DAMSKY KLUB, dlzka dojcenia

témy ako sa pripraviť na dojčenie a život s bábätkom a kde získať správne informácie

DAMSKY KLUB, dlzka dojcenia

Neprečítaný príspevokod Mamamima » 13 Feb 2013, 00:02

Mamicky, poradkyne, dievcata,

a toto ste videli? Pozrite od cca. 30. minuty.

http://www.stv.sk/online/archiv/damsky- ... 8&id=52210


Rada by som napisala panovi docentovi Liebesbrief na temu vyznam dojcenia po 6. mesiaci, najma z pohladu imunity. Nechcem vsak argumentovat bez odkazov na originalne studie, alebo odbornu literaturu. Ak by ste mali cas, pripadne by ste mi poskytli link, pomohlo by mi to a zosnovala by som to rychlejsie.


Dakujem Vam velmi pekne za pomoc a podporu uz vopred.
Mamamima
 
Príspevky: 499
Registrovaný: 03 Jún 2012, 23:02
Počet detí: 3
Rokov: 15 rokov, 9 mesiacov, 17 dní
Rokov: 13 rokov, 1 mesiac, 9 dní
Rokov: 13 rokov, 1 mesiac, 9 dní

Re: DAMSKY KLUB, dlzka dojcenia

Neprečítaný príspevokod JankaMich » 13 Feb 2013, 00:58

No tak som velmi zvedava na Klemkinu reakciu. Tento prispevok Damskeho klubu bol naozaj prilis silne kafe i pre mna.
JankaMich
 
Príspevky: 1614
Registrovaný: 14 Apr 2011, 00:42
Bydlisko: Drahovce (Piešťany)
Počet detí: 3
1. dieťa: Olinka
Rokov: 22 rokov, 4 mesiace, 19 dní
2. dieťa: Jajka
Rokov: 18 rokov, 4 mesiace, 12 dní
3. dieťa: Katuska
Rokov: 15 rokov, 13 dní
Môj status: ako poradkyňa pri dojčení rada pomáham využívať materský inštinkt

Re: DAMSKY KLUB, dlzka dojcenia

Neprečítaný príspevokod Klemka » 13 Feb 2013, 09:37

Vyjadrenie imunológa v tejto relácii predstavuje štandardné nepochopenie štúdií, ktoré cituje. Väčšina týchto štúdií je postavená na porovnaní "krátkodobého" a "dlhodobého" dojčenia - rozumej výlučného dojčenia do 4. mesiacov a výlučného dojčenia do 6. mesiacov. V každej takejto štúdii vychádza (samozrejme), že nejaký zásadný rozdiel v tom nie je (bodaj by aj bol, sú to len dva mesiace). Štúdie porovnávajúce skutočne krátkodobé (napr. 4-6 mesiacov) a dlhodobé dojčenia (4 roky napr.) neexistujú. Ďalší faktor je, že "výlučné" dojčenie v tom kontexte úplne zaniká, resp. sa nerozumie tomu termínu, ľudia, ktorí interpretujú tieto štúdie väčšinou vnímajú toto slovo ako "dojčenie ako také" a preto odporúča po 6. mesiaci už pomaly končiť, pretože štúdie hovoria o 4. až 6. mesiacoch a ďalšie obdobie výlučného dojčenia nespomínajú (samozrejme, pretože po 6. mesiaci sa už žiadne dieťa výlučne nedojčí, väčšina detí po tomto termíne už prirodzene začína prejavovať záujem o príkrmy a tak sa nedojčí výlučne, ale sa dojčí a pritom má nejakú tuhú stravu.
Poznámka pomimo - tieto štúdie, ktoré sa neustále snažia dokázať, že je lepšie výlučne dojčiť len do 4. mesiaca a potom už začať zavádzať príkrmy (argumentujúce "imunologickým oknom", ktoré nikto nikdy nedokázal), sú štúdie sponzorované výrobcami umelej výživy, ktorej záleží na tom, aby sa deti nedojčili výlučne 6 mesiacov (dva mesiace prinesú pomerne veľa zisku a navyše zavádzanie príkrmov od 4. mesiaca dokáže zlikvidovať dojčenie ako také, takže zisku je ešte viac). A z týchto štúdií sponzorovaných výrobcami UM stále vychádza ten istý záver - z hľadiska alergií je v podstate jedno, či sa príkrmy zavádzajú v 4. alebo 6. mesiaci. To však neznamená, že je lepšie zavádzať príkrmy od 4. mesiaca! Ani z hľadiska alergie, nehovoriac o tom, že takéto zavádzanie príkrmov ohrozuje dojčenie. Z hľadiska alergie, ak je jedno, či to bude v 4. alebo v 6. mesiaci, nie je lepšie počkať na čas, kedy príkrmy chce samotné dieťa? Argumenty, ktoré zazneli v tom vystúpení, že ak sa zavádzajú príkrmy po 6. mesiaci, dieťa stráca "imunologické okno", sú už osobným výkladom týchto štúdií, rovnako ako záver, že matka má potom dojčiť ešte nejaký mesiac - dva a už môže odstaviť. Toto je osobná interpretácia zle vyložených štúdií.
Vyjadrenie MAMILY k tejto problematike nájdete v tomto článku, ktorý podrobne vysvetľuje, kedy teda zavádzať príkrmy http://www.mamila.sk/pre-poradkyne/mate ... dy-prikmy/
Klemka
 
