Dobrovoľné nemocenské poistenie, ako na to?

debata o všetkom a pre všetkých

Dobrovoľné nemocenské poistenie, ako na to?

Neprečítaný príspevokod carodejnica » 14 Júl 2011, 22:21

Ahojte, zakladám túto tému, aby si mamičky poradili, ako si prilepšiť a zvýšiť si materskú.

Ja mám info, že si stačí platiť dobrovolne nemocenske poistenie s najnizsej moznej sadzby (14 eur) - aby bola splnená podmienka 270 dní a ked žena zisti, ze je tehotna, odhlasi sa z poistenia a znova sa prihlasi s datumom na dalsi den, ale uz si bude platit z maxima (je to okolo 50 eur mesacne). A v takom prípade by mala mať maximálnu materskú? Je to tak? Potrebujem v tomto poradiť aj kamarátke, takže nájde sa šikovná expertka na kľučkovanie medzi § ?? 8-)
Obrázok užívateľa
carodejnica
 
Príspevky: 584
Registrovaný: 22 Mar 2011, 17:37
Počet detí: 2
1. dieťa: Naďa
Rokov: 14 rokov, 9 mesiacov, 3 dni
2. dieťa: Matej
Rokov: 11 rokov, 7 mesiacov, 15 dní
Môj status: "Človek sa neutopí preto, lebo sa ponorí, ale preto, lebo zostane pod vodou."
Paolo Coelho

Re: Dobrovoľné nemocenské poistenie, ako na to?

Neprečítaný príspevokod Bibiq » 14 Júl 2011, 22:53

Carodejnica,to bude platit zene nezamestnana,podnikatel ci ako?
Lebo dobrovolne sa koli materskej plati socialka.,podla mna na maximalnu matersku si musi platit minimalne mesiac pred otehotnenim...ale najlepsie sa opytat na socialnej poistovni...ja som pre max.matersku bola zamestnana 3mes.a mala max.odvody,stacilo 90dni...prf tym som bola zivnostnik a to cele poistenie muselo byt najmenej 270dni pred dnom porodu.,takze pozor na predcasny porod,lebo tam potom nedaju max matersku aj keby to bolo o den menej!
Takze treba to zacat zvysene platit radsej skor.
Obrázok užívateľa
Bibiq
 
Príspevky: 322
Registrovaný: 22 Máj 2011, 19:59
Bydlisko: doteraz Krompachy-odteraz Bratislava-Dubravka
Počet detí: 2
1. dieťa: Tomáš
Rokov: 22 rokov, 2 mesiace, 2 dni
2. dieťa: Melánia
Rokov: 12 rokov, 10 mesiacov, 26 dní
Môj status: NEVZDAVAT SA!

Re: Dobrovoľné nemocenské poistenie, ako na to?

Neprečítaný príspevokod carodejnica » 14 Júl 2011, 23:04

Jáj zabudla som doplniť, kamoška je toho času na RD, 2,5 ročný synček, je nezamestnaná, pracovný pomer na dobu určitú skončil počas trvania MD... platí si už asi pol roka DNP z minima, ale že teraz niečo také platí, že sa to môže len raz za pol roka zmeniť/zvyšiť a zrovna teraz na konci júla by to mala urobiť, lenže zase bohvie kedy a či sa jej podari zostať tehu, peňazí nie je nazvyš, takže aby zbytočne neplatila. No a ja som počula, že by jej mohlo stačiť zmeniť si to na maximum, až keď otehotnie.... jasné s rizikom, že ak by bol predčasný pôrod nebodaj (dúfajme, že nie, žiadna z nás si to neželá a nielen kvôli materskej, že? )... :(
Obrázok užívateľa
carodejnica
 
Príspevky: 584
Registrovaný: 22 Mar 2011, 17:37
Počet detí: 2
1. dieťa: Naďa
Rokov: 14 rokov, 9 mesiacov, 3 dni
2. dieťa: Matej
Rokov: 11 rokov, 7 mesiacov, 15 dní
Môj status: "Človek sa neutopí preto, lebo sa ponorí, ale preto, lebo zostane pod vodou."
Paolo Coelho

Re: Dobrovoľné nemocenské poistenie, ako na to?

