Normalny porod

úspešné dojčenie sa začína už v tehotenstve

Re: Normalny porod

Neprečítaný príspevokod mimuka » 11 Máj 2012, 21:17

ahojte...dá sa nejako znormálniť pôrod, ktorý treba vyvolať?? Mne museli prvý vyvolať, kvôli vysokému tlaku a bojím sa toho, aby to tak nebolo aj pri druhom...neviem či sa dá tomu vysokému tlaku nejako prechádzať, ale ten pôrod bol celý jedna veľká kríza...ja som sa pôrodu vôbec nebála, ale teraz sa druhého bojím dosť veľmi....
Obrázok užívateľa
mimuka
 
Príspevky: 93
Registrovaný: 10 Feb 2012, 12:08
Počet detí: 1
1. dieťa: Sára
Rokov: 12 rokov, 11 mesiacov, 8 dní

Re: Normalny porod

Neprečítaný príspevokod JankaMich » 11 Máj 2012, 23:28

Necitim sa byt odbornik v tejto otazke, ale som si viac nez ista, ze najlepsie by bolo sa obratit na nejaku dulu. Ta Ti moze jednak cele vysvetlit a jednak Ta aj pri takomto porode sprevadzat.

Nejedna sa totiz len o vyvolavanie porodu (casovanie a davkovanie), ale aj o ostatne zasahy do porodu - epiduralna anasteza ci sekcia. Obe uz potom vyznamne zasahuju do startu dojcenia.
JankaMich
 
Príspevky: 1614
Registrovaný: 14 Apr 2011, 00:42
Bydlisko: Drahovce (Piešťany)
Počet detí: 3
1. dieťa: Olinka
Rokov: 22 rokov, 4 mesiace, 19 dní
2. dieťa: Jajka
Rokov: 18 rokov, 4 mesiace, 12 dní
3. dieťa: Katuska
Rokov: 15 rokov, 13 dní
Môj status: ako poradkyňa pri dojčení rada pomáham využívať materský inštinkt

Re: Normalny porod

Neprečítaný príspevokod magdal » 12 Máj 2012, 07:23

mimuka píše:ahojte...dá sa nejako znormálniť pôrod, ktorý treba vyvolať?? Mne museli prvý vyvolať, kvôli vysokému tlaku a bojím sa toho, aby to tak nebolo aj pri druhom...neviem či sa dá tomu vysokému tlaku nejako prechádzať, ale ten pôrod bol celý jedna veľká kríza...ja som sa pôrodu vôbec nebála, ale teraz sa druhého bojím dosť veľmi....



kamarátka mala tiež dosť vysloký tlak, merala si ho aj doma sama a krásne porodila sama, nemuseli jej nič vyvolávať.
neviem, z kt. si mesta, ako Ti už odpísali, mohla by pomôcť dula, napr. moja kamarátka dula je aj homeopatka ...a aj pomocou homeopatík by sa snáď dalo pomôcť....
ešte ma napadlo, ak už vyvolaný,,,tak keby sa do toho potom nezasahovalo ešte viacej... čiže podávanie umelého oxitocínu.... ten spôsobuje väščiu bolestivosť /mám zažité pri 1.pôrode)
a neprepichnutie plodovej vody, bez epi... proste minimalizovať zásahy zvonku....
prípadne naozaj ako sprievod zobrať si zo sebou dulu, kt. ti pomôže

kontak na moju známu je http://duly-zilina.sk/kontakty.html
jej meno Irena PEna
a najvacsie problemy z mojej skusenosti co robi, je strach.... ak si si uz zazila 1:porod s kt. nemas dobru skusenost a bojis sa, vyjasni si coho konkretne... prejdi si to vsetko s dulou napriklad....
aby sa ti pri 2.porode nevynarali spomienky na 1. porod... moze to byt naozaj inak.
napr. niekt. zeny si vyvolany porod pochvaluju,ze porodili rychlejsie....
vyjasni si svoje strachy, coho konkretne sa bojis
drzim palce
Obrázok užívateľa
magdal
 
Príspevky: 203
Registrovaný: 16 Nov 2011, 21:29
Počet detí: 0
1. dieťa: prve
2. dieťa: druhe
3. dieťa: tretie
Môj status: *rozmýšľať srdcom a cítiť rozumom *

Re: Normalny porod

Neprečítaný príspevokod shira » 12 Máj 2012, 07:23

ako zasahuje epiduralna anestézia do dojčenia?
Obrázok užívateľa
shira
 
Príspevky: 1916
Registrovaný: 22 Mar 2011, 21:55
Bydlisko: NM
Počet detí: 2
1. dieťa: Tomáško
Rokov: 13 rokov, 3 mesiace, 5 dní
2. dieťa: Lukáško
Rokov: 9 rokov, 8 mesiacov, 27 dní
Môj status: Čo vyžaruješ, to priťahuješ :-)

