článok o cumlíku

debata o všetkom a pre všetkých

článok o cumlíku

Neprečítaný príspevokod kinsi » 20 Júl 2011, 13:25

Nechcelo by sa nejakej poradkyni napísať koment z pohľadu laktačného poradenstva k tomuto článku?
http://turiec.sme.sk/c/5940561/psycholo ... akani.html
kinsi
 
Príspevky: 806
Registrovaný: 04 Apr 2011, 16:05
Počet detí: 2
1. dieťa: Kristínka
Rokov: 13 rokov, 8 mesiacov, 22 dní
2. dieťa: Matúško
Rokov: 11 rokov, 3 mesiace, 17 dní

Re: článok o cumlíku

Neprečítaný príspevokod etnicka » 20 Júl 2011, 15:13

Mne nie. Zameriavam sa na konkretnu pomoc mamickam a necitim sa natolko verbalne vyspelo, aby som verejne vystupovala ako odbornicka na dojcenie (teda tuto vystupujem verejne, ale nie az tak verejne, chapes, co tym chcem povedat? :)). Mozno Klemka by mohla...
Obrázok užívateľa
etnicka
 
Príspevky: 326
Registrovaný: 23 Mar 2011, 00:23
Bydlisko: Sazdice
Počet detí: 1
Rokov: 14 rokov, 11 mesiacov, 28 dní
Môj status: Kazdy si vytvara svoju realitu

Re: článok o cumlíku

Neprečítaný príspevokod etnicka » 20 Júl 2011, 15:17

Oslovila som ine poradkyne, tak uvidime, ci niekto bude reagovat
Obrázok užívateľa
etnicka
 
Príspevky: 326
Registrovaný: 23 Mar 2011, 00:23
Bydlisko: Sazdice
Počet detí: 1
Rokov: 14 rokov, 11 mesiacov, 28 dní
Môj status: Kazdy si vytvara svoju realitu

Re: článok o cumlíku

Neprečítaný príspevokod carodejnica » 20 Júl 2011, 21:23

čo to čítam?! :o
"V psychológii existuje pojem „orálny typ“, ktorý sa v detstve naučil uspokojovať svoje frustrácie cez ústa. V dospelosti môže tento typ riešiť svoju nepohodu či stres symbolickými cumľami, fajčením, pitím, zajedaním."
Obrázok užívateľa
carodejnica
 
Príspevky: 584
Registrovaný: 22 Mar 2011, 17:37
Počet detí: 2
1. dieťa: Naďa
Rokov: 14 rokov, 9 mesiacov, 3 dni
2. dieťa: Matej
Rokov: 11 rokov, 7 mesiacov, 15 dní
Môj status: "Človek sa neutopí preto, lebo sa ponorí, ale preto, lebo zostane pod vodou."
Paolo Coelho

Re: článok o cumlíku

Neprečítaný príspevokod JankaMich » 20 Júl 2011, 23:45

Mne sa nahodou odpoved psychologicky vcelku paci, i ked sa zjavne velmi nerozumie dojceniu. Vystihla totiz velmi dobre, ze ked dieta zaplace, tak sa nema ponuknut cumlik, ale matka. A tu jej chyba ten nas zakladny pomocnik - dojcenie, cili prsnik. A ak nie je, tak urcite naruc, nosic.
Ono naozaj ked sa deti uspokojuju inymi pomockami (cumel, hracky od vymyslu sveta) ako ludskou osobou, tak si to odnasaju do buducnosti - a svoje frustracie riesia pomockami (fajcenie, pitie, alebo hrackami pre dospelych (mania v nakupovani) a nie ludmi.
JankaMich
 
Príspevky: 1614
Registrovaný: 14 Apr 2011, 00:42
Bydlisko: Drahovce (Piešťany)
Počet detí: 3
1. dieťa: Olinka
Rokov: 22 rokov, 4 mesiace, 19 dní
2. dieťa: Jajka
Rokov: 18 rokov, 4 mesiace, 12 dní
3. dieťa: Katuska
Rokov: 15 rokov, 13 dní
Môj status: ako poradkyňa pri dojčení rada pomáham využívať materský inštinkt

Re: článok o cumlíku

Neprečítaný príspevokod elinka27 » 20 Júl 2011, 23:51

mne sa nahodou ten clanok celkom paci, a napisala to pekne, vlastne ona sama -ta psychologicka napisala, ze matka ma ukludnit dieta a nie veci alebo cumel
Obrázok užívateľa
elinka27
 
