dá sa každé bábätko naučiť na šatku?

všetko o nosení a šatkách, vakoch, nosičoch

dá sa každé bábätko naučiť na šatku?

Neprečítaný príspevokod flower » 11 Apr 2011, 23:03

Ahojte, chcela by somn poprosiť o radu - mám takmer 4 mesačnú dcérku, ktorá potrebuje byť často na rukách, no odmieta šatku. Kolíska sa jej nepáčila od začiatku, preto som si k ring slingu kúpila aj klasickú šatku, ale až keď mala maličká takmer 3 mesiace, čo je asi hlavný problém a tiež to, že na rukách sa chce nosiť najmä otočená smerom odo mňa, teda chrbátik má na mne (a nôžky podložene druhou rukou, zdvihnuté, aby bola zaoblená - takto nám kázala nosiť ešte syna rehabilitačná sestra...) Keď ju skúsim dať do šatky plače, vlaste niekedy už keď šatku uvidí... S dojčením sme mali tiež nejaké problémy, teraz papá dobre, ale musí mať svoj pokoj, keď je rozrušená, nemá význam ju prikladať, najprv ju musím utíšiť, až potom sa chce dojčiť, takže ani rada skúsiť ju nadojčiť s šatke, aby mala pozotívny zážitok, nie je možná. Má význam skúšať dávať bábo do šatky naprike plaču alebo je už neskoro a je možné, že si naša malá už v dohľadnej dobe na šatku nezvykne? Vďaka za akúkoľvek odpoveď:-)
flower
 
Príspevky: 9
Registrovaný: 03 Apr 2011, 22:14
Počet detí: 0

Re: dá sa každé bábätko naučiť na šatku?

Neprečítaný príspevokod annag » 11 Apr 2011, 23:28

flower, áno, je to už dlho - čo je hlavný problém, bábo by sme mali nosiť od pôrodu - ale dá sa ešte naučiť - možno jej vadí len vkladanie a nepohodlie, ktoré si s tým spája, čo je v začiatkoch bežné , lebo mamička nie je taká šikovná. Môže jej vadiť i úväz, dá sa nájsť i s lepším výhľadom, trebárs nejaký bočný. nemáš možnosť skúsiť si vkladanie s nejakou mamičkou, čo je skúsenejšia v nosení ?

to, čo opisuješ však asi bude hlbší problém, malá je asi viac nervózna a akoby v strehu neustále, však? Spomínaš, že sa musí najskôr upokojiť, kým ju môžeš vôbec priložiť .... toto nám naznačuje, že možno nie je vždy dojčená na požiadanie a prikladaná včas - plač bábätka je už neskoro - sama vidíš, že vtedy už dojčenie odmieta - bábo by sme mali prikladať keď sa prebúdza - kým ešte len zíva a otvára pusu dokorán, neuvedomuje si hlad - skôr je to možno ešte polospánok. Až po dojčení ho prebaliť, masírovať ... a ak zostane mrzuté, chytro opäť prsíčka ponúkať . A ak nezaspí, tak po cca hodinke už opäť môže chcieť spinkať ... to sama spoznáš, že zmení náhle náladu, prestane ju baviť hračka ... to je správny moment bábätku prsíčko ponúknuť ... ak ho vezme, sama sa rozhodne či si len oddýchne, alebo aj zaspí. A ak odmietne, tak ako doteraz - nenúť, upokoj inak a ponúkni až po chvíľke . Do šatky by mala ísť tiež keď má náladu, nie nasilu - čiže niekde tesne po dojčení.
Obrázok užívateľa
annag
 
Príspevky: 153
Registrovaný: 20 Mar 2011, 22:46
Bydlisko: okres Liptovský Mikuláš
Počet detí: 3
1. dieťa: Adelka
Rokov: 21 rokov, 1 mesiac, 9 dní
2. dieťa: Miško
Rokov: 17 rokov, 6 mesiacov, 21 dní
3. dieťa: Anička
Rokov: 15 rokov, 4 mesiace, 24 dní
Môj status: Aby dojčenie prinášalo mamičke radosť ...

