nočné dojčenie- mám pocit že už nevládzem...

diskusia o spaní a uspávaní bábätiek

nočné dojčenie- mám pocit že už nevládzem...

Neprečítaný príspevokod shira » 09 Okt 2011, 07:12

Malý má 9 mesiacov a v noci spí dosť nepokojne. vždy ked sa začne mrviť, dostane prsník. napije sa kolko treba, podudká, zaspí, položím do postielky, idem spať. mám pocit, že sa to s vekom stále zhoršuje- tj. mrví sa často a dudká stále dlhšie. nikdy som ho nedávala dole z prsníka, kým sa sám nepustil, ale posledné noci to už občas urobím, ked už mám toho dosť. mamičky z okolia ma strašia, že to nakoniec dopadne tak, že bude dudkať v noci non stop a mnohé odstavili iba kvoli tomu, že im to vadilo. ja si neviem predstaviť malého odstaviť ale na druhej strane si neviem predstaviť, že to bude takto, alebo ešte horšie. ak vezmem malého do postele, do pár sekúnd sa úplne preberie... väčšinou na to, že mu moja ležiaca poloha vadí a prsník nie je v takej polohe, na akú bol po celý čas zvyknutý. asi som urobila velkú chybu, že som dojčila iba v polohe posediačky... neviem sa z toho teraz dostať, je to začarovaný kruh... dnes som hore od 4.00( to som k nemu vstala šiesty krát a už som sa nedostala naspäť do postele), od 6. sa hrám s malým v obývačke, lebo som si ho v našej posteli nechtiac celkom prebrala, zobudila muža, naštvala malého..potom som ho ešte nadojčila v kresle, lenže už nezaspal. čítam tu, ako vám to spoločné spanie veľmi vyhovuje- mne teda vobec, ani si to neviem predstaviť, ako si dojčenie užívate a tak..ja som si dnes aj dobre poplakala, po dlhom čase. normálne pochybujem, či by som to aj pri druhom dieťati takto robila... mňa teda nenapĺňa robiť malému po nociach cumel, som z toho stále viac vyčerpaná. pomedzi to jeho preberanie ani nestíham zaspať. aj keby sa mi odarilo udržať ho na prsníku poležiačky v našej posteli, určite by som v takej polohe nezaspala. dojčenie by mi malo pomáhať a zľahčovať veci, ale mne sa zdá, že mi sťažuje. ked bol menší, dojčil sa 2-3x za noc, bolo to v pohode... bojím sa, že to celé nezvládnem a skončím, ja by som chcela dojčiť samozrejme naďajlej, ale v tejto miere neviem ako to bude..je mi hrozne, som zúfalá :cry: zuby mu nejdú teraz, nie je mu nič.. neviem nájsť riešenie, možno potrebujem iba podporu. neviem sama, čo :cry:
Obrázok užívateľa
shira
 
Príspevky: 1916
Registrovaný: 22 Mar 2011, 21:55
Bydlisko: NM
Počet detí: 2
1. dieťa: Tomáško
Rokov: 13 rokov, 2 mesiace, 25 dní
2. dieťa: Lukáško
Rokov: 9 rokov, 8 mesiacov, 18 dní
Môj status: Čo vyžaruješ, to priťahuješ :-)

Re: nočné dojčenie- mám pocit že už nevládzem...

Neprečítaný príspevokod charlie » 09 Okt 2011, 08:13

Ahoj Shira, taketo pocity mam presne aj ja posledne 2 mesiace. Uz nevladzem. A teraz duplovane, ked som chora. Potrebovala by som to vylezat a pospat si poriadne, ale neda sa. Manzel nosil malu od 6 do 7.15. Potom som uz vstala a nechavam spat jeho, ale dobre mi nie je. Vcera ma tak povzbudilo, ked som stretla jednu kamaratku a tak povedala, ze su na tom podobne. Ma 5 mesacneho syna a budi sa jej tiez kazdych 15 minut a starsi ma nieco cez 2 roky. Ten pocit, ze v tom nie som sama ma trosku povzbudil. Ja uz som aj vyhlasila, ze ked budem mat druhe, ze uz vobec nebudem dojcit, hned dostane flasu a potom sa ja budem kade-tade chvalit, ako mi dieta od 4. mesiaca prespi celu noc a ako ho polozim do postielky a zaspi same. :mrgreen: Samozrejme, ze to nemyslim tak celkom vazne, ale uz zacinam byt dost nastvana na to vsetko. Ved sme sa o tom bavili v inej teme, my sme sa tiez nevedeli dojcit poleziacky a ani teraz to neviemako nejde. Ona sa vzdy kruti, otaca, potom sa otoci spat ku mne a hlada prsnik a ja jej ho musim znova vpravit do pusinky a potom sme z toho obidve na nervy. Tiez nikdy nejak nejavila zaujem, aby s nami bola v posteli, co som aj v celku rada, ale ked sme ju dali medzi nas, tak bol vzdy rev a zacala okolo seba kopat, akoby sme obmedzovali jej zivotny priestor, ci co....Ale vazne uvazujem nad tym, ze ak to takto pojde dalej, tak do roka skoncim.
charlie
 
Príspevky: 132
Registrovaný: 18 Máj 2011, 09:30
Počet detí: 2

Re: nočné dojčenie- mám pocit že už nevládzem...

Neprečítaný príspevokod estterka » 09 Okt 2011, 09:22

ahoj,u nas je momentalne intenzivne dojcenie taktiez v noci. zacalo to na slovensku,myslela som si,ze ma priliz vnemom cez den a v noci sa proste potrebuje upokojit. a cez den sa menej dojcila,len si cucla a musela sa hrat dalej,proste bola zaneprazdnena,nemala cas a v noci to dobehla,hihi. a teraz je u nas strasne teplo..ja neviem,ale v noci sa dojcime v intervaloch mensich ako hodina a bez prsnika vydrzi max 10 minut. je to ok,lebo ja sa vyspim aj tak s nou na prsniku,ale skutocne vidim rozdiel v nocnom dojceni. co mna trosku znepokojuje,ze predtym sa len zamrvila a dala som jej prsnik,teraz rovno so zavretymi ocami place,kym sa k nej otocim.obcas mam pocit,ze ma zle sny,neviem,ci je to mozne.
neviem ako ti poradit s tym spanim pri dojceni,keby na sniekto videl,v akych polohach my s hannah "spojene " spime,dost by sa bavil. snad sa ozve niektora z poradkyn a poradi ti ako dalej. drzim velmi palce!!!
estterka
 
Príspevky: 555
Registrovaný: 24 Mar 2011, 08:57
Počet detí: 1
1. dieťa: Hannah
Rokov: 13 rokov, 6 mesiacov, 25 dní

Re: nočné dojčenie- mám pocit že už nevládzem...

