Eko-domácnosť

debata o všetkom a pre všetkých

Re: Eko-domácnosť

Neprečítaný príspevokod shira » 07 Feb 2013, 00:01

teraz ma napadlo že ja mám práčku tip-top totálne čistú ale v podstate to bude určite tým, že ked periem textil z roboty, akože "infekčný", tak pridávam savo a na pláchanie ocot..
Obrázok užívateľa
shira
 
Príspevky: 1916
Registrovaný: 22 Mar 2011, 21:55
Bydlisko: NM
Počet detí: 2
1. dieťa: Tomáško
Rokov: 13 rokov, 3 mesiace, 5 dní
2. dieťa: Lukáško
Rokov: 9 rokov, 8 mesiacov, 27 dní
Môj status: Čo vyžaruješ, to priťahuješ :-)

Re: Eko-domácnosť

Neprečítaný príspevokod zigi » 07 Feb 2013, 00:23

Tiez som chcela napisat, ze nam opravar praciek vravel, ze je lepsie pridavat ocot do kazdeho prania (trochu, tak pol deci), lebo ked sa dava vacsie mnozstvo naraz, vraj to nieco rozoziera...len neviem, co :mrgreen:

V kazdom pripade, my mame presne ten isty problem so smradom a tiez sa toho nevieme zbavit. Savovali sme, octovali a rozdiel skoro ziadny. Pomaha len dat viac prasku a viac avivaze ...no eko to teda velmi nie je. Moj muz tvrdi, ze to z tych jeho smrdlavych veci uz cela pracka nasmradla ;)
zigi
 
Príspevky: 267
Registrovaný: 05 Jún 2011, 17:55
Počet detí: 2
1. dieťa: Hanka
Rokov: 12 rokov, 11 mesiacov, 12 dní
2. dieťa: Maťko
Rokov: 6 rokov, 9 mesiacov, 27 dní

Re: Eko-domácnosť

Neprečítaný príspevokod quaxi » 07 Feb 2013, 10:38

Ja som tak spatne zistila, ze problem so smradom nebol, kym som cca raz za mesiac prala nejake veci na 95 (v tom case to bolo asi kazde 10te pranie). Postupne som ale v ramci setrenia znizovala teplotu, plienky uz len na 60, ostatne na 40, tych 95 som uz nepouzila dost dlho, navyse teraz periem asi 2x castejsie ako vtedy. A zrovna par mesiacov potom zacali problemy so smradom. Tak neviem, ci tych 95 nepomaha aj na to, aby sa pracka udrziavala cista. A mozno stacilo aj to, ze vtedy mi pracka za 3dnovu pauzu medzi pranim zvnutra stihla viac uschnut, ako teraz, ked periem takmer kazdy den. Ocot namiesto avivaze som davala asi 2 roky, ale prestala som prave kvoli smradu - ked zacali problemy so smradom, ocot to este viac zvyraznoval.
Este ma v ramci eko-cistenia napadla kyselina citronova, ale neviem, ci by neublizila gumenym tesneniam v pracke, co myslite?
quaxi
 
Príspevky: 840
Registrovaný: 08 Dec 2011, 11:48
Počet detí: 2
1. dieťa: Zbojnik
Rokov: 15 rokov, 10 mesiacov, 27 dní
2. dieťa: Potvorka
Rokov: 12 rokov, 11 mesiacov, 27 dní

Re: Eko-domácnosť

Neprečítaný príspevokod artemis » 10 Feb 2013, 18:48

Ak by to bolo v mojej moci, tak by som všetkých architektov dala pozatvárať, čo projektujú kúpeľne a wecká bez okna.
artemis
 
Príspevky: 815
Registrovaný: 16 Nov 2011, 15:58
Počet detí: 1

Re: Eko-domácnosť

Neprečítaný príspevokod luciole » 10 Feb 2013, 22:56

artemis :mrgreen: :goodjob:

dnes som "oprala" savo proti plesniam na 40 a ocot na 95. Pracka to podla vsetkeho prezila a je ju len trosicku citit kombinaciou oboch. Zajtra dam prat pradlo a uvidim, ake bude.
Obrázok užívateľa
luciole
 
Príspevky: 875
Registrovaný: 28 Jún 2011, 12:53
Bydlisko: Bratislava
Počet detí: 2
1. dieťa: Hanka
Rokov: 13 rokov, 19 dní
2. dieťa: Grétka
Rokov: 9 rokov, 7 mesiacov, 24 dní
Môj status: dojčenie je jedna z najúžasnejších vecí na materstve a na svete vôbec :)

