dĺžka nosenia

všetko o nosení a šatkách, vakoch, nosičoch

dĺžka nosenia

Neprečítaný príspevokod kinsi » 07 Jan 2013, 21:35

Chcela by som poprosiť o Vaše názory. Moj malý je veľmi dobré dieťatko, úplny opak dcéky, prakticky vobec neplače. Toto ale za "cenu" toho, že je takmer nonstop - ak nespí , na rukách, či v šatke, či manduce. Je to tak OK ? Myslím hlavne z toho hľadiska, že nemá moc príležitostí napr.na pohyb. Mimo rúk ale nie je spokojný, ak by som ho nezdvihla, asi by sa i rozplakal.Myslíte, že je OK dieťa prakticky nonstop nosiť? Skladám ho až keď tuho spí...
kinsi
 
Príspevky: 806
Registrovaný: 04 Apr 2011, 16:05
Počet detí: 2
1. dieťa: Kristínka
Rokov: 13 rokov, 8 mesiacov, 22 dní
2. dieťa: Matúško
Rokov: 11 rokov, 3 mesiace, 17 dní

Re: dĺžka nosenia

Neprečítaný príspevokod Klemka » 07 Jan 2013, 21:42

Jasné, že je to tak OK. Sú národy, v ktorých sa bábätko nesmie dotknúť zeme počas prvých mesiacov života. Nosenie v nosiči núti bábätko zapájať svaly chrbtice aj bruška, dieťa sa fyzicky vyvíja, aj keď nemá veľa príležitostí si cvičiť svaly štandardným slovenským spôsobom.
Klemka
 
Príspevky: 1363
Registrovaný: 22 Mar 2011, 09:46
Počet detí: 1

Re: dĺžka nosenia

Neprečítaný príspevokod evitentia » 07 Jan 2013, 21:53

Podľa mňa je to tiež v poriadku :) Nakoniec, keby sa mu pri mame nepáčilo, netoleroval by toľké nosenie :) Na správne naviazanie určite dbáš.
evitentia
 
Príspevky: 41
Registrovaný: 10 Sep 2012, 10:32
Počet detí: 1
1. dieťa: Karol
Rokov: 12 rokov, 1 mesiac, 8 dní

Re: dĺžka nosenia

Neprečítaný príspevokod elinka27 » 07 Jan 2013, 22:22

kinsi čas nosenia nie je obmedzený, môžeš nosiť tak dlho, pokiaľ máte z toho obaja potešenie. Dieťa dá určite najavo, že niečo nechce robiť a ty tiež zistíš, kedy máš dosť. Postupne ako bude rásť budú sa striedať etapy nosenia, s lezením, pretáčaním sa z bruška na chrbátik a naopak, pokusmy o prvé krôčky. Žiadne dieťa sa nebude nosiť večne. Návyk na nosenie je jeden z mýtov, ak by to tak v skutočnosti bolo, africké, indické deti a deti z iných krajín, kde je nosenie súčasťou ich bežného života, by sa nosili do dospelosti...
Obrázok užívateľa
elinka27
 
Príspevky: 240
Registrovaný: 26 Mar 2011, 21:15
Počet detí: 2
1. dieťa: Jakubko
Rokov: 16 rokov, 4 mesiace, 10 dní
2. dieťa: Zinka
Rokov: 13 rokov, 7 mesiacov, 4 dni
Môj status: www.nosmesa.eu
www.dojcenie.webnode.sk

Re: dĺžka nosenia

Neprečítaný príspevokod JankaMich » 08 Jan 2013, 00:22

Ak chces viac podkladov, odporucam knizku Nase deti, nase svety. V skratke je to etnopediatrii, kde porovnava vyvoj dietata v roznych kulturach, pricom potvrdzuje, ze zakladom vsade je nosenie spojene s dojcenim. Velmi dobra je tiez Koncept kontinua

