Zlomený mliečny zub

diskusia o zdraví, chorobách, raste a vývoji bábätka

Zlomený mliečny zub

Neprečítaný príspevokod carodejnica » 10 Mar 2014, 23:07

Ahojte, otázka asi hlavne na shiru, ale možno poradíte.
19 mesačnému synovi sa zlomila horná jednotka, vodorovne, takmer presne v polovici, z ničoho nič, vôbec si to nebuchol, teda aspoň o tom neviem. Vôbec nechápem, čistila som mu zuby a zrazu sa dívam, že sa mu ten zub najskôr akoby prehol na polovicu a držal len na kúsku, keď som mu to išla akoby vykývať, odpadlo to a prehltol to .... ma na tých rezákoch nich aj také fľaky (ako keď sú tzv "medové zubky"), inde na zuboch to nevidno, vyzerajú pevne, nie drobivo.
Pri čistení zubov je na toto miesto citlivý (všimla som si inak cca 2 týždne pred odlomením, že mu vadilo ked som mu čistila tie predné horné zuby, inde mu to nevadí), akoby ho to bolelo, ten zlomený zúbok má v strede takú bodku, dnes mu to trocha aj krvácalo a mám dojem, že pri tom krvácaní aj bolelo. Idem k zubárke v piatok, ale chcela som vedieť, čo to môže byť a či sa s tým niekto stretol. Môže to mať aj nejaké zapálené, bude musieť ísť ten zub von, ako sa to rieši?
Sladké nejeme skoro vôbec, teda žiadne cukríky, sladené vody a podobne, sem tam piškótu, ale výnimočne... to bola inak prvá otázka zubárky, keď som jej telefonovala, spomínala som nočné dojčenie, tak mi povedala, že aj to môže byť, ale že už menej, tak asi nie je moc pro dojčiaca...
Obrázok užívateľa
carodejnica
 
Príspevky: 584
Registrovaný: 22 Mar 2011, 17:37
Počet detí: 2
1. dieťa: Naďa
Rokov: 14 rokov, 9 mesiacov, 3 dni
2. dieťa: Matej
Rokov: 11 rokov, 7 mesiacov, 15 dní
Môj status: "Človek sa neutopí preto, lebo sa ponorí, ale preto, lebo zostane pod vodou."
Paolo Coelho

Re: Zlomený mliečny zub

Neprečítaný príspevokod carodejnica » 10 Mar 2014, 23:10

Fotky sa nedajú vkladať, tak som Shire hodila foto na FB (tá náhradná skupinka, kým sa to tu nezpustilo) :)
Obrázok užívateľa
carodejnica
 
Príspevky: 584
Registrovaný: 22 Mar 2011, 17:37
Počet detí: 2
1. dieťa: Naďa
Rokov: 14 rokov, 9 mesiacov, 3 dni
2. dieťa: Matej
Rokov: 11 rokov, 7 mesiacov, 15 dní
Môj status: "Človek sa neutopí preto, lebo sa ponorí, ale preto, lebo zostane pod vodou."
Paolo Coelho

Re: Zlomený mliečny zub

Neprečítaný príspevokod snežienka » 11 Mar 2014, 13:22

Carodejnica, fotky sa daju pridat, zalezi na ich rozmere a objeme. Pridas sem prosim link aj na tu FB skupinku alternujucu toto forum? Vdaka :)
Obrázok užívateľa
snežienka
 
Príspevky: 143
Registrovaný: 01 Júl 2013, 21:20
Počet detí: 1
1. dieťa: Láska
Rokov: 11 rokov, 5 mesiacov, 19 dní
Môj status: So whatever you want your child to become, be.

Re: Zlomený mliečny zub

Neprečítaný príspevokod carodejnica » 11 Mar 2014, 16:05

snežienka píše:Carodejnica, fotky sa daju pridat, zalezi na ich rozmere a objeme. Pridas sem prosim link aj na tu FB skupinku alternujucu toto forum? Vdaka :)

Aká má byť veľká fotka?
Link je tu, ale skupina nefunguje a vlastne nikdy ani nefungovala. Len shiru som tam objavila, preto som tam postla fotku.
https://www.facebook.com/groups/435237256602847/
Obrázok užívateľa
carodejnica
 
Príspevky: 584
Registrovaný: 22 Mar 2011, 17:37
Počet detí: 2
1. dieťa: Naďa
Rokov: 14 rokov, 9 mesiacov, 3 dni
2. dieťa: Matej
Rokov: 11 rokov, 7 mesiacov, 15 dní
Môj status: "Človek sa neutopí preto, lebo sa ponorí, ale preto, lebo zostane pod vodou."
Paolo Coelho

