Upchatý slzný kanálik

diskusia o zdraví, chorobách, raste a vývoji bábätka

Upchatý slzný kanálik

Neprečítaný príspevokod misulik » 26 Mar 2014, 09:25

Ahojte žienky,
chcem Vás poprosiť o radu, už som zúfalá. Dcérka má pravdepodobne upchatý slzný kanálik, očko jej často slzí a tvorí sa jej tam taký hnisík. Často v priebehu dňa ho má také zaslzené. Pred pár dňami sme ešte dávali ocuflash, bolo to o niečo lepšie. Už sme vyskúšali, mám pocit, že ozaj všetko a vždy sa nám to vrátilo. Spravila som asi chybu, keď sme nešli s ňou na preplach kanálika, ako nám to očná lekárka odporučala - asi pred polrokom. Ja som sa strašne toho bála, verila som, že to zvládneme, dokonca v tom období sa jej to vyrazne zlepšilo, tak sme nešli. No teraz sa nám to všetko vrátilo. Najhoršie je, že mi povedali, že takýmto veľkým deťom (dcérka má 13 mes) to už robia len v celkovej anestéze, že inak by mohla mať z toho šok ,traumu... tak som ešte viac vystrašená z toho, ako predtým... prosim poraďte.. dakujem!
misulik
 
Príspevky: 38
Registrovaný: 09 Nov 2011, 02:51
Počet detí: 2
1. dieťa: Timinko
Rokov: 13 rokov, 9 mesiacov, 18 dní
2. dieťa: Chiarinka
Rokov: 11 rokov, 1 mesiac, 26 dní

Re: Upchatý slzný kanálik

Neprečítaný príspevokod evitentia » 26 Mar 2014, 09:54

Kamarátka z očného radila mojej sesternici vyskúšať najprv masáž - zatláčať na oblasť slzného vaku a vytláčať von. Bolo to potom, čo už brali raz i celkové atb na hnisavý zápal podľa kultivácie a niekoľkokrát i atb očné kvapky. Osobne by som sa krátkodobej anestézie bála menej ako toho, že by to mali robiť "naživo". Samozrejme keby sa to obišlo bez toho, bolo by to ideálne.
evitentia
 
Príspevky: 41
Registrovaný: 10 Sep 2012, 10:32
Počet detí: 1
1. dieťa: Karol
Rokov: 12 rokov, 1 mesiac, 8 dní

Re: Upchatý slzný kanálik

Neprečítaný príspevokod quaxi » 26 Mar 2014, 09:56

Na tomto som bola s kamoskinou dcerkou ked mala 7 mesiacov, kamoska bola po uraze nepohybliva a babatko uz malo velmi zly stav, nikto z rodiny si netrufol tam ist, lebo babatka to velmi zle znasaju. Oni mali od par tyzdnov stale hnisajuce ocko, skusali stale aj MM, vela krat ATB masticky a kvapky, aj ten ocuflash, vsetko mozne poskusali... Nechcem strasit ale ta celkova anesteza by mi vtedy prisla ako vyhra v loterii :?
quaxi
 
Príspevky: 840
Registrovaný: 08 Dec 2011, 11:48
Počet detí: 2
1. dieťa: Zbojnik
Rokov: 15 rokov, 10 mesiacov, 27 dní
2. dieťa: Potvorka
Rokov: 12 rokov, 11 mesiacov, 27 dní

Re: Upchatý slzný kanálik

Neprečítaný príspevokod artemis » 26 Mar 2014, 11:39

Ja by som zasa celkovú anestézu neriskovala u tak malého dieťaťa, kvôli takémuto zákroku, aj keď sa to môže zdať hrozné. Riziká celkovej anestézie podľa mňa prevyšujú benefit - potencionálna ochrana pred traumatickým zážitkom dieťaťa...ak po zákroku dieťaťu sa dostane náležitej pozornosti, útechy, súcitu, spolupatričnosti, pochopenia nemôže sa len tak ľahko vyvinúť trauma. Aj v druhej svetovej to odpozorovali, deti ktoré boli vystavené stresujúcej situácií bez rodičov, ostali na svoj strach samé, ostávali s traumatickými zážitkami, deti ktoré zažili bombardovanie, ostreľovanie ale v náručí rodičov, ktorí sa snažili zachovať kľud a pred dieťaťom sa tvárili, že je všetko ok, že z toho vyviaznu, že to prejde, že to bude ok, tak nemali potom žiadne traumy a psychické problémy...
artemis
 
Príspevky: 815
Registrovaný: 16 Nov 2011, 15:58
Počet detí: 1

Re: Upchatý slzný kanálik

Neprečítaný príspevokod reanda » 26 Mar 2014, 12:12

nemusis si vycitat, ze si spravila chybu - ono sa to totiz vraj zvykne vracat aj detom, co na tom preplachu boli..
poradit ti asi neporadim, ja by som cakala, ze sa to upravi samo, az kym by to nebolo nejak neunosne, ze by ju to bolelo, alebo by bol velky zapal
Obrázok užívateľa
reanda
 