Dieta ked sa narodi, ma mozog vyvinuty asi na 20%, pricom take teliatko ho ma vyvinute tak na 80%. Nas maly mozog je dan za to, ze chodime vzpriamene (uzka panva) a sme inteligentni (nas mozog musi narast velky). S takym malym mozgom nevieme dobre regulovat cinnost srdca, nie sme sebestacni atd. Telo inej osoby reguluje dietatku cinnost srdca, reguluje teplotu, poskytuje bezpecie, ... Ja by som dokonca povedala, ze nosenie ako take je dolezitejsie ako dojcenie. Je zname, ze deti z dojcenskych ustavov maju velmi vela problemov nie kvoli potrave (ta sa prejavi hlavne na zdravi), ale kvoli nepritomnosti osoby, na ktoru sa mozu naviazat.
Priroda to zabezpecila dokonale - zdroj potravy umiestnila na matkinom tele a tym zabezpecila, ze idealne miesto pre dieta je v naruci matky. Ak sa starame o dojcenie, ide to ruka v ruke s nosenim. Na uroven 80% dospeleho mozgu (teda ako teliatko pri narodeni) sa dieta dostane okolo 2heho roku, a to je dalsi dokaz toho, ze dojcenie je naozaj potrebne dlhodobo.
JankaMich
 
Príspevky: 1614
Registrovaný: 14 Apr 2011, 00:42
Bydlisko: Drahovce (Piešťany)
Počet detí: 3
1. dieťa: Olinka
Rokov: 22 rokov, 4 mesiace, 19 dní
2. dieťa: Jajka
Rokov: 18 rokov, 4 mesiace, 12 dní
3. dieťa: Katuska
Rokov: 15 rokov, 13 dní
Môj status: ako poradkyňa pri dojčení rada pomáham využívať materský inštinkt

Re: dĺžka nosenia

Neprečítaný príspevokod kinsi » 08 Jan 2013, 10:25

Ďakujem za odpovede. Tak nejako som to citila aj ja, len ma trochu zneisťovalo, že maly tym padom ozaj akoby moc nemal podnetov - len spi , alebo sa kuka do šatky :) ale fakt je ten, že je ešte malinky, na podnety bude mať času dosť...
kinsi
 
Príspevky: 806
Registrovaný: 04 Apr 2011, 16:05
Počet detí: 2
1. dieťa: Kristínka
Rokov: 13 rokov, 8 mesiacov, 22 dní
2. dieťa: Matúško
Rokov: 11 rokov, 3 mesiace, 17 dní

Re: dĺžka nosenia

Neprečítaný príspevokod janka » 08 Jan 2013, 11:50

kinsi, tak nedostatkom podnetov by som sa fakt netrapila. Ja praveze viem, ze mnoho narodov, ktore deti nonstop nosia, takto male babatka praveze zamerne od podnetov maximalne izoluju: africka zena hodi babatko na chrbat a este ho cele obali niekolkymi vtstvami latky, aby bolo co najviac od podnetov izolovane,nech jedine, co vnima, je matkino telo. Moje obidve deti boli babatka, ktorym by takyto typ starostlivosti prave velmi prospel. Adelku som napriklad tiez mala stale uviazanu v satke, aj som ju tam docila, a aj tak prve mesiace hrozne vrestala z toho, ako bola prepodnetovana. Bola prilis vnimava na to, co dokazal jej nezrely mozog spracovat. Tak ako to vyzera u vas mi to pride byt uplne idealne, ze ma drobec tak akurat podnetov, aby to dokazal spracovat. Naozaj v tomto veku radsej primalo podnetov nez privela, si myslim.
janka
 
Príspevky: 668
Registrovaný: 22 Mar 2011, 23:05
Počet detí: 0

Re: dĺžka nosenia

Neprečítaný príspevokod Klemka » 08 Jan 2013, 11:51

Ono tie podnety práve počas takéhoto nosenia sú tie, ktoré potrebuje dostávať. Sleduje, čo robí, ako žiješ - to je to, čo ho baví najviac, pretože to bude robiť on, keď bude samostatný.
Klemka
 
Príspevky: 1363
Registrovaný: 22 Mar 2011, 09:46
Počet detí: 1

Re: dĺžka nosenia

Neprečítaný príspevokod luludi » 08 Jan 2013, 12:05

kinsi - u nas fungujeme velmi podobne - milotka cez den nevie spat v posteli, stale ju cosi rusi, takze je v satke takmer celucky den. Chcem sa opytat janka teba, nemali ste s adelkou a miskou problem s pasenim barankov? Zatial sa mi nedari najst taku chvilu, aby nebola moc unavena na pasenie a aby ju risko neprilahol :twisted:
Obrázok užívateľa
luludi
 
Príspevky: 274
Registrovaný: 22 Mar 2011, 10:01
Bydlisko: Bratislava
Počet detí: 1
1. dieťa: Richard
Rokov: 13 rokov, 8 mesiacov, 17 dní
2. dieťa: Milota
Rokov: 11 rokov, 5 mesiacov, 24 dní
Môj status: Sú len dva trvalé odkazy, ktoré môžeme dať našim deťom – jedným
sú korene, druhým krídla.

