Boľavý prsník

Boľavý prsník

Neprečítaný príspevokod misulik » 11 Feb 2013, 16:00

Ahojte, potrebovala by som poradiť, sme pár dní doma z pôrodnice a už v pôrodnici ma veľmi začala bolieť bradavka na pravom prsníku, mala som tam aj ranku, tá sa už zahojila, myslela som, že to prejde, no ako sme doma, stále to pokračuje a boli ma už stále, nie len pri dojčení, v podstate ma už boli celý prsník :( neviem už, čo s tým. Skúšala som si dávať citrovital, ale akosi nepomohlo, predtým mi vždy zabral.... prosim poraďte...
a ešte mám taku jednu otázočku - dcérku som sa chystala vo veľkom nosiť - v šatke, no jej sa tam akosi nepáči, ked si ju tam dám (je v takom klbôčku) tak sa spúča, aj akoby tak nervozne sala, nespokojná je, nevie mi tam tak pokojne zaspať. ked ju vyberiem a dám napr. do kočíka, tak bez problémov zaspí... máme trošku problémy s bruškom, že by jej preto tá poloha v šatke nebola pohodlná?
ĎAKUJEM!!!
misulik
 
Príspevky: 38
Registrovaný: 09 Nov 2011, 02:51
Počet detí: 2
1. dieťa: Timinko
Rokov: 13 rokov, 9 mesiacov, 18 dní
2. dieťa: Chiarinka
Rokov: 11 rokov, 1 mesiac, 26 dní

Re: Boľavý prsník

Neprečítaný príspevokod carodejnica » 11 Feb 2013, 16:43

Misulik, ja ti poviem k tomu noseniu moju skúsenosť, ja som sa tiež hotovala nosiť, ale presne môj malý detto.
Krútil sa, mrvil sa všelijako na rukách, položila som ho vedľa seba na gauč,a kľud.....ponaťahoval sa poriadne a spokojný, dala som do kočíka a do 5 minút tvrdý.
Skúšala som šatku, nosič, babyvak .... proste 5 minút a koniec... mechril sa tam ako háďa, plakal mi tam....
Dojčenie v šatke nula bodov, prsia môžem zastrčiť za gumu od teplákov, a mám krátke ruky, takže skrátka nedočiahnem - neviem dojčiť po stojačky...
Navyše prvé 3 mesiace som ho dojčila výlučne v priečnej polohe, v inej polohe sa mi nevedel správne prisať (pre problémy s prisávaním), neskôr som prešla na klasickú polohu v kresle - ale stále si musím to moje mega prso pridržiavať rukou, alebo potom ešte dojčím po ležiačky, kedy sa mi prso "rozleje" po posteli :D :D
V kočíku vôbec neplače a zaspí fakt do 5 max. 10 minút a je tam schopný spať vonku na terase aj tri hodiny. 8-)
Večer zaspáva na prsníku, alebo aj na rukách, ale to výnimočne, keď je moc unavený...
No, furt ma to štvalo, že nenosím, ale potom mi janka tu na fóre napísala peknú vec, že podľa nej nosenie má pomáhať mame, a nemá sa nosiť preto, lebo sa to má. Takže nenosím. :?
Obrázok užívateľa
carodejnica
 
Príspevky: 584
Registrovaný: 22 Mar 2011, 17:37
Počet detí: 2
1. dieťa: Naďa
Rokov: 14 rokov, 9 mesiacov, 3 dni
2. dieťa: Matej
Rokov: 11 rokov, 7 mesiacov, 15 dní
Môj status: "Človek sa neutopí preto, lebo sa ponorí, ale preto, lebo zostane pod vodou."
Paolo Coelho

Re: Boľavý prsník

Neprečítaný príspevokod Mamamima » 11 Feb 2013, 22:37

Ahoj Misulik,

k noseniu: moja starsia dcera to napriek opakovanym pokusom akceptovala az v 3 mesiacoch, ked mohla uz aktivnejsie vnimat okolie a vykukat. Mama by sa mala asi snazit, aby bolo co najviac clenov v domacnosti spokojnych, ked su spokojni v kociku, dajme ich tam. Aj to ma vyhody. Vyuzi ich. A navyse, to, co plati v 9. dni, nemusi platit v 2 tyzdnoch, alebo v 2 mesiacoch...

