dojcenie a stravovanie

O dojčení malých bábätiek

dojcenie a stravovanie

Neprečítaný príspevokod Bibiq » 06 Jún 2011, 11:20

Mile dojciace maminky,poradte mi prosim,ako sa stravovat pocas dojcenia...
Vcera som robila masko na stave a trosku viac cerv.papriky som dala a k tomu zemiaky na kyslo...neviem ci to tou paprikou,alebo octom v omacke,ale mala sa mi na tvaricke opupakovala:-(
Chcela by som vediet ake ovocie a zeleninku cerstv mozem,aby malu nezduvalo?uhorky?rajciny?cibulku?por?hrozno?jahody?
Dakujem vopred
Obrázok užívateľa
Bibiq
 
Príspevky: 322
Registrovaný: 22 Máj 2011, 19:59
Bydlisko: doteraz Krompachy-odteraz Bratislava-Dubravka
Počet detí: 2
1. dieťa: Tomáš
Rokov: 22 rokov, 2 mesiace, 2 dni
2. dieťa: Melánia
Rokov: 12 rokov, 10 mesiacov, 26 dní
Môj status: NEVZDAVAT SA!

Re: dojcenie a stravovanie

Neprečítaný príspevokod Klemka » 06 Jún 2011, 12:16

Bibiq, môžeš všetko 8-)
Počas dojčenie nie je nutné robiť žiadne výživové opatrenia, dojčiaca matka by sa rovnako ako iný človek mala stravovať pestro, zdravo a nutrične vyvážene a to nie kvôli dojčeniu, ale kvôli tomu, že je to potrebné pre jej zdravie. Nie je nutné sa vyhýbať zelenine, ani kapustovinám, ovociu, strukovinám, orechom... skrátka ničomu.
Vo veľmi výnimočných prípadoch môže dieťa reagovať na niečo z matkinej stravy, najčatejšie ide o reakciu na mlieko a mliečne výrobky, potom je na mieste vyskúšať eliminačnú diétu, ale to, čo popisuješ Ty, je veľmi nepravdepodobné, že by bola reakcia na jedlo.
Klemka
 
Príspevky: 1363
Registrovaný: 22 Mar 2011, 09:46
Počet detí: 1

Re: dojcenie a stravovanie

Neprečítaný príspevokod tamoulik » 06 Jún 2011, 13:13

Bibiq, suhlasim s Klemkou, treba jest vsetko a vyvazene, dieta malokedy reaguje na matkinu stravu, su to skor zauzivane praktiky z minulosti, ze sa nemoze to alebo ono, ze dieta nafukuje...
Obrázok užívateľa
tamoulik
 
Príspevky: 497
Registrovaný: 22 Máj 2011, 22:05
Bydlisko: Bratislava
Počet detí: 3
1. dieťa: Tomáš
Rokov: 15 rokov, 4 mesiace, 5 dní
2. dieťa: Samuel
Rokov: 13 rokov, 1 mesiac, 6 dní
3. dieťa: Izabela
Rokov: 9 rokov, 8 mesiacov, 27 dní
Môj status: On ne voit bien qu´avec le coeur, l´essentiel est invisible pour les yeux (A.de Saint Exupéry)

Re: dojcenie a stravovanie

Neprečítaný príspevokod kinsi » 06 Jún 2011, 13:18

Ja možem tiež laicky potvrdiť, jem skoro všetko (veľa strukovín, sóju, všetku zeleninu). Vynechala som len čokoládu a citrusy na cca 6 mesiacov, keď mala malá v 3mes. ekzém, ale už i to normálne jem a nič sa našťastie nedeje.
kinsi
 
Príspevky: 806
Registrovaný: 04 Apr 2011, 16:05
Počet detí: 2
1. dieťa: Kristínka
Rokov: 13 rokov, 8 mesiacov, 22 dní
2. dieťa: Matúško
Rokov: 11 rokov, 3 mesiace, 17 dní

