Eko-domácnosť

debata o všetkom a pre všetkých

Eko-domácnosť

Neprečítaný príspevokod luciole » 14 Feb 2012, 18:55

Mám 2 otázky ohľadne domácich, alebo teda moderne "eko" ;) prostriedkov do domácnosti. Tak mi napadlo, že by sa sem hodila aj téma, kde by sme si mohli zhromaždiť návody na všeličo, čím čistíme/umývame/perieme/...

My sa zatiaľ nijak zvlášť ekologicky nesprávame, ale rada by som to postupne zmenila :) Nedávno mi paulinaz dala vyskúšať sliz na pranie, keď domíňam prášky, tak skúsim zarobiť a prať v ňom, ale recept zatiaľ nemám, tak nemôžem napísať :mrgreen:

Teda k tým otázkam:
Vie mi, prosím, niekto poradiť, ako odstrániť vodný kameň z rýchlovarnej konvice pomocou kyseliny citrónovej? Viem, že väčšinou sa používa ocot, ale ten ja fakt neznášam :mrgreen: Zároveň ak sa nájde návod na aviváž tiež z kys. citrónovej, budem vďačná za návod, ako sa riedi a používa. Teraz máme drahú eko-aviváž a hádajte, aké je zloženie? Kyselina citrónová, len riadne predražená teda :twisted:
Obrázok užívateľa
luciole
 
Príspevky: 875
Registrovaný: 28 Jún 2011, 12:53
Bydlisko: Bratislava
Počet detí: 2
1. dieťa: Hanka
Rokov: 13 rokov, 19 dní
2. dieťa: Grétka
Rokov: 9 rokov, 7 mesiacov, 24 dní
Môj status: dojčenie je jedna z najúžasnejších vecí na materstve a na svete vôbec :)

Re: Eko-domácnosť

Neprečítaný príspevokod carodejnica » 14 Feb 2012, 20:34

Ahoj, ja používam ocot, ale spôsobom na studeno, nepreváram ho. Večer do kanvice nalejem ocot a ráno je krásna, čistá. Odpadáva smrad z vareného octu a zároveň sa (zrejme) nezničia kvasné baktérie, lebo ocot sa dá použiť donekonečna - nezneutralizuje sa. Mám ho v jednej fľaši a používam hádam ten istý už asi 2 roky. :)
Obrázok užívateľa
carodejnica
 
Príspevky: 584
Registrovaný: 22 Mar 2011, 17:37
Počet detí: 2
1. dieťa: Naďa
Rokov: 14 rokov, 9 mesiacov, 3 dni
2. dieťa: Matej
Rokov: 11 rokov, 7 mesiacov, 15 dní
Môj status: "Človek sa neutopí preto, lebo sa ponorí, ale preto, lebo zostane pod vodou."
Paolo Coelho

Re: Eko-domácnosť

Neprečítaný príspevokod shira » 14 Feb 2012, 23:08

Jejda toto som akurat vcera riesila.. Ja nie som tiez nejako extra eko, mam rada cistiace prostriedky ktore cistia same a vyzieraju spinu, lenze ked sa mi maly motapod nohami, nemozem pouzit ani savo ani pulirapid vkastne dokopy nic... Ja si volam dve baby co chodia upratat raz za cas poriadne a vtady sa vyparime z domu, aby sa malyniecoho nenadychal. Ale mam problem s vanou, maleho kupem kazdy den a ked dam do vody olejcek plus ho umyjem klasickym mydlom, co sa vyzraza na mydliny a nahodou este saskujem s bylinkovym odvarom, tak je hotova katastrofa vo vani, este to mastne upcha aj odtok. Ten odtok mame celkovo nejaky blby a voda odteka strasne pomaly. Takze aj ked vanu vydrhnem napr. Cifom, tak to nemam ako splachnut, stake sa to usadi na spodku, tym ze oomaly odteka. Tak to sprchujem stale dokolo a stale tam citim piesok. Neviem, co by som mohla pouzit, aby ani pripadne zvysky neuskodili malemu.
Obrázok užívateľa
shira
 
Príspevky: 1916
Registrovaný: 22 Mar 2011, 21:55
Bydlisko: NM
Počet detí: 2
1. dieťa: Tomáško
Rokov: 13 rokov, 3 mesiace, 5 dní
2. dieťa: Lukáško
Rokov: 9 rokov, 8 mesiacov, 27 dní
Môj status: Čo vyžaruješ, to priťahuješ :-)