Neprečítaný príspevokod etnicka » 14 Júl 2011, 23:31

carodejnica, je to tak, ako pises. Este je tam podmienka, ze poistenkyna musi byt nepretrzite poistena (dobrovolne) myslim 26 tyzdnov pred nastupom na matersku, cize ked sa na matersku standardne odchadza po ukoncenom 34. tyzdni, je treba sa odhlasit a znovu prihlasit najneskor v 8. tyzdni tehotenstva.
Obrázok užívateľa
etnicka
 
Príspevky: 326
Registrovaný: 23 Mar 2011, 00:23
Bydlisko: Sazdice
Počet detí: 1
Rokov: 14 rokov, 11 mesiacov, 28 dní
Môj status: Kazdy si vytvara svoju realitu

Re: Dobrovoľné nemocenské poistenie, ako na to?

Neprečítaný príspevokod etnicka » 14 Júl 2011, 23:32

Bibiq toto mam overene zo socialnej poistovne, bola som sa tam kvoli tomuto presne pytat pred par mesiacmi. Malo sa o tom vie.
Obrázok užívateľa
etnicka
 
Príspevky: 326
Registrovaný: 23 Mar 2011, 00:23
Bydlisko: Sazdice
Počet detí: 1
Rokov: 14 rokov, 11 mesiacov, 28 dní
Môj status: Kazdy si vytvara svoju realitu

Re: Dobrovoľné nemocenské poistenie, ako na to?

Neprečítaný príspevokod Bibiq » 15 Júl 2011, 07:51

jasne etnicka,ja som bola iny pripad,ja som bola zivnosnik,takze to je ine...aby som mala max matersku,zalozila som sro kde som sa zamestnala na 90dni pred nasvpom na MD A platila max odvody...lebo ine som nestihla...2x som potratila a cakala som do 12tt co bude...takze ak je zena nezamestnana,tak je to ine...drzim palce kamoske nech jej to vsetko vyjde
:-)
Obrázok užívateľa
Bibiq
 
Príspevky: 322
Registrovaný: 22 Máj 2011, 19:59
Bydlisko: doteraz Krompachy-odteraz Bratislava-Dubravka
Počet detí: 2
1. dieťa: Tomáš
Rokov: 22 rokov, 2 mesiace, 2 dni
2. dieťa: Melánia
Rokov: 12 rokov, 10 mesiacov, 26 dní
Môj status: NEVZDAVAT SA!

Re: Dobrovoľné nemocenské poistenie, ako na to?

Neprečítaný príspevokod luciole » 15 Júl 2011, 07:52

ja som si tiez platila dobrovolne nemocenske z najvyssieho zakladu, lebo som poslednych par mesiacov robila v statnej sprave a z toho super platu by mi vysla minimalna materska a mesiac som bola aj nezamestnana. No priznam sa, ze neviem velmi poradit, lebo v tom bol strasny chaos, posuvali mi na socialke datum prihlasenia a doplacala som to, mam dojem, ze tak, aby celych tych 270 dni bolo platene z maxima...+ ma upozornili, ze na cas materskej je DNP automaticky prerusene, ale musim sa pocas nej odhlasit, lebo po prechode na rodicovske sa to automaticky povazuje za pokracovanie a mala by som zase platit z maxima. Co samozrejme nechcem...Takze ak to spravne chapem, pokial chcem este pocas rodicovskej dovolenky znovu otehotniet a nastupit na matersku bez toho, aby som medzitym isla naspat do prace, tak to DNP nemam rusit, ale iba znizit na minimum a potom trebars po 2 rokoch, ked znovu otehotniem (ze ako si verim, co? :D ), tak to zase len zvysit na max. a opat budem mat maximalnu matersku?
Obrázok užívateľa
luciole
 
Príspevky: 875
Registrovaný: 28 Jún 2011, 12:53
Bydlisko: Bratislava
Počet detí: 2
1. dieťa: Hanka
Rokov: 13 rokov, 19 dní
2. dieťa: Grétka
Rokov: 9 rokov, 7 mesiacov, 24 dní
Môj status: dojčenie je jedna z najúžasnejších vecí na materstve a na svete vôbec :)

Re: Dobrovoľné nemocenské poistenie, ako na to?

