dopad oddeleného spánku na dieťa

diskusia o spaní a uspávaní bábätiek

dopad oddeleného spánku na dieťa

Neprečítaný príspevokod mimuka » 21 Jún 2012, 21:11

Môžem sa opýtať pre zaujímavosť a pre dostatok argumentov pre kamarátky čo všetko spôsobuje, prečo je zlé keď dieťa nespí z rodičmi?? Ak máte aj nejaké linky na nejaké články, prípadne výskumy, tak hoďte...a rovnaké dôvody platia aj pre nepoužívanie kočíka prípadne metódy vyplakania??
Obrázok užívateľa
mimuka
 
Príspevky: 93
Registrovaný: 10 Feb 2012, 12:08
Počet detí: 1
1. dieťa: Sára
Rokov: 12 rokov, 11 mesiacov, 8 dní

Re: dopad oddeleného spánku na dieťa

Neprečítaný príspevokod shira » 21 Jún 2012, 22:13

ked mám napísať úprimne, teším sa na deň, ked mi Tomáško prestane loziť po hlave, kopať ma, preliezať celú manželskú posteľ, šlapať po mne pri dojčení v noci a naťahovať bradavku, čo to dá... skôr toto má na mňa negatívny dopad. ak máme "dobré" noci, že k nemu vstanem dva tri krát,nadojčím a uložím zase tvrdo spiaceho do postielky, sme obaja omnoho lepšie vyspatí a celá rodina máme potom lepší deň- sme menej náchylní na stres, menej podráždení a od toho sa vlastne odvíja všetko ostatné. deti sú podľa mňa rôzne. mne sa zdá, že sa spoločným spaním navzájom rušíme-malý sa budí na každý pohyb a zvuk, ťažko zaspáva poležiačky pri mne, hoci na prsníku, skôr ho to preberá.. on má proste taký spánok.. ja sa bojím čo i len pohnúť a zároveň ho podvedome neustále kontrolujem, aby nespadol z postele. niektoré detičky pri matke spia dobre a matky zase pri nich, u nás to niekedy vnímam ako "nutné zlo". ked som malého doniesla z pôrodnice, mesiac spával pri mne v posteli. po mesiaci začal spávať horšie, nevedel zaspať, musela som tak či tak vstať a nosiť ho, mal reflux, začala som ho dávať do postielky a polohovať, a pomohlo. pri každom precitaní som ho prikladala na prsník a tak je to doteraz- do postielky ho ukladám spiaceho a často ho ešte polospiaceho aj vyberám. spí v postielke najlepšie, na denný spánok sa tam pýta, postielku má rád, aj svoj vankúšik a dečku (teší sa z nich), manželovi zaspí samostatne, ked ho tam položí, pohladká ho a zaspieva mu... (pri mne toto samozrejme nehrozí :evil: )
čo sa týka kočíka- taktiež sú deti, čo doslova milujú kočíkovanie- no náš prípad to nie je, malý bol takmer výlučne nosený, kočík využívame až teraz - povozí sa, naje sa tam, vyberiem, pobehá a tak- už je ťažký, je to pohodlnejšie a aj on je ochotný kočík akceptovať (bavíme sa o časoch do 30 min :mrgreen: ). bieda je, ked matky namiesto náruče hojdajú revúce dieťa v kočíku a považujú to za normu.. stala som sa strašne citlivá na takéto veci.. napr. matka v nákupnom centre v pohodičke nakupuje s kočíkom alebo dieťaťom vo vajíčku, ktoré tam reve o život a nechá ho tak :twisted:
vyplakávanie je stres, je to aj vedecky dokázané, a čo je horšie- čo sa mi najviac na tejto metóde nepáči- na zvieracom fóre je spústa mamičiek, čo sa na túto metódu dali a nefungovala im (!) aj napr. po dvoch týždňoch vyrevávania, čo sa mne zdá totálne na hlavu, že matky takto experimentujú so svojimi deťmi a ešte sa budú plácať po pleci, že treba len vydržať. z toho mi je vážne zle. možno ich motivujú príbehy mamičiek, čo im deti zaspia samé po 10min. mrnkaní a hraní s hračkou (prípad mojej netere :o ) proste ju dala segra s hračkou do postielky a ona zaspala. to mne malý radšej zbúra pol izby a počuť by ho bolo asi až do okresného mesta.... to ani nemusím skúšať, to je absolútne jasné.
Obrázok užívateľa
shira
 
