od shira » 20 Aug 2015, 12:52
quaxi, v mliečnych a trvalých zuboch nie je nijaký rozdiel. obidvoje majú rovnakú anatómiu a rovnaké ochorenia, rovnako aj bolia. ak ich chceme dobre ošetriť, musíme použiť rovnaké postupy a rovnaký materiál, avšak vo výrazne sťažených podmienkach. ošetrenie "hala bala" ktoré je rýchle, bezbolestné a za pár eur väčšinou problém nerieši, práve naopak. plomba/vložka opakovane vypadáva, zub sa naďalej kazí, dojde k odumretiu, prípadne aj opuchu, bolesti, predčasným stratám. k mliečnym zubom sa nedá celkom pasívne postaviť, v zmysle, že sú dočasné, pretože mliečne stoličky sa prerezávajú v 2,5 roku a vypadávajú v 11.-13.roku života. Veľmi často bývajú pokazené už v 4 rokoch, a popri tom je naivné myslieť si, že vydržia do prirodzenej výmeny bez komplikácií. navyše, zuby sa nekazia jeden po druhom, ale súčasne, kedže sú všetky v rovnakom prostredí, takže pri náleze odvápnenia cca po roku sú už prítomné kazy "plošne", tj. všetky kontaktné body 4-5, z ničoho nič má dieťa v ústach 8 kazov (pritom si čistí chrup) a na pohľad má pekné biele zuby, na ktorých nie je vidno problém..
výsledkom opakovaného ošetrenia (po neustálom vypadávaní plômb) je neošetriteľné, nedôverčivé dieťa, ktoré nechápe význam ošetrenia, naopak, stav jeho chrupu sa nadalej zhoršuje. preto množstvo detí končí pri sedáciách, narkózach atď. dobre ošetriteľných detí je každopádne minimum, vo veku do 5 rokov sú skôr výnimkou. málo rodičov si to uvedomí... práve v tom je význam prevencie, aby sme neskôr ušetrili - peniaze, čas, a hlavne psychické ujmy.
moj syn vydrží urobiť jeden malý (maličký) kaz bez anestézie, anestéziu nevydrží - odmieta, koreňovú výplň má taktiež, bolestivá fáza v sedácii, zub sa robil na 4 krát, teraz sa už nedá len tak lahko ošetriť - čokolvek bolestivé, aj málo, už musí byť v sedácii.. proste sme tiež prešvihli fázu "maličkého" kazu. čo sa mliečnych zubov týka, sú malé, stredný kaz sa tam ani nepopisuje, len porvchový a hlboký. povrchový trvá len chvíľu a ked už je hlboký, je tak veľké riziko komplikácií po ošetrení - zub sa síce zaplombuje, následne však bolí, trebaa koreňovú výplň.