upchatý mliekovod??

upchatý mliekovod??

Neprečítaný príspevokod mimuka » 20 Máj 2012, 20:38

Chcem sa s vami poradiť, či neviete ako vyzerá, prebieha upchatý mliekovod??
Nedávno ma bolel jeden prsník, mala som na ňom ranku a tak po týždni to prešlo...no a teraz ma začal bolieť druhý,
ale žiadnu ranku tam nevidím a na bradavke mám akoby taký biely fliačik, nie cez celú bradavku, ale iba na kúsku...
Bolesť pociťujem pri dojčení, takú ostrú...nie pálivú a ani ma nič nesvrbý, tak neviem či to môže byť infekcia...
Neviete čo by to mohlo byť?? Mám niečo robiť alebo počkať ako sa to vyvinie??
vďaka
Obrázok užívateľa
mimuka
 
Príspevky: 93
Registrovaný: 10 Feb 2012, 12:08
Počet detí: 1
1. dieťa: Sára
Rokov: 12 rokov, 11 mesiacov, 8 dní

Re: upchatý mliekovod??

Neprečítaný príspevokod Klemka » 20 Máj 2012, 21:27

Mimuka, nestíham komplexne odpovedať - pozri si prosím túto tému viewtopic.php?f=23&t=137&hilit=z%C3%A1pal+prsn%C3%ADka - je to s najväčšou pravdepodobnosťou zablokovaný mliekovod spôsobený infekciou bradaviek (preto tá biela bodka). Bielu bodku je vhodné sterilne (vysterilizovanou ihlou či iným spôsobom) prepichnúť a ošetrovať univerzálnou masťou na bradavky (obráť sa na poradkyňu pri dojčení vo svojom mieste bydliska - http://www.mamila.sk, ako túto masť získať, poradkyňa Ti takisto vysvetlí, ako masť používať).
Klemka
 
Príspevky: 1363
Registrovaný: 22 Mar 2011, 09:46
Počet detí: 1

Re: upchatý mliekovod??

Neprečítaný príspevokod siska » 11 Aug 2012, 12:00

Ahojte potrebovala by som vase cenne rady som uz celkom zufala.Som prvorodicka,mam 16 dnoveho chlapceka Lucaska a problem s prsnikom.Cele sa to zacalo uz v porodnici s pomocou a neochotou sestriciek s dojcenim.Rady ako nemozete si dieta prikladat casto na prsnik,len kazde 4hod,medzi tym ak place,dajte mu cumel a o spravnom prilozeni ani nevravim,,musite na to prist sama ako je to spravne.Mam aj trochu ploche bradavky,prve som dostala prikazom pouzit klobuciky.ale Lucasko po mojom odbojkotovani klobucika sa dokaze pekne prisat,takze s tymto problem nemame.Problem bol skor v tom,ze bol prisaty na prsniku dlho,lebo mal zltacku a bol velmi spavy a bolo ukrutne tazke ho zobudit a udrzat na prsniku hore,aby pekne papal.Cele to trvalo dlho a bradavky sa udajne rozmocili a dopraskali do krvy.Zakazali mi kojit,musela som len odsavat a davat mu mlieko z flase.Bradavkysom vetrala,natierala a lava je uz skoro vyliecena,maly sa nanu uz pekne prisaje a vypije siz nej v pohode 115ml mlieka.Problemje ale v druhom prsniku.Mam uz tyzden vysoke horucky nad 38st,berem atb,ktore mi uz vymenili za ine,lebo horucky neustupuju,prsnik je na jednej strane tvrdy,nechce to povolit ani odsavanim,ani obkladmi,skusam uz rozne babske recepty a nic.Maleho z neho nekojim,lebo mam na bradavke este velku ragadu,ktora sa nie a nie zahojit.skusala som ho prilozit,ale placem od bolesti,aj lekarka mi zakazala z nehokojit,len odsavam.odsajemod 80 do 120 ml,mlieka je vela,mam obmedzit pitie,ale nepomaha to.Je stale tvrdy na tej jednej strane a horuci a horucka neustupuje.Bola som nutena ist na pohotovost,spravila mi sono napisala v pravom DQpritomna 27mm struktura,diff.dg.abscessus.zmenila mi atb a povedala,ze ak mi do 3 dni neprejdu horucky tak ma hosp. do nemocnice a cele mi to narezu a uvolnia.Tohoto jedneho sa nechcem dozit,poradte mi prosim,co robit,aby to povolilo.Budem kojit aj cez bolest,len nech nemusim ist do nemocnice.Kojenia sa nevzdam,som ochotna bojovat dalej.
siska
 
