Tandemove dojcenie

témy o dojčení detí rôzneho veku, dojčení dvojčiat či počas nového tehotenstva

Tandemove dojcenie

Neprečítaný príspevokod leelo » 15 Máj 2011, 11:13

Ahojte, zakladam novu temu, kedze Andrejkin prispevok sa v predchadzajucej diskusii nejako stratil. odpoved na tuto otazku zaujima aj mna, iked ktovie, ci sa k tandemu vobec dopracujem. teoreticka priprava je vsak velmi dolezita :D
Andrea píše:
Mozem sa opytat ako je to s kolostrom pri tandemovom dojceni? Viem ze sa mlieko prisposobi mladsiemu babatku, ale kedze sa to kolostrum tvori iba chvilu a malo, nevypije ho starsie babatko na ukor mladsieho? Ako to robite - obmedzite trocha dojcenie vacsieho dietata prve dni alebo ako? Dakujem.
Obrázok užívateľa
leelo
 
Príspevky: 344
Registrovaný: 22 Mar 2011, 15:20
Bydlisko: Mnichov, Nemecko
Počet detí: 2
1. dieťa: Benjamin
Rokov: 14 rokov, 5 mesiacov, 11 dní
2. dieťa: Hugo
Rokov: 12 rokov, 6 mesiacov
Môj status: Podla nemeckeho casopisu Eltern 4/2012 usetri dojciaca zena domacemu rozpoctu zhruba 75 euro mesacne. tym, ze dojci. tak sem s peniazmi a idem nakupovat!

Re: Tandemove dojcenie

Neprečítaný príspevokod JankaMich » 15 Máj 2011, 23:57

Mozes vyclenit jeden prsnik pre jedneho a druhy pre druheho. Vdaka vycnelkom, co su okolo dvorca (tusim sa to vola MOntgomeryho zlazy) a ich stimulaciou ustami dietata sa mlieko bude tvorit presne podla potrieb dojcata (telo si to jednoducho podla tych stimulov naprogramuje). Pre novorodenca vytvori ine mlieko ako pre velke dojca. Teda, ak to rozdelenie zabezpecis trvalejsie. Jeden prsnik urcite pre jedno dojca staci.
JankaMich
 
Príspevky: 1614
Registrovaný: 14 Apr 2011, 00:42
Bydlisko: Drahovce (Piešťany)
Počet detí: 3
1. dieťa: Olinka
Rokov: 22 rokov, 4 mesiace, 19 dní
2. dieťa: Jajka
Rokov: 18 rokov, 4 mesiace, 12 dní
3. dieťa: Katuska
Rokov: 15 rokov, 13 dní
Môj status: ako poradkyňa pri dojčení rada pomáham využívať materský inštinkt

Re: Tandemove dojcenie

Neprečítaný príspevokod miriam » 18 Máj 2011, 11:56

Leelo, aj mna tato tema zaujima, bolo by super, keby sa pridala este aj Klemka a Annag k odpovedi. S tym kolostrom je to mozno aj troska individualne, ja som prave ukoncila 20tt a moje mliecko stale vyzera ako aj predtym..Ak sa nemylim, kolostrum je zlte a huste a chuti velmi sladko..Tiez som uz pocula, ze sa mlieko prisposobi novorodencovi aj starsiemu, ako pise JankaMich...ale...ci je to naozaj tak :) ? Vela mamiciek, ktore dojcili pocas tehotenstva maju prave skusenost, ze sa im zacalo tvorit kolostrum a to starsie dietatko odmietlo. Tiez Weroni niekde pisala, ze jej Esterka "uz nejaky cas ochutnava kolostrum, ktore sa tvori pre surodenca".Cize z tohto mi vyplyva, ze kolostrum sa tvori aj ked saje starsie babatko. Takze po porode to asi vyzera tak, ze je dolezite, aby toho kolostra vypilo co najviac novorodeniatko a sem tam si z neho cucne aj starsi.. Po par dnoch sa mliecko opat zmeni..Aspon takto si to vysvetlujem ja. Ale budem velmi rada, ked napisu mamilacky :) !
miriam
 
Príspevky: 251
Registrovaný: 23 Mar 2011, 11:18
Počet detí: 2
1. dieťa: *1
Rokov: 13 rokov, 7 mesiacov, 4 dni
2. dieťa: *2
Rokov: 12 rokov, 6 mesiacov, 2 dni
3. dieťa: *3
Rokov: 9 rokov, 10 mesiacov, 15 dní