Re: dojcenie a stravovanie

Neprečítaný príspevokod luludi » 06 Jún 2011, 13:39

bibiq za seba mozem povedat, ze potraviny, ktore mam rada a ktore som vzdy jedavala ma maly rad a dobre na ne reaguje (aj v ramci mm aj ako samostatny prikrm), ale potraviny, ktore som nikdy moc nevyhladavala a neskor skusila, kvoli vyvazenej strave zaradit - na nie mi maly reagoval zle.. nemame problemy s paradajkami, strukovinami, cesnakom, ale vadi exoticke ovocie (vratane bananov) a podobne. Mozno je to niecim novym, menej znamym v jedalnicku, co babo nepozna
Obrázok užívateľa
luludi
 
Príspevky: 274
Registrovaný: 22 Mar 2011, 10:01
Bydlisko: Bratislava
Počet detí: 1
1. dieťa: Richard
Rokov: 13 rokov, 8 mesiacov, 17 dní
2. dieťa: Milota
Rokov: 11 rokov, 5 mesiacov, 24 dní
Môj status: Sú len dva trvalé odkazy, ktoré môžeme dať našim deťom – jedným
sú korene, druhým krídla.

Hodding S. Carter

Re: dojcenie a stravovanie

Neprečítaný príspevokod shira » 06 Jún 2011, 16:03

ja neviem, či sme mali šťastie ale nepoznáme bolesti bruška ani vyrážky, takže som sa postupne snažila jesť všetko, samozrejme s mierou. nám napríklad citrusy nevadili ani na začiatku. neviem, či to nejako súvisí s tým, že v tehotenstve som ich jedla na kilá, mala som proste také chute. na začiatku som menej korenila, nejedla to, čo ma nadúva (jablko napríklad)do 3 mes. som nejedla kapustu a strukoviny ale teraz jem úplne všetko, aj dosť extrémne veci- tatarák, feferónky. ja viem, že sa to ľahko hovorí nám, čo sme nemali problémy. neviem ako by to bolo, keby sa niečo vyskytlo :(
Obrázok užívateľa
shira
 
Príspevky: 1916
Registrovaný: 22 Mar 2011, 21:55
Bydlisko: NM
Počet detí: 2
1. dieťa: Tomáško
Rokov: 13 rokov, 3 mesiace, 5 dní
2. dieťa: Lukáško
Rokov: 9 rokov, 8 mesiacov, 27 dní
Môj status: Čo vyžaruješ, to priťahuješ :-)

Re: dojcenie a stravovanie

Neprečítaný príspevokod Klemka » 06 Jún 2011, 16:36

Vedecké štúdie nepotvrdili ochranný efekt vyhýbania sa alergénom s ohľadom na alergie dieťaťa ani počas dojčenia, ani počas tehotenstva.
Ak má matka alergiu na nejakú potravinu, nebude ju jesť ani počas týchto období, ak nemá, načo by sa vyhýbala citrusom či iných alergénom.
Množstvo týchto odporúčaní má negatívny vplyv na ochotu matky dojčiť, najmä z dlhodobého hľadiska (kto by chcel jesť 3 dni staré rožky 4 roky?) a predčasné odstavenie dieťaťa riziká alergie (okrem mnohých ďalších rizík) jednoznačne zvyšuje.
Nehooriac o tom, že väčšinou ide o mýty - napr. cesnak, štúdia, ktorá vznikla s hypotézou, že deti "cesnakové" mlieko odmietajú, skonštatovala, že matky, ktoré bez zábran cesnak jedli, dojčili úspešnejšie a dlhodobejšie. (Žeby preto, že tak ako boli odolné voči mýtu o škodlivosti cesnaku, boli odolné aj voči mnohým iným hlúpostiam, ktoré sa hovoria a dojčiacu matku len zneistia? :P )
Klemka
 
Príspevky: 1363
Registrovaný: 22 Mar 2011, 09:46
Počet detí: 1

Re: dojcenie a stravovanie

Neprečítaný príspevokod Bibiq » 06 Jún 2011, 20:43

Dakujem za skusenosti a cenne rady,uz nebudem prezivat stres co zjest atco nie,takze jeme vsetko co nam chuti,dakujem VAM!
Obrázok užívateľa
Bibiq
 