Re: Eko-domácnosť

Neprečítaný príspevokod gabika78 » 15 Feb 2012, 11:36

shira... ocot :-D
Obrázok užívateľa
gabika78
 
Príspevky: 448
Registrovaný: 15 Apr 2011, 13:54
Počet detí: 2
1. dieťa: Martinko
Rokov: 13 rokov, 15 dní
2. dieťa: Romanko
Rokov: 10 rokov, 6 mesiacov
Môj status: Najväčšia liečivá sila je LÁSKA

Re: Eko-domácnosť

Neprečítaný príspevokod shira » 15 Feb 2012, 19:27

bleeeee, no asi to takto vyskúšam. no už aby skončili tieto blbé zimy a možem vyvetrať dokorán!
ja už nejaký čas uvažujem nad parným čističom. láka ma predstava, že netreba nijaké čistiace prostriedky a horúca para všetko pekne vyčistí a zároveň vydezinfikuje. to by bolo úžasné! obetovala by som aj tú počiatočnú investíciu (no samozrejme odtiaľ potiaľ). lenže nevyznám sa v tom a cenové relácie sú extrémne rôzne. akurát mám zistené, že ten z telešopingu je blbosť ( ó aké prekvapenie :lol: :lol: ) a tak uvažujem nad nejakým "serióznym". napísala som aj na modrú strechu ale tam je tá téma dosť mŕtva, ozval sa mi iba nejaký týpek, ktorého upodozrievam, že je obchodný zástupca danej veci, ktorú ponúka skoro za 2000e!. takže žiadne relevantné info :cry: je to pre mňa vysnená predstava vyčistiť a dezinfikovať všetko, čo ma napadne, iba s pomocou vody.
Obrázok užívateľa
shira
 
Príspevky: 1916
Registrovaný: 22 Mar 2011, 21:55
Bydlisko: NM
Počet detí: 2
1. dieťa: Tomáško
Rokov: 13 rokov, 3 mesiace, 5 dní
2. dieťa: Lukáško
Rokov: 9 rokov, 8 mesiacov, 27 dní
Môj status: Čo vyžaruješ, to priťahuješ :-)

Re: Eko-domácnosť

Neprečítaný príspevokod Norika » 15 Feb 2012, 22:27

ja som skusala vyrobit sliz....asi som nepouzila najlepsie ingrediencie a z tej hmoty co vznikla, mi bolo zle.....sak sliz :D takze viac neskusam,,...
Obrázok užívateľa
Norika
 
Príspevky: 1601
Registrovaný: 22 Mar 2011, 09:52
Bydlisko: Kežmarok
Počet detí: 1
1. dieťa: Janíčko
Rokov: 13 rokov, 6 mesiacov, 3 dni

Re: Eko-domácnosť

Neprečítaný príspevokod Anna » 16 Feb 2012, 09:38

Shira, mne bola v robote vyčistiť s parným čističom od Zepter/ tiež asi 2000 EUR/ všetky vertikálne žalúzie, radiátory a miesta, ktoré majú také nevyčistiteľné miesta a zákutia, išlo to dobre, vyzeralo to super, ale tá zriaďovacia cena...ale naozaj super ECO. Ale neviem si predstaviť, že by som s tým mala čistiť všetko, to by som robila týždeň, frekvencia pohybu ruky za minútu je určite efektívnejšia z časového pohľadu. ja v domácnosti už nejako nebazírujem na super poriadku napr. okná som umyla raz za rok- aj to moja mama, lebo furt hundre...ale naoko poriadok samozrejme udržiavam, stále si hovorím, že moja kamarátka v Španielsku býva na pobreží Stredozamného mora a keď je púštna búrka na Sahare, tak piesok majú ako mi sneh všade, na autách, oknách, v skriniach,....takže oni by sa doupratovali, radšej si život užívajú...zaviedli také vyzúvanie ako u nás, lebo jej manželovi sa to páčilo, ale vydržali cca dva týždne, takže toto je pohľad z inej strany...príkladov určite každí pozná dosť, takže tie poriadkudržiavajúce predsudky sú v našich rodinách odstrašujúce...späť k veci: tiež požívam všade ocot, podlahy, vane,...aj kvôli tomu, že malý sa drží vane a potom šup ruky do úst alebo zo zeme, ale rada sa nechám poučiť.
Anna
 
Príspevky: 389
Registrovaný: 23 Sep 2011, 21:50
Počet detí: 1
1. dieťa: Martin
Rokov: 13 rokov, 9 mesiacov, 2 dni

