Satka/nosic a jej vychovna obmedzujuca funkcia

všetko o nosení a šatkách, vakoch, nosičoch

Re: Satka/nosic a jej vychovna obmedzujuca funkcia

Neprečítaný príspevokod lenkaa » 30 Jan 2012, 18:29

Rozdiel tam urcite je, ale ja ohradku nepovažujem za klietku, ci väzenie.
Pouzivam ju a manducu tiez. Šatku som na zimu odložila. Vonku sa iba nosime. V ohradke ma skatulu s hrackami s kt. sa v pohode chvíľku zahrá. Poprípade sa mi tam vytancuje. Ja zatial mozem nakrajat a pripraviť jedlo. Nosiť a súčastne variť si u nas predstavit neviem. Pravda je, ze nosim iba na bruchu. Na boku je to pre moj chrbát fakt nepríjemné a v zadu mi chyba kontakt očí. Aj ked je v ohradke, pozeráme sa na seba a ten kontakt tam je. Komunikujeme spolu nepretržite aj ked je v ohradke. Ked sa vypyta von z ohradky, tak ho proste pustim von z ohradky a nech si labzuje. Nenechavam ho tam vyplakavat. Ja na jeho potreby vzdy reagujem. Inak v poslednej dobe ho musím fakt nahanat. Cas strávený na podlahe mu vyhovuje. On ma teraz take obdobie, ze vsetko chce robit sam. Ked sa ho pýtam, ci chce ist hopa, tak sa da na útek. Protestuje akokeby kričí na mna, ked mu chcem s niečím pomoct. Niekedy ide s ohradky rovno do nosiča. Tam sa da do pohody vzdy, ked som v pohybe a robím nieco aktívne. Ja sa normálne obávam obdobia, ked uz sa nebude chcieť nosiť. V poslednej dobe si to jeho osamostatnovanie viac uvedomujem. No skusim este raz ten chrbát a uvidíme. Predvcerom som nosila synovca na chrbte 20kg cca 10minút. Snažím sa aj jeho sem tam ponosiť. Odkedy to praktizujem mam pocit, ze sa s synovcom lepsie spolupracuje a ziarlivosť sa minimalizuje. V noci mi tu 20kg záťaž chrbát pripomenul :(, ale ak tak to stalo za to. Je neuveriteľne, jak malo tym deťom stačí.
lenkaa
 
Príspevky: 340
Registrovaný: 11 Aug 2011, 11:59
Počet detí: 1
1. dieťa: syncek prvorodený
Rokov: 13 rokov, 2 mesiace, 24 dní

Re: Satka/nosic a jej vychovna obmedzujuca funkcia

Neprečítaný príspevokod Norika » 30 Jan 2012, 19:22

:twisted: pre moje dieta to dnes bolo velmi obmedzujuce...chcela som si ho dat na bok,nech spolu varime a on ma vsebaobrane hryzol do pleca
Obrázok užívateľa
Norika
 
Príspevky: 1601
Registrovaný: 22 Mar 2011, 09:52
Bydlisko: Kežmarok
Počet detí: 1
1. dieťa: Janíčko
Rokov: 13 rokov, 6 mesiacov, 3 dni

Re: Satka/nosic a jej vychovna obmedzujuca funkcia

Neprečítaný príspevokod shira » 30 Jan 2012, 20:47

lenkaa u nás je to veľmi podobné :)
Obrázok užívateľa
shira
 
Príspevky: 1916
Registrovaný: 22 Mar 2011, 21:55
Bydlisko: NM
Počet detí: 2
1. dieťa: Tomáško
Rokov: 13 rokov, 3 mesiace, 5 dní
2. dieťa: Lukáško
Rokov: 9 rokov, 8 mesiacov, 27 dní
Môj status: Čo vyžaruješ, to priťahuješ :-)

Re: Satka/nosic a jej vychovna obmedzujuca funkcia

Neprečítaný príspevokod JankaMich » 30 Jan 2012, 22:54

Lenkaa, to s tym synovcom bolo velmi zaujimave a urcite inspirujuce. Mimochodom, ako postoj maju k noseniu jeho rodicia?
JankaMich
 