Príspevky: 1
Registrovaný: 11 Aug 2012, 10:19

Re: upchatý mliekovod??

Neprečítaný príspevokod Klemka » 11 Aug 2012, 13:29

Siska, nestíham napísať viac, prosím Ťa obráť sa čo najskôr na poradkyňu pri dojčení v mieste svojho bydliska (zoznam nájdeš na www.mamila.sk).
Klemka
 
Príspevky: 1363
Registrovaný: 22 Mar 2011, 09:46
Počet detí: 1

Re: upchatý mliekovod??

Neprečítaný príspevokod tina » 11 Aug 2012, 13:34

Ahoj Siska, kym Ti napise skusena poradkyna, neviem ci poznas stranku Mamily, ale tu je o upchatych mliekovodoch aj mastitide:
http://www.mamila.sk/pre-matky/pomoc-pr ... -prsnikov/
"Ak potrebujete antibiotiká, musia byť účinné na Staphylococcus aureus. Antibiotiká účinné na túto baktériu sú cefalexín, cloxacilín, flucloxacilín, amoxicilín-kyselina klavulínová, clindamycín a ciprofloxacín."
velmi drzim palce!!
tina
 
Príspevky: 470
Registrovaný: 25 Mar 2011, 11:29
Počet detí: 0

Re: upchatý mliekovod??

Neprečítaný príspevokod miriam » 21 Sep 2012, 11:34

Ahojte, nestiham pri drobcoch vyhladavat, co by mi mohlo byt, preto prosim o radu tu- rano som sa zobudila s bolavym pravym prsnikom, boli ma takmer stvrtina, bolest vychadza zvnutra a pripomina to svalovicu alebo silny naraz...Hrcku, ktora by mohla poukazovat na upchatie mliekovodu som si nenahmatala, skor taku "retaz" malych uzlikov- co by ale asi malo byt normalne ??? Bolestivost sa od rana zvysila, preto ma to velmi znepokojuje. Musim napisat, ze pred cca 10 dnami som malemu, ktoremu tento prsnik pri tandeme nalezi, objavila v pusinke soor, davala som mu na noc gencianku, ale priznavam, ze len 3x...Dost ma v poslednom obdobi aj hryzie, ale bradavka je na pohlad bez problemov..Co by to mohlo byt ? Dakujem vopred
miriam
 
Príspevky: 251
Registrovaný: 23 Mar 2011, 11:18
Počet detí: 2
1. dieťa: *1
Rokov: 13 rokov, 7 mesiacov, 4 dni
2. dieťa: *2
Rokov: 12 rokov, 6 mesiacov, 2 dni
3. dieťa: *3
Rokov: 9 rokov, 10 mesiacov, 15 dní

Re: upchatý mliekovod??

Neprečítaný príspevokod Klemka » 21 Sep 2012, 13:49

Miriam, bolo by najlepšie obrátiť sa na poradkyňu osobne. Soor v pusinke s tým môže súvisieť v tom smere, že máš nejakú kvasinkovú infekciu aj Ty (bábätko pritom netreba liečiť), toto by bolo dobré s poradkyňou osobne prejsť.
Tipy, ako toto zvládnuť nájdeš v tejto téme viewtopic.php?f=23&t=137&hilit=z%C3%A1pal+prsn%C3%ADka
Klemka
 
Príspevky: 1363
Registrovaný: 22 Mar 2011, 09:46
Počet detí: 1

Re: upchatý mliekovod??

