dojcensky strajk mimo domova

témy o dojčení starších detí

dojcensky strajk mimo domova

Neprečítaný príspevokod barbora82 » 09 Apr 2014, 18:14

Dobry den,
mam 11 mesacnu dcerku, uspesne sa dojcime, uz aj popri papani prikrmov, na prsniku sa uspavame, upokojujeme, spime spolu, bez dudlika, flasky. Presli sme si zopar strajkami, hlavne v obdobi menstruacie je to uz take bezne, ale trva to kratko, rychlo to prejde. Teraz vsak dcerka uz lozi, aj krockuje, vela casu sme zacali travit vonku, vsetko ju zaujima a zacala odmietat prsnik vsade mimo domu. Nenapije sa na vychadzke, na vylete, dokaze nepit dlhy cas, mam z toho dost obavy. Zijeme v dome s rodicmi (oddelene domacnosti) a dcerka miluje svojich starych rodicov - ona miluje vsetkych ludi, je velmi spolocenska. Ked sme same, nema problem napit sa aj kazdu polhodinku - podla potreby, akonahle je v spolocnosti, alebo sa zjavi dedko ci babka, tak sa tesi, ide za nimi a zasa ma odmieta. Uz je krasne pocasie, mohli by sme chodit na navstevy, na dlhe vychadzky, ale bojim sa s nou kamkolvek ist na dlhsie ako dve hodiny, lebo viem, ze nebude chciet pit a mam strach, ze bude smädna. Z poharika sa pit ucime, nevypije vela pocas dna, ale pekne sa to uci. Tak som casto z toho v strese. Samozrejme rady okolia - ved jej urob cajik a ponukaj jej ho vo flaske - lenze chcela by som dojcit co najdlhsie a nechcem prist o mliecko. Neviete mi nejako poradit? Ako dcerku motivovat k pitiu? Potom sa nam to odraza aj na plienkach a hlavne kakani - od malicka kaka malicko, teraz tak dva-trikrat do tyzdna. Vopred dakujem :)
barbora82
 
Príspevky: 13
Registrovaný: 09 Apr 2014, 18:02
Bydlisko: Vrbové
Počet detí: 2
1. dieťa: Terezka
Rokov: 10 rokov, 10 mesiacov, 24 dní
2. dieťa: Agátka
Rokov: 9 rokov, 1 mesiac, 18 dní

Re: dojcensky strajk mimo domova

Neprečítaný príspevokod shira » 09 Apr 2014, 19:27

už má skoro rok, tak by som ponúkala vonku a besnom prostredí vodu z pohára. pokial ti pije z prsníka v pokoji, ona si svoj diel mliečka dopije. ak je smädná, dá si, aj vodičku. náš začal piť vodičku tak po roku, dovtedy nie, ale bola vtedy zima. myslím, že tvoja si dá určite, ked bude leto. do auta som brávala pohár s náustkom. nevyhýbaj sa bežným situáciám, návštevám a tak, kvoli dojčeniu... my sme prežili štrajky, je to psychicky veľmi náročné, ale hlavne v období do pol roka. potom to už také kritické nie je, dojčenie začne plniť najmä psychické funkcie (prejde rok a potom už nie je cesta späť, pravdepodobne ti to ešte pojde na nervy, ukotvovanie a ukotvenie dojčenia, ked sa bude dožadovať prsníka kedykolvek a kdekolvek, na návštevách zvlášť :lol: ) ja som v tomto veku malého chodila už na plný úväzok do práce, takže malý býval bez dojčenia 8 hod aj viac. spoľahlivo si to potom dobehol, bez predčasného odstavenia a inej ujmy..
Obrázok užívateľa
shira
 
Príspevky: 1916
Registrovaný: 22 Mar 2011, 21:55
Bydlisko: NM
Počet detí: 2
1. dieťa: Tomáško
Rokov: 13 rokov, 3 mesiace, 5 dní
2. dieťa: Lukáško
Rokov: 9 rokov, 8 mesiacov, 27 dní
Môj status: Čo vyžaruješ, to priťahuješ :-)

