dojcenie a organizmus zeny

dojcenie a organizmus zeny

Neprečítaný príspevokod babiola » 18 Júl 2012, 23:18

mile laktacne poradkyne, alebo ktokolvek, kto nieco o tom vie, prosim poradte.

vela sa hovori o tom, co robi dojcenie s organizmom dietata, ale menej co robi z organizmom matky. zachytila som dlhodobe efekty, ale zaujimaju ma tie kratkodobe.

napr. dost popularne padanie vlasov, alebo kazenie zubov...
je to tym, ze si na materskej ani tie zuby poriadne nestihame cistit? :D alebo je na organizmus kladena zvysena zataz?
vela zien kojenim chudne - zjavne to nejak posobi.... alebo je to tym, ze nestihame jest :D

a co nazor, ze pred dalsim tehotenstvom treba dopriat organizmu cas sa zregenerovat....
babiola
 

Re: dojcenie a organizmus zeny

Neprečítaný príspevokod JankaMich » 18 Júl 2012, 23:53

Su rozne famy, co sa o dojceni hovori. Pretrvavaju este s dob, ked dojcili vsetky zeny a tak sa to dalo do suvislosti. Dnes kedze je uz mnoho zien aj co nedojci, je jednoznacne preukazane ze to nie je vplyvom dojcenia, kedze rovnake problemy sa tykaju aj ich. Ak to s niecim suvisi, tak s hormonalnymi zmenami po porode alebo zmenou zivotneho stylu. Ale urcite za nieco moze i dojcenie

Vlasy - hormonalne zmeny - pocas tehotenstva telo fungovalo na 200%, vlasy boli bujare, po porode sa davaju do povodneho stavu (jeden super balzam, ktory ak nepomoze, urcite neublizi: 2 lyzice medu, lyzica olivoveho oleja, trocha citronovej stavy a zltko. Nechat na hlave co najdlhsie)

zuby - zmena zivotneho stylu - nestihame sa ani osprchovat, ist na wc, tak kdeze by sme si suchali zuby 4 minuty po kazdom jedle?

chudnutie ale i priberanie - vsetko dokopy

strata menzesu - zvyseny prolaktin kvoli dojceniu

znizenie libida - neovulacne obdobie kvoli prolaktinu ale i zmena zivotneho stylu

matersky instinkt - dojcenie :-) a vztahova vazba
JankaMich
 
Príspevky: 1614
Registrovaný: 14 Apr 2011, 00:42
Bydlisko: Drahovce (Piešťany)
Počet detí: 3
1. dieťa: Olinka
Rokov: 22 rokov, 4 mesiace, 19 dní
2. dieťa: Jajka
Rokov: 18 rokov, 4 mesiace, 12 dní
3. dieťa: Katuska
Rokov: 15 rokov, 13 dní
Môj status: ako poradkyňa pri dojčení rada pomáham využívať materský inštinkt

Re: dojcenie a organizmus zeny

Neprečítaný príspevokod Klemka » 19 Júl 2012, 07:50

Dojčenie kladie na organizmus určité nároky, tieto nároky však boli bežnou súčasťou života takmer každej ženy počas celej evolúcie ľudského druhu. Organizmus ženy očakáva, že počas svojho plodného obdobia bude zažívať opakované tehotenstvá a dlhé obdobia dojčenia. Ak toto nezažíva, je vystavený vyššiemu riziku rôznych ochorení - napr. rakoviny prsníkov, vaječníkov, maternice, vyššiemu výskytu anémie ako aj osteoporózy. Je to práve nedojčenie, ktoré prináša riziká.
Pred ďalším tehotenstvom nie je potrebné robiť kvôli dojčeniu žiadnu pauzu, aby sa telo "zregenerovalo". Matka môže otehotenieť počas dojčenia a pokračovať v dojčení v tehotenstve a po pôrode prejsť do tandemového dojčenia oboch detí - staršieho aj novorodenca.
Kazenie zubov matky s dojčením nesúvisí. Často súvisí so zmenou životného štýlu v dôsledku toho, že má matka menej času.
Padanie vlasov je normálny dôsledok toho, že počas tehotenstva sa vplyvom tehotenských hormónov skrátka mnohé vlasy, ktoré by za iného stavu vypadli, udržia na hlave. Po pôrode prejde matka do iného hormonálneho stavu a padajú vlasy, ktoré by padali normálne, plus tie, ktoré by inak vypadli, keby žena nebola 9 mesiacov tehotná.
Dojčenie pomáha návratu hmotnosti, ktorú žena mala pred pôrodom. Toto je však veľmi individuálne.
Klemka
 