Hodding S. Carter

Re: dĺžka nosenia

Neprečítaný príspevokod kinsi » 08 Jan 2013, 12:24

Luludi, práve na šijové svalstvo mi to nosenie pride super - maly sa už dviha do pasenia, aj keď tak vobec nebýva - len veľmi zriedka ho tak položím sebe na brucho, vačšinou v posteli - skúsim priložiť fotku, je z piatku, to mal malý presne 24 dní. Nuž neviem priložiť, tak som to šupla do Picassa, aj s fotkou tandemu :) Tu je link: https://picasaweb.google.com/1150431740 ... fDImOPyqgE
kinsi
 
Príspevky: 806
Registrovaný: 04 Apr 2011, 16:05
Počet detí: 2
1. dieťa: Kristínka
Rokov: 13 rokov, 8 mesiacov, 22 dní
2. dieťa: Matúško
Rokov: 11 rokov, 3 mesiace, 17 dní

Re: dĺžka nosenia

Neprečítaný príspevokod luludi » 08 Jan 2013, 12:29

uzasne fotky :) takto krasne milotka nepasie, ju to nebavi, ale v satke si sama fixuje hlavicku, ako sa jej paci, tak snad je to okk :)

jeeej, ten havko s vami je bombovy :) :love: :dojcenie:
Obrázok užívateľa
luludi
 
Príspevky: 274
Registrovaný: 22 Mar 2011, 10:01
Bydlisko: Bratislava
Počet detí: 1
1. dieťa: Richard
Rokov: 13 rokov, 8 mesiacov, 17 dní
2. dieťa: Milota
Rokov: 11 rokov, 5 mesiacov, 24 dní
Môj status: Sú len dva trvalé odkazy, ktoré môžeme dať našim deťom – jedným
sú korene, druhým krídla.

Hodding S. Carter

Re: dĺžka nosenia

Neprečítaný príspevokod kinsi » 08 Jan 2013, 12:34

Ta naša fenka vždy pride , keď sa dojčí :) Kristínka ju zvykne počas dojčenia hľadkať a teraz nevie, koho hladkať po hlave prveho, či Želku (fenku), alebo Matúška...preto dve fotky :)
kinsi
 
Príspevky: 806
Registrovaný: 04 Apr 2011, 16:05
Počet detí: 2
1. dieťa: Kristínka
Rokov: 13 rokov, 8 mesiacov, 22 dní
2. dieťa: Matúško
Rokov: 11 rokov, 3 mesiace, 17 dní

Re: dĺžka nosenia

Neprečítaný príspevokod evitentia » 08 Jan 2013, 15:13

No myslím, že to je pasenie v 24 dňoch je aj odpoveďou na tvoje obavy ohľadom nedostatočného tréningu svalov a pohybu pri dennom nosení :)
evitentia
 
Príspevky: 41
Registrovaný: 10 Sep 2012, 10:32
Počet detí: 1
1. dieťa: Karol
Rokov: 12 rokov, 1 mesiac, 8 dní

Re: dĺžka nosenia

Neprečítaný príspevokod elinka27 » 08 Jan 2013, 17:08

Nosenie pozítívne ovplyvňuje vestibulárny systém ten pohyb, ktorý zažíva bábätko počas nosenia. Tato stimulácia napomáha bábätku k lepšiemiu dýchaniu a rastu, reguluje jeho fyziológiu a zlepšuje motorický vývoj.
Deti, ktoré sú nosené počas denných aktivít dostávajú množstvo vestibulárnej stimulácie. Pohybujú sa s mamou všetkými smermi. Porovnaj si to s hodinami strávenými v postieľke, či na dlážke...
viac http://www.nosmesa.eu
Obrázok užívateľa
elinka27
 