Re: dojcensky strajk mimo domova

Neprečítaný príspevokod barbora82 » 09 Apr 2014, 20:15

Velmi pekne dakujem Shira :) velmi si ma upokojila :)
barbora82
 
Príspevky: 13
Registrovaný: 09 Apr 2014, 18:02
Bydlisko: Vrbové
Počet detí: 2
1. dieťa: Terezka
Rokov: 10 rokov, 10 mesiacov, 24 dní
2. dieťa: Agátka
Rokov: 9 rokov, 1 mesiac, 18 dní

Re: dojcensky strajk mimo domova

Neprečítaný príspevokod evitentia » 09 Apr 2014, 20:41

No my sme mali a vlastne aj máme niečo podobné, hlavne pri starých rodičoch zabudne na dojčenie na dlhší čas. Našou výhodou ale je to, že bývame ďaleko a chodíme k starým rodičom len na víkend raz do mesiaca. Po takej návšteve sa mi vždy prechodne znížila tvorba mlieka. Spatne som nad tým rozmýšľala a uvedomila som si vlastne svoju chybu (rozhodne netvrdím, že ju musíš robiť aj ty). Malého som tak akosi automaticky naším odovzdávala, nechala som ho na nich, oni ho kŕmili, brali ho von, rozhodovali o ňom... a aj on ich vnímal ako autoritu. Potom ako som si to uvedomila, som u nich aktívnejšia, neprenechávam im ho a na dojčenie si spomenie častejšie, alebo ho proste vezmem do inej izby a tam nadojčím, alebo s ním idem von. S pitím by som bola na tvojom mieste opatrná, aby jej to zase nenahrádzalo dojčenie. Dojčené dieťa toho veľa nevypije, moj dvojročný za celý deň si niekedy vodu ani nedá a myslím, že viac ako cca 100ml nevypije ani teraz. Ak nepoužívaš, pomohol by ti možno v dojčení vonku nosič? Je zvláštne, že vonku sa ti malá nedojčí. Ako chodíte von?
Viem, že veľa mamičiek necháva svoje deti na dlhý čas v starostlivosti starých rodičov pravidelne, a ono to može fungovať ale aj nemusí. Osobne si myslím, že dieťa patrí k matke a chápem, že ti na dojčení záleží a rada by si si ho uchovala.
evitentia
 
Príspevky: 41
Registrovaný: 10 Sep 2012, 10:32
Počet detí: 1
1. dieťa: Karol
Rokov: 12 rokov, 1 mesiac, 8 dní

Re: dojcensky strajk mimo domova

Neprečítaný príspevokod barbora82 » 09 Apr 2014, 21:11

Dakujem, evitentia. Ked sme u nasich, väcsinou som s Terezkou aj ja a venujeme sa jej spolocne. Teraz, ako sa oteplilo, mi ju sem-tam zoberie tatino von na bicykel, alebo do zahrady pozriet zvierata, ale nikdy nie je bezomna dlhsie ako pol hodinku...za ten cas si aspon urobim nieco doma, nakolko je to teraz narocne, kedze je vsade a este sama nechodi, nemozem ju nechat samu...takze v tomto az taky problem nevidim...nedavam im ju vyslovene preto, aby som odisla...castejsie pridu oni k nam a sme doma vsetci spolu...von chodime ako kedy - niekedy v nosici, niekedy v kociku, kedze sa rada vozi, odparkujeme sa niekde a behame uz za ruky...
dojcenie som si vybojovala cez slzy, takze naozaj by som on nechcela prist...tak snad sa to podari...
barbora82
 
Príspevky: 13
Registrovaný: 09 Apr 2014, 18:02
Bydlisko: Vrbové
Počet detí: 2
1. dieťa: Terezka
Rokov: 10 rokov, 10 mesiacov, 24 dní
2. dieťa: Agátka
Rokov: 9 rokov, 1 mesiac, 18 dní

Re: dojcensky strajk mimo domova

Neprečítaný príspevokod shira » 09 Apr 2014, 22:12

evitentia píše:Viem, že veľa mamičiek necháva svoje deti na dlhý čas v starostlivosti starých rodičov pravidelne, a ono to može fungovať ale aj nemusí. Osobne si myslím, že dieťa patrí k matke a chápem, že ti na dojčení záleží a rada by si si ho uchovala.

