Chudokrvnosť dojčeného dieťatka

diskusia o zdraví, chorobách, raste a vývoji bábätka

Chudokrvnosť dojčeného dieťatka

Neprečítaný príspevokod lucinka » 23 Jún 2011, 15:52

Ahojte :) chcela by som sa poradit, ktore potraviny su najlepsie na odstranenie chudokrvnosti, ci MM nestaci a preco nestaci, ci aj podla Vas je pricina velakrat uz pri porode, ked sa nenecha dotepat pupocnik, pripadne daruje pupocnikova krv. Nas Tominko je plne dojceny, ma 9 mesiacov, prikrmov vela nepoje, vzdy len par lyziciek, ale viakrat denne. Dojčeny je na poziadanie, ponukam aj kazdu polhodinu. Prekonal teraz 6tu chorobu a robili mu rozbor krvi a zistili chudokrvnost. Ked budem ja jest potraviny bohatsie na zelezo, dostane sa mu tak cez MM viac? Dakujem :dojcenie:
lucinka
 
Príspevky: 34
Registrovaný: 22 Mar 2011, 11:13
Počet detí: 1
1. dieťa: Tominko
Rokov: 13 rokov, 6 mesiacov, 3 dni
Môj status: :)))

Re: Chudokrvnosť dojčeného dieťatka

Neprečítaný príspevokod estterka » 23 Jún 2011, 18:24

ake mate hodnoty? lebo mi mame vaznu anemiu,mlieko nestaci,neobsahuje totiz zelezo.
http://www.akv.sk/index.php?option=com_ ... &Itemid=30 pozri si tuto stranky ,ja som zacala do vsetkeho miesat pseno, do zeleninovych jedal petrzlenovu vnat(vela),dalej davame cviklu,susene marhule,ovsene vlocky,por,brokolicu,3krat tyzdenne telacie maso..poslali mi melasu,ta je vraj perfektna.
estterka
 
Príspevky: 555
Registrovaný: 24 Mar 2011, 08:57
Počet detí: 1
1. dieťa: Hannah
Rokov: 13 rokov, 7 mesiacov, 5 dní

Re: Chudokrvnosť dojčeného dieťatka

Neprečítaný príspevokod estterka » 23 Jún 2011, 18:25

mne tu povedali este,ze cez mlieko zelezo neprejde,mozem jest kolko chcem.
estterka
 
Príspevky: 555
Registrovaný: 24 Mar 2011, 08:57
Počet detí: 1
1. dieťa: Hannah
Rokov: 13 rokov, 7 mesiacov, 5 dní

Re: Chudokrvnosť dojčeného dieťatka

Neprečítaný príspevokod carodejnica » 23 Jún 2011, 22:39

V tomto článku od Katky Glavovej sa spomína aj železo:
http://dojcenie.wordpress.com/2010/01/1 ... prikrmy-1/

Okolo 6 mesiacov sa objavuje potreba doplniť železo. Príčinou anémie u detí zapríčinenou nedostatkom železa je nerovnováha medzi zásobami železa a príjmom železa na jednej strane a jeho potrebou na rast na druhej strane. Napríklad obsah železa v materskom mlieku i neupravenom kravskom mlieku je rovnaký. No kým z kravského mlieka je využiteľnosť len okolo 10%, z materského mlieka je to 50-80%, podobný rozdiel je i so železom v iných potravinách. Preto pri prechode na príkrmy treba zabezpečiť veľmi dobrý prísun železa. Potrebu železa podmieňuje rýchlosť rastu bábätka. Keďže bábätko si robí zásobu železa až v posledných týždňoch pred pôrodom, deti narodené skôr, deti s nízkou pôrodnou váhou pod cca 3kg alebo deti , ktoré rýchlo rastú, si potrebujú doplniť železo už pred 6 mesiacom. Stačí, ak sa zásoba železa doplní kvapkami, plné dojčenie môže pokračovať. Veľa mamičiek je vystrašených, ak im pediater povie o anémii, nedostatku železa. Je to však bežný jav, ktorým si prejde väčšina detí v období medzi 6-24 mesiacom, ale i neskôr, v obdobiach ďalších rastových špurtov, napr. v puberte. Množstvo železa v materskom mlieku neovplyvňuje množstvo železa, ktoré prijíma mamička. Ak teda bábätku železo chýba, musí sa dopĺňať priamo nemu kvapkami.
Obrázok užívateľa
carodejnica
 