Re: dá sa každé bábätko naučiť na šatku?

Neprečítaný príspevokod miah » 12 Apr 2011, 01:12

uplne suhlasim s annag. Dietatko treba davat do satky, ked je pokojne a aj mamina je v pohodke, lebo ak ho uvazuje mamina plna obav, dietatko moze neistotu vycitit a samo zneistiet. Tiez by som sa pohrala s uvazmi, napriek tomu, ze bambulka je zvyknuta nosit sa tvarou dopredu, skusila by som este nejaky uvaz (napr. dvojity kriz), do ktoreho sa dieta vklada a neviaze sa priamo s nim, len sup sup dnu a potom sup von na prechadzku, lebo rytmom pri kracani maminy sa zvyknu ukludnit aj velmi nepokojni drobci, obvykle do par minut odfukju. Jemne pohupovanie v kolenach odporucam aj pri viazani a vkladani dietatka, rytmus je skratka fakt carovny. Napadlo mi este, ze sa da dieta vlozit do kolisky v uvaze na dve plecia (napr tiez v dvojitom krizi) aj tak aby v nej viac menej sedelo a pozeralo sa do boku, ma lepsi vyhlad a matkine plecia su zatazene rovnomerne,( pri uvazoch na jedno plece a na bok dost trpi matkina chbtica, alebo aspon moja trpi :)
Keby si chcela konzultovat osobne a si z BA, tak v latkovkovom obchode na Liscich Nivach v Ruzinove byvaju teraz poradenske utorky, je tam vzdy poradkyna, ma satky a babiky a poradi komukolvek, kto bude potrebovat a pride (bez ohladu na to, ci nieco v obchode kupi/kupil alebo nie)
miah
 
Príspevky: 5
Registrovaný: 12 Apr 2011, 01:02
Počet detí: 0

Re: dá sa každé bábätko naučiť na šatku?

Neprečítaný príspevokod Klemka » 12 Apr 2011, 09:34

Súhlasím so žienkami predo mnou. Ešte jedna vec - v šatke musí byť dieťa dosť napevno uviazané, čo práve pri prerušení tohto tesného objatia z maternice a používaní šatky až neskôr po pôrode, mnohé deti neakceptujú. Takýmto mamičkám môže pomôcť nosič, ktorý možno nie je taký ideálny, ale nezväzuje dieťa tak tesno, nemusí sa viazať, takže ho mamička môže rýchlo na seba nasadiť a aj bábätko sa dá rýchlo vložiť a vyložiť a tak postupne ho učiť na nosenie v nosiči - z môjho pohľadu je preto v tejto situácii ideálny babyvak.
Klemka
 
Príspevky: 1363
Registrovaný: 22 Mar 2011, 09:46
Počet detí: 1

Re: dá sa každé bábätko naučiť na šatku?

Neprečítaný príspevokod miah » 12 Apr 2011, 10:30

Klemka píše:
> z môjho pohľadu je preto v tejto situácii
> ideálny babyvak.

Prave z babyvaku a ring slingu mam ja najvacsie bolesti chrbtice, je ale fakt ze poznam maminy, ktorym prave babyvak velmi vyhovuje. S ergonomickym nosicom celkom suhlasim, aj ked aj tam treba podotahovat babo uplne napevno vsetkymi popruhmi.
miah
 
Príspevky: 5
Registrovaný: 12 Apr 2011, 01:02
Počet detí: 0

Re: dá sa každé bábätko naučiť na šatku?

Neprečítaný príspevokod Ludka » 12 Apr 2011, 11:26

Dá, ale chce to aj čas...musí si opäť zvyknúť na tesný kontakt, ale pôjde to ;) keď objaví výhody, bude nadšená...
Obrázok užívateľa
Ludka
 
Príspevky: 298
Registrovaný: 22 Mar 2011, 00:06
Bydlisko: Košice
Počet detí: 3
1. dieťa: 8
2. dieťa: 3
3. dieťa: 14 dní
Môj status: ...aby dojčené dieťa bolo normou...

