Chudokrvnosť dojčeného dieťatka

diskusia o zdraví, chorobách, raste a vývoji bábätka

Re: Chudokrvnosť dojčeného dieťatka

Neprečítaný príspevokod carodejnica » 28 Aug 2013, 19:41

Ahojte pripájam sa k téme, aj môj malý má málo železa.

Pripájam výsledky z apríla 2013 (v zátvorke ref.hodnoty)

Železo 4,6 (12,5-32,2)
Väzbová kapacita železa voľná 71,7 (27,8 - 53,7)
VK železa celková 76,3 (nie sú uvedené)
Erytrocyty 4,78 (3,50-5,04)
Hemoglobín 103 (110-150)


So železom by malo súvisieť že je motoricky pomalší ako rovesníci, teda podľa neurologičky to súvisi so železom, má rok a ešte neštvornožkuje, len sa plazí ako tuleň (začal sa však až ako 10 mesačný), na kolienkach sa pohupuje, ale ešte sa neposadil z polohy na štyroch, včera sa prvýkrát sám postavil pri gauči, ...

Čo sa týka príkrmov, sme na to rovnako ako lulu, inak píšem o tom vo svojej samostatnej téme - viewtopic.php?f=10&t=958
Už som sa tam chcela vysťažovať, ale napíšem sem, lebo sa to týka aj toho železa.

Dodnes je to stále tak, aj keď má rok... ja som vyskúšala už všetko všetko, tým že nesedí sám, mám stále obmedzné možnosti, mala som ho niekoľkokrát na kolenách, ale tak šermuje rukami, že keď na nás oboch vylial našťastie nie už teplú polievku som to vzdala, on sa chcel hrať, nie jesť, aj keď som mu dala misku s jedlom, tak strčil ruku, poobtieral všade, len nie do úst, finger food som skúšala v autosedačke, ale on nič nedáva do pusy, obzrie si a zahodí, lyžičkovanie nehrozí, fakt nejdem sa rozpisovať, lebo je mi do plaču z toho, čo som všetko s ním absolvovala... ja keď vidím, ako deti otvárajú pusy a doslova žobronia a trasú sa o jedlo, keď vidia rodičov jesť, ja toto vôbec nepoznám, nikdy som to nezažila, ani pri dcére ani teraz... vyskúšala som všetky možné aj nemožné potraviny, nakoniec som skončila tak že z jedla mi zje s chuťou žiaľ jedine instantnú kašu (na mobile pritom pozerá gumi maciho) čo teda je tá lepšia z horších možností, pretože pri jeho porciách je to pre mňa aj najkomfortnejšie riešenie, zároveň kaše sú obohatené, síce o umelé, ale o vitamíny... :-(

Železo, riešim tou najjednoduchšou cestou, dávam mu maltofter, ale nie 2x denne, ako píšu, ale obdeň a cez striekačku od nurofenu, zriedim v malom množstve vody, alebo zriedeného 100% džúsu s vodou...

Teda celé zle... samá chémia, žiadna zdravá strava...

Už len dodám, že dcérku som mala veľmi podobnú, ale bola o kúštik motoricky lepšia, v tomto veku už začínala štvornožkovať, a už sa aj posadila z polohy na štyroch, mala aj lepšie výsledky železa, ale tiež bola anemická, aj príkrmy jedla o trochu lepšie... ale tiež, keby som mala čakať, že prejaví záujem o stravu, tak dodnes je na materskom mlieku... :-(

Pri dcére som to riešila aj s pediatričkou, dostávala B12 injekcie, dve dávky, nemám dojem, že by to pomohlo, tak som to nechcela riešiť ani teraz, ale začínam mať dojem, že to znova skúsim, fakt neviem... a čo sa rieši na gastre??

Inak priberá asi takto..

