Tipy na príkrmy pre dieťa do 1.roka

diskusia o tom, kedy , ako a čím začať prikrmovať a potrebe tekutín bábätiek

Tipy na príkrmy pre dieťa do 1.roka

Neprečítaný príspevokod akdarka » 25 Mar 2011, 15:44

Zvycajne odporucania su mi jasne, co od kedy, ako pripravovat...Len u mna absentuje fantazia a kreativita ("dospelacke" jedlo mi zachranuju uzasne foodblogy :lol: ). Malemu by som rada davala zdrave, napadite jedla, kombinacie. Teraz sa este asi nejako "nenakombinujem" ale uvitam od vas rozne kreativne napady. Napr. bataty - inspirovala ma leelo ked som si hladala na MK nejake info. Mate nejake zaujimave osvedcene kombinacie, netradicne druhy zeleniny/ovocia.
Ja zatial malemu davam ovocny prikrm na desiatu a zeleninovy prikrm na obed -kupujem v bio kvalite a neskor od domacich pestovatelov, no proste ovocko a zelenina nech maju chut (napr.som bola prekvapena, ze bio karfiol je strasne chutny sladky a "hypermarketovy" mi nechutil lebo bol akoby horky). Zeleninu pripravujem na pare, zatial sme mali mrkvu, zemiak, karfiol, brokolica, batat, cervenu repu, cuketu. Z ovocia jablko, banan, hrusku. Ovocie davam surove, struham na sklenenom struhadle. Chystam sa na nejake doma pripravovane kase - tam by som potrebovala dalsiu vysoku skolu alebo len vsetko komplikujem :oops: Vedla je sice tema o kasiach (ale nic konkretne) ale keby mi niekto poradil co (ake druhy, ktore su bezlepkove, lepkove), ako pripravit + ake ovocie pridava (cerstve, susene...) a kde sa da dobre kupit. Jogurty viem, ze plnotucne, vraj biela Hollandia sa odporuca+ovocko pridat.
MInule som kupila spenat ako hotovy prikrm vo flasticke ale to bolo uplne nechutne - ako piesok. Aj som sa malemu ospravedlnila cim ho to krmim :lol: a odvtedy vyvaram nech to ma nejaku chut ;) Maso som este nedala lebo az teraz som zohnala doma krmene kuriatko, morku (cez vikend dorazi). Kralika neviem kde zozeniem. Ake ine druhy masa davate a kde kupujete.
Postupne sa budem urcite pytat :oops:
akdarka
 
Príspevky: 935
Registrovaný: 22 Mar 2011, 06:36
Počet detí: 1
Rokov: 13 rokov, 7 mesiacov, 5 dní
Môj status: "Stratené je len to, čoho sa sami vzdáme."

Re: Tipy na príkrmy pre dieťa do 1.roka

Neprečítaný príspevokod annag » 25 Mar 2011, 19:10

akdarka

u nás bolo obľúbené avokádo - keď je zrelé, roztiera sa ako maslo a je vhodné na zmiešanie s ovocím i zeleninou
Obrázok užívateľa
annag
 
Príspevky: 153
Registrovaný: 20 Mar 2011, 22:46
Bydlisko: okres Liptovský Mikuláš
Počet detí: 3
1. dieťa: Adelka
Rokov: 21 rokov, 1 mesiac, 9 dní
2. dieťa: Miško
Rokov: 17 rokov, 6 mesiacov, 21 dní
3. dieťa: Anička
Rokov: 15 rokov, 4 mesiace, 24 dní
Môj status: Aby dojčenie prinášalo mamičke radosť ...