Príspevky: 199
Registrovaný: 14 Feb 2013, 19:34
Počet detí: 2
1. dieťa: malá sojka
Rokov: 12 rokov, 5 mesiacov, 12 dní
2. dieťa: lapajo
Rokov: 10 rokov, 9 mesiacov, 25 dní

Re: Upchatý slzný kanálik

Neprečítaný príspevokod quaxi » 26 Mar 2014, 17:03

Artemis, podla mna ide skor o traumu pre rodica :-) Ale nie, v takomto veku moze byt problem, ze dieta sa uz vie silnejsie branit, ak sa prilis mece, neda sa to spravit. Parmesacne babatko predsa len lahsie udrzis.
Do ocka daju najprv latku na znecitlivenie, dieta neciti bolest. Ale zakrok je velmi neprijemny, takze sa dieta brani, sibrinkuju mu s kadecim rovno pri oku, aj dospelak by to zvladal zle. Toto kamoskine babatko sa potom velmi rychlo ukludnilo a napodiv sa ma ani nebalo - myslela som si, ze bude potom revat zakazdym ked ma uvidi :-)
Misulik, nevycitaj si to, tejto kamoske tiez dlho odporucali cakat. Im sa to striedavo lepsilo a horsilo, ale pri zhorseni mali zakazdym horsi a horsi stav a to co zabralo predtym, uz dalsi krat nezabralo. Zapal sa jej rozsiril aj do okolia, brala na to celkove ATB a nelepsilo sa to, dieta malo zjavne bolesti a v ockach hnis skoro stale, po zobudeni nevedelo otvorit ocka, lebo ich malo zalepene hnisom. Preplach zabral velmi dobre, viackrat tam nebolo treba ist. Ohladne anestezy by ta mali poucit, ake su rizika oboch verzii a ak s celkovou nesuhlasis, snad to spravia aj bez nej, pripadne skus najst pracovisko, kde by boli ochotni.
quaxi
 
Príspevky: 840
Registrovaný: 08 Dec 2011, 11:48
Počet detí: 2
1. dieťa: Zbojnik
Rokov: 15 rokov, 10 mesiacov, 27 dní
2. dieťa: Potvorka
Rokov: 12 rokov, 11 mesiacov, 27 dní

Re: Upchatý slzný kanálik

Neprečítaný príspevokod venus » 26 Mar 2014, 17:11

A co takto analgosedacia (neviem ci je to spravny slovensky ekvivalen)...ja som sa s tym stretla hlavne v spojitosti s dentalnymi zakrokmi...naprikald tu sa to spomina: http://www.cmcpraha.cz/en-US/advice/is- ... -will-help ... da sa o tom dost vygooglit..

nieje to celkova anesteza, dieta pri tom dycha samo, ziadna intubacia ani komplikacie...malo by to byt o dost bezpecnejsie ako narkoza...ide o kombinaciu tlmenia bolesti a "oblbovakov" na ukludnenie....vraj to sposobuje aj pozakrokovu amneziu, cize dieta si ani nepamata, ze mu nieco robili...

Mozno Shira to pozna.... ja by som sa na to lekara asi spytala ci je to jedna z moznosti

a este jedna podpoznamka: Podla jednej publikacie (http://www.anesteza.sk/CME/Detska%20anasteza.pdf) dieta zacinat vnimat uzkost okolo 9teho mesiaca...je preto velmi dolezite aby rodic, ktory dieta sprevadza bol sam v pohode.
venus
 
Príspevky: 72
Registrovaný: 22 Mar 2011, 09:40

Re: Upchatý slzný kanálik

Neprečítaný príspevokod shira » 26 Mar 2014, 21:05

artemis píše:Ja by som zasa celkovú anestézu neriskovala u tak malého dieťaťa, kvôli takémuto zákroku, aj keď sa to môže zdať hrozné. Riziká celkovej anestézie podľa mňa prevyšujú benefit - potencionálna ochrana pred traumatickým zážitkom dieťaťa...ak po zákroku dieťaťu sa dostane náležitej pozornosti, útechy, súcitu, spolupatričnosti, pochopenia nemôže sa len tak ľahko vyvinúť trauma. Aj v druhej svetovej to odpozorovali, deti ktoré boli vystavené stresujúcej situácií bez rodičov, ostali na svoj strach samé, ostávali s traumatickými zážitkami, deti ktoré zažili bombardovanie, ostreľovanie ale v náručí rodičov, ktorí sa snažili zachovať kľud a pred dieťaťom sa tvárili, že je všetko ok, že z toho vyviaznu, že to prejde, že to bude ok, tak nemali potom žiadne traumy a psychické problémy...