Príspevky: 1916
Registrovaný: 22 Mar 2011, 21:55
Bydlisko: NM
Počet detí: 2
1. dieťa: Tomáško
Rokov: 13 rokov, 3 mesiace, 5 dní
2. dieťa: Lukáško
Rokov: 9 rokov, 8 mesiacov, 27 dní
Môj status: Čo vyžaruješ, to priťahuješ :-)

Re: dopad oddeleného spánku na dieťa

Neprečítaný príspevokod shira » 21 Jún 2012, 22:18

jaj, som zabudla pointu... že tak či onak, hlavne treba vnímať a počúvať svoje dieťa, nie "múdre" rady okolia.. že nenaučiť na ruky, nenaučiť do postele :twisted: :twisted: :twisted: dieťa dáva plačom niečo najavo a pokiaľ má matka aspoň za mak materinských inštinktov, tak ten plač pochopí a nepojde proti svojmu dieťaťu. ak sa dieťa rýchlo upokojí v kočíku, prečo nie, ale ked tam nechce byť, načo ho tam nasilu pchať.. a tak podobne...
Obrázok užívateľa
shira
 
Príspevky: 1916
Registrovaný: 22 Mar 2011, 21:55
Bydlisko: NM
Počet detí: 2
1. dieťa: Tomáško
Rokov: 13 rokov, 3 mesiace, 5 dní
2. dieťa: Lukáško
Rokov: 9 rokov, 8 mesiacov, 27 dní
Môj status: Čo vyžaruješ, to priťahuješ :-)

Re: dopad oddeleného spánku na dieťa

Neprečítaný príspevokod JankaMich » 21 Jún 2012, 22:23

Najviac o tom bolo popisane tu: http://dojcenie.wordpress.com/2010/10/2 ... 2%a0teraz/
Je to Klemkin clanok, a zvlast diskusia je asi najdlhsia z celeho blogu.

Pausalne pravidla platia predovsetkym v babatkovskom veku. Cim je dietatko starsie, tym viac sa prejavuje jeho individualita a postupne osamostatnovanie. Pokial mu je dopriata dobra vztahova vazba, je to podla mna na mamickom citeni co a ako je spravne. Podstatne je, aby obe strany boli spokojne a presne ako pises, nebolo to vybojovane cez stresove faktory.
JankaMich
 
Príspevky: 1614
Registrovaný: 14 Apr 2011, 00:42
Bydlisko: Drahovce (Piešťany)
Počet detí: 3
1. dieťa: Olinka
Rokov: 22 rokov, 4 mesiace, 19 dní
2. dieťa: Jajka
Rokov: 18 rokov, 4 mesiace, 12 dní
3. dieťa: Katuska
Rokov: 15 rokov, 13 dní
Môj status: ako poradkyňa pri dojčení rada pomáham využívať materský inštinkt

Re: dopad oddeleného spánku na dieťa

Neprečítaný príspevokod tina » 22 Jún 2012, 13:51

neviem ci si citala Koncept kontinua, ale napr. 3.kapitola - pociatok zivota -dava mnohe odpovede na toto, ale oplati sa precitat celu knihu.
ak chces, tu je urivok z nej, co som posielala nedavno svojej sestre:
Prílohy
koncept kontinua.docx
(17.67 KiB) 421 krát
tina
 