Re: Normalny porod

Neprečítaný príspevokod Klemka » 12 Máj 2012, 08:30

Shira, odporúčam Ti pozrieť si prezentáciu dr. Jacka Newmana zo stránok Mamily (sekcia http://www.mamila.sk/pre-poradkyne/prez ... o-dojceni/). Epidurálna anestézia ako taká prináša riziká, že sa pôrod skomplikuje a bude potrebné použiť rôzne zásahy, ktoré sú v tej prezentácii prediskutované ako rizikové pre dojčenie (najmä použitie oxytocínu, intravenózne podanie tekutín, nástrih, skomplikovanie pôrodu natoľko, že je potrebné použiť kliešte, vákuový extraktor alebo až cisársky rez so všetkými rizikami pre dojčenie, ktoré sú s tým spojené).
Okrem toho však epidurálna anestézia sama o sebe prináša riziká (vyplýva to napr. zo štúdie na 1280 ženách z Austrálie):
- ženy, ktoré rodia s epidurálnou anestéziou majú viac problémov s dojčením v prvých dňoch, dojčia menej výlučne a kratšie v zmysle celkovej dĺžky dojčenia - jedným z dôvodov, prečo to tak je, je aj to, že dieťa má vplyvom analgetík 8-23 hodín po pôrode oslabený sací reflex, čo býva niekedy spojené aj s averziou fyzického kontaktu
- analgetiká potláčajú vrchol oxytocínu - receptory sú znecitlivené aj po odoznení analgézie - z toho vyplýva ťažšie naväzovanie sa matky na dieťa, absencia radosti, nadšenia z narodenia dieťatka
- analgetiká potláčajú tvorbu betaendorfínu, ktorý okrem toho, že je hormónom radosti uľahčuje vylučovanie hormónu prolaktínu dôležitého pre dojčenie
- analgetiká potláčajú hladiny noradrenalínu - toto spôsobuje absenciu materského správania po pôrode, matky popisujú starostlivosť o dieťa ako namáhavú, je väčšia tendencia "odkladať" dieťa na novorodenecké oddelenie, matka má pocit nekompetentnosti, strachu
Klemka
 
Príspevky: 1363
Registrovaný: 22 Mar 2011, 09:46
Počet detí: 1

Re: Normalny porod

Neprečítaný príspevokod JankaMich » 13 Máj 2012, 01:08

Pediatricka u nas v porodnici sa vyjadrila, ze velmi dobre rozpozna deti matiek, ktore mali/nemali epidural. Takze to rozhodne nie je len teoria, ale i prax.
JankaMich
 
Príspevky: 1614
Registrovaný: 14 Apr 2011, 00:42
Bydlisko: Drahovce (Piešťany)
Počet detí: 3
1. dieťa: Olinka
Rokov: 22 rokov, 4 mesiace, 19 dní
2. dieťa: Jajka
Rokov: 18 rokov, 4 mesiace, 12 dní
3. dieťa: Katuska
Rokov: 15 rokov, 13 dní
Môj status: ako poradkyňa pri dojčení rada pomáham využívať materský inštinkt

Re: Normalny porod

Neprečítaný príspevokod shira » 13 Máj 2012, 08:45

pýtam sa preto, lebo epidurál som mala, a bez srandy-keby nie toho, tak naozaj neporodím a skončím cisárskym. bola to neskutočná úľava a až vtedy sa konečne porod pohol ďalej. mala som následne oxitocín aj nástrih, ale už mi to bolo jedno. strašne som sa tešla na malého, bola som tam s mužom a mali sme dobrú náladu, veľa sme sa nasmiali... malého mi dali na brucho, bolo to úžasné- je to jeden z hlavných momentov, pre ktorý chcem ďalšie dieťa- práve ten pôrod a pocit po ňom. nemám z pôrodu traumu, práve naopak, pamätám si to, ako naj životný zážitok. Tomáško, to bola láska na prvý pohľad :love: čo sa týka malého- samoprisatie nebolo, malý len pozeral okolo seba, neplakal, bol akoby zvedavý..ale ked ho išli pomerať a obliecť, doniesli ho hned naspäť a už spal. potom väčšinou iba spal :o zhruba tak, ako sa to tam píše, tých 24 hod neviem ani či sa dojčil- ale ja som ho prikladala čo najviac- aj ked už od začiatku zle. neviem, či za ten čas, čo nebol so mnou- prvú noc, či mu dali fľašu- ale na čo by mu ju dávali? takže na základe epidurálu mohlo byť zlé prisatie, alebo čiste moja chyba-zlé priloženie? alebo zhoda okolností. keby som nedostala kontakt na lp, nedojčím, odsávavam... akurát, čo môžem prehlásiť, že pôrod nbez epidurálu som nezvládla a keby to znovu prebiehalo takto dlho a bolestivo bez otvárania, zase by som si dala epidurál (išla som tam s tým, že nijaké zásahy nechcem!) teraz už to vidím ináč, fakt mi to prišlo ako neúnosná bolesť :cry: chcem si dohodnúť dulu, ak bude nejaké "nabudúce", a skúsim, kolko dokáže psychika.
Obrázok užívateľa
shira
 