toto vobec nie je pravda, je to presne naopak. traumatický zážitok z ošetrenia nezvrátiš nikdy v živote, možeš utešovať kolko chceš. nechápem, čo sem pletieš zážitky z vojny, teraz vojna nie je a nejde o dieťa vo vojne v náručí rodiča, ale o to, že dieťa ti uviažu nakomplet vrátane pevnej fixácie hlavy pri výplachu kanálika, pretože tam nesmie dojsť ani k stotinovému pohybu, toto malé dieťa neurobí dobrovolne ani to nijako nepochopí.
Obrázok užívateľa
shira
 
Príspevky: 1916
Registrovaný: 22 Mar 2011, 21:55
Bydlisko: NM
Počet detí: 2
1. dieťa: Tomáško
Rokov: 13 rokov, 3 mesiace, 5 dní
2. dieťa: Lukáško
Rokov: 9 rokov, 8 mesiacov, 27 dní
Môj status: Čo vyžaruješ, to priťahuješ :-)

Re: Upchatý slzný kanálik

Neprečítaný príspevokod shira » 26 Mar 2014, 21:06

venus píše:A co takto analgosedacia (neviem ci je to spravny slovensky ekvivalen)...ja som sa s tym stretla hlavne v spojitosti s dentalnymi zakrokmi...naprikald tu sa to spomina: http://www.cmcpraha.cz/en-US/advice/is- ... -will-help ... da sa o tom dost vygooglit..

nieje to celkova anesteza, dieta pri tom dycha samo, ziadna intubacia ani komplikacie...malo by to byt o dost bezpecnejsie ako narkoza...ide o kombinaciu tlmenia bolesti a "oblbovakov" na ukludnenie....vraj to sposobuje aj pozakrokovu amneziu, cize dieta si ani nepamata, ze mu nieco robili...

Mozno Shira to pozna.... ja by som sa na to lekara asi spytala ci je to jedna z moznosti

a este jedna podpoznamka: Podla jednej publikacie (http://www.anesteza.sk/CME/Detska%20anasteza.pdf) dieta zacinat vnimat uzkost okolo 9teho mesiaca...je preto velmi dolezite aby rodic, ktory dieta sprevadza bol sam v pohode.

bezpečnosť pri anestézii zabezpečuje práve intubácia a riadene dýchanie. v útlme dýchacieho centra je najväčšie riziko analgosedácie. je to horšie ako celková anestézia, čo sa týka rizík.
Obrázok užívateľa
shira
 
Príspevky: 1916
Registrovaný: 22 Mar 2011, 21:55
Bydlisko: NM
Počet detí: 2
1. dieťa: Tomáško
Rokov: 13 rokov, 3 mesiace, 5 dní
2. dieťa: Lukáško
Rokov: 9 rokov, 8 mesiacov, 27 dní
Môj status: Čo vyžaruješ, to priťahuješ :-)

Re: Upchatý slzný kanálik

Neprečítaný príspevokod shira » 26 Mar 2014, 21:21

ešte k tej analgosedácii, myslím že je tam dolná veková hranica, kde sa dá už použiť, treba na to už spolupracujúce dieťa (ktoré by sa chcelo ošetriť len sa bojí) a výsledok je nepredvídateľný, neistý, bývajú aj paradoxné reakcie v zmysle nie útlmu, ale excitácie.. viac rizík podstatne.. lebo všetko je to len, že dáme predpísanú dávku a uvidíme, nie je nič monitorované... býva o tom veľa komerčných článkov, najmä amerických, nemeckých ako je to super, ale ono to tak nie je.. podľa mňa je to zbytočná komplikácia aj pre ošetrujúceho a aj pacienta, klamlivý pocit "šetrnosti"
Obrázok užívateľa
shira
 
Príspevky: 1916
Registrovaný: 22 Mar 2011, 21:55
Bydlisko: NM
Počet detí: 2
1. dieťa: Tomáško
Rokov: 13 rokov, 3 mesiace, 5 dní
2. dieťa: Lukáško
Rokov: 9 rokov, 8 mesiacov, 27 dní
Môj status: Čo vyžaruješ, to priťahuješ :-)

Re: Upchatý slzný kanálik

Neprečítaný príspevokod quaxi » 26 Mar 2014, 22:29

ta analgosedacia je to, co nazyvaju "naladovka" pri vybere mandli? Viacere zname spominali, ze dietatu pred vyberom mandli dali nejaku naladovku a potom bolo totalne oblbnute, nic si z toho nepamatalo a spravalo sa ako zdrogovane.
quaxi
 
