dá sa naučiť zaspávať na prsníku??

diskusia o spaní a uspávaní bábätiek

dá sa naučiť zaspávať na prsníku??

Neprečítaný príspevokod mimuka » 24 Jún 2012, 21:05

Ahojte...moje dieťa vôbec nevie zaspávať na prsníku, ako keby jej to proste nestačilo na ukludnenie.. stále musím hopsať na fitlopte a už ma to vôbec nebaví...
chcem sa opýtať či sa dá naučiť dieťa na zaspávanie na prsníku, prípadne či nemáte nejakú skúsenosť, že sa to dieťa naučilo v takom staršom veku??..napr. si vôbec neviem predstaviť ako ju budem uspávať keby som bola znova tehotná...no proste to je môj sen uspávanie na prsníku, tak či nemáte náhodou nejakú dobrú radu... :)
Obrázok užívateľa
mimuka
 
Príspevky: 93
Registrovaný: 10 Feb 2012, 12:08
Počet detí: 1
1. dieťa: Sára
Rokov: 12 rokov, 11 mesiacov, 8 dní

Re: dá sa naučiť zaspávať na prsníku??

Neprečítaný príspevokod Klemka » 24 Jún 2012, 22:03

Mimuka, ťažká otázka, pretože na tieto veci neexistuje nejaký jasný postup, protokol, podľa ktorého sa dá riadiť, zo skúsenosti poradkyne - riešila som podobnú vec s niektorými mamičkami, ktoré sa rozhodli nepoužívať cumlík, ale to bolo pri mladších deťoch - 6-9 mesiacov, jednou z vecí, na ktorých museli popracovať, bolo aj to, že dieťa učili zasa zaspávať na prsníku. Podľa mňa stojí za to to skúšať, uspávanie dieťaťa je jednou z funkcií dojčenia, minimálne v noci je veľmi praktické uspávať dieťa dojčením. Ako na to, Ti nikto neporadí. Treba využiť to, že dojčenie dieťa upokojuje a má potenciál ho uspať, toto treba využiť na skúšanie - možno v situáciách, kedy viem, že dieťa je už veľmi unavené, pokúsiť sa ponúknuť prsník a počkať, či nezaspí. Možno skúsiť spojiť skákanie na fitlopte s dojčením a časom sa možno podarí uspať len dojčením, dojčiť unavené dieťa v šatke (pri troche šikovnosti sa dá kolíska na dojčenie uviazať do šatky aj pri staršom dieťatku) pri chôdzi či inej rytmickej činnosti.
Klemka
 
Príspevky: 1363
Registrovaný: 22 Mar 2011, 09:46
Počet detí: 1

Re: dá sa naučiť zaspávať na prsníku??