Príspevky: 1363
Registrovaný: 22 Mar 2011, 09:46
Počet detí: 1

Re: DAMSKY KLUB, dlzka dojcenia

Neprečítaný príspevokod Klemka » 13 Feb 2013, 11:27

Plus tento článok obsahuje veľa dôležitých informácií o tom, prečo je dôležité pokračovať v dojčení http://mamatata.sk/node/451159
Klemka
 
Príspevky: 1363
Registrovaný: 22 Mar 2011, 09:46
Počet detí: 1

Re: DAMSKY KLUB, dlzka dojcenia

Neprečítaný príspevokod carodejnica » 13 Feb 2013, 12:02

Preboha, som si to pozrela a je mi zle.. :(
Obrázok užívateľa
carodejnica
 
Príspevky: 584
Registrovaný: 22 Mar 2011, 17:37
Počet detí: 2
1. dieťa: Naďa
Rokov: 14 rokov, 9 mesiacov, 3 dni
2. dieťa: Matej
Rokov: 11 rokov, 7 mesiacov, 15 dní
Môj status: "Človek sa neutopí preto, lebo sa ponorí, ale preto, lebo zostane pod vodou."
Paolo Coelho

Re: DAMSKY KLUB, dlzka dojcenia

Neprečítaný príspevokod carodejnica » 13 Feb 2013, 12:05

Obrázok užívateľa
carodejnica
 
Príspevky: 584
Registrovaný: 22 Mar 2011, 17:37
Počet detí: 2
1. dieťa: Naďa
Rokov: 14 rokov, 9 mesiacov, 3 dni
2. dieťa: Matej
Rokov: 11 rokov, 7 mesiacov, 15 dní
Môj status: "Človek sa neutopí preto, lebo sa ponorí, ale preto, lebo zostane pod vodou."
Paolo Coelho

Re: DAMSKY KLUB, dlzka dojcenia

Neprečítaný príspevokod cottoncandy » 13 Feb 2013, 16:24

Ja som si to pozrela z archívu. Viem, že tú tému avizovali, tak som si v archíve náročky včera vyhľadala záznam. Dosť ma šokovala razancia toho imunológa, zanechal vo mne vyslovene zlý pocit. Našťastie aspoň tá pediatrička bola príjemnejšia a s rozumnejšími názormi na vec. Ale viem si predstaviť, že slová takýchto na slovo vzatých odborníkov dokážu ovplyvniť veľa matiek a zásadne zmeniť ich pohľad na dojčenie ako také.
Slová o tzv. imunologickom okne mi prišli celkom ok, viem si predstaviť, že by som popri dojčení dala svojmu dieťaťu obliznúť napr. varený zemiak z môjho taniera, skôr ma iritovali jeho názory typu dojčiť šesť mesiacov a stop!, to mi od odborníka príde nezodpovedné a neuvážené, vypúšťať takéto slová do sveta. A ešte tak razantne, akoby to dával príkazom.
cottoncandy
 
Príspevky: 88
Registrovaný: 02 Aug 2011, 21:23
Počet detí: 0
1. dieťa: Veve
Rokov: 12 rokov, 8 mesiacov, 27 dní