Príspevky: 840
Registrovaný: 08 Dec 2011, 11:48
Počet detí: 2
1. dieťa: Zbojnik
Rokov: 15 rokov, 10 mesiacov, 27 dní
2. dieťa: Potvorka
Rokov: 12 rokov, 11 mesiacov, 27 dní

Re: Upchatý slzný kanálik

Neprečítaný príspevokod venus » 27 Mar 2014, 18:42

shira píše:ešte k tej analgosedácii, myslím že je tam dolná veková hranica, kde sa dá už použiť, treba na to už spolupracujúce dieťa (ktoré by sa chcelo ošetriť len sa bojí) a výsledok je nepredvídateľný, neistý, bývajú aj paradoxné reakcie v zmysle nie útlmu, ale excitácie.. viac rizík podstatne.. lebo všetko je to len, že dáme predpísanú dávku a uvidíme, nie je nič monitorované... býva o tom veľa komerčných článkov, najmä amerických, nemeckých ako je to super, ale ono to tak nie je.. podľa mňa je to zbytočná komplikácia aj pre ošetrujúceho a aj pacienta, klamlivý pocit "šetrnosti"


presne pre toto je super, ze tu chodi clovek co ma aj sancu sa s tym realne stretnut a rozumie tomu...z toho co som nacitala zo zahranicnych clankov by som to mala za uplne skvele riesenie a bohuzial tomu tak nieje :(
(ako si ma potom clovek vediet naozaj vybrat medzi tym ked si doktor snazi sam sebe ulahcit pracu aj na ukor pacienta a skutocnym dobre mienenim odporucanim ked rozne ine zdroje tvrdia opak....dalsi priklad, ze niekedy je hnev lekarov na "internetove" mamicky opodstatneny...je to skor rarita? ja uz neviem)
venus
 
Príspevky: 72
Registrovaný: 22 Mar 2011, 09:40

Re: Upchatý slzný kanálik

Neprečítaný príspevokod shira » 27 Mar 2014, 20:04

quaxi píše:ta analgosedacia je to, co nazyvaju "naladovka" pri vybere mandli? Viacere zname spominali, ze dietatu pred vyberom mandli dali nejaku naladovku a potom bolo totalne oblbnute, nic si z toho nepamatalo a spravalo sa ako zdrogovane.

neviem presne, čo kde dávajú pri výbere mandlí.. je to dosť rôzne. to čo sme videli v nemocnici kde neboli peniaze a zásoby na šetrnú celkovú anestéziu, radšej pomlčím, pomaly sa robili zákroky v miernom predávkovaní rohypnolom... analgosedácia by mala byť kombinácia liekov tlmiacich bolesť a liekov so sedatívnym- utlmujúcim účinkom. je to široký pojem, pretože takýchto liekov a ich kombinácií je veľmi široká škála, taktiež hĺbka analgosedácie môže byť veľmi rôzna, od mierneho útlmu až po stavy podobné narkóze. presné dávkovanie je veľmi ťažké odhadnúť, závisí od typu pacienta, jeho metabolizmu, duševného stavu atď proste nie je paušálny návod, že tolkoto dáme a takto sa bude pacient chovať.. riziká pri analgosedácii sú hlavne v útlme dýchania, poklesu tlaku, delirantné stavy, stavy paradoxnej excitácie atď... zo stomatologickej praxe je to tak 50:50, že neošetriteľné dieťa sa stane ošetriteľným, benefit sa dá hodnotiť ale aj z toho pohľadu, že dieťa si na zákrok nepamätá, napriek tomu, že nespolupracuje a je ošetrené nasilu - so všetkými rizikami pre lekára (mykanie sa, bojovnosť, nepokoj, rev, trauma pre rodiča)... napr. pri výbere mandlí je ttiež riziko, že dôjde k nekontrolovanému krvácaniu (je to značne krvavý zákrok), to je životu nebezpečný jav. pokial sa to robí v celkovej anestézii, tak je dieťa intubované, čo je úplný základ, aby bolo pod kontrolou dýchanie a srdcová činnosť. toto je to najpodstatnejšie, čo musí byť na 100% zabezbepečené, inak riziká prevažujú benefity. intubovať dieťa pri masívnom krvácaní sa nedá, musí sa robiť tracheotómia ako život zachraňujúci zákrok.. život ohrozujúce komplikácie pri celkovej anestézii, ku ktorým môže reálne dojsť, bývajú následkom hrubého porušenia postupov v anesteziologickej praxi. Riziká pri celkovej anestézii ako aj záťaž pre metabolizmus pacienta stúpa s dĺžkou anestézie, toxické účinky sú reálne pri narkoźach trvajúcich veľa hodín (čím dlhšie, tým viac) tak isto závisí ako často je človek uspávaný, aký je jeho zdravotný stav, užívanie liekov atď...
neviem posúdiť z pohľadu očného lekára, viem len že my sme boli na preplachu kanálika s malým, ked mal 4 týždne a trvalo to veľmi krátko. takže z toho mi vychádza, že narkóza pri takomto zákroku je možno polhodinová- dávka podľa váhy, jednorazová, urobiť čo treba a nechať zobudiť. ako rodič by som mandle nedala bez narkózy vyberať ani náhodou.
druhý aspekt, ktorý sa tu často vyskytuje, že lekár si chce uľahčiť prácu na úkor pacienta - to mi príde zvláštne, pretože deti sa neuspávajú len tak pre nič za nič, ale len vtedy, ak je to najbezpečnejšia možnosť. Naopak by som povedala, že mnoho "mäsiarov" ešte dnes, ktorí namiesto toho, aby si dali tú námahu a čas, aby zabezpečili kvalitného anesteziológa a technické a prevádzkové vybavenie, spôsobujú ľuďom traumy na celý život. Pokiaľ má lekár uľahčenú prácu, stúpa aj kvalita vykonaného zákroku a klesá pravdepodobnosť chyby, čo je v konečnom dôsledku benefit hlavne pre pacienta.
Obrázok užívateľa
shira
 
