Dva roky a nechce jesť :(

diskusia o tom, kedy , ako a čím začať prikrmovať a potrebe tekutín bábätiek

Dva roky a nechce jesť :(

Neprečítaný príspevokod carodejnica » 20 Júl 2011, 22:19

Ahojte, moja malá, dvojročná, dojčená (cca 3 x denne) v poslednej dobe zase nechce jesť. :?
Už ma to nebaví, furt ju musím nejak pri tom zabávať, presviedčať, aj nútiť občas, ovocie ani omylom, občas vezme na milosť jablko, banán, alebo kupovanú výživu. Núkala som broskyne, jahody, ríbezle, maliny.... nezájem. :( Nehovoriac o surovej zelenine.... Najnovšie nechce napríklad už ani cestoviny s brokolicou, žĺtkom a olivovým olejom, čo kedysi milovala. Alebo začala vypľúvať zemiaky... Ona odmalička mala s jedlom problém, do roka bola dojča (takmer) v pravom slova zmysle (dostala som do nej len pár lyžičiek príkrmu). Vždy som sa riadila heslom, ponúkať, nenútiť, ale už mám na to nervy a navyše sa bojím, aby jej niečo nechýbalo. Určite som urobila chybu v jednej veci, keď som videla, že jej nechutí, tak som jej ponúkla aj také prkotiny, ako Brumíka na desiatu, alebo Pribináčika. V duchu hesla, aspoň niečo do nej dostanem (ALEBO cesta do pekla je dláždená dobrými úmyslami?). :? Tak toto jej chutí asi vždy, plus paradajková polievka, šošovica a hovädzí, či slepačí vývar s rezancami a zeleninou a zeleninové rizoto. To môže jesť asi furt. Samozrejme musí jesť sama svojou lyžičkou, a ja ju druhou lyžicou ešte dokrmujem. Už sa mi stalo, že som na ňu nakričala, a ona so slzami v očiach nakoniec jedla.. :( :( :(
Najhoršie je, že sa k tomu pridružilo aj to, že som začala chodiť do práce, u opatrovateľky jej už nechutí tým dupľom (napriek tomu, že ona sama má doma 2,5 ročného žrúta, hovorí sa, že deti, keď vidia druhé deti ako jedia, tak sa "chytia"), doma mi niečo zje, ale asi to tiež nie je ono, aby doobeda nič nejedla, a potom sa poobede dotlačila...
No neviem, čo vy na to, čo by ste mi poradili? Som špekulovala už aj nad nejakými vitamínmi z lekárne, údajne ten Pikovit je dobrý na "nejedenie". Alebo poraďte nejakú fintu ako z toho vykľučkovať... :?
Obrázok užívateľa
carodejnica
 
Príspevky: 584
Registrovaný: 22 Mar 2011, 17:37
Počet detí: 2
1. dieťa: Naďa
Rokov: 14 rokov, 9 mesiacov, 3 dni
2. dieťa: Matej
Rokov: 11 rokov, 7 mesiacov, 15 dní
Môj status: "Človek sa neutopí preto, lebo sa ponorí, ale preto, lebo zostane pod vodou."
Paolo Coelho

Re: Dva roky a nechce jesť :(

Neprečítaný príspevokod JankaMich » 20 Júl 2011, 23:34

Vitaminy je urcite to posledne, co by som asi riesila, v mliecku ich ma dost.
Ako inak vyzera? Co lekarka? Vyvoj, hmotnost....ok? Ak je to ok, tak po tejto stranke nemas co riesit, mliecko vykryva potrebne..
Druha vec je jasna - chces z nej mat uz postupne normalneho cloviecika s normalnym postojom k jedlu. Mimochodom, ako dlho je u tej opatrovatelky a ako vychadza s tym 2.5 rocnym zrutom? Ako riesi opatrovatelka krmenie? Veselo sutazivo, alebo to necha na malu nech zje co chce...?

Moja je tiez na tom podobne - na ranajky skoro nic (podaj by aj, ked vstava s prskom v ustach) a potom je to podobne selektivne. ALe napriklad jej velmi chuti surovy zemiak :-). Najviac funguje aozaj sutazivost, teda napodobnovanie ostatnych a cim je pri tom vacsia sutaz, tym jej to ide lepsie. Vynimku ma svokra, tej aj bezo mna spapa polievocku i druhe, neviem ako to robi (:-)). Ked nie su deti okolo, tak najlepsie funguje nejaky plysak, ktoreho akoze krmim tym, co mala nechce. Aj to tak komentujem - "Mnam, mnam, ake je to dobre, vsetko to spapam, nic nenecham." Vtedy sa mala zbada a vacsinou chce tiez. Rozhodne nechce prist o to, co patri jej a niekto iny sa to zbera zjest.
JankaMich
 
Príspevky: 1614
Registrovaný: 14 Apr 2011, 00:42
Bydlisko: Drahovce (Piešťany)
Počet detí: 3
1. dieťa: Olinka
Rokov: 22 rokov, 4 mesiace, 19 dní
2. dieťa: Jajka
Rokov: 18 rokov, 4 mesiace, 12 dní
3. dieťa: Katuska
Rokov: 15 rokov, 13 dní
Môj status: ako poradkyňa pri dojčení rada pomáham využívať materský inštinkt

Re: Dva roky a nechce jesť :(

Neprečítaný príspevokod Klemka » 21 Júl 2011, 07:21

Carodejnica, je bežné, že dieťa, ktoré pred tým dobre jedlo, má zrazu pár týždňov jednostranné chute alebo prestane jesť tak dobre, je len maličké množstvá, s nechuťou... je to veľmi stresujúce pre matku, to sa Ti vôbec nečudujem.
Materské mlieko už nepokrýva všetko, čo dieťa potrebuje, na druhej strane, je to naďalej mimoriadne kvalitná potrava a pokiaľ dieťa neje a aspoň sa dojčí, je to o to lepšie. Osobne - máme tieto obdobia so synom naďalej, občas skrátka je menej, alebo je veľmi prieberčivý, vždy to po nejakom týždni prejde a zase sa nevie dojesť a zje mi aj rôzne veci. Osvedčilo sa mi brať to tak, ako to prišlo, tak to aj odíde a do toho času mu ponúkať iba to, čo mu chutí. A Tvojej dcérke chutia pomerne zdravé a výživné veci - tak jej rob dokolečka rajčinovú polievku, zeleninové rizoto, mäsový vývar a šošovicu (mnohí dospelí ľudia nemajú takúto pestrú a zdravú stravu) a k tomu pokračuj v dojčení a ono to prejde, uvidíš. Jediné, čo by som sa fakt snažila asi radšej nedávať ako normálnu súčasť stravy sú tie "prkotiny" čo spomínaš, to je fakt len energia, nič viac, to môže naozaj mať radšej z mliečka.
A samozrejme, sledovať, ako pri tom všetkom priberá. Držím palce, hlavne Tebe veľa psychickej energie, je len málo vecí viac frustrujúcich, ako keď človek vkuse varí a potom ponúka a dieťa mu to nechce.
Klemka
 
