Dojcenie v tehotenstve - zaciatky plne otazok

témy o dojčení detí rôzneho veku, dojčení dvojčiat či počas nového tehotenstva

Re: Dojcenie v tehotenstve - zaciatky plne otazok

Neprečítaný príspevokod kinsi » 21 Aug 2012, 13:23

Tak to si dobrá, Anka. Ja by som tiež možno dlhšie potiahla, len jedna pľuha sanitárka ma odhalila a na plnú hubu sa ma opýtala, či nie som tehotná asi pred ďaľšími 5 kolegami. Nedalo mi tak priamo klamať, ale vidno to tiež ešte moc nebolo. Najvačší problém bol keď som sa prezliekala na sál, lebo keď som bola v spodnom prádle, bolo to celkom vidno (bola som inak chudá, len velké brucho :) , no a potom na inšpekčáku ráno a poobede pri prezliekaní, lebo som ho mala s jedným kolegom, klebetným, keby ten zistil, hneď by sa to rozkríklo. Chcela som to vydržať čo najdlhšie tajne, lebo som mala akurát také super obdobie, stále som bola na operačke + služby. No teraz by to ozaj nešlo, asi mi ochabli brušné svaly, alebo čo a brucho mám vyklenuté ako v deviatom mesiaci už teraz.
Nuž, Didulka, na zelenine a ovocí som i ja stále (sme vegetariáni), ale ako som zistila, i z toho sa dá dopracovať k nadváhe :) Som len na začiatku siedmeho mesiaca a mám už 66kg :(
kinsi
 
Príspevky: 806
Registrovaný: 04 Apr 2011, 16:05
Počet detí: 2
1. dieťa: Kristínka
Rokov: 13 rokov, 8 mesiacov, 22 dní
2. dieťa: Matúško
Rokov: 11 rokov, 3 mesiace, 17 dní

Re: Dojcenie v tehotenstve - zaciatky plne otazok

Neprečítaný príspevokod Norika » 21 Aug 2012, 16:44

ja som otehotnela na silvestra a tajila som to asi do polky aprila...potom som sa uz na to vykaslala, a povedala vsetkym spoluziackam, to bola ina novinka :D...ale v maji som uz odisla zo skoly, boli horucavy, tak som povedala,ze uz nebudem chodit, doktor mi dal papier, a chodila som uz len obcasne...ja som pribrala pri malo 22 kil! mala som 67, ked som rodila..teraz som na svojej typickej vahe...ale pri druhom uz dufam,to nebude take, ja si stale myslim, ze najviac maly pribral,ked som zacala brat umele vitaminy, no na buduce sa im radsej vyhnem
Obrázok užívateľa
Norika
 
Príspevky: 1601
Registrovaný: 22 Mar 2011, 09:52
Bydlisko: Kežmarok
Počet detí: 1
1. dieťa: Janíčko
Rokov: 13 rokov, 6 mesiacov, 3 dni

Re: Dojcenie v tehotenstve - zaciatky plne otazok

Neprečítaný príspevokod TIA » 21 Aug 2012, 19:10

Aj ja som robila este tri tyzdne pred porodom (to uz by som dnes neurobila), ale tehotenstvo som netajila, oznamila som to sefovi ked som bola tusim v siestom tyzdni :). Kinsi, nedovolili by Ti operovat, ci preco si tajila, ze si tehotna?
TIA
 
Príspevky: 422
Registrovaný: 07 Aug 2011, 22:12
Počet detí: 1

Re: Dojcenie v tehotenstve - zaciatky plne otazok

Neprečítaný príspevokod kinsi » 21 Aug 2012, 19:14

Áno, je to rizikové "pracovisko", nevypisovali by ma na sál, aby som ich náhodou, ak sa mi povedzme narodí postihnuté dieťa, nežalovala. No a rovnaké je to i s nočnými, nadčasmi...Na PN sa mi nechcelo a už vobec nie trčať pol roka kdesi na ambulancii a tak mi neostavalo nič iné, ako to tajiť :) No a to ani nevravím o tom, že bez služieb by mi klesol plat možno viac ako o 50%.
kinsi
 