Príspevky: 240
Registrovaný: 26 Mar 2011, 21:15
Počet detí: 2
1. dieťa: Jakubko
Rokov: 16 rokov, 4 mesiace, 10 dní
2. dieťa: Zinka
Rokov: 13 rokov, 7 mesiacov, 4 dni
Môj status: www.nosmesa.eu
www.dojcenie.webnode.sk

Re: článok o cumlíku

Neprečítaný príspevokod Klemka » 21 Júl 2011, 07:12

Nesúhlasím s odpoveďou, ale na druhej strane nie až tak, aby som na to potrebovala reagovať, nehovoriac o tom, že šíriť energiu má zmysel len pozitívnym smerom. Dajú sa na internete nájsť ďaleko horšie odpovede v tomto smere priamo v poradniach dojčenia, ktoré napr. varujú matky pred dojčením na požiadanie v situáciách, kedy dieťa potrebuje prsník "len na upokojenie". Navyše z tejto odpovede je zrejmé, že pani psychologička si žije vo svojom svete umelej výživy, kde prsníky ani neexistujú, aspoň ja mám z toho taký pocit, že ju možnosť, že okrem cumlíka niektoré matky dávajú deťom do úst aj prsník na upokojenie, ju ani vôbec nenapadla :twisted:
Varovanie pred "orálnym" typom pobavilo aj mňa :( Práve jeden z dôvodov, ktorým sa vysvetľuje potreba fajčenia, je, že ide o ľudí, ktorí nemali možnosť sa dlhodobo dojčiť a dávať si do úst "tú správnu vec".
Klemka
 
Príspevky: 1363
Registrovaný: 22 Mar 2011, 09:46
Počet detí: 1

Re: článok o cumlíku

Neprečítaný príspevokod elinka27 » 21 Júl 2011, 09:44

Klemka no ano, ale zasa nepovedala, ze mu maju dat flasu:-D pripada mi to neutralne, sice nespomenula ani prsnik,ale celkovo to podla mna dala tak do neturalu, aby sa asi nedotkla nikoho kedze sa neuvadza ci mamicky dojcia.
Obrázok užívateľa
elinka27
 
Príspevky: 240
Registrovaný: 26 Mar 2011, 21:15
Počet detí: 2
1. dieťa: Jakubko
Rokov: 16 rokov, 4 mesiace, 10 dní
2. dieťa: Zinka
Rokov: 13 rokov, 7 mesiacov, 4 dni
Môj status: www.nosmesa.eu
www.dojcenie.webnode.sk

Re: článok o cumlíku

Neprečítaný príspevokod carodejnica » 21 Júl 2011, 17:30

Aha a čo som ešte náhodou našla... :?
http://medicus.sk/modules.php?op=modloa ... le&sid=687
Význam cumlíkov ako prostriedku prevencie pred náhlou dojčenskou úmrtnosťou (SIDS) sa podstatne zvýšil.
Obrázok užívateľa
carodejnica
 
Príspevky: 584
Registrovaný: 22 Mar 2011, 17:37
Počet detí: 2
1. dieťa: Naďa
Rokov: 14 rokov, 9 mesiacov, 3 dni
2. dieťa: Matej
Rokov: 11 rokov, 7 mesiacov, 15 dní
Môj status: "Človek sa neutopí preto, lebo sa ponorí, ale preto, lebo zostane pod vodou."
Paolo Coelho

Re: článok o cumlíku

Neprečítaný príspevokod vejula » 21 Júl 2011, 20:43

mne ta reakcia pride uplne dobra. Ved nemožeme čakať že bude odpovedať ako laktačna poradkyna ked je psychologička, v ramci svojich kompetencii odpovedala dobre, asi by bolo od veci očakavať že začne basniť o dojčení. myslim že touto odpovedou uplne vystihla podstatu, nikde nenapisala že cicik nie, podla mna to zapada do toho času travenia s dieťaťom. Nemala by som jej na tom čo vytknuť
Obrázok užívateľa
vejula
 
Príspevky: 841
Registrovaný: 29 Máj 2011, 10:14
Bydlisko: žilina
Počet detí: 0
1. dieťa: Dominik
Rokov: 13 rokov, 11 mesiacov, 19 dní
2. dieťa: kristinka
Rokov: 11 rokov, 4 mesiace, 24 dní
Môj status: nieje nič krajšie ako byť mamičkou