ano aj, dieťa patrí hlavne samo sebe a má nárok aj na rôzne iné podnety, o ktoré má zjavný záujem. nepretržitý pobyt s matkou a dlhodobé dojčenie nemusia nevyhnutne byť úzko späté, práve naopak, toto sú vážne veci, ktoré matky odrádzajú od dlhodobého dojčenia, lebo si myslia, že dieťa nemôžu nikde nechať, odísť niekam alebo dalej fungovať v bežnom živote (cesty, návštevy, kolektív), pokiaľ chcú dlhodobo dojčiť. to ale nie je pravda. množstvo mlieka mi už nepríde v tomto veku prvoradé, skor ide o to, dojčenie aktívne ponúkať a neodopierať a hlavne sa nestresovať, ak dieťa nerobí presne to, čo by sme čakali. na dojčenie sa dá nájsť tiché kľudné miestečko... tak, ako ked checme dieťa prebaliť, nerobíme to uprostred diania, alebo ked sa nedokáže v pokoji najesť hocijakého jedla, tiež si nájdeme viac pokoja amenej podnetov.mne príde stresujúce počítať u ročného dieťaťa, kolko krát sa dojčilo, kolko vypilo z prsníka.. pretože už nie je jeho život priamo závislý iba na dojčení, dojčenie sa po istom čase viac stáva "vzťahom" ako jedlom a pitím.
Obrázok užívateľa
shira
 
Príspevky: 1916
Registrovaný: 22 Mar 2011, 21:55
Bydlisko: NM
Počet detí: 2
1. dieťa: Tomáško
Rokov: 13 rokov, 3 mesiace, 5 dní
2. dieťa: Lukáško
Rokov: 9 rokov, 8 mesiacov, 27 dní
Môj status: Čo vyžaruješ, to priťahuješ :-)

Re: dojcensky strajk mimo domova

Neprečítaný príspevokod reanda » 10 Apr 2014, 09:53

mne príde stresujúce počítať u ročného dieťaťa, kolko krát sa dojčilo, kolko vypilo z prsníka.. pretože už nie je jeho život priamo závislý iba na dojčení, dojčenie sa po istom čase viac stáva "vzťahom" ako jedlom a pitím.

presne.. toto si casto vsimam u zien, ktore maju/mali problemy s dojcenim, ze to hrozne silia a stale sa stresuju.. jasne, je to pochopitelne, ze ked su s niecim problemy, tak sa to potom tazko berie tak easy, ale treba si uvedomit, ze su to spojene nadoby, prave ten stres z toho, aby neboli problemy, sposobuje problemy..
ja som teda pri oboch detoch "riesila" dojcenie, len ked boli uplne malicki, ci maju dost mlieka, ci dobre prospievaju atd atd, aj to som nemusela, lebo proste su to iba zbytocne stresy.. tiez si neviem predstavit to dojcenie stale nejak menezovat a ratat kolkokrat kedy ako preco.. u nas je dojcenie ako dychanie.. ja nad tym vobec nerozmyslam.. dojcim ked je treba, ked nie je treba, tak som rada, ze si vydychnem :mrgreen: :D
nikdy som neuvazovala nad tym, kolko mam mlieka a ci sa nestrati, ak sa bude menej dojcit..
moj maly tiez okrem mlieka nepije ine tekutiny.. nemyslim, ze ked by bolo dieta smadne, tak odmietne mlieko.. treba tym detom viac verit, ze vedia, co chcu
Obrázok užívateľa
reanda
 
Príspevky: 199
Registrovaný: 14 Feb 2013, 19:34
Počet detí: 2
1. dieťa: malá sojka
Rokov: 12 rokov, 5 mesiacov, 12 dní
2. dieťa: lapajo
Rokov: 10 rokov, 9 mesiacov, 25 dní

Re: dojcensky strajk mimo domova

Neprečítaný príspevokod reanda » 10 Apr 2014, 09:58

a este - myslim si, ze ak matka dojci deti prirodzene, tak sa tym nadviaze s nimi taky vztah, ze zena velmi dobre vyciti a vidi, kedy ju dieta potrebuje a kedy je ochotne sa dat povarovat aj niekomu inemu :) .. takze staci sa orientovat podla toho.. podla dietata.. a nie podla nejakych pravidiel, kam dieta patri, ci nepatri.. lebo aj v tomto su samozrejme deti rozdielne
Obrázok užívateľa
reanda
 