Príspevky: 1363
Registrovaný: 22 Mar 2011, 09:46
Počet detí: 1

Re: dojcenie a organizmus zeny

Neprečítaný príspevokod gabika78 » 25 Júl 2012, 23:00

ja si myslím, že dojčiaca ženy by sa mala zdravo stravovať... aby jej viac menej nič dlhodobo nechýbalo... pretože na niektoré choroby z nedostatku niečoho si nezarábaš za rok-dva... ale aj za desaťročia. :-) Takže to treba dodržiavať.... aj keď nedojčíš... takže keď to vyrátam... tak vlastne dojčenie na to nemá extrémny vplyv.. ale napr. moja sestra dojčila 2 roky, nič poriadne nejedla.. a nepila.. a tak aj vyzerala...jak mátoha. Ale to nebola vina dojčenie.. ale jej vina. Lenže ľudia hneď skonštatovali... odstav ho.. však ťa vysaje. :-D
Obrázok užívateľa
gabika78
 
Príspevky: 448
Registrovaný: 15 Apr 2011, 13:54
Počet detí: 2
1. dieťa: Martinko
Rokov: 13 rokov, 15 dní
2. dieťa: Romanko
Rokov: 10 rokov, 6 mesiacov
Môj status: Najväčšia liečivá sila je LÁSKA

Re: dojcenie a organizmus zeny

Neprečítaný príspevokod Klemka » 25 Júl 2012, 23:40

Dojčiaca žena by sa mala zdravo stravovať, pretože tak ako pre každého iného človeka zloženie stravy ovplyvňuje zdravie človeka. Z hľadiska dojčenia je ale jedno, či žena jedáva jednostrannú a nevyváženú potravu a dojčí alebo nedojčí - jej zdravie to negatívne ovplyvňuje bez ohľadu na fakt, či dojčí. Rozhodnutie ako ďalej nemá robiť kvôli dojčeniu, ale kvôli svojmu zdraviu ako takému.
Toto sa teda vôbec netýka dojčenia, ale voľby životného štýlu. Dôležité je to aj z hľadiska toho, že mnohé matky nie sú ochotné meniť svoje stravovacie návyky počas dojčenia a ak majú mať predstavu, že na to, aby mohli pokračovať v dojčení musia robiť niečo s tým, ako jedávajú, radšej prestanú dojčiť. Toto predstavuje pre ich zdravie a pre zdravie ich dieťaťa/detí riziko.
Klemka
 
Príspevky: 1363
Registrovaný: 22 Mar 2011, 09:46
Počet detí: 1

Re: dojcenie a organizmus zeny

Neprečítaný príspevokod Norika » 25 Júl 2012, 23:48

klemka, vedela by si mi povedat, kolko rokov je asi zhruba prirodzeny vekovy rozdiel medzi dvomi dojcenymi detmi vdaka dojceniu, kedy nie je ovulacia?? za cely cas existencie cloveka....? :-D stale nad tym premyslam, kedy je este skoro mat dieta, a kedy je "neskoro" ,ciz doba,kedy by som uz "mohla a mala" byt znova tehotna...
Obrázok užívateľa
Norika
 
Príspevky: 1601
Registrovaný: 22 Mar 2011, 09:52
Bydlisko: Kežmarok
Počet detí: 1
1. dieťa: Janíčko
Rokov: 13 rokov, 6 mesiacov, 3 dni

Re: dojcenie a organizmus zeny

Neprečítaný príspevokod Klemka » 26 Júl 2012, 07:49

Nemám šajnu Norika. Toto je podľa mňa individuálne nastavené. Osobne som presvedčená, že dojčenie na požiadanie bez umelých náhrad prsníka pomáha tomu, aby sa plodnosť navrátila v čase, kedy staršie dieťa nepotrebuje matku už natoľko intenzívne.
Klemka
 
