Kaz u rocneho dietata

diskusia o zdraví, chorobách, raste a vývoji bábätka

Re: Kaz u rocneho dietata

Neprečítaný príspevokod shira » 19 Jan 2015, 22:15

ano iba takto. potom už len celkovú narkózu.
Obrázok užívateľa
shira
 
Príspevky: 1916
Registrovaný: 22 Mar 2011, 21:55
Bydlisko: NM
Počet detí: 2
1. dieťa: Tomáško
Rokov: 13 rokov, 2 mesiace, 25 dní
2. dieťa: Lukáško
Rokov: 9 rokov, 8 mesiacov, 18 dní
Môj status: Čo vyžaruješ, to priťahuješ :-)

Re: Kaz u rocneho dietata

Neprečítaný príspevokod JankaMich » 28 Jan 2015, 19:44

JankaMich
 
Príspevky: 1614
Registrovaný: 14 Apr 2011, 00:42
Bydlisko: Drahovce (Piešťany)
Počet detí: 3
1. dieťa: Olinka
Rokov: 22 rokov, 4 mesiace, 10 dní
2. dieťa: Jajka
Rokov: 18 rokov, 4 mesiace, 3 dni
3. dieťa: Katuska
Rokov: 15 rokov, 4 dni
Môj status: ako poradkyňa pri dojčení rada pomáham využívať materský inštinkt

Re: Kaz u rocneho dietata

Neprečítaný príspevokod JankaMich » 28 Jan 2015, 19:50

minule som akurat aj v Jednote videla velku pixlu Kokosoveho oleja od Ravity, za cca 9 eur. Samozrejme, maju aj v DM.
JankaMich
 
Príspevky: 1614
Registrovaný: 14 Apr 2011, 00:42
Bydlisko: Drahovce (Piešťany)
Počet detí: 3
1. dieťa: Olinka
Rokov: 22 rokov, 4 mesiace, 10 dní
2. dieťa: Jajka
Rokov: 18 rokov, 4 mesiace, 3 dni
3. dieťa: Katuska
Rokov: 15 rokov, 4 dni
Môj status: ako poradkyňa pri dojčení rada pomáham využívať materský inštinkt

Re: Kaz u rocneho dietata

Neprečítaný príspevokod andrea360 » 26 Feb 2015, 14:21

Ahojte, pridávam sa k tejto téme, pretože aj mojej ročnej dcére sa začali kaziť zuby.

Navštívili sme zubárku - opäť ako pri prvej, nám vysvetlila, že zuby sa kazia z nočného príjmu akéhokoľvek jedla a najviac z dojčenia MM ( aj keď ideme spať s čistými zúbkami)! - čo je teda náš prípad....MM obsahuje najviac všetkých cukrov pokope a tie sa menia na kyseliny, atď....

Už sme to tu pred dvomi rokmi riešili a vysvetlili ste mi, prečo sa z MM zuby nekazia a aj teda podložené výskumami ( dúfam, že sa neprišlo na nič nové, :D :dojcenie: )

Jeden predný zub sa jej ulomil, predné majú pri ďasne biele pásy. Toto vraj netreba riešiť, až keby ju tieto zúbky boleli. Vystrašila nás ale tým, že našla dierku v štvorke a to je vraj veľmi zle.
Pýtala som sa, či jej tie zúbky môže zalakovať, ale odmietla, že lak sa jej čoskoro zotrie a tak to nemá význam...

Staršej sa začali kaziť zuby ako 2.5 roč. popri oveľa horšej hygiene a večernom pití dzúsov.
U mladšej sme si preto dali pozor a večer poctivo umývame od začiatku a veľa je zeleninu ( aj zo záhrady ), nie je anemická...lenže mladšej som dávala veľmi málo Vigantol ( a až teraz som zohnala vit.D od Jamiesonu. ). O Vigantole som našla veľa článkov o jeho škodlivosti....
Tak si myslím, či práve preto sa jej začali kaziť zuby...
andrea360
 
Príspevky: 127
Registrovaný: 24 Mar 2011, 20:37
Počet detí: 2
1. dieťa: Karin
Rokov: 13 rokov, 7 mesiacov, 9 dní
2. dieťa: Nikol
Rokov: 10 rokov, 3 mesiace, 16 dní
Môj status: Vzťahová väzba, milujem dojčenie

Re: Kaz u rocneho dietata

Neprečítaný príspevokod snežienka » 29 Mar 2015, 22:29

Tak zienky, my sme s malinkou absolvovali tu sedaciu pri vedomi a opravili jej 3 zubky.