Neprečítaný príspevokod luciole » 25 Jún 2012, 07:55

mimuka ja tiez viem pridat len vlastnu skusenost, kedze pausalne tu nic nefunguje, ale snad ta povzbudi :) My sme presli roznymi fazami. Najskor cca prve 3-4 mesiace zaspavala Hanka iba na prsniku. V tom obdobi sa uz ale vedela poriadne pretacat a zrazu namiesto zaspatia cestovala po posteli, vydrzala aj hodinu a spanok nikde. Ked sme ju zobrali na ruky a trochu pochodili, takmer okamzite zaspala. Vtedy to bolo este pohodlne a rychle ;) Lenze casy zaspavania sa pomaly predlzovali, nosili sme, nosili, vecer uz len manzel uspaval (potom pri polozeni do postele sa nacucla a tak zalomila uplne), lebo mne bola tazka cez den mne spala v satke/manduce alebo v kociku. Tak sme presli na fitloptu, ta tiez chvilu fungovala spolahlivo a rychlo a bolo to menej namahave, nez Hanku nosit na rukach. No opat rovnaky scenar predlzovania, rozne styly skakania (mala obdobia, ze bolo treba riadne skakat, inokedy zas iba jemne pohupovat, no hroza, ked na to spominam :mrgreen: ). Nasledne prisiel uplny bojkot fitlopty, len ju zbadala a zacala sa vzpierat. Priebezne som skusala len ju dat do postele a ucucat, no nic (pritom v noci to funguje a vzdy fungovalo na 100%). Tak som sa uz zufala naucila viazat kolisku - s rocnym dietatom :mrgreen: Uviazala som, niekedy zaspala este kym som doviazala, inokedy som chvilu pochodila, zaspievala a bola uspata, uz som ju len zlozila na postel. Ale casom to zase prekukla a zacala sa hrabat von, niekedy stacilo previazat na zvislo a zaspala tak, inokedy som rovno uviazala do ksk, ale zas nespokojnost a zaspala az v koliske, no proste bola nevyspytatelna a priznam sa, ze uspavanie je asi jedine v nasom doterajsom spolocnom zivote, co trochu tazsie nesiem, co mi sposobuje stres. Lebo Hanka je aj dobra spachtoska (dlho spavala 3 spanky, este stale spava 2, v noci sa nebudi, iba preberie na dojcenie, ani oci neotvori a zaspi naspat), aj nakoniec sa ju vzdy podari nejako uspat. Ale to neustale hladanie sposobov ma stresuje. Samozrejme s tym, ze ju nikdy nenutim zaspavat vtedy, ked nie je unavena. Ale ked uz na nej vidim, ze je znicena, strasne by spala a pritom sa brani uspavaniu, to ma vzdy deprimovalo. Od cca 15. mesiacov, cize uz pomaly mesiac mame uzasnu zmenu a ja velmi dufam, ze uz je trvala, teda, ze uz to je krok v jej vyvoji - vecer zaspava opat v posteli na prse. Predchadzala tomu nespokojnost v satke, stale sa hrabala von, aj niekolkokrat som ju prevazovala a dlho natriasala, kym nezaspala... Bola schopna to robit aj do polnoci. Az bolo par takych dni za sebou, nevladali sme ani ja, ani manzel (najma ja, lebo odkedy sme vymenili fitloptu za satku, tak manzel uz nemoze uspavat nijako, vzpiera sa a chce len mna), tak sme ju proste zobrali medzi seba a nepustili sme ju dolu z postele, len sme sa snazili zostat aspon tak pri vedomi, aby sme ju ustrazili :) Ona sa nacucavala, odcucavala, lozila, gulala vselijako a zase nacucla...az zaspala. Dalsi den - dva som to skusila a nepomohlo, len zliezt a zliezt, nedala sa udrzat, no skusala som dalej a dalsi den zase zaspala na posteli. A odvtedy tak zaspava kazdy vecera aj uz menej lozi a hra sa, uz viac menej sa len nacucne a o chvilu zaspi, posledne dni sa dokonca aj odcucne, odgula do prisunutej postielky a tam zaspi sama. Cez den ju beriem na chrbat do manducy a zaspi pri domacich pracach,a lebo s nou max trochu pochodim pri hudbe, no tiez uz parkrat zaspala tak, ako vecer, takze ju v tom podporujem a skusam :) Cele mesiace som sa trapila tym, ze na zaciatku, ked prestala zaspavat na prse, ze som mala asi len vydrzat a nikam ju z postele nebrat, pohyb bol pre nu vtedy nieco nove, tak sa potrebovala pregulavat a uzivala si to. Ze by sa to zase upokojilo a mala by ten model, ze proste sa lahne do postele a spi sa. A ze sme si mohli usetrit ten stres a nekonecne hladanie sposobov, ako ju uspat. Ale mozno nie a aj tak by sme si tymto vsetkym presli. Uz sa to nedozvieme, no teraz sa velmi tesim, ze predsa len prisla ta faza, ked na prsniku opat zaspava, dokonca uz tak trochu aj bez neho, vidim, ze dozrieva. Myslim si, ze dopomohlo mozno trochu aj moje vnutorne naladenie/odhodlanie, ze proste uz nevladzem a koncim s inym uspavanim. Lebo vzdy som to sice skusila, ale este som vladala aj fyzicky, aj psychicky ju nakoniec nejako uspat. Ale v tej poslednej faze uz som nevladala. Rozhodla som sa, ze uz proste bude zaspavat tak, zby to mna nedeptalo a nevycerpavalo. Takze aj ja som dozrela :) Vidim, ze uz som napisala ohromny elaborat, ospravedlnujem sa, ale dakujem za tuto temu, lebo vypisanie sa je dobra terapia :) Tak na zaver len pointa: aj z vlastnej skusenosti mozem konecne potvrdit, ze dieta naozaj dozrieva, osamostatnuje sa, pomaly ubuda veci, s ktorymi mu musime pomahat. Na 100% k tomu pride aj u vas, aj ked velmi dobre chapem, ze najhorsie je, ze nevieme, kedy to bude. Clovek by vydrzal vsetko, kebyze vie, ze to potrva do XX.XX.XXXX a odvtedy polozi dieta do postele a ono tam bez vsetkeho zaspi, vsakze? :mrgreen: Takze neklesaj na duchu, ono to pride, ale pracuj aj na sebe, ja som naozaj presvedcena, ze aj to moje dozretie do fazy "toto som a toto uz nie som ochotna robit" malo na tom celom tiez svoj podiel. Koniec koncov, to je velmi dolezita kapitola vztahovej vychovy - aj s dietatom to musi byt vztah, nie obeta rodica na ukor toho, ze je total vycerpany a deprimovany. Howgh :mrgreen:
Obrázok užívateľa
luciole
 
Príspevky: 875
Registrovaný: 28 Jún 2011, 12:53
Bydlisko: Bratislava
Počet detí: 2
1. dieťa: Hanka
Rokov: 13 rokov, 19 dní
2. dieťa: Grétka
Rokov: 9 rokov, 7 mesiacov, 24 dní
Môj status: dojčenie je jedna z najúžasnejších vecí na materstve a na svete vôbec :)

Re: dá sa naučiť zaspávať na prsníku??