Re: DAMSKY KLUB, dlzka dojcenia

Neprečítaný príspevokod Klemka » 13 Feb 2013, 18:55

Až na to, že imunologické okno medzi 4. a 6. mesiacom a riziko zavádzať príkrmy až po 6. mesiaci je teória nedokázaná žiadnou štúdiou.
Klemka
 
Príspevky: 1363
Registrovaný: 22 Mar 2011, 09:46
Počet detí: 1

Re: DAMSKY KLUB, dlzka dojcenia

Neprečítaný príspevokod Mamamima » 13 Feb 2013, 23:48

Dakujem za reakcie a podporu, clanky su pekne, mne zname, mala som na mysli ale skor odborne zdroje, na zaklade ktorych tie clanky pisane su. Chcem sa totiz na pana docenta dobre vyzbrojit a pripravit. Ale pouzijem i soc. antropologicku od Carodejnice, dik.
Ja som nasla toto:
http://www.bfr.bund.de/cm/343/unterschi ... ahrung.pdf

Povazujem to za celkom dobry vychodiskovy bod v patrni po dalsic autoroch, lebo je tam mnozstvo citacii, dokonca i z r.2012. Snad sa mi podari zozbierat argumenty, aj ked sa neustale opakuje hranica 6 mesiacov. Sice sa tato mysli ako hranica vylucneho kojenia, ale co dalej, to sa nepise....

Dalsi bod, ktory som chcela napadnut boli udajne unavove stavy u dlhodobo kojacich matiek. Ja mam k tomu vlastny komentar, v skratke: odburanie unavy sa da dosiahnut zoptimovanim denneho rezimu, organizacie spanku a pomoci dojciacej matke, odkojenie nie je vychodiskom tejto situacie....nieco v tomto zmylse. Ale napriek tomu sa Vas pytam, stretli ste sa poradkyne a mamicky s mamickami kojacimi 2 a viac rokov, ktore by boli absolutne vycerpane a unavene a ako dovod udavali kojenie?
Dik
Mamamima
 
Príspevky: 499
Registrovaný: 03 Jún 2012, 23:02
Počet detí: 3
Rokov: 15 rokov, 9 mesiacov, 17 dní
Rokov: 13 rokov, 1 mesiac, 9 dní
Rokov: 13 rokov, 1 mesiac, 9 dní

Re: DAMSKY KLUB, dlzka dojcenia

Neprečítaný príspevokod shira » 14 Feb 2013, 11:54

Z vlastnej skúsenosti- absolútne žiadny súvis medzi dojčením a únavou.
Obrázok užívateľa
shira
 
Príspevky: 1916
Registrovaný: 22 Mar 2011, 21:55
Bydlisko: NM
Počet detí: 2
1. dieťa: Tomáško
Rokov: 13 rokov, 3 mesiace, 5 dní
2. dieťa: Lukáško
Rokov: 9 rokov, 8 mesiacov, 27 dní
Môj status: Čo vyžaruješ, to priťahuješ :-)

Re: DAMSKY KLUB, dlzka dojcenia

Neprečítaný príspevokod luciole » 14 Feb 2013, 14:14

tu je celkom pekny zoznam ochoreni hroziacich pri predcasnom odstaveni: http://www.unicef.sk/sk/nemocnice/bfhi-kroky/rizika/ ale ziadne dalsie studie k nim, zial
Obrázok užívateľa
luciole
 
Príspevky: 875
Registrovaný: 28 Jún 2011, 12:53
Bydlisko: Bratislava
Počet detí: 2
1. dieťa: Hanka
Rokov: 13 rokov, 19 dní
2. dieťa: Grétka
Rokov: 9 rokov, 7 mesiacov, 24 dní
Môj status: dojčenie je jedna z najúžasnejších vecí na materstve a na svete vôbec :)

Re: DAMSKY KLUB, dlzka dojcenia

Neprečítaný príspevokod luciole » 14 Feb 2013, 14:18

este tu sa mozno nieco zaujimave najde: http://www.who.int/topics/breastfeeding/en/
Obrázok užívateľa
luciole
 
Príspevky: 875
Registrovaný: 28 Jún 2011, 12:53
Bydlisko: Bratislava
Počet detí: 2
1. dieťa: Hanka
Rokov: 13 rokov, 19 dní
2. dieťa: Grétka
Rokov: 9 rokov, 7 mesiacov, 24 dní
Môj status: dojčenie je jedna z najúžasnejších vecí na materstve a na svete vôbec :)