Príspevky: 1916
Registrovaný: 22 Mar 2011, 21:55
Bydlisko: NM
Počet detí: 2
1. dieťa: Tomáško
Rokov: 13 rokov, 3 mesiace, 5 dní
2. dieťa: Lukáško
Rokov: 9 rokov, 8 mesiacov, 27 dní
Môj status: Čo vyžaruješ, to priťahuješ :-)

Re: Normalny porod

Neprečítaný príspevokod tina » 13 Máj 2012, 10:19

psychika dokaze asi fakt vela...syn sa mi narodil velmi rychlo a so znesitelnou davkou bolesti, celkovo som bola velmi dobre naladena, az v euforii, kontrakcie velmi caste ale nepravidelne sa mi zdali lahko predychatelne, stale som odkladala odchod do porodnice, neverila som, ze by som mohla byt tak blizko porodu, kym mi to neoznamili na prijme. Potom vdaka nemocnicnym praktikam hlavne priputaniu noh do strmenov a jednej otravenej arogantnej sestricke, sa to zastavilo, tak pomahali nasilu, az z toho bolo poranenie, ktore este stale citim. Doteraz myslim, ze keby som ostala este chvilu doma, tak porodim mozno normalne, s normalnymi tlakmi co porodu pomahaju....
pri prvom porode (mrtveho dietata) som zazila ukrutnu dovtedy nepredstavitelnu bolest, mozno aj vdaka umelemu oxitocinu a bez epiduralky, takze viem porovnat a chapem, ak vsetko vtedy padne a zena siahne po hocicom, co jej to pomoze vydrzat, aj ked by to malo trochu uskodit dojceniu.
tina
 
Príspevky: 470
Registrovaný: 25 Mar 2011, 11:29
Počet detí: 0

Re: Normalny porod

Neprečítaný príspevokod Klemka » 13 Máj 2012, 18:53

Shira, napísala si príbeh o svojich začiatkoch dojčenia, z ktorého si pamätám, že Tomáško bol po pôrode spavý a neuskutočnilo sa kvôli tomu prvé prisatie, že Ťa už na druhý deň boleli bradavky, že bolo potrebné dokrmovanie... je dôležité vedieť, že nesprávne prisatie je jedným z vedľajších účinkov podania epidurálnej analgézie. Samozrejme, že na nesprávnom prisatí sa podieľajú aj iné rizikové faktory, ťažko je povedať, ktoré všetky zasahovali do dojčenia u Vás. A zmysel pravdepodobne nemá pátrať po tom, čo sa stalo zle, ale skôr po tom, čo môže ovplyvniť to, aby to nabudúce malo väčšie šance byť menej komplikované. A keďže dôležitým faktorom toho, aby sa bábätko prisávalo správne hneď od začiatku je okrem toho, čo môžeme ovplvniť po pôrode (teda samoprisatie, kontakt koža na kožu aj na oddelení šestonedelia, dojčenie na požiadanie a nepoužívanie umelých náhrad prsníka) aj to, čo sa deje pri samotnom pôrode, je dobré vedieť, že v rámci pôrodu takisto existujú odporúčania (napr. odporúčania Svetovej zdravotníckej organizácie pre fyziologický pôrod nízkorizikovej rodičky), ktoré ovplvyňujú to, ako pôrod prebieha a nakoľko bolestivo ho rodička vníma. Samozrejme, že pre matku, ktorá trpí neznesiteľnými bolesťami, je úplne jedno, či EDA zasahuje do dojčenia, keď niečo neznesiteľné bolí, človeku je fuk, či môže alebo nemôže EDA niečo skomplikovať. Rešpektovaním odporúčaní WHO pre pôrod sa ale môže dať predísť tomu, aby bola bolesť pri pôrode neznesiteľná.
Klemka
 
Príspevky: 1363
Registrovaný: 22 Mar 2011, 09:46
Počet detí: 1

Re: Normalny porod

Neprečítaný príspevokod JankaMich » 13 Máj 2012, 22:51

Skusenosti su rozne, ale faktom je, ze po vacsom zavadzani EDA v poslednych par rokoch stupol zaroven i pocet sekcii, ktory sa dnez uz pomaly splha ku 40%. Je to sposobene tym, ze po podani EDA akoby poklesla vlastna vnutorna sila (ta bolest pri kontrakciach vlastne usmernuje mamicku co ma robit a burcuje v nej sily).

