Metóda doktora Weissblutha

diskusia o spaní a uspávaní bábätiek

Metóda doktora Weissblutha

Neprečítaný príspevokod mamickalenocka » 06 Jan 2013, 00:54

http://weissbluthmetoda.wordpress.com/

Hovori vam to nieco, kamoska to hodila na FB ako vybornu stranku, no mne sa az taka vyborna nezda, kedze nerespektuje prirodzene potreby dietata. zbezne som ju preletela. mne je len luto, ze sa chceme riadit nariadeniami nejkych panov doktorov a musime zapadat do nejakych casov ci rezimov a pri tom staci si dieta vziat do narucia a je spokojne... aj ja som to pochopila dost neskoro. ale taketo stranky... pocuvame vsetkych odbornikov, len nie nase deti...

jedna perla: "Vtedy dieťa položíte do postieľky a ono ako mávnutím čarovného prútika bez vašej asistencie do niekoľkých minút zaspí."

alebo toto: zavinovanie či balenie dieťaťa do perinky alebo dečiek, ako aj cumlíky môžu pomôcť dieťaťu utíšiť sa a nie sú škodlivé
mamickalenocka
 
Príspevky: 133
Registrovaný: 09 Dec 2011, 12:46
Bydlisko: VS
Počet detí: 1
1. dieťa: Ondrej
Rokov: 12 rokov, 7 mesiacov, 18 dní

Re: Metóda doktora Weissblutha

Neprečítaný príspevokod mamickalenocka » 06 Jan 2013, 01:06

tak je tam urcite aj vela uzitocneho, napr. Každý rodič má možnosť predísť všetkým problémom so spánkom, ak s prevenciou začne včas a ak si bude odmalička všímať prirodzený spánkový rytmus svojho dieťaťa a bude ho rešpektovať.
mamickalenocka
 
Príspevky: 133
Registrovaný: 09 Dec 2011, 12:46
Bydlisko: VS
Počet detí: 1
1. dieťa: Ondrej
Rokov: 12 rokov, 7 mesiacov, 18 dní

Re: Metóda doktora Weissblutha

Neprečítaný príspevokod JankaMich » 06 Jan 2013, 01:08

Mas spravny instinkt :goodjob: :love: .

V tomto clanku a hlavne v diskusii pod nou Klemka obsirne tuto metodu analyzovala: http://dojcenie.wordpress.com/2010/10/2 ... 2%a0teraz/
JankaMich
 
Príspevky: 1614
Registrovaný: 14 Apr 2011, 00:42
Bydlisko: Drahovce (Piešťany)
Počet detí: 3
1. dieťa: Olinka
Rokov: 22 rokov, 4 mesiace, 19 dní
2. dieťa: Jajka
Rokov: 18 rokov, 4 mesiace, 12 dní
3. dieťa: Katuska
Rokov: 15 rokov, 13 dní
Môj status: ako poradkyňa pri dojčení rada pomáham využívať materský inštinkt

Re: Metóda doktora Weissblutha

Neprečítaný príspevokod mamickalenocka » 06 Jan 2013, 01:51

:love: :love: :love:
mamickalenocka
 
Príspevky: 133
Registrovaný: 09 Dec 2011, 12:46
Bydlisko: VS
Počet detí: 1
1. dieťa: Ondrej
Rokov: 12 rokov, 7 mesiacov, 18 dní

Re: Metóda doktora Weissblutha

Neprečítaný príspevokod Klemka » 06 Jan 2013, 09:26

Mamickalenocka, naštudovala som si knihu dr. Weissblutha pomerne dobre. Propagátorka tejto metódy (autorka blogu) v diskusii neustále opakovala, ako táto metóda nie je škodlivá pre dojčenie. Diskusia skončila v bode, kedy som jej vypísala pomerne dlhý zoznam tvrdení, ktoré som ohľadom dojčenia našla v tej knihe, a ktoré sú likvidačné pre väčšinu dojčiacich matiek a pýtala som sa, kde teda je jej skalopevná istota, že táto metóda neovplyvňuje dojčenie negatívne, ak sú tam takéto výroky. Na toto mi propagátorka neodpovedala dodnes, hoci som sa jej to pýtala aj v inej diskusii ešte, kde znova hovorila, ako je metóda, ktorú propaguje, úplne neškodná. Nie je!