Re: článok o cumlíku

Neprečítaný príspevokod Petra » 21 Júl 2011, 20:51

Mne sa tiez ta odpoved ako povrchnemu citatelovi internetu paci.
A prvoplanove odsudenie, ze niekto zije vo svete umelej vyzivy sa mi veru nepozdava. Takze rozhodnutie nereagovat bolo zrejme spravnym riesenim ;)
Petra
 
Príspevky: 64
Registrovaný: 23 Mar 2011, 11:00
Počet detí: 1
1. dieťa: Andy
Rokov: 13 rokov, 6 mesiacov, 15 dní
Môj status: "Cestu si najdem, alebo spravim" (Hannibal)

Re: článok o cumlíku

Neprečítaný príspevokod kinsi » 21 Júl 2011, 22:33

Ja osobne mám z odpovede pocity zmiešané, na jednej strane je super, že v podstate podporila akoby intímnejší vzťah s matkou, ale i tak by sa mi tam hodilo aspoň spomenúť možnosť dojčenia (z článku mám pocit akoby ani niečo takéto neexistovalo) a pokiaĺ si to prečíta bežný čitateľ, tak si podľa mňa podľa mňa veľmi ľahko predstavý pod " orálnym typom" práve dieťa, ktorému pri frustrácii na upokojenie pchajú do úst prsník. Ale fakt je ten, že by nejaké reakcie asi ani nemali význam. Ale aspoň sme si podiskutovali :D
kinsi
 
Príspevky: 806
Registrovaný: 04 Apr 2011, 16:05
Počet detí: 2
1. dieťa: Kristínka
Rokov: 13 rokov, 8 mesiacov, 22 dní
2. dieťa: Matúško
Rokov: 11 rokov, 3 mesiace, 17 dní

Re: článok o cumlíku

Neprečítaný príspevokod Bibiq » 21 Júl 2011, 22:45

Suhlasim s Vejulou,pani psychologicka odpovedala na konkretnu otazku aj adekvatnou odpovedou...
Otazne je ci riesit jej odpovf ci mamicky spomenute v otazke,ze ponukaju ako alternativu na ukludnenie cumlik...kedze my tu na fore mame ine a prirodzenejsie metody,je podla mna kontraproduktivne riesit postoj k cumlu inych ludi...vsetci robia to co im je blizsie,nie?
Obrázok užívateľa
Bibiq
 
Príspevky: 322
Registrovaný: 22 Máj 2011, 19:59
Bydlisko: doteraz Krompachy-odteraz Bratislava-Dubravka
Počet detí: 2
1. dieťa: Tomáš
Rokov: 22 rokov, 2 mesiace, 2 dni
2. dieťa: Melánia
Rokov: 12 rokov, 10 mesiacov, 26 dní
Môj status: NEVZDAVAT SA!

Re: článok o cumlíku

Neprečítaný príspevokod etnicka » 22 Júl 2011, 15:58

Bibiq, suhlasim.
Obrázok užívateľa
etnicka
 
Príspevky: 326
Registrovaný: 23 Mar 2011, 00:23
Bydlisko: Sazdice
Počet detí: 1
Rokov: 14 rokov, 11 mesiacov, 28 dní
Môj status: Kazdy si vytvara svoju realitu

Re: článok o cumlíku

Neprečítaný príspevokod Klemka » 23 Júl 2011, 16:42

Carodejnica - cumlík musí znižovať riziko syndrómu náhleho úmrtia, pretože PRSNÍK (dojčenie) znižuje riziko syndrómu náhleho úmrtia.
A čo je cumlík? Umelá náhrada prsníka.
Samozrejme, že funguje. Prezentovať to však ako výhodu, či dokonca navádzať matky na používanie cumlíka, napr. po "ukotvení dojčenia" (tu po mesiaci života, inde v inom čase, po ktorom sa už mylne predpokladá, že cumlík nekazí techniku satia a spôsob prisávania sa dieťaťa) znamená, že autorom nie sú známe nielen poznatky o dojčení, ale ani riziká používania cumlíka ako také a že ich je teda požehnane. Omnoho účinnejšie je podporovať matky v dojčení, poskytnúť im potrebnú pomoc, aby mohli deťom dávať do úst pravú vec, ktorá znižuje riziko SIDS - prsník.
Klemka
 
Príspevky: 1363
Registrovaný: 22 Mar 2011, 09:46
Počet detí: 1


Späť na Voľná diskusia

Kto je on-line

Užívatelia prezerajúci fórum: Žiadny registrovaný užívateľ nie je prítomný a 5 hostia

cron