Príspevky: 322
Registrovaný: 22 Máj 2011, 19:59
Bydlisko: doteraz Krompachy-odteraz Bratislava-Dubravka
Počet detí: 2
1. dieťa: Tomáš
Rokov: 22 rokov, 2 mesiace, 2 dni
2. dieťa: Melánia
Rokov: 12 rokov, 10 mesiacov, 26 dní
Môj status: NEVZDAVAT SA!

Re: dojcenie a stravovanie

Neprečítaný príspevokod Klemka » 06 Jún 2011, 20:55

Bibiq, dobrú chuť :) Robím to tak už 3,5 roka a nikdy som si nevšimla, že by moje dieťa na niečo z mojej stravy reagovalo.
Klemka
 
Príspevky: 1363
Registrovaný: 22 Mar 2011, 09:46
Počet detí: 1

Re: dojcenie a stravovanie

Neprečítaný príspevokod Bibiq » 06 Jún 2011, 21:04

ja len koli tomu vysevu na tvaricke malej...vraj su to novorod.akne a so stravou to nesuvisi...tak hadam to prejde,mastickujem.Dakujem
Obrázok užívateľa
Bibiq
 
Príspevky: 322
Registrovaný: 22 Máj 2011, 19:59
Bydlisko: doteraz Krompachy-odteraz Bratislava-Dubravka
Počet detí: 2
1. dieťa: Tomáš
Rokov: 22 rokov, 2 mesiace, 2 dni
2. dieťa: Melánia
Rokov: 12 rokov, 10 mesiacov, 26 dní
Môj status: NEVZDAVAT SA!

Re: dojcenie a stravovanie

Neprečítaný príspevokod Petra » 06 Jún 2011, 21:08

ahoj, neviem ci to uz niekto spominal - ale u nas bol "pes zakopany" v mliecnych vyrobkoch :-)
Petra
 
Príspevky: 64
Registrovaný: 23 Mar 2011, 11:00
Počet detí: 1
1. dieťa: Andy
Rokov: 13 rokov, 6 mesiacov, 15 dní
Môj status: "Cestu si najdem, alebo spravim" (Hannibal)

Re: dojcenie a stravovanie

Neprečítaný príspevokod Klemka » 06 Jún 2011, 21:11

Petra, spomínala som to, to býva najčastejšia príčina, ak je problém niečo zo stravy matky, tak mlieko a mliečne výrobky, preto sa toto v eliminačnej diéte odporúča vyskúšať ako prvá možnosť. Sú deti, ktoré na túto potravinu reaguju dokonca až krvou v stolici. Ale celkovo je takéto reagovanie na niečo zo stravy matky tak výnimočné, že preventívne nejesť nič, fakt nemá zmysel.
Klemka
 
Príspevky: 1363
Registrovaný: 22 Mar 2011, 09:46
Počet detí: 1

Re: dojcenie a stravovanie

Neprečítaný príspevokod Petra » 06 Jún 2011, 21:17

ano, my sme na to s pediatrickou vlastne az takto na to prisli - maly mal krvicku v stolici...jedavala som mnozstvo mlieka/mliecnych vyrobkov a ako neskusena prvodŕodicka som o takomto niecom ani nechyrovala :-( Hlavne, ze som vedela, ze kapusty, cibule ci sosovice sa NESMIEM dotknut - hahahaha
Petra
 
Príspevky: 64
Registrovaný: 23 Mar 2011, 11:00
Počet detí: 1
1. dieťa: Andy
Rokov: 13 rokov, 6 mesiacov, 15 dní
Môj status: "Cestu si najdem, alebo spravim" (Hannibal)