Neprečítaný príspevokod etnicka » 15 Júl 2011, 09:07

Bibiq aj ja som zivnostnicka, aj som bola. DNP si moze urobit kazdy, aj studentky, aj nezamestnane, aj zeny na RD, aj zamestnankyne, aj zivnostnicky...
Obrázok užívateľa
etnicka
 
Príspevky: 326
Registrovaný: 23 Mar 2011, 00:23
Bydlisko: Sazdice
Počet detí: 1
Rokov: 14 rokov, 11 mesiacov, 28 dní
Môj status: Kazdy si vytvara svoju realitu

Re: Dobrovoľné nemocenské poistenie, ako na to?

Neprečítaný príspevokod etnicka » 15 Júl 2011, 09:09

luciole, ano, je to tak, ako pises, akurat ked uz zistis, ze si tehotna, treba sa z DNP odhlasit a hned zase prihlasit, ale uz z maxima.
Obrázok užívateľa
etnicka
 
Príspevky: 326
Registrovaný: 23 Mar 2011, 00:23
Bydlisko: Sazdice
Počet detí: 1
Rokov: 14 rokov, 11 mesiacov, 28 dní
Môj status: Kazdy si vytvara svoju realitu

Re: Dobrovoľné nemocenské poistenie, ako na to?

Neprečítaný príspevokod carodejnica » 15 Júl 2011, 22:46

etnicka píše:luciole, ano, je to tak, ako pises, akurat ked uz zistis, ze si tehotna, treba sa z DNP odhlasit a hned zase prihlasit, ale uz z maxima.


Etnicka, teraz mi píše kamoška, že citujem:

"dnes nie je vhodné zrušiť dobrovolné nemocenské poistenie, pretože už majú pokyn znova nedovoliť prihlásenie, po pol roku je dobre zvýšiť si, ale urobiť to zmenou čiže na tlačive-registračný list fyzickej osoby si vyznačiť zmenu a určiť si vyšší vymeriavací základ ale, finančne sa počíta posledných 90 dní materská takže jej bude stačiť v prvom mesiaci tehotenstva (poprípade v druhom) spraviť zmenu na maximálny vymeriavací základ nie zrušenie:-)"
Obrázok užívateľa
carodejnica
 
Príspevky: 584
Registrovaný: 22 Mar 2011, 17:37
Počet detí: 2
1. dieťa: Naďa
Rokov: 14 rokov, 9 mesiacov, 3 dni
2. dieťa: Matej
Rokov: 11 rokov, 7 mesiacov, 15 dní
Môj status: "Človek sa neutopí preto, lebo sa ponorí, ale preto, lebo zostane pod vodou."
Paolo Coelho

Re: Dobrovoľné nemocenské poistenie, ako na to?

Neprečítaný príspevokod gabika78 » 15 Júl 2011, 22:50

etnicka: sa mi nechce veriť, že si aj niečo zistila na sociálke v LV :mrgreen: lebo ja som sa tam tiež chcela informovať ohľadom DNP a stretla som sa s obrovským nezáujmom zamestnancov čokoľvek mi vysvetliť. Nakoniec som volala na infolinku soc. poisť. a tam mi jedna veľmi milá pani poradila... fakt super.
Obrázok užívateľa
gabika78
 
Príspevky: 448
Registrovaný: 15 Apr 2011, 13:54
Počet detí: 2
1. dieťa: Martinko
Rokov: 13 rokov, 15 dní
2. dieťa: Romanko
Rokov: 10 rokov, 6 mesiacov
Môj status: Najväčšia liečivá sila je LÁSKA

Re: Dobrovoľné nemocenské poistenie, ako na to?

Neprečítaný príspevokod gabika78 » 15 Júl 2011, 22:53

mimochodom viete mi poradiť? aj ja dostávam materskú z DNP z najnižšej sadzby a hneď ako som nastúpila na materskú.. tak som to prestala platiť.... aký význam to má.. keby som to platila naďalej. Ďakujem
Obrázok užívateľa
gabika78
 
Príspevky: 448
Registrovaný: 15 Apr 2011, 13:54
Počet detí: 2
1. dieťa: Martinko
Rokov: 13 rokov, 15 dní
2. dieťa: Romanko
Rokov: 10 rokov, 6 mesiacov
Môj status: Najväčšia liečivá sila je LÁSKA

Re: Dobrovoľné nemocenské poistenie, ako na to?

