Kaz u rocneho dietata

diskusia o zdraví, chorobách, raste a vývoji bábätka

Re: Kaz u rocneho dietata

Neprečítaný príspevokod Klemka » 12 Okt 2012, 16:23

cottoncandy píše:Ahojte, nedávno som sem písala, dnes sme boli u zubára, tak aj ja pridám svoju skúsenosť...len pre info, v medzičase medzi objednaním u lekárky a tým, ako sme sa k nej dostali, sa mojej dcére postihnuté zúbky začali lámať (medové zuby má tri horné), ulomilo sa jej z dvoch najviac rozpadnutých, tak som návštevu zubárky už naozaj urgovala, lebo sme boli objednaní až na koniec mesiaca... viacmenej sme sa nedozvedeli nič nové, nerobila z toho paniku, vraj je to bohužiaľ bežný jav, ale ona s tým zatiaľ nebude robiť nič...povedala mi síce, že to vyzerá, že to má dcérka z dojčenia, kedže sladké jej nedávame (resp. v minimálnej miere), ale rozhodne bola proti odstaveniu či stopnutiu nočného dojčenia, to vraj nemám robiť ani za cenu, že toto je príčinou stavu dcériných zúbkov...povedala mi, že kazivosť mliečnych zubov je zapríčinená mnohými faktormi a nie vždy to dokážeme ovplyvniť - choroby a lieky počas tehotenstva, detské lieky a sirupy...zaujímavé je, že ma vystríhala pred bylinkovými čajmi, nesladenými samozrejme, vraj aj tie majú nepriaznivý vplyv na sklovinu mliečnych zubov a dokážu ju poškodiť, resp. zhnedne a pod. - tu sa veľmi s jej názorom nestotožňujem, ok, čaj môže zafarbiť sklovinu, ale žeby mal vplyv na kazivosť zubov? Počuli ste už o tom niektorá? Takisto má na kvalite zubov značný podiel aj genetika, to je jej názor, hoci sa s tým mnohí kolegovia nestotožňujú. Nedala nám pre malú nič, budeme to len pozorovať, fluoridové tablety sú vraj zakázané, lebo sú karcinogénne, a nejaký špeciálny lak na zuby jej dať nemôže, lebo malá nevie spolupracovať ...odporučila nám len predajňu Zdravé zuby sa to tuším volá, v Avione pri Hypernove, tam vraj máme nakúpiť nejaké prípravky na vytvrdnutie, resp. remineralizáciu skloviny, plus špeciálne zubné kefky a kadejaké hračičky, aby sme malú motivovali umývať si zuby, odporučila nám aj detskú zub. pastu Elmex...keďže si malá nechce ani za ten svet dať umyť zuby, musíme to vraj minimálne jeden raz denne, hlavne večer pred spaním robiť aj nasilu, ak sa inak nedá...chápem to, aj sme sa o to doteraz pokúšali, ale pravdu povediac, vôbec nám to nešlo, báli sme sa, že jej ublížime, resp. že ju to bolí, kedže má pri tom doslova hysterické záchvaty, pri ktorých nevie ani dýchať :x
máme teda nakúpiť všetko možné aj nemožné, plus sa tam informovať o rôznych prípravkoch na domáce použite a o dva týždne prísť opäť sa ukázať, prípadne ak sa nám nič nepodarí použiť, budeme hľadať iné riešenia...
Povedala ešte, že vraj tie remineralizačné prostriedky zvyčajne tie zúbky zachránia a prestanú sa lámať, v tom horšom prípade sa zlomia úplne, ale nebolia a vtom najhoršom bolia, vtedy ich ona neplombuje, ale tovno trhá:-(


Skvelé, že lekárka podporila dojčenie. Aby sa to tu nestratilo - materské mlieko nie je rizikovým faktorom pre vznik zubného kazu. Znova si dovolím dať sem odpoveď z poradne - http://www.mamila.sk/objects/forum/comment.php?id=221
Klemka
 
Príspevky: 1363
Registrovaný: 22 Mar 2011, 09:46
Počet detí: 1

Re: Kaz u rocneho dietata

Neprečítaný príspevokod cottoncandy » 12 Okt 2012, 21:16

lenkaa píše:Cotoncandy, u nas umyvanie zubov - des. Rano umyvam pred tym nez ideme von, pretoze inak by ani neprestal plakat. Vie sa uz na mna urazit. A vecer tiez bez kompromisu, musim ho prilahnut a pocas revu umyvam ako sa da a ako to vydrzim pocuvat (cize nie dlho, lebo to znie akeby ho zodierali z koze). Nech zacneme akokolvek pri tej nasej pesnicke, vzdy to konci proste placom. Po tomto masakre sa citim uplne zle a tak sa mu vzdy ospravedlnujem a vysvetlujem mu, ze to je nevyhnutne. :cry: AKo su u vas zvysne zubky? Jednotky a 2jky nemaju vplyv na trvaly chrup, cize je mozne, ze by to odmietla vrtat a rovno trhala.