Príspevky: 240
Registrovaný: 26 Mar 2011, 21:15
Počet detí: 2
1. dieťa: Jakubko
Rokov: 16 rokov, 4 mesiace, 10 dní
2. dieťa: Zinka
Rokov: 13 rokov, 7 mesiacov, 4 dni
Môj status: www.nosmesa.eu
www.dojcenie.webnode.sk

Re: dĺžka nosenia

Neprečítaný príspevokod janka » 08 Jan 2013, 21:24

kinsi, no to je ina pohoda, na tych fotkach. To moje dve ked su naraz na prsniku, tak sa spravidla navzajom mlatia a kopu :? Akoze nejake hladkanie, to u nas nikdy nebolo. Ja neviem, kde som urobila chybu, to som sa snazila vychytit vsetky opatrenia na prevenciu ziarlivosti, na ake som len prisla.

luludi, Michalku som v prvych tyzdnoch na brusko vobec nekladla. Vzdy, ked som sa o to pokusila, tak kricala, akoby ju z koze drali. Na brusku bola ochotna lezat, az ked drzala hlavicku. Tie svaly si cvicila, ked som ju drzala na ruke "na tigrika", tu polohu mala velmi rada. Adelku som obcas na brusko polozila, znasala to lepsie, ale naozaj som to robila zriedka, akosi mi to po skusenosti s Michalkou neprislo nijak nutne. Urcite motoricky nezaostava. Ak citas po anglicky, prvy clanok tu na tejto stranke
http://www.themothermagazine.co.uk/articles/index.shtml
je presne o tomto. (Mimochodom, ten casopis som si prave na polroka predplatila, na skusku, 55. cislo mam uz doma, ak by cirou nahodou mal niekto zaujem, mozem posunut na precitanie aj dalej.)
janka
 
Príspevky: 668
Registrovaný: 22 Mar 2011, 23:05
Počet detí: 0

Re: dĺžka nosenia

Neprečítaný príspevokod Mirkaska » 09 Jan 2013, 09:19

super fotky. mna by zaujímalo ako pri tandemovom dojcení funguje striedanie prsníkov? :-)
Mirkaska
 
Príspevky: 258
Registrovaný: 20 Apr 2011, 11:30
Bydlisko: Brezno
Počet detí: 0
1. dieťa: Ema Mária
Rokov: 13 rokov, 6 mesiacov, 21 dní
2. dieťa: Filip
Rokov: 10 rokov, 1 mesiac, 23 dní

Re: dĺžka nosenia

Neprečítaný príspevokod vejula » 09 Jan 2013, 12:32

ahoj kinsi. Moja mala spi cez den len v šatke, ona inak nezaspi, proste zabaliť dso šatky a chvilu sa prechadzať. KEd je hore tak ju davam zo šatky preč, prebalim necham chvilku ležať, ona pozera, na vzor na vankuši. Alebo sa jej prihovaram, ona sa vždy smeje ked sa s nou rozpravam, taka je spokojna, ale akonahle vidim, že začkina byť mrzuta že by spala tak hned do šatky, lebo inak by nezaspala len by plakala. Ked uspavam večer dominika a ma ju manžel tak aj zaspi ale maximalne tak na 2 minuty a hned sa budi s krikom

ozaj ako maleho viažeš v šatke. JA som do 2 mesiacov takmer len do kolisky, ale teraz mi normalne začala odmietať kolisku, takže ju mavam v križi s kapsou. Aj mam trochu strach, či to ešte nieje skoro na takyto uväz, ked je v nom dosť vela.....
To by bola možno otazka aj na elinku. A tiež nemame doma take veôlke zrkadlo kde by som sa snou videla v celku a trochu sa bojim, že či ju občas nezaviažem trocha nakrivo aby chuda nemala skazenu chrbtičku. Ako skontrolovať či je dobre uviazana?
Obrázok užívateľa
vejula
 
Príspevky: 841
Registrovaný: 29 Máj 2011, 10:14
Bydlisko: žilina
Počet detí: 0
1. dieťa: Dominik
Rokov: 13 rokov, 11 mesiacov, 19 dní
2. dieťa: kristinka
Rokov: 11 rokov, 4 mesiace, 24 dní
Môj status: nieje nič krajšie ako byť mamičkou