Príspevky: 470
Registrovaný: 25 Mar 2011, 11:29
Počet detí: 0

Re: dopad oddeleného spánku na dieťa

Neprečítaný príspevokod mia » 22 Jún 2012, 23:39

velmi dobra je aj knizka Rodičovstvo je veda od Margot Sunderland... tam pise aj o spolocnom spani, o jeho vyhodach pre dieta a pod.
k "metode" vyplakania napr. pise (minule som to posielala kamaratke, tak teraz len kopirujem:-):
ak dieťa plače (čím dáva očividne najavo, že potrebuje prítomnosť rodiča), ale na jeho plač nikto neodpovedá (alebo príp. ak aj niekto príde, ale neberie ho na ruky), tak výsledkom tejto stresovej reakcie je nepravidelné dýchanie a tep srdiečka a vysoká hladina stresového hormónu kortizolu, ktorý priamo znižuje imunitu bábätka. Čím dlhšie dieťa plače, tým vyššie hladiny kortizolu má. Po pár nociach (napr.) dieťa svoj boj vzdá a naučí sa, že pomoc nepríde, preto, keď ho položia samé do postieľky, neprotestuje, neplače a po čase zaspí. Navonok sa zdá pokojné, vyzerá to, že metóda zabrala. Realita je však taká, že aj v čase, keď už vonkajšie prejavy stresu (plač a protest) ustali, hladina kortizolu bola stále vysoká a dokonca ešte väčšmi stúpla. Dieťa je teda v skutočnosti dlhodobo opakovane vystavené prežívaniu úzkosti z odlúčenia a výsledkom môže byť mimoriadna citlivosť na stres.
Vo všeobecnosti platí, že keď je dieťa ponechané napospas intenzívnym pocitom a primitívnym pudom (hnev, strach, stres z odlúčenia), v jeho mozgu sa nevytvoria dráhy potrebné pre úspešné zvládnutie záťažových situácií (dráhy medzi mozgovými bunkami, ktoré sa tvoria v prvých rokoch života)- a keď dieťaťu nepomôžeme zvládnuť intenzívne pocity, poplašné systémy v limbickom systéme budú priveľmi aktívne aj v neskoršom živote - to znamená, že dieťa bude neprimerane reagovať na každý, aj najmenší stres a prežije život v ustavičných obavách, v hneve alebo nervozite... Priveľmi citlivý systém odpovede na stres v mozgu, ktorý vznikol v detstve, je navyše príčinou mnohých duševných porúch aj somatických ochorení (depresia, stavy úzkosti, fóbie a obsesie, citový chlad, letargia, nedostatok túžob, spontánnosti a pod.). Metóda "nechať dieťa vyplakať" je teda „výhrou“ len z krátkodobého hľadiska, ale dôsledky tohto "nácviku" si dieťa (a jeho okolie) ponesie celý život...
mia
 
Príspevky: 67
Registrovaný: 26 Apr 2011, 19:40
Bydlisko: Bratislava
Počet detí: 2
Rokov: 13 rokov, 1 mesiac, 21 dní
Rokov: 9 rokov, 3 mesiace, 18 dní

Re: dopad oddeleného spánku na dieťa

Neprečítaný príspevokod janka » 24 Jún 2012, 21:52

co ja viem, najvacsie vyskumy v tomto smere robil dr. McKenna, tu by sa malo dat najst nejake info
http://www.nd.edu/~jmckenn1/lab/
janka
 
Príspevky: 668
Registrovaný: 22 Mar 2011, 23:05
Počet detí: 0

Re: dopad oddeleného spánku na dieťa

Neprečítaný príspevokod quaxi » 25 Jún 2012, 16:07

mimuka píše:Môžem sa opýtať pre zaujímavosť a pre dostatok argumentov pre kamarátky čo všetko spôsobuje, prečo je zlé keď dieťa nespí z rodičmi?? Ak máte aj nejaké linky na nejaké články, prípadne výskumy, tak hoďte...a rovnaké dôvody platia aj pre nepoužívanie kočíka prípadne metódy vyplakania??


Ja myslim ze shira to velmi dobre vystihla. Toto nie su veci, ktore by boli zle (s vynimkou vyplakavacej metody). Treba sa zariadit podla toho, co komu vyhovuje. Dieta potrebuje, aby matka spravne a vcas reagovala na jeho potreby - a to moze aj vtedy, ak dieta spi v susednej izbe, alebo ak sedi v kociku. Skor je dolezite, aby bola matka spokojna, potom lepsie reaguje na dieta.
Ak chces argumentovat kamoskam, kasli na vyskumy, jediny vhodny argument je nam to takto vyhovuje. Co koho do toho, ze robis veci inac, ked si spokojna? Ved ked budes nespokojna, mozno skusis zase nieco ine. A oni nech si robia po svojom, ked sa im to tak paci.
Ja vsetky taketo vymozenosti okolo deti beriem ako jednu z moznosti. Vzdy vyuzijem to, co sa mi najviac hodi. Napr. za 4 roky co som matkou, sme uz prestriedali viac nez 10 roznych usporiadani spania. Nosime jeden cas intenzivne, inokedy takmer vobec, a tak rozne to striedame... Netreba sa fixovat na nejaku "jedinu spravnu" moznost - nakoniec vztahova vychova je o tom, vytvorit si s dietatom vztah, a kazdy rodic je iny, tak si aj ten vztah buduje inac - da sa to aj bez kojenia, nosenia, spolocneho spania...
quaxi
 