Príspevky: 1363
Registrovaný: 22 Mar 2011, 09:46
Počet detí: 1

Re: dojcenie a organizmus zeny

Neprečítaný príspevokod didulka » 26 Júl 2012, 12:30

Hned ako som si precitala nazov temy, napadlo ma to, o com tu vlastne pisete. Vela zien porodi, zacne dojcit a dokopy nic neje. Lebo ved sa hovori, ze dojciace nemozu strukoviny, orechy, paradajky, cerstve pecivo a kopec dalsich veci. Potom dokopy nejedia nic a s ich zdravim to ide dole vodou. Za upadok zdravia vinia dojcenie.
Raz sa ma kamoska pytala, ci si moze dat nejake bylinky do jedla, ked dojci. :-D
Moja dcera sa prisavkuje uz 2 roky a par dni a nemam pocit, ze by mi nieco chybalo. Bohuzial ani nechudnem. :-D
Tehotenstvo a dojcenie mi dost pomohlo. Viac sa o seba staram, lepsie jem, staram sa o svoj pitny rezim. A mozno to vyznie smiesne, ale nikdy som sa necitila viac silna ako teraz a momentalne som pripravena mat dalsi maly vonavy balicek. :-)
Obrázok užívateľa
didulka
 
Príspevky: 475
Registrovaný: 22 Mar 2011, 12:13
Bydlisko: Bratislava
Počet detí: 1

Re: dojcenie a organizmus zeny

Neprečítaný príspevokod janka » 26 Júl 2012, 13:05

Norika, spominam si (moja oblubena referencia "Our babies, ourselves"), ze nejaky kmen (Kung San sa mozno volal, nie som si ista), kde sa deti takmer nonstop dojcia a nosia cele roky po narodeni (predstav si mat na sebe priviazane 15-kilove dieta, co sa ti kazdu chvilu prisava :D ), mali priemerny odstup medzi detmi 4 roky. Samozrejme je to ale individualne u kazdej zeny, tieto veci.
janka
 
Príspevky: 668
Registrovaný: 22 Mar 2011, 23:05
Počet detí: 0

Re: dojcenie a organizmus zeny

Neprečítaný príspevokod gabika78 » 26 Júl 2012, 13:43

ja som dostala menzes po 11 mesiacoch.. od narodenia.. a robili sme všetko a aj b aj c... nechce sa mi to tu vypisovať :-D veď viete.. malý nebol bez cici dlhšie ako 2 hodky.. proste je to individuálne...
Obrázok užívateľa
gabika78
 
Príspevky: 448
Registrovaný: 15 Apr 2011, 13:54
Počet detí: 2
1. dieťa: Martinko
Rokov: 13 rokov, 15 dní
2. dieťa: Romanko
Rokov: 10 rokov, 6 mesiacov
Môj status: Najväčšia liečivá sila je LÁSKA

Re: dojcenie a organizmus zeny

Neprečítaný príspevokod Kandy » 26 Júl 2012, 22:02

Janka, predstavujem si to tak, že to je iba o 2,5 kila viac ako moje dosť veľa nosené a dosť často dojčené dieťa. :mrgreen: Ale hádam, kým dosiahne tých 15 kíl už bude viac chodiť ako sa nosiť. ;)
Ináč aj ja sa cítim teraz skvele. Konečne má nebolieva chrbát.
Kandy
 
Príspevky: 186
Registrovaný: 16 Mar 2012, 10:34
Počet detí: 1
1. dieťa: Maťko
Rokov: 12 rokov, 8 mesiacov, 27 dní
2. dieťa: Jurko
Rokov: 9 rokov, 8 mesiacov, 12 dní

Re: dojcenie a organizmus zeny

Neprečítaný príspevokod Norika » 26 Júl 2012, 22:05

no, u mna prave len zacali problemy... s hrbticou, rok ma bolieva uz hlava, v poslednom case aj noha...paraaada :( myslite, ze osenie by mi pomohlo vratit sa ku kondicke??
Obrázok užívateľa
Norika
 