Neprečítaný príspevokod TIA » 09 Okt 2011, 10:00

Baby, ja uz tiez posledne obdobie chodim jak matoha, tusim ked tak pocitam, tak zhruba mesiac to trva. Dovtedy sa budila tak 3 krat za noc, dala som jej prsko a spala okamzite dalej. Teraz sa furt prehadzuje aj kazdu hodinu, hemzi sa, pomrnkava a spi pri tom a prsko nechce!!! Tuto noc som rezignovala a na kazde zamrnkanie som ju zdvihla a dala cikat, ona sa vycikala taka spiaca, este si tak zlato vydychla, ze jak sa jej ulavilo, ze moze pustit :-), polozila som si ju na seba a lahla do postele, po chvilke som ju zase prevalila vedla mna a spali sme dalej. Takto sme cikali kazde 2 hodiny, ani plienku nemala. Prsko chcela za celu noc len raz a potom nad ranom.

Shira, Charlie nebude to tym, ze obe chodite do prace, tak si to ti Vasi drobci potrebuju vynahradit v noci? Tym, ze nespite spolu je to teda narocne, neviem si ani predstavit ist po takej noci do prace, nieto este tak fungovat dlhsie obdobie :( . Nepomohlo by nejake hupacie kreslo? Ale take dobre vypolstrovane, aby bolo pohodlne a k tomu nejaka taburetka na nohy a ked sa drobec nacucne, vankus pod laket a rovno tak spat celu noc :-)..? Urcite by bolo treba si zvyknut tak spat, ale aspon takto ako vobec..
TIA
 
Príspevky: 422
Registrovaný: 07 Aug 2011, 22:12
Počet detí: 1

Re: nočné dojčenie- mám pocit že už nevládzem...

Neprečítaný príspevokod katka » 09 Okt 2011, 11:43

Tak toto je tema pre mna :) Od kedy ma syn pol roka, nespal v noci dlhsie ako dve hodiny.Spime spolu v manz.posteli. Nasa najlepsia noc je ked sa kojime kazde dve hodiny, medzitym obaja spime. Takychto noci mame do mesiaca tak tri styri. Zvysok tvoria noci ked sa maly budi aj niekolko krat za hodinu, knuci, tlaci do lienky, prdka, gula sa po celej manz.posteli, nevie si najst miesto. Nakojim, zaspi..prejde dvadsat minut a scenar sa opakuje...nad ranom casto uz od pol piatej kojim nonstop az do siedmej. O tom ako sa citim radsej nebudem pisat....je to velmi tazke fungovat bez normalneho spanku uz skoro rok a pol, niekedy sa az bojim, ze sa to odrazi na mojom zdravi. Nechce sa mi ani verit, ze sa to niekedy zlepsi a ja sa vyspim aspom pet, sest hodin neprerusovane. Jedine s cim sa utesujem je to, ze si hovorim ze je na svete vela ludi, ktori nespia v noci z horsich dovodov ako napr. vojna, choroba vlastna ci blizkych, strach o buducnost adt.,takze ja mam aspon krasny dovod na nespanie- moje mile zdrave babetko,ktore lubim...takze este vydrzim...
Zaujimalo by ma, ci je toto caste nocne budenie normalny jav alebo treba hladat nieco za tym?? Napr. nejaky zdravotny problem, nespravny rezim dna, alebo nieco ine? A klobuk dole pred vami zienky, ktore po takej noci musite fungovat v praci a byt mile a prijemne na cudzich ludi...uffff.
katka
 
Príspevky: 143
Registrovaný: 02 Apr 2011, 19:17
Počet detí: 2
1. dieťa: zelenoocko
Rokov: 20 rokov, 15 dní
2. dieťa: modroocko
Rokov: 13 rokov, 10 mesiacov
Môj status: Ja si tady sednu a uz se ani nehnu!

Re: nočné dojčenie- mám pocit že už nevládzem...

Neprečítaný príspevokod charlie » 09 Okt 2011, 11:58

TIA, ja spim, resp. sa pokusat spat aspon tak, ze ked sa mala zacne mrvit, odsuniem postielku, zlozim moj vankus napoly, dam si ho na kolena, nanho polozim malu, prisuniem postielku a jednu ruku mam vystretu na postielke a o nu mam opretu hlavu. Driemem, ale zaspat sa mi este nepodarilo.

A este som chcela poznamenat, ze tuto noc mi dieta po neviem akej dlhej dobe prespalo 3 hodiny vkuse!!!!! :o od 9 do polnoci. Zaspala som na gauci v obyvacke pri telke a mm so mnou a zobudili sme sa az na malej mrcanie (spalnu mame hned vedla) a skoro som odpadla. Mozno ju rusime my, ako sa otacame, mm chrape a tak. Mozno preto nespi. Alebo to bola len nahoda. Ja uz neviem. potom sa uz zase budila klasicky. Kazdu hodinu, polhodinu, hodinu a pol... :roll:
charlie
 
Príspevky: 132
Registrovaný: 18 Máj 2011, 09:30
Počet detí: 2

Re: nočné dojčenie- mám pocit že už nevládzem...

