Nosenie a bicyklovanie

všetko o nosení a šatkách, vakoch, nosičoch

Nosenie a bicyklovanie

Neprečítaný príspevokod petronelka » 14 Jún 2013, 07:53

Ahojte vsetci,
Chcem sa spytat ci nemate niekto skusenosti s nosenim babenka v nosici aj na bicykli. Ako je to v zakone? Prilbu musi mat dietatko, to mi je jasne, ale je niekde ze ho musim mat priputane v cyklosedacke alebo v cyklovoziku?
Dcerku by som mala v manduke na chrbte.
Pravdupovediac som sa zahravala s touto myslienkou uz velmi dlho, len drahy ma odhovaral od toho, vraj sa to nesmie, ale ked som hladala, tak som to vo vyhlaske vlastne nenasla.
A co sa nestalo? Vcera som dokonca videla mamicku s cca. 3 rocnym dietatkom v cyklosedacke a babenko na chrbte!!!
Tak ako to je?:)
A aj keby to bolo vyhlaskou zakazane, ked pojdem niekam na cyklochodnik, alebo do lesa, proste nie na "verejnu komunikaciu" tak tam si mozem jazdit ako chcem, nie?

Vopred dakujem z vsetky rady a odpovede:)
Drzte sa, noste sa, dojcite:)
Obrázok užívateľa
petronelka
 
Príspevky: 48
Registrovaný: 05 Sep 2012, 15:57
Počet detí: 2
1. dieťa: Kristinka
Rokov: 11 rokov, 8 mesiacov, 14 dní
2. dieťa: Matejko
Rokov: 9 rokov, 7 mesiacov, 2 dni

Re: Nosenie a bicyklovanie

Neprečítaný príspevokod quaxi » 14 Jún 2013, 08:57

Na jednomiestnom bicykli nie je dovolená jazda viacerým osobám. Osoba staršia ako 15 rokov môže viesť osobu mladšiu ako 10 rokov
a) na pomocnom sedadle na prepravu dieťaťa s pevnými opierkami na nohy,
b) v prívesnom vozíku určenom na prepravu detí,
c) na detskom bicykli pevne spojeným tyčou s vodiacim bicyklom.

tolko zakon. V praxi - skusala som to par krat a je to riadne nepohodlne + ak by si nahodou spadla, je to pre dieta najmenej bezpecne miesto.
quaxi
 
Príspevky: 840
Registrovaný: 08 Dec 2011, 11:48
Počet detí: 2
1. dieťa: Zbojnik
Rokov: 15 rokov, 10 mesiacov, 27 dní
2. dieťa: Potvorka
Rokov: 12 rokov, 11 mesiacov, 27 dní

Re: Nosenie a bicyklovanie

Neprečítaný príspevokod JankaMich » 14 Jún 2013, 09:00

ja som sa bicyklovala s malou na chrbte a bolo to super. Zda sa mi to ovela bezpecnejsie ako dieta v sedacke - ked narazim, tak ako prve idem na jednu stranu ja a na druhu bicykel. A vytiahnut dieta zo sedacky pocas padu... Taktiez jazdenie samotne bolo omnoho lepsie - dieta na bicykli zhorsuje manipulaciu s bicyklom a je nachylnejsie na pady - to pri manduce nehrozi, tam je to uplne rovnake ako s batozkom.

Co sa tyka prilby .. to uz je druha kapitola, dnesny svet je taky ako je, niekedy organizovany viac ako by sme chceli, to uz zalezi na tebe. Ja som jazdila bez prilby na malej - neviem si predstavit ako by sa mohla nosit a zaroven ju mat na hlave. Ked som zvazovala moznosti padu, tak mi vychadzalo, ze na hlavu nema ani ako spadnut - pad by som si odniesla v prvom rade ja. Samozrejme, nejazdim divoko, prudkym kopcom dole zist radsej peso. Ked uz bola vacsia, isla aj do sedacky na bicykel, a tam uz jasne s prilbou. Ked som si zvazila bezpecnost (odhliadnuc od komfortu), tak rozhodne prevazila manduca na chrbte bez prilby ako sedacka s prilbou. Tu povazujem moje rozhodnutie ako rodica z hladiska zodpovednosti za dieta dolezitejsie ako paragraf s moznostou pokuty. Ono velmi pochybujem, ze pri tvorbe zakona niekde myslel na to, ze je moznost nosenia dietata aj na chrbte - niekedy nie je mozne mysliet na uplne vsetky detaily zivota, istu cast zodpovednosti za svoje zdravie musime niest aj my sami :), i ked s nasledkom pokut . Takze mozes sa rozhodovat :D
JankaMich
 