Re: Eko-domácnosť

Neprečítaný príspevokod paulinaz » 16 Feb 2012, 10:46

carodejnica to s tym octom a kanvicou super napad. ja som prevarala a vylievala...

recept na sliz: http://www.altermater.eu/altermater/5-N ... -na-pranie

recept na avivaz: http://www.altermater.eu/altermater/5-N ... py-a-triky

a kyselinu citronovu kde kupim? asi v potravinach co...?
Obrázok užívateľa
paulinaz
 
Príspevky: 107
Registrovaný: 04 Nov 2011, 17:32
Bydlisko: Bratislava
Počet detí: 1
1. dieťa: Tibor
Rokov: 12 rokov, 8 mesiacov, 5 dní

Re: Eko-domácnosť

Neprečítaný príspevokod paulinaz » 16 Feb 2012, 10:51

shira a teraz pozeram ze v tom druhom linku je aj tip ako na odpad bez octu... potom daj vediet ako to fungovalo. ;-)
Obrázok užívateľa
paulinaz
 
Príspevky: 107
Registrovaný: 04 Nov 2011, 17:32
Bydlisko: Bratislava
Počet detí: 1
1. dieťa: Tibor
Rokov: 12 rokov, 8 mesiacov, 5 dní

Re: Eko-domácnosť

Neprečítaný príspevokod luciole » 16 Feb 2012, 11:26

ja skusim kazdopadne ten citron :) kupit sa da urcite v potravinach a asi aj v drogeriach aspon tych, co pripominaju minulorezimove ;)

inak obkladacky necistim chemiou,ale iba mikrovlaknovou utierkou a nadherne sa lesknu, stiahne to z nich vsetok vodny kamen, len velmi zriedka ich prebehnem aj handrou s CIF-om

a najdu sa tu viaceri, co peru v slize? Perie to bez problemov biele aj farebne, prip. svetre, alebo jemnu bielizen periete v com?
Obrázok užívateľa
luciole
 
Príspevky: 875
Registrovaný: 28 Jún 2011, 12:53
Bydlisko: Bratislava
Počet detí: 2
1. dieťa: Hanka
Rokov: 13 rokov, 19 dní
2. dieťa: Grétka
Rokov: 9 rokov, 7 mesiacov, 24 dní
Môj status: dojčenie je jedna z najúžasnejších vecí na materstve a na svete vôbec :)

Re: Eko-domácnosť

Neprečítaný príspevokod luludi » 16 Feb 2012, 12:27

luciole: v slize periem svetle aj tmave, aj detske veci, aj bielizen, akurat na uteraky pouzivam pracie orechy - uteraky su potom take nadychanejsie.

z cistiacich prostriedkov pouzivam ekocistiace prostriedky, kt. kupujeme v DM drogerie, su malinko drahsie ako bezne cistiace prostriedky, ale vydrzia 2x tolko.

V ramci eko domacnosti u nas este funguju jednoduche pravidla: na nakup si berieme vlastne tasky z bavlny, ci vrecoviny, na ovocie a pecivo pouzivame tiez nase vrecuska z hodvabu, alebo tenuckej latky, kupujeme,co najmenej vyrobkov balenych v plastoch, triedime odpad a podobne :) taka klasika
Obrázok užívateľa
luludi
 
Príspevky: 274
Registrovaný: 22 Mar 2011, 10:01
Bydlisko: Bratislava
Počet detí: 1
1. dieťa: Richard
Rokov: 13 rokov, 8 mesiacov, 17 dní
2. dieťa: Milota
Rokov: 11 rokov, 5 mesiacov, 24 dní
Môj status: Sú len dva trvalé odkazy, ktoré môžeme dať našim deťom – jedným
sú korene, druhým krídla.