Neprečítaný príspevokod miriam » 21 Sep 2012, 16:39

Klemka dakujem za odkaz !
miriam
 
Príspevky: 251
Registrovaný: 23 Mar 2011, 11:18
Počet detí: 2
1. dieťa: *1
Rokov: 13 rokov, 7 mesiacov, 4 dni
2. dieťa: *2
Rokov: 12 rokov, 6 mesiacov, 2 dni
3. dieťa: *3
Rokov: 9 rokov, 10 mesiacov, 15 dní

Re: upchatý mliekovod??

Neprečítaný príspevokod Mirkaska » 17 Nov 2012, 14:17

ahojte . chcela by som poprosiť o radu. mam upchatý mliekovod. bolí ma iba bradavka pri kojení, resp. stlačení. taká akokeby pichľavo-bodavá bolesť. prsník ma nebolí, nemám opuch ani hrču. už som to v minulosti mala viackrát, vždy som postláčala bradavku, vytlačila husté mliečko, malá poťahala, resp. sa vytvorila biela bodka, ktor som prepichla.
teraz som na bradavke mala v jednej časti len takú vypuklinku, pri stláčaní stadiaľ nešlo mliečko, ani husté. ani biela bodka sa mi tam netvorila. tak som si nebola istá o čo ide. až do dnes rána sa bolesť trochu zintenzívnila a objavila sa bodka, lenže bola tmavá - fialová, až čierna. prepichla som ju. husté mliečko bolo zmiešané s krvou.
dosť veľa som toho vytlačila. aj som sa zľakla, prečo tam je krv?
mám si nejako liečiť bradavku, je tam nejaký problém?
dakujem
Mirkaska
 
Príspevky: 258
Registrovaný: 20 Apr 2011, 11:30
Bydlisko: Brezno
Počet detí: 0
1. dieťa: Ema Mária
Rokov: 13 rokov, 6 mesiacov, 21 dní
2. dieťa: Filip
Rokov: 10 rokov, 1 mesiac, 23 dní

Re: upchatý mliekovod??

Neprečítaný príspevokod Klemka » 17 Nov 2012, 16:23

Mirkaska, toto musíš osobne riešiť s poradkyňou. Najmä ak sa to opakuje. Potrebuješ účinnú liečbu.
Klemka
 
Príspevky: 1363
Registrovaný: 22 Mar 2011, 09:46
Počet detí: 1

Re: upchatý mliekovod??

Neprečítaný príspevokod Mirkaska » 19 Nov 2012, 00:27

ahoj Klemka, a kým sa dostanem k poradkyni? som z Brezna, najbližšie je niekto podľa stránky mamila vo Vlkanovej, Zvolene, čo je 50-60 km.
napadlo ma, že mi malá deň predtým pri uspávaní zahryzla do bradavky, či krv nebola z toho dôvodu.
Mirkaska
 
Príspevky: 258
Registrovaný: 20 Apr 2011, 11:30
Bydlisko: Brezno
Počet detí: 0
1. dieťa: Ema Mária
Rokov: 13 rokov, 6 mesiacov, 21 dní
2. dieťa: Filip
Rokov: 10 rokov, 1 mesiac, 23 dní

Re: upchatý mliekovod??

Neprečítaný príspevokod Klemka » 19 Nov 2012, 09:49

Zavolaj poradkyni, ktorá bude schopná riešiť aspoň niečo po telefóne, prosím.
Klemka
 
Príspevky: 1363
Registrovaný: 22 Mar 2011, 09:46
Počet detí: 1

Re: upchatý mliekovod??

Neprečítaný príspevokod Mirkaska » 19 Nov 2012, 15:42

ok dakujem
Mirkaska
 
Príspevky: 258
Registrovaný: 20 Apr 2011, 11:30
Bydlisko: Brezno
Počet detí: 0
1. dieťa: Ema Mária
Rokov: 13 rokov, 6 mesiacov, 21 dní
2. dieťa: Filip
Rokov: 10 rokov, 1 mesiac, 23 dní

Re: upchatý mliekovod??