13.8.2013 Pôrodná hmotnosť 3580, dĺžka 51cm
18.8.2012 (5 dní) - prepustenie 3420g
20.8.2012 (týždeň)– 3250g
4.9.2012 (3 týždňov) – 3780g
25.9.2012 (6 týždňov)– 4760g
17.10.2012 (9 týždňov) – 5510g
6.11.2012 (12 týždňov) – 6000g
3.1.2013 (4,5 mesiaca) – 7020g
1.2.2013 (5,5 mesiaca) – 7040g (tu bol chorý mal zápal stredného ucha)
6.3. 2013 (6,5 mesiaca) – 7450g
11.4.2013 (8 mesiacov) – 7850g
7.5.2013 (9 mesiacov) – 8110g
3.7.2013 (11 mesiacov) - 8200g (tu vidno, že sa začal pohybovať)

Teraz neviem, koľko váži... dojčím stále na požiadanie, aj keď mi okolie vyčíta, že papá preto málo, lebo ho veľa dojčím.. fakt neviem.. :-(
Obrázok užívateľa
carodejnica
 
Príspevky: 584
Registrovaný: 22 Mar 2011, 17:37
Počet detí: 2
1. dieťa: Naďa
Rokov: 14 rokov, 9 mesiacov, 3 dni
2. dieťa: Matej
Rokov: 11 rokov, 7 mesiacov, 15 dní
Môj status: "Človek sa neutopí preto, lebo sa ponorí, ale preto, lebo zostane pod vodou."
Paolo Coelho

Re: Chudokrvnosť dojčeného dieťatka

Neprečítaný príspevokod Mamamima » 28 Aug 2013, 22:35

Lulu, a tekutiny Ti pije? Napriklas tie dzusiky by nevypila? Slamkou? To bolo u nas v tom veku celkom atraktivne.

Carodejnica, ked pises, ze pije vela MM, preco Ta stale trapi to slabe papanie? Len koli tomu zelezu? Musim povedat, ze keby malo dietatko taky dobry prijem MM, tak by som sa az tak velmi nestresovala tym odmietanim prikrmov vo Vasom veku. Asi by som si to pre seba vysvetlovala dako tak, ze ked je aj v hrubej motorike trosku pomalsi, tak bude asi aj v jemnej a moze mat problem aj s lyzickou a prstekmi a koordinovanim zuvania....A dcerka to dobehla, tak dobehne i on niekedy. Ked mas pocit, ze je to prave sposobene tym nizkym zelezom, tak skus doplnit intenzivnejsie, ak to dobre toleruje.
Kedy sa to zacalo u dcerky lamat?

Ja som u syna zelezo ani nedala vysetrovat, stacili mi tie udaje z krvneho obrazu. V roku vazil okolo 9 kg, motorika v norme. Mal obdobia, kedy tyzdne nejedol okrem MM skoro nic (myslim po dovrseni 1 roku). Spominam si presne takto pred rokom na dovolenke v hoteli: vyber stravy od vymyslu sveta, on nechel nic, len suchare!! S vypätim vsetkych sil dake ovocie. MM nepretrzite.

Asi to je tak dane. Niekedy sa mi zda, ze kazda mamicka bojuje na dakom fronte.

Kamaratkina dcera odmietala ako babatko tiez vsetku stravu, nebola ani kojena. Kamoska (45 r) doteraz na jej snahu o nakrmenie dietata (teraz 23 r. slecna) spomina ako na strasnu traumu a nie je schopna krmit deti, ktore odmietaju stravu. (Co je niekdy blbe, lebo je detska zdravotna sestra). Niektori mudrlanti jej vtedy radili: ved jej nedavaj nic jest, ona pride sama od seba. No 24 hodin to dako potiahla len na tekutinaca, na druhy den uz bola na nervy, ked decko stale nejavilo zaujem o stravu. Pri pokuse nakrmit ju niecim na treti den sa na nu dcerka sklamane pozrela s vycitkou: Mami, ja som myslela, ze uz konecne nemusim. ...
A tiez jej nikdy nenasli ziadnu patologiu. V puberte sa nevedela dozrat. Teraz je mlada, krasna a ma okruhly zadok, vacsi ako jej mama. :D
Mamamima
 
Príspevky: 499
Registrovaný: 03 Jún 2012, 23:02
Počet detí: 3
Rokov: 15 rokov, 9 mesiacov, 17 dní
Rokov: 13 rokov, 1 mesiac, 9 dní
Rokov: 13 rokov, 1 mesiac, 9 dní