Hodding S. Carter

Re: Eko-domácnosť

Neprečítaný príspevokod tina » 16 Feb 2012, 12:39

ja som posledne roky uplne prehodnotila pojem cistoty, kedze imunitny system ak sa ma zdravo vyvijat, musi sa stretavat s prirodzenou spinou v normalnej miere, obavanou necistotou by mali byt skor nove umele latky , ktorymi sme zamoreni… testy sa sice robia, ale ktovie ako… nik nevie o tychto neprirodzenych(- v zmysle: clovek sa k nim nemal cas evolucne prisposobit) latkach z potravin, kozmetiky, ovzdusia , ako reaguju dokopy, co sa vlastne deje, ked sa ich ucinky v organizme scitaju… ja som radsej opatrna
na skvrny je velmi dobre jadrove/zlcove mydlo, mydlový sliz(ak nestaci pracia ucinnost) mozno kombinovat s praskom podla stupna znecistenia, aj to je lepsie ako nic... na riad ak treba silnejsi odmastovac, pouzivam Frosch,zatial som nenasla lepsiu lacnejsiu alternativu. miesto prasku na prihoreny riad je velmi dobry popol-ten dobre prehoreny jemny zospodu pahreby,len treba mat osobitnu spongiu nan, lebo sa tazko odpiera, dobrou alternativou je praskova soda, hlavne v kupelni… ocot je super na mydlove vapenne usazeniny,len skoda ze smrdi, ale nasla som recepty na kadeco, no este som nenasla cas odskusat…
tina
 
Príspevky: 470
Registrovaný: 25 Mar 2011, 11:29
Počet detí: 0

Re: Eko-domácnosť

Neprečítaný príspevokod tina » 16 Feb 2012, 12:52

ja jemnu bielizen periem v tom co seba :) , teda v obycajnom prirodnom mydle, napr.olivovom a preplachnem vo vode s kys.citronovou, ale mozno je aj iny lepsi sposob...
napr. co sa tyka vlasov som po niekolkych neuspechoch s jadrovym mydlom a citronom kupila z dm jeden eco sampon, ani nebol ovela drahsi ako bezne...z vlasov slamu mat nemienim
tina
 
Príspevky: 470
Registrovaný: 25 Mar 2011, 11:29
Počet detí: 0

Re: Eko-domácnosť

Neprečítaný príspevokod didulka » 16 Feb 2012, 13:07

Ja periem v pracich orechoch. Skvrny sucham Sonett mydlom. Teraz je novinka, biele mydlo. Odstrani aj cucoriedky. K bielemu pradlu pridavam aktivny kyslik.
Chemiu do domacnosti pouzivam tiez z orechov, maximalne pripravky Ecover z DM-ky.
Este musim minut sajrajt do mycky a objednam pripravky do umyvacky z pracich orechov.
Snazim sa o eko domacnost.
Obrázok užívateľa
didulka
 
Príspevky: 475
Registrovaný: 22 Mar 2011, 12:13
Bydlisko: Bratislava
Počet detí: 1

Re: Eko-domácnosť

Neprečítaný príspevokod Anna » 16 Feb 2012, 13:58

Paulinaz, super tip.Niekto sa pýtal na kys. citrónovú, tú určite majú vo všetkých potravinách.Ja som tiež ocot prevárala nielen v kanvici, ale aj v parnom hrnci a samozrejme vylievala, takže super rada...
Anna
 
Príspevky: 389
Registrovaný: 23 Sep 2011, 21:50
Počet detí: 1
1. dieťa: Martin
Rokov: 13 rokov, 9 mesiacov, 2 dni

Re: Eko-domácnosť

Neprečítaný príspevokod tina » 17 Feb 2012, 13:34

recept na tekute mydlo na umyvanie riadu- http://evikevik.blogspot.com/2012/01/10 ... en-na.html
aj na kozmetiku, keby niekto nevedel co s casom :)
tina
 
Príspevky: 470
Registrovaný: 25 Mar 2011, 11:29
Počet detí: 0

Re: Eko-domácnosť

Neprečítaný príspevokod shira » 17 Feb 2012, 18:17

Takze uz len kupit poriadne velke balenie kyseliny citronovej.
Obrázok užívateľa
shira
 
Príspevky: 1916
Registrovaný: 22 Mar 2011, 21:55
Bydlisko: NM
Počet detí: 2
1. dieťa: Tomáško
Rokov: 13 rokov, 3 mesiace, 5 dní
2. dieťa: Lukáško
Rokov: 9 rokov, 8 mesiacov, 27 dní
Môj status: Čo vyžaruješ, to priťahuješ :-)

Re: Eko-domácnosť

Neprečítaný príspevokod Anna » 18 Feb 2012, 10:26

No tak dievčatá, ja žasnem nad receptami...ale kde nájsť toľko času, ja som už švagrinú poverila pečením chleba , keby som tak svokru a mamu presvedčila na výrobu ostatných "slizov", mama je v pohode, moderný človek, tak dúfam, že to pre mňa urobí...
Anna
 