ach lenkaa, úplne ťa chápem, my sme dnes večer opäť skúšali nekompromisne umyť zuby nasilu, ale to bola čistá hrôza, skúšala som najprv sama, no hoci som ju priľahla, hrozne otáčala hlavu doľava doprava, nedalo sa mi umyť tie zuby, potom sa pokúšal manžel, ale to už mala malá doslova hysterický záchvat, si vieš predstaviť, ani ja som to nezvládla a vytrhla som mu ju z rúk, že toto teda nie...tak sme sa ešte aj dobre pohádali :evil: takže za dnes neúspech, jednoducho to nedokážem, je mi zo seba smutno, ale v tomto som prislabá
a čo sa týka zúbkov, má pokazené iba horné - obe dvojky a pravú jednotku, ostatné sú zatiaľ v poriadku, aj všetky štyri stoličky, aj dolné jednotky a dvojky, teraz sa jej akurát prerezali horné očné...
cottoncandy
 
Príspevky: 88
Registrovaný: 02 Aug 2011, 21:23
Počet detí: 0
1. dieťa: Veve
Rokov: 12 rokov, 8 mesiacov, 27 dní

Re: Kaz u rocneho dietata

Neprečítaný príspevokod Norika » 02 Jún 2013, 22:48

ahojte, chcem sa vas opytat, ci sa vam stalo, zeby po vyjdeni stolicky, pri umyvani zubov, zub kvacal?? nasmu posledne dva tyzdne krvaca jedna stolicka, krv mu ide po podrazdeni kefkou zo stredu zuba a z dasna....
Obrázok užívateľa
Norika
 
Príspevky: 1601
Registrovaný: 22 Mar 2011, 09:52
Bydlisko: Kežmarok
Počet detí: 1
1. dieťa: Janíčko
Rokov: 13 rokov, 6 mesiacov, 3 dni

Re: Kaz u rocneho dietata

Neprečítaný príspevokod lana » 13 Júl 2013, 09:28

ach baby, aj Sonicka ma tie kriedovobiele skvrny na zubkoch, na vsetkych prednych, a to jej dvojky vysli len pred 2 mesiacmi :( Vsimla som si to uz predtym, ale nejak som tomu neprikladala vyznam, az ked som si tu precitala co to je, tak sme sa objednali k zubarke no a ta potvrdila, ze su to kazy, nie len predstupen kazu, demineralizacia, ale kazy....a este sa jej spodky tak trosku drolia, ma to take jemne vlnkovate zospodu :( ja som z toho taka nestastna..ved oni jej take uz prakticky vyliezli, ako je to mozne? No ale hlavne sa chcem spytat, vy tu na to pouzivate ten elmex gel, ci ine na potretie zubkov, ale nam zubarka povedala, ze na to je este primala, ze treba len dokladne cistit, pripadne potriet normalnou ustnou vodou s fluorom. Inak zubarka bola velmi zlata, dokonca podporila dojcenie v zmysle ze urcite neprestavat, ale zas sa vyjadrila ze dlhe cuckanie by som nemala povolit, ze to je ako s inym jedlom co sa pomaly rozpusta v ustach, a ze sa mam snazit kojit pred alebo po jedle a potom skusit zubky aspon pretriet trosku navlhcenou gazou.
Tak neviem co je horsie, risknut ten elmex gel, alebo pripadne osetrenie v narkoze ak sa nam to bude rapidne zhorsovat? Co je v tom Elemx gele nevhodne? Ci len vysoka koncentracia fluoru? A este baby, ktore ste pisali ze mate rovnaky problem, tieto skvrny, ako su na tom vasi drobci teraz? Postupuje to, alebo sa to podarilo zastavit, drzat na jednej urovni?
lana
 
Príspevky: 15
Registrovaný: 14 Dec 2012, 13:31

Re: Kaz u rocneho dietata

Neprečítaný príspevokod Kandy » 13 Júl 2013, 15:46

Ahoj, so zúbkami má aj malý problém. Snažím sa čistiť, ale on pri tom tak plače, že nemám nervy mu dlho šúchať kefkou po nich. Mne zubárka povedala, že zuby sa vyvíjajú už v tehotenstve, čiže stačí, že tam si sa zle stravovala, prípadne si bola chorá. Ťažko povedať, čo to spôsobilo.
Ja mu občas prejdem zuby elmex gelom, používam aj pastu od nich. Myslím že tam je problém s tou koncentráciou fluóru a tak malé deti nevedia vypľúvať. Mám pocit, že sa rozpadávanie zubov spomalilo. Tak dúfam, že mu vydržia čo najdlhšie funkčné. :-/
K dojčeniu, tam som odmietla akékoľvek obmedzovania, pretože to nevnímam ako zdroj potravy. Malý na prse zaspáva, čiže to by som ho musela budiť a to mi príde už choré.
Kandy
 