Príspevky: 1614
Registrovaný: 14 Apr 2011, 00:42
Bydlisko: Drahovce (Piešťany)
Počet detí: 3
1. dieťa: Olinka
Rokov: 22 rokov, 4 mesiace, 19 dní
2. dieťa: Jajka
Rokov: 18 rokov, 4 mesiace, 12 dní
3. dieťa: Katuska
Rokov: 15 rokov, 13 dní
Môj status: ako poradkyňa pri dojčení rada pomáham využívať materský inštinkt

Re: Nosenie a bicyklovanie

Neprečítaný príspevokod quaxi » 14 Jún 2013, 09:17

cyklosedacka je z hladiska bezpecnosti tiez riadna kravina :-) Cyklista pri pade (okrem minimalnych rychlosti) sa takmer vzdy zgula na chrbat, mat tam dieta, neviem-neviem ako by dopadlo. Ale v sedacke by na tom nebolo o moc lepsie, letelo by s bicyklom a treslo si hlavu z 1,5m vysky rovno o zem... Mne vychadza najbezpecnejsie babatko pevne zachytene satkou na bruchu, tam je najviac chranene aj reflexami aj koncatinami matky. Lenze to sa da mozno par mesiacov, s vacsim dietatom urcite nie. Ja som uz videla velakrat mamicku s dietatom v nositku na chrbte, dokonca aj s turistickym nosicom (tu som fakt obdivovala) :mrgreen: Tie predpisy v podstate nikto nekontroluje a ked zbadas policajtov, zosadnes z bicykla a je z teba chodec, mozes mat dieta kde chces. Takze tohto by som sa nebala. Ako casto pada dospely clovek z bicykla je tiez otazne, ale na druhej strane padnut sa da aj cudzim zavinenim a staci raz... To uz si musi kazdy zvazit. Myslim ze vo vysledku sa budes rozhodovat aj tak hlavne podla pohodlia, co sa tyka taziska, ma janka pravdu ze je to omnoho lepsie ako sedacka, co sa tyka komfortu nosiacej osoby, mna to strasne tlacilo a potila som sa snad 10x viac nez bez dietata :-) My sme nakoniec kupili croozer a je to jedna z najlepsich veci, co sme pre deti kupili.
quaxi
 
Príspevky: 840
Registrovaný: 08 Dec 2011, 11:48
Počet detí: 2
1. dieťa: Zbojnik
Rokov: 15 rokov, 10 mesiacov, 27 dní
2. dieťa: Potvorka
Rokov: 12 rokov, 11 mesiacov, 27 dní

Re: Nosenie a bicyklovanie

Neprečítaný príspevokod kinsi » 14 Jún 2013, 13:22

Myslim, že keď sa ide ozaj pomaly, len taký výletík na bicykli s dieťaťom, tak je ešte relat.bezpečné mať dieťa v nosiči na chrbte, lebo v podstate hrozi len taký pád, že rýchlejšie musíš zabrzdiť , v najhoršom sa udreš o volant (preto by som dieťa vpredu ozaj mať nechcela). Také silnejšie pády, že preletíš až na chrbát hádam ozaj lucídnemu človeku s dieťaťom v ergonomickom nosiči,či šatke nehrozia. Ja osobne by som si vedela takto za krajných okolností predstaviť výletík po lese, určite nie nikde, kde hrozí kolízia s iným športovcom, cyklocesta a pod.
My teda máme aj vozík za bicykel, ale nikdy sme tak nešli, používala som ho párkrát ako kočík, ale nikdy nie za bicyklom, dieťa tam nič moc nevidí a našu to proste nebaví plus v SR/ČR na cestách je to i nebezpečné. Čo ale ozaj miluje je jazda v nosiči na volante (Ibert, http://www.ibertinc.com/) , tam je vlastne medzi ramenami, celý čas kvakoce...to je ozaj super, možem doporučiť. Samozrejme, netvrdím, že je to omnoho bezpečnejšie, ako nosič,ale je to aspoň pohodlné :D
kinsi
 