Zhodou okolnosti som bola pri jednom porode so samoprisatim (zatial aj mojom poslednom ;) ), kde mamicka EDA odmietla. Posledna faza, kedy uz mamicka bola na porodnom stole, trvala velmi dlho - mozno aj 4 hodiny. Nie a nie prekrocit tu poslednu hranicu. Nakoniec vsak mamicka pozbierala posledne sily a vsetko sa uspesne skoncilo - aj s peknym samoprisatim. Som si skoro viac nez ista, ze ak by tu EDA mala, tak tie sily na vytlacenie nepozbiera a skonci sekciou.

V tvojom pripade Shira je kazdopadne super, ze mas na porod pozitivne spomienky. Tak by to malo byt pri kazdej mamicke :love: .

Mimochodm, mozte si pozriet: http://www.24hod.sk/mamy-by-zmenili-pri ... 94638.html
JankaMich
 
Príspevky: 1614
Registrovaný: 14 Apr 2011, 00:42
Bydlisko: Drahovce (Piešťany)
Počet detí: 3
1. dieťa: Olinka
Rokov: 22 rokov, 4 mesiace, 19 dní
2. dieťa: Jajka
Rokov: 18 rokov, 4 mesiace, 12 dní
3. dieťa: Katuska
Rokov: 15 rokov, 13 dní
Môj status: ako poradkyňa pri dojčení rada pomáham využívať materský inštinkt

Re: Normalny porod

Neprečítaný príspevokod JankaMich » 13 Máj 2012, 23:43

Nocna pyramida o dojceni, v 36 minute o EDA: http://www.google.com/url?sa=D&q=http:/ ... e3zovSav7g

Majka Kopcikova nie je clenom Mamily, to pre info.
JankaMich
 
Príspevky: 1614
Registrovaný: 14 Apr 2011, 00:42
Bydlisko: Drahovce (Piešťany)
Počet detí: 3
1. dieťa: Olinka
Rokov: 22 rokov, 4 mesiace, 19 dní
2. dieťa: Jajka
Rokov: 18 rokov, 4 mesiace, 12 dní
3. dieťa: Katuska
Rokov: 15 rokov, 13 dní
Môj status: ako poradkyňa pri dojčení rada pomáham využívať materský inštinkt

Re: Normalny porod

Neprečítaný príspevokod tina » 14 Máj 2012, 20:23

pozrela som tie odporucania WHO aj inych org. k prirodzenemu porodu - nic z toho nebolo! a vraj BFH... nabuduce uz neurobim taku hlupost: posluchnut druheho, ze mam tlacit, aj ked este necitim ziadne nutkanie na tlacenie! :) a nahodou nepoznate niekto porodnika v Kosiciach, ktory by ochotne dodrzal tie odporucania?
tina
 
Príspevky: 470
Registrovaný: 25 Mar 2011, 11:29
Počet detí: 0

Re: Normalny porod

Neprečítaný príspevokod shira » 14 Máj 2012, 21:11

JankaMich píše: Skusenosti su rozne, ale faktom je, ze po vacsom zavadzani EDA v poslednych par rokoch stupol zaroven i pocet sekcii, ktory sa dnez uz pomaly splha ku 40%. Je to sposobene tym, ze po podani EDA akoby poklesla vlastna vnutorna sila (ta bolest pri kontrakciach vlastne usmernuje mamicku co ma robit a burcuje v nej sily).

mne odmietli dať EDA, kým som nebola otvorená na 4 cm, nech som ako prosila. u mňa bolesť pri kontrakciách neburcovala sily, ale sposobila úplnú rezignáciu, odmietala som spolupracovať, predýchavať kontrakcie, naopak, bránila som sa tomu, bola som v jednom kŕči, vedela som, že ak sa neuvolním, nepojde to, ale nedokázala som v podstate nič, jediné, čo som chcela, mať to už za sebou - lenže to proste nešlo a ja som už bola načisto zúfalá. ako náhle som dostala EDA začala som spolupracovať, počúvať PA, za hodinu som bola otvorená na 8 cm, kontrakcie som cítila, za 2 hod som mala malého pri sebe. Bol utlmený, spavý, neprisal sa na sále. Som rada, že sme to nakoniec s dojčením takto dobojovali. Chcela by som zažiť aj normálny pôrod bez zásahov, ale ja nedokážem uveriť tomu, že to ide, kým to nezažijem na vlastnej koži. príbehy iných ma vôbec nepresvedčili, poznám ženy, čo ledva došli do pôrodnice a len prebehli pôrodnou sálou, bez duly, psychoprípravy atď. proste to tak majú, a niekto to tak nemá. Ak nezažijem na vlastnej koži, neuverím... Pozitívny zážitok mám, lebo som pozitívny človek, ja proste zlé veci neriešim- pohľadom na Tomáška bola preč všetka bolesť, všetko zabudnuté, veľmi ma trápilo že som pozašívaná, to fakt bolelo. keby nie toho, ani neviem že som rodila, porodnica super, všetko super. Neviem prečo, ale veľmi túžim po ďalšom dieťati a na pôrod sa vyslovene teším. chcem to skúsiť iným spôsobom, aj ked si myslím, že ked pojde do tuhého, zase budú moje zásady niekde... :o
Obrázok užívateľa
shira
 