Príspevky: 1363
Registrovaný: 22 Mar 2011, 09:46
Počet detí: 1

Re: Dva roky a nechce jesť :(

Neprečítaný príspevokod etnicka » 22 Júl 2011, 15:50

Ahoj carodejnica, pokial Tvoja dcerka inak je spokojna a zdrava, nechudne, tak by som si z toho nerobila tazku hlavu. Mozno citi, ze Ti velmi zalezi na tom, aby jedla, citi sa byt do niecoho tlacena, manipulovana, a prave preto nechce. Je to taky maly protest. Podobne deti protestuju pri bezplienkovej metode, ked sa matky prilis snazia o to, aby cikali do nocnika, alebo sa boja, ze im dieta pocura postel ci koberec a nutia ho na zachod, lebo si su iste, ze sa mu uz musi chciet. Je dobre si uvedomit, ze dieta samo najlepsie vie, kedy a co chce jest a my tu sme na to, aby sme respektovali jeho potreby a uspokojovali ich. Treba im doverovat. Ako by si sa Ty citila, keby Ti niekto stale nukal jedlo? Mna osobne by to rozculovalo - viem si predsa sama vypytat. Takze si myslim, ze ked to prestanes riesit, budes sa sustredit len na dojcenie, zacne si jedlo pytat sama ;). Drzim palce :)
Obrázok užívateľa
etnicka
 
Príspevky: 326
Registrovaný: 23 Mar 2011, 00:23
Bydlisko: Sazdice
Počet detí: 1
Rokov: 14 rokov, 11 mesiacov, 28 dní
Môj status: Kazdy si vytvara svoju realitu

Re: Dva roky a nechce jesť :(

Neprečítaný príspevokod etnicka » 22 Júl 2011, 15:54

A este moja skusenost - neexistuje, aby sme pre Zoranka specialne vyvarali. Dojcim ho na poziadanie a jedava s nami pri stole, dostane na misku to iste co my a ak nechce, necha tak. Ked je hladny, povie, ze je hladny a co chce jest. Jeho stravu sme nikdy neriesili (resp. prestali sme po tom, ako parkrat povypluval pracne rozmixovane ovocie a zeleninu).
Obrázok užívateľa
etnicka
 
Príspevky: 326
Registrovaný: 23 Mar 2011, 00:23
Bydlisko: Sazdice
Počet detí: 1
Rokov: 14 rokov, 11 mesiacov, 28 dní
Môj status: Kazdy si vytvara svoju realitu

Re: Dva roky a nechce jesť :(

Neprečítaný príspevokod carodejnica » 24 Júl 2011, 20:51

Ahojte (dlhšie som tu nebola), veľmi pekne ďakujem za rady. Malej nič nechýba, je "fajná, váži asi 12kg. Avšak mala zlé výsledky železa, ale to bolo dávnejšie... Posledné výsledky už boli oveľa lepšie, takže možno to pomohlo.
Vpodstate ste ma uspokojili, budem sa snažiť byť viac nenútená - ponúkať / nenútiť , a nedať na rady okolia, veľa dojčiť, dúfam, že jej raz zachutí to ovocie a zelenina, to ma asi najviac štve..
Inak, ani ja malej nevyváram osobitne, asi od roka, je naše jedlá - len menej solené a nekorenené.. len teraz, keď som začala chodiť do práce, tak varím len pre ňu, my s mužom chodíme jesť do reštiky za stravenky... :?
Obrázok užívateľa
carodejnica
 
Príspevky: 584
Registrovaný: 22 Mar 2011, 17:37
Počet detí: 2
1. dieťa: Naďa
Rokov: 14 rokov, 9 mesiacov, 3 dni
2. dieťa: Matej
Rokov: 11 rokov, 7 mesiacov, 15 dní
Môj status: "Človek sa neutopí preto, lebo sa ponorí, ale preto, lebo zostane pod vodou."
Paolo Coelho

Re: Dva roky a nechce jesť :(

Neprečítaný príspevokod carodejnica » 01 Feb 2012, 22:45

Ahojte, tak po viac ako pol roku máme opačný problém. :lol: :o

Naďa má už 2,5 roka a asi druhý týždeň pozorujem zvýšenú chuť do jedla. Ale už mi to príde až nezdravé, napríklad doje polievku a vypýta si hneď jogurt, potom druhý, potom banán atď... Potom si otvorí chladničku a ňúra, čo by si ešte dala. Už má riadny pupček :lol: , tak som ju začala krotiť, zo začiatku som bola rada, že dieťa konečne je, ale teraz mám zase obavy, či to nepreháňa.

Uvažujem, či to nie je psychického pôvodu, lebo od 15. januára začala chodiť do škôlky (do takej malinkej dedinskej s ôsmymi deťmi :lol: s perfektnými učiteľkami), ale ráno dosť plače, potom je vraj v pohode (učiteľky ju chvália, že je rozumná, dobrá, poslušná), zo začiatku tam nechcela jedávať, ale od určitej doby spapá všetko a že vraj si ešte vypýta. Tak neviem, čo si teraz mám o tom myslieť.