Príspevky: 186
Registrovaný: 16 Mar 2012, 10:34
Počet detí: 1
1. dieťa: Maťko
Rokov: 12 rokov, 8 mesiacov, 27 dní
2. dieťa: Jurko
Rokov: 9 rokov, 8 mesiacov, 12 dní

Re: Kaz u rocneho dietata

Neprečítaný príspevokod Klemka » 13 Júl 2013, 20:22

lana píše:Inak zubarka bola velmi zlata, dokonca podporila dojcenie v zmysle ze urcite neprestavat, ale zas sa vyjadrila ze dlhe cuckanie by som nemala povolit, ze to je ako s inym jedlom co sa pomaly rozpusta v ustach, a ze sa mam snazit kojit pred alebo po jedle a potom skusit zubky aspon pretriet trosku navlhcenou gazou.

Prečítaj si prosím, ako je to s dojčením a zúbkami tu http://www.mamila.sk/post/dojcenie-v-noci-a-zubky-1283/
Klemka
 
Príspevky: 1363
Registrovaný: 22 Mar 2011, 09:46
Počet detí: 1

Re: Kaz u rocneho dietata

Neprečítaný príspevokod lana » 14 Júl 2013, 13:03

Dakujem Kandy, aj nasa pritom vresti na cely panelak, co je ale zaujimave, do cca 1 roka neprotestovala, dokonca sama otvorila pusinku. To som ale cistila len takym bavlnenym naprstkom. No a tvoj syncek je trochu starsi, nasa ma ledva 16 mes...aj v tomto veku by si ten Elmex gel dala? Poradila ti ho zubarka? Som rada ze sa mu to nehorsi, dufam ze to bude tak aj u nas....predsa len maju tie zubky sluzit este par rokov. Podla mna tie problemy ma odomna, bola som velmi nezodpovedna, olizovala lyzicku, davala je odhryznuty kus jablka atd....a zuby som niky dobre nemala :( pri dalsom dietati uz taku chybu neurobim.

Klemka, dakujem, uz som to citala, vedela som o tom uz vtedy ked sme boli u zubarky, cize som si nevzala k srdcu vsetko co hovorila. Nechcela som ju tam ale presviedcat o opaku, kedze by mi tazko uverila. A pri nasich problemoch so spankom by sa to ani nedalo praktikovat. Ale bolo mi sympaticke, ze sa ma hned pytala ci pouzivame cumel, flasku, ci mala pije casto sladene caje a dzusy, ze vacsinou flaskove deti maju tento problem.
Ked ale mam vychadzat z toho, ze z mm sa zubky nekazia, znamena to ze nema zmysel ani vytierat zubky po dojceni? Lebo to sa mi zdalo ako fajn napad, hlavne ak ju nadojcim po prikrme.
lana
 
Príspevky: 15
Registrovaný: 14 Dec 2012, 13:31

Re: Kaz u rocneho dietata

Neprečítaný príspevokod Kandy » 14 Júl 2013, 15:20

Ja som prvýkrát dávala elmex keď mal Maťko asi 19 mesiacov. Vtedy sme boli aj prvýkrát u zubárky. Tak čo ja viem, možno počkaj do 18 mesiacov. Ale mne radila zubárka spraviť takú týždňovú kúru, že každý deň trochou natrieť, fakt máličko a potom iba raz za 2týždne. Zrejme nech sa nepredávkuje tým gélom. Tú kúru mám opakovať raz za 3 mesiace. Ako, neviem, či to úplne zastaví, lebo on má dvojky vo veľmi zlom stave, ale jednotky vyzerajú ešte relatívne Ok, tak hádam tie vydržia plus musíme kvôli štvorkám chodiť na časté kontroly, aby sa na nich podchytili kazy v zárodku.
Ja som tiež dávala odhryznuté kúsky jablka a oblizovala som lyžičku a tak. Ale keď si to tak vezmem, občas mi znenazdajky strčí prsty do úst, tak to je asi zajedno. Jemu sa tá sklovina strašidelne zhoršila po antibiotikách. Na štvorkách normálne vidno pokiaľ boli vyrastené, keď ich bral.
Pri druhom sa asi budem snažiť odzačiatku umývať pravidelne zuby, uvidíme, či to pomôže.
No a ešte také povzbudenie od mojej zubárky bolo, že má pacientov, ktorým zostali zo všetkých mliečnych zubov iba čierne korienky a trvalé už mali Ok. Tak sa tým utešujem, že mliečne raz vypadajú, narastú trvalé a tie už sa budú ľahšie čistiť. :-)
Kandy
 