Príspevky: 584
Registrovaný: 22 Mar 2011, 17:37
Počet detí: 2
1. dieťa: Naďa
Rokov: 14 rokov, 9 mesiacov, 3 dni
2. dieťa: Matej
Rokov: 11 rokov, 7 mesiacov, 15 dní
Môj status: "Človek sa neutopí preto, lebo sa ponorí, ale preto, lebo zostane pod vodou."
Paolo Coelho

Re: Chudokrvnosť dojčeného dieťatka

Neprečítaný príspevokod lucinka » 24 Jún 2011, 11:15

dakujeeem :) snad sa nam zase rozpapa!
lucinka
 
Príspevky: 34
Registrovaný: 22 Mar 2011, 11:13
Počet detí: 1
1. dieťa: Tominko
Rokov: 13 rokov, 6 mesiacov, 3 dni
Môj status: :)))

Re: Chudokrvnosť dojčeného dieťatka

Neprečítaný príspevokod Lea » 27 Jún 2011, 22:48

Ja mám informácie, že základom je, aby mamina bola v poriadku.
Moja malá a ja máme tiež problémy s nedostatkom železa. Hoci mi lekárka predpísala nejaké tablety, zatiaľ si ich nedávame. Dostala som dobré rady od jednej alternatívnej liečiteľky. A tak užívame s malou nalačno 1 veľkú lyžicu za studena lisovaného makového oleja (kúpiš na nete alebo v predajniach zdravej výživy) + zelené potraviny (Chlorellu a zelený jačmeň). Malej dávam so zeleného jačmeňa odpiť len koľko chce (zvyčajne sú to 3-4 lyžičky) a chlorellu som jej zatiaľ nedávala - budem dávať jednu rozdrvenú tabletku. Vraj mám na sto percent zaručené, že sa situácia zlepší. Toto praktizujeme už takmer 2 týždne a 10 júla máme ísť na hematologickú kontrolu, tak uvidím.
Pravdaže tieto aktivity je dobré doplniť vhodnou stravou uvedenou vyššie - pšeno, obilniny, semená, klíčky, bylinky, ja používam aj za studena lisovaný konopný olej - ten je fakt skvelý - pre zdravie aj pre krásu (minule som si s ním rýchlo vyliečila hlbokú ragádu). Fakt odporúčam.
Tak držím palce.
Lea
 
Príspevky: 24
Registrovaný: 02 Apr 2011, 20:47
Počet detí: 1
1. dieťa: Natálka
Rokov: 13 rokov, 8 mesiacov, 22 dní
2. dieťa: Katuška
Rokov: 11 rokov, 4 mesiace, 4 dni

Re: Chudokrvnosť dojčeného dieťatka

Neprečítaný príspevokod estterka » 01 Júl 2011, 18:43

lea,to je zaujimave,ten makovy olej mozu uz aj taketo male deticky? jacmen ma tiez napadlo dat hanke,asi aj zacnem.
mozno vies poradit este nieco,napr co klicis?
mne hanka to pseno nechce..musim ho totalne maskovat a posledne dni ani ine oblininy.ale ma kazdy den vela petrzlenu,aj suseneho a trikrat do tyzdna so zacala,hoci nerada,davat telacie maso.
mozem sa opytat ake ste mali hodnoty? my sme mali 78,teda uplne na hranici,u nas ma strasie,ze od 70 davaju transfuziu krvi uz,ale nasa pediatricka povedala,ze ak zacnem to maso davat,tak nemusim davat kvapky.
estterka
 
Príspevky: 555
Registrovaný: 24 Mar 2011, 08:57
Počet detí: 1
1. dieťa: Hannah
Rokov: 13 rokov, 7 mesiacov, 5 dní