Re: dĺžka nosenia

Neprečítaný príspevokod vejula » 09 Jan 2013, 12:37

ozaj a ešte jedna vec. ked chodim s malou vonku, tak si ju dam na seba potom na nas obe oblečem sveter a kabat, ktorý zapinam len dolu, nie cez hlavičku, sveter ma obyčajne aj cez hlavičku a 99% ludi čo sa Prihovorí začina vetou "a to sa vam nezadusi" Už som na tuto otazku tak alergicka, že niekoho niekedy za to asi dačim ovalim vrrrr
Obrázok užívateľa
vejula
 
Príspevky: 841
Registrovaný: 29 Máj 2011, 10:14
Bydlisko: žilina
Počet detí: 0
1. dieťa: Dominik
Rokov: 13 rokov, 11 mesiacov, 19 dní
2. dieťa: kristinka
Rokov: 11 rokov, 4 mesiace, 24 dní
Môj status: nieje nič krajšie ako byť mamičkou

Re: dĺžka nosenia

Neprečítaný príspevokod luludi » 09 Jan 2013, 12:39

vejula - milotka mala silny reflux od narodenia - my sme nosili len vertikalne v krizi s kapsou, odobril mi to aj ortoped, pokial je fixovana hlavicka a spravne podsadena ritka, je to vyborne na vyvoj klbikov :goodjob:
Obrázok užívateľa
luludi
 
Príspevky: 274
Registrovaný: 22 Mar 2011, 10:01
Bydlisko: Bratislava
Počet detí: 1
1. dieťa: Richard
Rokov: 13 rokov, 8 mesiacov, 17 dní
2. dieťa: Milota
Rokov: 11 rokov, 5 mesiacov, 24 dní
Môj status: Sú len dva trvalé odkazy, ktoré môžeme dať našim deťom – jedným
sú korene, druhým krídla.

Hodding S. Carter

Re: dĺžka nosenia

Neprečítaný príspevokod vejula » 09 Jan 2013, 13:03

luludi vdaka za odpoved
Obrázok užívateľa
vejula
 
Príspevky: 841
Registrovaný: 29 Máj 2011, 10:14
Bydlisko: žilina
Počet detí: 0
1. dieťa: Dominik
Rokov: 13 rokov, 11 mesiacov, 19 dní
2. dieťa: kristinka
Rokov: 11 rokov, 4 mesiace, 24 dní
Môj status: nieje nič krajšie ako byť mamičkou

Re: dĺžka nosenia

Neprečítaný príspevokod kinsi » 09 Jan 2013, 14:58

No ja tiež nemám zo šatky, resp. z mojej schopnosti viazať úplne najlepší pocit...a to som bola kedysi ešte i na takom kurze. Pokúšam sa dávať do kolísky v šatke, ale vždy to dám tak nejak nič moc, že musím i tak malého pridržiavať, inak by od prsníka "odpadol" nižšie. Keď zaspí, tak prehodím na verikálny úvaz, ten mi celkom ide, tak som nosila Kristi (už vačšiu).Alebo nosím v Manduce, aj s tou novorodeneckou vložkou, tam drží super, len ja zas v Manduce neviem mu dať prsník, asi ho mám moc vysoko, ale jemu to až tak nevadí, rýchlo tam zaspí, nedožaduje sa.
Posledné 2 dni sme začali mať problém večer so zaspatím - malý pospinkáva celý deň, ale ako príde večer, tak okolo 22:00 sa zobudil a bol neskutočne nespokojný, aj plakal predvčerom do 1:40 a včera asi do jednej...nechcel byť ani v šatke, ani v Manduce, všade len chvíľku a plač...nakoniec v Manduce zaspal, chvalabohu, ale bolo to možno z toho, že sa mu asi nedalo vykakať - iné dni kaká do každej plienky, skoro stále a tieto dva dni navečer vždy nič. Neviem, ale moc dúfam, že sa to nebude opakovať aj dnes :)
kinsi
 
Príspevky: 806
Registrovaný: 04 Apr 2011, 16:05
Počet detí: 2
1. dieťa: Kristínka
Rokov: 13 rokov, 8 mesiacov, 22 dní
2. dieťa: Matúško
Rokov: 11 rokov, 3 mesiace, 17 dní