Príspevky: 1916
Registrovaný: 22 Mar 2011, 21:55
Bydlisko: NM
Počet detí: 2
1. dieťa: Tomáško
Rokov: 13 rokov, 3 mesiace, 5 dní
2. dieťa: Lukáško
Rokov: 9 rokov, 8 mesiacov, 27 dní
Môj status: Čo vyžaruješ, to priťahuješ :-)

Re: Upchatý slzný kanálik

Neprečítaný príspevokod artemis » 28 Mar 2014, 09:39

shira píše:.... stavy paradoxnej excitácie atď... zo stomatologickej praxe ....


Toto ma zaujíma shira, mne sa totiž posledný krát pri trhaní zuba stalo, že mi zubár pichol čosi proti bolesti, ale tak ma to rozjarilo, skutočne eufória, výborná nálada, pocit neskutočného šťastia - skrátka perfektný duševný pocit, žiadny pocit "opitosti, omámenia" úplne čistá jasnozrivá myseľ..., bolo to na mne vidno, aj som mu povedala ako sa cítim, on sa tváril dosť ustarostene, že to nie je dobre, mne to nevadilo, trval účinok niekoľko hodín :mrgreen: ....Toto si mala na mysli? Môže sa to nejak zvrhnúť? Čo to znamená pre pacienta keď zvykne takto reagovať, mohlo sa mi niečo horšie stať, alebo sa mohol ten stav nejako ďalej rozvinúť horším smerom ?
artemis
 
Príspevky: 815
Registrovaný: 16 Nov 2011, 15:58
Počet detí: 1

Re: Upchatý slzný kanálik

Neprečítaný príspevokod quaxi » 28 Mar 2014, 09:45

shira, ako dobre, ze ta tu mame :goodjob: konecne som pochopila, preco pribuzna - lekarka vybavovala na vybratie mandli po protekcii celkovu anestezu. Tuto u nas vsetkych ukecavaju, nech ju nedavaju. A potom to niektorym detom musia robit aj viackrat, lebo dorastu. Nemocnica je chronicky znama tym, ze sa uprednostnuju ziskovejsie zakroky. Mozno to bude jeden z dovodov...
quaxi
 
Príspevky: 840
Registrovaný: 08 Dec 2011, 11:48
Počet detí: 2
1. dieťa: Zbojnik
Rokov: 15 rokov, 10 mesiacov, 27 dní
2. dieťa: Potvorka
Rokov: 12 rokov, 11 mesiacov, 27 dní

Re: Upchatý slzný kanálik

Neprečítaný príspevokod misulik » 28 Mar 2014, 11:55

Ďakujem Vám všetkým za názory, rady, skúsenosti. Ešte mám možnosť skúsiť jednu metodu, dám vedieť, či zabralo ;)
misulik
 
Príspevky: 38
Registrovaný: 09 Nov 2011, 02:51
Počet detí: 2
1. dieťa: Timinko
Rokov: 13 rokov, 9 mesiacov, 18 dní
2. dieťa: Chiarinka
Rokov: 11 rokov, 1 mesiac, 26 dní

Re: Upchatý slzný kanálik

Neprečítaný príspevokod artemis » 28 Mar 2014, 14:32

na margo tej narkózy, ešte sa chcem spýtať, ja sa bojím dosť narkózy - rizika, aká je tam vlastne pravdepodobnosť rizika - myslím naozaj vážne následky a smrť...u dospelého teda. Záleží aj od druhu zákroku, teda dáva sa iná narkóza pri plast. operácii prs. a iná narkóza trebars pri operácii slepeho čreva, či nejaké zubárske zákroky s narkozou?
artemis
 