Neprečítaný príspevokod tamoulik » 09 Okt 2011, 16:19

Ahojte, toto nocne (ne)spanie je velmi narocne, ale zial velmi caste. Pisem teraz ako mamina a nie poradkyna, kedze ako poradkyna nermam s tym az take skusenosti, Ludka, JankaMich alebo Klemka napisu urcite nieco mudre s kopou argumentov. Ja som sa uz nevyspala 3 roky, starsi sa budil do roka a pol na dojdenie kazdu hodinu, a ked som ho dojcit prestala, este castejsie, len sa ovela tazsie bez prska uspavalo. Teraz sa kazdu hodinu budi mladsi, dotoho starsi je hore este tak 2-3x na cajik alebo skrabkanie ruky. Ked som v noci hore tak 5-6x tak sa rano budim vyspata. Teraz mam starsieho na Orave u starkych a tuto noc som bola hore 4x a vstala som s usmevom a bez kruhov pod ocami.
Co sa tyka spankovych cyklov, tak ten trva u dojcenych deti tak 60min, teda je bezne, ze cuckanie, uspavania a spanie trva iba hodinu, ale nechapem preco vacsina deti ho ma dlhsi, bud su to deti nedojcene, ale nemaju potrebu papat tak casto. MOja sestra ma rovnako staru dceru ako moj Samko a od druheho mesiaca je prespi celu noc, ale to je dieta na UM a cumliku. Takze snad len povzbudenie, ze ani po odstaveni sa to nemusi zlepsit a skusit este vydrzat.
Obrázok užívateľa
tamoulik
 
Príspevky: 497
Registrovaný: 22 Máj 2011, 22:05
Bydlisko: Bratislava
Počet detí: 3
1. dieťa: Tomáš
Rokov: 15 rokov, 3 mesiace, 25 dní
2. dieťa: Samuel
Rokov: 13 rokov, 26 dní
3. dieťa: Izabela
Rokov: 9 rokov, 8 mesiacov, 18 dní
Môj status: On ne voit bien qu´avec le coeur, l´essentiel est invisible pour les yeux (A.de Saint Exupéry)

Re: nočné dojčenie- mám pocit že už nevládzem...

Neprečítaný príspevokod shira » 09 Okt 2011, 18:04

potešilo, že nie som sama v tomto trápení :( včera sme doobeda upratovali celý dom, poobede mi vytopilo ambulancie tak to bol mm riešiť, prišiel 21.30. dnes sme krstili malého, takže kopec ludí u nás, ked odišli naša dobermanka si kdesi roztrhla bok, muž s nou musel utekat na pohotovost až do trnavy, uspat, rtg, zašiť, volal že skor ako o 19.30 nepríde. oddychovka celý víkend :twisted: :twisted: , zajtra klasika do roboty, do toho tie noci, fakt mi bolo už do revu... pritom mám fantastické dieťa, nepoznáme plač, koliky, chorobu, separačnú úzkosť (ak nerátam, že sa mu nepáči ked ma stratí z dohladu, ale može chodiť všade za mnou) každý ho chváli, aký je úžasný, pohodový, spoločenský... stále si pripomínam, že kamarátkina malá prespala prvý krát noc, ked mala 2,5 roka a bežne bola hore každú hodinu, nedojčená! kreslo mám pohodlné,vypodložené kojacim vankúšom pod kríže a ruky, za hlavou vankúš.. akurát nad tým rozmýšľam, že dám dačo pod nohy a naučím sa driemať tam, bieda bieda :o čítala som všelijaké témy o obmedzení dojčenia v noci, v našom veku to však vždy bolo na spôsob vyplakania, to je príšerné!! čudujem sa, že to niekto dokáže spraviť, o tom ani neuvažujem. potom u vačších detí aj vysvetlovaním...to už sa mi také strašné nezdalo. rozhodne sa nechcem celkom vzdať dojčenia.. skor mi ide ozaj o psychickú podporu ako o promptné riešenie :-| neviem na druhej strane, čo by som bez dojčenia robila... strašne by mi to chýbalo. ani z voza, ani na voz :mrgreen:
Obrázok užívateľa
shira
 
Príspevky: 1916
Registrovaný: 22 Mar 2011, 21:55
Bydlisko: NM
Počet detí: 2
1. dieťa: Tomáško
Rokov: 13 rokov, 2 mesiace, 25 dní
2. dieťa: Lukáško
Rokov: 9 rokov, 8 mesiacov, 18 dní
Môj status: Čo vyžaruješ, to priťahuješ :-)

Re: nočné dojčenie- mám pocit že už nevládzem...

Neprečítaný príspevokod Anna » 09 Okt 2011, 18:43

Presne Shira, ani z voza ani na voz....ja spím s malým v posteli a manžel v druhej izbe/ v robte má stres a doma tiež, sám seba sa často pýta, či bol na dieťa pripravený...../obaja sme zrelí tridsiatnici, moja ambulancia ani nehovorím/ pacienti mi nepoodchádzali, ale poiťovne využili nemíňanie limitu..../, takže už si hovoríme, že nám z toho stresu je už všetko jedno a ja som doma s malým....spánok je podobný ako u Vás, malý jeje na prsníku furt a zapáva po prebudení čoraz dlhšie....ale moja pediatrička mi povedala, že ona ani nedijčila asyn vstával 7-8X v noci do štyroch, cez deň spánok na pol hodiny a išiel paťročný do školy....takže nie je to len o dojčení.....náš malý má 15 mes., v noci vstáva stále, cez deň spánok na 45 min., takže totálne vyčerpanie...manžel musí chodiť behať, vy máte aspoň psa...
Anna
 
Príspevky: 389
Registrovaný: 23 Sep 2011, 21:50
Počet detí: 1
1. dieťa: Martin
Rokov: 13 rokov, 8 mesiacov, 22 dní

Re: nočné dojčenie- mám pocit že už nevládzem...