Príspevky: 199
Registrovaný: 14 Feb 2013, 19:34
Počet detí: 2
1. dieťa: malá sojka
Rokov: 12 rokov, 5 mesiacov, 12 dní
2. dieťa: lapajo
Rokov: 10 rokov, 9 mesiacov, 25 dní

Re: dojcensky strajk mimo domova

Neprečítaný príspevokod barbora82 » 10 Apr 2014, 10:17

Velmi pekne vam dakujem, dievcata :) priznavam, ze trosku stresujem, preto som pisala, kedze nemam na blizku niekoho, kto by dojcil na poziadanie, bez cumlika, flasky atd...dakujem moc :)
barbora82
 
Príspevky: 13
Registrovaný: 09 Apr 2014, 18:02
Bydlisko: Vrbové
Počet detí: 2
1. dieťa: Terezka
Rokov: 10 rokov, 10 mesiacov, 24 dní
2. dieťa: Agátka
Rokov: 9 rokov, 1 mesiac, 18 dní

Re: dojcensky strajk mimo domova

Neprečítaný príspevokod evitentia » 10 Apr 2014, 17:56

Nedá sa so shirou nesúhlasiť, je to pravda. Spoločnosť sa na deti všeobecne a na dojčenie obzvlášť, díva ako na bremeno. A súvisí to i s nevedomosťou, lebo dojčenie staršieho dieťaťa je už veľmi jednoduché, už je ukotvené, je to o tom vzťahu a možu byť i dlhšie prestávky. Ale u 11 mes. dieťaťa je dojčenie i jedlom a príjem mlieka je ešte zásadný, takže obavy o pokles tvorby v tomto veku sú namieste.
evitentia
 
Príspevky: 41
Registrovaný: 10 Sep 2012, 10:32
Počet detí: 1
1. dieťa: Karol
Rokov: 12 rokov, 1 mesiac, 8 dní

Re: dojcensky strajk mimo domova

Neprečítaný príspevokod moninka » 10 Apr 2014, 23:22

pre barbora82:
Barborka, u oboch deti som si vsimla podobne reakcie, ako popisujes. Ich sikovnost, zvedavost, rychla zmena v schopnostiach (lozenie, prve kroky, vonku sa oteplilo) sposobovalo akoby nezaujem o dojcenie v urcitych situaciach ... riesenim u nas bolo dojcenie v nosici ci satke ZA POHYBU :D (pri kracani na ihrisko a podobne), stiahnutie sa do inej izby na navsteve. Mliecko som ponukala AKTIVNE. Dehydratacia je moja nocna mora (strasi mal pravidelne zapaly mocovych ciest a obe deti maju po mne trombofiliu) - takze som vyrazne ponukala aj vodu z poharika ...
moninka
 
Príspevky: 5
Registrovaný: 23 Feb 2013, 03:22
Bydlisko: Bratislava
Počet detí: 2
1. dieťa: syn
Rokov: 13 rokov, 6 mesiacov, 15 dní
2. dieťa: dcéra
Rokov: 11 rokov, 6 mesiacov, 18 dní

Re: dojcensky strajk mimo domova

Neprečítaný príspevokod barbora82 » 11 Apr 2014, 14:36

uz druhy den ma odmieta aj doma...strajkujeme :( snad sa nam podari to prekonat...prsnik ponukam vsade za kazdych okolnosti..skusam vsetko, ale nechcem nutit, to ma opacny efekt...nechapem, co sa to s nou deje...
barbora82
 
Príspevky: 13
Registrovaný: 09 Apr 2014, 18:02
Bydlisko: Vrbové
Počet detí: 2
1. dieťa: Terezka
Rokov: 10 rokov, 10 mesiacov, 24 dní
2. dieťa: Agátka
Rokov: 9 rokov, 1 mesiac, 18 dní

Re: dojcensky strajk mimo domova

Neprečítaný príspevokod moninka » 11 Apr 2014, 20:11

barbora82 strajk som nezazila, ale myslim na vas dve, aby ste to spolu prekonali a zvladli toto narocne obdobie ...
moninka
 
Príspevky: 5
Registrovaný: 23 Feb 2013, 03:22
Bydlisko: Bratislava
Počet detí: 2
1. dieťa: syn
Rokov: 13 rokov, 6 mesiacov, 15 dní
2. dieťa: dcéra
Rokov: 11 rokov, 6 mesiacov, 18 dní

Re: dojcensky strajk mimo domova

Neprečítaný príspevokod JankaMich » 11 Apr 2014, 20:58

Ostatne poradkyne uz tu dali mnoho mudrych rad.