Re: Tipy na príkrmy pre dieťa do 1.roka

Neprečítaný príspevokod leelo » 25 Mar 2011, 20:06

akdarka, dobre, ze pises, dlzim ti jeden dolezity batatovy link:
http://www.homemade-baby-food-recipes.c ... cipes.html
niektore su pomerne odvazne ;) ale ja som si to vzdy nejako prisposobila. ajtak sa to aj u vas ustali na par oblubenych kombinaciach a budes varit len to. u nas je batat skoro vzdy ako priloha (najoblubenejsi s hovadzim maskom s cervenou sosovicou) a na sladky sposob napr. s hruskou, to chuti mne este viac ako malemu.
este ma neskor asi napadne, ale budem pisat tipy s ohladom na vek tvojho maleho:

ovocie: avokado aj u nas vedie. najskor som mu to mackala na chlebik, teraz uz len krajam.

obilniny: kus-kus je vyborny ako priloha, iked si chvilu zvykal na konzistenciu. treba nechat odstat dobre do makka, pridat olej (napr.repkovy kvoli vyskokemu obsahu omega-3, 6). da sa pripravit aj na sladko, s oblubenym ovocim. a uz mas vlastne obilninovu kasu.
bulgur - rovnako jednoducha a rychla priprava ako kus-kus a tiez velmi vyzivny. najlepsi so zeleninkou.
uz si malemu asi lepok zaviedla, takze toto su lepkove psenicne obilniny. okrem toho este psenica, ovos, spalda.
bezlepkova je pohanka, proso, pseno, ryza, amarant. (amarantove pufovane gulicky mu niekedy davam do jogurtu.)
ja som mu robila kase napr. z pohankovej alebo spaldovej krupice. neskor som objavila prosove vlocky, ryzove vlocky na zaliatie horucou vodou a odstatie, pripadne kratke povarenie. kase mu chutia dodnes. davam mu ich ako cerealne ranajky s ovocim.

maso: kupujem len bio, hovadzie je super kvoli zelezu. dalej este kuracie, morcacie. kralika nejedol. u nas kralik nejako nefici.

jogurty: moj maly papa tzv.jogurt greckeho typu, je super smotanovy a kysly, husty. 10% tuku. na slovensku som ho nevidela, ale mozno by ti ho nejaky bioshop vedel na objednavku zabezpecit. ked sme na sk, tak mu davam zvolensky, ale ten mu bez ovocia vobec nechuti, je trochu iny, redsi a nema taku tukovu chut. myslim, ze kocky z ciech ten grecky jogurt poznaju, mozno aj na sk niekde je. stoji za vyskusanie, ale zase svet sa nazruti ;)

neviem, co by som este dodala. ved sa spytas na to, co ta bude zaujimat.
Obrázok užívateľa
leelo
 
Príspevky: 344
Registrovaný: 22 Mar 2011, 15:20
Bydlisko: Mnichov, Nemecko
Počet detí: 2
1. dieťa: Benjamin
Rokov: 14 rokov, 5 mesiacov, 11 dní
2. dieťa: Hugo
Rokov: 12 rokov, 6 mesiacov
Môj status: Podla nemeckeho casopisu Eltern 4/2012 usetri dojciaca zena domacemu rozpoctu zhruba 75 euro mesacne. tym, ze dojci. tak sem s peniazmi a idem nakupovat!

Re: Tipy na príkrmy pre dieťa do 1.roka

Neprečítaný príspevokod zfidorka » 26 Mar 2011, 17:52

ahoj, napisem ti ako priblizne vyzera jedalnicek mojej malej - ma sice len necelych 10 mesiacov, no mozno ta nieco inspiruje...

na desiatu davam surove ovocie, ako pises ty - jablko, hrusku, banan, v roznych kombinaciach, cca kazdy treti den tam primiesam lyzicu pomletych ovsenych vlociek (tie obsahuju lepok) a necham postat... niekedy zmiesam jablko s nastruhanou surovou mrkvou...

na obed davam zeleninu - mrkva, cuketa, tekvica, zemiak, petrzlen, zelena fazulka, hrasok, ruzickovy kel, karfiol,spenat,brokolica - pripravene v roznych kombinaciach na pare a k tomu striedam bud obilniny, strukoviny, kuracie maso alebo zltok... strukoviny som zatial davala cervenu sosovicu - rychlo sa uvari, a kedze nema supku je lahko stravitelna, ty mozes davat aj ine strukoviny, ja sa ich chystam coskoro zaradit...
obilninami som zacala bezlepkovymi, ich varenie nie je nic zlozite...
ryza - uvarila som do makka a rozmixovala,
pohanka - kupujem pohanku lamanku - vari sa 2-3 minuty v pomere s vodou 1:2, potom sa necha 15 minut odstat, niekedy tiez mixnem dohladka na kasu,
kukuricna krupica - vari sa par minut v pomere 1:3, necha sa odstat,
pseno - najskor sa 3x preleje vriacou vodou a potom sa vari v pomere 1:3 podobne ako ryza,
tie pomery su orientacne, uvidis podla konzistencia, ja robim skor redsie, kedze to jej viac chuti :)