Neprečítaný príspevokod vejula » 20 Nov 2012, 19:26

ahojte, tak kukam, že nas je dosť. Tak včera som mala staršieho synčeka u babky a hlupa uplne som zabudla odsavať a zrejme kristinka nestihala vypiť to čo piju obaja. Ja som v noci dostala horučky, prsnik boli a je na nom akoby taka červená ohraničena mapa, ktorá prebieha od pazuchy pásom až ku bradavke. Boli to jak fras, na obed zas horučka, spala som do piatej.
Bola som pre istotu u gynekologa, ten mi dal rovamycine a do nosa oxytocín. Na prsík si davam obklad z tvarohu. Viete ešte o nejakom dobrom recepte
Obrázok užívateľa
vejula
 
Príspevky: 841
Registrovaný: 29 Máj 2011, 10:14
Bydlisko: žilina
Počet detí: 0
1. dieťa: Dominik
Rokov: 13 rokov, 11 mesiacov, 19 dní
2. dieťa: kristinka
Rokov: 11 rokov, 4 mesiace, 24 dní
Môj status: nieje nič krajšie ako byť mamičkou

Re: upchatý mliekovod??

Neprečítaný príspevokod Klemka » 20 Nov 2012, 19:40

Oxytocín je zbytočný. Antibiotiká zatiaľ takisto.
Prosím Ťa nájdi si tu tému Zápal prsníka od shiry a nájdeš tam kompletný návod, ako postupovať. Napíš zajtra, ako sa to vyvíja prosím.
Klemka
 
Príspevky: 1363
Registrovaný: 22 Mar 2011, 09:46
Počet detí: 1

Re: upchatý mliekovod??

Neprečítaný príspevokod vejula » 20 Nov 2012, 19:59

klemka a v prípade, že som už jednu tabletu užila? Počula som, že atb sa nemaju len tak vysadzať, že to môže narobiť vela škody... čo si o tom mysliš?
Obrázok užívateľa
vejula
 
Príspevky: 841
Registrovaný: 29 Máj 2011, 10:14
Bydlisko: žilina
Počet detí: 0
1. dieťa: Dominik
Rokov: 13 rokov, 11 mesiacov, 19 dní
2. dieťa: kristinka
Rokov: 11 rokov, 4 mesiace, 24 dní
Môj status: nieje nič krajšie ako byť mamičkou

Re: upchatý mliekovod??

Neprečítaný príspevokod Klemka » 20 Nov 2012, 20:01

Ak si užila, tak už pokračuj samozrejme...
Klemka
 
Príspevky: 1363
Registrovaný: 22 Mar 2011, 09:46
Počet detí: 1

Re: upchatý mliekovod??

Neprečítaný príspevokod Mirkaska » 20 Nov 2012, 23:10

ahoj klemka, volala som jednej pani laktačnej poradkyni z Banskej Bystrice. Spomenula som jej aj toto forum a tvoju odpoved ohľadom účinnej liečby. Povedala, že nevie, čo si tou liečbou myslela, ona mi odporučila len lecitín 4 * 250 mg a následne preventívne a nahrievanie. uprednostňovať ten prsník pri kojení.
Mirkaska
 
Príspevky: 258
Registrovaný: 20 Apr 2011, 11:30
Bydlisko: Brezno
Počet detí: 0
1. dieťa: Ema Mária
Rokov: 13 rokov, 6 mesiacov, 21 dní
2. dieťa: Filip
Rokov: 10 rokov, 1 mesiac, 23 dní

Re: upchatý mliekovod??

Neprečítaný príspevokod Mirkaska » 20 Nov 2012, 23:36

Ešte k môjmu terajšiemu stavu. bradavka pri stlačení ešte bolí. neviem, či je to dôsledok toho, ako som si ju stláčala, aby som dostala to husté mlieko von. vytláčala som to po prepichnutí v sobotu naobed. dnes som si skúšala ešte stláčať bradavku, našla som ešte jeden mliekovod s veľmi hustým mliečkom, iba také biele bodky z neho išli, tekuté mlieko nie. z toho prvého mliekovodu neviem, či mi ide nejaké mlieko alebo nie. ked si pritlačím na to miesto na bradavke, kde som prepichovala, je to tiež trochu bolestivé. aj tá vypuklinka tam asi stále je, ale to neviem posúdiť na 100%, nejako som si tak podrobne predtým bradavku neštudovala. dnes večer ako píšem a čítam na tomto fóre, cítim v bradavke mierne šklbanie.
tak neviem, čo mám robiť.
(klemka, ešte v teme veľmi časté nočné prebúdzanie si sa ma pýtala na hmotnostný prírastok dcéry, napísala som odpoved. dakujem za pozretie)
Mirkaska
 