Príspevky: 840
Registrovaný: 08 Dec 2011, 11:48
Počet detí: 2
1. dieťa: Zbojnik
Rokov: 15 rokov, 10 mesiacov, 27 dní
2. dieťa: Potvorka
Rokov: 12 rokov, 11 mesiacov, 27 dní

Re: dopad oddeleného spánku na dieťa

Neprečítaný príspevokod doominika » 29 Jún 2012, 09:27

Suhlasim s tym, ze rodicia aj deti su rozne a pre to by si mal kazdy najst sposob vychovy aky mu vyhovuje. Len akurat quaxi, z toho co si pisala mi vyvstava jedna otazka... Ako vynahradis to mnozstvo telesneho kontaktu medzi rodicom a dietatom bez kojenia, nosenia a spania spolu?
Pre mna osobne vztahova vychova pri malom dietati je najma o telesnom kontakte. Alexandra zacali bavit hry len nedavno a aj to len na chvilku. Vacsinu dna a noci sa chce so mnou tulkat, pusinkovat, nosit sa (ci v satke, alebo na rukach to mu je jedno) a kojit sa. Ked to tak zratam, tak z 24 hodin mozno take 3-4 hodiny denne sa ma nedotyka (pretoze spi sam, je s niekym inym, alebo lozi).
doominika
 
Príspevky: 59
Registrovaný: 15 Mar 2012, 20:33
Bydlisko: Bratislava
Počet detí: 1
1. dieťa: Alexander
Rokov: 12 rokov, 6 mesiacov, 19 dní

Re: dopad oddeleného spánku na dieťa

Neprečítaný príspevokod TIA » 29 Jún 2012, 13:02

quaxi píše:- da sa to aj bez kojenia, nosenia, spolocneho spania...


Taktiez si myslim, ze kazde dietatko je jedinecne a samozrejme aj kazdy rodic je jedinecny, takze automaticky neexistuju nejake vseobecne pravidla. V zasade si ale neviem predstavit ako by to islo bez dojcenia, nosenia a spolocneho spania.. :D
TIA
 
Príspevky: 422
Registrovaný: 07 Aug 2011, 22:12
Počet detí: 1

Re: dopad oddeleného spánku na dieťa

Neprečítaný príspevokod quaxi » 06 Júl 2012, 10:40

myslim tym, ze netreba AJ nosit, AJ kojit, AJ spolocne spanie.
Bez kojenia - ked dava zena flasku, tak tiez si vezme dietatko k sebe, prituli si ho do narucia a tak ho krmi, kontaktu ma rovnako vela ako pri kojeni.
Nosenie - myslim ze vacsina zien ma hlavne tie prve mesiace chut dietatko stale objimat, tulit si ho k sebe, nechce ho odlozit dalej od seba, tak sa tomu proste netreba branit a brat dietatko na ruky vzdy ked to potrebuje alebo mamicka chce a kontaktu bude mat urcite dost. Telesny kontakt musi byt, ale urcite staci par hodin denne a nemusi to byt zrovna cielene nosenie.
Pri spani si myslim ze nie je rozdiel v tom, ako vnima dieta matku ked je v postielke ktora je tesne prirazena ku matkinej posteli, ale oddelena mriezkou, alebo ked je priamo v jej posteli ale nie pritisnute na matku - vzdialenost od matky je prakticky rovnaka. Su deti, ktore vyzaduju spanie uplne tesne pri matke, aby ju vnimali aj hmatom, tym treba samozrejme vyhoviet, ale ak to dieta nevyzaduje, nie je dovod si ho nasilu tisnut k sebe ak to matke nevyhovuje.
Ja celu vztahovu vychovu vnimam tak, ze ide skor o to, CO chceme dosiahnut, nez AKO to dosiahnut - tie zakladne veci, ktore sa v suvislosti s nou vzdy spominaju, sa spominaju skor preto, ze vacsina ludi to citi ako spravne, ale to vobec neznamena, ze to musi robit kazdy, kto ma o vztahovu vychovu zaujem. Treba sa spravat prirodzene, ako to clovek citi, radsej sa nesilit do niecoho, na co clovek nema chut, len preto ze je to niekde napisane ako ta spravna vychova.
quaxi
 
Príspevky: 840
Registrovaný: 08 Dec 2011, 11:48
Počet detí: 2
1. dieťa: Zbojnik
Rokov: 15 rokov, 10 mesiacov, 27 dní
2. dieťa: Potvorka
Rokov: 12 rokov, 11 mesiacov, 27 dní