neskor som pridala lepok - cestoviny - najskor kuskus - ten sa nemusi varit, len sa zaleje vriacou vodou a necha sa 15 min. postat, teraz davam aj klasicke cestoviny,
davam jej aj pecivo - vacsinou domaci chlebik...
kasu mozes uvarit aj z ovsenych vlociek, je dobre ich pred varenim rozmixovat, budu skor hotove...

vecer jej robim bud zeleninovy prikrm, alebo kasu z obilnin ako som pisala vyssie, ale sladku variantu, cize pridavam susene - nesirene alebo mrazene ovocie - mrazene cucoriedky a slivky mame z vlastnej urody, kupujem susene marhule bio z DM a hrozienka nesirene - tie maju aj v beznych obchodoch... susene ovocie vacsinou nevarim, len mixnem s kasou... alebo tam pridam nastruhane cestve ovocie ako na desiatu...
zeleninu kupujem bio, obilniny ktore som pisala vyssie maju v beznych potravinach...
do jedla pridavam panensky olivovy, slnecninovy alebo hroznovy olej...

kombinujem podla toho co mam prave v chladnicke, kazdy den si zapisem co jedla, kvoli odsledovaniu reakcie a maloktore kombinacie mala viackrat... :)
zfidorka
 
Príspevky: 30
Registrovaný: 22 Mar 2011, 13:15

Re: Tipy na príkrmy pre dieťa do 1.roka

Neprečítaný príspevokod akdarka » 27 Mar 2011, 19:36

annag - dakujem za tip.

leelo, zfidorka - posielam vam velku virtualnu pusu ako podakovanie za vase super prispevky. zalozim si "debilnicek" a pospisujem si to nech to mam poruke vzdy. este otazka, vsetky druhy masa sa daju pripravit na pare?
akdarka
 
Príspevky: 935
Registrovaný: 22 Mar 2011, 06:36
Počet detí: 1
Rokov: 13 rokov, 7 mesiacov, 5 dní
Môj status: "Stratené je len to, čoho sa sami vzdáme."

Re: Tipy na príkrmy pre dieťa do 1.roka

Neprečítaný príspevokod matea » 30 Mar 2011, 15:56

ahojte, my zavadzame prikrmy, syncek ma ž a pol mesiaca.
chcela som sa vas spytat, kde kupujete bio zeleninu a maso? sme z bratislavy, dakujem :D
matea
 
Príspevky: 31
Registrovaný: 22 Mar 2011, 20:24
Bydlisko: Bratislava
Počet detí: 1
Rokov: 13 rokov, 6 mesiacov, 17 dní

Re: Tipy na príkrmy pre dieťa do 1.roka

Neprečítaný príspevokod akdarka » 31 Mar 2011, 11:45

skusim ti poslat SS aby som nerobila reklamu. mam vyskusane 2 obchody, ktore robia aj dovoz a napisem ti skusenosti.
akdarka
 
Príspevky: 935
Registrovaný: 22 Mar 2011, 06:36
Počet detí: 1
Rokov: 13 rokov, 7 mesiacov, 5 dní
Môj status: "Stratené je len to, čoho sa sami vzdáme."

Re: Tipy na príkrmy pre dieťa do 1.roka

Neprečítaný príspevokod luludi » 01 Apr 2011, 12:50

akdarka prosim napisala by si aj mne, o kt. obchody ide? dakujem
Obrázok užívateľa
luludi
 
Príspevky: 274
Registrovaný: 22 Mar 2011, 10:01
Bydlisko: Bratislava
Počet detí: 1
1. dieťa: Richard
Rokov: 13 rokov, 8 mesiacov, 17 dní
2. dieťa: Milota
Rokov: 11 rokov, 5 mesiacov, 24 dní
Môj status: Sú len dva trvalé odkazy, ktoré môžeme dať našim deťom – jedným
sú korene, druhým krídla.