Re: dojcenie a stravovanie

Neprečítaný príspevokod Bibiq » 06 Jún 2011, 21:18

aha,dakujem...skusim vyskusat bez mliecnych...ale doteraz som pila aj mlieko aj jogurty a nic...ved vyskusam a uvidim...velmi dakujem!
Obrázok užívateľa
Bibiq
 
Príspevky: 322
Registrovaný: 22 Máj 2011, 19:59
Bydlisko: doteraz Krompachy-odteraz Bratislava-Dubravka
Počet detí: 2
1. dieťa: Tomáš
Rokov: 22 rokov, 2 mesiace, 2 dni
2. dieťa: Melánia
Rokov: 12 rokov, 10 mesiacov, 26 dní
Môj status: NEVZDAVAT SA!

Re: dojcenie a stravovanie

Neprečítaný príspevokod Klemka » 06 Jún 2011, 21:22

Bibiq, myslím, že to bude úplne zbytočné. Navyše mlieko je schované v mnohých veciach, o ktorých ani netušíš, je sú aj s mliekom vyrábané...
Klemka
 
Príspevky: 1363
Registrovaný: 22 Mar 2011, 09:46
Počet detí: 1

Re: dojcenie a stravovanie

Neprečítaný príspevokod tamoulik » 06 Jún 2011, 21:55

Bibiq, teraz som pozerala, ze tvoje babo ma mesiac...to bude naozaj novorodenecke akne, obaja moji synovia to mali presne od 3-6 tyzdnov a potom to preslo, je to z tvojich hormonov, ktore teraz prechadzaju do mliecky, je to uplne prirodzene a samo to prejde, so stravou to nic nema.
Obrázok užívateľa
tamoulik
 
Príspevky: 497
Registrovaný: 22 Máj 2011, 22:05
Bydlisko: Bratislava
Počet detí: 3
1. dieťa: Tomáš
Rokov: 15 rokov, 4 mesiace, 5 dní
2. dieťa: Samuel
Rokov: 13 rokov, 1 mesiac, 6 dní
3. dieťa: Izabela
Rokov: 9 rokov, 8 mesiacov, 27 dní
Môj status: On ne voit bien qu´avec le coeur, l´essentiel est invisible pour les yeux (A.de Saint Exupéry)

Re: dojcenie a stravovanie

Neprečítaný príspevokod Bibiq » 07 Jún 2011, 11:51

Dakujem TAMI,myslela som si,lebo ono to vyzera ako krupicka na lickach a cielku,inde na tele to nema...ak to prejde same,tak fajn,nerada by som behala po lekaroch a natierala kortikoidmi take male baby,ma 5tyzdnov :-)
Obrázok užívateľa
Bibiq
 
Príspevky: 322
Registrovaný: 22 Máj 2011, 19:59
Bydlisko: doteraz Krompachy-odteraz Bratislava-Dubravka
Počet detí: 2
1. dieťa: Tomáš
Rokov: 22 rokov, 2 mesiace, 2 dni
2. dieťa: Melánia
Rokov: 12 rokov, 10 mesiacov, 26 dní
Môj status: NEVZDAVAT SA!

Re: dojcenie a stravovanie

Neprečítaný príspevokod shira » 07 Jún 2011, 22:09

ja som mala na také vyrážtičky Holtov krém, ten nám hned pomohol, ale v podsate netuším, čo obsahuje. dá sa kúpiť v lekárni bez receptu tak tam zrejme nič drastické nebude. tiež som to najprv pripisovala jedlu, ale kedže som nedisciplinovaná čo sa týka diéty, jedla som aj tak krížom krážom všetko a zistila som veľmi rýchlo, že to nemá vzájomnú súvislosť. klemka s tým cesnakom máš pravdu, ja som jedla viac krát cesnakové langoše (ked nič doma nemáš nakúpené, suroviny na langoše sa najdu vždy :mrgreen: ) a malému vždy mliečko velmi chutilo, nech bolo akokolvek ochutené :)
Obrázok užívateľa
shira
 