Re: Tandemove dojcenie

Neprečítaný príspevokod leelo » 18 Máj 2011, 16:34

JankaMich, zo zaciatku urcite staci 1 prsnik dojcatku, neskor mozno uz nie. resp. ponuknutim 2.prsnika sa mozem vzdy presvedcit, ci ma dost :) asi logicky slabsi prsnik vyhradim pre vacsie babo. moze sa po porode zmenit slaby prsnik na rovnako silny? ;) :D
popravde, vobec si to neviem v praxi predstavit, ale vyzera to ako zaujimava "veda". niektore kocky vravia, ze to nie je tandem, ak vzdy nie su obe deti na prsniku sucasne. ja si myslim, ze tandem je, ked dojcim obe deti v tom istom obdobi.
fakt sa o tandeme velmi malo pise/hovori.

Miriam, chcela som ti napisat o mlieku v tej dalsej teme prave :D ja som si vsimla, ze mam trochu hustejsie, ale to mohla byt nahoda, kedze 15.tt je skoro. chuti tak dost zvlastne, neviem to popisat, ale je take sladke, ze je az horke :mrgreen: nechcem ho velmi ochutnavat, malemu uz nic nezostane pomaly, heh.
inak ja som na vlastne usi pocula dr. newmana ako hovori prave o tomto prisposobovani sa mliecka konkretnemu dietatu v kazdom prsniku inak. je to vlastne super vymyslene, lebo obe deti dostavaju mlieko nielen podla veku, ale aj ten konkretny - im prave potrebny a aktualny mix protilatok. kazde si tvori to svoje mlieko na svoj obraz.
Obrázok užívateľa
leelo
 
Príspevky: 344
Registrovaný: 22 Mar 2011, 15:20
Bydlisko: Mnichov, Nemecko
Počet detí: 2
1. dieťa: Benjamin
Rokov: 14 rokov, 5 mesiacov, 11 dní
2. dieťa: Hugo
Rokov: 12 rokov, 6 mesiacov
Môj status: Podla nemeckeho casopisu Eltern 4/2012 usetri dojciaca zena domacemu rozpoctu zhruba 75 euro mesacne. tym, ze dojci. tak sem s peniazmi a idem nakupovat!

Re: Tandemove dojcenie

Neprečítaný príspevokod akdarka » 18 Máj 2011, 16:40

mna zaujima, ze ako prsnik vie ci ho saje novorodenec alebo 2rocny surodenec :lol: toto by ma zaujimalo
akdarka
 
Príspevky: 935
Registrovaný: 22 Mar 2011, 06:36
Počet detí: 1
Rokov: 13 rokov, 7 mesiacov, 5 dní
Môj status: "Stratené je len to, čoho sa sami vzdáme."

Re: Tandemove dojcenie

Neprečítaný príspevokod JankaMich » 18 Máj 2011, 16:40

Pocas tehotenstva je telo naprogramovane na tvorbu mlieka pre babatko (kolostrum) a tiez sa neda velmi pomoct so znizenou tvorbou mlieka. Az par dni po porode znormalizovanim hormonov je mozne tvorbu mlieka ovplyvnovat ako som pisala vyssie. Jeden prsnik pre babo staci urcite, mamicky dvojiciek to mozu potvrdit. Nic sa samozrejme nestane, ak vacsie dieta si da aj z druheho prsnika - vyuziva sa to napr. pri naliati prsnikov.
JankaMich
 
Príspevky: 1614
Registrovaný: 14 Apr 2011, 00:42
Bydlisko: Drahovce (Piešťany)
Počet detí: 3
1. dieťa: Olinka
Rokov: 22 rokov, 4 mesiace, 19 dní
2. dieťa: Jajka
Rokov: 18 rokov, 4 mesiace, 12 dní
3. dieťa: Katuska
Rokov: 15 rokov, 13 dní
Môj status: ako poradkyňa pri dojčení rada pomáham využívať materský inštinkt

Re: Tandemove dojcenie

Neprečítaný príspevokod akdarka » 18 Máj 2011, 16:51

cize tie vycnelky "citia" podla velkosti pusy, sily satia kto je na prsniku? zjednodusene povedane :)
akdarka
 
Príspevky: 935
Registrovaný: 22 Mar 2011, 06:36
Počet detí: 1
Rokov: 13 rokov, 7 mesiacov, 5 dní
Môj status: "Stratené je len to, čoho sa sami vzdáme."