Príspevky: 1614
Registrovaný: 14 Apr 2011, 00:42
Bydlisko: Drahovce (Piešťany)
Počet detí: 3
1. dieťa: Olinka
Rokov: 22 rokov, 4 mesiace, 19 dní
2. dieťa: Jajka
Rokov: 18 rokov, 4 mesiace, 12 dní
3. dieťa: Katuska
Rokov: 15 rokov, 13 dní
Môj status: ako poradkyňa pri dojčení rada pomáham využívať materský inštinkt

Re: Satka/nosic a jej vychovna obmedzujuca funkcia

Neprečítaný príspevokod lenkaa » 30 Jan 2012, 23:55

JankaMich, Jeho rodičia niesu uz spolu. Striedajú si ho. Myslim si, ze jeho mama ho sem tam ponosi, mozno aj v satke. Niesom s nou v takom kontakte. Rodili s dulou doma. Ona ma v dojceni, noseni a vo vztahovej výchove inšpirovala. Moj brat akokeby na vela veci zrazu zabudol. Na ruky ho zoberie uz len ked idú cez schody. Mam z neho pocit, ze uz ho nechce ani nosiť, kôli váhe. Synovec teraz oslavoval 3roky. Veľký a predsa este stale drobec. Ja vsak cítim, ze on sa sem tam este chce ponosiť. Vo mne sa ozýva nieco, ze ked je u nas, tak aj preňho si musím najst cas na to nosenie, mojkanie atd.
lenkaa
 
Príspevky: 340
Registrovaný: 11 Aug 2011, 11:59
Počet detí: 1
1. dieťa: syncek prvorodený
Rokov: 13 rokov, 2 mesiace, 24 dní

Re: Satka/nosic a jej vychovna obmedzujuca funkcia

Neprečítaný príspevokod lenkaa » 30 Jan 2012, 23:58

Ou a s tym nosením staršieho dietatka ma inšpirovala tamoulik ;)
lenkaa
 
Príspevky: 340
Registrovaný: 11 Aug 2011, 11:59
Počet detí: 1
1. dieťa: syncek prvorodený
Rokov: 13 rokov, 2 mesiace, 24 dní

Re: Satka/nosic a jej vychovna obmedzujuca funkcia

Neprečítaný príspevokod JankaMich » 31 Jan 2012, 00:02

Donedavna sa mi aj moja 10rocna splhala na chrbat... :D

Si krasnym prikladom, ze vela lasky nikdy nemoze skodit... :love:
JankaMich
 
Príspevky: 1614
Registrovaný: 14 Apr 2011, 00:42
Bydlisko: Drahovce (Piešťany)
Počet detí: 3
1. dieťa: Olinka
Rokov: 22 rokov, 4 mesiace, 19 dní
2. dieťa: Jajka
Rokov: 18 rokov, 4 mesiace, 12 dní
3. dieťa: Katuska
Rokov: 15 rokov, 13 dní
Môj status: ako poradkyňa pri dojčení rada pomáham využívať materský inštinkt

Re: Satka/nosic a jej vychovna obmedzujuca funkcia

Neprečítaný príspevokod tamoulik » 31 Jan 2012, 09:03

Lenka :goodjob: Aj starsie deti zboznuju nosenie :)
Obrázok užívateľa
tamoulik
 
Príspevky: 497
Registrovaný: 22 Máj 2011, 22:05
Bydlisko: Bratislava
Počet detí: 3
1. dieťa: Tomáš
Rokov: 15 rokov, 4 mesiace, 5 dní
2. dieťa: Samuel
Rokov: 13 rokov, 1 mesiac, 6 dní
3. dieťa: Izabela
Rokov: 9 rokov, 8 mesiacov, 27 dní
Môj status: On ne voit bien qu´avec le coeur, l´essentiel est invisible pour les yeux (A.de Saint Exupéry)