Neprečítaný príspevokod mimuka » 25 Jún 2012, 12:00

ďakujem vám veľmi pekne za rady a povzbudenia...cumeľ nepoužívame a v noci vždy zaspí na prsníku lebo to sa úplne neprebudí...len cez deň a večer to nejde...so spánkom sme mali vždy problém, bolo ho veľmi málo + zaspala ťažko a ľahko sa zobudila...už sa nám podarilo dostať do fáze, že sa na lopte uspávame s prsom v puse (pred tým to odmietala, nechcela sa nacucnúť), takže aspoň to je pokrok :) luciole presne tak je to aj u nás, že keď si s ňou ľahnem, tak si chvíľu pocucká a potom by už utekala preč, začne sa gúľať, stavať, loziť, dá mi ruku, že ideme dakam preč, takže to vždy nakoniec vzdám a uspím ju na lopte :( no asi mi nič iné neostáva, len to skúšať a skúšať a nevzdávať sa....
Obrázok užívateľa
mimuka
 
Príspevky: 93
Registrovaný: 10 Feb 2012, 12:08
Počet detí: 1
1. dieťa: Sára
Rokov: 12 rokov, 11 mesiacov, 8 dní

Re: dá sa naučiť zaspávať na prsníku??

Neprečítaný príspevokod shira » 25 Jún 2012, 19:41

mimuka, nie si v tom veru sama.. u nás opačný problém, cez deň a vačer zaspí na prsníku veľmi rýchlo a môžem ho položiť, lenže v noci máme podobné scenáre.. po precitnutí - aj ked sa celkom neprebudí a nacucne- nedokáže znova úplne zaspať a to je vyčerpávajúce. v ľahu robí to, čo píšeš, nacucne odcucne, lezie, gúľa sa, najnovšie ma dokonca ťahá do sedu, alebo za ruku preč... táto nočná fáza trvá 2-3 hodiny, kým nezaspí nakoniec sám niekde na paplóne. nepomáha nič... takýchto nocí máme väčšinu.
Obrázok užívateľa
shira
 
Príspevky: 1916
Registrovaný: 22 Mar 2011, 21:55
Bydlisko: NM
Počet detí: 2
1. dieťa: Tomáško
Rokov: 13 rokov, 3 mesiace, 5 dní
2. dieťa: Lukáško
Rokov: 9 rokov, 8 mesiacov, 27 dní
Môj status: Čo vyžaruješ, to priťahuješ :-)

Re: dá sa naučiť zaspávať na prsníku??

Neprečítaný príspevokod TIA » 01 Júl 2012, 15:26

Mimuka, aj my sme na tom boli podobne, aj tu mam niekde podobnu temu, prve mesiace (neratam obdobie ked bola novorodenec) som ju musela iba nosit na rukach, robit hlboke podrepy, skackat, hopsat, natriasat aby po dobrej pol hodine/hodine som ju konecne presvedcila, ze si ma na 30 min. zdriemnut :P . Postupne som to skusala aj s prsom v ustach a bol to sice dlhy proces ale obcas sa podarilo spolu s hodjanim a chodenim, potom zase o par tyzdnov stacilo stat na mieste a kolisat, potom zase po par tyzdnoch uz mi zaspala aj v satke s prskom a tak postupne, ked mala asi 11 mesiacov mi prvy krat zaspala len tak po nacucnuti!! Este ze som lezala, lebo by som bola odpadla :D. Pomedzi tieto "vlastovky" sme stale na zaspatie potrebovali kolisanie na rukach a spievanie, to raz za cas mi hodila taku odmenu :D. Ale teraz je to uz coraz castejsie. Velmi suhlasim s luciole, ze treba skusat a taktiez zhodnotit svoje sily, ked to proste uz dalej nejde, tak to pojde inak, dietatko sa prisposobi. Ty presne vycitis, kedy mozes skusat novy sposob uspavania a kedy radsej vsadis na istotu (ked bol narocny den, vela podnetov a tak..). U mna tie nove sposoby (=lezim na posteli a mala sa pricucava a odcucava az nakoniec zaspi) vyplynuli tiez z unavy, proste som uz nevladala, tak som si povedala, ze tak si tu spolu lahneme a bud zaspis, alebo nie, ja kazdopadne potrebujem trochu oddychu :). Drzim palce, urcite to postupne zvladnete a budes moct aj ty pri zaspavani oddychovat. Akurat potom pozor, mne sa zvacsa oci zatvoria skor nez malej :D :D :D
TIA
 
Príspevky: 422
Registrovaný: 07 Aug 2011, 22:12
Počet detí: 1


Späť na Keď nespí

Kto je on-line

Užívatelia prezerajúci fórum: Žiadny registrovaný užívateľ nie je prítomný a 5 hostia

cron