Hodding S. Carter

Re: Tipy na príkrmy pre dieťa do 1.roka

Neprečítaný príspevokod matea » 04 Apr 2011, 14:37

prosim vas, chcela by som sa poradit, idem kupit BIO kurca, je dost drahe, tak namiesto toho, aby sme ho zjedli cele cela rodinka, rozmyslam nejako ho spracovat a zmrazit pre mojho synka (ma 6mes).

neporadite mi ako ? dakujem pekne vopred :D
matea
 
Príspevky: 31
Registrovaný: 22 Mar 2011, 20:24
Bydlisko: Bratislava
Počet detí: 1
Rokov: 13 rokov, 6 mesiacov, 17 dní

Re: Tipy na príkrmy pre dieťa do 1.roka

Neprečítaný príspevokod akdarka » 04 Apr 2011, 16:00

ja som kupila kurca ale pre maleho som pripravila iba prsia, ostatne sme zjedli my :) uvarila som, nadrobno nakrajala, naporcovala do formicky na lad a zaliali trochu vyvarom. to je akurat cca 1porcia. ale aj tak mi z prs uvarenych zostalo vela lebo som nemrazila vela dni dopredu, radsej uvarim zase na cca 10 dni. napisem ti do SS ake kura som kupila - nie je sice bio ale ma certifikat, ze nie je krmene kadejakymi hormonmi.
akdarka
 
Príspevky: 935
Registrovaný: 22 Mar 2011, 06:36
Počet detí: 1
Rokov: 13 rokov, 7 mesiacov, 5 dní
Môj status: "Stratené je len to, čoho sa sami vzdáme."

Re: Tipy na príkrmy pre dieťa do 1.roka

Neprečítaný príspevokod akdarka » 04 Apr 2011, 16:02

matea, ved sme si uz pisali, sorry :)
akdarka
 
Príspevky: 935
Registrovaný: 22 Mar 2011, 06:36
Počet detí: 1
Rokov: 13 rokov, 7 mesiacov, 5 dní
Môj status: "Stratené je len to, čoho sa sami vzdáme."

Re: Tipy na príkrmy pre dieťa do 1.roka

Neprečítaný príspevokod matea » 04 Apr 2011, 17:45

dakujem, dakujem :)
matea
 
Príspevky: 31
Registrovaný: 22 Mar 2011, 20:24
Bydlisko: Bratislava
Počet detí: 1
Rokov: 13 rokov, 6 mesiacov, 17 dní

Re: Tipy na príkrmy pre dieťa do 1.roka

Neprečítaný príspevokod Andrea » 05 Apr 2011, 19:31

Aj ja si prosim kontakt na bio obchod z masom a zeleninou. Alebo este lepsie priamo na nejaku farmu na Slovensku alebo Rakusku. Ale radsej slovensku. Ale to by som uz asi vela chcela, ci?
Andrea
 
Príspevky: 28
Registrovaný: 04 Apr 2011, 11:26
Počet detí: 1
Rokov: 13 rokov, 8 mesiacov, 1 deň

Re: Tipy na príkrmy pre dieťa do 1.roka

Neprečítaný príspevokod akdarka » 06 Apr 2011, 12:38

Andrea, poslane :-)
akdarka
 
Príspevky: 935
Registrovaný: 22 Mar 2011, 06:36
Počet detí: 1
Rokov: 13 rokov, 7 mesiacov, 5 dní
Môj status: "Stratené je len to, čoho sa sami vzdáme."