Neprečítaný príspevokod etnicka » 15 Júl 2011, 23:07

gabika, oni mi tam poradit nechceli, skor ma chceli odradit. Ja som si to pozistovala inde a tam som si prisla len overit, ci to je naozaj pravda a chvilku sme sa dotahovali, ale na koniec potvrdili, co som si myslela. Ale bolo na nich vidno, ze sa im to nepaci. Takze sa zmenila vyhlaska, alebo ten pokyn zhora je len nejaka interna smernica?
Obrázok užívateľa
etnicka
 
Príspevky: 326
Registrovaný: 23 Mar 2011, 00:23
Bydlisko: Sazdice
Počet detí: 1
Rokov: 14 rokov, 11 mesiacov, 28 dní
Môj status: Kazdy si vytvara svoju realitu

Re: Dobrovoľné nemocenské poistenie, ako na to?

Neprečítaný príspevokod etnicka » 15 Júl 2011, 23:09

platit dnp ma taky vyznam, ze sa Ti to zapocitava do tych povinnych 270 dni, co musis byt poistena pred terminom porodu dalsieho babatka.
Obrázok užívateľa
etnicka
 
Príspevky: 326
Registrovaný: 23 Mar 2011, 00:23
Bydlisko: Sazdice
Počet detí: 1
Rokov: 14 rokov, 11 mesiacov, 28 dní
Môj status: Kazdy si vytvara svoju realitu

Re: Dobrovoľné nemocenské poistenie, ako na to?

Neprečítaný príspevokod etnicka » 17 Júl 2011, 15:15

Tak mi to nedalo a znovu som si to pozrela na stranke Socialnej poistovne.
"nemocenské sa určuje z PDVZ, ak
poistenec nemal v rozhodujúcom období vymeriavací základ na platenie poistného na nemocenské poistenie
dôvod na poskytnutie nemocenskej dávky zamestnancovi alebo povinne nemocensky poistenej samostatne zárobkovo činnej osobe vznikol v deň vzniku nemocenského poistenia
dobrovoľne nemocensky poistená osoba bola nepretržite nemocensky poistená menej ako 26 týždňov pred vznikom dočasnej pracovnej neschopnosti (nepretržité dobrovoľné nemocenské poistenie nie je dobrovoľné nemocenské poistenie, ktoré zaniklo a znovu vzniklo nasledujúci kalendárny deň)"
V reci obycajnych smrtelnikov to znamena, ze ak budem z maxima poistena kratsie ako 26 tyzdnov pred nastupom na matersku, vypocita sa mi materska nie z maxima, ale z predpokladaneho denneho vymeriavacieho zakladu a do uvahy sa berie obdobie z predchadzajuceho roka. Takze pokial si budem platit z minima, hned, ako otehotniem, sa odhlasim z dobrovolneho poistenia a znova sa prihlasim na nasledujuci den s maximalnym poplatkom a stihnem to platit 26 tyzdnov pred nastupom na matersku, budem mat matersku z maxima :) Mi to pripada, ze clovek musi mat 2 vysoke, aby sa z toho sam vysomaril :)
Obrázok užívateľa
etnicka
 
Príspevky: 326
Registrovaný: 23 Mar 2011, 00:23
Bydlisko: Sazdice
Počet detí: 1
Rokov: 14 rokov, 11 mesiacov, 28 dní
Môj status: Kazdy si vytvara svoju realitu

Re: Dobrovoľné nemocenské poistenie, ako na to?

Neprečítaný príspevokod carodejnica » 18 Júl 2011, 21:22

etnicka, nie som si taká istá, píše sa tam o nemocenskej, nie materskej.... nie je to rozdiel? A PDVZ je pravdepodobný vymeriavací základ.... :? som z toho pako...
Obrázok užívateľa
carodejnica
 
Príspevky: 584
Registrovaný: 22 Mar 2011, 17:37
Počet detí: 2
1. dieťa: Naďa
Rokov: 14 rokov, 9 mesiacov, 3 dni
2. dieťa: Matej
Rokov: 11 rokov, 7 mesiacov, 15 dní
Môj status: "Človek sa neutopí preto, lebo sa ponorí, ale preto, lebo zostane pod vodou."
Paolo Coelho

Re: Dobrovoľné nemocenské poistenie, ako na to?