Re: Chudokrvnosť dojčeného dieťatka

Neprečítaný príspevokod Kandy » 29 Aug 2013, 00:09

Mamamina, Fúha, tak to je drsné. Ja som si vždy myslela, že deti dobrovoľne neumrú od hladu. :-/
Čarodejnica, držím palce. Ja som tiež bojovala s príkrmami. Pamätám si, že v roku na poradni som vravela pediatričke, že je takmer výlučne dojčený. Doteraz toho zje dosť málo, väčšinu energie má z mlieka.
Kandy
 
Príspevky: 186
Registrovaný: 16 Mar 2012, 10:34
Počet detí: 1
1. dieťa: Maťko
Rokov: 12 rokov, 8 mesiacov, 27 dní
2. dieťa: Jurko
Rokov: 9 rokov, 8 mesiacov, 12 dní

Re: Chudokrvnosť dojčeného dieťatka

Neprečítaný príspevokod carodejnica » 29 Aug 2013, 09:52

Mamamima, prečo ma to trápi?
Pretože s výnimkou tohoto fóra, to nikto nepokladá za normálne, a možno potrebujem nabrať trocha síl a energie... navyše tá motorika, jeho rovesníci behajú, on sa plazí... a uspokojovať sa myšlienkou že v puberte to doženie, mi niekedy nestačí...
Neviem, možno začnem dávať to železo predpisovo, ale nemám na to nervy, pretože to podávanie nie je dobrovoľné, musím ho nasilu chytiť a s obrovskými protestom mu to vtlačiť do pusy, čo možno zhoršuje ešte jeho spoluprácu pri jedení...
Pri dcérke sa to nezlomilo zo dňa na deň, ale cca okolo roku, sa to zlepšilo, neviem, či to má súvis, ale cca v tej dobe začala sedieť (rozumej posadila, sa ja za sedenie nepovažujem keď sa dieťa posadí a pridržiava ako knedľa) a štvornožkovať, rovnako som jej prestala vtedy dávať tie detské mixaniny, ale našu stravu... A dodnes je veľmi prieberčivá...
Ach jo... Ja neviem, či to je vekom, či čo, že mám pocit, že som menej trpezlivá, mám 38 rokov, ja fakt neviem... ako niekedy nevládzem, mať dieťa, čo neje a motoricky zaostáva... nechcem aby to vyznelo, ako rúhanie, to nie, len niekedy som hore a niekedy dole.. poznáte to... vďaka..
Obrázok užívateľa
carodejnica
 
Príspevky: 584
Registrovaný: 22 Mar 2011, 17:37
Počet detí: 2
1. dieťa: Naďa
Rokov: 14 rokov, 9 mesiacov, 3 dni
2. dieťa: Matej
Rokov: 11 rokov, 7 mesiacov, 15 dní
Môj status: "Človek sa neutopí preto, lebo sa ponorí, ale preto, lebo zostane pod vodou."
Paolo Coelho

Re: Chudokrvnosť dojčeného dieťatka

Neprečítaný príspevokod carodejnica » 29 Aug 2013, 11:06

Lulu, vy ste ako na tom motoricky?
Obrázok užívateľa
carodejnica
 
Príspevky: 584
Registrovaný: 22 Mar 2011, 17:37
Počet detí: 2
1. dieťa: Naďa
Rokov: 14 rokov, 9 mesiacov, 3 dni
2. dieťa: Matej
Rokov: 11 rokov, 7 mesiacov, 15 dní
Môj status: "Človek sa neutopí preto, lebo sa ponorí, ale preto, lebo zostane pod vodou."
Paolo Coelho

Re: Chudokrvnosť dojčeného dieťatka

Neprečítaný príspevokod lulu » 29 Aug 2013, 12:26

carodejnica píše:Lulu, vy ste ako na tom motoricky?