Re: Eko-domácnosť

Neprečítaný príspevokod Mamamima » 10 Feb 2013, 23:37

My sme na nasom predoslom bydlisku mali extremme tvrdu vodu a kamen sa tvoril na vsetkom velmi rychlo, preto som do pracky pravidelne davala kyselinu citronovu. Kupujem balenie asi 150 -200g ???, pozriem presnejsie, dam do bubna a oprat na 95. Pracka je v perfektnom stave, nesmrdi ani pradlo. Odporuca sa to podla vyrobcu pravidelne, cim tvrdsia voda, tym castejsie. Ja som asi 1x za 3 mesiace.
Mamamima
 
Príspevky: 499
Registrovaný: 03 Jún 2012, 23:02
Počet detí: 3
Rokov: 15 rokov, 9 mesiacov, 17 dní
Rokov: 13 rokov, 1 mesiac, 9 dní
Rokov: 13 rokov, 1 mesiac, 9 dní

Re: Eko-domácnosť

Neprečítaný príspevokod quaxi » 11 Feb 2013, 12:19

mamamima, diky, tak to vyskusam, bala som sa ci to nie je prilis agresivne. Tiez mame velmi tvrdu vodu, kvoli vodnemu kamenu davam ten ocot, ale netusim ci to ma nejaky efekt.
quaxi
 
Príspevky: 840
Registrovaný: 08 Dec 2011, 11:48
Počet detí: 2
1. dieťa: Zbojnik
Rokov: 15 rokov, 10 mesiacov, 27 dní
2. dieťa: Potvorka
Rokov: 12 rokov, 11 mesiacov, 27 dní

Re: Eko-domácnosť

Neprečítaný príspevokod luciole » 12 Feb 2013, 14:46

Hlasim, ze som oprala 2 davky bielizne, naschval v Lovele, aby bolo zretelne vsetko citit a bola to parada. Uplne som si spomenula, ze takto to vonalo, ked som prvykrat prala v Lovele plienky a vecicky pre Hanicku este v brusku ;-) Urcite velky podiel ma na tom tuchnuti aj caste pranie, ako pises, quaxi. Predtym sme fakt prali tak 1-2 dni do tyzdna, ale teraz ide pracka ovela castejsie. Inak, na vodu co ide z pracky teda nevidim, ale filter zostal cisty po save aj po octe. Takze najma asi tie plesne su problemom. Uvidim, kolko to vydrzi a musim ju zacat savovat castejsie, eko-neeko :roll: Mamammima, dakujem aj ja, vyskusam najblizsie namiesto octu ;)
Obrázok užívateľa
luciole
 
Príspevky: 875
Registrovaný: 28 Jún 2011, 12:53
Bydlisko: Bratislava
Počet detí: 2
1. dieťa: Hanka
Rokov: 13 rokov, 19 dní
2. dieťa: Grétka
Rokov: 9 rokov, 7 mesiacov, 24 dní
Môj status: dojčenie je jedna z najúžasnejších vecí na materstve a na svete vôbec :)

Re: Eko-domácnosť

Neprečítaný príspevokod TIA » 27 Mar 2013, 01:05

Ja periem v slize a tiez sa mi pred par mesiacmi vyskytol problem so smradlavou prackou. Nasla som na internete postup na vycistenie pracky a fungovalo to perfektne. Odvtedy pracka nesmrdi a periem velmi casto. Minimalne ale uteraky, ked sa mi nazbieraju periem na 90° ako prevenciu.

Postup na ocistu pracky je v skratke:
1. Rozpustit 300-400 g sody na pranie vo vrelej vode (nadoba by nemala byt nerezova, aby soda nescernala). Soda na pranie sa da aj vyrobit z obycajnej sody bikarbony (dat na cisty, suchy plech a hodinu piect na najvyssej teplote).
2. Do prazdnej pracky naliat 3-4 litre vody.
3. Do toho naliat roztopenu sodu, zavriet pracku.
4. Zapnut program na 90/95 stupnov, bez predpierania na co mozno najdlhsi program (ak je moznost intenzivneho prania, viac vody a pod. vsetko pozapinat).
5.Nechat pracku dokoncit program so vsetkym, aj odstredovanim.
6. Ked je hotovo, tak treba ocistit filter.
7. Postup zopakovat, ale tentokrat s octom. Ocot mozete naliat normalne do priehradky, ked sa pracka plni vodou alebo ked uz je naplnena. Znova program na 90/95 stupnov a pouzit liter octa.