Príspevky: 389
Registrovaný: 23 Sep 2011, 21:50
Počet detí: 1
1. dieťa: Martin
Rokov: 13 rokov, 9 mesiacov, 2 dni

Re: Eko-domácnosť

Neprečítaný príspevokod paulinaz » 18 Feb 2012, 11:45

anna vyhod televizor. ani nebudes vediet co s tolkym casom od radosti ;-)
Obrázok užívateľa
paulinaz
 
Príspevky: 107
Registrovaný: 04 Nov 2011, 17:32
Bydlisko: Bratislava
Počet detí: 1
1. dieťa: Tibor
Rokov: 12 rokov, 8 mesiacov, 5 dní

Re: Eko-domácnosť

Neprečítaný príspevokod Anna » 18 Feb 2012, 16:01

No ja televízor, tedy my,ani nepozeráme, už dva mesiace máme odhlásenú aj káblovku...len ja mám také náročné dieťa- veľa nepospí a veľa potrebuje...veľa chodíme aj vonku...a vo voľnom čase rada čítam/ knihy/, preto nestíham všetko, ale som aj takpovediac moták, takže veľa času zmárnim neefektívnosťou.
Anna
 
Príspevky: 389
Registrovaný: 23 Sep 2011, 21:50
Počet detí: 1
1. dieťa: Martin
Rokov: 13 rokov, 9 mesiacov, 2 dni

Re: Eko-domácnosť

Neprečítaný príspevokod janka » 20 Feb 2012, 17:37

Neviem, s tymi mydlovymi orechami to vyzera tak vselijako. Od kamaratky mojej sestry, ktora je velmi pro-eko a teda pouziva namiesto prasku na pranie mydlove orechy, viem, ze pradlo z nich casom zajde do hneda. A potom som aj na webe nasla taketo testy, celkom ma zaskocili:

http://www.novinky.cz/ekonomika/257254- ... -vode.html
http://ekolist.cz/cz/zelena-domacnost/r ... -pul-sveta
http://www.ptacek.name/Zachyceno-v-letu ... rasek.html

ze nie su lepsie nez cista voda, dokonca horsie, lebo pradlo na rozdiel od cistej vody zafarbia (vsak same su hnede). Ked sa k tomu prida, ze sa dovazaju cez pol zemegule, tak to uz tak ekologicky neznie.

Dalsi eko-mytus (to uz trochu odbocujem, pardon) je vraj uzasna ekologickost bambusovych textilii. Je to sice prirodny material, ale vacsinou sa z neho najprv vyraba akasi bambusova viskoza a az z nej textil, no a pri tej viskoze sa vraj pouzivaju kvanta dost agresivnych kyselin, ktore predstavuju velku ekologicku zataz. Tak neviem, ale je fakt, ze je to naozaj velmi prijemny material.
janka
 
Príspevky: 668
Registrovaný: 22 Mar 2011, 23:05
Počet detí: 0

Re: Eko-domácnosť

Neprečítaný príspevokod jjjulia » 20 Feb 2012, 17:47

Janka presne, minule som tiez hodila clanok o pracich orechoch do temy pranie plienok,ale nikto na to nereagoval... ja mam z tych vsetkych eko vyrobkov a prostriedkov zmiesane pocity- niekedy sa mi zda, ze je to zase len dalsi sposob ako zarobit na ludoch... ale samozrejme niektore pripravky mozu byt dobre... inak tiez kamaratka si kupila tu praciu gulu a vravela, ze nestoji uplne za nic, ze sa jej sice myslienka byt eko paci,ale ze ta gula veru nevyperie nic...
nuz ale sto ludi, sto nazorov... v kazdom pripade je super, ked sa ludia aspon snazia byt k nasej zemeguli setrnejsi ;)
jjjulia
 
Príspevky: 155
Registrovaný: 04 Nov 2011, 12:22
Bydlisko: dacov, okres sabinov
Počet detí: 1
1. dieťa: Jonasko
Rokov: 12 rokov, 8 mesiacov, 9 dní
Môj status: pády na bicykli sú súčasťou toho, ako sa naučiť bicyklovať...