Príspevky: 815
Registrovaný: 16 Nov 2011, 15:58
Počet detí: 1

Re: Upchatý slzný kanálik

Neprečítaný príspevokod shira » 28 Mar 2014, 15:24

artemis píše:na margo tej narkózy, ešte sa chcem spýtať, ja sa bojím dosť narkózy - rizika, aká je tam vlastne pravdepodobnosť rizika - myslím naozaj vážne následky a smrť...u dospelého teda. Záleží aj od druhu zákroku, teda dáva sa iná narkóza pri plast. operácii prs. a iná narkóza trebars pri operácii slepeho čreva, či nejaké zubárske zákroky s narkozou?
nuž rôzne sú narkózy, pretože sú rôzne lieky. lieky drahé a aj lacnejšie.. v nemocnici ti bežne dajú zrejme inú narkózu ako súkromný anesteziológ, ktorý je zodpovedný sám za všetko - aj za to, ako pacient znáša narkózu a ako sa potom cíti. pri jednodňovej chirurgii je pacient na lôžku niekolko hodín monitorovaný, pri ambulantných zákrokoch (kožné, zubné, orl) je monitorovaný ešte hodinu, a musí byť schopný odísť domov po vlastných nohách, samozrejme musí byť 24 hod pod dozorom sprievodnej osoby kt. má číslo na anesteziológa resp. ambulanciu kde sa robil zákrok. v nemocnici je pacient hospitalizovaný. takže tam asi si dovolia väčšie riziko a možno aj šetria (myslím, že určite) na použitých liekoch. rozdiel je kešovica a rozdiel cez poisťovňu, poisťovňa bohužiaľ diktuje, čo použiť a ako sa má postupovať, aby to bolo pre ňu cenovo najvýhodnejšie, benefit pacienta ide bokom, tam úradník od stola čo snáď ani nebol so živým pacientom v kontakte, diktuje čo, kedy a ako. u súkromných to neplatí, tam je najvyššie benefit pre pacienta a čo najmenšie riziko. reálne - zástava srdca a smrť - to som sa pýtala anesteziológa, tak to mi povedal, že to je hrubé zanedbanie anesteziológom, že to si ani nevie predstaviť, lebo všetko je monitorované viacnásobne, tj. nie si odkázaná na jeden prístroj ktorý teoreticky by mohol zlyhať, ale na veľa parametrov, ktoré ukazujú dávno predtým, ako je prúser, že niečo nie je v poriadku, a je dostatok liekov a zásahov a aj dostatok času, aby anesteziológ zareagoval. všetko je riadené liekmi do ideálneho stavu- pulz, tlak, nasýtenie kyslíkom...
si si užila u zubára :lol: :D :D paradoxné excitačné reakcie sú nepríjemné veľmi, dieťa, ktoré je neošetriteľné a bojovné, zlé, by sa malo utlmiť ale namiesto toho je ešte horšie, až do amoku ide, je to ozaj nafigu, to už len uspať. pokiaľ je v eufórii, tak to je ok (ale nepíšem o bežnej anestézii ale už o "náladovke")
Obrázok užívateľa
shira
 
Príspevky: 1916
Registrovaný: 22 Mar 2011, 21:55
Bydlisko: NM
Počet detí: 2
1. dieťa: Tomáško
Rokov: 13 rokov, 3 mesiace, 5 dní
2. dieťa: Lukáško
Rokov: 9 rokov, 8 mesiacov, 27 dní
Môj status: Čo vyžaruješ, to priťahuješ :-)

Re: Upchatý slzný kanálik

Neprečítaný príspevokod shira » 28 Mar 2014, 15:34

pokračovanie :roll: napr. možeš dostať narkózu po ktorej ti je staršne zle, máš halucinácie, vraciaš, nevieš sa prebrať bolí ťa hlava napr. celý deň alebo aj druhý deň, ale to je vlastne dané už konkrétnymi použiteľnými liekmi, ale možeš dostať aj narkózu z ktorej sa zobudíš ako ráno z dobrého spánku max. sa ti točí ešte hodinu hlava, inak si v pohode. závisí aj na dĺžke narkózy, ked je to polhodina tak ok, akoby nič nebolo ale ked skladajú človeka alebo operujú srdce 12 hodín a viac, tak to už je na metabolizmus veľmi veľká záťaž, pacient sa kompenzuje ešte veľa dní...
takže áno, v podste iné dostaneš na slepom čreve v štátnej nemocnici ako na súkromnej drahej klinike, verím že celebrity alebo hokejistov nenechajú 2 dni po narkóze mátožiť a vracať.
Obrázok užívateľa
shira
 