Alebo môže byť v nejakom rastovom "špurte" ?
(pozn. stále je dojčená, ale hlavne večer a ráno)
Obrázok užívateľa
carodejnica
 
Príspevky: 584
Registrovaný: 22 Mar 2011, 17:37
Počet detí: 2
1. dieťa: Naďa
Rokov: 14 rokov, 9 mesiacov, 3 dni
2. dieťa: Matej
Rokov: 11 rokov, 7 mesiacov, 15 dní
Môj status: "Človek sa neutopí preto, lebo sa ponorí, ale preto, lebo zostane pod vodou."
Paolo Coelho

Re: Dva roky a nechce jesť :(

Neprečítaný príspevokod JankaMich » 01 Feb 2012, 22:48

Ja by som to hodnotila, ze dohana zameskane :D .
JankaMich
 
Príspevky: 1614
Registrovaný: 14 Apr 2011, 00:42
Bydlisko: Drahovce (Piešťany)
Počet detí: 3
1. dieťa: Olinka
Rokov: 22 rokov, 4 mesiace, 19 dní
2. dieťa: Jajka
Rokov: 18 rokov, 4 mesiace, 12 dní
3. dieťa: Katuska
Rokov: 15 rokov, 13 dní
Môj status: ako poradkyňa pri dojčení rada pomáham využívať materský inštinkt

Re: Dva roky a nechce jesť :(

Neprečítaný príspevokod carodejnica » 01 Feb 2012, 22:52

JankaMich píše:Ja by som to hodnotila, ze dohana zameskane :D .

:D :lol: :lol:
Tak dúfam, že je to len to... lebo už ma napadali rôzne diagnózy, od cukrovky, cez depresiu až po chorobné prejedanie. No typická úzkostlivá matka. 8-)
Obrázok užívateľa
carodejnica
 
Príspevky: 584
Registrovaný: 22 Mar 2011, 17:37
Počet detí: 2
1. dieťa: Naďa
Rokov: 14 rokov, 9 mesiacov, 3 dni
2. dieťa: Matej
Rokov: 11 rokov, 7 mesiacov, 15 dní
Môj status: "Človek sa neutopí preto, lebo sa ponorí, ale preto, lebo zostane pod vodou."
Paolo Coelho

Re: Dva roky a nechce jesť :(

Neprečítaný príspevokod zigi » 01 Mar 2013, 02:23

Ani neviem ako zacat, no v kazdom pripade, nemame este dva roky ako je v teme, ale o trosku menej.... Ale som uz uplne zufala. Hanka nikdy nebola ktovie aky jedak a nieze by to teraz bolo nejake horsie, ale uz mi proste pretiekol pohar a uz to nezvladam. Ona nielen ze nechce jest, ale este aj to malo, co je ochotna zjest, musi byt dohladka vymixovane, lebo najnovsie sa jej nechce ani zut. Drzi to v ustach aj pol hodinu a potom to bud skusa prehltnut take nepozute (samozrejme ju napne), alebo to vypluje. Samozrejme pri jedle ju musim este vsemozne zabavat, pustat rozpravky, kolovat pred nou vsetko mozne, co ju zaujme, nahanat ju s jedlom po byte...my standardne jeme tak hodinu a viac...takze niekedy aj dva tri razy zohrievam. Lebo ja jej nieco dam do pusy a ona to drzi a drzi....dnes som do nej hodinu tlacila asi tak deci cuketoveho rizota. Kazdu lyzicku si zapila vodou a prehltala to ako pilule, take nepozute a zakazdym ju naplo. Po tej hodine "jedenia" ju naplo tak, ze to cele, co som do nej za tu hodinu natlacila, vyvracala. No a mne praskli nervy, nakricala som na nu a nechala ju revat v izbe, kym som to umyvala. Ona chodila za mnou, nech ju zoberiem na ruky, plakala a ja som po nej ziapala. Je mi hrozne, je mi to luto, ale aj tak este stale citim v sebe ten hnev. Ja neviem, co uz mam robit. Jedine, co mi ako tak ochotne zje je mixovana zeleninova polievka. Iste mozem jej davat stale dokola to iste, ale je to v poriadku? Nerobim nic, len vymyslam, co jej navarit, nech aspon nieco zje. Varim denne aj 3-4 razy a vzdy to skonci rovnako, da si dve tri lyzicky a dost. Ak to pomixujem, tak zje trosicku viac, ale normalna porcia to urcite nie je. Keby som mala dost mleka, tak to neriesim a necham tak, ale u nas je dojcenie o vsetkom moznom len nie o mlieku :mrgreen: Ja viem, ze mi nie je co poradit, len som sa potrebovala vyzalovat. Viem, ze deti v takomto veku casto odmietaju jest, ale ved ona sa vyvija, potrebuje mineraly, vitaminy, bielkoviny...napriklad sa jej zacali rozpadat horne jednotky. Zubky pravidelne umyvame,takze zanedbanou hygienou to asi nebude, tak mi z toho vychadza len to, ze jej zrejme chyba vapnik...a to je moja chyba, ze ho do nej neviem dostat....teda aspon nie v dostatocnom mnozstve a je mi z toho fakt hrozne. Ja uz neviem, co mam robit, ani co mam varit... :(
zigi
 
Príspevky: 267
Registrovaný: 05 Jún 2011, 17:55
Počet detí: 2
1. dieťa: Hanka
Rokov: 12 rokov, 11 mesiacov, 12 dní
2. dieťa: Maťko
Rokov: 6 rokov, 9 mesiacov, 27 dní

Re: Dva roky a nechce jesť :(

Neprečítaný príspevokod Klemka » 01 Mar 2013, 08:46

Zigi, verím, že je to nesmierne náročné. Sama si pamätám podobné stavy podráždenia, keď mal syn týždne, čo odmietal stravu a ja som sa oňho bála. Je normálne, že sa tak cítiš, samozrejme, že situáciu to nerieši, ani to malej nepomáha, ale Ty to nerobíš preto, aby si niečo riešila, ale zo zúfalstva. Mrzí ma to.
Nejaké mliečko určite máš a aj to malej pomáha. Okrem toho by som Ti odporúčala si zohnať niekoho, kto sa takýmito vecami zaoberá a napr. nastaviť nejakú doplnkovú liečbu vitaminmi, aby jej bolo dopĺňané niečo, čo jej možno chýba.
Pár tipov, čo ešte vyskúšať, môžeš nájsť v tejto odpovedi z poradne http://www.mamila.sk/objects/forum/comment.php?id=935, časť o dojčení sa netýka Tvojej situácie, ale to ďalej už áno. Na záver - videla som dievčatko, ktoré skutočne veľmi veľmi zle jedlo, roky, až do 5. rokov prakticky takmer nič, alebo len veľmi obmedzený typ stravy. Potom sa to zlepšilo, hoci stále to nie je úplne "normálne". Dievčatko býva zdravé a nejaví sa, že by mu niečo zásadné chýbalo. Tým nechcem povedať, že je to ok a netreba to riešiť, ale možno ako malé povzbudenie, že deti dokážu zvládnuť veľa...
Klemka
 