...malá chodí sama, od 15-teho mesiaca, ok 11/12-teho mesiaca chodila za jednu ruku ale spadla škaredo na ústa a potom sa stále držala za ruku až do tých 15-tich mesiacov, ťažko povedať, či sa bála pádu, alebo nebola ešte pripravená sa pustiť. Štvornožkovať začala nejak do roka, neviem presne. Prstíky má šikovné:D-keby ich aj používala na vkladanie jedla do úst, bolo by to super:D alebo keby jedla tak ako rozpráva, tak by som bola šťastná. Rozpráva od 6-tich mesiacov, v tom je šikovná...len to jedenie :mrgreen:
lulu
 
Príspevky: 352
Registrovaný: 22 Máj 2012, 11:45
Počet detí: 2
1. dieťa: princeznička
2. dieťa: bzučinka
Rokov: 11 rokov, 10 mesiacov, 24 dní

Re: Chudokrvnosť dojčeného dieťatka

Neprečítaný príspevokod kinsi » 29 Aug 2013, 14:53

Baby, ja len par postrehov. Motorika podla mňa nesuvisi so železom, teda ako sa snažim najsť nejaku suvislosť, tak sa snažim, ale ozaj si neviem predstaviť ako by to mohlo suvisieť - čarodejnica, prosim, až budeš u pneurologičky, opytaj sa jej ako nedostatok Fe(akym mechanizmom) sa podiela na vyvoji motoriky, ozaj by som tuto info rada mala (naozaj nemyslim ironicky). Inak naša mala začala stavať a skoro na to tiež ako 14mes a bola vždy velka, ale OK, nejedla nič okrem mm.Ale Matuš ma už teraz cez 12kg a je ako placka, nanajvyš sa kruti mierne do kruhu, žiadne plazenie, lezenie, ani nahodou...a to by jedol i klince, je ozaj extra žravy, za lyžicou až poskakuje dopredu...
Uvedomte si, že normy na hemoglobin, železo su robene z deti krmenych železom fortifikovanym UM, pridam vam link na prevalenciu (vyskyt) anemie a nedost.železa v juž.amerike, krajine, kde sa relativne hodne dojči, tam bol výskyt anemie u detí do 2 rokov 61% http://www.scielosp.org/scielo.php?scri ... 1000800005
Otazka je, či vysledky Vašich deti nie su vlastne OK a či nie je chyba skor snažiť sa o nasilne zvyšenie Fe v krvi. Vegetariani maju štatisticky nižšie železo, ale žiju dlhšie, menej trpia na "civilizačne" choroby...Je to teda ozaj patologia? Podla mňa by mala by´t snaha liečiť pacienta - dieťa, nie laboratorne hodnoty. Prečo pchať umeliny, lieky do klinicky zdraveho dieťaťa? Dokazal niekedy niekto, že deti, ktore maju podľa dnešnych noriem nižšie železo trpia nejakymi priznakmi? Nedokazal. Možno o 20 rokov budu už i ine normy, tak ako napr.sa kedysi verilo, že deti potrebuju omnoho viac bielkovin v strave, ako sa veri dnes.
Čarodejnica, čo sa tyka B12 - je i v tabletkach. Tradične sa podava v inj. lebo najčastejši dovod nedostatku je porucha tzv.intrinsic faktora,latky,ktora je potrebna k vstrebavaniu, čiže porucha vstrebavania. Ale u Vas by šlo, keď tak skor o nedostatočny prijem, takže kludne jej kup B12 v tbl. Inak da sa stanoviť i jeho hladina v krvi. Ja by som určite dieťa nestresovala injekciou, ked sa da podat neinvazivne. Injekcie su velmi oblubene hlavne u staršich lekarov, kedysi sa podavali skoro na všetko.
Kristina mi nejedla skoro nič až do mojho druheho tehotenstva, fakt je ten, že to asi bola i moja chyba, ja som to cele nechavala na ňu, cielene som ju nikdy nekrmila, asi to ani nebolo spravne, neviem, ale dnes je v pohode, všetko, nevybera, je ked je hladna, aktivne si pyta. Je pekna, urastena, šikovna. Beha, lezie po lanovych centrach, je minimalne taka šikovna ako ine deti, ktore začali behať aj o pol roka skor. K Matuškovi som mala rovnaky pristup a ten je žrut, sam od seba. Doktorka ťažko nesie , že sme vegetariani, že mala sa stale dojči, na kontrole jej chcela "kontrolovať "krv. Skoro som z kože vyskočila, načo? Aby bol ďaľší pacient? Aby sme sa stresovali a do evidentne zdraveho dievčatka pchali "lieky"?
Skuste sa nestresovať, kym nie je ozaj jasny problem dieťa nedošetrovať, krv neodoberať, neliečiť zdraveho...Teda taky je i moj postoj k" epidemii" chudokrvnosti medzi deťmi. Ozaj len tak pre zaujimavosť, koľkí mate skusenosť s odberom krvi u dieťaťa do 2r, ktory by bol v norme (hlavne železo)? Ja som snaď doteraz počula hadam od každeho, komu brali krv u dieťaťa, že ma "malo železa". A všetko šlo o zdrave deti bez klinickych problemov.
kinsi
 