Príspevky: 1601
Registrovaný: 22 Mar 2011, 09:52
Bydlisko: Kežmarok
Počet detí: 1
1. dieťa: Janíčko
Rokov: 13 rokov, 6 mesiacov, 3 dni

Re: dojcenie a organizmus zeny

Neprečítaný príspevokod Kandy » 26 Júl 2012, 22:14

Fuj, tak toto ťažko povedať. U mňa bol problém v slabých chrbtových svaloch. Cvičenie mi veľmi pomáhalo a z nosenia sa mi zrejme posilnili tie správne svaly. Ak ťa bolieva hlava, tak to môže byť krčnou chrbticou. Nepomáha zmena vankúša?
Kandy
 
Príspevky: 186
Registrovaný: 16 Mar 2012, 10:34
Počet detí: 1
1. dieťa: Maťko
Rokov: 12 rokov, 8 mesiacov, 27 dní
2. dieťa: Jurko
Rokov: 9 rokov, 8 mesiacov, 12 dní

Re: dojcenie a organizmus zeny

Neprečítaný príspevokod Norika » 26 Júl 2012, 22:18

Kandy píše:Fuj, tak toto ťažko povedať. U mňa bol problém v slabých chrbtových svaloch. Cvičenie mi veľmi pomáhalo a z nosenia sa mi zrejme posilnili tie správne svaly. Ak ťa bolieva hlava, tak to môže byť krčnou chrbticou. Nepomáha zmena vankúša?

to mi uz niekolko ludi povedalo, ci to nie je z chrbtice...neviem, uz som aj pocula,ci to nie je z nizkeho tlaku...neviem...a vankus?? ja som rada, ak zaspim :D medzi mojimi chlapmi, naltacena ako sardinka, maly na mojej polke, muz na svojej....to som rada, ze po takej noci stavam nepolamana :D

a co sa tyka spevnenia svalov, tak to mi potvrdila uz davnejsie jedna znama, ktora nosievala , ze jej to aj jej ortoped pochvalil, ze ma lepsie chrbtove svalstvo....ked ja som s nosenim uz davno skoncovala...na tury nechodievame, uz asi pol roka s kociarom...mozno ze aj ten za to moze, furt tlacit akokeby vozik pred sebou...
Obrázok užívateľa
Norika
 
Príspevky: 1601
Registrovaný: 22 Mar 2011, 09:52
Bydlisko: Kežmarok
Počet detí: 1
1. dieťa: Janíčko
Rokov: 13 rokov, 6 mesiacov, 3 dni

Re: dojcenie a organizmus zeny

Neprečítaný príspevokod tina » 27 Júl 2012, 06:32

Norika píše:to mi uz niekolko ludi povedalo, ci to nie je z chrbtice...neviem, uz som aj pocula,ci to nie je z nizkeho tlaku...neviem...a vankus?? ja som rada, ak zaspim :D medzi mojimi chlapmi, naltacena ako sardinka, maly na mojej polke, muz na svojej....to som rada, ze po takej noci stavam nepolamana :D.

takto to vypadalo aj so mnou, ked sme boli na dlhsie u nasich :lol: doma mame postielku prisunutu, tam sa snazim maleho vzdy potisnut, ked sa rozvaluje, neskusis? mm dal dole bocnicu, matrace su v jednej vyske, takze v tom nieje ziadny rozdiel oproti spolocnej posteli podla mna... akurat ze maly ma svoj vymedzeny priestor, a aj to tak chape, ukaze kde kto spinka...
co sa tyka temy, ja som nepribrala ani kilo,, moje telo zatial odolalo comukolvek, aj eram prejedania sa ci napchavania sladkostami
ale netesim sa, momentalne si pripadam ako kost a koza, co bol mm na mesiac prec a my dvaja chori... celkom zavidim ludom s nizkou spotrebou :)
tina
 