Shira, chcela by som sa Ti touto cestou velmi podakovat za podporu dojcenia pred zakrokom, nemyslim si, ze by sme to inak zvladli. Dcerka ma malinkate zubocky, tak to cele trvalo dobrych 45 minut... mala som otlcenu klucnu kost a modru bradu od jej hlavky, ako sa branila... Tak dufam, ze si to naozaj nebude pamatat.
Obrázok užívateľa
snežienka
 
Príspevky: 143
Registrovaný: 01 Júl 2013, 21:20
Počet detí: 1
1. dieťa: Láska
Rokov: 11 rokov, 5 mesiacov, 10 dní
Môj status: So whatever you want your child to become, be.

Re: Kaz u rocneho dietata

Neprečítaný príspevokod snežienka » 29 Mar 2015, 22:32

Andrejka ahoj, ako som pisala vyssie, my sme tiez riesili zubky...
Ked sme ich boli dat opravit, lekarka pochvalila, ze tie nove su pekne, super, ze dobre cistime. ALe fakt je ten, ze som nabehla na odporucania na remineralizaciu zubov podla knihy Cure Tooth Decay od Ramiela Nagela. Co v zasade vychadza z prac dr. Westona A. Price-a, pozri napr. stranku vyzivujucitradice.cz, vitamin D sam o sebe nestaci, je to komplexnejsie. Odporuca sa skor fermentovany olej z trescej pecene.
Co sa tyka MM, tak kniha jednoznacne tvrdi, ze MM nesposobuje kazy, ak sa matka stravuje podla odporucani (guidelines) dr. Price-a, resp. podla protokolov na upravu stavu zubov spravnou vyzivou uvedenych v knihe. Mam to na sebe odskusane a retrospektivne som si uvedomila, ze kde nastala chyba.

Mozes si pozriet aj testimonial k diete dr. Price-a, co som nasla: http://www.mommypotamus.com/can-a-westo ... oth-decay/
Alebo aj stranku autora knihy: http://www.curetoothdecay.com/Baby_Bott ... -teeth.htm
Obrázok užívateľa
snežienka
 
Príspevky: 143
Registrovaný: 01 Júl 2013, 21:20
Počet detí: 1
1. dieťa: Láska
Rokov: 11 rokov, 5 mesiacov, 10 dní
Môj status: So whatever you want your child to become, be.

Re: Kaz u rocneho dietata

Neprečítaný príspevokod JankaMich » 30 Mar 2015, 08:28

Snezienka, nechcelo by sa tí spracovať krátky článok so základnými zásadami?
JankaMich
 
Príspevky: 1614
Registrovaný: 14 Apr 2011, 00:42
Bydlisko: Drahovce (Piešťany)
Počet detí: 3
1. dieťa: Olinka
Rokov: 22 rokov, 4 mesiace, 10 dní
2. dieťa: Jajka
Rokov: 18 rokov, 4 mesiace, 3 dni
3. dieťa: Katuska
Rokov: 15 rokov, 4 dni
Môj status: ako poradkyňa pri dojčení rada pomáham využívať materský inštinkt

Re: Kaz u rocneho dietata

Neprečítaný príspevokod snežienka » 31 Mar 2015, 14:44

JankaMich: oki, pri malej to vsak bude chvilu trvat :)
Obrázok užívateľa
snežienka
 
Príspevky: 143
Registrovaný: 01 Júl 2013, 21:20
Počet detí: 1
1. dieťa: Láska
Rokov: 11 rokov, 5 mesiacov, 10 dní
Môj status: So whatever you want your child to become, be.