Príspevky: 186
Registrovaný: 16 Mar 2012, 10:34
Počet detí: 1
1. dieťa: Maťko
Rokov: 12 rokov, 8 mesiacov, 27 dní
2. dieťa: Jurko
Rokov: 9 rokov, 8 mesiacov, 12 dní

Re: Kaz u rocneho dietata

Neprečítaný príspevokod cottoncandy » 20 Júl 2013, 12:57

Moja malá má tiež horné jednotky a dvojky v hroznom stave, už tam z nich takmer nič nemá, len hnedé zvyšky:( a to sme zúbky umývali hneď, ako sa prerezali...som z toho nešťastná, zubárka mi vravela, že v tomto sa už veľa robiť nedá...mám len umývať, aby sa proces trošku spomalil...našťastie si dcérka zúbky už dá umyť úplne bez problémov, zatiaľ to vyzerá tak, že ju nebolia, lebo nereaguje, ani keď jej tam prechádzam kefkou či pritlačím, tak uvidíme... ostatné zúbky ma pekné zdravé...-inak ja som v detstve mala úplne rovnaký problém ako ona, pomerne skoro som prišla presne o tie zúbky, čo ona, doslova mi "vyhnili", ale nikdy ma neboleli,no mne sa rodičia o zuby toľko nestarali, začala som si ich umývať až v škôlke... verím, že ani ju nebudú bolieť a trvalé jej narastú pekné a zdravé, iba ma mrzí, keď vidím okolo seba samé detičky s peknými zúbkami a tonaše dietko ich má také zničené:( Stále si vyčítam, že som niečo zanedbala.
cottoncandy
 
Príspevky: 88
Registrovaný: 02 Aug 2011, 21:23
Počet detí: 0
1. dieťa: Veve
Rokov: 12 rokov, 8 mesiacov, 27 dní

Re: Kaz u rocneho dietata

Neprečítaný príspevokod JankaMich » 21 Júl 2013, 00:30

Neuzivala mala ako babo nejake lieky, napr. ATB?
JankaMich
 
Príspevky: 1614
Registrovaný: 14 Apr 2011, 00:42
Bydlisko: Drahovce (Piešťany)
Počet detí: 3
1. dieťa: Olinka
Rokov: 22 rokov, 4 mesiace, 19 dní
2. dieťa: Jajka
Rokov: 18 rokov, 4 mesiace, 12 dní
3. dieťa: Katuska
Rokov: 15 rokov, 13 dní
Môj status: ako poradkyňa pri dojčení rada pomáham využívať materský inštinkt

Re: Kaz u rocneho dietata

Neprečítaný príspevokod cottoncandy » 21 Júl 2013, 09:21

nie, antibiotiká ešte neužívala...ale nejaké tie lepkavé sirupy typu Mucosolvan, Nurofen a spol. už boli - neviem, mohli to ovplyvniť aj tie zrejme
cottoncandy
 
Príspevky: 88
Registrovaný: 02 Aug 2011, 21:23
Počet detí: 0
1. dieťa: Veve
Rokov: 12 rokov, 8 mesiacov, 27 dní

Re: Kaz u rocneho dietata

Neprečítaný príspevokod JankaMich » 22 Júl 2013, 00:23

osobne si myslim, ze si nezanedbala nic, zanedbane to uz bolo len takou drobnostou akou je pribalovy letak, na ktorom chybala o moznosti takeho vedlajsieho ucinku...
JankaMich
 
Príspevky: 1614
Registrovaný: 14 Apr 2011, 00:42
Bydlisko: Drahovce (Piešťany)
Počet detí: 3
1. dieťa: Olinka
Rokov: 22 rokov, 4 mesiace, 19 dní
2. dieťa: Jajka
Rokov: 18 rokov, 4 mesiace, 12 dní
3. dieťa: Katuska
Rokov: 15 rokov, 13 dní
Môj status: ako poradkyňa pri dojčení rada pomáham využívať materský inštinkt

Re: Kaz u rocneho dietata

Neprečítaný príspevokod shira » 22 Júl 2013, 12:27

aj ked je to tam napísané, nepomôžeš si, pokiaľ takýto preparát chceš alebo musíš dať. sirupy s antibiotikami, proti kašľu a bolesti sú snáď tie najhoršie veci pre zuby. zvlášť, keď je dieťa tak choré, že skoro nie je môžné vyčistiť mu zuby.. taktiež med, sladký čaj, silné ovocné šťavy... toto všetko sa počas choroby dáva a sme radi, že do malého dieťaťa vôbec niečo dostaneme. začínajúci kaz môže spôsobiť aj týždňové užívanie sirupov
Obrázok užívateľa
shira
 