Príspevky: 806
Registrovaný: 04 Apr 2011, 16:05
Počet detí: 2
1. dieťa: Kristínka
Rokov: 13 rokov, 8 mesiacov, 22 dní
2. dieťa: Matúško
Rokov: 11 rokov, 3 mesiace, 17 dní

Re: Chudokrvnosť dojčeného dieťatka

Neprečítaný príspevokod lenkaa » 29 Aug 2013, 19:48

Kinsi ;) tvoje odpovede a linky v tejto teme mi boli vzdy velmi napomocne. :love: Tobik, nejedaval do dvoch rokov - absolutne nic. Po 7,mesiaci nam bol nasadeny maltofer, ci co, brali sme tri mesiace a doktor povedal, ze ked uz to mu nezvysilo apetit tak to jeho jedenie je asi normalne. Kebyze sa mozem vratit v case, tak mu to zelezo do ust nedam. Davajte si pozor pri podavani na zubky. Motoricky sme zacali chodit tusim v 15tich mesiacoch a lozit v 10tich. Nikdy nebol papkac a az teraz mi zacal co to davat do ust aj na ranajky. Ale aj tak mam pocit, ze to nie su take mnozstva ako niektore nase spriatelene deticky mladsie o rok a pol. Chapem vas baby, ze sa obavate. Len ak su vase deticky uplne zdrave a usmievave, tak by som sa tym vobec nezatazovala. To, ze nejavia zaujem o jedlo, neznamena, že su automaticky choré. Moj tobik bol velmi chorlavy do roka a pol, cize ja som sa fakt obavala, ze mu nieco chybalo ale uz je v pohode a sme spokojni a ked nechce jest, tak mu mozem urobit aj stojku na hlave a nepomoze mi to.
lenkaa
 
Príspevky: 340
Registrovaný: 11 Aug 2011, 11:59
Počet detí: 1
1. dieťa: syncek prvorodený
Rokov: 13 rokov, 2 mesiace, 24 dní