Re: Kaz u rocneho dietata

Neprečítaný príspevokod artemis » 03 Apr 2015, 18:38

No tak ja zase hlasim ze uz mame pomaly 10 rokov a doteraz stale ani jeden kaz! Mam podozrenie ze na strave absolutne nezalezi (lebo stravu ma podla mna otrasnu - neje skoro ziadnu zeleninu, ovocie, malo vitaminov, ale je vela cestovin, zemle, sladkosti, syry, maso, ryza a podobne) podla mna to ma na svedomi ze kazdy den poctivo cisti zuby *(od prveho zuba!!! ako bola uz babatko, to som jej cistila tiez) a poriadne.
artemis
 
Príspevky: 815
Registrovaný: 16 Nov 2011, 15:58
Počet detí: 1

Re: Kaz u rocneho dietata

Neprečítaný príspevokod snežienka » 03 Apr 2015, 23:28

artemis; to je super, ze ma zubky bezkazove :) Vo vseobecnosti ide aj o stravu matky pred tehotenstvom a pocas neho, jej zdravotny stav ako aj stav otca...

ja som mala od cca 5teho mesiaca tehotenstva silny stres, v siestom mesiaci som dokonca schudla 2kg za 2 tyzdne... potom pocas vylucneho dojcenia opat stres, nejedla som skoro nic, brala som to tak, ze ved mlieko si drzi rovnaku kvalitu... co vsak nie je uplne pravda...
Obrázok užívateľa
snežienka
 
Príspevky: 143
Registrovaný: 01 Júl 2013, 21:20
Počet detí: 1
1. dieťa: Láska
Rokov: 11 rokov, 5 mesiacov, 10 dní
Môj status: So whatever you want your child to become, be.

Re: Kaz u rocneho dietata

Neprečítaný príspevokod artemis » 07 Apr 2015, 10:58

snežienka píše:artemis; to je super, ze ma zubky bezkazove :) Vo vseobecnosti ide aj o stravu matky pred tehotenstvom a pocas neho, jej zdravotny stav ako aj stav otca...

ja som mala od cca 5teho mesiaca tehotenstva silny stres, v siestom mesiaci som dokonca schudla 2kg za 2 tyzdne... potom pocas vylucneho dojcenia opat stres, nejedla som skoro nic, brala som to tak, ze ved mlieko si drzi rovnaku kvalitu... co vsak nie je uplne pravda...


snezienka, kedze zubny kaz je nakazlive ochorenie, bakteria, s ktorou sa babatko nenarodi, ale moze sa nakazit od hocijakeho cloveka, a za posobenia chcemickych reakcii v ustach k tomu - ked sa zuby pravidelne necistia, tak ja si myslim ze je uplne jedno aku stravu ma matka ci otec, ci aky maju zdravotny stav.

Najpodstatnejsie je podla mna dodrziavat v prvej faze hygienu, teda nebozkavat male deti na usta, nepouzivat spolu lyzicku, neozuzlavat padnuty cumel na zem a potom strcit dietatu do ust, jak to uplne bezne vidavam. Ja som toto dodrziavala, hygienu, nedovolila som bozkavat pribuznym a ani ja ani nikto, a ako som uz pisala od prveho zuba v druhej faze zubna kefka a pasta a ides, aj keby spalo, tak ho zobudim a jednoducho si tie zuby musi dat umyt, alebo samo si umyje. Neexistuje ist spat bez umyteho zubu. Akonahle pije hocico ine nez vodu ci nesladeny caj, vsetko ostatne znamena okamzite zub po piti pred spanim umyt. A som presvedcena ze preto taky vysledok ze dieta je bez kazu. Akonahle pride dieta do styku so slinami od ineho cloveka, v tom momente dostane tie streptokoky, ktore u milionov ludi su beznou sucastou ustnej flory. Kombinacia pritomnosti zicliveho zastreptokovaneho prostredia v ustnej dutine, chemicke reakcie, dostatocny cas posobenia (napr. pocas spanku v noci) + nedosledne cistenie zubov rovna sa zubny kaz. A je jedno co matka konzumuje alebo pije, ci aky je zdravy otec.
artemis
 