Príspevky: 1916
Registrovaný: 22 Mar 2011, 21:55
Bydlisko: NM
Počet detí: 2
1. dieťa: Tomáško
Rokov: 13 rokov, 3 mesiace, 5 dní
2. dieťa: Lukáško
Rokov: 9 rokov, 8 mesiacov, 27 dní
Môj status: Čo vyžaruješ, to priťahuješ :-)

Re: Kaz u rocneho dietata

Neprečítaný príspevokod Anna » 22 Júl 2013, 13:08

Hovoríme tiež pacientom, že zubný kaz je civilizačné ochorenie, ktoré ide ruka v ruke s ochoreniami ako cukrovka, vysoký tlak, vysoký cholesterol, lebo to všetko je spôsobené životným štýlom, ku ktorému patrí aj jedenie a to je ten dôvod, a síce, že v kuse niečo jeme, treba si uvedomiť, že aj po oblíznutí niečoho sa v ústach kyslosť neutralizuje asi 40 min., takže mamičky, ktoré v kuse niečo jedia a ochutnávajú a ich deti, ktoré v kuse "zobkajú" majú veľa nových kazov, bohužiaľ ani dokonalá hygiena pri tomto spôsobe stravovania nezabezpečí nevzniknutie kazu-kyslo v ústach pretrváva celý deň, dôležité je naučiť sa vyplachovať ústa čistou vodou po jedle alebo sa aspoň napiť čistej vody.Tvrdé jedlo, ktoré nás núti sliniť, je práve z týchto dôvodov veľmi vhodné.Spomenula som si na postreh Borisa Filana v jeho Pálenici, kde hovoril o Egypťanoch, ako na neho cerili svoje zdravé žlté zuby pri ochutnávke cukrovej trstiny, chutilo mu to akokeby v sladej vode obhrýzal drevenú nohu stoličky.....
Anna
 
Príspevky: 389
Registrovaný: 23 Sep 2011, 21:50
Počet detí: 1
1. dieťa: Martin
Rokov: 13 rokov, 9 mesiacov, 2 dni

Re: Kaz u rocneho dietata

Neprečítaný príspevokod lenkaa » 22 Júl 2013, 20:22

môžem potvrdiť ešte jednu vec, že účinnosť sirupov na vykašliavanie hlienov je nulova. Aspon u nas to tak bolo. Bol tam len ten silny pocit, to naučene, že na to treba niečo dať. My sme ich brali dlhodobo, opakovane a podavali sme niekedy aj 5krat denne. Liečili sme sa podobnou rychlostou aj bez nich. Skoda, ze ta kazovost na zubkoch je nezvratna. Skoda, ze sa zuby proste nedaju zahojiť ako rezna rana na prste. Pre mna osobne, to bola pekna lekcia. My čistíme o 106 ako sa da. S tatinkom sa dohadujeme večer a predbiehame sa pred synčekom, kto mu vyčisti zuby. Je to taka mikro hadka naoko. Aj ja a aj moj muz proste chceme čistit zuby Tobikovi a može si vybrat kto mu ich čistí. Ked nahodou najdeme ešte kusok maku alebo nejaku vacsiu spinku tak ju T. ukažeme, že pozri ake velke hovienko tam ten bacil vykakal...a taktiež nerad chodi spat :) Takze ak nechce umyt zuby, tak zahlasime, že ideme spat a blizime sa k svetlu, na čo si okamžite lahne a necha si vycistit zuby. Ked uz sa mu zda dlhe cistenie, tak ratame do 10. Potom nasleduje knizka do ruky a :dojcenie: Raz za týzden natierame elmex gelom. Niekedy aj 2krat. Nezhorsuje sa to tak ako predtým, no ani sa to nezlepsuje...pochopitelne. Nieje to pekne na pohlad. No pre nas je aj tak ten náš syn krásny. Lubime ho rovnako aj s pokazenými zubkami. Ostava nam dufat, ze druhe zubky budu ok. Vždy sme konali pri ňom tak,ako sme najlepšie vedeli. Koniec koncov si možem vždy povedať, že niektore deticky su na tom zdravotne horsie aj v našom okolí a že možeme byť štastní a vďační za to, že len toto su nase najvacsie zdravotne problemy, kt. nas postretli.
lenkaa
 
Príspevky: 340
Registrovaný: 11 Aug 2011, 11:59
Počet detí: 1
1. dieťa: syncek prvorodený
Rokov: 13 rokov, 2 mesiace, 24 dní