Re: Chudokrvnosť dojčeného dieťatka

Neprečítaný príspevokod Lea » 02 Júl 2011, 00:30

estterka,
prečo by decká nemohli makový olej? Je to kvalitný, za studena lisovaný olej a neobsahuje ópium - ak sa toho obávaš. jačmeň a chlorellu vrelo odporúčam. Ale užívaj ich aj ty. Čo sa týka tej stravy - to nie je jednoduché ani u nás. Natálka väčšinu vecí odmieta - ale občas sa mi do nej podarí niečo dostať :-))) (veď aj preto vsádzam na kvalitu materského mlieka a snažím sa dať čo najrýchlejšie dokopy). :-)
Vysoký obsah železa aj vit. C má napr. žerucha, pažítka, ja si pestujem aj špenát, cviklu, začala som dávať strukoviny (teda červenú šošovicu a cizrnu - tie sú vraj stráviteľné aj pre malé bábätká). Vraj sú vhodné aj marhule. Pri varení skús používať morské riasy a jedlo vždy kombinuj s niečím čo obsahuje vit. C - lebo vtedy sa železo lepšie viaže (ja vždy pridávam bylinky - striedam pažítku, žeruchu, petržlenovú alebo cibuľkovú vňať apod.).
S nakličovaním zatiaľ nemám extra skúsenosti (skúšala som len fazuľu mungo a to mi moc nechutilo - asi som to nerobila dobre, rada sa priučím :-))).
A tie hodnoty, fakt neviem, lebo keď som bola s Natálkou na tom vyšetrení, tak plakala, že som vôbec nepočula a ani nemala chuť počúvať, čo mi tá lekárka hovorí. Každopádne, dám ti vedieť, ako sme dopadli a či sa situácia po mojich opatreniach zlepšila. Verím, že to bude OK. :-D
Lea
 
Príspevky: 24
Registrovaný: 02 Apr 2011, 20:47
Počet detí: 1
1. dieťa: Natálka
Rokov: 13 rokov, 8 mesiacov, 22 dní
2. dieťa: Katuška
Rokov: 11 rokov, 4 mesiace, 4 dni

Re: Chudokrvnosť dojčeného dieťatka

Neprečítaný príspevokod estterka » 02 Júl 2011, 19:21

neviem si skor predstavit,zeby mi ten olej len tak rano vypila.
jacmen beriem,ja nemam problem s anemiou,nikdy som ani nemala.
cervenu sosovicu papa od zaciatku prikrmov,aj por davam,spenat sme teraz nemali nejaku dobu,lebo z neho vracala dvakrat a bola dva tyzdne na atb,tak som sa bala,aby to nevyvracala aj s nimi. ja mungo nemozem klicit,je to odroda soji a tu mala netoleruje zatial,ani cez moje mlieko.ale viem,ze sa to na niekolko hodin namoci do vody,myslim,ze na noc a potom sa preleje do sitka a prikryje utierkov a stale premyva vodou.kym to nenaklici.

ked u nas je to fakt tak,ze na obed jej musim zmiesat co najviac veci,lebo okrem toho zje len ovocie cez den.
estterka
 
Príspevky: 555
Registrovaný: 24 Mar 2011, 08:57
Počet detí: 1
1. dieťa: Hannah
Rokov: 13 rokov, 7 mesiacov, 5 dní

Re: Chudokrvnosť dojčeného dieťatka

Neprečítaný príspevokod Lea » 02 Júl 2011, 21:27

neviem, či ty osobne máš mak v obľube, ale ja ho milujem. a olej má jemnú sladkastú makovú príchuť - je proste skvelý. prvé dva - tri razy sa Natálka čudovala čo jej to dávam, ale teraz už sama otvorí pusu a vypije ho jedna radosť (dávam jej jednu malú lyžičku nalačno).
S tými príkrmami je to ťažšie, to ti verím. Ale určite to chce len čas a obľúbi si aj iné veci ako len ovocie. Moja malá tiež teraz štrajkuje a zeleninu a mäso moc nechce. Treba asi len skúšať.
Skús jej teda dať odpiť z jačmeňa, keď ho ráno piješ a primiešať do jedla jednu rozpučenú tabletku chlorelly alebo si kúp chlorellový prášok - však je to prírodný materiál takže ublížiť jej to určite nemôže. :-D
A kedy máte ísť na kontrolu?
Lea
 
Príspevky: 24
Registrovaný: 02 Apr 2011, 20:47
Počet detí: 1
1. dieťa: Natálka
Rokov: 13 rokov, 8 mesiacov, 22 dní
2. dieťa: Katuška
Rokov: 11 rokov, 4 mesiace, 4 dni