Re: Satka/nosic a jej vychovna obmedzujuca funkcia

Neprečítaný príspevokod lenkaa » 31 Jan 2012, 12:22

Tamoulik, vidíš. Nieco tak automatické pre teba je pre mna ako mamicku jedneho ročného dietatka zaujímavé. Jasne, ze aj väčšie deti zboznuju nosenie. Ja som mojho synovca ale musela najprv okabatit hrou. Nejavil o nosenie mnou zaujem. Teraz uz pride aj sam od seba :) Ja som jeho ziarlivostou trpela, bola som rozhodnutá, ze ani druhe dieťa tak skoro mat nebudem. Tetaz to prehodnocujeme ;) Da sa to ukocirovat úpravou komunikácie a nosenie je tiez perfektný prostriedok. Len k tomu noseniu staršieho dieťaťa...mam pocit, ze to je podobne ako s dojcenim staršieho dieťaťa v nasej spoločnosti. Aspon si pamätám ako som prezentovala manducu rod. príslušníkom, ze je az do 18kg, ze ked bude T. priberat tak pomalšie ako doteraz, tak ho v nej aj v 4 rokoch ponosim. Reakcia bola asi taka, ze ci som blázon, ze dieťa v 4 rokoch uz ma predsa chodiť pekne samo! :lol: Nasa blaznivost nema hraníc :) Asi som uz off topic. Sorry :)
lenkaa
 
Príspevky: 340
Registrovaný: 11 Aug 2011, 11:59
Počet detí: 1
1. dieťa: syncek prvorodený
Rokov: 13 rokov, 2 mesiace, 24 dní

Re: Satka/nosic a jej vychovna obmedzujuca funkcia

Neprečítaný príspevokod lenkaa » 31 Jan 2012, 12:25

JankaMich píše:Vela lasky nikdy nemoze skodit... :love:

Svätá pravda !
lenkaa
 
Príspevky: 340
Registrovaný: 11 Aug 2011, 11:59
Počet detí: 1
1. dieťa: syncek prvorodený
Rokov: 13 rokov, 2 mesiace, 24 dní

Re: Satka/nosic a jej vychovna obmedzujuca funkcia

Neprečítaný príspevokod tamoulik » 31 Jan 2012, 23:46

Lenkaa, dobra sprava je, ze Manduca je do 25 kg :goodjob:
Ja ked idem na vikend k mamine, tak uz mi vopred hovori, aby som vzala aj manducu, lebo ked ideme na dlhsiu prechazku, tak Tomino, ked vidi Samka v satke, tak chce stale babine na ruky, a zistila, ze v Manduce jej je to lepsie, tak nosime obidve...ludia pozeraju na nas, ako na blaznov. A ked pride ku mne domov a vidi, ze Samko je mrzuty, tak si ho hned dava do Manducy...a to im bolo luto, ze ho nemozu ako maleho kocikovat a nosenie sa jej na zaciatku zdalo otrocke...teraz sa jej to zapacilo a siri myslienky medzi babicky...
Obrázok užívateľa
tamoulik
 
Príspevky: 497
Registrovaný: 22 Máj 2011, 22:05
Bydlisko: Bratislava
Počet detí: 3
1. dieťa: Tomáš
Rokov: 15 rokov, 4 mesiace, 5 dní
2. dieťa: Samuel
Rokov: 13 rokov, 1 mesiac, 6 dní
3. dieťa: Izabela
Rokov: 9 rokov, 8 mesiacov, 27 dní
Môj status: On ne voit bien qu´avec le coeur, l´essentiel est invisible pour les yeux (A.de Saint Exupéry)

Re: Satka/nosic a jej vychovna obmedzujuca funkcia

Neprečítaný príspevokod mamusia » 01 Feb 2012, 15:24

Tamoulik :D :D :D aka babka :D aj moj otec je taky nosic,tiez Manducuje s vnuckou :mrgreen:
mamusia
 
Príspevky: 200
Registrovaný: 15 Apr 2011, 14:04
Bydlisko: Bratislava
Počet detí: 2
1. dieťa: Zoe
Rokov: 14 rokov, 2 mesiace, 27 dní
2. dieťa: Zara
Rokov: 12 rokov, 11 mesiacov, 24 dní

Re: Satka/nosic a jej vychovna obmedzujuca funkcia

Neprečítaný príspevokod lenkaa » 01 Feb 2012, 19:47

Tamoulik :goodjob: to je super, ze mamina takto nosi ! To musi byt pekny pohlad :) U nas nosila svokra, svokor aj prababka. Ale to bolo len raz, kedze byvaju daleko. Moja mama nosila synovca, este ked bol drobatko v satke a nasho drobca v manduke. Mohla by aj castejsie, len uz nieje moc fit - predsa len ... uz je babka :) Vcera som nosila 4 hodky s prestavkami na chrbte a v noci som necitila bolesti chrbta. Zo zaciatku som sa musela hrat na konika. Vela som erdzala a klusala. Potom si tam len tak pekne cuckal. Podarilo sa mi pozehlit, povysavat, utriet prach a vypit kavicku. Citila som sa ako bez neho. Mala som cas pre seba. Ku koncu mi to pripomenulo skolske casy a plnu aktovku. Takze sa na to zvyknut da. Dnes mame od rana horucky :( okolo 38.5, a nepaci sa mu lezat, takze som ho cely den mala nacapeneho vpredu.
lenkaa
 