Príspevky: 806
Registrovaný: 04 Apr 2011, 16:05
Počet detí: 2
1. dieťa: Kristínka
Rokov: 13 rokov, 8 mesiacov, 22 dní
2. dieťa: Matúško
Rokov: 11 rokov, 3 mesiace, 17 dní

Re: Dojcenie v tehotenstve - zaciatky plne otazok

Neprečítaný príspevokod TIA » 21 Aug 2012, 19:49

Aha, tak jasne, dovody su celkom zname teda, ja som si tiez PN nemohla dovolit kvoli platu a v siedmom mesiaci som bola na tyzdnovej sluzobke (odsoferovala 600 km), cely den na nohach a tehotenstvo tiez nebolo az tak vidno, teda kym som sa vecer nenajedla (som si vtedy robila srandu, ze ked som do restauracie prisla, tak casnici mohli iba spekulovat, ci som nahodou neni tehotna a ked som odchadzala tak uz nebolo pochyb :D ). Bola som strasne vycerpana ked som nastupovala na matersku a dohanala som to este dlhe mesiace po porode. Takze to uz by som neurobila..
TIA
 
Príspevky: 422
Registrovaný: 07 Aug 2011, 22:12
Počet detí: 1

Re: Dojcenie v tehotenstve - zaciatky plne otazok

Neprečítaný príspevokod kinsi » 21 Aug 2012, 20:26

Ja som sa nejako moc unavená necítila, len v 3.-4,mesiaci, to si pamatám, že som medzi ambulantami v službe opakovane zaspala sediac za stolom :) .Ale potom to už bolo OK, na jar som ešte chodila vo Fatre na skialpoch, myslím do marca a nejako zvlášť som to necítila. To skor teraz z toho "nič nerobenia" som akási unavenejšia, chýba mi pohyb, s malou sa nikde poriadne nedostanem, kondička je totálne v háji...
kinsi
 
Príspevky: 806
Registrovaný: 04 Apr 2011, 16:05
Počet detí: 2
1. dieťa: Kristínka
Rokov: 13 rokov, 8 mesiacov, 22 dní
2. dieťa: Matúško
Rokov: 11 rokov, 3 mesiace, 17 dní

Re: Dojcenie v tehotenstve - zaciatky plne otazok

Neprečítaný príspevokod miriam » 22 Aug 2012, 10:32

Anka, tiez sa pripajam ku gratulaciam :) Je uzasne sledovat, ako pribuda tehuliek, mamickam, ktore na toto forum chodili od babatkovskych cias svojich prvorodenych, sa rodinky krasne rozsiruju. Tesim sa, ze aj vdaka Vam bude zive forum tandemu, drzim vsetkym palce !
U mna sa tieto dni nesu v znameni smutku, mamine diagnostikovali karcinom prsnika, caka ju operacia a nas vsetkych doma dufanie, ze vsetko dobre dopadne. Nejako sa mi pri tomto preplesku ani nezdaju byt veci spojene so starostlivostou o deti narocne, vsetky tie vreskoty, place, narocne nalady, ktore nas tolko dokazu vycerpat, mi teraz pridu ako prechadzka ruzovym sadom..Nie nadarmo sa hovori, ze zdravie je naj...Tak nam drzte palce..
miriam
 
Príspevky: 251
Registrovaný: 23 Mar 2011, 11:18
Počet detí: 2
1. dieťa: *1
Rokov: 13 rokov, 7 mesiacov, 4 dni
2. dieťa: *2
Rokov: 12 rokov, 6 mesiacov, 2 dni
3. dieťa: *3
Rokov: 9 rokov, 10 mesiacov, 15 dní