Re: Chudokrvnosť dojčeného dieťatka

Neprečítaný príspevokod estterka » 03 Júl 2011, 13:07

tak nam to len pred dvoma tyzdnami zistili,takze zatial nemame termin na kontrolu.
ked ona malo je,viac sa koji. a u nas su strasne horucavi,ani sa jej necudujem. ranajkovat zacala len tento tyzden a okrem toho obeda(co je zelenina,maso atd,chuda,vsetko mozne sa snazim do toho zamixovat) zje vecer este trochu niecoho. a melasu nedavas? mak mam rada,mozno poviem nasim,nech mi poslu ten olej a mozno aj tu chlorelu. jacmen pijem ja vecer pred spanim,no ale vskusam,co nan povie hanka:)
davas aj nejaky doplnok zeleza okrem prirodnych veci? ja zatial nie.
estterka
 
Príspevky: 555
Registrovaný: 24 Mar 2011, 08:57
Počet detí: 1
1. dieťa: Hannah
Rokov: 13 rokov, 7 mesiacov, 5 dní

Re: Chudokrvnosť dojčeného dieťatka

Neprečítaný príspevokod Lea » 04 Júl 2011, 16:16

estterka, zatiaľ nič iné nedávam - ja nie som veľmi za chémiu, veď ako koniec koncov takmer každá mamina :-). jedenkrát do týždňa dávam hovädzinu. raz králika a vaječný žltok a ostatné dni len zeleninu, ovocie, obilniny, strukoviny sem-tam - zatiaľ jej veľmi neberú. ráno dávam čisté obilninové kaše alebo domáci chlieb (pečiem špaldový s rôznymi semienkami) - len tak samý alebo s paradajkou či troškou konopného oleja. večer čo príde - ovocie alebo kašu - podľa toho čo jedla počas dňa a stavu chladničky či záhrady :-).
melasu nedávam - čo to je? veď sama som zvedavá ako dopadneme. určite ti dám vedieť.
Lea
 
Príspevky: 24
Registrovaný: 02 Apr 2011, 20:47
Počet detí: 1
1. dieťa: Natálka
Rokov: 13 rokov, 8 mesiacov, 22 dní
2. dieťa: Katuška
Rokov: 11 rokov, 4 mesiace, 4 dni

Re: Chudokrvnosť dojčeného dieťatka

Neprečítaný príspevokod estterka » 05 Júl 2011, 00:32

melasu mi poslali z domu,este nedosla.vraj sa to uziva pri anemii,je to sladidlo a dava sa takymto detom pol malej lyzicky s kvapkou citronu denne. to mi hned kazdy ako prve radili. drzim vam velmi palce!
estterka
 
Príspevky: 555
Registrovaný: 24 Mar 2011, 08:57
Počet detí: 1
1. dieťa: Hannah
Rokov: 13 rokov, 7 mesiacov, 5 dní

Re: Chudokrvnosť dojčeného dieťatka

Neprečítaný príspevokod etnicka » 05 Júl 2011, 14:27

melasa je vyborna aj do kolacov miesto cukru, mnam :)
Obrázok užívateľa
etnicka
 
Príspevky: 326
Registrovaný: 23 Mar 2011, 00:23
Bydlisko: Sazdice
Počet detí: 1
Rokov: 14 rokov, 11 mesiacov, 28 dní
Môj status: Kazdy si vytvara svoju realitu

Re: Chudokrvnosť dojčeného dieťatka

Neprečítaný príspevokod Lea » 05 Júl 2011, 14:51

tak to vyskúšame :-))). aj vám nech sa darí estterka :-D
Lea
 
Príspevky: 24
Registrovaný: 02 Apr 2011, 20:47
Počet detí: 1
1. dieťa: Natálka
Rokov: 13 rokov, 8 mesiacov, 22 dní
2. dieťa: Katuška
Rokov: 11 rokov, 4 mesiace, 4 dni

Re: Chudokrvnosť dojčeného dieťatka

Neprečítaný príspevokod Mirkaska » 09 Sep 2011, 22:40

Lea píše:. A tak užívame s malou nalačno 1 veľkú lyžicu za studena lisovaného makového oleja (kúpiš na nete alebo v predajniach zdravej výživy) +ja používam aj za studena lisovaný konopný olej - ten je fakt skvelý - pre zdravie aj pre krásu (minule som si s ním rýchlo vyliečila hlbokú ragádu). Fakt odporúčam.
.