Príspevky: 470
Registrovaný: 25 Mar 2011, 11:29
Počet detí: 0

Re: dojcenie a organizmus zeny

Neprečítaný príspevokod Kandy » 27 Júl 2012, 13:11

Však aj my tak spíme, že malý na mojej polke a ja mám občas čo robiť, aby som sa tam natesnala. Hlavne, ak na chvíľu odídem, to vždy využije a zaberie čo najviac miesta. :mrgreen: Našťastie máme celkom dobré matrace, tak sa nebudím dolámaná. Nám sa nedá dať postieľka do rovnakej výšky, museli by sme vŕtať nové diery a to sa nikomu doma nechce, aj keď to bolo v pláne.
Tiež doslova žeriem a nielenže nepriberám, dokonca, keď sa chvíľu neprejedám, tak začnem chudnúť. Ale však to prejde, keď prestanem toľko nosiť. Potom ešte budem na toto obdobie spomínať. :-)
Kandy
 
Príspevky: 186
Registrovaný: 16 Mar 2012, 10:34
Počet detí: 1
1. dieťa: Maťko
Rokov: 12 rokov, 8 mesiacov, 27 dní
2. dieťa: Jurko
Rokov: 9 rokov, 8 mesiacov, 12 dní

Re: dojcenie a organizmus zeny

Neprečítaný príspevokod babiola » 01 Aug 2012, 11:19

nemate nahodou niekto prehald v medicinskych vyskumoch? napr., ci nie je vhodne doplnovat urcity skupinu latok, mineralov, vitamonov (ci v prirodzenej forme, alebo umelej, to uz je na kazdom...)
predsa len nase telo produkuje nieco "extra", ja ked je zensky organizmus tomu prisposobeny.
ja som inak velky zastanca dojcenia, je to najprirodzenejsia vec na svete a viem, uznavam, ze ma pre zenu vela benefitov a urcite neskodi :)

a tie, co vam padali vlasy? zastavilo sa to naozaj v tom stadiu, v akom boli pred otehotnenim? mne vyrazne padali mesiac a uz sa to ustaluje zda sa..
babiola
 

Re: dojcenie a organizmus zeny

Neprečítaný príspevokod Norika » 01 Aug 2012, 11:22

to padanie vlasov trva tak dva mesiace asi...4-6m po porode, uz nepamätam...mne ostali take holiny pri ofine :D a ked to zacalo znova rast, tak mi odstavali ako jezko :D
Obrázok užívateľa
Norika
 
Príspevky: 1601
Registrovaný: 22 Mar 2011, 09:52
Bydlisko: Kežmarok
Počet detí: 1
1. dieťa: Janíčko
Rokov: 13 rokov, 6 mesiacov, 3 dni

Re: dojcenie a organizmus zeny

Neprečítaný príspevokod babiola » 01 Aug 2012, 13:02

tak to mas nori peknu ofinku z toho :) uz sa tesim na moju :))
babiola
 

Re: dojcenie a organizmus zeny

Neprečítaný príspevokod didulka » 01 Aug 2012, 13:46

Babiola vlasy mi prestali padat po case. Ale s dojcenim to nema nic. Vlasy padali po porode aj tym co nedojcili.
Obrázok užívateľa
didulka
 
Príspevky: 475
Registrovaný: 22 Mar 2011, 12:13
Bydlisko: Bratislava
Počet detí: 1

Re: dojcenie a organizmus zeny

Neprečítaný príspevokod shira » 01 Aug 2012, 22:34

Nuž-ja som mala po šestonedelí pauzu 1 mesiac a hneď menzes. A to som dojčila osstošesť, mlieka aj pre susedov, malý cumel nemal, nosený, samostatne hádam ani nespal... vlasy mi padali dobrého polroka. Jedla som všetko, od začiatku. Malý sa narodil 23.12. a na už na štedrý som mala komplet menu...plus som dostala od sestry velikánsku čokoládu s pokynmi, aby som ju jedla len veľmi striedmo- a ja som ju zhltla hned na druhý deň. potom prišlo obdobie, kedy som nemala totálne na nič čas, ani jesť (stále to trvá) a veľmi som schudla (postupne 27kg -počas tehu som pribrala 17) teraz sa prežieram na večer, tak idem do normy :mrgreen:
Obrázok užívateľa
shira
 
Príspevky: 1916
Registrovaný: 22 Mar 2011, 21:55
Bydlisko: NM
Počet detí: 2
1. dieťa: Tomáško
Rokov: 13 rokov, 3 mesiace, 5 dní
2. dieťa: Lukáško
Rokov: 9 rokov, 8 mesiacov, 27 dní
Môj status: Čo vyžaruješ, to priťahuješ :-)