Neprečítaný príspevokod Bibiq » 09 Okt 2011, 18:47

Je neuveritelne kolke z nas toto riesia...ja som 1.syna nedojcila ale odsavala mlieko a pil z flase...o 21.00zbodol 150ml a od 3mes.spaval celu noc,sem tam sa zobudil a to dostal cajik a hajal dalej...mal cumel a spal v postielke,zaspaval sam,ziadne uspavanie...
Pri malej to funguje uplne naopak,vecer zaspi na prse,ale to uspavam 1,5hod co chce dudka,v noci ani nepocitam kolkokrat ju nacucnem,chvala bohu kojime po leziacky a popri dudkani spime...takze nic hrozne,ako ma shira chudato...
Jedine co mi z toho vychadza,tak takto ked budem fungovat do 3rokov,tak neviem ako...ani si neviem predsavit v noci nekojit...
Kamoska malu odstavila v 12mes a uspava v kociku a v noci tym ze mala bola zvyknuta cuckat,tak v kuse cosi nacvicuju,lebo mala flasku nechce a pit po leziacky z poharika nejde:-P
takze vidim,ze po tychto vasich prispevkoch je toto co mame normalne a ja sa nemam co ani len stazovat...
Shira,ty by si si zasluzila cenu mama roka :-)
Obrázok užívateľa
Bibiq
 
Príspevky: 322
Registrovaný: 22 Máj 2011, 19:59
Bydlisko: doteraz Krompachy-odteraz Bratislava-Dubravka
Počet detí: 2
1. dieťa: Tomáš
Rokov: 22 rokov, 1 mesiac, 22 dní
2. dieťa: Melánia
Rokov: 12 rokov, 10 mesiacov, 17 dní
Môj status: NEVZDAVAT SA!

Re: nočné dojčenie- mám pocit že už nevládzem...

Neprečítaný príspevokod shira » 09 Okt 2011, 18:50

dvoch psov :D :D anna tento príspevok ma rozosmial... dakujem ;) ja by som chcela čím skor dalšie dieťa, ked je chaos, tak nech riadny a naraz :mrgreen: :goodjob: ja mám tiež fázy, že mi je všetko jedno, niekedy mi je dobre a niekedy som zúfalá :-|
Obrázok užívateľa
shira
 
Príspevky: 1916
Registrovaný: 22 Mar 2011, 21:55
Bydlisko: NM
Počet detí: 2
1. dieťa: Tomáško
Rokov: 13 rokov, 2 mesiace, 25 dní
2. dieťa: Lukáško
Rokov: 9 rokov, 8 mesiacov, 18 dní
Môj status: Čo vyžaruješ, to priťahuješ :-)

Re: nočné dojčenie- mám pocit že už nevládzem...

Neprečítaný príspevokod shira » 09 Okt 2011, 18:54

bibiq že mama roka :roll: však máme tatu na materskej ;) ja myslím, že pre dieťa, čo nepozná cumel a nevie pit z fľaše, je dojčenie nenahraditelné a musí sa dostať do štádia, že sa toho vzdá samo vývojom... niet asi pomoci :mrgreen: ale sú aj dojčené, čo spia, dokelu :D
Obrázok užívateľa
shira
 
Príspevky: 1916
Registrovaný: 22 Mar 2011, 21:55
Bydlisko: NM
Počet detí: 2
1. dieťa: Tomáško
Rokov: 13 rokov, 2 mesiace, 25 dní
2. dieťa: Lukáško
Rokov: 9 rokov, 8 mesiacov, 18 dní
Môj status: Čo vyžaruješ, to priťahuješ :-)

Re: nočné dojčenie- mám pocit že už nevládzem...

Neprečítaný príspevokod Anna » 09 Okt 2011, 18:57

No tak Shira ....zase si trafila...my chceme ďalšie, ked vyčerpanie, tak naraz...ale ja som taký neúnavný a dosť odolný Jozef Mak....v robote som takmer porodila, fakt veľa znesiem, ale to čo sa deje teraz by som nikomu neuverila....určite nie sme samy, ja mám okolo svoju skupinu mamičiek, ktoré to majú podobné...
Anna
 
Príspevky: 389
Registrovaný: 23 Sep 2011, 21:50
Počet detí: 1
1. dieťa: Martin
Rokov: 13 rokov, 8 mesiacov, 22 dní

Re: nočné dojčenie- mám pocit že už nevládzem...