ahoj. môžeš napísať značku olejov, resp. www. stránku, chcela by som si tiež kúpiť pre dcéru, ale značiek je hrozne veľa a nevyznám sa, ktorý je dobrý a kvalitný. napr. konopný SUN má aj svoju vlastnú www.str. a vychvaľujú ho ako najlepší, ale neviem.
vdaka
Mirkaska
 
Príspevky: 258
Registrovaný: 20 Apr 2011, 11:30
Bydlisko: Brezno
Počet detí: 0
1. dieťa: Ema Mária
Rokov: 13 rokov, 6 mesiacov, 21 dní
2. dieťa: Filip
Rokov: 10 rokov, 1 mesiac, 23 dní

Re: Chudokrvnosť dojčeného dieťatka

Neprečítaný príspevokod Lea » 01 Okt 2011, 23:31

Ahoj Mirkaska,

konopný olej jednoznačne SUM! Je geniálny! Objednať môžeš tu: http://www.konopny-olej.sk/e-shop.

makový olej používam od Dr. Subotiča. http://www.centrumctm.sk/product/makovy-olej-14/
Inak ja som bola nedávno na vyšetreniach krvných a po užívaní oleja, chlorelly aj zeleného jačmeňa mám hladiny železa úplne v poriadku. Malej brali krv akurát včera a výsledky budú v pondelok, tak som veľmi zvedavá.
Lea
 
Príspevky: 24
Registrovaný: 02 Apr 2011, 20:47
Počet detí: 1
1. dieťa: Natálka
Rokov: 13 rokov, 8 mesiacov, 22 dní
2. dieťa: Katuška
Rokov: 11 rokov, 4 mesiace, 4 dni

Re: Chudokrvnosť dojčeného dieťatka

Neprečítaný príspevokod estterka » 17 Okt 2011, 13:50

ahoj lea,v dobrom zavidim,nasej hodnoty stale klesaju,ale tak,ze uz takmer nema zelezo v krvi. pockame este chvilku a ak budu klesat dalej,musime asi na gastro,ci nema poruchy absorbcie alebo neviem co dalej bude.
estterka
 
Príspevky: 555
Registrovaný: 24 Mar 2011, 08:57
Počet detí: 1
1. dieťa: Hannah
Rokov: 13 rokov, 7 mesiacov, 5 dní

Re: Chudokrvnosť dojčeného dieťatka

Neprečítaný príspevokod Lea » 25 Okt 2011, 01:58

hmmmm, to ma fakt mrzí. do kelu, nič nepomohlo??? daj vedieť, ako sa vám darí. držím palce
Lea
 
Príspevky: 24
Registrovaný: 02 Apr 2011, 20:47
Počet detí: 1
1. dieťa: Natálka
Rokov: 13 rokov, 8 mesiacov, 22 dní
2. dieťa: Katuška
Rokov: 11 rokov, 4 mesiace, 4 dni

Re: Chudokrvnosť dojčeného dieťatka

Neprečítaný príspevokod estterka » 25 Okt 2011, 02:27

nic,nic nepomaha. ako ste vy dopadli?
mam aj ten makovy olej ale nemam jej ho ako dat,same nevypije ani keby co bolo a kase nechce,malokedy. chuda,ked aj zje kasu to je taky mix vsetkeho,co sa tam snazim zamaskovat :( denne je dost vela brokolice,aj telacie maso jej davam.ked ona dost malo zje.
a teraz jej davam toto http://eshop.finclub.sk/tekute-produkty ... rofortis-b
strasne pri tom vrieska,ako keby ju z koze derieme,ale uz aspon to prehltne a nevypluva. a homeopatiu mame. tak ked dopije tu flasticku sirupu,pojdeme znova na krv. lebo nemame termin dany. ake mate hodnoty? zeleza a hemoglobinu?
estterka
 
Príspevky: 555
Registrovaný: 24 Mar 2011, 08:57
Počet detí: 1
1. dieťa: Hannah
Rokov: 13 rokov, 7 mesiacov, 5 dní