Tu sú citácie z tej knihy, ktoré sa týkajú dojčenia. Urobte si názory samy:
Citácie z knihy:
str. 77 a ďalej

Ak sa dieťa nedostatočne kŕmi, môže byť príliš hladné, aby spalo dobre. Čo robiť?

...„Prvorodičkám odporúčam raz za 24 hod podávať fľašu s odstriekaným MM alebo s UM, keď má dieťa 2 alebo 3 týždne.“

Otec si tak tiež môže vychutnať kŕmenie svojho dieťaťa, matka si môže trochu odpočinúť a pomôže to v liečbe poškodených či bolestivých bradaviek. Rodičia tento čas môžu využiť na rande, pri ktorom si dobijú energiu.

„Niektoré skúsené matky, ktoré už pred tým úspešne dojčili, dajú fľašu skôr ... Vedia, že jedna fľaša dieťa nezmätie a neprekáža v dojčení.“

„Dôvod, pre ktorý sa fľaša podáva raz za 24 hod je, aby sa dieťa naučilo piť z fľaše.“

str. 85

- pojednáva o tom, čo s dieťaťom, ktoré sa neupokojí inak, len na prsníku

„Avšak bolestivo suchá či poškodená koža okolo bradaviek môže z dojčenia urobiť „boží súd“.“

„Nepohodlie a bolesť spojená s dojčením spolu s vyčerpaním z nedostatku spánku môžu vyvolať toľko stresu, že sa zníži tvorba mlieka.“

„Niektorým matkám takýchto detí môže pomôcť kŕmiť z fľaše umelým mliekom alebo odstriekaným mliekom, iným to môže spôsobiť ešte viac stresu.“

„Ak chcete dojčiť, kompromisom je, aby niekto iný nakŕmil dieťa fľašou raz za 24 hod odstriekaným MM. Toto nespôsobí zmätenie cumlíkom ani neprekáža laktácii.“

str. 90

- pojednanie o plynatosti bábätiek

„...(večer) chcú byť deti na prsníku neustále, čo ešte zhoršuje problém s plynatosťou.“

Je preto dobré si ráno odstriekať mlieko a večer, v tomto čase problémov s plynatosťou, ho podať fľašou.

- problematika „predného“ a „zadného“ mlieka – ak dieťa pije veľa predného mlieka, môže mať väčšie problémy s plynatosťou – riešenie?

„Snažte sa dieťa ponechať na jednom prsníku aspoň 15-20 minút, aby mohlo vypiť aj zadné mlieko.“

str. 91

- príliš silný vypudzovací reflex, okrem iných odporúčaní aj toto:

„Pred kŕmením si odstriekajte trochu mlieka....“

str. 95

„Ak ste dieťa výdatne nadojčili ďalšie minimálne dve hodiny v jeho žalúdku už nie je žiadne miesto pre mlieko a vo vašich prsníkoch už nie je žiadne alebo skoro žiadne mlieko. Dojčiť príliš často je zbytočné a ak trpíte bolesťami alebo ste vyčerpaná, je to deštruktívne.“
Klemka
 
Príspevky: 1363
Registrovaný: 22 Mar 2011, 09:46
Počet detí: 1

Re: Metóda doktora Weissblutha

Neprečítaný príspevokod shira » 06 Jan 2013, 10:46

Až ma dvíha zo stoličky :evil: Zase mi je smutno z tohoto.. My sme s manželom nejako prišli na to, že najspokojnejší sme "v izoláci", žiadne porovnávania detí, žiadne diskusie, ako správne robiť to a to, proste iba dieťa vnímať tak ako je, brať všetko ako to prichádza a neriešiť.. jasné, že sú situácie, pri ktorých potrebujeme pomoc, ale možno, keby sme sa vobec nezaoberali radami "múdrych" , by sme sa do tých situácií vobec nedostali.Ja som tiež dostala knižku, kde sú rady Giny Ford, kde sú skalopevné vyhlásenia, že jedna fľaša dieťa nepomýli, pričom bohužiaľ práve ja som ten prípad, ked som dala po príchode z porodnice jeden krát fľašu a viac som bábätko na prsník nevedela dať. Navyše som mala info, že dojčenie na začiatku bolí, a bola som v strašnej depresii, že čo som za matku, ked som túto bolesť nevydržala..
Obrázok užívateľa
shira
 