Príspevky: 815
Registrovaný: 16 Nov 2011, 15:58
Počet detí: 1

Re: Kaz u rocneho dietata

Neprečítaný príspevokod shira » 20 Apr 2015, 15:40

snezienka skoda že nemám čas si všetky tvoje linky prebrať, isto budu pre mňa zaujímavé.
artemis - ako píšeš, tak to je, čistý zub sa nekazí. teda 100% čistý. kaz je multifaktoriálne ochorenie, sám o sebe nie je dedičný, ale vplýva naň okrem hygieny a stravy množstvo (veľké množstvo) rozličných vplyvov, z ktorých najviac asi postavenie, tvar zubov, kvalita zubných tkanív, mikrobiálna flóra v ústach, kvalita a viskozita sliny... plak a slina v súčinnosti s kvalitou zubnej skloviny vytvárajú určité riziko kazu, a je tu obrovské rozpätie. takže 100% čistý zub sa nepokazí, ani ked budú všetky ostatné faktory nepriaznivé, a čím priaznivejšie faktory, tým väčšia tolerancia: naozaj sú ľudia, ktorí nemusia umyť týždeň zuby a nič sa zubom nestane.... je ich málo, ale sú, a toto dovolím si povedať, dá sa familiárne vypozorovať... z toho vznikol názor, že zuby sa kazia dedične - ten názor nevznikol z ničoho nič, len sedliackym pozorovaním... čo sa však následne vedeckým dokazovaním vyvrátilo. že teda dedičný nie je, je prenosný, infekčný atď, avšak nevylučuje sa dedičnosť alebo aj dajme tomu "získanie" tých ostatných faktorov, ktoré zdravie zubov ovplyvňujú.
moj starší syn má už 4 kazy, malinké, ale má :twisted: tam by sa zišlo pridať v hygiene no má takú fázu, že všetko sám, a je presvedčený, že čím rýchlejšie to zmákne, tým budem šťastnejšia :D myslím, že po prvom ošetrení to pochopí :mrgreen: už to je úspech, že prestal jesť sladkosti.
Obrázok užívateľa
shira
 
Príspevky: 1916
Registrovaný: 22 Mar 2011, 21:55
Bydlisko: NM
Počet detí: 2
1. dieťa: Tomáško
Rokov: 13 rokov, 2 mesiace, 25 dní
2. dieťa: Lukáško
Rokov: 9 rokov, 8 mesiacov, 18 dní
Môj status: Čo vyžaruješ, to priťahuješ :-)

Re: Kaz u rocneho dietata

Neprečítaný príspevokod quaxi » 25 Máj 2015, 22:10

Tak nas syn ma pokazeny zub, ale velmi. Este pred 1,5r si z neho kus odlomil, opravili mu to, lenze plomba casom vypadla, dalsia znovu, potom uz nas zubarka vyradila, lebo ho to prilis bolelo a nevedela ho osetrit. Tak sme 4 mesiace cakali, kym sme sa dostali ku dalsej a zub medzicasom uz katastrofalny... Vzadu tusim 5. zub, mliecny. Tato nova mu to aj rengenovala a povedala ze by bolo treba vybrat nerv, alebo vytrhnut zub. Opravit sa to vraj uz neda, nebude to nijako drzat. Tvarila sa ze vybrat nerv je lepsie (ale bere za to 140E a za trhanie 30, tak sa ani necudujem ze odporuca vyberanie nervu). Zub ho obcas boli, tak raz za mesiac to spomenul, ale netvaril sa nijako zufalo, ani neboli potrebne lieky na bolest. Shira, co si o tom myslis? Ja som vobec netusila, ze sa take nieco moze robit aj takym malym detom.
quaxi
 
Príspevky: 840
Registrovaný: 08 Dec 2011, 11:48
Počet detí: 2
1. dieťa: Zbojnik
Rokov: 15 rokov, 10 mesiacov, 18 dní
2. dieťa: Potvorka
Rokov: 12 rokov, 11 mesiacov, 18 dní

Re: Kaz u rocneho dietata

Neprečítaný príspevokod snežienka » 21 Jún 2015, 19:49

Zienky, davam Vam do pozornosti workshop:

"Co vám zubař o čištění zoubků neřekl"
Zjistěte, jaké 3 chyby dělají rodiče s dětmi při čištění nejčastěji a co dětem díky tomu hrozí kromě zkažených zubů

http://www.nevychova.cz/zive-vysilani-v1/
Obrázok užívateľa
snežienka
 
Príspevky: 143
Registrovaný: 01 Júl 2013, 21:20
Počet detí: 1
1. dieťa: Láska
Rokov: 11 rokov, 5 mesiacov, 10 dní
Môj status: So whatever you want your child to become, be.