Príspevky: 340
Registrovaný: 11 Aug 2011, 11:59
Počet detí: 1
1. dieťa: syncek prvorodený
Rokov: 13 rokov, 2 mesiace, 24 dní

Re: Satka/nosic a jej vychovna obmedzujuca funkcia

Neprečítaný príspevokod carodejnica » 01 Feb 2012, 21:56

Táto téma ma zaujala, zbežne som si prebehla príspevky. Zarazilo ma slovíčko "obmedzujúca", ale v troška inom zmysle. Začnem obšírnejšie, kým sa dostanem k pointe.

Ja som dcéru nenosila (teda v tom zmysle, že som "nešatkovala", ani "nemanducovala"), bola som neinformovaná prvorodička a kým som sa rozhýbala a zistila, že by to mohlo byť aj fajn, bolo už neskoro. Naďa mi vždy zaspávala v náručí, na prsníku (čo trvá dodnes), ale nikdy sa neprebrala, keď som ju preložila do postieľky (dnes sa od nej odtiahnem, spíme spolu - do pol roka spávala v postieľke pri veľkej posteli). Spala (a spí) kľudne ďalej. Takže dlhodobé spanie v náručí sa u nás nekonalo.

Keď sa už začala zaujímať o svet okolo seba, tak som ju položila na posteľ na bruško, urobila zábrany, aby nespadla na zem, dala hračky a buď som sa s ňou hrala, alebo som si robila domáce práce. Stále na mňa videla (v tej dobe sme fungovali ako garsónka, v našom dome si postupne dorábame izby), neskôr som na tento účel používala detskú postieľku, ktorá mi slúžila ako ohrádka, no a v ďalšom leveli (plazenie, lozenie) fungovala na zemi, kde si robila, čo chcela (odstránila som potencionálne nebezpečné veci), najčastejšie bola aj tak na koberci v obývacej časti izby, kde sa furt s niečím hrala (s varechami, hrncami, sitkami, bábami atď.. ).

Teraz to celé ešte troška doplním, ona mala problémy pri motorickom vývoji, mala ľahkú axiálnu hypotóniu, čo znamená, že nemala snahu a silu stavať sa na nožičky, jej chýbal ten taký typický reflex pre dojčatá, ak "postavíte" malé dieťa, tak sa zapiera nožičkami o zem, ona nôžky krčila. K tomu sa pridružilo osvojenie si nesprávneho vzorca pohybu ("vďaka" klzkej palubovke! neskôr sme kúpili koberec), používala pri plazení len jednu nohu a jednu ruku, taký zvláštny štýl, začala jej hroziť skolióza. Tak sme v 10 mesiacoch skončili na fyzioterapii, vojtovke a podobne. Chvalabohu všetko dobre dopadlo, začala síce štvornožkovať v roku (!), na nohy sa postavila ako 13 mesačná a chodiť bez opory až ako 17 mesačná, ale dnes behá ako drak. ;)

A teraz pointa. Dosť som si vtedy o tom študovala a viem, že dôležité pre zdravý motorický vývoj dieťaťa je práve umožnenie voľného pohybu v priestore. Nie je pobyt v nosiči pre dieťa naozaj obmedzujúci v tom zmysle, že mu bráni takému rozvoju?

Zaujíma ma to, lebo pri druhom bábu, ktoré mimochodom očakávam v auguste, hurááá ;) - nad nosením samozrejme silne uvažujem, ale keď čítam tieto príspevky, tak ma to naopak odrádza. Dieťa, ktoré si navykne na nosič, má potom problémy s nejakou samostatnou činnosťou.

Bacha, nehovorím o nejakej drastickej separácii, Naďu som vždy nosila na rukách, keď plakala, alebo to potrebovala, ak bola chorá a potrebovala prsník, preležali sme spolu celý deň v posteli a podobne. Skôr hovorím o nejakom pozvoľnom zvykaní si na samostatnosť.