Re: dopad oddeleného spánku na dieťa

Neprečítaný príspevokod Norika » 06 Júl 2012, 12:52

quaxi píše:myslim tym, ze netreba AJ nosit, AJ kojit, AJ spolocne spanie.
Bez kojenia - ked dava zena flasku, tak tiez si vezme dietatko k sebe, prituli si ho do narucia a tak ho krmi, kontaktu ma rovnako vela ako pri kojeni.
Nosenie - myslim ze vacsina zien ma hlavne tie prve mesiace chut dietatko stale objimat, tulit si ho k sebe, nechce ho odlozit dalej od seba, tak sa tomu proste netreba branit a brat dietatko na ruky vzdy ked to potrebuje alebo mamicka chce a kontaktu bude mat urcite dost. Telesny kontakt musi byt, ale urcite staci par hodin denne a nemusi to byt zrovna cielene nosenie.
Pri spani si myslim ze nie je rozdiel v tom, ako vnima dieta matku ked je v postielke ktora je tesne prirazena ku matkinej posteli, ale oddelena mriezkou, alebo ked je priamo v jej posteli ale nie pritisnute na matku - vzdialenost od matky je prakticky rovnaka. Su deti, ktore vyzaduju spanie uplne tesne pri matke, aby ju vnimali aj hmatom, tym treba samozrejme vyhoviet, ale ak to dieta nevyzaduje, nie je dovod si ho nasilu tisnut k sebe ak to matke nevyhovuje.
Ja celu vztahovu vychovu vnimam tak, ze ide skor o to, CO chceme dosiahnut, nez AKO to dosiahnut - tie zakladne veci, ktore sa v suvislosti s nou vzdy spominaju, sa spominaju skor preto, ze vacsina ludi to citi ako spravne, ale to vobec neznamena, ze to musi robit kazdy, kto ma o vztahovu vychovu zaujem. Treba sa spravat prirodzene, ako to clovek citi, radsej sa nesilit do niecoho, na co clovek nema chut, len preto ze je to niekde napisane ako ta spravna vychova.

hm neda mi nenapisat, ze tym co si ty napisala, vyznieva, ze nechapes, co znamena ze dojcenie je NORMA ....to , ze je dieta pocas krmienia flasou pritulene k matke nenahradi vsetko, co dojcenie pre dieta znamena.. ak ide konkretne o fyzicky kontakt, tak dojcenie je praktizovane omnoho castejsie ako krmenie flasou, cize kontakt je castejsi. ak sa k tomu este prida kontakt koza na kozu, tak niet reci.....ak dojcenie prebieha normalne dlho, cize aj do 4-5 rokov, tak je ten kontakt zaisteny stale....naopak dieta, ktore sa nauci drzat flasu same, ostava samo....a neviem teda, ako to je, ale od flase sa dieta oduci skor, ako normalne dojcene dieta sa odstavi....

nosenie...nosenie dietata na rukach je fyzicky narocne, clovek nevydrzi dlho drzat dieta....a co ak este potrebuje nieco navarit upratat a dieta prave vtedy chce byt pri matke....nosic je idealny...spokojne su obe strany....praveze tak odburava stres pre matku aj pre dieta...dieta nemusi plakat a cakat, kym mama bude mat cas...

spolocne spanie,...kym bol maly mensi, tak sme museli spat tesne blizko...ak som si k nemu vecer lahla a nebodaj som bola otocena, nezaspala som..musela som ho mat blizko, rovno na prsniku, teraz ked je uz starsi, aj by som ho rada obcas dala na pristelku k nasej posteli, lebo uz sa dokaze rozcapit na celu moju polku...
Obrázok užívateľa
Norika
 
Príspevky: 1601
Registrovaný: 22 Mar 2011, 09:52
Bydlisko: Kežmarok
Počet detí: 1
1. dieťa: Janíčko
Rokov: 13 rokov, 6 mesiacov, 3 dni