Príspevky: 1916
Registrovaný: 22 Mar 2011, 21:55
Bydlisko: NM
Počet detí: 2
1. dieťa: Tomáško
Rokov: 13 rokov, 3 mesiace, 5 dní
2. dieťa: Lukáško
Rokov: 9 rokov, 8 mesiacov, 27 dní
Môj status: Čo vyžaruješ, to priťahuješ :-)

Re: Normalny porod

Neprečítaný príspevokod JankaMich » 14 Máj 2012, 21:32

Myslim, ze vacsina z nas tu by rada prezila porod co najprirodzenejsie. Ale v dnesnych podmienkach, kde zena porodi inde ako sa porod zacne, je to dost problematicke. Ono uz len samotny prichod do porodnice je stresujuca zalezitost, ktora porod dokaze zastavit. A co potom to vsetko ostatne - kludne prostredie, pritmie, porodna baba (dnes zdravotny personal) - jednoducho vsetko, aby sa nastavajuca mamina dokazala ponorit do seba a sustredit sa len na prichod noveho cloviecika? Ja dufam, ze aspon mojim dceram sa to podari :) .
JankaMich
 
Príspevky: 1614
Registrovaný: 14 Apr 2011, 00:42
Bydlisko: Drahovce (Piešťany)
Počet detí: 3
1. dieťa: Olinka
Rokov: 22 rokov, 4 mesiace, 19 dní
2. dieťa: Jajka
Rokov: 18 rokov, 4 mesiace, 12 dní
3. dieťa: Katuska
Rokov: 15 rokov, 13 dní
Môj status: ako poradkyňa pri dojčení rada pomáham využívať materský inštinkt

Re: Normalny porod

Neprečítaný príspevokod shira » 14 Máj 2012, 21:38

my sme šli do porodnice velmi skoro a do rána sa kontrakcie zastavili. nechali ma už tam, že ono sa to určite zase rozbehne (manžela poslai po vyšetrení preč :x ). rozbehlo sa vždy na noc a na ostro až na 3.noc. doma som bola počas kontrakcií vo veľkom strese, nevedela som posúdiť, či tie kontrakcie, čo mám, sú už "tie". ked si predstavím, že namiesto toho, aby som ja musela ísť niekam (s vystresovaným manželom za volantom,ktorý, kebyže ho neupozorním, aby spomalil, by išiel hádam 200), by niekto prišiel k nám domov, aby ma uistil, že všetko je v poriadku a aby mi pomohol, to by bola krásna predstava :)
Obrázok užívateľa
shira
 
Príspevky: 1916
Registrovaný: 22 Mar 2011, 21:55
Bydlisko: NM
Počet detí: 2
1. dieťa: Tomáško
Rokov: 13 rokov, 3 mesiace, 5 dní
2. dieťa: Lukáško
Rokov: 9 rokov, 8 mesiacov, 27 dní
Môj status: Čo vyžaruješ, to priťahuješ :-)

Re: Normalny porod

Neprečítaný príspevokod magdal » 14 Máj 2012, 21:42

tina píše:pozrela som tie odporucania WHO aj inych org. k prirodzenemu porodu - nic z toho nebolo! a vraj BFH... nabuduce uz neurobim taku hlupost: posluchnut druheho, ze mam tlacit, aj ked este necitim ziadne nutkanie na tlacenie! :) a nahodou nepoznate niekto porodnika v Kosiciach, ktory by ochotne dodrzal tie odporucania?



kamaratka rodila pred mesiacom v novej nemocnici v KE, rodila v polohe ako v drepe aj tak sa daju nastavit nove porod, kresla...
nenastrihli ju.... vedela presne co si praje a musela sa hajit.... nejde to len tak automaticky a lahko, ale da sa... cochvila bude jej pribeh na stranke
http://www.zenskekruhy.sk/tehulky/porodne-pribehy
Obrázok užívateľa
magdal
 