Re: Kaz u rocneho dietata

Neprečítaný príspevokod artemis » 25 Júl 2013, 16:13

Anna píše:Hovoríme tiež pacientom, že zubný kaz je civilizačné ochorenie, ktoré ide ruka v ruke s ochoreniami ako cukrovka, vysoký tlak, vysoký cholesterol, lebo to všetko je spôsobené životným štýlom, ku ktorému patrí aj jedenie a to je ten dôvod, a síce, že v kuse niečo jeme, treba si uvedomiť, že aj po oblíznutí niečoho sa v ústach kyslosť neutralizuje asi 40 min., takže mamičky, ktoré v kuse niečo jedia a ochutnávajú a ich deti, ktoré v kuse "zobkajú" majú veľa nových kazov, bohužiaľ ani dokonalá hygiena pri tomto spôsobe stravovania nezabezpečí nevzniknutie kazu-kyslo v ústach pretrváva celý deň, dôležité je naučiť sa vyplachovať ústa čistou vodou po jedle alebo sa aspoň napiť čistej vody.Tvrdé jedlo, ktoré nás núti sliniť, je práve z týchto dôvodov veľmi vhodné.Spomenula som si na postreh Borisa Filana v jeho Pálenici, kde hovoril o Egypťanoch, ako na neho cerili svoje zdravé žlté zuby pri ochutnávke cukrovej trstiny, chutilo mu to akokeby v sladej vode obhrýzal drevenú nohu stoličky.....


No Boris Filan s tými Egypťanmi nie je nijaké terno, v starom Egypte už mali ľudia dávno plno kazov. A majú i teraz. Nemyslím si, že zubný kaz je civilizačné ochorenie, je to v prvom rade infekčné ochorenie a konzum uhlohydrátov, ostatné faktory už len vplývajú ďalej. Samozrejme, že dokonalá hygiena by zamedzila vznik kazu u dieťaťa, ale ktorá matka dieťa nebozkáva, spolu s ním nekoštuje + najväčia tragédia ožužle po dieťati spadnutý cumeľ na zem a dá mu späť do pusy? Že sa mi z toho vždy dvíhla žalúdok keď som to videla a vídavam štandardne takéto matere, o tom potom, už som sa naučila odvrátiť iba zrak a povedať si, aká je to sprostaňa (sorry, ale je to tak), osvetu robiť načo? Iba by pozerali na mňa ako na blázna.
artemis
 
Príspevky: 815
Registrovaný: 16 Nov 2011, 15:58
Počet detí: 1

Re: Kaz u rocneho dietata

Neprečítaný príspevokod Anna » 26 Júl 2013, 09:37

Artemis ty si riadny slovný radikál, nikto nepochybuje o infekčnom pôvode kazu ......teraz sa moja kamarátka pediatrička odsťahovala ku Stredomoriu a pri rozhovoroch prišla reč aj na kazy, nejde jej do hlavy, že strava- hlavne dobrotinky tam deti jedia rovnako a podľa nej ešte viac, ale kazov toľko nie je... určite ale zjedia viac ovocia a zeleniny, samozrejme do všetkého lejú olivový olej, zubnú pastu nahrádzajú ževraj sterilnou morskou vodou...samozrejme máte aj iné skúsenosti, ja len interpretujem postreh detskej lekárky v jej regióne a v Egypte som len chcela poukázať na diétu,že sa dá spojiť opojný pocit zo sladkého a zároveň veľa sliniť...kaz sa samozrejme objavil aj u iných najstarších civilizácií. Asi nemá význam bežne vysvetľovať, že niekedy pri zápaloch ďasien, ale bez kazov, je naopak žiadúce jesť sladkosti, aby sa mikrobiálny flóra posunula rovnovážnym smerom...sú to veľmi individuálne veci, preto aj dentálna hygienička musí byť motivovaná robiť anamnézu, nie iba samotný zárobkový výkon....
Anna
 
Príspevky: 389
Registrovaný: 23 Sep 2011, 21:50
Počet detí: 1
1. dieťa: Martin
Rokov: 13 rokov, 9 mesiacov, 2 dni