Priehradku, kam sa sype prasok treba tiez vybrat a dobre ocistit od plesne (moze sa pouzit savo, a nasledne aj ocot). Ak je to potrebne treba pouzit aj sparatko na vsetky zarezy a nedostupne miesta. Dobra je aj stara kefka na zuby. Po ocisteni ju preplachnut vodou a dat naspat do pracky a pouzit len program na plachanie a vypustanie.
TIA
 
Príspevky: 422
Registrovaný: 07 Aug 2011, 22:12
Počet detí: 1

Re: Eko-domácnosť

Neprečítaný príspevokod mamickalenocka » 27 Mar 2013, 18:17

prosim ako cistite syfon na umyvadle, dnes nam vytiekla voda a tak som s prekvapenim zistila co za sliz tam je...
mamickalenocka
 
Príspevky: 133
Registrovaný: 09 Dec 2011, 12:46
Bydlisko: VS
Počet detí: 1
1. dieťa: Ondrej
Rokov: 12 rokov, 7 mesiacov, 18 dní

Re: Eko-domácnosť

Neprečítaný príspevokod Mamamima » 27 Mar 2013, 22:36

Sypem tam na noc BIO cistic syfonov, ktory obsahuje dake bakterie, ktore by to mali pojest.
A
Mamamima
 
Príspevky: 499
Registrovaný: 03 Jún 2012, 23:02
Počet detí: 3
Rokov: 15 rokov, 9 mesiacov, 17 dní
Rokov: 13 rokov, 1 mesiac, 9 dní
Rokov: 13 rokov, 1 mesiac, 9 dní

Re: Eko-domácnosť

Neprečítaný príspevokod Mamamima » 08 Jún 2014, 23:37

Mamicky zahradkarky,

prosim, ako na hnede tucne slizke pazrave slimaky bez ulity?
Existuje daky sposob, ako sa ich zbavit?

Tento rok to nie je take hrozne, ako minuly, vtedy bolo podstatne vlhkejsie na jar, to im vyhovovalo. A aj som zistila, co nemam sadit, lebo mi to aj tak zozeru. Ale aj tak mi pozieraju zopar dalsich rastliniek. Co s nimi robite?
Suseda mi sem-tam da tie modraste granule, ale ucinok je len kratkodoby.
Mamamima
 
Príspevky: 499
Registrovaný: 03 Jún 2012, 23:02
Počet detí: 3
Rokov: 15 rokov, 9 mesiacov, 17 dní
Rokov: 13 rokov, 1 mesiac, 9 dní
Rokov: 13 rokov, 1 mesiac, 9 dní

Re: Eko-domácnosť

Neprečítaný príspevokod luciole » 09 Jún 2014, 05:11

Svagor zahradnik nam poradil uplne ekologicky,aj ked drasticky sposob (takze slabsie povahy,nech dalej necitaju :mrgreen: ): ze ked jedneho preseknes,ostatne sa vrhnu nanho,nie na rastliny. Je fakt,ze este predtym,ako sme to vedeli sa nam jedneho dna v zahradke kopa tychto slimakov vyrojila. Manzel ich vyzbieral,vyzabijal a vyhodil za zahradu. Oni sa tam vsetky potom zhrkli na kopu a zatial sa viac ziaden v zahradke neobjavil. Uz je to cca 3 tyzdne.
Obrázok užívateľa
luciole
 
Príspevky: 875
Registrovaný: 28 Jún 2011, 12:53
Bydlisko: Bratislava
Počet detí: 2
1. dieťa: Hanka
Rokov: 13 rokov, 19 dní
2. dieťa: Grétka
Rokov: 9 rokov, 7 mesiacov, 24 dní
Môj status: dojčenie je jedna z najúžasnejších vecí na materstve a na svete vôbec :)

Re: Eko-domácnosť

Neprečítaný príspevokod quaxi » 09 Jún 2014, 10:02

Slimaky a sliziaky neprejdu po piesku, ak mavate vela slimakov, tak je dobre hned na jar spravit okolo zahonu 15-20cm siroky pas piesku a nedostanu sa tam. Mozno by to slo aj dodatocne - najprv ich odlakat na tu zdochlinu :-) a ked odidu, spravit pieskovu zabranu.
quaxi
 
Príspevky: 840
Registrovaný: 08 Dec 2011, 11:48
Počet detí: 2
1. dieťa: Zbojnik
Rokov: 15 rokov, 10 mesiacov, 27 dní
2. dieťa: Potvorka
Rokov: 12 rokov, 11 mesiacov, 27 dní

