vypilo aj zadné mlieko. Ak však dieťa nepije dostatočne, pretože má napr. nesprávne prisatie, nepije na tom "prvom" prsníku často postačujúce množstvá mlieka a pri preložení na druhý prsník by ešte aspoň niečo vypilo. Takto sa tvorba mlieka ešte viac znižuje.
Zjednodušene - ak matka nemá problémy s dojčením a dieťa dobre priberá a prospieva, vôbec nepotrebuje riešiť, či dieťa pije tučné či menej tučné mlieko alebo aké vlastne pije. A ak treba niečo riešiť, je dobré to robiť s niekym, kto vie poradiť aj konkrétne postupy, ako sa dieťa k mlieku dostane a získa ho dostatok. Alebo ako riešiť situáciu, ktorú si riešila s Annag a ktorá sa zjednodušene dá nazvať, že problém spôsobuje "predné" mlieko, ale znova ide o to, že pri nadprodukcii niektoré deti vypijú pri dojčení mlieko s vysokým obsahom laktózy, viac než je jeho bežná kapacita na strávenie a nestrávená laktóza robí šarapatu v hrubom čreve. Riešením nie je odsať "predné" mlieko, pretože to len zhoršuje nadprodukciu, ale riešiť nadprodukciu - citlivo upravovať tvorbu mlieka, tak aby tieto príznaky zmizli alebo sa aspoň zmiernili.
Klemka
 
Príspevky: 1363
Registrovaný: 22 Mar 2011, 09:46
Počet detí: 1

Re: Predchadzanie obezite

Neprečítaný príspevokod janka » 29 Okt 2011, 22:03

vejula, ja som citala, ze s miekom to funguje tak, ze ked sa vytvori v prsiach, tak je dost bohate na tuk, ale postupne sa tuk vstrebava z neho prec naspat do matkinho tela. Takze cim dlhsie stoji, tym je "vodovejsie". Preto mozno dieta, ked zacne pit, tak pije redsie mlieko, no kedze mlieko sa v prsnikoch tvori neustale, tak cim dlhsie sa dieta dojci, k tym hustejsiemu mlieku sa dostava, lebo zacina prevladat to cerstvejsie tukovejsie. Preto je vraj aj lepsie dojcit casto, lebo to babatko pije cerstve tucne mlieko a tak dobre pribera. Kdezto, ked sa intervaly dojcenia natahuju, dieta pije uz odstate mlieko, zaplni si zaludok vodovejsim mliekom, k tucnejsiemu sa uz nedostane, a tak slabsie pribera. Opravte ma, mamilacky, ak trepem blbosti, som len laik samouk :D
janka
 
Príspevky: 668
Registrovaný: 22 Mar 2011, 23:05
Počet detí: 0

Re: Predchadzanie obezite

Neprečítaný príspevokod Klemka » 30 Okt 2011, 08:23

Janka, toto neviem, ale viem, že matky, ktorým sa aj darí dojčiť v nefyziologických 3-hodinových intervaloch, majú mlieko s nižším obsahom tuku než tie, ktoré dojčia na požiadanie. Na nastavenie hladiny tuku vplýva mimochodom aj to, či dieťa dostalo šancu na samoprisatie po pôrode.
Klemka
 
Príspevky: 1363
Registrovaný: 22 Mar 2011, 09:46
Počet detí: 1

Re: Predchadzanie obezite

Neprečítaný príspevokod leelo » 09 Jan 2012, 17:43

Klemka, ahoj, zaujalo ma, co pises o samoprisati a nastaveni hladiny tuku v mliecku. mohla by si to. prosim, rozviest, ked budes mat cas? dakujem pekne :)
Obrázok užívateľa
leelo
 
Príspevky: 344
Registrovaný: 22 Mar 2011, 15:20
Bydlisko: Mnichov, Nemecko
Počet detí: 2
1. dieťa: Benjamin
Rokov: 14 rokov, 5 mesiacov, 11 dní
2. dieťa: Hugo
Rokov: 12 rokov, 6 mesiacov
Môj status: Podla nemeckeho casopisu Eltern 4/2012 usetri dojciaca zena domacemu rozpoctu zhruba 75 euro mesacne. tym, ze dojci. tak sem s peniazmi a idem nakupovat!

Re: Predchadzanie obezite

Neprečítaný príspevokod Klemka » 11 Jan 2012, 10:43

Leelo, priznám sa, že nie všetky informácie, ktoré mám, som získala ja poctivým štúdiom vedeckej literatúry, to by som asi nerobila nič iné, len sedela za kompom, tá informácia, na ktorú sa pýtaš, je uvedená v jednej prezentácii dr. Jacka Newmana, keď bol na Slovensku, ale viac podrobností o tom neviem.
Klemka
 
Príspevky: 1363
Registrovaný: 22 Mar 2011, 09:46
Počet detí: 1


Späť na Zavádzanie príkrmov

Kto je on-line

Užívatelia prezerajúci fórum: Žiadny registrovaný užívateľ nie je prítomný a 2 hostia

cron