Neprečítaný príspevokod Klemka » 09 Okt 2011, 20:13

Shira, dostala si sa do jedného z najťažších období života s malým bábätkom a úprimne mi je ľúto, čím prechádzaš.
Spomínaš, že mnohé mamičky uvádzajú, že im spoločné spanie vyhovuje - tieto matky to hovoria práve preto, že tieto situácie sa ľahšie zvládajú, keď dieťa spí pri matke, matka nemusí vstať, dvíhať dieťa z postieľky (ktoré medzičasom už nie je len ľahko precitnuté a treba ho viac uspávať), jednoducho priloží poležiačky dieťa k prsníku a zaspáva - pre toto je táto štrapácia jednoduchšia pri spoločnom spaní. Aj tieto matky sa však musia precitnúť na každé jedno dojčenie a aj pre tieto matky sú niektoré noci zvládnuteľné a mnohé v tomto veku dieťaťa náročné. Ty to máš o to ťažšie, že malý netoleruje polohu, pri ktorej by si mohla pokračovať v spánku. Na tomto môžeš postupne skúšať pracovať napr. cez deň, nejako ho napasovať do neobvyklých polôh pri dojčení, možno si postupne na niečo iné zvykne, alebo si ho v noci ležiac na chrbte preložiť krížom cez brucho na prsník, hlavičku mu podložiť svojim lakťom a lakeť vankúšom. Takto sa dá pomerne slušne spať, hoci to samozrejme tiež nie je veľká výhra.
Chcem zdôrazniť jednu vec - na vine nie je dojčenie. Javí sa to tak, pretože dojčené dieťa najčastejšie matka uspáva dojčením, pretože to je najjednoduchší a najrýchlejší spôsob, ako dieťa v noci uspať. Každé dieťa sa v noci precitá. Rozdiel medzi deťmi v počte precitaní je v tom, koľké z týchto precitnutí to-ktoré dieťa zvláda vyriešiť samo a koľké potrebuje riešiť s pomocou rodiča. Sú deti, ktoré sa v tomto veku nebudia vôbec, väčšina dojčených detí sa však budí a napr. ten počet, ktorý uvádzaš Ty - 6x, je skutočne veľmi bežný (čo Ti samozrejme nepomôže, ale niekedy je dobré vedieť, že toto bežne zažívajú matky dojčených detí). Väčšina detí má najväčší počet precitnutí, ktoré potrebuje riešiť s pomocou rodiča, práve okolo toho 9. mesiaca a niekedy to súvisí aj so zubami, najviac sa však zdá, že do toho zasahujú dva faktory - výrazný rozvoj mozgu, ktorý začína cca. po 6. mesiaci a takýto intenzívny je cca. do 2. rokov a okrem toho obdobie, v ktorom začína byť dieťa motoricky zručné. Mnohé nepokojnejšie noci sa dajú vysvetliť tým, že dieťa cez deň niečo dokázalo - loziť, postaviť sa, sedieť... Som presvedčená o tom, že časť týchto precitnutí sa dá redukovať aj pri bezplienkovaní, čo ale zase pre Teba asi je ťažké realizovať, len chcem povedať, že mnohé deti sa precitnú na to, že v skutočnosti potrebujú cikať, priložíme ich k prsníku a zaspia, ale po chvíli sa precitajú znova, lebo potreba vylučovať sa znova ozvala a po sérii týchto uspávaní sa pocikajú do plienky a spia lepšie.
Čo je dôležité vedieť, že dieťa sa precitá a ak nezaspí samo, potrebuje našu pomoc s opätovným uspatím. Pre dojčiacu matku je najjednoduchšie uspať dieťa dojčením. Preto sa zdá, že dieťa sa budí na dojčenie, ono sa však budí preto, že nevie pokračovať v spánku ďalej bez pomoci a potrebuje pomoc. Toto vysvetľuje, prečo niektorým matkám "pomôže" odstavenie dieťaťa a iným nie - matky, ktoré tvrdia, že odstavenie pomohlo, často odučili dieťa od toho, že v noci dostane pomoc v podobe dojčenia tak, že mu dojčenie neposkytli a nechali ho plakať, až kým nezaspalo. Matky, ktoré nezvládli plač dieťaťa, ale súčasne nechceli ponúknuť prsník, často uvádzajú, že dieťa pokračovalo v budení aj po odstavení - vysvetlenie je jednoduché, dieťa potrebovalo pomoc rodiča aj naďalej a jednoducho sa napriek protestom nedostalo k pomoci, na ktorú bolo zvyknuté - k dojčeniu, ale dostalo sa k inej pomoci - k hojdaniu, noseniu, spievaniu, takže sa v noci precitá naďalej a očakáva pomoc aspoň v takejto podobe. Dieťa, ktoré necháme vyplakať sa časom pomoci prestane dovolávať. Nie však preto, že sme ho naučili spať, ale preto, že sme ho naučili, že jeho potreby nie sú dôležité a nebudú vyslyšané. Takéto dieťa prestane časom plakať či protestovať. Nedávno som čítala na inom portáli zaujímavý komentár adoptívnej matky k metóde vyplakania, písala, že s touto metódou nesúhlasí aj preto, že jej adoptované dieťa prišlo do ich rodiny po 3. mesiacoch ústavnej starostlivosti, kde nemali čas reagovať na jeho potreby vtedy, keď ich signalizovalo a toto dieťa nevedelo vôbec plakať. Sťažovala sa, aké to bolo ťažké, lebo nevedela odhadnúť, či je OK alebo mu niečo chýba, lebo proste neplakal. Trvalo mu 9 mesiacov láskyplnej starostlivosti náhradných rodičov, kým začal plakať a ďalší polrok, kým sa začal smiať.
Je mi jasné, že to máš teraz veľmi ťažké. Niektorým matkám pomôže, keď sa aspoň jeden denný spánok dieťaťa môžu vyspať s ním, čo neviem, či sa pri Tvojej práci dá, alebo aspoň večer si po príchode do práce zdriemnuť na nejakú polhodinku, keby sa to dalo... Okrem toho Ti môže pomôcť vedomie, že toto je dočasné a bude sa to postupne zlepšovať. Dieťa sa postupne samo učí niektoré precitnutia riešiť samo a preto sa postupne budí tak, že si to matka všimne čoraz menej. Navyše jeho spánkové cykly sa postupne budú približovať spánkovým cyklom dospelého človeka. To napr. vidíš dobre na tom, čo sme minule riešili v inej téme, že kedysi bolo uspávanie na nočný spánok dlhá a náročná záležitosť a teraz sa bábätko dá uspať rýchlo a pohodlne dojčením. Takto sa postupne zmení celé spanie dieťaťa. Práve citlivé podporovanie toho, aby sa naučilo riešiť si nočné precitania samo, je veľkou investíciou do zdravej psychiky aj sebavedomia dieťaťa. Každé jedno precitnutie, ktoré hoci ťažko, ale riešiť, ho učí, že je dôležité a hodné starostlivosti a že noc je príjemný čas, kedy sa netreba báť a stresovať.
Dôležitá je aj prevencia nedostatočnej vyspatosti dieťaťa - snažiť sa, aby sa počas dňa dobre vyspalo, aby nezaspávalo po tom, čo už je preťažené, ale v čase, kedy sa práve cíti unavené (čo tiež nie je jednoduché vždy zabezpečiť) a čím lepšie sa vyspí cez deň, tým lepšia môže byť noc.
Ešte raz Ti veľmi držím palce, najmä aby si nabrala psychickú energiu to vydržať!!! Keď tak čítam Katkin príspevok, fungovala som so svojim synom prakticky podobne, niekedy ešte horšie, vďaka tej polohe na chrbáte som však dokázala pomerne dobre spať, nebola som ani taká strašne vyčerpaná, a hlavne - tiež som neverila, že to niekedy môže byť aj inak a - bolo - postupom času sa ten počet precitnutí začal zmenšovať, syn prespí viac hodín vkuse a často vidím, že sa precitne, otočí sa na druhú stranu a spí ďalej. Má štyri roky a budí sa v noci cca. 1x, už sme mali aj noc, kedy sa nezobudil za celú noc. Paradoxne spím horšie ako v tom jeho 9. mesiaci, neviem prečo :)
Klemka
 
Príspevky: 1363
Registrovaný: 22 Mar 2011, 09:46
Počet detí: 1

Re: nočné dojčenie- mám pocit že už nevládzem...