Re: Eko-domácnosť

Neprečítaný príspevokod JankaMich » 09 Jún 2014, 10:50

Ja mam cerstvu eko info na slimaky - pouzit mlete cierne korenie. Ujo redavac z miestneho obchodu tvrdi, ze odkedy zamiesa korenie do semiacok pri sadeni, tak mu vzide vsetko pekne. Tak som teda aj ja v sobotu vsetko novo posadene korenila.Ale mozno jednoduchsie je to dat okolo toho zahonu...
JankaMich
 
Príspevky: 1614
Registrovaný: 14 Apr 2011, 00:42
Bydlisko: Drahovce (Piešťany)
Počet detí: 3
1. dieťa: Olinka
Rokov: 22 rokov, 4 mesiace, 19 dní
2. dieťa: Jajka
Rokov: 18 rokov, 4 mesiace, 12 dní
3. dieťa: Katuska
Rokov: 15 rokov, 13 dní
Môj status: ako poradkyňa pri dojčení rada pomáham využívať materský inštinkt

Re: Eko-domácnosť

Neprečítaný príspevokod reanda » 09 Jún 2014, 12:20

quaxi, a ja som dceru hresila, ze sype piesok do jahodoviska.. a ona, dieta genialne, robila prevenciu proti slimakom :mrgreen:
Obrázok užívateľa
reanda
 
Príspevky: 199
Registrovaný: 14 Feb 2013, 19:34
Počet detí: 2
1. dieťa: malá sojka
Rokov: 12 rokov, 5 mesiacov, 12 dní
2. dieťa: lapajo
Rokov: 10 rokov, 9 mesiacov, 25 dní

Re: Eko-domácnosť

Neprečítaný príspevokod quaxi » 09 Jún 2014, 13:58

Tak jej pridaj zo dve vrecia, nech poriadne nasype :-D
quaxi
 
Príspevky: 840
Registrovaný: 08 Dec 2011, 11:48
Počet detí: 2
1. dieťa: Zbojnik
Rokov: 15 rokov, 10 mesiacov, 27 dní
2. dieťa: Potvorka
Rokov: 12 rokov, 11 mesiacov, 27 dní

Re: Eko-domácnosť

Neprečítaný príspevokod luciole » 09 Jún 2014, 14:10

Este som si spomenula,ze dedko zvykol sypat sol. Ked po nej presli,tak sa rozpustali,teda ich to rozleptavalo,myslim. Ale to uz mi pride uplne nehumanne,aj ked su to len slimaky.
Obrázok užívateľa
luciole
 
Príspevky: 875
Registrovaný: 28 Jún 2011, 12:53
Bydlisko: Bratislava
Počet detí: 2
1. dieťa: Hanka
Rokov: 13 rokov, 19 dní
2. dieťa: Grétka
Rokov: 9 rokov, 7 mesiacov, 24 dní
Môj status: dojčenie je jedna z najúžasnejších vecí na materstve a na svete vôbec :)

Re: Eko-domácnosť

Neprečítaný príspevokod Mamamima » 10 Jún 2014, 19:37

Dakujem za vsetky rady,

vyskusam to korenie. Minuly rok som ich s velkym odporom zbierala, ale neprinieslo to nic, lebo prisli dalsie. Cez den sa schovavaju v takych prizemnych porastoch pod listami (brectan), k veceru, ked sa ochladi vyliezaju a pozieraju vybrane odrody. Kolkokolvek som vyzbierala, vyrojili sa dalsie. Preto skusim ten posyp korenim, co chrani tie vyberane odrody.
Zahony nemame, spravujem len prenajatu dekorativnu zahradku, takze piesok nepomoze. Posadila som kvety, kde len bolo volne miesto a mam kopec kvetinacov s kvetmi, kde len bolo volne miesto. Ale aj to im chuti. Najviac petunie, begonie, sirotky. Tak som dala muskaty, jazmin, fuchsie - to nezeru. Ale verbeny nicia tym ich lepidlom, idem ich pokorenit.
Mamamima
 
Príspevky: 499
Registrovaný: 03 Jún 2012, 23:02
Počet detí: 3
Rokov: 15 rokov, 9 mesiacov, 17 dní
Rokov: 13 rokov, 1 mesiac, 9 dní
Rokov: 13 rokov, 1 mesiac, 9 dní

Re: Eko-domácnosť

Neprečítaný príspevokod snežienka » 22 Jún 2014, 20:17

Nahodou som objavila a hned som si spomenula na nase forum :)
http://www.martinus.sk/?uItem=69928
Obrázok užívateľa
snežienka
 
Príspevky: 143
Registrovaný: 01 Júl 2013, 21:20
Počet detí: 1
1. dieťa: Láska
Rokov: 11 rokov, 5 mesiacov, 19 dní
Môj status: So whatever you want your child to become, be.