Re: Chudokrvnosť dojčeného dieťatka

Neprečítaný príspevokod Mamamima » 30 Aug 2013, 00:28

Carodejnica, prepac, ja som Ta prave urcite nechcela rozculit. Mne sa totiz zda, ze ak dieta este aj v roku odmieta prikrmy, ale pije MM, tak to je normalne. Mozno aj koli tomu, ze aj my sme to mali skoro tak. A vidis, ako vela mudrych mamiciek sa Ti ozve, ze to tiez tak bolo (tym som myslela nie seba, ale tie ostatne :D ) Mas pravdu, tiez som sa snazila kadejako ponukat vselico mozne, ale nepomohlo. To zavisi len od babatka. Sestricka, ktorej bola presne rovnako ponukana rovnaka strava usta otvarala, jedla, on len vypluval. Tym chcem povedat, ze to proste neurychlis, akokolvek sa budes trapit. A kedze ti pije MM, tak ma vsetko, co potrebuje, alebo apon velku vacsinu. To je z mojho pohladu velmi uspokojive.
Rozodujuca je podla mna spokojnost tvojho synceka a ci motoricky napreduje. A podla toho, co si pisala, tak napreduje, svojim tempom, ale ide dopredu. To su tie fakty, ktorych by som sa chytala.
Ten motoricky vyvoj tiez neurychlis. Mozes podporit, cvicit s nim, plavat, co asi robis, ale aj tak pojde jeho tempom. Starostliva si a neprehliadas to, chodis do spec. ambulancie. Tak co od Teba chce okolie este viac? Ty zanho prvy krok nemozes urobit.
Ja mam taky dojem, ze je stale silna tendencia babatka a deti dako zaskatulkovat, zatabulkovat. A ked dake babo kdesi vytrca, tak sa zacne na matku vyvijat tlak (babky, pediatri..). Nedajboze, ked vytrca z tabulky este v 2 oblastiach, uz su dovody na spekulacie. Pravdepodobne Ta viac trapia prave tie reakcie okolia, ktore to negativne komentuju a pripadne davaju slabe jedenie za vinu s tym trosku pomalsim motorickym vyvojom. Ale v tom pripade je problem v okoli, nie v Tebe a Tvojom syncekovi. Mamicku akokolvek narocnejsieho dietatka treba hlavne podporit, nie ju ofrflat.
Velmi Vam drzim palce

Kinsi,
vzdy som nanovo fascinovana hmotnostou Tvojich deticiek. Mala by si svoje zazracne mliecko plnit do flasticiek a predvat ako Nutridrink. :D (Nasa mala este nema 12 kg.)
A co spominas, ako sa Kristinka stravovala je podla mna pave to prirodzene, ako by to malo byt. Dieta urcuje tempo. To je myslim i aktualny trend.
Rovnako ma prekvapuje i postoj Tvojej pediatricky k vegetarianstvu. Najma ked vidi, ako deti prospievaju a ze maju uvedomelych rodicov.
Mamamima
 
Príspevky: 499
Registrovaný: 03 Jún 2012, 23:02
Počet detí: 3
Rokov: 15 rokov, 9 mesiacov, 17 dní
Rokov: 13 rokov, 1 mesiac, 9 dní
Rokov: 13 rokov, 1 mesiac, 9 dní

Re: Chudokrvnosť dojčeného dieťatka

Neprečítaný príspevokod Mamamima » 30 Aug 2013, 00:32

Mamamima
 
Príspevky: 499
Registrovaný: 03 Jún 2012, 23:02
Počet detí: 3
Rokov: 15 rokov, 9 mesiacov, 17 dní
Rokov: 13 rokov, 1 mesiac, 9 dní
Rokov: 13 rokov, 1 mesiac, 9 dní

Re: Chudokrvnosť dojčeného dieťatka

Neprečítaný príspevokod Mamamima » 30 Aug 2013, 00:34

Mamamima
 
Príspevky: 499
Registrovaný: 03 Jún 2012, 23:02
Počet detí: 3
Rokov: 15 rokov, 9 mesiacov, 17 dní
Rokov: 13 rokov, 1 mesiac, 9 dní
Rokov: 13 rokov, 1 mesiac, 9 dní

Re: Chudokrvnosť dojčeného dieťatka

Neprečítaný príspevokod artemis » 30 Aug 2013, 12:38

kinsi píše:Baby, ja len par postrehov..... Doktorka ťažko nesie , že sme vegetariani, že mala sa stale dojči, na kontrole jej chcela "kontrolovať "krv. Skoro som z kože vyskočila, načo? Aby bol ďaľší pacient? Aby sme sa stresovali a do evidentne zdraveho dievčatka pchali "lieky"?
Skuste sa nestresovať, kym nie je ozaj jasny problem dieťa nedošetrovať, krv neodoberať, neliečiť zdraveho...Teda taky je i moj postoj k" epidemii" chudokrvnosti medzi deťmi. Ozaj len tak pre zaujimavosť, koľkí mate skusenosť s odberom krvi u dieťaťa do 2r, ktory by bol v norme (hlavne železo)? Ja som snaď doteraz počula hadam od každeho, komu brali krv u dieťaťa, že ma "malo železa". A všetko šlo o zdrave deti bez klinickych problemov.



myslím si že Kinsi dobre píšeš, svätá pravda...
artemis
 
Príspevky: 815
Registrovaný: 16 Nov 2011, 15:58
Počet detí: 1

Re: Chudokrvnosť dojčeného dieťatka

Neprečítaný príspevokod carodejnica » 30 Aug 2013, 14:57

Baby veľme pekne ďakujem za Vaše príspevky.