Re: DAMSKY KLUB, dlzka dojcenia

Neprečítaný príspevokod carodejnica » 14 Feb 2013, 15:44

Mamamima,
tu je kopa citácii, možno tam niečo nájdeš
http://www.provita.sk/site/taxonomy/term/12
Tuto som kedysi natrafila na jednu prácu
http://is.muni.cz/th/133651/fss_d/
Možno ma ešte niečo napadne. :)

Ja by som možno ešte argumentovala takým sedliackym rozumom, podľa tých antropologických štúdií, ktoré hovoria o dĺžke dojčenia, je PRIRODZENÉ - teda bez umelých zásahov - odstavenie u cicavcov, vrátane človeka v trvaní niekoľkých rokov. Toto bolo dané evolučným vývojom človeka, teda do tohoto procesu zasahujeme vpodstate posledných pár rokov (z evolučného hľadiska je teraz jedno, či 10, alebo dokonca 1000 rokov), takže zrejme príroda to tak nezariadila, aby to bolo škodlivé pre mláďa - a teraz použijem obľúbený výraz - to by bola evloučná samovražda :)

K tvojej otázke, dojčila som 34 mesiacov a necítila som žiadnu únavu.

Ak budeš niečo posielať, tak sa ti môžem pod to podpísať aj ja kľudne. :)
Obrázok užívateľa
carodejnica
 
Príspevky: 584
Registrovaný: 22 Mar 2011, 17:37
Počet detí: 2
1. dieťa: Naďa
Rokov: 14 rokov, 9 mesiacov, 3 dni
2. dieťa: Matej
Rokov: 11 rokov, 7 mesiacov, 15 dní
Môj status: "Človek sa neutopí preto, lebo sa ponorí, ale preto, lebo zostane pod vodou."
Paolo Coelho

Re: DAMSKY KLUB, dlzka dojcenia

Neprečítaný príspevokod didulka » 14 Feb 2013, 17:41

Kurnik, minule mi dosla sms od svokry, nech si pozriem Damsky magazin, ze tam hovoria o dojceni. Uz sa tesim na tie reci.
Tak som jej teraz poslala tuto vasu debatu.

Strasne ma to uz unavuje...
Obrázok užívateľa
didulka
 
Príspevky: 475
Registrovaný: 22 Mar 2011, 12:13
Bydlisko: Bratislava
Počet detí: 1

Re: DAMSKY KLUB, dlzka dojcenia

Neprečítaný príspevokod reanda » 14 Feb 2013, 19:46

ja dojcim sice este len 16 mesiacov, ale tiez ma to neunavuje
Obrázok užívateľa
reanda
 
Príspevky: 199
Registrovaný: 14 Feb 2013, 19:34
Počet detí: 2
1. dieťa: malá sojka
Rokov: 12 rokov, 5 mesiacov, 12 dní
2. dieťa: lapajo
Rokov: 10 rokov, 9 mesiacov, 25 dní

Re: DAMSKY KLUB, dlzka dojcenia

Neprečítaný príspevokod tamoulik » 14 Feb 2013, 20:13

dojcim 24 mesiacov, ale neunavuje ma dojcenie, skor pocuvanie, preco by som uz urcite nemala a skor boj s rodinou...
Obrázok užívateľa
tamoulik
 
Príspevky: 497
Registrovaný: 22 Máj 2011, 22:05
Bydlisko: Bratislava
Počet detí: 3
1. dieťa: Tomáš
Rokov: 15 rokov, 4 mesiace, 5 dní
2. dieťa: Samuel
Rokov: 13 rokov, 1 mesiac, 6 dní
3. dieťa: Izabela
Rokov: 9 rokov, 8 mesiacov, 27 dní
Môj status: On ne voit bien qu´avec le coeur, l´essentiel est invisible pour les yeux (A.de Saint Exupéry)

Re: DAMSKY KLUB, dlzka dojcenia

Neprečítaný príspevokod mia » 14 Feb 2013, 20:14

ja dojcim dva roky a vobec ma to neunavuje, prave naopak, velmi pomaha v starostlivosti o malu... ked uz je na nevydrzanie (mala je unavena, spadne alebo cokolvek ine, staci ponuknut prsnik a ziadne stresove situacie netreba riesit...) a uz nehovorim o tom, ze za tych par minut, co mala pije / dudluje si samozrejme oddychnem aj ja ;-)
mia
 