Príspevky: 203
Registrovaný: 16 Nov 2011, 21:29
Počet detí: 0
1. dieťa: prve
2. dieťa: druhe
3. dieťa: tretie
Môj status: *rozmýšľať srdcom a cítiť rozumom *

Re: Normalny porod

Neprečítaný príspevokod magdal » 14 Máj 2012, 21:44

Obrázok užívateľa
magdal
 
Príspevky: 203
Registrovaný: 16 Nov 2011, 21:29
Počet detí: 0
1. dieťa: prve
2. dieťa: druhe
3. dieťa: tretie
Môj status: *rozmýšľať srdcom a cítiť rozumom *

Re: Normalny porod

Neprečítaný príspevokod magdal » 14 Máj 2012, 21:52

Obrázok užívateľa
magdal
 
Príspevky: 203
Registrovaný: 16 Nov 2011, 21:29
Počet detí: 0
1. dieťa: prve
2. dieťa: druhe
3. dieťa: tretie
Môj status: *rozmýšľať srdcom a cítiť rozumom *

Re: Normalny porod

Neprečítaný príspevokod JankaMich » 14 Máj 2012, 22:55

Tak to bolo naozaj pekne a smutne pravdive.
JankaMich
 
Príspevky: 1614
Registrovaný: 14 Apr 2011, 00:42
Bydlisko: Drahovce (Piešťany)
Počet detí: 3
1. dieťa: Olinka
Rokov: 22 rokov, 4 mesiace, 19 dní
2. dieťa: Jajka
Rokov: 18 rokov, 4 mesiace, 12 dní
3. dieťa: Katuska
Rokov: 15 rokov, 13 dní
Môj status: ako poradkyňa pri dojčení rada pomáham využívať materský inštinkt

Re: Normalny porod

Neprečítaný príspevokod magdal » 18 Máj 2012, 08:42

Obrázok užívateľa
magdal
 
Príspevky: 203
Registrovaný: 16 Nov 2011, 21:29
Počet detí: 0
1. dieťa: prve
2. dieťa: druhe
3. dieťa: tretie
Môj status: *rozmýšľať srdcom a cítiť rozumom *

Re: Normalny porod

Neprečítaný príspevokod vejula » 19 Máj 2012, 10:12

magdal, viem že si zo žiliny. Vedela by si mi poradiť, čo spraviť, ako kde a s kym rodiť ak chcem mať čo najväčšiu pravdepodobnosť rodiť normalne, kedže som už po jednej sekcii? Môj gynekolog je mudr. Paučin. Aj rozmyšlam, že si ho zazmluvnim. Hovoril mi, že ma nepošle automaticky na druhy cisarsky. Ale dodal, že ak to ku termiu ešte nebude vyzerať na rozbeh, tak mi naplanuje SC aby som neprenašala. Tak teraz neviem, čo robiť. Podla mna by ma odrodil prirodzene ale len za velmi idealnych podmienok
Obrázok užívateľa
vejula
 
Príspevky: 841
Registrovaný: 29 Máj 2011, 10:14
Bydlisko: žilina
Počet detí: 0
1. dieťa: Dominik
Rokov: 13 rokov, 11 mesiacov, 19 dní
2. dieťa: kristinka
Rokov: 11 rokov, 4 mesiace, 24 dní
Môj status: nieje nič krajšie ako byť mamičkou

Re: Normalny porod

Neprečítaný príspevokod vejula » 19 Máj 2012, 10:21

A ešte som chcela dodať, že doma rodiť nechcem, teda bojim sa po tom cisarskom a hlavne môj manžel by s tym nesuhlasil za žiadnych okolností.
Obrázok užívateľa
vejula
 
Príspevky: 841
Registrovaný: 29 Máj 2011, 10:14
Bydlisko: žilina
Počet detí: 0
1. dieťa: Dominik
Rokov: 13 rokov, 11 mesiacov, 19 dní
2. dieťa: kristinka
Rokov: 11 rokov, 4 mesiace, 24 dní
Môj status: nieje nič krajšie ako byť mamičkou