Re: Eko-domácnosť

Neprečítaný príspevokod shira » 20 Feb 2012, 17:55

akurát mi otec hovoril, že čítal o výrobe ekologockých palív a ukázalo sa, že ten proces výroby tiež nie je veľmi eko... ťažko povedať. ja by som rada (ako veľký milovník prírody) našej zemi pomohla, ale moja snaha triediť odpad vyšla nazmar, ked som vynášala ku kontajnerom na separovaný zber roztriedené veci. vyvážali to tak zriedkavo, že po pár dňoch tam vznikala vždy doslova skládka všemožného odpadu, najmä plasty boli za veterných dní po celej ulici. nahnevalo ma to a prestala som sa na tom podieľať. separovaný zber si každý v našom štáte pohadzuje ako horúci zemiak, každý tvrdí (obce, samosprávy) ako je to stratové, nevýhodné.. v práci vyprodukujeme také neskutočné kvantá jednorazového materiálu, že tých málo plienočiek po Tomáškovi a utierok je kvapka v mori. na jednej strane chceme chrániť zem, na druhej strane má slovenská hygiena tak nezmyselné predpisy a človeku kladú pod nohy polená, že všetko eko cítenie vyjde nazmar. akurát, čo ma to všetko rozčuluje. separovaný zber by mal byť samozrejmosť a neseparovaný odpad by mal byť neskutočne drahý, nie naopak. v nemecku som bola na brigáde, tam ked sme zamiešali, majiteľ skoro dostal infarkt a museli sme to dodatočne triediť.
Obrázok užívateľa
shira
 
Príspevky: 1916
Registrovaný: 22 Mar 2011, 21:55
Bydlisko: NM
Počet detí: 2
1. dieťa: Tomáško
Rokov: 13 rokov, 3 mesiace, 5 dní
2. dieťa: Lukáško
Rokov: 9 rokov, 8 mesiacov, 27 dní
Môj status: Čo vyžaruješ, to priťahuješ :-)

Re: Eko-domácnosť

Neprečítaný príspevokod janka » 20 Feb 2012, 19:09

shira, tiez ma to s tym separovanim pekne stve. Styri roky som zila v rakusku, tam som si na to zvykla ako na samozrejmost, aj ma prekvapilo, ako malo je takeho netriedeneho odpadu, ked clovek odseparuje. Potom som prisla na slovensko a nechapala som. Na dedine mame sice kose na papier, sklo a pet flase, no ked najdes medzi papierom zdochnuteho psa a podobne, tak zapochybujes o ucinnosti. Vyvrcholilo to tym, ze starosta dal zamknut tieto kose do specialneho dvora, vraj z estetickych dovodov, otvorene je to par hodin do tyzdna, takze musis vystihnut dobu a vtedy tam so smetami utekat cez pol dediny, nakoniec to aj tak mozno najdes zavrete, a ked potom pocujes, ze aj tak to vsetko zrejme konci na jednej skladke pekne na jednej hromade, stracas motivaciu. Tak aspon bio odpad kompostujeme na zahrade (je toho tiez celkom dost), horlave hadzeme do krbu, to je nase separovanie, takze tych smeti nastastie nejak vela nemame. Tiez sa netrapim kvoli par plienkam (na noc som po dlhom trapeni zaviedla jednorazovky). Ked vidim, kolko smeti produkuju v susednych rodinach, tak nechapem. Prasku na pranie pouzivam malo, saponat na riad tiez kupujem raz za x rokov, tak nejak necitim potrebu to nahradzat ekologickejsimi no neucinnymi alternativami.
janka
 
Príspevky: 668
Registrovaný: 22 Mar 2011, 23:05
Počet detí: 0

Re: Eko-domácnosť

Neprečítaný príspevokod Norika » 20 Feb 2012, 21:02

Ahojte, neviem, či to patrí sem... Možno mi poradite,...s čím umyvat vlasy, aby po mesiaci od strihania neboli rozstiepene. Žehlim a fenujem občas, nie pravidelne. Jeden den umyjem, na druhy sú spadnuté a na tretí uz mastne, ale nie cele, len ofina a tie pri pokozke,tie zvyšné sú v pohode, vydržali by aj oveľa dlhšie bez umyvania. Ale kvôli tomu masteniu musím umyvat skoro každý nepárny den...mám dojem že im to len viac škodí. Dik za typy
Obrázok užívateľa
Norika
 
Príspevky: 1601
Registrovaný: 22 Mar 2011, 09:52
Bydlisko: Kežmarok
Počet detí: 1
1. dieťa: Janíčko
Rokov: 13 rokov, 6 mesiacov, 3 dni

Ďalší

Späť na Voľná diskusia

Kto je on-line

Užívatelia prezerajúci fórum: Žiadny registrovaný užívateľ nie je prítomný a 5 hostia

cron