Príspevky: 67
Registrovaný: 26 Apr 2011, 19:40
Bydlisko: Bratislava
Počet detí: 2
Rokov: 13 rokov, 1 mesiac, 21 dní
Rokov: 9 rokov, 3 mesiace, 18 dní

Re: DAMSKY KLUB, dlzka dojcenia

Neprečítaný príspevokod Mamamima » 15 Feb 2013, 00:48

Preluskavam sa dokumentami, na ktore ste ma odkazali, presla som i tu dizertacku (Carodejnica). Vsade narazam na ten zlomovy vek 6 mesiacov. Pravdepodobne koli tomu, ze by vsetci radi porovnali plne kojene deti a nekojene.

Ale rada by som sa dostala i k tym studiam, ktore dokazuju, ze mozno zavadzat prikrmy uz od 4. mesiaca.

Chvilku mi to cele bude trvat, aj koli tomu, ze uz tyzdne su u nas permanentne aspo n 2 deti z 3 chore.

Ale nevzdavam sa, bude priebezne informovat
Mamamima
 
Príspevky: 499
Registrovaný: 03 Jún 2012, 23:02
Počet detí: 3
Rokov: 15 rokov, 9 mesiacov, 17 dní
Rokov: 13 rokov, 1 mesiac, 9 dní
Rokov: 13 rokov, 1 mesiac, 9 dní

Re: DAMSKY KLUB, dlzka dojcenia

Neprečítaný príspevokod Klemka » 15 Feb 2013, 01:15

Mamamima, otázka je, či to má zmysel... imunológ z tej relácie o tých štúdiách vie. On len prezentuje ich nesprávnu interpretáciu. Toto nie je jednoduché dovysvetľovať.
K štúdiám o zavádzaní príkrmov v 4. mesiaci, som tu už kdesi na fóre vyjadrovala názor, skús pohľadať, prosím.
Klemka
 
Príspevky: 1363
Registrovaný: 22 Mar 2011, 09:46
Počet detí: 1

Re: DAMSKY KLUB, dlzka dojcenia

Neprečítaný príspevokod carodejnica » 15 Feb 2013, 14:34

Klemka, no to máš asi pravdu, pán imunolog si bude asi húsť svoje, ale nezaškodí mať vlastnú knižničku zaujímavých odkazov a citácii. :)

Mamamima - k príkrmom kuk sem viewtopic.php?f=10&t=312&start=50 to sme s Klemkou mali fajn debatku. :) sú tam aj nejaké zdroje :)
Obrázok užívateľa
carodejnica
 
Príspevky: 584
Registrovaný: 22 Mar 2011, 17:37
Počet detí: 2
1. dieťa: Naďa
Rokov: 14 rokov, 9 mesiacov, 3 dni
2. dieťa: Matej
Rokov: 11 rokov, 7 mesiacov, 15 dní
Môj status: "Človek sa neutopí preto, lebo sa ponorí, ale preto, lebo zostane pod vodou."
Paolo Coelho

Re: DAMSKY KLUB, dlzka dojcenia

Neprečítaný príspevokod JankaMich » 15 Feb 2013, 18:04

Unavnejsie je bojovat s dietatom, ktoreho nemate moznost jednoducho spacifikovat dojcenim - ci uz pri vzdore, zaspavani alebo jednoducho vtedy, ked si chcete na chvilu zasadnut. Teraz dojcim temer 4rocne dieta, a je mi velmi luto, ze som starsie odstavila v 2a stvrt roku.

ALe pokial Co je vsak naozaj unavne, je chodit zaroven do prace a zaroven sa starat o male dieta. Tu vsak dojcenie opat len pomaha.
JankaMich
 
Príspevky: 1614
Registrovaný: 14 Apr 2011, 00:42
Bydlisko: Drahovce (Piešťany)
Počet detí: 3
1. dieťa: Olinka
Rokov: 22 rokov, 4 mesiace, 19 dní
2. dieťa: Jajka
Rokov: 18 rokov, 4 mesiace, 12 dní
3. dieťa: Katuska
Rokov: 15 rokov, 13 dní
Môj status: ako poradkyňa pri dojčení rada pomáham využívať materský inštinkt