Re: Chudokrvnosť dojčeného dieťatka

Neprečítaný príspevokod JankaMich » 25 Okt 2011, 22:58

Essterka, ja sa v tomto tez nevyznam, skus priamo poradnu na Mamile, poradkyna tam je vyborna i v tejto problematike.
JankaMich
 
Príspevky: 1614
Registrovaný: 14 Apr 2011, 00:42
Bydlisko: Drahovce (Piešťany)
Počet detí: 3
1. dieťa: Olinka
Rokov: 22 rokov, 4 mesiace, 19 dní
2. dieťa: Jajka
Rokov: 18 rokov, 4 mesiace, 12 dní
3. dieťa: Katuska
Rokov: 15 rokov, 13 dní
Môj status: ako poradkyňa pri dojčení rada pomáham využívať materský inštinkt

Re: Chudokrvnosť dojčeného dieťatka

Neprečítaný príspevokod lenkaa » 27 Okt 2011, 13:24

Dnes som hovorila s doktorom kvoli vysledkom. Mame vraj znizene hodnoty zeleza 79,5. Teeeda, moc mi tento udaj nepovedal. :-| Ake hodnoty ste mali? Vraj nam predpise FE v kvapkach. Zajtra si ideme pon a dostaneme aj uz spominany vypis rastovych prirastkov. Idem ja supnut sosovicu a pseno do vyvaru, kt. mame teraz na plotne. ;)
lenkaa
 
Príspevky: 340
Registrovaný: 11 Aug 2011, 11:59
Počet detí: 1
1. dieťa: syncek prvorodený
Rokov: 13 rokov, 2 mesiace, 24 dní

Re: Chudokrvnosť dojčeného dieťatka

Neprečítaný príspevokod estterka » 27 Okt 2011, 14:17

to je skor hemoglobin,nie? zelezo ma dolnu hranicu 6 a nieco. hemoglobin je takto a je to tiez dost malo,norma zacina okolo 110-120. ja zelezo v kvapkach stale moc nechcem davat,totizto velmi logicky obsahuje ecka nevhodne detom..
estterka
 
Príspevky: 555
Registrovaný: 24 Mar 2011, 08:57
Počet detí: 1
1. dieťa: Hannah
Rokov: 13 rokov, 7 mesiacov, 5 dní

Re: Chudokrvnosť dojčeného dieťatka

Neprečítaný príspevokod lenkaa » 27 Okt 2011, 16:03

Dakujem za poopravenie esterka. Ono tych udajov mi vravel viac, len som to vysvetlenie cez telefon poriadne nezachytila. Hovoril nieco, ze 6 a 7 a potom povedal 79,5. Kazdopadne aj ja by som to najradsej riesila stravou. Problem je, ze drobec stravu odmieta. Aj teraz mi zjedol 2 lyzicky uz spominanej polievky. A to sa celkom tesim, ze zjedol 2 lyzicky! Inokedy ma na ustach imaginarny zamok a to sa mozem postavit aj na hlavu a neda si betar povedat :lol: ak mi bude jest takto aj nadalej, tak neviem, neviem :-|
lenkaa
 
Príspevky: 340
Registrovaný: 11 Aug 2011, 11:59
Počet detí: 1
1. dieťa: syncek prvorodený
Rokov: 13 rokov, 2 mesiace, 24 dní

Re: Chudokrvnosť dojčeného dieťatka

Neprečítaný príspevokod luciole » 27 Okt 2011, 18:48

lenkaa, mne tie udaje teda tiez vobec nic nehovoria, ale urcite to zvladnete ;) prinajhorsom nakupis Tobiaskovi nejake zelezne hracky na obhryzanie 8-)
Obrázok užívateľa
luciole
 
Príspevky: 875
Registrovaný: 28 Jún 2011, 12:53
Bydlisko: Bratislava
Počet detí: 2
1. dieťa: Hanka
Rokov: 13 rokov, 19 dní
2. dieťa: Grétka
Rokov: 9 rokov, 7 mesiacov, 24 dní
Môj status: dojčenie je jedna z najúžasnejších vecí na materstve a na svete vôbec :)

Ďalší

Späť na Rast a zdravie bábätka

Kto je on-line

Užívatelia prezerajúci fórum: Žiadny registrovaný užívateľ nie je prítomný a 3 hostia

cron