Príspevky: 1916
Registrovaný: 22 Mar 2011, 21:55
Bydlisko: NM
Počet detí: 2
1. dieťa: Tomáško
Rokov: 13 rokov, 3 mesiace, 5 dní
2. dieťa: Lukáško
Rokov: 9 rokov, 8 mesiacov, 27 dní
Môj status: Čo vyžaruješ, to priťahuješ :-)

Re: dojcenie a stravovanie

Neprečítaný príspevokod tamoulik » 09 Jún 2011, 17:56

Len este jeden postreh, dnes mi volala jedna mamicka, ze je strasne vycerpana, bez energie, podlamuju sa jej kolena v noci, a uz ma z unavy teplotu a ake by mala brat vitaminy, ked dojci...nakoniec z nej vyslo, ze neje ziadne ovocie, iba jablka, malo zeleniny, ziadne strukoviny, lebo sa boji ako mala zareaguje na mlieko, no bola som zhrozena...baby jedzte poriadne a vyvazene, ziadne umele vitaminy ci vyzivove doplnky, vela ovocia, zeleniny, strukovin, masa, proste vsetkeho, co si telo vyzaduje!!!
Obrázok užívateľa
tamoulik
 
Príspevky: 497
Registrovaný: 22 Máj 2011, 22:05
Bydlisko: Bratislava
Počet detí: 3
1. dieťa: Tomáš
Rokov: 15 rokov, 4 mesiace, 5 dní
2. dieťa: Samuel
Rokov: 13 rokov, 1 mesiac, 6 dní
3. dieťa: Izabela
Rokov: 9 rokov, 8 mesiacov, 27 dní
Môj status: On ne voit bien qu´avec le coeur, l´essentiel est invisible pour les yeux (A.de Saint Exupéry)

Re: dojcenie a stravovanie

Neprečítaný príspevokod leelo » 09 Jún 2011, 19:15

ja som velmi dobry priklad toho, ze strava vobec do mlieka neprechadza. v nemecku sa totiz ziadne vyzivove odporucania nerobia, ma sa jest vsetko. a ked uz sa nieco neodporuca, tak je to uplny opak toho, co na slovensku. napr. niekto mi vravel, ze hrozno nie, pricom na sk sa pije vinea na mlieko.
v porodnici som mala super stravu, pestru, vyvazenu, vynikajucu. davali nam aj exoticke ovocie, strukoviny, vsetko.
na vianoce som potom prisla s 2-mes. babom na slovensko a bola som v soku, kedze moje kamosky, co dojcili nejedli toto, hento, tak som sa aj zlakla a zacala som maleho viac pozorovat, ale logika mi vravela, ze neexistuje.
jedine, co nejem, je cesnak. zacal mi vadit uz od 1. dna tehotenstva a tak tomu bolo aj v tomto teho. mam nizky tlak a on ho este znizuje. vadi mi ta aroma, nejem ho uz 2 roky :mrgreen:
Bibiq, tie vyrazticky mal aj moj maly. upozornila ma na to uz vopred ta sestricka, co nas chodila domov kontrolovat, presne tak - vraj je to z hormonov. mal to dost dlho. nedavala som mu na to nic.
Obrázok užívateľa
leelo
 
Príspevky: 344
Registrovaný: 22 Mar 2011, 15:20
Bydlisko: Mnichov, Nemecko
Počet detí: 2
1. dieťa: Benjamin
Rokov: 14 rokov, 5 mesiacov, 11 dní
2. dieťa: Hugo
Rokov: 12 rokov, 6 mesiacov
Môj status: Podla nemeckeho casopisu Eltern 4/2012 usetri dojciaca zena domacemu rozpoctu zhruba 75 euro mesacne. tym, ze dojci. tak sem s peniazmi a idem nakupovat!