Re: Dojcenie v tehotenstve - zaciatky plne otazok

Neprečítaný príspevokod didulka » 22 Aug 2012, 12:15

Miriam pravdu pises. Kolkokrat sme s mm na nervy z nasho tvrdohlavca, tak mu poviem, ake mame stastie...Kolke deti su chore, postihnute. Co by za takeho tvrdohlavca dali ini rodicia.
Mojej mame zistili rakovinu prsnika a uzlin pred 10 rokmi a stale je s nami. Mas o dovod viac dojcit co najdlhsie.
Obrázok užívateľa
didulka
 
Príspevky: 475
Registrovaný: 22 Mar 2011, 12:13
Bydlisko: Bratislava
Počet detí: 1

Re: Dojcenie v tehotenstve - zaciatky plne otazok

Neprečítaný príspevokod kinsi » 22 Aug 2012, 13:25

Miriam, držím prsty mamičke, nech všetko dobre dopadne a nech si dlhú starobu užíva tvoje drobce :)
kinsi
 
Príspevky: 806
Registrovaný: 04 Apr 2011, 16:05
Počet detí: 2
1. dieťa: Kristínka
Rokov: 13 rokov, 8 mesiacov, 22 dní
2. dieťa: Matúško
Rokov: 11 rokov, 3 mesiace, 17 dní

Re: Dojcenie v tehotenstve - zaciatky plne otazok

Neprečítaný príspevokod jjjulia » 22 Aug 2012, 23:34

Anna aj ja blahozelam, nech ste zdravi ;)
Miriam mrzi ma, co sa stalo mamke...skuste si pozriet vit B17, je toho celkom dost na nete. + Reishi, aloe vera... manzelovej tete sa uz zlepsili vysledky o 50%, myslim si, ze aj vdaka tejto doplnkovej liecbe. Ale ona ma okrem prsnika napdanute aj kosti... ale zlepsuje sa to.
jjjulia
 
Príspevky: 155
Registrovaný: 04 Nov 2011, 12:22
Bydlisko: dacov, okres sabinov
Počet detí: 1
1. dieťa: Jonasko
Rokov: 12 rokov, 8 mesiacov, 9 dní
Môj status: pády na bicykli sú súčasťou toho, ako sa naučiť bicyklovať...

Re: Dojcenie v tehotenstve - zaciatky plne otazok

Neprečítaný príspevokod janka » 23 Aug 2012, 10:41

Anna, blahozelam a drzim palce! Snad pribudne mamiciek co dojcia viac deticiek.

miriam, to je mi velmi luto s tvojou mamou, moja ma za sebou to iste, takze chapem, ako sa citis, tiez som bola dost otrasena, ked som sa to dozvedela. Nastastie i u nas to dobre dopadlo. Mama ma po vsetkych tych terapiach sice uz dost oslabenu imunitu, takze si musi davat sakra pozor na kazdu chorobu, ale inak zije normalne plnohodnotnym zivotom. Dufam, ze to aj u vas dobre dopadne.
janka
 
Príspevky: 668
Registrovaný: 22 Mar 2011, 23:05
Počet detí: 0

Re: Dojcenie v tehotenstve - zaciatky plne otazok

Neprečítaný príspevokod miriam » 23 Aug 2012, 21:25

dakujem velmi za podporu vsetkym !
miriam
 
Príspevky: 251
Registrovaný: 23 Mar 2011, 11:18
Počet detí: 2
1. dieťa: *1
Rokov: 13 rokov, 7 mesiacov, 4 dni
2. dieťa: *2
Rokov: 12 rokov, 6 mesiacov, 2 dni
3. dieťa: *3
Rokov: 9 rokov, 10 mesiacov, 15 dní

Re: Dojcenie v tehotenstve - zaciatky plne otazok

Neprečítaný príspevokod Norika » 24 Aug 2012, 09:40

ja som sa vcera dozvedela, ze rakovinu prsnika mozu mat aj dievcata v mojom veku...prislo mi to neuveritelne, myslela som,ze to zalezi od toho, ako zena dojci pocas svojho zivota...a ked to uz maju taketo mlade, je to hrozne :(
Obrázok užívateľa
Norika
 