Príspevky: 1363
Registrovaný: 22 Mar 2011, 09:46
Počet detí: 1

Re: Dva roky a nechce jesť :(

Neprečítaný príspevokod zigi » 01 Mar 2013, 09:57

Dakujem Klemka, ani nevies ako dobre mi padne pocut od Teba akekolvek povzbudenie. Je to presne ako pises, najhorsie su tie obavy, ci ma vsetko, co potrebuje, ci jej nebude nieco chybat, ci bude v poriadku , ci som nieco nezanedbala a ci mozem este nieco urobit, aby sa to zlepsilo... Tymto sa stale zozieram a teraz ked ma problemy so zubkami, tak este viac. Dakujem za link, vsetko si prejdem, skoda len, ze toho mlieka nie je trosicku viac, bolo by mi naozaj ovela lahsie. V kazdom pripade dnes ideme k lekarke potvrdit prihlasku do skolky, opytam sa na vitaminy a zavolam aj zubarovi a pojdeme sa mu ukazat. Len sa musim nejako pozbierat, uplne som z toho hotova.
zigi
 
Príspevky: 267
Registrovaný: 05 Jún 2011, 17:55
Počet detí: 2
1. dieťa: Hanka
Rokov: 12 rokov, 11 mesiacov, 12 dní
2. dieťa: Maťko
Rokov: 6 rokov, 9 mesiacov, 27 dní

Re: Dva roky a nechce jesť :(

Neprečítaný príspevokod Klemka » 01 Mar 2013, 11:22

Držím palce, Zigi. Hľadaj ľudí, ktorí sa venujú tejto problematike (možno ich nenájdeš na Slovensku...), aby si dostala skutočne odbornú radu a nie len osobný názor, čo asi tak ešte možno skúsiť (prvou voľbou býva odstaviť).
Klemka
 
Príspevky: 1363
Registrovaný: 22 Mar 2011, 09:46
Počet detí: 1

Re: Dva roky a nechce jesť :(

Neprečítaný príspevokod lenkaa » 01 Mar 2013, 12:50

Ahoj, zigi
No, moj T. je na tom asi podobne. Od kedy sme sa odstahovali vsak nastalo par zmien. V kuchyni mame maly stol, taky ten konferencný z ikejky za 5 Eur,pouzivame ho ako jedalensky. Cize T. vidi ako za nim jedavame, toto u nasich nebolo. Ma na zodpovednost, vzdy po dome pozbierat stolicky (tiez detske) aby sme si mohli vsetci pekne spolu za ten mini stolik posadat. Nenutime ho. Vzdy ma nieco polozene (mrkva, karfiol, jablko, pohankove chrumky, slnecnicove semiacka) na tom stoliku aby to mal k dispozicii. Takze, ked chce, nech sa obsluzi. Taktiez som mu kupila taky maly keramicky krcah a v tom ma vzdy acidko alebo tekutiny a ma malu keramicku sadu, takze ked chce vzdy si moze naliat a napit sa. To je prenho uzastna zalezitost. Robi mi aj kavu a rano mi tiez robi ranajky (cornflakes, hrozienka, mlieko) Varime spolu a ochutnavame. Vlastne odkedy sme sa odstahovali, tak nekomentujeme, ze neje a nestazujeme sa. Ak nechce tak neje ak chce tak je. Dost sa to zlepsilo. U nas ale nedavam kasovitu stravu, tiez koli zubkom. Minulí týzden, bol velmi chorý, takze zase nejedol. Ale mam nieco na co ho vzdy dostanem - pecene zemiaky. Niekedy k tomu pridam trochu petrzlenu, mrkvy atd. Taktiez zboznuje kukuru (kukuru) a hrasok. Zistila som, ked sme spolu robili Pizzu, tak sem tam mu otvorim aj konzervu. Casto sa ho pytam ... nie ci ideme jest ale vzdy mu dam na vyber...Tobik das si acidko, ci jogurt? a pod. Taktiez krajame banan s nozom ale davame pozor. Napichujeme kusky banana s hroznom na spajle. Toto vsetko su super aktivity vrelo odporucam. Posledne sme boli na alergologii, vraj mu mam ponukat stravu bohatu na zelezo, ale mne sa to cislo nezdalo az tak zle, tak to neriesim a urcite nebudem ani na neho tlacit.. Ma to opacny efekt. Ked ju napina na vracanie z jedla, tak by som ju uz duplom nenutila. Ja viem, je to otras, ked vidim ostatne deti s nadsenim jest a otvarat pusinku a ten moj iba ochutnava. Mam kamosku, co ma o mesiac mladsiu dceru a vazi 16kg. Ten moj teraz pochudol a nema ani 11kg. Co snim? No, nieje to hus, nebudem mu jedlo cpad do krku. Taktiez motivovanie sladkostami nepovazujem za dobry napad. Ja celkovo take motivovanie nieco za nieco odmietam a tomu mojmu ani sladke moc nechuti, respektive ochutna a zase si ide po svojom. Zigi, drzim palce a prajem vela trpezlivosti. Nic ine nam asi neostava.
lenkaa
 
Príspevky: 340
Registrovaný: 11 Aug 2011, 11:59
Počet detí: 1
1. dieťa: syncek prvorodený
Rokov: 13 rokov, 2 mesiace, 24 dní