Neprečítaný príspevokod akdarka » 09 Okt 2011, 21:10

Náš maly tiez prešiel kadejakymi fazami spánku...boli obdobia ked sa v noci zobudil a 2-3hod bol hore (to bolo veľmi zleee), do 6.-7.mes som robila cumel pri uspavani 3(!) hodiny (teraz do 40min spi tak, ze mozem odist), do cca 11mes vstaval najneskôr 5:50 a teraz uz spi väčšinou do 6:45-7:00...v najhorších chvíľach som neverila, že sa to niekedy zlepší a naozaj musím suhlasit so skusenejsimi maminami, že toto všetko pominie a "bude lepšie"...minule v hlbokom zufalstve ohľadne spánku môjho dieťaťa a jeho neustaleho nočného prebudzania (odišla som od neho po uspati ked sa odpojil a o 5min uz bol hore) som pisala weroni, ktorá mi tiez hovorila, že to moze byt cikanim - a veru bolo. Minule ked bol asi 10min nepokojny a nie a nie sa ukludnit na prsniku som mu chytila plienku a cítila som, že je horúca- to práve cikal a vtedy sa ako zázrakom ukludnil a spinkal. No netrufnem si ho dávať cikat lebo ho náhodou preberiem a čo budem s ním 2hodiny robiť- az takáto "obetava" nie som a musi chudák cikat do plienky.

Ale teda teším sa neskutocne, že sa raz vyspim a tak skoro druhe dieťa mat nebudeme. Nie som taka adrenalinova mama ako niektoré baby :mrgreen: ja mám rada kľud a teším sa ked uz bude maly samostatnejsi a budeme môcť ísť s mužom niekam von - hmmm tak o 3roky :mrgreen: no nevadí, blaho nášho dieťaťa sme zhodne postavili s mužom do popredia :D
akdarka
 
Príspevky: 935
Registrovaný: 22 Mar 2011, 06:36
Počet detí: 1
Rokov: 13 rokov, 6 mesiacov, 25 dní
Môj status: "Stratené je len to, čoho sa sami vzdáme."

Re: nočné dojčenie- mám pocit že už nevládzem...

Neprečítaný príspevokod janka » 09 Okt 2011, 21:30

mozem potvrdit, ze tak caste budenie je normalne a ze to casom prejde. Tiez som asi rok vstavala v noci 6-8-krat, naozaj to bolo zle, no neriesila som to, a asi v 15 mesiacoch sa to zacalo zlepsovat, az som si uvedomila, ze Miska sa budi uz len tak 4-krat za noc a ja som bola zrazu skvelo vyspata. Bolo to naozaj tazke, a to sme zvladali dojcit sa poleziacky. Vecer som chodila co najskor spat, dospavala som aj cez den (Miska sa motala po izbe, kde som dufala, ze sa jej nic nestane a ja som v polodriemotach lezala uprostred na koberci). A este k tomu nocnemu cikaniu som chcela - u nas sa to neosvedcilo, v tej dobe som zaviedla na noc jednorazovky. Dovtedy som ju davala v noci nad nocnik, no potom ju to zacalo rozculovat, tak som ju nejaku dobu v noci len prebalovala, postupne ju zacalo velmi rozculovat aj to, tak som ju musela nechat spat cez noc bez prebalovania (kolkokrat mi do rana precikala aj tu jednorazovku!). Je pravda, ze som casto videla, ze sa v noci ukludni, az ked pusti do plienky, ale napriek tomu na nocnik nechcela.
janka
 
Príspevky: 668
Registrovaný: 22 Mar 2011, 23:05
Počet detí: 0

Re: nočné dojčenie- mám pocit že už nevládzem...

Neprečítaný príspevokod lucinka » 10 Okt 2011, 08:40

my mame presne to iste, dojceny na poziadanie, cumlik nepozna, spi s nami a kazdu hodinu hore, to znamena, ze 10x v noci je urcite hore a nadranom aj 4x za hodinu, takze ja to uz nepocitam :) snazim sa spat co najviac, on aj cez den potrebuje citit pri spanku moju pritomnost, tak sa snazim spat vtedy, podla mna to caste nocne budenie je aj o potrebe skontrolovat, ci je tam mama, ja som sa raz odisla sprchovat a zobudil sa, bol pri nom manzel, tak zacal plakat, .lebo prsko a mamina nikde a tu noc bol hore aj kazdu polhodinu. Ked bol malicky tak v noci vydrzal spat tvrdo aj 3 hodiny, teraz mi ten spanok pride ovela plytsi,tak 2x za noc mu nestaci len sa nacucnut a potiahnut parkrat, ale vtedy aj polhodinu robi to, ze sa nacucne a odvali, zase nacucne a odvali, pripadne prehodim prsnik a dookola, je v polospanku, hladkam ho, tisim a dojci sa, ale kym zaspi natvrdo :) to trva, mna toto vycerpava, to, ze sa budi casto, to mi nevadi, lebo sa len nacucne a spime dalej, ale pri tomto sa preberiem aj ja a potom som unavena, ako tu pisete, mozno nvtedy cika, ale ked mu nahodou treba kakat, to sa zobudi a potom je dlho hore, bojim sa, ze keby som ho davala na nocnik cikat, tak to trva este dlhsie, ale mozno vyskusam. Mne tiez trvalo 3 mesiace, kym som sa naucila dojcit poleziacky, ale podarilo sa a neviem si predstavit, ze by som musela kazdu hodinu vstat a dojcit tak, Shira, mas moj obdiv, ze to zvladas!!!