Príspevky: 1916
Registrovaný: 22 Mar 2011, 21:55
Bydlisko: NM
Počet detí: 2
1. dieťa: Tomáško
Rokov: 13 rokov, 3 mesiace, 5 dní
2. dieťa: Lukáško
Rokov: 9 rokov, 8 mesiacov, 27 dní
Môj status: Čo vyžaruješ, to priťahuješ :-)

Re: Upchatý slzný kanálik

Neprečítaný príspevokod shira » 28 Mar 2014, 15:41

misulik píše:Ďakujem Vám všetkým za názory, rady, skúsenosti. Ešte mám možnosť skúsiť jednu metodu, dám vedieť, či zabralo ;)

super, daj vedieť.. my sme kvapkali mesiac vkuse, len ma to štvalo, lebo malý bol novorodenec a tak mu to kvapkanie do oka vadilo, že som sa už ani nemohla priblížiť z niečím k jeho tvári, normálne začal mať tiky. potom mu to prepláchli, asi 2 min. plaču a odvtedy chvalabohu pokoj s očkom. zavinuli ho natesno do takej veľkej plienky aj s ručičkami aby sa nemohol myknúť, sestrička mu chytila hlavu a kvapli do oka anestetikum, o chvíľku prepláchli, mali tam mikroskop či čo, a s takou tenulinkou kanylou išli do slzného kanálika, bolo to veľmi rýchlo. ja mávam v očiach všeličo, raz sa mi zapichol kúsok odvŕtanej skloviny, tak mi očná tiež kvapla do oka to anestetikum a potom mi upevnila hlavu aj viečka s takými svorkami a cez mikroskop mi to vybrala sklapelom :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: výborný pocit
nič nebolelo, len som videla, ako mi ide skalpel do oka :lol: kebyže nemám uviazané všetko tak určite sa myknem.
Obrázok užívateľa
shira
 
Príspevky: 1916
Registrovaný: 22 Mar 2011, 21:55
Bydlisko: NM
Počet detí: 2
1. dieťa: Tomáško
Rokov: 13 rokov, 3 mesiace, 5 dní
2. dieťa: Lukáško
Rokov: 9 rokov, 8 mesiacov, 27 dní
Môj status: Čo vyžaruješ, to priťahuješ :-)

Re: Upchatý slzný kanálik

Neprečítaný príspevokod artemis » 28 Mar 2014, 19:18

shira píše:...napr. možeš dostať narkózu po ktorej ti je staršne zle, máš halucinácie, vraciaš, nevieš sa prebrať bolí ťa hlava napr. celý deň alebo aj druhý deň, ale to je vlastne dané už konkrétnymi použiteľnými liekmi, ale možeš dostať aj narkózu z ktorej sa zobudíš ako ráno z dobrého spánku max. sa ti točí ešte hodinu hlava, inak si v pohode. závisí aj na dĺžke narkózy, ked je to polhodina tak ok, akoby nič nebolo ...
veľmi pekne Ti ďakujem shira, ide o to, že ja som už mala v živote niekoľko narkóz (8x dokopy), aj také aj také a presne je to ako si popísala kvalita štátna-súkromná, domáca-zahraničná...asi som zle sformulovala otázku, išlo mi i o to, či človek keď viacráz podstúpi v živote narkózu či sa pri ďalšej narkóze nejaké riziko zvyšuje...ako píšem ja som ich už mala osem...ide o to že či sa mám dať na jeden zákrok, ktorý nie je nevyhnutne zdravotne potrebný, vraveli, že za živa to nerobia, že musí byť narkóza...tak toto keby si mi ešte vedela odpovedať, či je organizmus nejako poznačený predchádzajúcimi narkózami alebo to nerozhoduje pri odhade rizika...ďakujem Ti za odpoveď
:)
artemis
 
Príspevky: 815
Registrovaný: 16 Nov 2011, 15:58
Počet detí: 1

Re: Upchatý slzný kanálik

Neprečítaný príspevokod shira » 28 Mar 2014, 20:26

s odstupom času nerozhoduje, mala by si mať každopádne v poriadku pečeňové testy aj srdce, ale čomu sa dá vyhnúť treba sa vyhnúť... nuž ale aj plastiky často nie sú nevyhnutné a robia sa pomerne dosť, závisí, aký má človek z toho potom benefit, či to za to stojí. ja zase by som sa nebála až tak narkózy ako samotného zákroku :roll: no ale závisí o čo ide :(
Obrázok užívateľa
shira
 
Príspevky: 1916
Registrovaný: 22 Mar 2011, 21:55
Bydlisko: NM
Počet detí: 2
1. dieťa: Tomáško
Rokov: 13 rokov, 3 mesiace, 5 dní
2. dieťa: Lukáško
Rokov: 9 rokov, 8 mesiacov, 27 dní
Môj status: Čo vyžaruješ, to priťahuješ :-)