Re: Dva roky a nechce jesť :(

Neprečítaný príspevokod kinsi » 01 Mar 2013, 13:53

Zigi, napíšem Ti moj názor, aj keď samozrejme mnohí so mnou súhlasiť nebudú. Podľa mňa nie je správne všetko brať tak "vážne", myslím ohľadom starostlivosti o malú. Ako malá prospieva, rastie zhruba vo svojom, čo i nízkom percentile? Je živá, veselá, hravá? To, že sa jej rozpadli jednotky vobec nemusí znamenať nijaký deficit - kamarátka - Evitentia tu na fóre má ročného chlapčeka, jednotky, či dvojky sa mu rozpadajú už hádam od 10.mesiaca a to malý je ozaj dobrý jedák, až má niekedy obavy, aby sa jej pre jeho apetít neodstavil predčastne :)
Moja dcérka bola prakticky len na mm až do mojho tehotenstva, teraz je z min.90% len na mm opať. Nikdy jej nič nechýbalo, rastie ako z vody, má 14,8kg a 99cm, zuby má kompletné a bez kazov a to v podstate okrem mm sa stravuje vegetariansky, takmer vegansky, nakoľko nevidím zmysel v tom , aby jedla mimo mojho mlieka ešte iné mlieko(kravské a pod.). Viem, povieš si, že to sa mi dobre píše, keď nemám problém s množstvom mm...ale pokiaľ tvoje bábo nič neje, len pije mm, tak je možné, že ho máš tiež pre ňu dosť, neverím , že by sa nejaké dieťatko dobrovolne hladovalo.
Ja by som na tvojom mieste skúsila menej rozmýšlať nad jedlom, kŕmením maličkej - nič jej zvlášť nevar (ja som nikdy, ale ozaj nikdy nevarila nič pre malú zvlášť), ponúkaj jej z tvojho taniera to čo ješ ty, jedzte spolu, s tatinom, kamarátkami a jedzte všetci to isté - ulamuj jej z tv.chlebíka s nátierkou, nechaj ju ho žužlať, daj jej ochutnať z tvojej polievky...Nesleduj množstvo, nestresuj sa, užívaj si spoločné chvílky, veď je už taká velká, zachvílku bude v školke. Ono hľadanie toho, čo dieťa konečne zje, ale hlavne nútenie do jedla a stres okolo jedenia malú skor odrádza a robí z jedla strašiaka...
kinsi
 
Príspevky: 806
Registrovaný: 04 Apr 2011, 16:05
Počet detí: 2
1. dieťa: Kristínka
Rokov: 13 rokov, 8 mesiacov, 22 dní
2. dieťa: Matúško
Rokov: 11 rokov, 3 mesiace, 17 dní

Re: Dva roky a nechce jesť :(

Neprečítaný príspevokod lenkaa » 01 Mar 2013, 14:34

prepacte za chyby, pisala som z mobilu...suhlas s kinsi...neriesit to...ja to uz tiez neriesim...riesi to moje okolie...hlavne babky :)
lenkaa
 
Príspevky: 340
Registrovaný: 11 Aug 2011, 11:59
Počet detí: 1
1. dieťa: syncek prvorodený
Rokov: 13 rokov, 2 mesiace, 24 dní

Re: Dva roky a nechce jesť :(

Neprečítaný príspevokod kinsi » 01 Mar 2013, 15:20

Lenka, inak niečo k tej nízkej hladine železa a anémii - ono je to strašne časté u detí, hlavne dojčených - pozri napr. sem je to článok o prevalencii anemie u detí v Brazílii (čo mám info, tak v južnej amerike sa ešte i dnes relat. hojne dojčí) tam bol výskyt anemie u detí do 2 rokov 61%
http://www.scielosp.org/scielo.php?scri ... 1000800005
Z toho my vyplýva otázka, či to vlastne nie je normálne a či normy nie sú postavené na hodnotách z rokov, keď bol rozmach UM a moc sa nekojilo. Podľa mňa možeš byť pokojná, MM tu bolo vždy, aj pred roznymi nezmyselnými normami a ľudstvo prežilo, takže nech Tobík je popri dojčení to a toľko, čo mu chutí.
kinsi
 
Príspevky: 806
Registrovaný: 04 Apr 2011, 16:05
Počet detí: 2
1. dieťa: Kristínka
Rokov: 13 rokov, 8 mesiacov, 22 dní
2. dieťa: Matúško
Rokov: 11 rokov, 3 mesiace, 17 dní

Re: Dva roky a nechce jesť :(

Neprečítaný príspevokod reanda » 01 Mar 2013, 16:04

kinsi píše:Lenka, inak niečo k tej nízkej hladine železa a anémii - ono je to strašne časté u detí, hlavne dojčených - pozri napr. sem je to článok o prevalencii anemie u detí v Brazílii (čo mám info, tak v južnej amerike sa ešte i dnes relat. hojne dojčí) tam bol výskyt anemie u detí do 2 rokov 61%
http://www.scielosp.org/scielo.php?scri ... 1000800005
Z toho my vyplýva otázka, či to vlastne nie je normálne a či normy nie sú postavené na hodnotách z rokov, keď bol rozmach UM a moc sa nekojilo. Podľa mňa možeš byť pokojná, MM tu bolo vždy, aj pred roznymi nezmyselnými normami a ľudstvo prežilo, takže nech Tobík je popri dojčení to a toľko, čo mu chutí.


ano, aj vegetariani zvyknu mat nizsie hodnoty zeleza, ako je "norma" a pritom nemaju ziadne problemy.. sestra ma odjakziva "anemiu", aj jej detom ju zistili, chceli riesit.. ona neriesila a vsetci su zdravi :)
Obrázok užívateľa
reanda
 
Príspevky: 199
Registrovaný: 14 Feb 2013, 19:34
Počet detí: 2
1. dieťa: malá sojka
Rokov: 12 rokov, 5 mesiacov, 12 dní
2. dieťa: lapajo
Rokov: 10 rokov, 9 mesiacov, 25 dní

Re: Dva roky a nechce jesť :(

Neprečítaný príspevokod artemis » 01 Mar 2013, 16:32

zigi, NIČ SI Z TOHO NEROB. Moja dieťa má 7 rokov a do 5 1/2 roka nezjedla na 95 percent nič iné len 2 druhy konzervy v skle HIPP určenej do 4 mes. (teda hladký mix) a vanilkový jogurt nemenovanej značky. Dlhé roky každý deň to isté...Pila od 2 rokov kravské mlieko z fľaše do tých 5 1/2 rokov ráno aj večer. Tých zvyšných 5 percent tvorili jedlá, ktoré môžeš spočítať na prstoch pravej a ľavej ruky. Banán, jablko, normálny zemiak, mäso a podobne jedla prvý raz v živote asi pred rokom...proste nenútila som...je ešte mnoho jedál, čo v živote nedala ešte do úst - šošovica, špenát,paradajka, paprika, kapusta, ryba, ananas, huby, tvrdé syry, šunky... podotýkam že po zdravotnej stránke zdravá, váha normálna, nikdy ani jeden kaz, reč čistá (vraví sa, že deti čo nehryzú ´potravu, že sa im horšie vyvíja reč))...čo sa ľudia okolo nalamentovali... hlavne staré babky...Teraz je jej najobľúbenejšie jedlo okrem vanilkového jogurtu ešte rozvarená ryža, rozvarené nudle, kurací precedený vývar, kurací rezeň, varené vajce.... a toto isté dookola...a NERIEŠIM...
artemis
 