Príspevky: 1601
Registrovaný: 22 Mar 2011, 09:52
Bydlisko: Kežmarok
Počet detí: 1
1. dieťa: Janíčko
Rokov: 13 rokov, 6 mesiacov, 3 dni

Re: Dojcenie v tehotenstve - zaciatky plne otazok

Neprečítaný príspevokod didulka » 24 Aug 2012, 09:44

Moja onkologicka hovorila, ze mali uz aj 15-rocnu babu s rakovinou prsnika.
Obrázok užívateľa
didulka
 
Príspevky: 475
Registrovaný: 22 Mar 2011, 12:13
Bydlisko: Bratislava
Počet detí: 1

Re: Dojcenie v tehotenstve - zaciatky plne otazok

Neprečítaný príspevokod JankaMich » 25 Aug 2012, 00:35

Anka, pripájam sa ku gratulantom, nech to dobre dopadne.

Ešte na margo odstavenia a mačky, čo spomínala Čarodejnica. Na školení nám bol spomínaný nejaký hlodavec, pre zjednodušenie škrečok horský a poľný. Oba boli prakticky totožný, akurát sa líšili v starostlivosti o rodinu. Ten horský bol prelietavý, o deti sa poriadne nestarali, žiadna rodinná idylka - dojčili sa veľmi krátko. Ten poľný bol naopak vzorový, rodinka súdržná a - dojčili sa dlho. Takže keď mačka odstaví mačence skoro, ešte nemusí znamenať, že je to správne. Stále platí, že pre ideálnu výchovu dojčiť čo samostatného odstavenia sa.
JankaMich
 
Príspevky: 1614
Registrovaný: 14 Apr 2011, 00:42
Bydlisko: Drahovce (Piešťany)
Počet detí: 3
1. dieťa: Olinka
Rokov: 22 rokov, 4 mesiace, 19 dní
2. dieťa: Jajka
Rokov: 18 rokov, 4 mesiace, 12 dní
3. dieťa: Katuska
Rokov: 15 rokov, 13 dní
Môj status: ako poradkyňa pri dojčení rada pomáham využívať materský inštinkt

Re: Dojcenie v tehotenstve - zaciatky plne otazok

Neprečítaný príspevokod Norika » 25 Aug 2012, 07:22

JankaMich píše:Anka, pripájam sa ku gratulantom, nech to dobre dopadne.

Ešte na margo odstavenia a mačky, čo spomínala Čarodejnica. Na školení nám bol spomínaný nejaký hlodavec, pre zjednodušenie škrečok horský a poľný. Oba boli prakticky totožný, akurát sa líšili v starostlivosti o rodinu. Ten horský bol prelietavý, o deti sa poriadne nestarali, žiadna rodinná idylka - dojčili sa veľmi krátko. Ten poľný bol naopak vzorový, rodinka súdržná a - dojčili sa dlho. Takže keď mačka odstaví mačence skoro, ešte nemusí znamenať, že je to správne. Stále platí, že pre ideálnu výchovu dojčiť čo samostatného odstavenia sa.

no konecne dajaky priklad, ktorym mozem argumentova,ked sa niekto ohradi na dkzku dojcenia "nezodpovednymi" zvieracimi rodicmi :D
Obrázok užívateľa
Norika
 
Príspevky: 1601
Registrovaný: 22 Mar 2011, 09:52
Bydlisko: Kežmarok
Počet detí: 1
1. dieťa: Janíčko
Rokov: 13 rokov, 6 mesiacov, 3 dni

Re: Dojcenie v tehotenstve - zaciatky plne otazok

Neprečítaný príspevokod vejula » 25 Aug 2012, 09:52

miriam, držte sa. Určite to mate teraz velmi ťažke....
Obrázok užívateľa
vejula
 
Príspevky: 841
Registrovaný: 29 Máj 2011, 10:14
Bydlisko: žilina
Počet detí: 0
1. dieťa: Dominik
Rokov: 13 rokov, 11 mesiacov, 19 dní
2. dieťa: kristinka
Rokov: 11 rokov, 4 mesiace, 24 dní
Môj status: nieje nič krajšie ako byť mamičkou