co sa tyka prsnika: isto sa Ti ozve sikovna LP, ktora ma v tomto smere kvalfikovane vzdelanie, ale vzhladom na to, ze tu zatial odpoved nie je, dovolim si povedat Ti, ako som to riesila ja. Zablokovany mliekovod s hroziacou mastitidou som riesila dost casto a nastastie sa mi to vzdy podarilo zvratit aj bez antibiotik. Odporuca sa lahnut si a odpocivat - to som zial nikdy nestihla. Ale zato som nahriavala a nahrievala, telpe obklady, najma ale vankusik z ceresnovych jadierok, alebo cosi ine, co dlho drzi teplo. Intenzivne kojit a snazit sa o kvalitne vyprazdnenie na postihnutej strane. Pomahala som i stlacanim prsnika pri kojeni. Ked sa mi uz problem lokalizoval a mala som hmatatelne zatvrdliny, kojila som v polohe bradicka k zatvrdline. Ja som mala dojem, ze mi to vzdy pomohlo, lebo babatko tu cast prsnika lepsie vyprazdni, aj ked som kdesi uz nedavno citala, ze to az take vyrazne nie je, snad sa k tomu kvalifikovanejsia osobka tiez vyjadri. Co sa tyka aplikacie roznych typov obkladov, vyskusala som snad vsetko, co sa v suvislosti s bolestivym prsnikom odporuca: kapuste listy, tvaroh, zemiak, slivkovy lekvar. Neviem, ci maju daky efekt, zostala som ale nakoniec verna teplym tvarohovym obkladom. Ked by Ti to ale uz preslo do zapalu, tak snad ten zemiak.
Vzhladom na to, ze na zablokovany zvukovod pomaha i ultrazvuk, masirovala som postihnute miesta ultrazvukovou zubnou kefkou.


Dolezite je sledovat, ako sa to vyvija, prsnik cerveny? nebodaj fialovy? bolest horsia? lepsia? teplota? vysoka?

Mozno by stalo zato, najst v tvojom okoli LP, ktora by ti v tom osobne pomohla. V extremnom pripade sa daju dat i ATB, su aj take, ktore by si mohla. Dufam ale, ze sa tvoje problemy natolko neprehlbia.

Drzim palce
Mamamima
 
Príspevky: 499
Registrovaný: 03 Jún 2012, 23:02
Počet detí: 3
Rokov: 15 rokov, 9 mesiacov, 17 dní
Rokov: 13 rokov, 1 mesiac, 9 dní
Rokov: 13 rokov, 1 mesiac, 9 dní

Re: Boľavý prsník

Neprečítaný príspevokod Klemka » 12 Feb 2013, 12:06

misulik píše:Ahojte, potrebovala by som poradiť, sme pár dní doma z pôrodnice a už v pôrodnici ma veľmi začala bolieť bradavka na pravom prsníku, mala som tam aj ranku, tá sa už zahojila, myslela som, že to prejde, no ako sme doma, stále to pokračuje a boli ma už stále, nie len pri dojčení, v podstate ma už boli celý prsník :( neviem už, čo s tým. Skúšala som si dávať citrovital, ale akosi nepomohlo, predtým mi vždy zabral.... prosim poraďte...
a ešte mám taku jednu otázočku - dcérku som sa chystala vo veľkom nosiť - v šatke, no jej sa tam akosi nepáči, ked si ju tam dám (je v takom klbôčku) tak sa spúča, aj akoby tak nervozne sala, nespokojná je, nevie mi tam tak pokojne zaspať. ked ju vyberiem a dám napr. do kočíka, tak bez problémov zaspí... máme trošku problémy s bruškom, že by jej preto tá poloha v šatke nebola pohodlná?
ĎAKUJEM!!!

Misulik táto situácia je najlepšie zvládnuteľná v osobnom kontakte s poradkyňou pri dojčení. Okrem účinnej liečby, ktorú poradkyňa odporučí, je potrebné v prvom rade pracovať na prisatí v čo najlepšej polohe a zvážení aj ďalších krokov podľa situácie. Poradkyňu si vyber z tohto zoznamu http://www.mamila.sk/pre-matky/poradkyne-pri-dojceni/
Klemka
 
Príspevky: 1363
Registrovaný: 22 Mar 2011, 09:46
Počet detí: 1

Re: Boľavý prsník

Neprečítaný príspevokod JankaMich » 13 Feb 2013, 01:20

Ku bolavemu prsniku sa vyjadrila Klemka - ja skusim ku satke. - Neviem si celkom dobre predstavit tu polohu, ktoru opisujes, t.j., ze je tam v klbocku.