Re: Tandemove dojcenie

Neprečítaný príspevokod leelo » 18 Máj 2011, 17:03

akdarka, ja to chapem tak, ze oba prsniky su uz od tehotenstav pripravene na novorodenca. ked pride na svet, tak ten "jeho" prsnik prechadza prerodom od kolostra po zrele mlieko tempom toho novorodenca. prsnik starsieho dietata tym cyklom prejde rychlejsie, lebo starsie dieta ma uplne inu spotrebu, rytmus pitia atd.
snad som sa vyjadrila jasne. takto nejako to chapem, ale mozem sa mylit ;) ;)
Obrázok užívateľa
leelo
 
Príspevky: 344
Registrovaný: 22 Mar 2011, 15:20
Bydlisko: Mnichov, Nemecko
Počet detí: 2
1. dieťa: Benjamin
Rokov: 14 rokov, 5 mesiacov, 11 dní
2. dieťa: Hugo
Rokov: 12 rokov, 6 mesiacov
Môj status: Podla nemeckeho casopisu Eltern 4/2012 usetri dojciaca zena domacemu rozpoctu zhruba 75 euro mesacne. tym, ze dojci. tak sem s peniazmi a idem nakupovat!

Re: Tandemove dojcenie

Neprečítaný príspevokod JankaMich » 18 Máj 2011, 23:54

Akdarka, bingo :-) . To kolostrum je skor vecou poporodnych hormonov. Je to imunitna bomba a telo vie, ze v prve dni babo potrebuje maximalnu ochranu i pri mensej spotrebe.
Osobne som tandemove dojcenie nezazila (to som nemala tie info co dnes, skoda), avsak nie je urcite problem sa obratit napr. na Veroniku Mihalsku, co ma tu aj clanok.
JankaMich
 
Príspevky: 1614
Registrovaný: 14 Apr 2011, 00:42
Bydlisko: Drahovce (Piešťany)
Počet detí: 3
1. dieťa: Olinka
Rokov: 22 rokov, 4 mesiace, 19 dní
2. dieťa: Jajka
Rokov: 18 rokov, 4 mesiace, 12 dní
3. dieťa: Katuska
Rokov: 15 rokov, 13 dní
Môj status: ako poradkyňa pri dojčení rada pomáham využívať materský inštinkt

Re: Tandemove dojcenie

Neprečítaný príspevokod miriam » 19 Máj 2011, 08:41

Je to iste menej prebadana zalezitost, sama som zvedava, ci sa nam to vobec podari a ak , ako to bude fungovat..V podstate je logicke, ak prsnik dokaze menit kvalitu mliecka na mieru situ pre dieta, ktore na nom saje, ze sa potom dokaze prisposobit aj dvom detom..Ale iste je tam ta podmienka, ako pise JankaMich, ze to musi byt dlhodobejsie, pouzivat pre kazde dieta jeden prsnik..Bolo by super, keby k nam zavitala aj nejaka mamina, co to aktualne zaziva a ma osobne skusenosti..
miriam
 
Príspevky: 251
Registrovaný: 23 Mar 2011, 11:18
Počet detí: 2
1. dieťa: *1
Rokov: 13 rokov, 7 mesiacov, 4 dni
2. dieťa: *2
Rokov: 12 rokov, 6 mesiacov, 2 dni
3. dieťa: *3
Rokov: 9 rokov, 10 mesiacov, 15 dní

Re: Tandemove dojcenie

Neprečítaný príspevokod JankaMich » 19 Máj 2011, 09:35

Aby to mozno nevyznelo tak prisne - ak si prsniky budu deti striedat, nic vaznejsie sa nestane, stale je dojcenie s MM to najlepsie co moze byt.
JankaMich
 
Príspevky: 1614
Registrovaný: 14 Apr 2011, 00:42
Bydlisko: Drahovce (Piešťany)
Počet detí: 3
1. dieťa: Olinka
Rokov: 22 rokov, 4 mesiace, 19 dní
2. dieťa: Jajka
Rokov: 18 rokov, 4 mesiace, 12 dní
3. dieťa: Katuska
Rokov: 15 rokov, 13 dní
Môj status: ako poradkyňa pri dojčení rada pomáham využívať materský inštinkt