Este k tomu strajku, ked teda nastal problem uz aj v domacom prostredi. Plati klasika, vela, vela fyzickeho kontaktu, idealne koza na kozu, t.j. temer doslovne pobehovat hore bez, resp. aspon v rozopnutej bluzke bez podprsenky. Neponukat prsnik aktivne, ale pri tom fyzickom kontakte by dietatko malo mat moznost ist na prsnik ked chce. Idealne samozrejme ked je vo vertikalnej polohe, lebo v tej sa aj nosi, aj moze pit.

Este by sa mozno zislo skusit identifikovat zdroj strajku. Co sa zmenilo, co je nove? mate niekoho noveho v domacnosti? Nastupil menzes? Antikoncepcia? Nezvycajny stres v rodine? Ockovanie? Zubky? Niekto ochorel?
JankaMich
 
Príspevky: 1614
Registrovaný: 14 Apr 2011, 00:42
Bydlisko: Drahovce (Piešťany)
Počet detí: 3
1. dieťa: Olinka
Rokov: 22 rokov, 4 mesiace, 19 dní
2. dieťa: Jajka
Rokov: 18 rokov, 4 mesiace, 12 dní
3. dieťa: Katuska
Rokov: 15 rokov, 13 dní
Môj status: ako poradkyňa pri dojčení rada pomáham využívať materský inštinkt

Re: dojcensky strajk mimo domova

Neprečítaný príspevokod barbora82 » 13 Apr 2014, 21:12

Ono toho bolo trosku viac naraz...minuly tyzden sme rekonstruovali byt, takze sme byvali u nasich a Terezku som casto davala "na varovku", lebo som chcela cim skor upratat, aby sme mali pokoj...takze za mnou chodila castokrat len pit...v pondelok potom sme sa ockovali a este aj idu zubky...takze asi sa pospajali tieto tri veci...dokonca sa jej uplne pokazil spanok, ze odmietla spavat druhykrat...tento vikend sme davali veci do poriadku...v prvom rade som sa upokojila ja, s dcerkou som bola nonstop, skusili sme aj koza na kozu v satke doma...spanok dvakrat za den sa vratil, je pokojnejsia a dnes sa dojcila o nieco viac...tak len verim, ze strajk odchadza...mliecka je menej, ale to sa snad upravi, ked sa rozpije normalnym sposobom :) dakujem :)
barbora82
 
Príspevky: 13
Registrovaný: 09 Apr 2014, 18:02
Bydlisko: Vrbové
Počet detí: 2
1. dieťa: Terezka
Rokov: 10 rokov, 10 mesiacov, 24 dní
2. dieťa: Agátka
Rokov: 9 rokov, 1 mesiac, 18 dní

Re: dojcensky strajk mimo domova

Neprečítaný príspevokod JankaMich » 13 Apr 2014, 21:48

:goodjob:
JankaMich
 
Príspevky: 1614
Registrovaný: 14 Apr 2011, 00:42
Bydlisko: Drahovce (Piešťany)
Počet detí: 3
1. dieťa: Olinka
Rokov: 22 rokov, 4 mesiace, 19 dní
2. dieťa: Jajka
Rokov: 18 rokov, 4 mesiace, 12 dní
3. dieťa: Katuska
Rokov: 15 rokov, 13 dní
Môj status: ako poradkyňa pri dojčení rada pomáham využívať materský inštinkt