Ja s tymto nocnym dojcenim mam ten problem, ze este nemam menstruaciu a chceme druhe babatko, tak by som neprotestovala, keby sa v noci dojcil menej, lebo on je maly zavislak aj cez den.
lucinka
 
Príspevky: 34
Registrovaný: 22 Mar 2011, 11:13
Počet detí: 1
1. dieťa: Tominko
Rokov: 13 rokov, 5 mesiacov, 23 dní
Môj status: :)))

Re: nočné dojčenie- mám pocit že už nevládzem...

Neprečítaný príspevokod luciole » 10 Okt 2011, 10:09

ja tiež s nostalgiou spomínam na novorodenecké obdobie, keď malinká Hanička schúlená do klbka natlačená na mňa buvkala celú noc niekedy bez, inokedy max. s 1 prebratím sa na dojčenie ;) To bolo úžasné, nezaberala žiadne miesto, síce som sa neotáčala, ale žiadne ruky, nohy mi nebránili zaujať pohodlnú polohu a spala som celú noc :mrgreen: Teraz sa budí na dojčenie presne ako popisujete, aj 10 a viackrát, niekedy si cucne a spí, inokedy robí to, čo píše Lucinka, že sa nacucne, odvalí, nacucne, odvalí a tak niekoľkokrát za sebou...ja som však celkovo v pohode, mám horšie noci a horšie obdobia, no som šťastná, že sa malá nebudí úplne, keby som toľkokrát v noci mala fyzicky vstať, dojčiť v nejakej inej polohe a následne prípadne ešte uspávať úplne zobudené dieťa, asi umriem :?
Obrázok užívateľa
luciole
 
Príspevky: 875
Registrovaný: 28 Jún 2011, 12:53
Bydlisko: Bratislava
Počet detí: 2
1. dieťa: Hanka
Rokov: 13 rokov, 10 dní
2. dieťa: Grétka
Rokov: 9 rokov, 7 mesiacov, 15 dní
Môj status: dojčenie je jedna z najúžasnejších vecí na materstve a na svete vôbec :)

Re: nočné dojčenie- mám pocit že už nevládzem...

Neprečítaný príspevokod lucinka » 10 Okt 2011, 15:15

Luciole, suhlasim, aj ja som vdacna, ze je to take v podstate uplne jednoduche, ked mal sopliky a nevedel sa vecer uspat na prsniku, tak sme nacvicovali od manducy cen kocik, ruky, vsetko, kym zaspal, bola som mrtva...
lucinka
 
Príspevky: 34
Registrovaný: 22 Mar 2011, 11:13
Počet detí: 1
1. dieťa: Tominko
Rokov: 13 rokov, 5 mesiacov, 23 dní
Môj status: :)))

Re: nočné dojčenie- mám pocit že už nevládzem...

Neprečítaný príspevokod zigi » 10 Okt 2011, 15:18

Tak ja sa pridam do klubu, taka som rada, ze to niekto zacal. My sme tiez boli povodne z tych stastnejsich, co sa v noci dojcili poleziacky, ale posledny mesiac sa mala v lahu nechce prisat ani za svet. Takze hoci spime spolu, presne ako pisala Shira aj my si musime sadnut a nadojcit v sede. Je to na porazenie, najprv som bola zufala, dufala som, ze tych par razov bolo len vynimkou, ale teraz sa uz takto v noci dojcime pravidelne kazdu hodinu a ja som ako matoha. A tiez neviem ako z toho von. Napriek tomu, ze kedysi sme pri dojceni pekne lezali a takto ich prespali, teraz je to otras. Mala sa mece, gula po celej posteli az sa na to gulanie zobudi a place...alebo zacne plakat hned. A niekedy sa preberie tak, ze uspavame aj pol hodinu. Takze snivam o starych dobrych casoch. A ako vidim z prispevkov hore, lepsie to nebude, ale aspon clovek nie je sam. Lebo svokra na mna cez vikend nahucala, ze "normalne" dieta spi same v postielke a nebudi sa....
Takze Shira, mozno nie je problem v tom, ze si si dieta takto "naucila". Ja som totiz od zaciatku "ucila" na ine a sme na tom rovnako :( Ti nasi krpci si pytaju to, co sa im paci ;)
zigi
 
Príspevky: 267
Registrovaný: 05 Jún 2011, 17:55
Počet detí: 2
1. dieťa: Hanka
Rokov: 12 rokov, 11 mesiacov, 3 dni
2. dieťa: Maťko
Rokov: 6 rokov, 9 mesiacov, 18 dní

Re: nočné dojčenie- mám pocit že už nevládzem...

Neprečítaný príspevokod shira » 10 Okt 2011, 15:58

zigi, naše pokusy (nespočetné!) o dojčenie poležiačky vyzerajú tak, ako píšeš... nakoniec sa obaja celkom preberieme, pravidelne zobudíme muža a v horšom prípade malého rozplačem.. takže si nakoniec vždy nadávam, načo to skúšam. ale aj tak to skúšam :mrgreen: teraz sa aspon zosúvam v kresle nižšie a driemem, ale to je len tak na pol oka.
klemka, dakujem za vyčerpávajúcu odpoveď. lepšie zvládam veci, ked im rozumiem a chápem, prečo sa to všetko deje. som vďačná za toto fórum, lebo ked sa úprimne posťažujem, nikto nereaguje, ako keby som spadla z mesiaca a neradí, že mám dieťa odstaviť a naučiť riadne spať. inde radšej ani nespomínam, ako fungujeme (hlavne nie pred mamou, sestrou, svokrou ;) )
s tým cikaním to može byť, spomínala som v téme o látkovkách, že ked som dala na noc prvý krát látkovú plienku, bolo to velmi zlé spanie. tak na noc som sa vrátila k jednorázovkám, aj tie sú ráno úplne napité a mokré aj na povrchu. ciká v noci velmi vela (aj sa vela dojčí) ale prebaliť nemožem, to by bolo ako akdarka píše, 2-3 hodiny bdenia a hrania sa :evil: ked sa v noci úplne preberie, to je koniec. dnes som trochu lepšie naladená, lebo malý potiahol v noci dvojhodinové intervaly (cca polnoc, 2., 4.,6(hurá ráno)), dokonca raz - o 23. som k nemu vstala" zbytočne", iba sa poprehadzoval a spal dalej. tak som ako rybička. musím ale povedať, že sa nám celkom zmenili-zlepšili denné spánky, asi mesiac spáva cez deň sám, dá sa normálne položiť z rúk a spí :love: dvakrát už sa stalo, že zaspal doobeda aj mojmu mužovi doma, na rukách bez vozenia, nosenia..ale muž prišiel na to, že si ho musí dať na holú kožu, inak to nefunguje :lol: :lol: takže to využívame na vlastný relax.
Obrázok užívateľa
shira
 