Re: Tandemove dojcenie

Neprečítaný príspevokod Klemka » 23 Máj 2011, 21:23

Čo sa týka tandemového dojčenia, sú dve možnosti - staršie dieťa bude mať jeden prsník a novorodenec iný, v takom prípade sa tvorba mlieka postupne prispôsobí ich konkrétnym výživovým a ostatným aktuálnym potrebám. Toto však nie je možné vždy realizovať, navyše nie je nejaké dôležité sa na to sústrediť. Po pôrode prechádza tvorba mlieka od kolostra až po zrelé mlieko rovnakým spôsobom, ako keby matka nedojčila aj staršie dieťa, takže staršie dieťa "nevypije kolostrum menšiemu", netreba ani trvať na tom, že by mal mať prednosť novorodenec, prsníky nikdy nie sú prázdne, omnoho dôležitejšie je, sústrediť sa na to, aby sa správnym začiatkom dojčenia http://sites.google.com/site/vasamamila ... dolezity-1 podporilo správne prisávanie bábätka, ktoré sa tak dostane k mlieku nielen pri vypudzovacom reflexe matky, ale aj vlastným satím. A ak sa potom po pôrode obe deti prisávajú na prsníky bez nejakého "systému", raz na ten prsník, raz na onen, je zrejmé, že mlieko nebude úplne presne nastavené ani na novorodenca ani na staršie dieťa, ale rozdiel medzi týmito "mliekami" nie je taký zásadný a najmä dôležitý - materské mlieko bude aj tak naďalej mlieko najvyššej kvality a dojčenie nie je dôležité len pre novorodenca, ale aj pre staršieho súrodenca, neexistuje nijaká minimálna dĺžka dojčenia, po ktorej je už jedno, či bude dieťa dojčené ďalej alebo nie.
Klemka
 
Príspevky: 1363
Registrovaný: 22 Mar 2011, 09:46
Počet detí: 1

Re: Tandemove dojcenie

Neprečítaný príspevokod miriam » 18 Jan 2012, 23:31

Rada by som ozivila temu a opytala sa..Uz dlhsie pozorujem, ze sa moj starsi syncek prisava velmi casto, ale skutocne dobre pije mozno tak 3-4x za den..Nazvala by som to, ze skor dudluje a az ked sa mu mlieko spusta same, vtedy zacne riadne tahat..U mladsieho synceka toto nepozorujem..Chapem funkcie dojcenia,ktore nie su len o prijme materskeho mlieka, aj tak by ma ale zaujimalo, ci mu taketo pocuckavanie z hladiska prijmu hodnotnych latok v MM moze postacit, pripadne ci by som mohla urobit nieco pre to, aby pil viac..vdaka vopred..
miriam
 
Príspevky: 251
Registrovaný: 23 Mar 2011, 11:18
Počet detí: 2
1. dieťa: *1
Rokov: 13 rokov, 7 mesiacov, 4 dni
2. dieťa: *2
Rokov: 12 rokov, 6 mesiacov, 2 dni
3. dieťa: *3
Rokov: 9 rokov, 10 mesiacov, 15 dní

Re: Tandemove dojcenie

Neprečítaný príspevokod JankaMich » 19 Jan 2012, 00:12

Tym, ze dojcis tandemovo, nie je myslim opodstatnene riesit dostatok MM - toho je urcite dost na to, aby si dal podla potreby. Kedze vie dobre tahat aspon 3-4 krat denne, usudzujem, ze prisatie ma dobre a toto netreba tiez riesit.

Otazkou teda zostava uz len to, ci ma dostatocny prijem MM. Nastastie, v tomto veku, pokial su prirastky v poriadku, papa prikrmy aspon ako-tak, tak mnozstvo MM uz nie je treba riesit. Podstatne je samotne dojcenie a kazda kvapka MM je plus. Do 2 rokov plati, ze dojcenie treba aktivne ponukat - tu to asi vdaka inspiracii babatkom ani nie je ani velmi potrebne, vsak?
Napriek tomu, ze MM by v tomto veku mohlo byt aj pomenej, je viac nez pravdepodobne, ze 3-4 denne dobre pitia + pocuckavania + dojcenie v noci dostatocne pokryvaju vsetku potrebu MM.
JankaMich
 
Príspevky: 1614
Registrovaný: 14 Apr 2011, 00:42
Bydlisko: Drahovce (Piešťany)
Počet detí: 3
1. dieťa: Olinka
Rokov: 22 rokov, 4 mesiace, 19 dní
2. dieťa: Jajka
Rokov: 18 rokov, 4 mesiace, 12 dní
3. dieťa: Katuska
Rokov: 15 rokov, 13 dní
Môj status: ako poradkyňa pri dojčení rada pomáham využívať materský inštinkt