Re: dojcenie a organizmus zeny

Neprečítaný príspevokod Klemka » 01 Aug 2012, 22:45

babiola píše:nemate nahodou niekto prehald v medicinskych vyskumoch? napr., ci nie je vhodne doplnovat urcity skupinu latok, mineralov, vitamonov (ci v prirodzenej forme, alebo umelej, to uz je na kazdom...)
predsa len nase telo produkuje nieco "extra", ja ked je zensky organizmus tomu prisposobeny.
ja som inak velky zastanca dojcenia, je to najprirodzenejsia vec na svete a viem, uznavam, ze ma pre zenu vela benefitov a urcite neskodi :)

Nie je potrebné dopĺňať nič extra.
Dojčenie je normálny, fyziologický spôsob výživy a starostlivosti o dieťa a vplýva normálne a fyziologicky aj na zdravie matky. Z tohto hľadiska nemá žiadne benefity, ani pre matku. Nedojčenie prináša riziká. Dojčenie prináša normálny stav.

Padanie vlasov skutočne s dojčením nesúvisí. Súvisí s faktom, že žena bola tehotná a porodila.
Klemka
 
Príspevky: 1363
Registrovaný: 22 Mar 2011, 09:46
Počet detí: 1

Re: dojcenie a organizmus zeny

Neprečítaný príspevokod Norika » 02 Aug 2012, 07:06

stale, ak ma zena nejake pochybnosti, tak si treba predstavit, ako to riesili generacie pred nami.....ked nemali k dispozicii tolko vymozenosti, liekov, umelych preparatov ako my...potom cloveku dojde, co nepotrebuje, co vsetko mu dava vlastne telo, a co je prenho najprirodzenejsie
Obrázok užívateľa
Norika
 
Príspevky: 1601
Registrovaný: 22 Mar 2011, 09:52
Bydlisko: Kežmarok
Počet detí: 1
1. dieťa: Janíčko
Rokov: 13 rokov, 6 mesiacov, 3 dni

Re: dojcenie a organizmus zeny

Neprečítaný príspevokod didulka » 02 Aug 2012, 08:32

Norika scasti mas pravdu. Ale jablko volakedy a jablko dnes je nieco uplne ine, bohuzial. A aj zlozenie stravy mame ine ako volakedy. Cukor, kava, obilniny jeme tej najhorsej kvality, skoro ziadne strukoviny, zeleniny tiez moc ludia nedavaju atd atd. Preto by sa zena uz v tehotenstve mala trosku zamysliet nad jedalnickom a potom pokracovat aj v obdobi dojcenia a najlepsie aj po zvysok zivota. :-D
Obrázok užívateľa
didulka
 
Príspevky: 475
Registrovaný: 22 Mar 2011, 12:13
Bydlisko: Bratislava
Počet detí: 1

Re: dojcenie a organizmus zeny

Neprečítaný príspevokod Norika » 02 Aug 2012, 08:51

didulka píše:Norika scasti mas pravdu. Ale jablko volakedy a jablko dnes je nieco uplne ine, bohuzial. A aj zlozenie stravy mame ine ako volakedy. Cukor, kava, obilniny jeme tej najhorsej kvality, skoro ziadne strukoviny, zeleniny tiez moc ludia nedavaju atd atd. Preto by sa zena uz v tehotenstve mala trosku zamysliet nad jedalnickom a potom pokracovat aj v obdobi dojcenia a najlepsie aj po zvysok zivota. :-D

praveze, uz pred tehotenstvom, este ked ani neplanuje dieta....kazdy clovek nielen zena....
Obrázok užívateľa
Norika
 
Príspevky: 1601
Registrovaný: 22 Mar 2011, 09:52
Bydlisko: Kežmarok
Počet detí: 1
1. dieťa: Janíčko
Rokov: 13 rokov, 6 mesiacov, 3 dni

Ďalší

Späť na Dojčenie a ochorenia, boľavé prsníky

Kto je on-line

Užívatelia prezerajúci fórum: Žiadny registrovaný užívateľ nie je prítomný a 7 hostia

cron