Príspevky: 815
Registrovaný: 16 Nov 2011, 15:58
Počet detí: 1

Re: Dva roky a nechce jesť :(

Neprečítaný príspevokod lenkaa » 01 Mar 2013, 19:54

kinsi, dakujem za link :) a podporu
lenkaa
 
Príspevky: 340
Registrovaný: 11 Aug 2011, 11:59
Počet detí: 1
1. dieťa: syncek prvorodený
Rokov: 13 rokov, 2 mesiace, 24 dní

Re: Dva roky a nechce jesť :(

Neprečítaný príspevokod artemis » 01 Mar 2013, 20:33

zigi píše:....Ona nielen ze nechce jest, ale este aj to malo, co je ochotna zjest, musi byt dohladka vymixovane, lebo najnovsie sa jej nechce ani zut. Drzi to v ustach aj pol hodinu a potom to bud skusa prehltnut take nepozute (samozrejme ju napne), alebo to vypluje. Samozrejme pri jedle ju musim este vsemozne zabavat, pustat rozpravky, kolovat pred nou vsetko mozne, co ju zaujme, nahanat ju s jedlom po byte...my standardne jeme tak hodinu a viac...takze niekedy aj dva tri razy zohrievam. ....

toto poznám veľmi dobre...a riešila som to tak, že je to na osobnej slobode dieťaťa, predsa inštinkty má aj dieťa, aj pud sebazáchovy, a preto netreba si myslieť že umrie, ak ho nenakŕmim nasilu. Zohrievať...načo...môže jesť aj studené, keď má jedlo izbovú teplotu, organizmus si to v ústach kým sa to do žalúdka dostane aj tak zohreje na teplotu tela...reči "jedna pani povedala", že teplé jedlo je potrebné je blbosť, ľudia by kľudne nemuseli mať teplú stravu a vyžili by v zdraví rovnako...

zigi píše:....Lebo ja jej nieco dam do pusy a ona to drzi a drzi....dnes som do nej hodinu tlacila asi tak deci cuketoveho rizota. Kazdu lyzicku si zapila vodou a prehltala to ako pilule, take nepozute a zakazdym ju naplo. Po tej hodine "jedenia" ju naplo tak, ze to cele, co som do nej za tu hodinu natlacila, vyvracala. No a mne praskli nervy, nakricala som na nu a nechala ju revat v izbe, kym som to umyvala. Ona chodila za mnou, nech ju zoberiem na ruky, plakala a ja som po nej ziapala. Je mi hrozne, je mi to luto, ale aj tak este stale citim v sebe ten hnev....


Charakterizuj ten Tvoj hnev...nie je to obzvlášť od Teba egoistické a sadistické? Hnevala si sa že TVOJA námaha vyšla nazmar. Tak zbytočné. Veď nechaj to dieťa nech si je mixovanú stravu, keď mu to chutí. Veď to máš aj jednoduchú prípravu. Hodíš do hrnca hocičo, povaríš, pomixuješ, žiadna robota...urobíš si i do zásoby...opakujem my sme to mali horšie...malá mala špeciálne vycibrený jazyk na chute...vedela rozoznať všetko, ak to nebola konzerva HIPP tie jej obľúbené druhy...nebola šanca, nezjedla nič iné...

Zapamätaj si, že nútiť dieťa do jedla je niečo strašné, odporné, je to porušovanie ľudských práv, alebo keď chceš práva dieťaťa, je to niečo ako znásilnenie a podľa môjho názoru by to mal byť trestný čin a ľudí by mali za to zatvárať. Máš šancu odteraz svoje správanie a postoj zmeniť, stačí si len uvedomiť že je to naozaj nesprávne, čo nám vštepovali naše mamy a okolie, v čom sme vyrástli ako v samozrejmosti ;) a uvidíš bude to OK aj pre dieťa aj pre Teba.
artemis
 
Príspevky: 815
Registrovaný: 16 Nov 2011, 15:58
Počet detí: 1

Re: Dva roky a nechce jesť :(

Neprečítaný príspevokod janka » 01 Mar 2013, 22:29

zigi, co popisujes, dobre poznam, z oboch stran - tiez obcas zazivam pri starsej stavy, ze sa neovladam, revem po nej, tyram seba aj ju, lebo uz nevladzem, aj ked v inych suvislostiach. No zazila som aj druhu stranu - ako dieta som robila presne to iste, jedlo som si dala do ust, no nezula som, len som ho tam apaticky drzala a nemala som chut ho prehltnut. Otec po mne hucal, nech zujem, nech jem, a ze co to vypluvam, ked som napriklad zubami odcvakla tie casti rezancov a spagiet, co mi trcali z ust, a mne bolo do placu, lebo si nenechal vysvetlit, ze nic nevypluvam, ze to, com mam za zubami na jazyku, to v ustach nechavam, a ved obcas aj pozujem, aj ked je fakt, ze ma ku kazdej sekunde zutia museli vyzyvat. Byvala som chuda (no zdrava), nasi ma aj dali na dva mesiace do ozdravovne, ze nech ma tam nakrmia a nech priberiem, tak aj tam som schudla. Zaznie ti to asi hrozostrasne, ale chut do jedla som dostala az v stvrtej triede na ZS, presne si pamatam, kedy sa to zlomilo, bolo to v skole v prirode. Neviem si to naisto vysvetlit a tak Ti ani neviem uplne poradit, ale mam podozrenie, ze to bolo tym, ze sa moje jedenie vzdy strasne riesilo, od narodenia vraj so mnou boli problemy. Sama si spominam, ze som neznasala doma stolovanie, vzdy som sa strasne tesila, kedy sa uz konecne doobeduje ci doveceria a bude to ok, odist od stola. Z toho mam dodnes nasledky, ze nie som schopna normalne stolovat, u nas doma jedenie vyzera hrozne, ja nie som schopna zavelit, ze ide sa obedovat a sadnime si k prestretemu stolu v kuchyni, nie, u nas sa serviruje v obyvacke, kde niet ako poriadne sa najest, taniere si drzime na kolenach alebo sa nepohodlne zohybame k tomu nizkemu stoliku. Takze fakt, nedramatizovat, nenutit, snazit sa z jedenia urobit prijemu zalezitost, ako Ti tu radili. Aj ked chapem, ze je to fakt tazke pri tom, do akeho stavu Ta to vzdy dostava.
janka
 
Príspevky: 668
Registrovaný: 22 Mar 2011, 23:05
Počet detí: 0

Re: Dva roky a nechce jesť :(

Neprečítaný príspevokod zigi » 02 Mar 2013, 01:17

Baby dakujem, so vam fakt velmi vdacna za rady, podporu, povzbudenie...