Re: dá sa každé bábätko naučiť na šatku?

Neprečítaný príspevokod luludi » 14 Apr 2011, 15:30

flower ja som dlho rozmyslala, co kupit, lebo penazi nebolo vela a maly za ten svet nechcel byt v horizontalnej polohe a chcela som nosit nielen ja, ale aj manzel, tak sme nakoniec kupili Mei Tai, je to latkovy nosic, ale ma popruhy na viazanie, takze sa s nim vyborne manipuluje a vydrzal nam do synovych 9 kg, potom sme presli na manducu :) pri druhom dietati budem mat uz v porodnici satku, urcite :)
Obrázok užívateľa
luludi
 
Príspevky: 274
Registrovaný: 22 Mar 2011, 10:01
Bydlisko: Bratislava
Počet detí: 1
1. dieťa: Richard
Rokov: 13 rokov, 8 mesiacov, 17 dní
2. dieťa: Milota
Rokov: 11 rokov, 5 mesiacov, 24 dní
Môj status: Sú len dva trvalé odkazy, ktoré môžeme dať našim deťom – jedným
sú korene, druhým krídla.

Hodding S. Carter

Re: dá sa každé bábätko naučiť na šatku?

Neprečítaný príspevokod flower » 15 Apr 2011, 21:11

Dakujem velmi pekne za vsetky odpovede, hoci az teraz som sa konecne aspon narychlo dostala k odpisaniu...
annag, ano mala je take narocnejsie babo, aj ked je velmi zlata, casto a vela plakala uz od narodenia a boli sme aj po roznych vysetreniach, no nic okrem koliky a refluxu (aj dost a prudom vracala) jej nezistili... ked som tak nad tym vsetkym rozymslala, myslim, ze problem bol najma v porode (3 vyvolavacky za kratky cas, ani mi ju neprilozili, potom ju slabo obliekli, neskor dali na infuzie...)a prvych dnoch,ale s tym uz, bohuzial nic neurobim, jedine sa toho mozem vyvarovat pri dalsom babatku... v podstate sa ju snazim dojcit na poziadanie, no ona si nie vzdy pyta, tak musim skusat- po zobudeni ju dojcim vzdy a neriesim ci je alebo nie je prebalena a pod. Ale skusila som posledne dni jej ponukat este viac, uz ked bola len trosku nepokojna a na moje prekvapenie niekedy si trochu pocuckala:-))
no, aby som sa vratila k teme :-) malu som skusila dat opat do satky ked bola relativne pokojna, do kriza s kapsou (mam to nacvicene na 22 mesacnom synovi, ktoreho tak uz druhy tyzden uspesne poobede uspavam a obi2 si to uzivame :-)) no nevydrzala tak ani 5 minut a uz velmi plakala... problem je v tom, ze ona place aj v kociari, kym nezaspi a potom je relativne dobre, ak ju vozime, niekedy aj bez toho, tak som si myslela, ze keby som ju dala do satky a isla s nou, hoci placucou von, tak, ze by sa po chvili mozno upokojila, ale tak nechcem ju tym zas trapit, aj ked pisete, ze radesj sksuat kym je pokojna...
miah, ako dat babo do kolisky tak aby videlo? nenasla som to nikde na nete, malej prekaza aj latka okolo hlavky ked je v koliske :/ Som z Presova a nemam v okoli maminu, ktora by nosila babo vo veku malej (len kamosku, ktora nosi dcerku vo veku syna, ale ta tiez zacala uz ked bola este starsia...)
Luludi, z kade si kupoval mei tai a je to len do tych 9 kg ? -mala ma uz takmer 7, tak neviem ci by nebola vhodnejsia rovno manduca...
flower
 
Príspevky: 9
Registrovaný: 03 Apr 2011, 22:14
Počet detí: 0

Re: dá sa každé bábätko naučiť na šatku?