Re: Upchatý slzný kanálik

Neprečítaný príspevokod artemis » 28 Mar 2014, 20:48

shira píše:s odstupom času nerozhoduje, mala by si mať každopádne v poriadku pečeňové testy aj srdce, ale čomu sa dá vyhnúť treba sa vyhnúť... nuž ale aj plastiky často nie sú nevyhnutné a robia sa pomerne dosť, závisí, aký má človek z toho potom benefit, či to za to stojí. ja zase by som sa nebála až tak narkózy ako samotného zákroku :roll: no ale závisí o čo ide :(


no vieš, uvažujem si dať spraviť prsia, ale nie silikony... visí mi dosť koža, nadbytočná, ovisnuté prsia ale dosť, tak taký zákrok...bola som si to dať vysvetliť atď atď. Ja nad tým neuvažujem z estetického hľadiska, ako sebavedomie mi nechýba ani tak :mrgreen: ale čisto z praktického hľadiska, hlavne v lete sa trie zospodu ovisnutá koža o kožu (ani najlepšia kosticová podprsenka tomu nezabráni), potom sa mi to sparí, začervená a kadečo...nafigu, no a hlavne keď zoberiem finančnú stránku veci, kupujem si len najkvalitnejšie drahé značkové podprsenky skôr také pomaly až zdravotníckeho rázu...nejde o nejaké čipky a tak, ale oni fakt sú drahé keď človek chce kvalitu čo také mľandravé drží...no a čo miniem každý rok za podprsenky (lebo aj také kvalitné sa časom zničia) tak keď to rozrátam, že ešte koľko rokov si ich budem kupovať (jedna ma vyjde na 45-65 eur a to ročne spotrebujem tak dve až tri, niekedy i viac), tak to vyjde lacnejšie taká operácia a mám pokoj. Prsia aj keby sa mi zákrokom zmenšili, aj tak tam toho ostane ešte dosť...tak pre toto všetko som sa pýtala...len toho sa bojím, či mi to stojí za to riziko (smrti) z narkózy...
artemis
 
Príspevky: 815
Registrovaný: 16 Nov 2011, 15:58
Počet detí: 1

Re: Upchatý slzný kanálik

Neprečítaný príspevokod shira » 29 Mar 2014, 18:44

artemis ja neviem, čo mi po druhom dieťati zostane.. pravdepodobne len malé psie uši :evil: ked si bola tolkokrát v narkóze stále si sa bála rovnako, alebo teraz už viac a viac?
Obrázok užívateľa
shira
 
Príspevky: 1916
Registrovaný: 22 Mar 2011, 21:55
Bydlisko: NM
Počet detí: 2
1. dieťa: Tomáško
Rokov: 13 rokov, 3 mesiace, 5 dní
2. dieťa: Lukáško
Rokov: 9 rokov, 8 mesiacov, 27 dní
Môj status: Čo vyžaruješ, to priťahuješ :-)

Re: Upchatý slzný kanálik

Neprečítaný príspevokod venus » 29 Mar 2014, 20:45

shira píše:
druhý aspekt, ktorý sa tu často vyskytuje, že lekár si chce uľahčiť prácu na úkor pacienta - to mi príde zvláštne, pretože deti sa neuspávajú len tak pre nič za nič, ale len vtedy, ak je to najbezpečnejšia možnosť. Naopak by som povedala, že mnoho "mäsiarov" ešte dnes, ktorí namiesto toho, aby si dali tú námahu a čas, aby zabezpečili kvalitného anesteziológa a technické a prevádzkové vybavenie, spôsobujú ľuďom traumy na celý život. Pokiaľ má lekár uľahčenú prácu, stúpa aj kvalita vykonaného zákroku a klesá pravdepodobnosť chyby, čo je v konečnom dôsledku benefit hlavne pre pacienta.

Ten koment o zakrokoch/opatreniach na ukor pacienta pre ulahcenie prace lekara som myslela vseobecne, nie na tu narkozu, preto som to dala do zatvorky....ako napriklad najrychlejsie ma napada nastrih hradze, "prasknut vodu", strihat pupocnik hned a nie po dotepani...atd atd...ze kedy ma pravdu lekar z praxe a kedy na internete sa siriace studie....kedze tentokrat sa ukazalo ze internetove zdroje ma zaviedli uplne mimo skutocnosti...a nebol to len jeden zdroj...preto som sa tak na okraj do zatvorky zamyslela nad tym, ze kolkokrat sa takto pomylim a krivdim lekarovi...je to mimo temu tejto diskusie, preto som to dala do zatvorky...
venus
 
Príspevky: 72
Registrovaný: 22 Mar 2011, 09:40

Ďalší

Späť na Rast a zdravie bábätka

Kto je on-line

Užívatelia prezerajúci fórum: Žiadny registrovaný užívateľ nie je prítomný a 3 hostia

cron