Re: Kaz u rocneho dietata

Neprečítaný príspevokod kinsi » 26 Júl 2013, 13:35

Vidim Artemis, ze u nas by si bola asi nonstop s odvratenym zrakom :) a ani nechcem pomysliet, co by si si o mne myslela :) Cumel sice neolizujem, lebo ho nemame, ale keby ho mame asi by som to robila...Neviem si predstaviť, že by som dokazala dosiahnut, aby mali nemali kontakt s mojimi slinami - ved mi stale jedia z taniera,hryzeme spolu na striedacku ovocie, zeleninu, olizujem im zmrzlinu, ked im ide skvapnut (teda Kristine, samozrejme, maly este zmrzlinu nemal, aby som uz nevyzerala ozaj ako total blbec)...Neviem, ci by snaha, aby sa jej DU nekolonizovala mojou florou stala za to - deti v oralnej faze vyvoja i tak vsetko olizuju, napr.hracky po sebe a pod. Ja som velky odporca "sterilnej"vychovy, hracky umyvam, nesterilizujem, len ked su evidentne špinave. Rovnako je to i s umyvanim ruk pred jedlom. Myslim, ze pre imunitu je to takto ideal, mala mala hnacku len raz v zivote, nikdy ziadna potreba ATB...jediny problem vidim v tom, ze ine mamicky odvracaju zrak :D :D :D
Učinnejšie mi pride pravidelne hryzenie zeleniny, ako celoživotna snaha zabranit tomu, aby sa malej dostali bakterie sposobujuce zubny kaz do ust.7
kinsi
 
Príspevky: 806
Registrovaný: 04 Apr 2011, 16:05
Počet detí: 2
1. dieťa: Kristínka
Rokov: 13 rokov, 8 mesiacov, 22 dní
2. dieťa: Matúško
Rokov: 11 rokov, 3 mesiace, 17 dní

Re: Kaz u rocneho dietata

Neprečítaný príspevokod artemis » 31 Júl 2013, 22:37

Kinsi, čo oko nevidí, to srdce nebolí. Takže nič si zo mňa nerob, ani mňa netrápi - veď Tvoje deti sú mi cudzie, nenesiem za ne zodpovednosť ale Ty, a to ma oslobodzuje od pocitu záväzku presviedčať Ťa. Každopádne, nechcem sa miešať do životného štýlu vašej rodiny, ale keď je pravda, čo píšeš, tak v mojich očiach ste špindírovia, a dúfam, že sa za to nehneváš, že Ti úprimne píšem, čo si myslím. To vymieňanie slín, jedenie zo spoločného taniera ani nekomentujem. Človek by sa mal naučiť základným hygienickým návykom, kam patrí aj umývanie rúk pred jedlom, pretože sa jedná o naučené a zautomatizované návyky pre neskorší život, kde človek príde do kontaktu viacej so všelijakými organickými a anorganickými sajrajtmi, a dospelý sa už veru ťažko učí. Takže teraz si možno myslíš akú úžasnú imunitu deťom buduješ a v skutočnosti im môžeš do budúcnosti vykopať hrob surovo povedané, tým, že ich nenaučíš obozretnosti a základom hygieny.
artemis
 
Príspevky: 815
Registrovaný: 16 Nov 2011, 15:58
Počet detí: 1

Re: Kaz u rocneho dietata

Neprečítaný príspevokod reanda » 31 Júl 2013, 22:53

artemis, ty si iny 'pripad' :lol:
Obrázok užívateľa
reanda
 
Príspevky: 199
Registrovaný: 14 Feb 2013, 19:34
Počet detí: 2
1. dieťa: malá sojka
Rokov: 12 rokov, 5 mesiacov, 12 dní
2. dieťa: lapajo
Rokov: 10 rokov, 9 mesiacov, 25 dní

Re: Kaz u rocneho dietata

Neprečítaný príspevokod TIA » 31 Júl 2013, 23:00

:D :D :D

Kinsi, plne zdielam Tvoj postoj v poslednom prispevku (teda az na tu zmrzlinu, ktoru malej nedavam). Ja som presvedcena, ze dolezite je najma nekrmit seba a dieta vsakovakymi rafinovanymi cukrami a ostatnym eckami nabitymi priemyselne spracovanymi potravinami. Naucit deti jest surovu zeleninu a ovocie je dolezitejsie ako sa drzat nejakych zasad o neoblizovani :love: . Tymto sa teda radim k Tebe do skupiny spindirov :D :mrgreen:
TIA
 
Príspevky: 422
Registrovaný: 07 Aug 2011, 22:12
Počet detí: 1

Re: Kaz u rocneho dietata

Neprečítaný príspevokod shira » 04 Aug 2013, 08:21

nuž kinsi, tia, u nás je to ešte horšie... do celého kolotoča prenosu slín sú ešte zaradené 2 veľké psy :D :D :D . človek takto žijúci tak nejak tú svoju hranicu posúva ďalej za "normu", niekedy do absurdností. verím, že mnoho ľudí by v našej domácnosti na mieste odpadlo a mnoho ľudí zase funguje presne tak. v robote si umyjem ruky snáď tisíc krát a keď som napr. vo verejných priestoroch, všetkého sa štítim. paradox. vidiecka špina mi vyhovuje, mestskú špinu neznášam. u malého to neriešim, návyky kopíruje. doma ruky po každom chytení psa neumývame, a nesprchujem ho hneď ako ho olížu.. ale vonku to je iné. olizovanie lyžičky a cumlov deťom ma vobec neprivádza do vývrtky. skor, keď vidím zanedbaný chrup a cítim zápach z úst po mŕtvych zuboch.. to je hotová spoločenská a hygienická katastrofa. takáto infekcia sa na deti skor či neskôr prenesie, spolu s hygienickými návykmi, stravovacími a vobec so vzťahom k samému sebe a svojmu chrupu. potom sa to najjednoduchšie zvalí na genetiku a vec je vybavená.
Obrázok užívateľa
shira
 
