Nizky hmotnostny prirastok v poslednom case?

témy o dojčení starších detí

Nizky hmotnostny prirastok v poslednom case?

Neprečítaný príspevokod eestimlha » 01 Júl 2014, 19:49

Dobry den,
poprosila by som laktacne poradkyne tu na fore MirkuMich a Klemku o posudenie, ci je priberanie mojho syna t. c. 10 mesacneho, od cca feb - marca sice male, ale este v norme alebo uz rizikove a treba to riesit. Pediatricka tvrdi, ze uz je pod hranicou, pichla mu zatial do prsta - hemoglobin mal 120, chce robit krvne testy. Od toho feb - marca pribera menej (od 6 - 7 mes), vtedy sme zacali s prikrmami, ktore je v roznych mnozstvach, skor menej, aj zuby zacali rast a odvtedy sa stale hybe, cize aj vydaj je logicky vacsi nez predtym.
Pridavam zhrnutie a prehlad priberania od narodenia:

dojceny na poziadanie, dojcenie aktivne ponukam, spime spolu, nosim ho v nosici, kde ho aj dojcim. S prikrmami sme zacali v 6. mesiaci, postupne, podla chuti. Sme na latkovych plienkach, za 24h 6-8 plienok precika, v noci neprebalujem, ma hrubu vrstvu plienok. Za normalnych okolnosti kaka 1-2x denne, ked isli spodne zuby v 7. mes. a teraz idu postupne 4 horne, kaka 3-4x denne. Vo veku 10 mes. ma aktualne necelych 7,9 kg (porodna vaha 3,7 kg). Do cca 6 mes. priberal cca 400 g mesacne, v tom obdobi sme zacali s prikrmami (pritom zo zaciatku cca 6 tyzdnov z prikmov zjedol malicko, par lyziciek) a zacal sa aktivne pohybovat, stale je v pohybe. Od tohto obdobia, od cca 7 mes. sa priberanie spomalilo, mesacne okolo 200 g, co sa pediatricke zda velmi malo. Prikrmy papa skor mensie mnoztsva, teraz ked idu zuby, mu velmi nechuti, navyse mal cca tyzden nadchu s malym kaslom, tiez velmi neje, samozrejme uprednostnuje dojcenie, co viem, ze je najlepsie pre neho. Pediatricka uvadza, ze podla rastovych tabuliek pribera prilis malo, je na 3. percentile. Inak je spokojny, aktivny, zvedavy, prejavuje zaujem o vsetko, stale sa uci nove veci.

Prehlad hmotnosti:
porodna vaha 3, 73kg
9 dni 3,6kg
4 tyzdne 4,13 kg,+530g
7 tyzdnov 4,92kg, +790g
10 tydnov 5,32kg, +400g
4 mesiace 6,2kg
6 mesiacov 7,02kg, +820g
8 mesiacov 7,43kg, +410g
9 mesiacov 7,69kg, +260g
10 mesiacov necelych 7,9kg

Dakujem pekne za odpoved.
eestimlha
 
Príspevky: 2
Registrovaný: 01 Júl 2014, 13:39

Re: Nizky hmotnostny prirastok v poslednom case?

Neprečítaný príspevokod JankaMich » 02 Júl 2014, 09:02

Vecer pozriem, ale v zasade ma uz 10mesiacov, a pokial sa dobre dojci a aj podla toho ako pises to ostatne by to malo byt ok.
JankaMich
 
Príspevky: 1614
Registrovaný: 14 Apr 2011, 00:42
Bydlisko: Drahovce (Piešťany)
Počet detí: 3
1. dieťa: Olinka
Rokov: 22 rokov, 4 mesiace, 19 dní
2. dieťa: Jajka
Rokov: 18 rokov, 4 mesiace, 12 dní
3. dieťa: Katuska
Rokov: 15 rokov, 13 dní
Môj status: ako poradkyňa pri dojčení rada pomáham využívať materský inštinkt

Re: Nizky hmotnostny prirastok v poslednom case?

Neprečítaný príspevokod artemis » 02 Júl 2014, 10:19

Mna si sa sice nepytala ale poviem svoj nazor. Australski vedci prisli na to, ze matky maju sklon podcenovat vahu svojho dietata. Ale vahu co sa tyka nadmernej hmotnosti ich deti. Vela matiek ma pocit ze deti nejedia, nepriberaju a ked su tucne nevidia to a obezne deti sa im zdaju prave taketo ze su v poriadku. To je pravdepodobne aj pripad Tvojej pediatricky...

http://www.swissmom.ch/aktuell/wissen/2 ... rer-babys/

Podla tabulky Tvoje dieta spada do normy, nikdy by som nedovolila aby pre takuto vec robila lekarka invazivne zasahy ako pichanie do prsta odber krvi a podobne pretoze by som sa skor bala zanesenia infekcie v mieste vpichu, rezu....je to podla mna zbytocne sekirovanie rodica toto tu. Sama pises ze dieta je v pohybe, aktivne, samozrejme ze to co prijme aj spáli. Lekari si myslia niektori ze keby nie ich, tak deti pohynú. Problem by som videla keby dieta popri takejto vahe bolo apaticke, nevladne, slabe...rozum mi stoji, nemaju ti doktori dost chorych ktorymi by sa zaoberali? Musia buzerovat a strasit zdravych?
artemis
 
Príspevky: 815
Registrovaný: 16 Nov 2011, 15:58
Počet detí: 1

Re: Nizky hmotnostny prirastok v poslednom case?