Re: Dojcenie v tehotenstve - zaciatky plne otazok

Neprečítaný príspevokod JankaMich » 25 Aug 2012, 10:18

Ešte na doplnenie k tým škrečkom, prečo to tak funguje. Dojčením sa u mláďaťa tvoria receptory na prijímanie endorfínu, čo spôsobí, že keď bude veľké, bude mu spôsobovať radosť endorfíny prijímať. Dojčenie (a aj iné radosti života) mu potom spôsobujú radosť.
Toto tiež vysvetľuje, prečo nie je jednoduché odsudzovať matky, čo dojčiť nechcú, lebo im je to nepríjemné (plus samozrejme neprirodzený pôrod s intervenciami). Je to veľmi pravdepodobne preto, že sami boli dojčené veľmi krátko
JankaMich
 
Príspevky: 1614
Registrovaný: 14 Apr 2011, 00:42
Bydlisko: Drahovce (Piešťany)
Počet detí: 3
1. dieťa: Olinka
Rokov: 22 rokov, 4 mesiace, 19 dní
2. dieťa: Jajka
Rokov: 18 rokov, 4 mesiace, 12 dní
3. dieťa: Katuska
Rokov: 15 rokov, 13 dní
Môj status: ako poradkyňa pri dojčení rada pomáham využívať materský inštinkt

Re: Dojcenie v tehotenstve - zaciatky plne otazok

Neprečítaný príspevokod shira » 25 Aug 2012, 14:00

JankaMich zaujímavé ja som mala kde si zakódované v sebe že dojčiť budem s úplnou samozrejmosťou, asi aj preto, že ja som bola dojčená. nie síce tak dlho, aby som sa na to pamätala, ale mama často toto obdobie spomína, ako som dobre pila :D a že neboli so mnou nijaké problémy. to vo mne vzbudzovalo podvedomý dojem, že dojčenie je veľmi pozitívna a správna vec. na druhej strane, spomínam si na sesternicu s bratrancom, ktorí pili sunar. ja som o 2 roky staršia a kedže ho pili pomerne dlho, pamätám si na to, ako im chutil- stále hovorili že sunar mňam. som zvedavá, ako túto vec bude mať postavenú sesternica, ked bude mať deti (knižku praktický sprievodca dojčením mám pre ňu cielene odloženú ;) )
Obrázok užívateľa
shira
 
Príspevky: 1916
Registrovaný: 22 Mar 2011, 21:55
Bydlisko: NM
Počet detí: 2
1. dieťa: Tomáško
Rokov: 13 rokov, 3 mesiace, 5 dní
2. dieťa: Lukáško
Rokov: 9 rokov, 8 mesiacov, 27 dní
Môj status: Čo vyžaruješ, to priťahuješ :-)

Re: Dojcenie v tehotenstve - zaciatky plne otazok

Neprečítaný príspevokod Norika » 25 Aug 2012, 14:18

No ja ako nedonosena v 29tt som nebola dojcena vobec :P ....ja som proste pochopila,ze dojcenie je prirodzene, vytvorene prirodou,nic ine ho nenahradi a basta :D
Obrázok užívateľa
Norika
 
Príspevky: 1601
Registrovaný: 22 Mar 2011, 09:52
Bydlisko: Kežmarok
Počet detí: 1
1. dieťa: Janíčko
Rokov: 13 rokov, 6 mesiacov, 3 dni

Re: Dojcenie v tehotenstve - zaciatky plne otazok

Neprečítaný príspevokod shira » 25 Aug 2012, 15:59

norika ale v tvojom veku a za tvojich podmienok je to skoro zázrak. ja nepoznám takú mladú a takú uvedomelú mamičku. čo sú tuto po dedine mladučké baby -matky, ani jedna nedojčila, alebo len veľmi krátko. okolie sa im do toho montuje a hlavne tie mýty robia najväčšie zlo.. mýty doslova ovládajú spoločnosť-je milión dôvodov, prečo sa "nedá" alebo "nemôže" dojčiť.
Obrázok užívateľa
shira
 