Re: dojcenie a stravovanie

Neprečítaný príspevokod Bibiq » 09 Jún 2011, 20:31

Tak to asi bude ozaj hormonalne,lebo uz jej vymyzaju a pokozticka sa cisti...inak jem vsetko,okrem kapusty,ta nafukuje aj mna,ved uvidime ako to zvladneme.,nech ma mala kvalitne mliecko...v pond.ma 6t a uz je o kilo tazsia,tak sa po tych neuspechoch tesim...dakujem
Obrázok užívateľa
Bibiq
 
Príspevky: 322
Registrovaný: 22 Máj 2011, 19:59
Bydlisko: doteraz Krompachy-odteraz Bratislava-Dubravka
Počet detí: 2
1. dieťa: Tomáš
Rokov: 22 rokov, 2 mesiace, 2 dni
2. dieťa: Melánia
Rokov: 12 rokov, 10 mesiacov, 26 dní
Môj status: NEVZDAVAT SA!

Re: dojcenie a stravovanie

Neprečítaný príspevokod etnicka » 10 Jún 2011, 12:09

Bibiq, mne k tomu este napadlo, ze materske mlieko je okrem ineho aj najlepsia detska kozmetika. Ak budete mat v buducnosti problemy s pokozkou, kludne mozes natierat Tvojim mlieckom. Zabera vyborne :). Akurat pri kandidoze sa neodporuca, lebo obsahuje cukor a to je potrava pre kvasinky.
Obrázok užívateľa
etnicka
 
Príspevky: 326
Registrovaný: 23 Mar 2011, 00:23
Bydlisko: Sazdice
Počet detí: 1
Rokov: 14 rokov, 11 mesiacov, 28 dní
Môj status: Kazdy si vytvara svoju realitu

Re: dojcenie a stravovanie

Neprečítaný príspevokod sunnygirl26 » 10 Jún 2011, 17:08

presne to som riesila aj ja :) zjedla som jahodovy dzem a na druhy den som objavila malej na lickach drobne vyrazky - krupicku. Myslela som, ze to bude z jahod, ale ked to neprechadzalo ani po par dnoch, tak mi to uz bolo cudne, zeby to boli jahody. Lekarka mi potom na poradni povedala, ze je to novorodenecky ekzem, tak sme natierali....uz to zmizlo a ja som jedla uz aj cerstve jahody, paradajky, kapustu a vela inych veci :D
sunnygirl26
 
Príspevky: 1
Registrovaný: 08 Máj 2011, 08:10
Bydlisko: Vranov nad Topľou
Počet detí: 0
1. dieťa: Adrián
Rokov: 20 rokov, 10 mesiacov, 27 dní
2. dieťa: Laura
Rokov: 13 rokov, 4 dni

Re: dojcenie a stravovanie

Neprečítaný príspevokod hysterka » 08 Aug 2011, 18:53

neviete ci sa mozu jest sampiony, ked kojim - take klasicke z obchodu v konzerve?
hysterka
 
Príspevky: 225
Registrovaný: 23 Apr 2011, 08:25
Počet detí: 0
1. dieťa: Natálka
Rokov: 15 rokov, 6 mesiacov, 22 dní
2. dieťa: Tomáško
Rokov: 12 rokov, 11 mesiacov, 20 dní

Re: dojcenie a stravovanie

Neprečítaný príspevokod luciole » 08 Aug 2011, 19:07

hysterka, ja davam sampinony do vela jedal, aj cestoviny so sampinonovou omackou mame velmi radi, ta ich robievam casto a mala s tym nema ziaden problem. Pouzivam sice cerstve, nie konzervovane, ale urcite nebude rozdiel :)
Obrázok užívateľa
luciole
 
Príspevky: 875
Registrovaný: 28 Jún 2011, 12:53
Bydlisko: Bratislava
Počet detí: 2
1. dieťa: Hanka
Rokov: 13 rokov, 19 dní
2. dieťa: Grétka
Rokov: 9 rokov, 7 mesiacov, 24 dní
Môj status: dojčenie je jedna z najúžasnejších vecí na materstve a na svete vôbec :)

Ďalší

Späť na Novorodenec - 6 mesiacov

Kto je on-line

Užívatelia prezerajúci fórum: Žiadny registrovaný užívateľ nie je prítomný a 14 hostia

cron