Neviem, po tých skúsenostiach čo mám s dcérou, by som asi znova postupovala rovnako a od malička dieťa pozvoľna učila, na to, že byť "na voľno" nie je nič zvláštne, ani žiadny sviatok, proste bežná vec. (Poviem príklad, naša dcéra odjakživa videla krb, ako do neho prikladáme, ako horí a že je súčasťou izby, keď sa začala batoliť, tak nikdy nemala tendencie prísť k horiacemu krbu a objavovať ho, kým deti ktoré ku nám prišli na návštevu a videli to prvý krát v živote, tak sme ich nemohli od neho odtrhnúť).
Taktiež Nadin stav si vyžadoval neustále "cvičenie" na koberci, takže ja som v tej dobe obmedzovala akékoľvek pasívne vyvážanie sa v kočíku, či nosenie na rukách, proste sme stále boli na tej zemi a hrali sme sa, motivovala som ju k pohybu a podobne.
Obávam sa, že ak by bola naučená na nosič, tak by sa ho dožadovala a tým pádom by sme možno dobu terapie aj predlžovali. Možno dieťa, ktoré nemá problém, tak to zvládne, ale dieťa s takýmto problémom, ako mala Naďa, môže vo vývoji ešte výraznejšie zaostávať.

Druhá vec je zrejme aj temperament dieťaťa, Naďa bol vždy kľudas, dokázala sedieť a 10 minút si obracať hračku v ruke a skúmať ju. :D

Veľmi by ma zaujímal váš názor, pretože sa chcem rozhodnúť správne.
Obrázok užívateľa
carodejnica
 
Príspevky: 584
Registrovaný: 22 Mar 2011, 17:37
Počet detí: 2
1. dieťa: Naďa
Rokov: 14 rokov, 9 mesiacov, 3 dni
2. dieťa: Matej
Rokov: 11 rokov, 7 mesiacov, 15 dní
Môj status: "Človek sa neutopí preto, lebo sa ponorí, ale preto, lebo zostane pod vodou."
Paolo Coelho

Re: Satka/nosic a jej vychovna obmedzujuca funkcia

Neprečítaný príspevokod carodejnica » 01 Feb 2012, 21:57

Pardon, za siahodlhý vyčerpávajúci príspevok. :o
Obrázok užívateľa
carodejnica
 
Príspevky: 584
Registrovaný: 22 Mar 2011, 17:37
Počet detí: 2
1. dieťa: Naďa
Rokov: 14 rokov, 9 mesiacov, 3 dni
2. dieťa: Matej
Rokov: 11 rokov, 7 mesiacov, 15 dní
Môj status: "Človek sa neutopí preto, lebo sa ponorí, ale preto, lebo zostane pod vodou."
Paolo Coelho

Re: Satka/nosic a jej vychovna obmedzujuca funkcia

Neprečítaný príspevokod paulinaz » 01 Feb 2012, 22:38

carodejnica gratulujem k miminu!!! baby ti napíšu že nosenie je pre dieta vlastne cvicenie lebo stale musi zapajat nejake svaly. ja to presne neviem. snad to niekto vysvetli takze tohto sa neboj. u nas je to tak ze ked ho necham na koberci a robim si svoje tak na mna zazera a aj sa rozplace ze preco akoze nie som s nim. tak si ho naviazem, alebo zapnem do manducy a pokracujem v cinnosti s nim. ak ho to po chvili zunuje a jeduje sa ze preco musi byt na mne ked nic zaujimave nerobim (neskacem meter patdesiat s vysavacom v ruke) tak ho zase zlozim a chvilu sa s nim pohram. ale su chvile ked potrebujem nieco urobit a asi mi je lepsie ked sa jeduje na mne ako by sa mal jedovat na zemi... neviem to nejak vysvetlit...
Obrázok užívateľa
paulinaz
 
Príspevky: 107
Registrovaný: 04 Nov 2011, 17:32
Bydlisko: Bratislava
Počet detí: 1
1. dieťa: Tibor
Rokov: 12 rokov, 8 mesiacov, 5 dní

Re: Satka/nosic a jej vychovna obmedzujuca funkcia

Neprečítaný príspevokod janka » 01 Feb 2012, 22:39

carodejnica, gratulujem k tehu! Nech u vas vsetko dobre dopadne.