Príspevky: 1916
Registrovaný: 22 Mar 2011, 21:55
Bydlisko: NM
Počet detí: 2
1. dieťa: Tomáško
Rokov: 13 rokov, 2 mesiace, 25 dní
2. dieťa: Lukáško
Rokov: 9 rokov, 8 mesiacov, 18 dní
Môj status: Čo vyžaruješ, to priťahuješ :-)

Re: nočné dojčenie- mám pocit že už nevládzem...

Neprečítaný príspevokod tamoulik » 10 Okt 2011, 20:11

19.10. o 16h bude V MC Biskupice bude Podporna skupina dojcenia na temu Nocne spanie a spankove cykly, samozrejme aj ine, co bude mamicky zaujimat. Tak kto je z BA alebo okolia, pridte sa vyzalovat, budeme tam viacere nespiace mamicky.
Obrázok užívateľa
tamoulik
 
Príspevky: 497
Registrovaný: 22 Máj 2011, 22:05
Bydlisko: Bratislava
Počet detí: 3
1. dieťa: Tomáš
Rokov: 15 rokov, 3 mesiace, 25 dní
2. dieťa: Samuel
Rokov: 13 rokov, 26 dní
3. dieťa: Izabela
Rokov: 9 rokov, 8 mesiacov, 18 dní
Môj status: On ne voit bien qu´avec le coeur, l´essentiel est invisible pour les yeux (A.de Saint Exupéry)

Re: nočné dojčenie- mám pocit že už nevládzem...

Neprečítaný príspevokod charlie » 10 Okt 2011, 20:36

Ja som uz dospela do stadia, ze nenevidim noc a cely cas cakam, kedy bude rano. Vecer mi uz zacne zvierat zaludok, co to zase bude...Ja viem, ze uz sa hned vecer k tomu staviam negativisticky, ale skusenosti su skusenosti :(
Inak tiez v noci neprebalujem, rano je plienka uplne plna, ale keby som rozsvietila a zacala ju prebalovat, tak to by bol uz uplny koniec aj tym kratkym spankom a to by som si uz rovno mohla hodit. Najhorsie na tom je, ze nadej na nejake zlepsenie he v horizonte rok-rok a pol a to je pre mna sialene dlha doba.
Ak sa stane, ze ma mala 2 hodinove intervaly, tak som rano vyspata, ako babatko. :twisted:
Shira, to je to najhorsie, mama, svokra...Im stale pride to moje dieta nenormalne a stale len ze vyplakat a vyplakat. :evil: Alebo je hladna a treba ju riadne na noc nadzgat kasou. Moja mama mala minule "strasne dobry tip", ze jej kolega ma malu dcerku, teraz niekedy sa im narodila a ze na noc jej daju flasu s umelym mliekom a ako im pekne prespi celu noc a ze cez den ju normalne dojci...Mna tak dokazu tieto reci vytocit. Pripadam si jak z Marsu.
charlie
 
Príspevky: 132
Registrovaný: 18 Máj 2011, 09:30
Počet detí: 2

Re: nočné dojčenie- mám pocit že už nevládzem...

Neprečítaný príspevokod JankaMich » 11 Okt 2011, 00:07

Spominana flasa skonci pravdepodobne najneskor v 3.tom mesiaci odstavenim. Teda, pokial sa nedajde niekto, co jej poda spravnu info a hlavne tu info by musela prijat. Ale inak je to velmi klasicka rada a na potvoru vyborne funguje - dieta nadopovane kazeomorfinmi (urcene pre teliatko aby vydrzalo bez kravicky) naozaj zvycajne pekne spi...

Co sa tyka toho spanku posediacky - spominam si na jednu navstevu muzea, kde bola velmi zvlastna postel, urcena na spanie posediacky. Damy v tych casoch nosili specialne vysoke ucesy, tak aby sa im v noci nepokazili, tak spali takto....a to ani nedojcili....:-)
Ked uz musite dojcit posediacky, neda sa vam upravit si postel tak, aby ste tam mali pohodlie ako v kresle? Uplne super by bola nastavovatelna postel, ale mozno poriadny tuhsi vankus by stacil. Aby ste potom nemuseli prejst z kresla na postel, ale sa len sklzli do lepsej leziacej polohy...
JankaMich
 
Príspevky: 1614
Registrovaný: 14 Apr 2011, 00:42
Bydlisko: Drahovce (Piešťany)
Počet detí: 3
1. dieťa: Olinka
Rokov: 22 rokov, 4 mesiace, 10 dní
2. dieťa: Jajka
Rokov: 18 rokov, 4 mesiace, 3 dni
3. dieťa: Katuska
Rokov: 15 rokov, 4 dni
Môj status: ako poradkyňa pri dojčení rada pomáham využívať materský inštinkt

Re: nočné dojčenie- mám pocit že už nevládzem...

Neprečítaný príspevokod gabika78 » 11 Okt 2011, 09:35

JankaMich: a UM obsahuje kazeomorfiny???
Obrázok užívateľa
gabika78
 
Príspevky: 448
Registrovaný: 15 Apr 2011, 13:54
Počet detí: 2
1. dieťa: Martinko
Rokov: 13 rokov, 6 dní
2. dieťa: Romanko
Rokov: 10 rokov, 5 mesiacov, 20 dní
Môj status: Najväčšia liečivá sila je LÁSKA

Ďalší

Späť na Keď nespí

Kto je on-line

Užívatelia prezerajúci fórum: Žiadny registrovaný užívateľ nie je prítomný a 1 hosť

cron