Re: Normalny porod

Neprečítaný príspevokod magdal » 20 Máj 2012, 18:16

vejula píše:magdal, viem že si zo žiliny. Vedela by si mi poradiť, čo spraviť, ako kde a s kym rodiť ak chcem mať čo najväčšiu pravdepodobnosť rodiť normalne, kedže som už po jednej sekcii? Môj gynekolog je mudr. Paučin. Aj rozmyšlam, že si ho zazmluvnim. Hovoril mi, že ma nepošle automaticky na druhy cisarsky. Ale dodal, že ak to ku termiu ešte nebude vyzerať na rozbeh, tak mi naplanuje SC aby som neprenašala. Tak teraz neviem, čo robiť. Podla mna by ma odrodil prirodzene ale len za velmi idealnych podmienok


myslím,že aj tovja kamaratka R..., (vieš ktorá), rieči to isté ako Ty.
Viem, napr. že v Trenčíne sa dosť snažia o prirodzené pôrody a aj po cisárskom neposielajú ženu hneď na cisársky. Ťažko sa mi radí, nezažila som to. Paučina poznám chodila som k nemu a mám ho rada , posielam mu aj mailom zaujímavé info občas , napr, priloženie bábútka po cisárskom reze... DAlsia kamozka z blizkosti Za, prve cisarskym druhe prirodzene, rodila oba razy v BS.
na webe sú aj videa žien ,doknca jednej kt. dva krát rodila cisárskym a tretí krát prirodzene.
Teraz chodím k Wallenfelsovi,,,, možno by som svoj stav keby som na tvojom mieste preknzultovala ešte s ďaším lekárom... ja osobne práve s Wallenfelsom, čítal aj skriptá Aby porod nebolel, je za prirodzené veci...kamarátka až z BA zašla za ním poradiť sa.
Nastastie moje deti sa narodili v termine a pred terminom, takze som nikdy nemusela robit starosti s prenasanim.
Vyjasni si konkretne obavy...co chces, coho sa bojis,,, comu vlastne veris, pocuvaj sa,ake pocity ti pridu...a zistuj...osobne neverim tomu,ze by tolkym zenam hrozilo pretrhnutie jazvy a ze by nemohli rodit prirodzene.
pridi ak mozes na besedu, popytame sa aj PA, ake ma za tie roky skusenosti....
Obrázok užívateľa
magdal
 
Príspevky: 203
Registrovaný: 16 Nov 2011, 21:29
Počet detí: 0
1. dieťa: prve
2. dieťa: druhe
3. dieťa: tretie
Môj status: *rozmýšľať srdcom a cítiť rozumom *

Re: Normalny porod

Neprečítaný príspevokod tina » 22 Máj 2012, 17:38

odkedy som bola na seminary s Luciou Groverovou, vrta mi v hlave myslienka, ze vydareny prirodzeny porod nezavisi (okrem stastia byt zdravou) len na pocite bezpecia a intimity, -ale ze zavisi aj na schopnosti akehosi stisenia, uvolnenia, ponorenia do seba, schopnosti pocuvat svoje telo, jeho signaly a moznosti spolupracovat s nimi. Byt proste v hladine, ktorej opakom je racionalna verbalna komunikacia. Toto je vsak v dnesnych porodniciach upne bagatelizovane a ignorovane. Kamaratka medicka mi vysvetlila, ze nemozno to nechat na zenu, a ze lekar je lekar, nie psycholog.
Zda sa, ze dost vela ludi dnes zacina ignorovat tento system. Nikdy ma napriklad nenapadlo, ze domaci porod by nemusel byt rizikovejsi, ako porod v nemocnici. Fakt je, ze rodicka uprostred rozbehnuteho porodneho procesu cestuje - vymeni domace intimne miesto za to nemocnicne verejne a chladne - miesto oxitocinu adrenalin, porodny proces sa skomplikuje, spomali ci zastavi... Zenu "rodi" lekar, on diktuje, co ma kedy urobit, zena si moze svoje potreby, pocity ci impulzy strcit, ide predsa o zivot. (a kto by ho dal vsanc ? hoci nechat to na prirodny vyber je to najlepsie)
Aj zvierata sa potrebuju utiahnut pri porode, vsetci to vedia, ze samicu rusia cudzi okukavaci, napriek tomu chovatelia stale chodia obzerat kravu, ci uz nahodou nezacina rodit, a ked zacne vyrusuju ju, az ju tak vystresuju, ze to nejde a nejde, az treba teliatko nakoniec tahat von lanom za pomoci auta. Uz sa vie, ze asistovane porody u krav su rizikovejsie, napriek tomu su stale velmi oblubene.
tina
 