Mamamima, nerozčúlila si ma, pardon, ako to vyznelo s príspevku, len som niekedy zo všetkého skrátka unavená... :-) Veľmi mi tvoj príspevok pomohol.

Myslím, že si to presne vystihla, dnes som sa zrovna zamyslela nad týmto všetkým. Čo sa týka motorického vývoja, vpodstate robím všetko učebnicovo, idem presne podľa tohoto článku - http://www.poliklinikaprosek.cz/mapa-ne ... -1-roku-61

No a presne moja svokruška a prečo ho nedávate sedkať a pekne ho učte chodiť, bože môj, náš susedko, čo sa narodil v januári už chodká, lebo ho vodili za ručičky..... ja mám na toto pech, pri psychomoto vývoji teda robím všetko učebnicovo, a dieťa mi nechodí, nestojí a neviem čo... ako bojujte potom s predsudkami, keby som mala motoricky zdatné dieťa, by sa mi krásne obhajovali tieto "novoty"...

Rovnako a detto, čo sa týka prikrmovania a dojčenia, dojčím na požiadanie a dieťa mi neje... hneď sa nájde dôvod, že mi asi Mamila udiera na mozog... :( Lebo ja som si ho naučila, že dostane jesť odo mňa a preto neje, a tak podobne... a nemala by som ho toľko dojčiť... a samozrejme, preto je taký slabý lebo neje poriadne, a preto nemá ani to železo... a sme doma...
Ešteže mi je manžel oporou...

Kinsi čo sa týka železa a motoriky, už som sa na to neurologičky pýtala, povedala mi, dve veci, jednak že VŠETKY deti, ktoré motoricky zaostávajú a nemajú diagnózu ako Matej, majú málo železa, že to je jej prax v ambulancii (otázne je, že keby sa dali vyšetriť na železo motoricky zdatné deti, že?), no a vplyv je taký, že (no ona mi to asi odbornejšie vysvetľovala, ale takto som to pochopila) železo je nositeľ červeného farbiva ktoré prenáša kyslík, svaly sú tým pádom nedostatočne zásobované kyslíkom, a tým pádom sú svaly slabé (hypotonické?).. z karty odpisujem "Záver: axiálny hypotonus, kvadruhypotonický syndrom", to nie sú diagnozy ale symptomy, ak to dobre chápem... Tak neviem, ona mi to samozrejme vysvetľovala ako laikovi...

No dnes mi s chuťou zjedol, asi 3 lyžičky šošovicovej normálnej dospeláckej (jemne ochutenej) polievky, tak uvidíme...
Obrázok užívateľa
carodejnica
 
Príspevky: 584
Registrovaný: 22 Mar 2011, 17:37
Počet detí: 2
1. dieťa: Naďa
Rokov: 14 rokov, 9 mesiacov, 3 dni
2. dieťa: Matej
Rokov: 11 rokov, 7 mesiacov, 15 dní
Môj status: "Človek sa neutopí preto, lebo sa ponorí, ale preto, lebo zostane pod vodou."
Paolo Coelho

Re: Chudokrvnosť dojčeného dieťatka

Neprečítaný príspevokod artemis » 30 Aug 2013, 17:40

carodejnica píše:...No a presne moja svokruška a prečo ho nedávate sedkať a pekne ho učte chodiť, bože môj, náš susedko, čo sa narodil v januári už chodká, lebo ho vodili za ručičky..... ja mám na toto pech, pri psychomoto vývoji teda robím všetko učebnicovo, a dieťa mi nechodí, nestojí a neviem čo... ako bojujte potom s predsudkami, keby som mala motoricky zdatné dieťa, by sa mi krásne obhajovali tieto "novoty"...