Ja viem, ze velmi riesim, ze to asi prehanam, ale neviem si pomoct, jednoducho neviem inak. Ja to jej nestastne pitie a jedenie riesim v podstate uz od zaciatku. Tym, ze som nikdy nemala dost mlieka a musela som ho vsemozne nahradzat vo mne zakorenilo strach, ze ak nieco zanedbam, tak jej tym ublizim. Takze teraz je pre mna kazde jedenie a pitie spojene so stresom. Aj ten hnev a krik, to je tiez len ten nestastny strach a panika, ze ked dost nezje, tak jej tym ublizim a odrazi sa jej to na zdravi, na zubkoch, kostiach, oblickach, reci a co ja viem na com este, ach joj, bodaj by som nemala internet :mrgreen: a potom sa samozrejme hnevam na seba, ze to nezvladam a ze sa chovam ako semetrika a neviem sa ovladat....

Asi je pravda, ze ta pestra a vyvazena strava, ktoru mame do dietata dostat, je skor mytus a deti spokojne a zdravo vyziju aj s menej sofistikovanym jedalnickom. Niekedy mi vsak pride nemozne ako jedno dieta moze vyzit z takeho mala a byt v poriadku, ked predsa rastie a potrebuje toho tolko! Ja viem, nutenie do jedla nic neriesi, ale ja ju nenutim, ved to sa ani neda, len ju s tym jedlom stale "otravujem" :mrgreen: Aj sa snazim jest stale s nou, to iste co aj ona, jem aj ja aj muz, vzdy jedavame spolu a zaciname pekne za stolom....dokola mame este aj macov, babiky, vsetci jedia, ale dopadne to tak, ze my s muzom zjedene, hracky pohadzane na zemi a ona drzi prvu lyzicku este stale v puse :(
No pravda je, ze je to vesele, spokojne a rozlietane dieta (s polorozpadnutymi jednotkami :mrgreen: ) a sice nepribera alebo len malicko a klesa v percentiloch, inak vyzera byt uplne v poriadku. Dnes som sa o tom rozpravala s jej lekarkou, samozrejme radila odstavit, ale inak si z toho nijak tazku hlavu nerobila, nechcela mi dat ani ziadne doplnkove vitaminy, ze netreba, ze ved je v poriadku...tak od pohladu. Ale na druhej strane ma aspon ma zbytocne nestresovala, co je fajn. Lebo ked mala Hanka asi 6 mesiacov a stazovala som sa, ze nechce pit, tak do mna nahucala, ze som matka a dietatu MUSIM zabezpecit dostatocny pitny rezim, je jedno akym sposobom, inak skonci na infuziach.
Tak som si slavnostne predsavzala, ze to budem menej riesit a ked to na mna pride, dam si radsej pol deci, len aby som neziapala.

Ale vyskusam lenkaa ten vas sposob jedenia za malym stolikom na malych stolickach, len musime jednu dokupit...ako Hanku poznam bude ju to bavit desat sekund, ale urcite skusim. A je pravda, ze by som ju mohla viac zapajat do pripravy, to robim malo. V tom kolotoci uz proste zabudam, ze jest sa stale len uci.
S tou kasovitou stravou si ma Artemis fakt ukludnila, lebo na mna vsetci uz pozeraju ako na nenormalnu, ze Hanke stale mixujem. Ja viem, lepsie by bolo, keby hryzla, ale co s nou, ked nechce? Zubky jej poctivo umyvam dva razy denne a vzdy jej davam aj po jedle na obhryzanie nejaku surovu mrkvu alebo uhorku...sice z nich nic nezje, ale pekne ich nastruha, takze ucel to splni a ta kasovita strava by potom nemala byt taky problem..aspon teda ja sa tak utesujem. No a na druhej strane, kedze ma tie horne zubky take krehke, tak je aj vlastne lepsie ak papa skor makke veci, nech a jej este viac nelamu, nie?

Janka, ked som citala ako si ty prezivala jedenie, az som mala zimomriavky. Ak aj ja sposobujem Hanke taketo stavy, tak to som naozaj hrozna matka. A to jej naozaj chcem to len najlepsie :( V kazdom pripade skusim najst nejakeho odbornika na vyzivu, ci mi neporadi nieco na zvysenie chuti do jedla a ak
pomoze, tak dobre, ak nie, nejako to prezijeme. Ako pisete, aj tak sa da...

Veeelmi vam vsetkym dakujem, naozaj ste mi pomohli!

..este jedna vec, lekarka mi dnes povedala, ze na vapnik je dobry roibos caj, kedze Hanka vobec mliecne vyrobky nechce, vraj jedna salka na den jej bohato staci, poculi ste o tom niekto?
zigi
 
Príspevky: 267
Registrovaný: 05 Jún 2011, 17:55
Počet detí: 2
1. dieťa: Hanka
Rokov: 12 rokov, 11 mesiacov, 12 dní
2. dieťa: Maťko
Rokov: 6 rokov, 9 mesiacov, 27 dní