Naspat k teme - pokial viem, tak nosenie vo vseobecnosti nespomaluje motoricky vyvoj dietata, niektori dokonca tvrdia, ze ho skor urychluje, lebo pri noseni sa dieta musi neustale vysporaduvat s kadejakymi podnetmi z tela matky, rozhodne je ich viac, nez pri lezani v postielke alebo v kociku. S Nadou si mala zrejme dost specificky problem, ktory sa sotva bude opakovat pri dalsom dietati, takze podla mna to nema teraz zmysel riesit, ked sa nieco vyskytne, budes riesit potom, chapem ze mas po tej skusenosti obavy, ale podla mna su momentalne dost predcasne. Dieta urcite nebudes mat v nosici nonstop, to uz budes sama vidiet, ze kolko nosenia si pyta a nakolko si uziva zivot mimo nosica. Ja som napriklad nosenie nejak moc neplanovala, ale Miska bola dieta, s ktorym sa inak nedalo, to nebolo, ze uspim a polozim, ona spala len na rukach. Aj ked bola bdela, tam mimo ruk vydrzala byt spokojna iba chvilku. Vraj davat dieta v bdelom stave na brusko, aby si precvicovalo chrbtove svaly a naucilo sa dvihat hlavicku (standardne odporucanie pre motoricky vyvoj) - to u nas napriklad nehrozilo - len som ju kladla na brusko a spustila nehorazny rev. Na brusku sa jej zacalo pacit, az ked uz pekne drzala hlavicku, nacvicila si to na rukach (poloha na tigrika - skvela vec na utisenie vecne nespokojneho dietata). Akosi som videla, co si pyta, co sa jej ziada, a podla moznosti som sa snazila vyhoviet jej zelaniam. Nemala som prilezitost riesit, ci ju "vychovavam" ci "trenujem" ci ako to nazvat, spravne, bola skor dietatom, ktore vychovavalo mna. Takze uvidis. Myslim, ze nosenim nic nepokazis. Casom sa dieta aj tak nosenia nabazi a bude chciet fungovat samostatnejsie, mozno to bude skor, nez sa standardne ocakava (podla kadejakych tabuliek), mozno neskor, ale to nie je o tom, ze by si ho ty zle viedla, ale o tom, ze kazde dieta ma ine potreby, ine tempo, iny temperament, ine priority.
janka
 
Príspevky: 668
Registrovaný: 22 Mar 2011, 23:05
Počet detí: 0

Re: Satka/nosic a jej vychovna obmedzujuca funkcia

Neprečítaný príspevokod JankaMich » 01 Feb 2012, 22:46

Ak si necitala, urcite odporucam precitat si Koncept Kontinua od Jean Liedloff. Myslim, ze po precitani nebudes mat ziadne pochybnosti nosit ci nenosit. Po precitani knihy matky, co nikdy nenosili a nespali spolu so svojimi detmi ( tu uz je dojcenie len prostriedok ku obom), maju z nej dost depku. Takze radsej si ju precitaj dostatocne skoro, aby si depku nemusela mat :D .Mimochodom, gratulujem a drzim palce, aby s malinkym tvorcekom dopadlo vsetko v poriadku.

Mimochodom, okrem psychickeho vyznamu, nosenie ma velky vyznam aj pre spravne drzanie tela, ktore ma tvar "S". Ked sa dietatko narodi, tak nosenim v klbocku, ktory umoznuje podopieranie celej chrbtice sa spravne tvaruje horna cast "S". Ked dieta zacina past konicky a postupne plazit a stvornozkovat, tak sa mu spravne vyvija spodna cast "S". Ked sa chrbatik spravne vyvinie, svaly na chrbte su dobre vytrenovane, tak vtedy je cas na chodzu. Preto je tiez nezmyslom tvrdenie, ze lezanim na rovnom sa podporuje rovny chrbat - jednoducho chrbat nie je rovny a tym ze dieta nenosi, stagnuje vyvoj svalov.

Isty cas som pouzivala PC vankusik (taky tenky vankusik naplneny vzduchom), lebo som potrebovala predchadzat seknutiu v krizoch (inak to iste fit lopta). Odporucili mi ho kamarat vozickar a tiez primarka rehabilitacie. Pri obycajnom sedeni sa nam svaly okolo chrbta nehybu. AKonahle sedime na tomto vakusiku, musime stale mikropohybmi vyrovnavat chrbat a tym predchadzame ochabnutiu svalov. Take dieta, co sa nosi, musi takto isto hybat neustale hybat svalmi a ucit sa rovnovahe.