Príspevky: 258
Registrovaný: 20 Apr 2011, 11:30
Bydlisko: Brezno
Počet detí: 0
1. dieťa: Ema Mária
Rokov: 13 rokov, 6 mesiacov, 21 dní
2. dieťa: Filip
Rokov: 10 rokov, 1 mesiac, 23 dní

Re: upchatý mliekovod??

Neprečítaný príspevokod Klemka » 20 Nov 2012, 23:37

Pozri si prosím túto odpoveď - http://www.mamila.sk/objects/forum/comment.php?id=220
Môžeš používať stláčanie prsníka.
Treba pracovať na zlepšení vyprázdňovania prsníkov pri dojčení - masírovať prsník pri dojčení, stláčať, takto pomáhať, aby v niektorom kvadrante nezostával prsník nedostatočne vyprázdnený.
Dôležitou súčasťou liečby je teplo, odpočinok.
Ak máš v niektorom mieste blokádu, môže pomôcť si to skúsiť odvibrovať s niečim.
Liečbou som myslela aj lecitín - dávkovanie je 4x denne 1200 mg. Ale najmä začať liečiť bradavky - to, že sa to deje opakovane a že si mala v minulosti na bradavke bielu bodku, je pomerne jednoznačným príznakom kandidózy - kvasinkovej infekcie bradaviek.
V uvedenej odpovedi nájdeš preklik na protokol pre kandidózu - potrebuješ začať užívať genciánovú violeť, univerzálnu masť na bradavky a výťažok z grapefruitových semienok - orálne (v tabletkovej forme napr.) a zvonka na bradavky. Viac o tom, ako to konkrétne používať nájdeš aj v týchto mojich pokynoch na mojej stránke https://sites.google.com/site/problemys ... -bradaviek
S LP z BB sa pokús spojiť ohľadom toho, ako získať univerzálnu masť na bradavky, ak by s tým bol problém, pošli mne SS, prosím.
Klemka
 
Príspevky: 1363
Registrovaný: 22 Mar 2011, 09:46
Počet detí: 1

Re: upchatý mliekovod??

Neprečítaný príspevokod Mirkaska » 21 Nov 2012, 22:25

ahoj. dakujem veľmi pekne, že si si našla čas. na tie bradavky sa všetky veci univ. mastička, gencián aj grap.výťažok používajú súčasne? citrovital kvapky mám aj doma, ale sú staršie po záruke. to asi nebudem môcť použiť. :-)
Mirkaska
 
Príspevky: 258
Registrovaný: 20 Apr 2011, 11:30
Bydlisko: Brezno
Počet detí: 0
1. dieťa: Ema Mária
Rokov: 13 rokov, 6 mesiacov, 21 dní
2. dieťa: Filip
Rokov: 10 rokov, 1 mesiac, 23 dní

Re: upchatý mliekovod??

Neprečítaný príspevokod Klemka » 21 Nov 2012, 23:12

Z toho dokumentu by malo byť jasné, ako to užívať, pozri si to prosím detailne - v stručnosti - po každom dojčení najskôr zriedený Citrovital (asi si radšej kúp nový), nechať trošičku zaschnúť a potom dať v tenučkej vrstve univerzálku - vždy na obe bradavky a dvorce. Jedno dojčenie si vyraď a počas toho nepoužívaj ani Citrovital, ani univerzálku, ale len genciánku - tá sa dáva pred dojčením - potrieš oba dvorce a bradavky, priložíš bábo, po dojčení by malo mať ono fialovú pusku a Ty prsník fialový, ak nie, tak ešte dotri prsník znova. Po genciánke - po tomto jednom dojčení už nedávame žiadne iné prípravky, po všetky ostatné dojčenia tak, ako som napísala - Citrovital a potom univerzálku. Medzitým Citrovital (tabletky) orálne.
Celú túto liečbu musíš riešiť s poradkyňou, aby vedela, ako sa to vyvíja, podľa čoho to užívať ďalej alebo vysadiť.
Klemka
 
Príspevky: 1363
Registrovaný: 22 Mar 2011, 09:46
Počet detí: 1

Re: upchatý mliekovod??