Re: Tipy na príkrmy pre dieťa do 1.roka

Neprečítaný príspevokod matea » 09 Apr 2011, 22:21

prosim vas, ked robite zeleninu na pare, ja to robim v normalnom hrnci na takej tej kovovej dierkvoanej podlozke, nevadi to, ze je to kovove? niekde som citala, ze jablko struhat je lepsie na skle, tak rozmyslam ze preco, ci je problem ten kov alebo co ... pekne dakujem !
matea
 
Príspevky: 31
Registrovaný: 22 Mar 2011, 20:24
Bydlisko: Bratislava
Počet detí: 1
Rokov: 13 rokov, 6 mesiacov, 17 dní

Re: Tipy na príkrmy pre dieťa do 1.roka

Neprečítaný príspevokod akdarka » 10 Apr 2011, 19:29

matea, ja tiez parim v takom hrnci co ma „nadstavbu” pariacu nadobu. Je to nerez zn.berghoff. Myslim, ze by to malo byt ok;-)
akdarka
 
Príspevky: 935
Registrovaný: 22 Mar 2011, 06:36
Počet detí: 1
Rokov: 13 rokov, 7 mesiacov, 5 dní
Môj status: "Stratené je len to, čoho sa sami vzdáme."

Re: Tipy na príkrmy pre dieťa do 1.roka

Neprečítaný príspevokod matea » 10 Apr 2011, 20:16

vraj ked je to hrdzavejuci material, ze to nieco straca, ale neviem co ... kazdopadne dakujem ;)
matea
 
Príspevky: 31
Registrovaný: 22 Mar 2011, 20:24
Bydlisko: Bratislava
Počet detí: 1
Rokov: 13 rokov, 6 mesiacov, 17 dní

Re: Tipy na príkrmy pre dieťa do 1.roka

Neprečítaný príspevokod ayshka » 14 Apr 2011, 17:47

nesmie sa na kovovom, lebo sa nici vitamin C, ale ked je to nerez, tak by to nemalo vadit :-)
ayshka
 
Príspevky: 101
Registrovaný: 27 Mar 2011, 17:15
Bydlisko: Kosice
Počet detí: 1
1. dieťa: Dominik
Rokov: 14 rokov, 3 mesiace, 10 dní

Re: Tipy na príkrmy pre dieťa do 1.roka

Neprečítaný príspevokod Petra » 18 Apr 2011, 22:24

Mohla by som aj ja poprosit o kontakt na bio-masko? Dakujem pekne.
Petra
Petra
 
Príspevky: 64
Registrovaný: 23 Mar 2011, 11:00
Počet detí: 1
1. dieťa: Andy
Rokov: 13 rokov, 6 mesiacov, 15 dní
Môj status: "Cestu si najdem, alebo spravim" (Hannibal)

Re: Tipy na príkrmy pre dieťa do 1.roka

Neprečítaný príspevokod akdarka » 20 Apr 2011, 16:48

Petra, poslala som SS :-)
akdarka
 
Príspevky: 935
Registrovaný: 22 Mar 2011, 06:36
Počet detí: 1
Rokov: 13 rokov, 7 mesiacov, 5 dní
Môj status: "Stratené je len to, čoho sa sami vzdáme."

Re: Tipy na príkrmy pre dieťa do 1.roka

Neprečítaný príspevokod akdarka » 20 Apr 2011, 16:54

odkedy davate strukoviny, napr. cervenu sosovicu alebo aj ine?
a kel sa ako da pripravit pre krpcov - na pare?
maly ma 8.mesiacov a zatial mu robim len zeleninky na pare + ryzu obcas ako prilohu a par krat do tyzdna kuracie masko uvarene. zltko som este nedala, ale uz mam bio vajcia tak skusim zajtra spenatik,zemiak+zltko.
a odkedy sa mozu bezvajecne cestoviny a ako ste ich pripravovali?
a pecivo ake/kedy?

teraz mame 2 prikrmy - ovocie na desiatu (alebo pohankovu kasu obcas s bio susenymi marhulami) po 1.spanku a zeleninovo-masovy prikrm po 2.spanku - teraz co pridat? ranajky ci olovrant?
akdarka
 
Príspevky: 935
Registrovaný: 22 Mar 2011, 06:36
Počet detí: 1
Rokov: 13 rokov, 7 mesiacov, 5 dní
Môj status: "Stratené je len to, čoho sa sami vzdáme."