Neprečítaný príspevokod etnicka » 19 Júl 2011, 18:36

pockaj, ale toto bolo v kolonke o materskej
Obrázok užívateľa
etnicka
 
Príspevky: 326
Registrovaný: 23 Mar 2011, 00:23
Bydlisko: Sazdice
Počet detí: 1
Rokov: 14 rokov, 11 mesiacov, 28 dní
Môj status: Kazdy si vytvara svoju realitu

Re: Dobrovoľné nemocenské poistenie, ako na to?

Neprečítaný príspevokod JankaMich » 22 Júl 2011, 21:07

Etnicka, dokazes prilohuprelozit do normalnej reci? Teda hlavne to ako to ma vyzerat na buduci rok? Podla vsetkeho to podrazie.
Prílohy
dobrovolne nemocenske poistenie.doc
(59.5 KiB) 277 krát
JankaMich
 
Príspevky: 1614
Registrovaný: 14 Apr 2011, 00:42
Bydlisko: Drahovce (Piešťany)
Počet detí: 3
1. dieťa: Olinka
Rokov: 22 rokov, 4 mesiace, 19 dní
2. dieťa: Jajka
Rokov: 18 rokov, 4 mesiace, 12 dní
3. dieťa: Katuska
Rokov: 15 rokov, 13 dní
Môj status: ako poradkyňa pri dojčení rada pomáham využívať materský inštinkt

Re: Dobrovoľné nemocenské poistenie, ako na to?

Neprečítaný príspevokod Bibiq » 23 Júl 2011, 02:12

Etnicka,Gabika...oni vam tam nechceli poradit?!
Tak to je fakt sila...su platene z nasich dani a podla mna je ich psou povinnostou s usmevom na tvari poradit kazdemu,jak z tohto statu vytiahnut korunu...lebo aj tak je hamba ake peniaze dostavame a to o rodicaku ani nevravim...a dochodcovia furt pindaju a co mamicky s detickami?to je hamba ako sa stat o nas stara a este nejake uradnicky co tam su pre teba su oprskle...to iba na SVK je mozne :-(
Obrázok užívateľa
Bibiq
 
Príspevky: 322
Registrovaný: 22 Máj 2011, 19:59
Bydlisko: doteraz Krompachy-odteraz Bratislava-Dubravka
Počet detí: 2
1. dieťa: Tomáš
Rokov: 22 rokov, 2 mesiace, 2 dni
2. dieťa: Melánia
Rokov: 12 rokov, 10 mesiacov, 26 dní
Môj status: NEVZDAVAT SA!

Re: Dobrovoľné nemocenské poistenie, ako na to?

Neprečítaný príspevokod etnicka » 23 Júl 2011, 10:57

Bibiq je pravda, ze ked som bola v BA, v socialnej poistovni boli ovela milsi a ustretovejsi ako v Leviciach. Asi si ich musime naucit.
Obrázok užívateľa
etnicka
 
Príspevky: 326
Registrovaný: 23 Mar 2011, 00:23
Bydlisko: Sazdice
Počet detí: 1
Rokov: 14 rokov, 11 mesiacov, 28 dní
Môj status: Kazdy si vytvara svoju realitu

Re: Dobrovoľné nemocenské poistenie, ako na to?

Neprečítaný príspevokod etnicka » 23 Júl 2011, 11:07

Jankamich v normalnej reci to znamena, ze ani srnka netusi :-/. Nova informacia pre mna je, ze mi zrusia k 31.12. 2011 dobrovolne poistenie a budem sa musiet nan znovu prihlasit. O sposobe vypoctu vysky materskeho tam nebolo nic relevantne. Teraz neviem, co mam robit. Asi tam zavolam, az to bude aktualne.
Obrázok užívateľa
etnicka
 
Príspevky: 326
Registrovaný: 23 Mar 2011, 00:23
Bydlisko: Sazdice
Počet detí: 1
Rokov: 14 rokov, 11 mesiacov, 28 dní
Môj status: Kazdy si vytvara svoju realitu


Späť na Voľná diskusia

Kto je on-line

Užívatelia prezerajúci fórum: Žiadny registrovaný užívateľ nie je prítomný a 10 hostia

cron