Re: Dva roky a nechce jesť :(

Neprečítaný príspevokod janka » 02 Mar 2013, 23:34

zigi, vobec som nemala v umysle Ti naznacit, ze si hrozna matka, ale len to, ze to mate tazke s jedenim. Lebo to poznam z vlastnej skusenosti, sama som si tym presla ako dieta, a napriek tomu neviem, co mohli nasi robit lepsie. Bolo to asi cele velmi podobne ako u vas - obrovske problemy s jedenim od sameho narodenia. Ono kedysi nebol internet, ale zase boli mamy a svokry, a tym ze bol tazsi pristup k informaciam, mali tieto "odbornicky" vyssiu autoritu. Tak ma moja mama na naliehanie pribuzenstva (malo mlieka, slabe mlieko) v troch mesiacoch odstavila dufajuc, ze to zlepsi moje jedenie. Nezlepsilo, a k dojceniu sa uz nepodarilo vratit. Tlacili do mna zo zufalstva hroznovy cukor, nech prezijem, lebo ani UM som nechcela. A tak sa moje jedenie spojilo u nasich s jednym velkym trapenim a tak to ostalo dlhe roky. Jedine, co mamu vraj drzalo nad vodou, bolo vyjadrenie nejakeho uznavaneho doktora, ktory jej povedal, nech sa netrapi, ze deti dobrovolne od hladu neumieraju. Fakt sa netrap tym, ze to u vas nejde, nie je to Tvoja vina, to je take dieta, jednoducho nezapada do tabuliek. Mozes podla mna urobit akurat to, ze sa do toho nebudes tolko vkladat. Ja ked som mala len Michalku a strasne problemy so spanim, a este som nevedela nic o vztahovej vychove, a zacala som robit vsetky tie "zlozvyky" typu spi sa na rukach, spime spolu v posteli, uspavame dojcenim, tak som si zdravy rozum zachovavala opakovanim si myslienky, ze musim Miske vpalit do hlavy, ze spanok je nieco prijemne, to je uplne najdolezitejsie. Nech si na to nabali vsetky mozne zlozvyky, ich vykorenovanim sa budeme trapit neskor, ale podstatne je, nech je pre nu spanok prijemna zalezitost. Tak skus aj Ty mysliet na to, ze nech je pre Hanku jedenie prijemna udalost, to je to najdolezitejsie, vsetko ostatne je podruzne, pokial je zdrava. Ja to vidim tak, ze ako su deti, ktore same rychlo zistia, ze spanok je super a radi spavaju, aj same zaspat vedia, aj rychlo prespia noc, a su aj deti, ktore potrebuju vydatnu pomoc okolia, aby sa k podobnemu vztahu k spanku dopracovali. A tak aj s jedlom, su deti, ktore sa same rychlo naucia vychutnavat si jedlo, a su deti, ktore potrebuju pomoc okolia, aby na to prisli. A Hanka patri k tym druhym. Mozno to potrva strasne dlho, kym sa jej jedenie zlepsi, ale podstatne je, ze si z toho neponesie take nasledky ako ja.

O tom vapniku som nepocula, ale vraj je vela vapnika aj v lanovych semiackach, tak mozes skusit primixovat niekedy do polievky. Akurat ich treba fakt dobre rozmixovat, aby to nepreplavalo nedotknute traviacim traktom.

Pestrost stravy - fakt zavisi od dietata. Michalka je strasne konzervativna, aj toho vzdy malo zjedla, a aj jedla (a dodnes jedava) pomerne malo jedal. Jeden cely rok jedla na ranajky nastruhane jablko s ovsakmi, nic ine neakceptovala. Ak som jej tam napriklad primiesala hrozienka, tak ich povyberala a nechala tak. Hitom teraz su suche cestoviny, fakt nic, len cestovina, ziadna zelenina ci strukovina k tomu, uz ked je cestovina len trochu zaspinena omackou, tak to nechce. Velmi neochotne skusa nove jedla, ani len privonat nechce. Zato Adelka, to je srotovnik, zje vsetko, co nezje ju a velmi rada ochutnava nove, idealne dieta pre idealnu pestru stravu, dokonca si vyzaduje pestrost - ak jej dva dni po sebe ponuknem to iste, tak to ohrna nosom, takze musim stale nieco vymyslat. No co zje, to jej potom takmer nedotknute najdem v plienke, takze ktovieco si zas z toho to telo nevytazi, aj ked tak uzasne jedava.
janka
 
Príspevky: 668
Registrovaný: 22 Mar 2011, 23:05
Počet detí: 0

Re: Dva roky a nechce jesť :(

Neprečítaný príspevokod zigi » 03 Mar 2013, 00:27

Janka, vobec som to ani tak nezobrala, ze by si mi naznacovala, ze som hrozna, prave naopak. Pre mna bolo naozaj uzitocne od niekoho pocut ako sa asi take dieta, ktore odmieta jest, citi, ja si to totiz neviem predstavit. Pre mna je (resp. bolo) jedenie pasiou, vzdy som jedla rada, moja mama ku nam vodievala susedky s detmi, co zle jedli, nech sa na mna pri jedeni pozeraju...a pomahalo ;) Preto je pre mna nepochopitelne, ako to niekto moze odmietat. Ale uz to zacinam akceptovat a fakt mi velmi pomaha vediet ako je to na druhej strane barikady. Aj Luciole mi pisala ako ju nutenie do jedla traumatizovalo a toto fakt Hanke robit nechcem. Ten stres, ze nebude v poriadku, bol taky velky, ze som uz ani racionalne neuvazovala. Fakt je, ze ak chcem, aby pre nu jedlo bolo niecim lakavym, tak sa musim snazit jej to zatraktivnit a nie zneprijemnovat. Nejak mi to az teraz doslo, ze som naozaj bola na zlej ceste...
Esteze sa clovek moze obratit na rozumne zmyslajuce osoby a nie len na svokry a babky...
Aj ked nie je lahke sa od toho odosobnit a nebrat to vazne, ked mi na nej tak zalezi, ale inu moznost asi nemam, lebo sa zblaznim.

Na ovsakoch s jablckom sme aj my uz par mesiacov akurat ja to aj mixujem, takze sa mi dari popridavat obcas aj nieco ine...ale co z toho, ked zje vzdy tak tri styri lyzicky...no ano a ciste cestoviny su aj u nas favorit. Sice zje tiez len zopar, ale to je jedine celistve jedlo, co je Hanka ochotna z casu na cas pozut. To je to, ze su dni, ked jej chutia a potom dni, ked jej nechutia, ale dopredu to samozrejme neviem :mrgreen:

Janka tie semienka ako mixujes? Lebo ja som skusala, ale mam len ponorny mixer a tam to nejde. Kupila som aj maziar a nic moc teda, tak som kupila aspon sezamovu pastu a pridavam to kde kade. Mam si na to kupit mlyncek na kavu?
zigi
 
Príspevky: 267
Registrovaný: 05 Jún 2011, 17:55
Počet detí: 2
1. dieťa: Hanka
Rokov: 12 rokov, 11 mesiacov, 12 dní
2. dieťa: Maťko
Rokov: 6 rokov, 9 mesiacov, 27 dní

Ďalší

Späť na Zavádzanie príkrmov

Kto je on-line

Užívatelia prezerajúci fórum: Žiadny registrovaný užívateľ nie je prítomný a 3 hostia

cron