Príspevky: 806
Registrovaný: 04 Apr 2011, 16:05
Počet detí: 2
1. dieťa: Kristínka
Rokov: 13 rokov, 8 mesiacov, 22 dní
2. dieťa: Matúško
Rokov: 11 rokov, 3 mesiace, 17 dní

Re: Nosenie a bicyklovanie

Neprečítaný príspevokod quaxi » 14 Jún 2013, 13:41

na pad na chrbat ti staci, aby si sla po hlavnej ceste a zboku z vedlajsej vychadza auto, kt. si ta nevsimne alebo ti proste nechce dat prednost. Videla som a nechcela by som zazit. Raz som tiez videla ako cyklistu strhlo auto, ktore ho minalo prilis blizko a zavadilo mu o riaditka. Aj ked som tehotna bicyklovala, aj s detmi, vzdy som si hovorila ze predsa som v zivote nepadla z bicykla, tak naco riesit bezpecnost, ale po tychto dvoch zazitkoch (este k tomu oba v priebehu asi 2 mesiacov) mi uz nie je vsetko jedno.
kinsi, vozik vyskusajte, ked ho uz mate, nasim sa tam naramne paci, vyhlad praveze maju na vsetky strany, okrem toho pohodlicko - jedlo, pitie na dosah, vela priestoru aj na rozne poklady co chcu mat so sebou (aktualne sa tam vala asi 50 slimacich ulit, grrrrr), mozes si vybrat, ci im ma prefukovat, alebo praveze radsej aby nefukalo, zatienis proti slnku... My chodime s vozikom na dovolenky, zbalime stan, spacaky, jedlo, varic, vsetko potrebne ide do kufra vo voziku a jazdime ako sa nam zachce, nie sme viazani ziadnym ubytkom, prejdenou vzdialenostou, decka to miluju. Na inej dovolenke sme este neboli, odkedy mame deti :-)
quaxi
 
Príspevky: 840
Registrovaný: 08 Dec 2011, 11:48
Počet detí: 2
1. dieťa: Zbojnik
Rokov: 15 rokov, 10 mesiacov, 27 dní
2. dieťa: Potvorka
Rokov: 12 rokov, 11 mesiacov, 27 dní

Re: Nosenie a bicyklovanie

Neprečítaný príspevokod JankaMich » 14 Jún 2013, 22:49

Ono asi velmi zalezi, ako intenzivne niekto bicykluje. Mna sa to tykalo tak do 10 km, ale hlavne po dedine . Na teba Qauxi nemam :) .
Co sa tyka nosenia na bruchu v satke, to by som sa asi velmi bala. Ked bicykel prudko zabrzdi - dostane sa nieco do kolesa, bicykel pred tebou zastane... tak bicykel sice stoji ale telo pokracuje dalej a najcastejsie to je bruchom do riaditok. Ak je to pri prilis velkej rychlosti tak telo preleti ponad riaditka a pristava na hlave. Aj preto sa neodporuca bicyklovat tehotnym.
JankaMich
 
Príspevky: 1614
Registrovaný: 14 Apr 2011, 00:42
Bydlisko: Drahovce (Piešťany)
Počet detí: 3
1. dieťa: Olinka
Rokov: 22 rokov, 4 mesiace, 19 dní
2. dieťa: Jajka
Rokov: 18 rokov, 4 mesiace, 12 dní
3. dieťa: Katuska
Rokov: 15 rokov, 13 dní
Môj status: ako poradkyňa pri dojčení rada pomáham využívať materský inštinkt