Klbocko poznam totiz skor pri babyvakoch. V satke su mi zname dve polohy pre babatka - v koliske alebo normalne vertikalne. Alebo si myslela pod klbockom kolisku? Kazdopadne, ako pisem, tie polohy su dve - vertikalnu si uz skusala tiez? Mozno sa ti nebude pri nej tak jednoducho dojcit (aspon sprvoti) ako pri koliske, ale malej sa moze omnoho viac pacit. Mimochodom, ked sa predcasniatka v porodnici klokankuju, tak je to vo vertikalnej polohe, aby boli maximalne na mamicke "prilepene". Teda bruskom na brusko, nozky ako zabka pod seba (ked bude vacsia tak do tvaru pismena M) a hlavicka medzi prsia. Pozor, pri noseni ziadne ortopedicke nohavicky - babatku velmi vadia. V skutocnosti ortopedicke nohavicky opravovali zly vyvoj klbikov vdaka nenoseniu a perinkam.
JankaMich
 
Príspevky: 1614
Registrovaný: 14 Apr 2011, 00:42
Bydlisko: Drahovce (Piešťany)
Počet detí: 3
1. dieťa: Olinka
Rokov: 22 rokov, 4 mesiace, 19 dní
2. dieťa: Jajka
Rokov: 18 rokov, 4 mesiace, 12 dní
3. dieťa: Katuska
Rokov: 15 rokov, 13 dní
Môj status: ako poradkyňa pri dojčení rada pomáham využívať materský inštinkt

Re: Boľavý prsník

Neprečítaný príspevokod misulik » 13 Feb 2013, 16:25

Ďakujem Vám všetkým za rady a skúsenosti. K tomu prsníku - tak v noci ma začala bolieť celá prava strana od podpazušia, ale aj napriek tomu sa snažím malu dojčiť z neho. Dala som si zemiakový obklad, keďže iné som nemala doma, ale zatiaľ nevidim zmenu. Skontaktujem sa s poradkyňou ešte dnes, no čo som opisovala tu bolesť - už v pôrodnici som mala citlivu bradavku aj dvorec, po prisatí ma to veľmi pálilo, rezalo, nemôže to byť kandidóza?
Určite musim upraviť aj prisatie, hoci som nedávala vôbec cumeľ, často ked dojčím, počuť také cmukanie...a snažim sa ju prikladať, ked doširoka otvorí ustočká a aj tak.. neviem, či som si to nepokazila tým, že som jej občas dala sať malíček... dojčím aj staršieho syna a dcérka, ked sa chcela napr. len uspať, vždy sa mi pustilo aj mlieko a to ju aj hnevalo, zabehlo jej vždy, tak som ju potom uspala na tom malíčku, možno to nám pokazilo to prisatie..?
a čo sa týka šatky - ja som sa ju pokušala nosiť v koliske v kríži s kapsou - tam bola v podstate v klbočku, nebola vystretá ako napr. teraz mi spí na posteli... asi jej tá poloha nevyhovuje, lebo sa mi stále spúča, asi chce mať viac priestoru a nebyť taká stiesnená, neviem...skusim ešte tu vertikálnu polohu...
misulik
 
Príspevky: 38
Registrovaný: 09 Nov 2011, 02:51
Počet detí: 2
1. dieťa: Timinko
Rokov: 13 rokov, 9 mesiacov, 18 dní
2. dieťa: Chiarinka
Rokov: 11 rokov, 1 mesiac, 26 dní

Re: Boľavý prsník

Neprečítaný príspevokod elinka27 » 14 Feb 2013, 21:02

aky uvaz v satke pouzivas? vies mi hodit link na ten uvaz? popripade posli fotku ako viazes na diana.eliasova@nosmesa.eu
skusim sa na to "kuknut odbornym okom" :)
www.nosmesa.eu


misulik píše:Ahojte, potrebovala by som poradiť, sme pár dní doma z pôrodnice a už v pôrodnici ma veľmi začala bolieť bradavka na pravom prsníku, mala som tam aj ranku, tá sa už zahojila, myslela som, že to prejde, no ako sme doma, stále to pokračuje a boli ma už stále, nie len pri dojčení, v podstate ma už boli celý prsník :( neviem už, čo s tým. Skúšala som si dávať citrovital, ale akosi nepomohlo, predtým mi vždy zabral.... prosim poraďte...
a ešte mám taku jednu otázočku - dcérku som sa chystala vo veľkom nosiť - v šatke, no jej sa tam akosi nepáči, ked si ju tam dám (je v takom klbôčku) tak sa spúča, aj akoby tak nervozne sala, nespokojná je, nevie mi tam tak pokojne zaspať. ked ju vyberiem a dám napr. do kočíka, tak bez problémov zaspí... máme trošku problémy s bruškom, že by jej preto tá poloha v šatke nebola pohodlná?
ĎAKUJEM!!!
Obrázok užívateľa
elinka27
 
Príspevky: 240
Registrovaný: 26 Mar 2011, 21:15
Počet detí: 2
1. dieťa: Jakubko
Rokov: 16 rokov, 4 mesiace, 10 dní
2. dieťa: Zinka
Rokov: 13 rokov, 7 mesiacov, 4 dni
Môj status: www.nosmesa.eu
www.dojcenie.webnode.sk


Späť na Dojčenie a ochorenia, boľavé prsníky

Kto je on-line

Užívatelia prezerajúci fórum: Žiadny registrovaný užívateľ nie je prítomný a 1 hosť

cron