Re: Tandemove dojcenie

Neprečítaný príspevokod carodejnica » 29 Jan 2012, 21:23

Práve som objavila "ameriku", neviem prečo, ale myslela som si, že tandem je ľudský výmysel a a ajhľa... :)
http://www.flickr.com/photos/17153845@N00/6012074983
:)
Obrázok užívateľa
carodejnica
 
Príspevky: 584
Registrovaný: 22 Mar 2011, 17:37
Počet detí: 2
1. dieťa: Naďa
Rokov: 14 rokov, 9 mesiacov, 3 dni
2. dieťa: Matej
Rokov: 11 rokov, 7 mesiacov, 15 dní
Môj status: "Človek sa neutopí preto, lebo sa ponorí, ale preto, lebo zostane pod vodou."
Paolo Coelho

Re: Tandemove dojcenie

Neprečítaný príspevokod fliacik0103 » 29 Jan 2012, 21:29

tak toto video ma uplne dostalo:-) nadherneee!:-)
fliacik0103
 
Príspevky: 271
Registrovaný: 16 Jún 2011, 20:58
Bydlisko: TT
Počet detí: 1
1. dieťa: Biuska
Rokov: 13 rokov, 27 dní
Môj status: Ze je uzasne byt mamou som zistila, ked som sa nou stala:-)

Re: Tandemove dojcenie

Neprečítaný príspevokod jjjulia » 29 Jan 2012, 21:50

naozaj krasne vidoe...a strasne sa mi paci ako je "mama"v pohodicke popri dojceni :dojcenie: :love:
jjjulia
 
Príspevky: 155
Registrovaný: 04 Nov 2011, 12:22
Bydlisko: dacov, okres sabinov
Počet detí: 1
1. dieťa: Jonasko
Rokov: 12 rokov, 8 mesiacov, 9 dní
Môj status: pády na bicykli sú súčasťou toho, ako sa naučiť bicyklovať...

Re: Tandemove dojcenie

Neprečítaný príspevokod luciole » 30 Jan 2012, 13:47

naaadherne! :love:
Obrázok užívateľa
luciole
 
Príspevky: 875
Registrovaný: 28 Jún 2011, 12:53
Bydlisko: Bratislava
Počet detí: 2
1. dieťa: Hanka
Rokov: 13 rokov, 19 dní
2. dieťa: Grétka
Rokov: 9 rokov, 7 mesiacov, 24 dní
Môj status: dojčenie je jedna z najúžasnejších vecí na materstve a na svete vôbec :)

Re: Tandemove dojcenie

Neprečítaný príspevokod shira » 02 Feb 2012, 16:17

krásne, a ako ich hladká po hlavičke :love:
Obrázok užívateľa
shira
 
Príspevky: 1916
Registrovaný: 22 Mar 2011, 21:55
Bydlisko: NM
Počet detí: 2
1. dieťa: Tomáško
Rokov: 13 rokov, 3 mesiace, 5 dní
2. dieťa: Lukáško
Rokov: 9 rokov, 8 mesiacov, 27 dní
Môj status: Čo vyžaruješ, to priťahuješ :-)

Re: Tandemove dojcenie

Neprečítaný príspevokod janka » 25 Mar 2012, 20:51

mate niekto skusenost (mozno miriam?), ze ked ste zacali dojcit novorodenca popri starsom surodencovi, tak to starsie dieta zacalo menej jest? U nas je to tak, ze ako sa narodila Adelka, mlieka je zrazu habadej, Miska pije snad tolko ako Adelka (ak nie aj viac, to ja neviem), ale ocividne menej papa ostatneho jedla. Ze ci sa zrazu tak vydatne nasyti mlieka, ze jej netreba tolko prikrmov, alebo za tym hladat nieco ine.
janka
 
Príspevky: 668
Registrovaný: 22 Mar 2011, 23:05
Počet detí: 0

Re: Tandemove dojcenie

Neprečítaný príspevokod carodejnica » 25 Mar 2012, 21:00

Ahoj Janka, neviem presne kto, (ale mám dojem, že to bola možno Veronika Mihalská, fakt neviem, ani kde som to čítala) písala presne podobnú skúsenosť ako máš ty. Že to staršie dieťa zareagovalo na množstvo mlieka práve tým spôsobom, že začalo viac piť mlieka a menej jesť jedlo. Snáď si spomeniem, kde som to čítala, a možno sa ti tu aj niekto ozve. :-)
Obrázok užívateľa
carodejnica
 