Re: dopad oddeleného spánku na dieťa

Neprečítaný príspevokod quaxi » 06 Júl 2012, 16:43

Norika, lenze ide o to, vytvorit si s dietatom vztah, dat mu pocit, ze je chcene, milovane, ze som tu prenho, mam z neho radost... Myslis, ze toto nedokaze zena, ktora nekoji? Ktora nevie o tom, ze existuju nosice, a tak dieta nosi menej, lebo nevladze ho mat stale na rukach? Alebo ak sa lepsie vyspi sama, a tak ho ulozi do susednej postele, aby ju citilo, ale ona zaroven mala dost miesta? Ak je vztahova vychova len pre tych, ktori koja do 4-5 rokov, ktorym deti toleruju nonstop nosenie, a dokazu sa pri nich dostatocne vyspat, tak je pouzitelna v praxi pre velmi malo ludi... Ja si praveze myslim, ze vztahova vychova ma byt nieco, o co sa snazi kazdy podla svojich moznosti, tak ako je to jemu prirodzene a prijemne, je to nieco co je dostupne kazdemu kto ma o to zaujem, bez ohladu na zivotne podmienky. Ved ako by si ten vztah vytvoril otecko, surodenci? Nekoja, tak maju smolu? Ako si ho vytvori zena, ktora ma predcasniatko, alebo dvojicky, maly vekovy rozdiel medzi detmi, a tak nema moznost sa kazdemu venovat az tak intenzivne?
quaxi
 
Príspevky: 840
Registrovaný: 08 Dec 2011, 11:48
Počet detí: 2
1. dieťa: Zbojnik
Rokov: 15 rokov, 10 mesiacov, 27 dní
2. dieťa: Potvorka
Rokov: 12 rokov, 11 mesiacov, 27 dní

Re: dopad oddeleného spánku na dieťa

Neprečítaný príspevokod shira » 06 Júl 2012, 18:00

súhlasím s quaxi. pokiaľ by som to mala vnímať, že musím dojčiť 4-5rokov, musím ho nosiť aj ked bude mať 15 kíl a spať s ním, napriek tomu, že s ním spať je skoro nemožné- táto vízia mi pripadá skôr ako otroctvo. pokiaľ sa bavíme o malom bábätku, samozrejme to je niečo iné, ale ked je dieťa väčšie, osamostatňuje sa, nechce byť toľko nosené, ked zaspí, tak je už jedno, kde spí-potrebuje predovšetkým dostatočne spať. pokiaľ je bdelé a vyžaduje prítomnosť matky, treba ho počúvať, vyhovieť, vnímať jeho potreby, nie riadiť sa nejakou "normou" alebo predpisom, akýkoľvek predpis to je. aj žena, ktorá nedojčí, môže byť rovnako milujúcou a vnímavou matkou. pekne to tu napísala niektorá z mamičiek, ktorá má dieťa s rázštepom podnebia. je ťažké pre takúto matku počúvať, že nedojčením dieťa utrpelo, nebude dostatočne zdravé, dostatočne múdre a bude mať psychické problémy. je to veľmi citlivá téma. skor by som to postavila opačne- aby matky, ktoré dojčia trojročné deti, spia s nimi a "učia" na ruky, neboli v spoločnosti odsudzované, že robia všetko zle a nemali potom výčitky svedomia, že si pletú na seba bič.
Obrázok užívateľa
shira
 
Príspevky: 1916
Registrovaný: 22 Mar 2011, 21:55
Bydlisko: NM
Počet detí: 2
1. dieťa: Tomáško
Rokov: 13 rokov, 3 mesiace, 5 dní
2. dieťa: Lukáško
Rokov: 9 rokov, 8 mesiacov, 27 dní
Môj status: Čo vyžaruješ, to priťahuješ :-)

Re: dopad oddeleného spánku na dieťa

Neprečítaný príspevokod JankaMich » 11 Júl 2012, 00:01

Hmm, problem je naozaj v tom, ze nasa spolocnost vo vseobecnosti nedojci a dojcenie a vztahova vazba tu nie je normou. Snazime sa potom o dokonalost, ktora v skutocnosti asi ani neexistuje. Kazda matka si s dietatom vytvara jedinecny vztah. Ide hlavne o to, ze NEdojcenie ztazuje jednoduchost vychovy, co ale neznamene, ze bez neho to nie je mozne.
JankaMich
 
Príspevky: 1614
Registrovaný: 14 Apr 2011, 00:42
Bydlisko: Drahovce (Piešťany)
Počet detí: 3
1. dieťa: Olinka
Rokov: 22 rokov, 4 mesiace, 19 dní
2. dieťa: Jajka
Rokov: 18 rokov, 4 mesiace, 12 dní
3. dieťa: Katuska
Rokov: 15 rokov, 13 dní
Môj status: ako poradkyňa pri dojčení rada pomáham využívať materský inštinkt


Späť na Keď nespí

Kto je on-line

Užívatelia prezerajúci fórum: Žiadny registrovaný užívateľ nie je prítomný a 10 hostia

cron