Re: dojcensky strajk mimo domova

Neprečítaný príspevokod shira » 14 Apr 2014, 15:45

barbora82 píše:Ono toho bolo trosku viac naraz...minuly tyzden sme rekonstruovali byt, takze sme byvali u nasich a Terezku som casto davala "na varovku", lebo som chcela cim skor upratat, aby sme mali pokoj...takze za mnou chodila castokrat len pit...v pondelok potom sme sa ockovali a este aj idu zubky...takze asi sa pospajali tieto tri veci...dokonca sa jej uplne pokazil spanok, ze odmietla spavat druhykrat...tento vikend sme davali veci do poriadku...v prvom rade som sa upokojila ja, s dcerkou som bola nonstop, skusili sme aj koza na kozu v satke doma...spanok dvakrat za den sa vratil, je pokojnejsia a dnes sa dojcila o nieco viac...tak len verim, ze strajk odchadza...mliecka je menej, ale to sa snad upravi, ked sa rozpije normalnym sposobom :) dakujem :)

super, tak podľa toho čo píšeš sa ani nečudujem, bolo tam príliš veľa vedľajších vplyvov. chvalabohu, že je lepšie. pokoj vždy pomôže. aj k spánku aj všetkému.
Obrázok užívateľa
shira
 
Príspevky: 1916
Registrovaný: 22 Mar 2011, 21:55
Bydlisko: NM
Počet detí: 2
1. dieťa: Tomáško
Rokov: 13 rokov, 3 mesiace, 5 dní
2. dieťa: Lukáško
Rokov: 9 rokov, 8 mesiacov, 27 dní
Môj status: Čo vyžaruješ, to priťahuješ :-)

Re: dojcensky strajk mimo domova

Neprečítaný príspevokod evitentia » 14 Apr 2014, 21:01

Pre nás bolo najrýchlejším sposobom , ako zvýšiť tvorbu mlieka, nechať jeden denný spánok spať v nosiči. Nech sa vám darí.
evitentia
 
Príspevky: 41
Registrovaný: 10 Sep 2012, 10:32
Počet detí: 1
1. dieťa: Karol
Rokov: 12 rokov, 1 mesiac, 8 dní

Re: dojcensky strajk mimo domova

Neprečítaný príspevokod barbora82 » 15 Apr 2014, 22:52

Dakujem vam velmi pekne :) momentalne sme uplne odstavili kocik, spime len na prsniku :) a musim vam napisat - dnes sme museli ist s manzelom a dcerkou na väcsi nakup...pekne sa napapala, napila mliecka tak si hovorim, podme rychlo, nech sme do dvoch hodin spät a nie je dlho smädna...sme v tescu a ona sa vypytala na prsnik :) ja v soku, manzel este vo väcsom, tak som ju vzala na ruky a papali sme rovno pri regaloch s umelou vyzivou pre babätka...boli tam fotky deticiek, tak sa na ne pozerala, usmievala a pila :) potom sme sli do dalsieho obchodu a tam sa to zopakovalo :) tak sme si sadli a papali :) takze este raz vdaka za podporu a rady :) opät raz stalo za to bojovat :)
barbora82
 
Príspevky: 13
Registrovaný: 09 Apr 2014, 18:02
Bydlisko: Vrbové
Počet detí: 2
1. dieťa: Terezka
Rokov: 10 rokov, 10 mesiacov, 24 dní
2. dieťa: Agátka
Rokov: 9 rokov, 1 mesiac, 18 dní

Re: dojcensky strajk mimo domova

Neprečítaný príspevokod Mamamima » 16 Apr 2014, 09:34

:goodjob:
Mamamima
 
Príspevky: 499
Registrovaný: 03 Jún 2012, 23:02
Počet detí: 3
Rokov: 15 rokov, 9 mesiacov, 17 dní
Rokov: 13 rokov, 1 mesiac, 9 dní
Rokov: 13 rokov, 1 mesiac, 9 dní

Re: dojcensky strajk mimo domova

Neprečítaný príspevokod reanda » 16 Apr 2014, 13:30

:) :dojcenie: :)
Obrázok užívateľa
reanda
 
Príspevky: 199
Registrovaný: 14 Feb 2013, 19:34
Počet detí: 2
1. dieťa: malá sojka
Rokov: 12 rokov, 5 mesiacov, 12 dní
2. dieťa: lapajo
Rokov: 10 rokov, 9 mesiacov, 25 dní


Späť na 6 a viac mesiacov

Kto je on-line

Užívatelia prezerajúci fórum: Žiadny registrovaný užívateľ nie je prítomný a 13 hostia

cron