Príspevky: 584
Registrovaný: 22 Mar 2011, 17:37
Počet detí: 2
1. dieťa: Naďa
Rokov: 14 rokov, 9 mesiacov, 3 dni
2. dieťa: Matej
Rokov: 11 rokov, 7 mesiacov, 15 dní
Môj status: "Človek sa neutopí preto, lebo sa ponorí, ale preto, lebo zostane pod vodou."
Paolo Coelho

Re: Tandemove dojcenie

Neprečítaný príspevokod akdarka » 25 Mar 2012, 21:17

Bola to Veroni, na FB to pisala. Dokonca, že vtedy cca 2 rocna dcérka jej pribrala za 2 týždne 1 kg či tak nejak :-)
akdarka
 
Príspevky: 935
Registrovaný: 22 Mar 2011, 06:36
Počet detí: 1
Rokov: 13 rokov, 7 mesiacov, 5 dní
Môj status: "Stratené je len to, čoho sa sami vzdáme."

Re: Tandemove dojcenie

Neprečítaný príspevokod TIA » 25 Mar 2012, 21:17

Ano, aj ja som to citala, pisala to vo svojom pribehu pre Mamilu, nahadzujem link nech nemusis hladat :) :

http://www.mamila.sk/domain/flox/files/ ... nie-vm.pdf
TIA
 
Príspevky: 422
Registrovaný: 07 Aug 2011, 22:12
Počet detí: 1

Re: Tandemove dojcenie

Neprečítaný príspevokod miriam » 25 Mar 2012, 21:58

Janka, musim priznat, ked sa takto pytas, ze posledne 3-4 mesiace je nas starsi skutocne slabsi jedak. Ja som to spajala skor so zubami- isli mu vsetky styri stolicky za sebou a teraz sa tlaci uz aj prvy ocny..Ked sa tak ale zamyslim, moze to byt skutocne sposobene dojcenim. Mlieka je teraz, oproti stavu pocas tehotenstva, dost, pyta si takmer nonstop, takze na jedlo velmi nezostava chut..nuz neviem..mozno nam k tomu este nieco napise Klemka.
Inak som zvedava, ako sa bude tento "rozbeh" vyvijat u Vas- u nas to graduje,,vcera som si osledovala, ze sa starsi dojcil castejsie ako mladsi..
miriam
 
Príspevky: 251
Registrovaný: 23 Mar 2011, 11:18
Počet detí: 2
1. dieťa: *1
Rokov: 13 rokov, 7 mesiacov, 4 dni
2. dieťa: *2
Rokov: 12 rokov, 6 mesiacov, 2 dni
3. dieťa: *3
Rokov: 9 rokov, 10 mesiacov, 15 dní

Re: Tandemove dojcenie

Neprečítaný príspevokod JankaMich » 25 Mar 2012, 22:22

V zasade sa s tym netreba velmi znepokojovat. MM je vysokohodnotna potravina, ktora dietatku plne pokryva naroky na vyzivu. To, ze dietatko sa rado dojci je normalne, ako je aj normalne to, ze teraz je toho mliecka podstatne viac ako pocas tehotenstva. Normalne bolo tiez, ze pocas tehotenstva stupli prikrmy, lebo MM bolo zrazu menej. Samozrejme, zmena vtedy i dnes je prudka, neda sa to nevsimnut.
Podobny stav nastava niekedy aj pri chorobe, ci raste zubkov, ked zrazu dieta sa potrebuje len dojcit a prikrmy idu bokom a v priebehu 2-3 dni mliecko vyrazne stupne (i ked nie az tak velmi ako po porode, lebo vsak tam sa jedna o dve deti).

Pokial vam to nesposobuje nejaku nepohodu, dietatku i vam to vyhovuje, tak by sa to malo povazovat za prirodzene a normalne podobne ako pre miliony matiek v inych castiach sveta.
JankaMich
 
Príspevky: 1614
Registrovaný: 14 Apr 2011, 00:42
Bydlisko: Drahovce (Piešťany)
Počet detí: 3
1. dieťa: Olinka
Rokov: 22 rokov, 4 mesiace, 19 dní
2. dieťa: Jajka
Rokov: 18 rokov, 4 mesiace, 12 dní
3. dieťa: Katuska
Rokov: 15 rokov, 13 dní
Môj status: ako poradkyňa pri dojčení rada pomáham využívať materský inštinkt

Ďalší

Späť na Dojčenie v tehotenstve , tandemové dojčenie

Kto je on-line

Užívatelia prezerajúci fórum: Žiadny registrovaný užívateľ nie je prítomný a 0 hostia

cron