Príspevky: 1916
Registrovaný: 22 Mar 2011, 21:55
Bydlisko: NM
Počet detí: 2
1. dieťa: Tomáško
Rokov: 13 rokov, 3 mesiace, 5 dní
2. dieťa: Lukáško
Rokov: 9 rokov, 8 mesiacov, 27 dní
Môj status: Čo vyžaruješ, to priťahuješ :-)

Re: Kaz u rocneho dietata

Neprečítaný príspevokod lucious » 05 Aug 2013, 17:25

kolem me koluje trend svalovat vse na prekyseleni organismu, tedy i zubni kaz (i zubarka to ma na dverich) ... kazdy si to samozrejme vypravi po svem a ja se v tom trochu ztracim: za vinika se povazuje bila mouka, cukr, ( nejhur v kombi s maslem) nektere dlouho skladovana ovoce a dalsi.
MM by melo byt zasadotvorne. Me osobne zuby zklidnuje obilna chlorofylova stava,

chlorofylova stava: napestovat 10cm jecmen nebo psenici, nakrajet na jemno, rozmixovat ve vode, precedit pit co nejcersvejsi (podle citu ... u techto babskych vzdy podle chute a citu)

ja su osobene total nehygienik ohledne slin :)))) ... asi bych se s tim nemela sverovat (nevim o jedinem kdo by me neukamenoval),ale kdyz vidim ptaky jak predzvykujou malym potravu nez je zobakem nakrmi, vzpomenu jak je v pohadkach ze se bezubbym starecku predzvykovala potrava, tedy davno nez byly mixery,pasirovace a zubni protezy ... jak se to asi delavalo u ma;ych deti? ... no, to asi neni tema na ktere by clovek rad vzpominal, ale stejne u me prednost potreba ditete pred hygienou slin.

nejrazantneji hygienu proklamovala babicka a o zuby pry prisla ve 30ti, a kluci na tom nejsou o moc lepe
lucious
 
Príspevky: 36
Registrovaný: 10 Feb 2012, 10:16
Bydlisko: praha 9
Počet detí: 1
1. dieťa: vit
Rokov: 12 rokov, 11 mesiacov, 10 dní

Re: Kaz u rocneho dietata

Neprečítaný príspevokod reanda » 05 Aug 2013, 18:37

"Medzi siedmym a ôsmym mesiacom som jej uvarila nelepkovú obilninu, zmiešala s povareným jablkom, hruškou, sušenými marhuľami alebo slivkami, ktoré sa varili osobitne a spolu zmixovala, aby bola kaša riedka a nelepkavá. Potom som každé sústo v ústach premlela, aby sa zmiešalo s mojimi slinami, ktoré pbsahujú ptyalán. Ten sa tvorí až od desiateho mesiaca bábätka a keďže sme nevydržali bez kaše, zvolila som tento postup."

http://vnimavetehotenstvo.sk/prvy-prikr ... h-sa-ludi/

:)
Obrázok užívateľa
reanda
 
Príspevky: 199
Registrovaný: 14 Feb 2013, 19:34
Počet detí: 2
1. dieťa: malá sojka
Rokov: 12 rokov, 5 mesiacov, 12 dní
2. dieťa: lapajo
Rokov: 10 rokov, 9 mesiacov, 25 dní

Re: Kaz u rocneho dietata

Neprečítaný príspevokod Kandy » 05 Aug 2013, 22:53

Reanda, zasa som sa nieco nove dozvedela. :D

Inac, mne Matko obcas take pozviakane doslova doloval z ust. Napriklad mrkvu, ktoru nevedel pohryzt, alebo pecivo. Nevadilo, ze mal v ruke svoj kusok, vypytal si ten rozomlety z mojich ust. Tak co uz, ked to jemu nevadilo...
Kandy
 
Príspevky: 186
Registrovaný: 16 Mar 2012, 10:34
Počet detí: 1
1. dieťa: Maťko
Rokov: 12 rokov, 8 mesiacov, 27 dní
2. dieťa: Jurko
Rokov: 9 rokov, 8 mesiacov, 12 dní

PredchádzajúciĎalší

Späť na Rast a zdravie bábätka

Kto je on-line

Užívatelia prezerajúci fórum: Žiadny registrovaný užívateľ nie je prítomný a 11 hostia

cron