Re: Eko-domácnosť

Neprečítaný príspevokod eriwap » 04 Júl 2014, 12:58

Baby, vyskúšala som ocot namiesto aviváže (nepoužívam na malého oblečenie vôbec) :goodjob: díky za nápad :D
eriwap
 
Príspevky: 16
Registrovaný: 01 Júl 2014, 15:52
Bydlisko: Bratislava
Počet detí: 1
1. dieťa: Adamko
Rokov: 11 rokov, 2 mesiace, 26 dní

Re: Eko-domácnosť

Neprečítaný príspevokod eriwap » 08 Júl 2014, 12:29

Baby, potrebovala by som vytepovať koberec, len neviem čo na to, čo používate vy?
eriwap
 
Príspevky: 16
Registrovaný: 01 Júl 2014, 15:52
Bydlisko: Bratislava
Počet detí: 1
1. dieťa: Adamko
Rokov: 11 rokov, 2 mesiace, 26 dní

Re: Eko-domácnosť

Neprečítaný príspevokod snežienka » 08 Júl 2014, 23:44

Zienky, ako robite lekvar co s najmensim mnozstvom cukru?
Obrázok užívateľa
snežienka
 
Príspevky: 143
Registrovaný: 01 Júl 2013, 21:20
Počet detí: 1
1. dieťa: Láska
Rokov: 11 rokov, 5 mesiacov, 19 dní
Môj status: So whatever you want your child to become, be.

Re: Eko-domácnosť

Neprečítaný príspevokod janka » 10 Júl 2014, 23:24

Lekvar z coho? Do sliviek napriklad vobec ziaden cukor davat nemusis, tie by sa nemali skazit. Ale slivky asi nevaris, vsak, tie este nie su. My mame teraz marhule, varila som ze na kilo marhul slo 40 deka cukru. Povodny recept bol, ze 60 deka cukru, prvych 5 kil marhul som uvarila tak, no zdal sa mi, ze kludne moze byt aj menej sladky, tak som ubrala a dalsich 10 kil som zvarila so 40 dekami na kilo, vraj aj tych 40 deka tie marhule bezpecne zakonzervuje, tak uvidime, a lekvar je fajn, chutny, nie prilis sladky. Niekomu aj toto pride brutal vela cukru, na webe obcas narazim na hlasky, ze "ja ziaden cukor nedavam", to konkretne aj o marhuliach, ale v reale som este nikoho takeho nestretla, ani som nikdy taky lekvar nejedla, osobne pochybujem, ze to bude naozaj nieco trvacne a pouzitelne.
janka
 
Príspevky: 668
Registrovaný: 22 Mar 2011, 23:05
Počet detí: 0

Re: Eko-domácnosť

Neprečítaný príspevokod luciole » 11 Júl 2014, 06:14

Ja davam do lekvaru cukru podla sladkosti ovocia. Minuly rok bol prvy pokusny,zacala som pomerom ako spomina janka,cca 350-400g cukru na 1kg ovocia. Jahodove su sladke,ze az. Nabuduce dam cukru urcite este menej. Marhulove su kyselkave,ale chutne a nekazia sa,takze na zakonzervovanie urcite stacilo. Marhule su ale specificke tym,ze bez ohladu na to,ake su sladke,az prezrete v surovom stave,po tepelnej uprave su vzdy kysle. Malinovy a ribezlovy dzem su nieco medzi,skor sladsie. Nepokazil as mi za ten rok ani jediny,pricom nepouzivam ziadne pridavne latky,takze sa experimentovania s mnozstvom cukru neobavam. Robim tak,ze ovocie dam do hrnca,pridam cukor a necham odstat do druheho dna. Podla druhu ho nakrajam alebo len popucim alebo nic. Druhy den po trochach varim do zhustnutia,nalejem do poharov,zavieckujem,obratim hore dnom a tak necham vychladnut.
Obrázok užívateľa
luciole
 
Príspevky: 875
Registrovaný: 28 Jún 2011, 12:53
Bydlisko: Bratislava
Počet detí: 2
1. dieťa: Hanka
Rokov: 13 rokov, 19 dní
2. dieťa: Grétka
Rokov: 9 rokov, 7 mesiacov, 24 dní
Môj status: dojčenie je jedna z najúžasnejších vecí na materstve a na svete vôbec :)

PredchádzajúciĎalší

Späť na Voľná diskusia

Kto je on-line

Užívatelia prezerajúci fórum: Žiadny registrovaný užívateľ nie je prítomný a 10 hostia

cron