Re: dĺžka nosenia

Neprečítaný príspevokod elinka27 » 09 Jan 2013, 18:37

kinsi, pre taketo malicke dietatko ako tvoje, je vhodnejsia satka, skus aj vertikalny uvaz v satke. Ja za seba, ale aj z rad obornikov neodporucam cca do 2-3mesiacov nosenie v nosici, aj ked je ergonomicky ;)
Nikto sa nenarodil so schopnostou viazat satku a preto si nerob starosti z toho, ze to uplne nevies, neviem aky typ kolisky viazes, ale ano pri jej viazani casto matky hovoria, ze na prsniku dietatko visi :) a musia pridrzat, skus napisat typ kolisky aku viazes a ja ti napisem , ako radim , resp. grif aby dieta nepadlo dole z prsnika :dojcenie:
Obrázok užívateľa
elinka27
 
Príspevky: 240
Registrovaný: 26 Mar 2011, 21:15
Počet detí: 2
1. dieťa: Jakubko
Rokov: 16 rokov, 4 mesiace, 10 dní
2. dieťa: Zinka
Rokov: 13 rokov, 7 mesiacov, 4 dni
Môj status: www.nosmesa.eu
www.dojcenie.webnode.sk

Re: dĺžka nosenia

Neprečítaný príspevokod elinka27 » 09 Jan 2013, 18:40

;) vejula, ano tie otazky okoloiducich poznam doverne, a priznam sa, ze akekolvek informacie mam o noseni aj ako poradkyna nosenia, este som neprisla na sposob ako na tuto konkretnu otazku reagovat. Pretoze, ti ludia sa to zvacsa opytaju, ale na podrobnejsie vysvetlovanie, (ze dieta prave tym ze sa v satke hybes ten kyslik ziskava, a statistiky hovoria, ze deti, ktore su v satke nosene prijimaju len o 1% menej kyslika, ako ked sa nosia volne. Ale to nie je latkou, ale tym, ze v satke su deti omnoho kludnejsie, a nosenim sa reguluje aj srdcova cinnost a dychanie) im v tej chvili aj tak nemas cas vysvetlovat.
Obrázok užívateľa
elinka27
 
Príspevky: 240
Registrovaný: 26 Mar 2011, 21:15
Počet detí: 2
1. dieťa: Jakubko
Rokov: 16 rokov, 4 mesiace, 10 dní
2. dieťa: Zinka
Rokov: 13 rokov, 7 mesiacov, 4 dni
Môj status: www.nosmesa.eu
www.dojcenie.webnode.sk

Re: dĺžka nosenia

Neprečítaný príspevokod quaxi » 09 Jan 2013, 19:23

vejula píše:99% ludi čo sa Prihovorí začina vetou "a to sa vam nezadusi" Už som na tuto otazku tak alergicka, že niekoho niekedy za to asi dačim ovalim vrrrr

Najlepsia odpoved na tuto otazku je "ano, samozrejme, bezne nosim na sebe zavesene zadusene dieta" :twisted: Pohlad na ksicht natvrdleho cloveka, ktory sa to spytal, ti spravi dobru naladu na par dni :goodjob: Naco vysvetlovat, takto cloveku aj samemu dojde, ze sa spytal koninu.
quaxi
 
Príspevky: 840
Registrovaný: 08 Dec 2011, 11:48
Počet detí: 2
1. dieťa: Zbojnik
Rokov: 15 rokov, 10 mesiacov, 27 dní
2. dieťa: Potvorka
Rokov: 12 rokov, 11 mesiacov, 27 dní

Re: dĺžka nosenia

Neprečítaný príspevokod Ivula » 09 Jan 2013, 21:03

vejula, vertikálny úväz môžeš viazať aj s veľmi maličkým dieťatkom, pokiaľ ho máš dostatočne pevne a správne naviazané. Veľmi dobré tipy, aby si mala dieťatko bezpečne naviazané v kapse nájdeš na tejto adrese a to je naviazané ešte s menším dieťatkom: http://vbavlnce.blogspot.sk/2012/10/aby ... finty.html ;)
Ivula
 
Príspevky: 51
Registrovaný: 13 Jún 2012, 19:32

Ďalší

Späť na Nosenie detí

Kto je on-line

Užívatelia prezerajúci fórum: Žiadny registrovaný užívateľ nie je prítomný a 6 hostia

cron