Neprečítaný príspevokod Mirkaska » 21 Nov 2012, 23:17

ešte sa chcem opýtať, v čom môže byť uchovávaný zriedený citrovital? musí byť uzatvárateľná tmavá nádoba, alebo aj plastová nádoba od vitamínov, príp. pohárik?
Mirkaska
 
Príspevky: 258
Registrovaný: 20 Apr 2011, 11:30
Bydlisko: Brezno
Počet detí: 0
1. dieťa: Ema Mária
Rokov: 13 rokov, 6 mesiacov, 21 dní
2. dieťa: Filip
Rokov: 10 rokov, 1 mesiac, 23 dní

Re: upchatý mliekovod??

Neprečítaný príspevokod Klemka » 22 Nov 2012, 09:44

Originál je balený v tmavom skle. Neviem, či môže byť aj v niečom inom sa priznám... možno sa spýtať v lekárni... ale mala som mamičky, ktoré to skladovali v rôznych variantách a fungovalo to...
Klemka
 
Príspevky: 1363
Registrovaný: 22 Mar 2011, 09:46
Počet detí: 1

Re: upchatý mliekovod??

Neprečítaný príspevokod Mirkaska » 22 Nov 2012, 15:55

Klemka píše:Z toho dokumentu by malo byť jasné, ako to užívať, pozri si to prosím detailne - v stručnosti - po každom dojčení najskôr zriedený Citrovital (asi si radšej kúp nový), nechať trošičku zaschnúť a potom dať v tenučkej vrstve univerzálku - vždy na obe bradavky a dvorce. Jedno dojčenie si vyraď a počas toho nepoužívaj ani Citrovital, ani univerzálku, ale len genciánku - tá sa dáva pred dojčením - potrieš oba dvorce a bradavky, priložíš bábo, po dojčení by malo mať ono fialovú pusku a Ty prsník fialový, ak nie, tak ešte dotri prsník znova. Po genciánke - po tomto jednom dojčení už nedávame žiadne iné prípravky, po všetky ostatné dojčenia tak, ako som napísala - Citrovital a potom univerzálku. Medzitým Citrovital (tabletky) orálne.
Celú túto liečbu musíš riešiť s poradkyňou, aby vedela, ako sa to vyvíja, podľa čoho to užívať ďalej alebo vysadiť.


AHoj. používanie mi bolo jasné, ale v dokumente od Dr. Newmana sa spomína na začiatku mastička a následne je napísané, ak sa to nezlepšuje, pridajte gencián a/alebo citrovital.
na základe uvedeného a tvojej odpovede som nevedela, či mám používať od začiatku všetko, alebo najprv mastičku a následne ostatné.
ďakujem. z lekárne som si zohnala aj prázdne liekové fľastičky, tak to dám do toho. aspon sa nevyleje zo štamprlíka.
LP mi povedala, že mám mastičku užívať na začiatku 3x denne, v dokumente aj na tvojej stránke, je to inak. tak neviem...
Mirkaska
 
Príspevky: 258
Registrovaný: 20 Apr 2011, 11:30
Bydlisko: Brezno
Počet detí: 0
1. dieťa: Ema Mária
Rokov: 13 rokov, 6 mesiacov, 21 dní
2. dieťa: Filip
Rokov: 10 rokov, 1 mesiac, 23 dní

Ďalší

Späť na Dojčenie a ochorenia, boľavé prsníky

Kto je on-line

Užívatelia prezerajúci fórum: Žiadny registrovaný užívateľ nie je prítomný a 4 hostia

cron