Príspevky: 1916
Registrovaný: 22 Mar 2011, 21:55
Bydlisko: NM
Počet detí: 2
1. dieťa: Tomáško
Rokov: 13 rokov, 3 mesiace, 5 dní
2. dieťa: Lukáško
Rokov: 9 rokov, 8 mesiacov, 27 dní
Môj status: Čo vyžaruješ, to priťahuješ :-)

Re: Metóda doktora Weissblutha

Neprečítaný príspevokod Klemka » 06 Jan 2013, 11:37

Ono toto ide ešte ďalej, než k jednej fľaši. Ak sa človek naozaj začne riadiť týmito odporúčaniami, ktoré som vypísala z knihy, tak to v praxi znamená:
- od 2-3 týždňov dávať raz za deň fľašu
- bolesti bradaviek sú úplne normálna súčasť dojčenia a jej riešením je prestať dojčiť a podávať fľašu
- dojčiť z jedného prsníka min. 15 - 20 minút (čo v praxi znamená buď dojčiť len z jedného prsníka alebo dojčiť dieťa nasilu, aj ak prsník pustí a potom ho odmietne prijať, alebo mu v tejto situácii druhý prsník už neponúknuť a ak plače dokŕmiť fľašou alebo dať cumlík)
- nedojčiť skôr ako po 2. hodinách - to v praxi znamená nepoužívať dojčenie na žiadnu z jeho funkcií, nahrádzať prsník cumlíkom
Je skutočne mizivé percento matiek, ktoré pri dodržiavaní týchto zásad dokáže dojčiť aspoň pár mesiacov.
Nehovoriac o tom, že dr. Weissbluth, ktorý je pediater a mal by praktizovať medicínu založenú na dôkazoch, nemá vôbec problém odporučiť matke novorodenca v období výlučného dojčenia, podávať raz denne umelé mlieko. Napriek tomu, že výlučné dojčenie znamená, že dieťa nemá prijímať v tomto období žiadnu inú potravu ako materské mlieko a že umelé mlieko je liek, s vedľajšími účinkami, ktorý by dieťa malo dostať iba v prípade, že nie je žiadna iná alternatíva.

mamickalenocka píše:tak je tam urcite aj vela uzitocneho, napr. Každý rodič má možnosť predísť všetkým problémom so spánkom, ak s prevenciou začne včas a ak si bude odmalička všímať prirodzený spánkový rytmus svojho dieťaťa a bude ho rešpektovať.

Toto nie je žiadna metóda! Toto je to, čo každá matka inštinktívne bude robiť, pokiaľ jej niekto nebude rozprávať čo všetko je pre dieťa "dobré" a pokiaľ dostane vzory pre materstvo, ktoré nebude diktovať norma kŕmenia fľašou umelým mliekom.
Nehovoriac o tom, že táto metóda nerešpektuje prirodzený spánkový rytmus dieťaťa. Propagátorka tejto metódy sa snaží, aby jej odporúčania takto pôsobili, ale keď človek skutočne preštuduje knihu samotného Weissblutha, je zrejmé, že toto je snaha v prvom rade čo najskôr odpútať dieťa od matky a v druhom rade o nastolenie rutiny, režimu, bez ohľadu na to, ako to vníma dieťa.
Klemka
 
Príspevky: 1363
Registrovaný: 22 Mar 2011, 09:46
Počet detí: 1


Späť na Keď nespí

Kto je on-line

Užívatelia prezerajúci fórum: Žiadny registrovaný užívateľ nie je prítomný a 9 hostia

cron