Urcite aj nosenie na rukach je pre dieta prinosom, ale pre mamicku az tak nie. Taka klokanica nam dala dobry navod :D ....
JankaMich
 
Príspevky: 1614
Registrovaný: 14 Apr 2011, 00:42
Bydlisko: Drahovce (Piešťany)
Počet detí: 3
1. dieťa: Olinka
Rokov: 22 rokov, 4 mesiace, 19 dní
2. dieťa: Jajka
Rokov: 18 rokov, 4 mesiace, 12 dní
3. dieťa: Katuska
Rokov: 15 rokov, 13 dní
Môj status: ako poradkyňa pri dojčení rada pomáham využívať materský inštinkt

Re: Satka/nosic a jej vychovna obmedzujuca funkcia

Neprečítaný príspevokod tamoulik » 01 Feb 2012, 22:51

Carodejnica, tiez si nemyslim, ze nosenim sa dieta obmedzuje v motorickom vyvoji. Prvych mesiacov praveze je aktivnejsie, kedze v kociku dieta pasivne lezi, ale v nosici ci satke mu pasivne pracuje cele telo. Neskor uz dieta v nosici nie je cely den, skor ked je mrzute, potrebuje sa pomojkat, unavene, na ukludnenie, vonku v ramci prechadzky, na presuny. Moj sa teraz nosi denne tak max do 5h ked beham po vonku, ak sme viac doma, tak niekedy iba hodinku, ked sme doma, spi v posteli. Mne sa praveze nosene deti zdaju silnejsie a akcnejsie, Samko sa 3 mesacny pretacal na brusko aj chrbatik, v 6. mesiaci aktivne sedel a a v 7. sa postavil na nohy a beha po byte, teraz zacina robit prve kroky. Takze nosenim sa urcite vyvoj nespomali.
A gratulujem ku tehu :)
Obrázok užívateľa
tamoulik
 
Príspevky: 497
Registrovaný: 22 Máj 2011, 22:05
Bydlisko: Bratislava
Počet detí: 3
1. dieťa: Tomáš
Rokov: 15 rokov, 4 mesiace, 5 dní
2. dieťa: Samuel
Rokov: 13 rokov, 1 mesiac, 6 dní
3. dieťa: Izabela
Rokov: 9 rokov, 8 mesiacov, 27 dní
Môj status: On ne voit bien qu´avec le coeur, l´essentiel est invisible pour les yeux (A.de Saint Exupéry)

Re: Satka/nosic a jej vychovna obmedzujuca funkcia

Neprečítaný príspevokod carodejnica » 01 Feb 2012, 22:55

Ďakujem, ďakujem, ďakujem všetkým za reakcie. Tak ste ma vlastne troška dosť upokojili, lebo som už bola nešťastná, že som objavila nedostatky nosenia.
Idem si teda ten Koncept kontinua pozháňať. 8-)
Obrázok užívateľa
carodejnica
 
Príspevky: 584
Registrovaný: 22 Mar 2011, 17:37
Počet detí: 2
1. dieťa: Naďa
Rokov: 14 rokov, 9 mesiacov, 3 dni
2. dieťa: Matej
Rokov: 11 rokov, 7 mesiacov, 15 dní
Môj status: "Človek sa neutopí preto, lebo sa ponorí, ale preto, lebo zostane pod vodou."
Paolo Coelho

Re: Satka/nosic a jej vychovna obmedzujuca funkcia

Neprečítaný príspevokod carodejnica » 01 Feb 2012, 23:05

Tak už je zaplatená a na ceste z Martinusu. :-)
Obrázok užívateľa
carodejnica
 
Príspevky: 584
Registrovaný: 22 Mar 2011, 17:37
Počet detí: 2
1. dieťa: Naďa
Rokov: 14 rokov, 9 mesiacov, 3 dni
2. dieťa: Matej
Rokov: 11 rokov, 7 mesiacov, 15 dní
Môj status: "Človek sa neutopí preto, lebo sa ponorí, ale preto, lebo zostane pod vodou."
Paolo Coelho

Predchádzajúci

Späť na Nosenie detí

Kto je on-line

Užívatelia prezerajúci fórum: Žiadny registrovaný užívateľ nie je prítomný a 5 hostia

cron