Neprečítaný príspevokod annag » 15 Apr 2011, 21:24

flower, super - tak to má byť, ponúkať a bábo si možno vezme, možno nie :-)



tiež len na okraj mimo tému , keď už hovoríme o dojčení na požiadanie:
- mnohé mamičky čakajú, kým si bábo prsník "vypýta" a za pýtaním si predstavujú výrazné domáhanie sa prsníka - takmer plač, nedočkavosť , cmúľanie palčekov ... to už je dosť neskoro . No po správnosti môže mamička prsníky ponúkať ďaleko skôr - pri prvých náznakoch potreby dojčiť sa - napr. bábo zmení náhle náladu, prestane ho baviť hra, začne zívať , pýta sa na ruky ... teda presne tak, ako si robila posledné dni - čiže mamička ponúka, bábo sa rozhoduje či sa chce alebo nechce dojčiť a ako dlho sa bude dojčiť. Potom sa nestane, že sa bábo priloží príliš neskoro a že už prsíčko úplne odmieta. Je zaujímavé, ako rýchlo sa mamičky naučia ponúkať bábätkám cumlík , ale stránia sa ponúkať namiesto toho prsník :-)
Obrázok užívateľa
annag
 
Príspevky: 153
Registrovaný: 20 Mar 2011, 22:46
Bydlisko: okres Liptovský Mikuláš
Počet detí: 3
1. dieťa: Adelka
Rokov: 21 rokov, 1 mesiac, 9 dní
2. dieťa: Miško
Rokov: 17 rokov, 6 mesiacov, 21 dní
3. dieťa: Anička
Rokov: 15 rokov, 4 mesiace, 24 dní
Môj status: Aby dojčenie prinášalo mamičke radosť ...

Re: dá sa každé bábätko naučiť na šatku?

Neprečítaný príspevokod luludi » 16 Apr 2011, 07:31

flower: pri mai tei sa uvadza nosnost az do 15 kg, ale pohodlne nam bolo do 9 kg, potom sme presli na manducu. Pokial uz mam babo 7 kg, kludne investuj radsej rovno do manduci, vacsie a starsie babo sa do nej jednoduchsie vklada a vybera :lol:
Obrázok užívateľa
luludi
 
Príspevky: 274
Registrovaný: 22 Mar 2011, 10:01
Bydlisko: Bratislava
Počet detí: 1
1. dieťa: Richard
Rokov: 13 rokov, 8 mesiacov, 17 dní
2. dieťa: Milota
Rokov: 11 rokov, 5 mesiacov, 24 dní
Môj status: Sú len dva trvalé odkazy, ktoré môžeme dať našim deťom – jedným
sú korene, druhým krídla.

Hodding S. Carter

Re: dá sa každé bábätko naučiť na šatku?

Neprečítaný príspevokod flower » 16 Apr 2011, 21:45

luludi, a maducu a mei tai ti maly na rozdiel od satky neodmietal? -lebo aj tam je v horizontalnej polohe...mam trochu obavu,ze investujem do manducy a mala nebude chciet byt ani tam :/ a aky velky bol tvoj syncek,ked si ho zacala nosit v nosici? zvykol si rychlo, ci postupne?:-)

annag, napadla mi este taka otazka hladom dojcenia na poziadanie, ze ci sa moze stat, ze babo nechce prsnik aj niekolko hodin, alebo bude skor problem v tom, ze nebol"desifrovany" naznak zaujmu o dojcenie? alebo len zbytocne aj "nasilu" ponukam, lebo mam nejak podvedome pocit, ze babo by malo chciet aspon po 2, najneskor 3 hodinach?
flower
 
Príspevky: 9
Registrovaný: 03 Apr 2011, 22:14
Počet detí: 0

Re: dá sa každé bábätko naučiť na šatku?