Re: Nosenie a bicyklovanie

Neprečítaný príspevokod quaxi » 15 Jún 2013, 00:07

Ved to, hlavne treba rozlisovat kam clovek pojde, ake su cesty, premavka, teren, rychlosti... Ak mam dieta, viem tomu prisposobit styl jazdy, ist pomaly aby som vedela bezpecne zaflekovat, pouzit menej frekventovanu alebo smyklavu obchadzku a pod., hlavne na znamej trase kde viem ze takmer nic nehrozi, by som sa toho nosenia nebala. Ved naco kupovat hned sedacku, je to dost draha zalezitost a da sa dokupit az ked sa bicyklovanie osvedci a sedacka zacne chybat. A mozno ani nezacne, na obcasne povozenie alebo cestu do obchodu na konci dediny postaci aj manduca. Pohodlie zavazi az pri vacsich vyletoch, ale potom treba uz zvazovat aj ine veci...
quaxi
 
Príspevky: 840
Registrovaný: 08 Dec 2011, 11:48
Počet detí: 2
1. dieťa: Zbojnik
Rokov: 15 rokov, 10 mesiacov, 27 dní
2. dieťa: Potvorka
Rokov: 12 rokov, 11 mesiacov, 27 dní

Re: Nosenie a bicyklovanie

Neprečítaný príspevokod kinsi » 16 Jún 2013, 20:38

Quaxi, ja som vobec nebrala do uvahy koliziu s autom, myslela som skor vylety po lese a tam mi príde nerealne sposobiť si pad na chrbat. teda aspoň o dosť nepravdepodobnejšie, ako úder do brucha, ako už vysvetlila Janka.
Ten výlet na bicykli je celkom dobrý nápad, snáď, až malý bude trošku vačší :) . My sme boli raz na bicykloch "na ťažko" 6týždňov (3800km) po Alpách, ale ešte bez detí, bolo to ozaj super, viem o čom píšeš...celý čas sme spali kade-tade, žiadne zbytočné zavazujúce plány dopredu...až je my smutno za tou dobou. No uvidíme, ako budú deti neskor znášať dlhšie cesty na bicykli. Kedy ste s dlhými výletami začali vy?
kinsi
 
Príspevky: 806
Registrovaný: 04 Apr 2011, 16:05
Počet detí: 2
1. dieťa: Kristínka
Rokov: 13 rokov, 8 mesiacov, 22 dní
2. dieťa: Matúško
Rokov: 11 rokov, 3 mesiace, 17 dní

Re: Nosenie a bicyklovanie

Neprečítaný príspevokod quaxi » 17 Jún 2013, 08:50

kinsi, jasne, v lese je to o inom, tam je ten chrbat dost bezpecny :-) padu na brucho (z prudkeho brzdenia) vies velmi dobre predchadzat sposobom jazdy, pad na chrbat ti najlahsie sposobi niekto druhy, ak sa vyhnes obom rizikam, dieta by malo byt v bezpeci. Zostava potom len nejako napasovat dieta na chrbat tak, aby ti to bolo co najpohodlnejsie.
My sme vozik dostali, ked mal starsi syn 2 roky, takze vtedy sme zacali, ked sa narodila dcera, bola prvykrat vo voziku este v sestonedeli, ale len na jednodnovky, viac dni natazko sme sli ked mala necele 3 mesiace. Ale my nechodime ziadne brutal trasy a vzdialenosti, za den tak okolo 50km, rozdelene vacsinou do 3 usekov s dlhymi pauzami, takze deti su vo voziku najdlhsie vkuse mozno 1,5h a potom maju par hodin vybeh. Od minuleho roka uz syn chodi na bicykli, tak aj tomu musime prisposobit dlzku trasy, pripajame ho s pomocou follow me o moj bicykel, nieco ide aj sam a ked nevladze, tak ide este do vozika.
quaxi
 
Príspevky: 840
Registrovaný: 08 Dec 2011, 11:48
Počet detí: 2
1. dieťa: Zbojnik
Rokov: 15 rokov, 10 mesiacov, 27 dní
2. dieťa: Potvorka
Rokov: 12 rokov, 11 mesiacov, 27 dní

Re: Nosenie a bicyklovanie

Neprečítaný príspevokod Norika » 14 Júl 2013, 22:43

zienky, dnes som videla prvy krat nie co take :D ...sa mi to zda byt celkom dobry napad na dlhsie trate.... otecko mal na svoj bicykel primontovany bicykel svojho dietata.....dieta teda nemoze utiect niekde pod auto a rodic ho utiahne, ak uz nevladze... poznate to??
Obrázok užívateľa
Norika
 