Re: Kaz u rocneho dietata

Neprečítaný príspevokod shira » 20 Aug 2015, 12:52

quaxi, v mliečnych a trvalých zuboch nie je nijaký rozdiel. obidvoje majú rovnakú anatómiu a rovnaké ochorenia, rovnako aj bolia. ak ich chceme dobre ošetriť, musíme použiť rovnaké postupy a rovnaký materiál, avšak vo výrazne sťažených podmienkach. ošetrenie "hala bala" ktoré je rýchle, bezbolestné a za pár eur väčšinou problém nerieši, práve naopak. plomba/vložka opakovane vypadáva, zub sa naďalej kazí, dojde k odumretiu, prípadne aj opuchu, bolesti, predčasným stratám. k mliečnym zubom sa nedá celkom pasívne postaviť, v zmysle, že sú dočasné, pretože mliečne stoličky sa prerezávajú v 2,5 roku a vypadávajú v 11.-13.roku života. Veľmi často bývajú pokazené už v 4 rokoch, a popri tom je naivné myslieť si, že vydržia do prirodzenej výmeny bez komplikácií. navyše, zuby sa nekazia jeden po druhom, ale súčasne, kedže sú všetky v rovnakom prostredí, takže pri náleze odvápnenia cca po roku sú už prítomné kazy "plošne", tj. všetky kontaktné body 4-5, z ničoho nič má dieťa v ústach 8 kazov (pritom si čistí chrup) a na pohľad má pekné biele zuby, na ktorých nie je vidno problém..
výsledkom opakovaného ošetrenia (po neustálom vypadávaní plômb) je neošetriteľné, nedôverčivé dieťa, ktoré nechápe význam ošetrenia, naopak, stav jeho chrupu sa nadalej zhoršuje. preto množstvo detí končí pri sedáciách, narkózach atď. dobre ošetriteľných detí je každopádne minimum, vo veku do 5 rokov sú skôr výnimkou. málo rodičov si to uvedomí... práve v tom je význam prevencie, aby sme neskôr ušetrili - peniaze, čas, a hlavne psychické ujmy.
moj syn vydrží urobiť jeden malý (maličký) kaz bez anestézie, anestéziu nevydrží - odmieta, koreňovú výplň má taktiež, bolestivá fáza v sedácii, zub sa robil na 4 krát, teraz sa už nedá len tak lahko ošetriť - čokolvek bolestivé, aj málo, už musí byť v sedácii.. proste sme tiež prešvihli fázu "maličkého" kazu. čo sa mliečnych zubov týka, sú malé, stredný kaz sa tam ani nepopisuje, len porvchový a hlboký. povrchový trvá len chvíľu a ked už je hlboký, je tak veľké riziko komplikácií po ošetrení - zub sa síce zaplombuje, následne však bolí, trebaa koreňovú výplň.
Obrázok užívateľa
shira
 
Príspevky: 1916
Registrovaný: 22 Mar 2011, 21:55
Bydlisko: NM
Počet detí: 2
1. dieťa: Tomáško
Rokov: 13 rokov, 2 mesiace, 25 dní
2. dieťa: Lukáško
Rokov: 9 rokov, 8 mesiacov, 18 dní
Môj status: Čo vyžaruješ, to priťahuješ :-)

Re: Kaz u rocneho dietata

Neprečítaný príspevokod lucious » 06 Apr 2016, 09:46

Hodně štěstí všem v bojích se zuby, přeji ať se zadaří posrovnat... díky Shira za nasměrování :goodjob: !
chtěla jsme jen přidat pohled po 2 letech k přízpevku z 29 Máj 2014: ...Po zimě jsem v 3,5 letech našli kazovou skrvnu a zhoršení dírek, pro vnitřní klid jsme změnily dětskou zubařku=přešli na specializované dětské zubní centrum, kde teda velmi oceňuju komunikativnost zubařky- > ukázala různé možnosti čištění - jednosvazkový kartážek na plochy a rýhy stoliček, jak na mezizubní prostory (kartáčkem či nití. A zatím jsem bez vrtání (úleva,vděk) a uvidíme na rentgenu v 6letech. U nás bylo iniciací mimo jiné, podle mě rohlík a kukuřičné křupky - nevyčištěním způstavala stolička moc dlouho zalepena jídlem a sliny či jiné mechanismy se nedostali pod... (no nevím) ..
lucious
 
Príspevky: 36
Registrovaný: 10 Feb 2012, 10:16
Bydlisko: praha 9
Počet detí: 1
1. dieťa: vit
Rokov: 12 rokov, 11 mesiacov, 1 deň

Predchádzajúci

Späť na Rast a zdravie bábätka

Kto je on-line

Užívatelia prezerajúci fórum: Žiadny registrovaný užívateľ nie je prítomný a 1 hosť

cron