Re: Tipy na príkrmy pre dieťa do 1.roka

Neprečítaný príspevokod leelo » 20 Apr 2011, 17:26

akdarka, cervenu sosku som zacala davat, ked mi dosli zeleninove inspiracie - cize cca v 8.-9.mes. mozes aj zeleny hrasok, kludne uz teraz. alebo teda po sosovici.
kel som zatim nedavala, odhadujem, ze to nie je jeho chut. ale mozes varit ako chces. ja som uz neskor od naparovania upustila a varim vo vode :P
zltko som napr. nedavala nikdy. nejako to nepovazujem za potrebne.
bezvajecne cestoviny moze odkedy pozna lepok. ale stale sa s nimi len hra :) robila som ich napr tak, ze uvareny zeleny hrasok a brokolicu som rozmixovala a bola omacka. mozes do toho aj jogurtu bieleho trosku. proste ako dospelaci jeme cestoviny.
my sme zacali chlebikom, ten mu velmi chuti. pecivo len prilezitostne. tu take typicke slovenske ani nemaju. davala som mu kukuricne chrumky z kauflandu do rucicky.
co sa tyka pridania noveho prikrmu, zalezi od vasho rezimu. my sme ranajky napr zaradili ako posledne, lebo maly rano dlho odjakziva spi. veceru mal uz davno a ranajky niekedy od 10.mes. on vela spaval, nestihal jest :D za desiatu som ratala MM, ale vpodstate desiatu ako tuhy prikrm mal cca az od roka, po roku.
Obrázok užívateľa
leelo
 
Príspevky: 344
Registrovaný: 22 Mar 2011, 15:20
Bydlisko: Mnichov, Nemecko
Počet detí: 2
1. dieťa: Benjamin
Rokov: 14 rokov, 5 mesiacov, 11 dní
2. dieťa: Hugo
Rokov: 12 rokov, 6 mesiacov
Môj status: Podla nemeckeho casopisu Eltern 4/2012 usetri dojciaca zena domacemu rozpoctu zhruba 75 euro mesacne. tym, ze dojci. tak sem s peniazmi a idem nakupovat!

Re: Tipy na príkrmy pre dieťa do 1.roka

Neprečítaný príspevokod matea » 27 Apr 2011, 15:05

ahojte, syn ma 7 mesiacov, co mu mozem dat do ruky len tak na cuckanie / papanie ?
detska lekarka mi povedala, ze piskotu, ale pozeram, ze je v nich cukor, tak neviem .... dakujem :)
matea
 
Príspevky: 31
Registrovaný: 22 Mar 2011, 20:24
Bydlisko: Bratislava
Počet detí: 1
Rokov: 13 rokov, 6 mesiacov, 17 dní

Re: Tipy na príkrmy pre dieťa do 1.roka

Neprečítaný príspevokod akdarka » 27 Apr 2011, 16:25

matea, piskota je podla mna zbytocna "blbost"...ja davam jablko obhryzat ale iba ked som pri nom keby si nahodou odhryzol vacsi kusok a zabehlo mu. zatial sa nestalo..2x som mu dala chrumku kukuricnu nesolenu. inak ma hryzatka, kadejake hracky a staci mu na obhryzanie:-)
akdarka
 
Príspevky: 935
Registrovaný: 22 Mar 2011, 06:36
Počet detí: 1
Rokov: 13 rokov, 7 mesiacov, 5 dní
Môj status: "Stratené je len to, čoho sa sami vzdáme."

Re: Tipy na príkrmy pre dieťa do 1.roka

Neprečítaný príspevokod matea » 27 Apr 2011, 19:02

dakujem ti akdarka, ved prave jablcko som mu davala a rychlo si odlomil z neho vacsi kusok a zlakla som sa, asi ostanem pri tych hryzatkach teda, len sa mi zdalo, zeby nieco jedol rad aj sam ... :)
matea
 
Príspevky: 31
Registrovaný: 22 Mar 2011, 20:24
Bydlisko: Bratislava
Počet detí: 1
Rokov: 13 rokov, 6 mesiacov, 17 dní

Ďalší

Späť na Zavádzanie príkrmov

Kto je on-line

Užívatelia prezerajúci fórum: Žiadny registrovaný užívateľ nie je prítomný a 2 hostia

cron