Príspevky: 1601
Registrovaný: 22 Mar 2011, 09:52
Bydlisko: Kežmarok
Počet detí: 1
1. dieťa: Janíčko
Rokov: 13 rokov, 6 mesiacov, 3 dni

Re: Nosenie a bicyklovanie

Neprečítaný príspevokod shira » 15 Júl 2013, 00:20

mne osobne sa s malým uviazaným na chrbte jazdilo najpohodlnešie, ani som ho nevnímala, pričom na detskej sedačke je to teda boj.. ja a bicykel to je tak jazda po ceste kde prejdú asi 2 autá za deň a rýchlosť do 10km/h :lol: :lol: chodím v podstate len k švagrinej a naspäť, to je iba poľná cesta medzi dedinami .. na hlavnú cestu sa bojím vyjsť aj sama, ja pokial nie som v aute som dosť pos..ná :lol: :lol: a kedby som sa mala niekde na tej polnej ceste vykotiť, tak s malým na chrbte je to istejšie- pokial by bol pripútaný k sedačke tak ho nijak neochránim iba by capol tam, kam bicykel.. no vlastne aj capol už.. ja som ani nespadla nakoniec, ja som v pohode zoskočila a bicykel som nestihla zachytiť. no malý sa rehotal ako besný, ešte šťastie..
Obrázok užívateľa
shira
 
Príspevky: 1916
Registrovaný: 22 Mar 2011, 21:55
Bydlisko: NM
Počet detí: 2
1. dieťa: Tomáško
Rokov: 13 rokov, 3 mesiace, 5 dní
2. dieťa: Lukáško
Rokov: 9 rokov, 8 mesiacov, 27 dní
Môj status: Čo vyžaruješ, to priťahuješ :-)

Re: Nosenie a bicyklovanie

Neprečítaný príspevokod Norika » 15 Júl 2013, 10:07

aj moj capol 2x....raz ich s byciklom neudrzal stojan bicykla, a ja som nestihla zachytit...a druhy raz sme kracali na peso abicykel sa mi skrutil.....no moj sa nerehotal, ale mu ostala trauma...potom uz viac nechcel do sedacky ist...
Obrázok užívateľa
Norika
 
Príspevky: 1601
Registrovaný: 22 Mar 2011, 09:52
Bydlisko: Kežmarok
Počet detí: 1
1. dieťa: Janíčko
Rokov: 13 rokov, 6 mesiacov, 3 dni

Re: Nosenie a bicyklovanie

Neprečítaný príspevokod petronelka » 01 Aug 2013, 00:54

Ahojte,
no skuuuuusame pilne uz vyse mesiaca:)
Len tak po meste - cyklochodnikoch, minimum krizovatky a cesty. Bola som uz aj okolo Slnavy s malou, to je cca 13km okruh a bola to paradicka:)
S mandukou je to ako bicyklovanie s batohom na chrbte, ibaze ked sa obzriem vidim kraaasny dcerkin usmev:) Vyborny balanc, dobre ovladanie bicykla. Dokonca ked nam vbehol chlapec do cesty a bolo treba velmi rychlo reagovat, sme to pekne zvladli.(Spatne si to premietam a mat vtedy sedacku, sme na zemi vsetci traja, uuuf)
Mama spokojna, babo spokojne:) policajti by uz asi tak neboli, ale zatial sme nemali to "stastie"

Nakoniec sme dostali darom aj pouzitu zadnu cyklosedacku po sesterke, tak som skusala aj to, ale mozem povedat, po bicyklovani s mandukou som mala so sedackou obrovske problemy, tazsie sa taha, zly balanc,tazke ovladanie, zle brzdenie...(zato menej bolel zadok:))
Ale malej sa paci aj v sedacke:)nahodi usmev a ideme
Takze budeme asi kombinovat, na cesty sedacka a na polne a lesne beriem manduku.
Obrázok užívateľa
petronelka
 
Príspevky: 48
Registrovaný: 05 Sep 2012, 15:57
Počet detí: 2
1. dieťa: Kristinka
Rokov: 11 rokov, 8 mesiacov, 14 dní
2. dieťa: Matejko
Rokov: 9 rokov, 7 mesiacov, 2 dni