Neprečítaný príspevokod quaxi » 02 Júl 2014, 21:30

Moja dcera s rovnakou porodnou vahou dosiahla necelych 7900g v roku a nikto sa nad tym nepozastavoval, nenukali mi ziadne vysetrenia, lekarku zaujimalo len ako sa sprava a napreduje (par dni pred prvymi narodeninami zacala stvornozkovat, o stavani ani chyru - podla Dr uplne OK).
Podla hmotnostnych tabuliek je na 3. percentile u chlapca vaha 7,4kg, s vahou 7,9kg je na 8.percentile a teda uplne v norme.
quaxi
 
Príspevky: 840
Registrovaný: 08 Dec 2011, 11:48
Počet detí: 2
1. dieťa: Zbojnik
Rokov: 15 rokov, 10 mesiacov, 27 dní
2. dieťa: Potvorka
Rokov: 12 rokov, 11 mesiacov, 27 dní

Re: Nizky hmotnostny prirastok v poslednom case?

Neprečítaný príspevokod artemis » 02 Júl 2014, 22:11

Len tak na okraj uvediem ze na Sk je povinnych prehliadok do roku zivota dietata ak dobre ratam 9, v zahranici bezne 4 alebo 5. Treba minimalizovat navstevy u takejto hyperaktivnej lekarky, pokial dieta nevykazuje ziadne chorobne prejavy, niet dovod preco ho trapit odbermi krvi a zbytocnymi vysetreniami, ja by som to nedovolila -ale chvalabohu my sme nemali s doktormi taketo problemy...
artemis
 
Príspevky: 815
Registrovaný: 16 Nov 2011, 15:58
Počet detí: 1

Re: Nizky hmotnostny prirastok v poslednom case?

Neprečítaný príspevokod artemis » 02 Júl 2014, 22:15

quaxi píše:
Podla hmotnostnych tabuliek je na 3. percentile u chlapca vaha 7,4kg, s vahou 7,9kg je na 8.percentile a teda uplne v norme.


Sak ale musela ju postrasit trocha, nie? Co tam percentile hore dole, povie 3 aby pridala na vaznosti situacie :evil:
artemis
 
Príspevky: 815
Registrovaný: 16 Nov 2011, 15:58
Počet detí: 1

Re: Nizky hmotnostny prirastok v poslednom case?

Neprečítaný príspevokod JankaMich » 03 Júl 2014, 00:15

Vitaj u nas, Eestimlha.
bohuzial, graf sa mi nepodarilo pripojit - ak mi posles na SS tvoju adresu, tak ti ho poslem.
Kazdopadne vysledok - ste pekne na 15tom percentile, akurat okolo 7meho mesiaca ste mali nejaky pokles, ale teraz rastiete pekne aj podla noriem. Naozaj ziaden dovod na obavu :-).
Nadalej treba intenzivne dojcit :dojcenie: a prikrmy zavadzat popri dojceni - ziadne velke davky - ale radsej vela malych. Temy o prikrmoch najdes v obsahu, kludne pokracuj dalej s otazkami, radi zodpovieme ;) .
JankaMich
 
Príspevky: 1614
Registrovaný: 14 Apr 2011, 00:42
Bydlisko: Drahovce (Piešťany)
Počet detí: 3
1. dieťa: Olinka
Rokov: 22 rokov, 4 mesiace, 19 dní
2. dieťa: Jajka
Rokov: 18 rokov, 4 mesiace, 12 dní
3. dieťa: Katuska
Rokov: 15 rokov, 13 dní
Môj status: ako poradkyňa pri dojčení rada pomáham využívať materský inštinkt

Re: Nizky hmotnostny prirastok v poslednom case?

Neprečítaný príspevokod quaxi » 03 Júl 2014, 08:55

artemis píše:Len tak na okraj uvediem ze na Sk je povinnych prehliadok do roku zivota dietata ak dobre ratam 9, v zahranici bezne 4 alebo 5. Treba minimalizovat navstevy u takejto hyperaktivnej lekarky, pokial dieta nevykazuje ziadne chorobne prejavy, niet dovod preco ho trapit odbermi krvi a zbytocnymi vysetreniami, ja by som to nedovolila -ale chvalabohu my sme nemali s doktormi taketo problemy...

To vazne ich ma byt 9??? Uf, este stastie ze mame lenivu lekarku :mrgreen:
quaxi
 
Príspevky: 840
Registrovaný: 08 Dec 2011, 11:48
Počet detí: 2
1. dieťa: Zbojnik
Rokov: 15 rokov, 10 mesiacov, 27 dní
2. dieťa: Potvorka
Rokov: 12 rokov, 11 mesiacov, 27 dní

Re: Nizky hmotnostny prirastok v poslednom case?

Neprečítaný príspevokod eestimlha » 03 Júl 2014, 16:20

Dakujem vsetkym zienkam za komentare. Tiez mam ten pocit, ze lekarka len ide sablonovito podla tabuliek a ide vyrabat pacienta, tam kde nie je. Som s malym 24h denne, sledujem ho, ako sa sprava, je akcny, komunikativny, vsetko ho zaujima, v tomto dam na svoj instinkt, ktory mi hovori, ze je v poriadku. Samozrejme je chudsi nez ine deti, stale sa hybe, je spokojny, moje mlieko mu chuti a prikrmy postupne.
eestimlha
 
Príspevky: 2
Registrovaný: 01 Júl 2014, 13:39


Späť na 6 a viac mesiacov

Kto je on-line

Užívatelia prezerajúci fórum: Žiadny registrovaný užívateľ nie je prítomný a 6 hostia

cron