Re: DAMSKY KLUB, dlzka dojcenia

Neprečítaný príspevokod Mamamima » 17 Feb 2013, 17:18

Klemka, urcite mojim listom p. docentovi nedocielim absolutnu zmenu jeho postoja ani verejnej mienky. Ale poviem Ti uprimne, ze ma niekolkymi svojimi vyrokmi jednoducho nasral, prepac za vyraz. Nejde len o ten 4. ,mesiac, 2) celkova dlzka kojenia 7. az 8. mesiacov, 3)ze je smiesne, ked dieta uz je pevnu stravu a medzitym si cucne -daco v tom zmysle, 4)unavove stavy pri 2 az 3 rocnom kojeni, s ktorymi sa ON stretava a preto kojenie vtomto veku neodporuca. Ja som celkovo clovek velmi submisivny, mierny, ba az tichy, este nikdy som sa snad nestazovala, uz vobec nie verejne. Ale vyjadrenia p. docenta sa ma skutocne velmi dotkli. A rozhodla som sa, ze si ten zly povit nenecham pre seba, chcem mu z neho nieco vratit spat. Nechcem ho urazit, ani jeho odbornost, ani akademicku hodnost. Len si myslim, ze o kojeni vie velmi malo, prezentuje to vsak opacne a verejnost mu to spapa aj z dovodu jeho titulov.

Okrem toho, som si medzitym pekne poresersovala, velmi zaujmave veci som sa docitala, uz len to malo pre mna velky zmysel. Par zaujmavosti sem potom i zavesim.
Celkovo si myslim, ze mam materialu dost, uz to idem len pozliepat a sformulovat, aj to mi potrva, chcela by som byt hotova do konca tyzdna.
Mamamima
 
Príspevky: 499
Registrovaný: 03 Jún 2012, 23:02
Počet detí: 3
Rokov: 15 rokov, 9 mesiacov, 17 dní
Rokov: 13 rokov, 1 mesiac, 9 dní
Rokov: 13 rokov, 1 mesiac, 9 dní

Re: DAMSKY KLUB, dlzka dojcenia

Neprečítaný príspevokod carodejnica » 17 Feb 2013, 18:22

Mamamima píše:Okrem toho, som si medzitym pekne poresersovala, velmi zaujmave veci som sa docitala, uz len to malo pre mna velky zmysel. Par zaujmavosti sem potom i zavesim.
Celkovo si myslim, ze mam materialu dost, uz to idem len pozliepat a sformulovat, aj to mi potrva, chcela by som byt hotova do konca tyzdna.

zaves, zaves, teším sa :goodjob:
Obrázok užívateľa
carodejnica
 
Príspevky: 584
Registrovaný: 22 Mar 2011, 17:37
Počet detí: 2
1. dieťa: Naďa
Rokov: 14 rokov, 9 mesiacov, 3 dni
2. dieťa: Matej
Rokov: 11 rokov, 7 mesiacov, 15 dní
Môj status: "Človek sa neutopí preto, lebo sa ponorí, ale preto, lebo zostane pod vodou."
Paolo Coelho

Re: DAMSKY KLUB, dlzka dojcenia

Neprečítaný príspevokod JankaMich » 17 Feb 2013, 20:21

Skus pripadne poslat i do ineho media, napr. TV LUX alebo do casopisu .tyzden, tam mozno ocenia objektivne info.
JankaMich
 
Príspevky: 1614
Registrovaný: 14 Apr 2011, 00:42
Bydlisko: Drahovce (Piešťany)
Počet detí: 3
1. dieťa: Olinka
Rokov: 22 rokov, 4 mesiace, 19 dní
2. dieťa: Jajka
Rokov: 18 rokov, 4 mesiace, 12 dní
3. dieťa: Katuska
Rokov: 15 rokov, 13 dní
Môj status: ako poradkyňa pri dojčení rada pomáham využívať materský inštinkt

Re: DAMSKY KLUB, dlzka dojcenia

Neprečítaný príspevokod didulka » 19 Feb 2013, 15:31

Mamamima velmi sa tesim, ako to poslem svokre... :-D
Obrázok užívateľa
didulka
 
Príspevky: 475
Registrovaný: 22 Mar 2011, 12:13
Bydlisko: Bratislava
Počet detí: 1

Ďalší

Späť na Význam dojčenia, príprava na dojčenie , poradenstvo pri dojčení

Kto je on-line

Užívatelia prezerajúci fórum: Žiadny registrovaný užívateľ nie je prítomný a 3 hostia

cron