Re: Nosenie a bicyklovanie

Neprečítaný príspevokod shira » 04 Aug 2013, 08:33

petronelka, super, aj my chodievame iba tak, popri Váhu.. ked bol menší v manduke, teraz už v prednej sedačke, aby všetko videl. ale predná sedačka je podľa mňa najmenej praktická, musela som sa s tým učiť bicyklovať najprv bez malého, veľmi to tam zavadzia. ale už mi to ide celkom dobre. inak svokrovci mi bývajú na Vážskej v PN :)
Obrázok užívateľa
shira
 
Príspevky: 1916
Registrovaný: 22 Mar 2011, 21:55
Bydlisko: NM
Počet detí: 2
1. dieťa: Tomáško
Rokov: 13 rokov, 3 mesiace, 5 dní
2. dieťa: Lukáško
Rokov: 9 rokov, 8 mesiacov, 27 dní
Môj status: Čo vyžaruješ, to priťahuješ :-)

Re: Nosenie a bicyklovanie

Neprečítaný príspevokod JankaMich » 04 Aug 2013, 09:44

ku prednej sedacke - viem ze svagor ma taku, co je zavesena na prednych riadidlach a ta ze je super.
Nieco taketo: http://www.cshop.sk/product/sedacka-abs ... ena-25970/
JankaMich
 
Príspevky: 1614
Registrovaný: 14 Apr 2011, 00:42
Bydlisko: Drahovce (Piešťany)
Počet detí: 3
1. dieťa: Olinka
Rokov: 22 rokov, 4 mesiace, 19 dní
2. dieťa: Jajka
Rokov: 18 rokov, 4 mesiace, 12 dní
3. dieťa: Katuska
Rokov: 15 rokov, 13 dní
Môj status: ako poradkyňa pri dojčení rada pomáham využívať materský inštinkt

Re: Nosenie a bicyklovanie

Neprečítaný príspevokod quaxi » 11 Aug 2013, 08:12

Norika píše:zienky, dnes som videla prvy krat nie co take :D ...sa mi to zda byt celkom dobry napad na dlhsie trate.... otecko mal na svoj bicykel primontovany bicykel svojho dietata.....dieta teda nemoze utiect niekde pod auto a rodic ho utiahne, ak uz nevladze... poznate to??

My take mame na starsieho. Su dva typy, jeden je tyc, vola sa trail gator, stoji okolo 60-70E, pripoji sa na tyc pod sedadlom rodicovho bicykla, je to lahsie, ale vraj to casom poskodi tu trubku kde sa to pripaja a je dost problem dosiahnut, aby bolo dieta uplne kolmo, vacsinou ma bicykel trochu nakloneny do jednej strany a rodic to potom musi celu cestu vyvazovat. Druhy typ je follow me, o kus drahsie (okolo 200E), ale pripaja sa na osku zadneho kolesa, takze to ma lepsie vlastnosti. My mame to druhe, hlavne kvoli tomu, ze na cestach mavam nabaleny bicykel a ta tyc nie je kompatibilna s kopou batoziny. Fajn je, ze krpec pritom moze tahat a cast svojej vahy uvezie, pripadne do kopca ma sem-tam aj trochu potlaci :-) minuly rok ani nechcel inac jazdit, teraz chce uz viac chodit sam, ale na dlhe cesty to stale vyuzijeme. Obidva typy sa lahko obsluhuju, bicykel mas pripojeny alebo odpojeny za chvilku. Nemozes k tomu pripojit bicykel s pomocnymi kolieskami, ale mozes tam dat dieta ktore este nedrzi rovnovahu - udrzi to rodic. Od takych 3 rokov uplne v pohode, aj skor by sa dalo, ale to nemam otestovane.
quaxi
 
Príspevky: 840
Registrovaný: 08 Dec 2011, 11:48
Počet detí: 2
1. dieťa: Zbojnik
Rokov: 15 rokov, 10 mesiacov, 27 dní
2. dieťa: Potvorka
Rokov: 12 rokov, 11 mesiacov, 27 dní


Späť na Nosenie detí

Kto je on-line

Užívatelia prezerajúci fórum: Žiadny registrovaný užívateľ nie je prítomný a 4 hostia

cron