Príspevky: 1916
Registrovaný: 22 Mar 2011, 21:55
Bydlisko: NM
Počet detí: 2
1. dieťa: Tomáško
Rokov: 13 rokov, 3 mesiace, 5 dní
2. dieťa: Lukáško
Rokov: 9 rokov, 8 mesiacov, 27 dní
Môj status: Čo vyžaruješ, to priťahuješ :-)

Re: Dojcenie v tehotenstve - zaciatky plne otazok

Neprečítaný príspevokod Norika » 25 Aug 2012, 16:57

dakujem za kompliment :D..no ja tiez samotne nase dojcenie pokladam za "zazrak", pretoze na to,aky mame porod za sebou a pobyt v porodnici by som mala skoncit ako väčšina mamiciek...zachranila nas nadprodukcia, kedy dojcenie slo aj naprike nie idealnemu prisatiu a ak uz boli problemy,tak moja dravost nevzdat sa, vzdy som nasla spravne info, ci annag, neskor mamila....a uz sa to na mna nalepilo, zmenila som nazor na vela veci....zachranilo ma aj to,ze po porode som bola daleko od vlastnej mamy a sestier, nedala som si kecat do toho....a toto mi ostalo, vychova je vylucne moja parketa
Obrázok užívateľa
Norika
 
Príspevky: 1601
Registrovaný: 22 Mar 2011, 09:52
Bydlisko: Kežmarok
Počet detí: 1
1. dieťa: Janíčko
Rokov: 13 rokov, 6 mesiacov, 3 dni

Re: Dojcenie v tehotenstve - zaciatky plne otazok

Neprečítaný príspevokod vejula » 31 Aug 2012, 17:25

tak ja som bola dojčená tiež len do pol roka, kedže mama otehotnela a krvácala, šla do nemocky na udržiavanie, tak mna čakalo extradrasticke odstavenie nielen od mliečka ale aj od maminy.... A teda mne dojčenie nikdy nebolo neprijemne, až na určité momenty v tehotenstve, kedy mi občas nervami paradne cukalo
Obrázok užívateľa
vejula
 
Príspevky: 841
Registrovaný: 29 Máj 2011, 10:14
Bydlisko: žilina
Počet detí: 0
1. dieťa: Dominik
Rokov: 13 rokov, 11 mesiacov, 19 dní
2. dieťa: kristinka
Rokov: 11 rokov, 4 mesiace, 24 dní
Môj status: nieje nič krajšie ako byť mamičkou

Re: Dojcenie v tehotenstve - zaciatky plne otazok

Neprečítaný príspevokod kinsi » 07 Sep 2012, 20:22

Dievčence, mám otázku. teraz som v 26t. a posledných pár dní mám o dosť citlivejšie bradaky ako doteraz, dojčenie ma dosť bolí. nemám ragády ani nič podobné, naoko vyzerajú bradavky OK. Je to bežné? Mali ste to i vy? Zároveň mám pocit, akoby mi trošku pribudlo mliečka (z nuly na pár mililitrov :) ). ďakujem za rady.
kinsi
 
Príspevky: 806
Registrovaný: 04 Apr 2011, 16:05
Počet detí: 2
1. dieťa: Kristínka
Rokov: 13 rokov, 8 mesiacov, 22 dní
2. dieťa: Matúško
Rokov: 11 rokov, 3 mesiace, 17 dní

Re: Dojcenie v tehotenstve - zaciatky plne otazok

Neprečítaný príspevokod Klemka » 07 Sep 2012, 20:49

Kinsi, áno, toto môže byť počas tehotenstva normálne.
Klemka
 
Príspevky: 1363
Registrovaný: 22 Mar 2011, 09:46
Počet detí: 1

PredchádzajúciĎalší

Späť na Dojčenie v tehotenstve , tandemové dojčenie

Kto je on-line

Užívatelia prezerajúci fórum: Žiadny registrovaný užívateľ nie je prítomný a 3 hostia

cron