Re: Zlomený mliečny zub

Neprečítaný príspevokod carodejnica » 11 Mar 2014, 16:10

Fotka má 500x324 a 85kB, je to veľa? Aký je limit?
Obrázok užívateľa
carodejnica
 
Príspevky: 584
Registrovaný: 22 Mar 2011, 17:37
Počet detí: 2
1. dieťa: Naďa
Rokov: 14 rokov, 9 mesiacov, 3 dni
2. dieťa: Matej
Rokov: 11 rokov, 7 mesiacov, 15 dní
Môj status: "Človek sa neutopí preto, lebo sa ponorí, ale preto, lebo zostane pod vodou."
Paolo Coelho

Re: Zlomený mliečny zub

Neprečítaný príspevokod shira » 11 Mar 2014, 20:21

ok videla som, aj ked z fotky to je ťažko posúdiť, skôr z popisu. Pokiaľ je alebo bola na tej lomnej ploche krvavá bodka, znamená to, že sa zub zlomil už v tej hĺbke ako prebieha zubná dreň (nerv) tomu nasvedčuje aj to, že ho to tam na dotyk bolí. Takýto zub postupne odumrie a nebude bolestivý, bolo by dobre potom u zubára zúbok trochu viac otvoriť a vyčistiť koreň, potom to nechať tak, iba udržiavať čisté, aby sa zub neupchal, lebo v takom prípade by mohol opuchnúť. Pokiaľ by to bola stále živé a bolavé tak by som to ako zubár neriešila, lebo sa to nedá bezbolestne vyčistiť, musela by sa použiť anestézia, u takto malého dieťaťa lepšie počkať kým to samo odumrie (samozrejme, pokial sa stav nezhoršuje - zápal, opuch, stupňujúca sa bolesť).
Obrázok užívateľa
shira
 
Príspevky: 1916
Registrovaný: 22 Mar 2011, 21:55
Bydlisko: NM
Počet detí: 2
1. dieťa: Tomáško
Rokov: 13 rokov, 3 mesiace, 5 dní
2. dieťa: Lukáško
Rokov: 9 rokov, 8 mesiacov, 27 dní
Môj status: Čo vyžaruješ, to priťahuješ :-)

Re: Zlomený mliečny zub

Neprečítaný príspevokod snežienka » 11 Mar 2014, 20:50

carodejnica: v settings je nastavena max velkost obrazka v prispevku 300x300 px
Obrázok užívateľa
snežienka
 
Príspevky: 143
Registrovaný: 01 Júl 2013, 21:20
Počet detí: 1
1. dieťa: Láska
Rokov: 11 rokov, 5 mesiacov, 19 dní
Môj status: So whatever you want your child to become, be.

Re: Zlomený mliečny zub

Neprečítaný príspevokod carodejnica » 12 Mar 2014, 13:17

Shira vdaka moc, si zlatá !!!
S tou bolesťou je to ako kedy, dnes napríklad ma hneval, lebo zjedol pár lyžic jedla, a po chvíľke rúčka do pusy a jedlo si vybral a zahodil, pred tým to nerobil vôbec, teraz asi každý druhý deň.. chvalabohu za dojčenie...
Ešte otázočka, čím sa to mohlo stať? Respektíve inak, stáva sa to často deťom, a prečo? Fakt neviem o tom, žeby sa udrel, možno mesiac pred tým si buchol do stola, mohlo sa mu to nalomiť a potom zrazu celé odlomiť? Ten zub inak začína hnednúť, to znamená, že odumiera?
Obrázok užívateľa
carodejnica
 
Príspevky: 584
Registrovaný: 22 Mar 2011, 17:37
Počet detí: 2
1. dieťa: Naďa
Rokov: 14 rokov, 9 mesiacov, 3 dni
2. dieťa: Matej
Rokov: 11 rokov, 7 mesiacov, 15 dní
Môj status: "Človek sa neutopí preto, lebo sa ponorí, ale preto, lebo zostane pod vodou."
Paolo Coelho

Re: Zlomený mliečny zub

Neprečítaný príspevokod shira » 12 Mar 2014, 19:55

ano on odumiera zrejme, čím to môže byť, to ja nezistím to by som musela poznať/vidieť je veľmi veľa možností. Ale u normálneho zdravého zuba sa to stane len pri silnom náraze, najčastejšie za to zlomí hneď .. ťažko povedať.
Obrázok užívateľa
shira
 
Príspevky: 1916
Registrovaný: 22 Mar 2011, 21:55
Bydlisko: NM
Počet detí: 2
1. dieťa: Tomáško
Rokov: 13 rokov, 3 mesiace, 5 dní
2. dieťa: Lukáško
Rokov: 9 rokov, 8 mesiacov, 27 dní
Môj status: Čo vyžaruješ, to priťahuješ :-)


Späť na Rast a zdravie bábätka

Kto je on-line

Užívatelia prezerajúci fórum: Žiadny registrovaný užívateľ nie je prítomný a 8 hostia

cron