...z karty odpisujem "Záver: axiálny hypotonus, kvadruhypotonický syndrom", to nie sú diagnozy ale symptomy, ak to dobre chápem... Tak neviem, ona mi to samozrejme vysvetľovala ako laikovi...

No dnes mi s chuťou zjedol, asi 3 lyžičky šošovicovej normálnej dospeláckej (jemne ochutenej) polievky, tak uvidíme...


Moja dieťa začalo chodiť až v 15 mesiacoch. Dovtedy len sa plazila po rukách a jednu nohu za sebou ťahala a druhou sa odrážala. Nikdy sme kvôli tomu u lekára neboli, ani ma to nenapadlo, veď nohami inak hýbať vedela. A potom zrazu začala chodiť a bolo. Šošovicu tiež ešte nevzala do úst a to už ide do druhej triedy.
artemis
 
Príspevky: 815
Registrovaný: 16 Nov 2011, 15:58
Počet detí: 1

Re: Chudokrvnosť dojčeného dieťatka

Neprečítaný príspevokod lucious » 02 Sep 2013, 10:00

holky budu trosku mimo diskuzi - jen se vykecam z nasi chudokrevnosti.
Podmineny reflex na chute je pry jeden z nejsilnejsich - po spatne zkusenosti dite chut odmita, pri najedeni potrebneho po chuti vola ...
mnozstvi vyuziti vstrebavaneho zeleza se pry reguluje az na urovni bunek, tedy organy, mozek nejsou chraneny pred velkym mnozstvim ... tak vypadala moje zkusenost - pri chudokrevnosti se mi pri nejake zelezne rychlovstrebatelne bombe udelalo nevolno - zmenene soustredeni, buseni srdce, 2dny bolest hlavy(pry jsou to ale normalni priznaky) - proste ze strev se rychle vyrovnala uroven zeleza do krve ale na organy teda pecka. Jednalo se o prasky, nebo melasu s citronovou stavou.... (priznaky jsem zmirnovala krav. mlikem- pry se vapnik s zelezem ve strevech slouci, nevstreba) Osobne chudokrevnost uz resim jen žitnými otrubami s klíčky pokapane trochou citronove stavy. Na kluka jsme dostali Maltofer a ja ho odmitla davat velkych (doporucenych) davkach ... jen po kapickach jsem pridavala (po nemocech v zime byvalo znat ze je bily). Kluk ma kulata zada (ofic.axialni hypotonie) a zahradu nemame, strachovali jsme se o vyvoj.Dovedu si predstavit, ze by po trosickach prijal na spicku melasi a postupne i s citronem ... (na piskotu :D) -nemyslim, ze potreboval vice, ale on je masozravec a tak bylo jistejsi mixle hovezi v bramboroporkove petrželkove kasi.
Zada - ted mel moznost tyden pobihat v lese a zada vypadali jak prkno rovne, ale zase se vraci do starych koleji ... do pytle :(
mejte se :)
lucious
 
Príspevky: 36
Registrovaný: 10 Feb 2012, 10:16
Bydlisko: praha 9
Počet detí: 1
1. dieťa: vit
Rokov: 12 rokov, 11 mesiacov, 10 dní

Re: Chudokrvnosť dojčeného dieťatka

Neprečítaný príspevokod lucious » 02 Sep 2013, 10:19

(jo v čočkovce. otrubách, celozrných obilovinách , myslim, trapí děcka ta vláknina - kluk mi sní trochu přepasírovaných luštěnin přimíchaných k něčemu,ale nevim jestli to ma nejaky velky uzitek - spíš jen zvykáme na různé chutě)
lucious
 
Príspevky: 36
Registrovaný: 10 Feb 2012, 10:16
Bydlisko: praha 9
Počet detí: 1
1. dieťa: vit
Rokov: 12 rokov, 11 mesiacov, 10 dní

Predchádzajúci

Späť na Rast a zdravie bábätka

Kto je on-line

Užívatelia prezerajúci fórum: Žiadny registrovaný užívateľ nie je prítomný a 6 hostia

cron