Príspevky: 470
Registrovaný: 25 Mar 2011, 11:29
Počet detí: 0

Re: Normalny porod

Neprečítaný príspevokod magdal » 22 Máj 2012, 18:18

tina píše:odkedy som bola na seminary s Luciou Groverovou, vrta mi v hlave myslienka, ze vydareny prirodzeny porod nezavisi (okrem stastia byt zdravou) len na pocite bezpecia a intimity, -ale ze zavisi aj na schopnosti akehosi stisenia, uvolnenia, ponorenia do seba, schopnosti pocuvat svoje telo, jeho signaly a moznosti spolupracovat s nimi. Byt proste v hladine, ktorej opakom je racionalna verbalna komunikacia. Toto je vsak v dnesnych porodniciach upne bagatelizovane a ignorovane. Kamaratka medicka mi vysvetlila, ze nemozno to nechat na zenu, a ze lekar je lekar, nie psycholog.
Zda sa, ze dost vela ludi dnes zacina ignorovat tento system. Nikdy ma napriklad nenapadlo, ze domaci porod by nemusel byt rizikovejsi, ako porod v nemocnici. Fakt je, ze rodicka uprostred rozbehnuteho porodneho procesu cestuje - vymeni domace intimne miesto za to nemocnicne verejne a chladne - miesto oxitocinu adrenalin, porodny proces sa skomplikuje, spomali ci zastavi... Zenu "rodi" lekar, on diktuje, co ma kedy urobit, zena si moze svoje potreby, pocity ci impulzy strcit, ide predsa o zivot. (a kto by ho dal vsanc ? hoci nechat to na prirodny vyber je to najlepsie)
Aj zvierata sa potrebuju utiahnut pri porode, vsetci to vedia, ze samicu rusia cudzi okukavaci, napriek tomu chovatelia stale chodia obzerat kravu, ci uz nahodou nezacina rodit, a ked zacne vyrusuju ju, az ju tak vystresuju, ze to nejde a nejde, az treba teliatko nakoniec tahat von lanom za pomoci auta. Uz sa vie, ze asistovane porody u krav su rizikovejsie, napriek tomu su stale velmi oblubene.


je to tak, az doma som zazila to neasistovanie, az doma som mala casu kolko chcem,,, napr. pocit na tlacenie babatko som v porodnici nezazila, naozaj mi vadilo to riadene tlacenie, az teraz aj v knihach zistujem,ze zena moze byt otvorena na 10cm a popritom nemusi mat ihned pocit na tlacenie....
takze az doma som zazila ten pocit, tlak, ze sa nozaj uz inak nedalo,len pustat babatko, pri predoslich proodoch som bola nastrihnuta, teraz nie a nebola som poranena.
KEd vysla hlavicka, instiktivne som ju chytila a smiala sa, to bola taka sila a krasa,ze na to do smrti nezabudnem, nakoplo ma to este vacsou radostou a silou... bola tam taka chvilka a az potom vyslo telicko pir dalsiej kontrakcii...
mala som v plane rodit v istej polohe, co som si predstavovala v mysli, vyskusala som,ale pocas porodu mi nebola prijemna... naozaj netreba az tak v mysli spekulovat ,ze aka je dobra,,,len pocuvat telo...ono si vas nasmeruje.
Ked som to mohla zazit takto naozaj by som mala dost problem ist do proodnice, pretoze porod vnimam uz ako milovanie....samozrejme ked pocas tehotenstva a zdrav.stavu to tak zena vnima, ze kazda osoba kt.by vstupila do priestoru by ma rusila... toto naozaj nie je egosimus, ale maximalne vyspikovane citenie a zmysly,,,zena je prirodzene v inom stave vedomia, co sa casto zosmiesnuje.
Nie vsetci mozeme rodit doma, ci uz zdravotne alebo sa psychicky na to necitime (to sa neda len tak pozitivnym myslenim navodit, musite to niekde hlbsie citit,ze nemate strach, pretoze pocas porodu a aj pred sa vynori (moze) vsetko co nemame spravone)
osobne, keby cakam 4.babo, tak uz nemam strach z porodu, tej sily a deja, tesila by som sa na to... skor by som mala obavu, keby som mala ist do porodnice.
V spolocnosti a generaciami, vidim tolko zasiateho strachu a vedomia,ze zena nevie , nie je schopna sama porodit. TOto myslenie a hlavne hlboky pocit istoty, kym sa zmenia v kazdej zene.,,,,tak sa porod raz bude brat ako prirodzena vec, kt. je v rukach zeny a kt. vie ako porodit. (necha sa viest sama sebou a niecim vyssim)
teraz je to vnutorna praca kazdej zeny na sebe samej, aby nasla v sebe istotu.
Obrázok užívateľa
magdal
 
Príspevky: 203
Registrovaný: 16 Nov 2011, 21:29
Počet detí: 0
1. dieťa: prve
2. dieťa: druhe
3. dieťa: tretie
Môj status: *rozmýšľať srdcom a cítiť rozumom *

PredchádzajúciĎalší

Späť na Tehotenstvo a pôrod

Kto je on-line

Užívatelia prezerajúci fórum: Žiadny registrovaný užívateľ nie je prítomný a 11 hostia

cron