Neprečítaný príspevokod janka » 16 Apr 2011, 23:51

flower, skus, ked das malu do satky, ist s nou okamzite na prechadzku. Ja som na mojej pozorovala, ze taka prirodzena chodza je pre nu velmi upokojujuca. Len take motkanie sa po dome a hopsanie sa s tym nedalo porovnat. Chce to trochu guraze, ked nevies, ci sa ti nerozplace na ulici a ludia sa po tebe budu pozerat, ale podla mna to stoji za pokus. S koliskovymi uvazmi je problem, ze niektore deti ich nemaju radi, ani moju som tak nikdy nenosila, lebo to neznasala. Tam neslo o to, ze by jej satka prekryvala vyhlad, islo o samotnu polohu, ona mi ani na ruke nechcela lezat, nezakryta satkou, cize vyhlad mala, ale proste sa jej to nepacilo.
janka
 
Príspevky: 668
Registrovaný: 22 Mar 2011, 23:05
Počet detí: 0

Re: dá sa každé bábätko naučiť na šatku?

Neprečítaný príspevokod luludi » 17 Apr 2011, 08:11

flower: syn je noseny od svojho 2 mesiaca. Asi tyzden sme si obaja zvykali :) A robila som to tak, ako ti pise Janka - dala som do nosica a isli sme hned von. Vzdy, ked bol najedeny a prebaleny a zacal "bezdovodne" plakat, nalozila som ho do nosica a sup ho vonku, chvilu pozeral a potom zalomil. Prvy tyzden som chodievala vonku aj 5x denne naprv. po 20 - 30 minut, neskor 3x denne po 45 min a asi po mesiaci sme vydrzali vonku aj vyse 2 hodin. :) Neboj, postupne si zvyknete :)
Obrázok užívateľa
luludi
 
Príspevky: 274
Registrovaný: 22 Mar 2011, 10:01
Bydlisko: Bratislava
Počet detí: 1
1. dieťa: Richard
Rokov: 13 rokov, 8 mesiacov, 17 dní
2. dieťa: Milota
Rokov: 11 rokov, 5 mesiacov, 24 dní
Môj status: Sú len dva trvalé odkazy, ktoré môžeme dať našim deťom – jedným
sú korene, druhým krídla.

Hodding S. Carter

Re: dá sa každé bábätko naučiť na šatku?

Neprečítaný príspevokod vikuska » 26 Apr 2011, 22:11

Flower,
ak chces, mozem ti dat kontakt na moju kamosku, ktora byva v Presove, a vdaka ktorej som ja zacala viazat. Jej druha dcerka bola predcasniatko, nosili sa uplne malinki, urcite by ti pomohla. Okrem toho aj distribuuje satky a mei/tai nosice vo svojom e-obchodiku, takze by ti vedela pomoct aj s vyberom. Hm?
Urcite by ti rada pomohla, mna uplne zachranila. Daj mi vediet. :)
Obrázok užívateľa
vikuska
 
Príspevky: 5
Registrovaný: 22 Mar 2011, 23:09

Re: dá sa každé bábätko naučiť na šatku?

Neprečítaný príspevokod flower » 28 Apr 2011, 10:06

ahojte, tak som tu opat po dlhsom case.. dakujem velmi pekne za dalsie rady a este raz aj za tie predosle:-) tak, nastali u nas nejake uspechy :-) :) :) hoci sme to ani trosicku nepredpokladali, malicka si nakoniec ako tak zvykla na nosenie v slingu v koliske (nechapeme, lebo na rukach v horizontalnej polohe fakt nikdy nechcela byt :shock: :D) dari sa nam cez den v satke zaspinkat, potom ju prelozim do nasej postele, trosku sa zobudi,ale prilozim si ju, pekne sa napapa alebo len pocucka a spinka:-) problem je ale ten, ze nechce byt poriadne uviazana, takze ju stale musim istit jednou rukou :? ale tak verim, ze sa to postupne zlepsi...naozaj zlom nastal, ked som ju zobrala odhodlana a ozbrojena voci nechapavym pohladom susedov nad placucim babatkom v satke von na prechadzku :-) tak nie je to este ani zdaleka uplne super,ale aj tak sa vsetci velmi tesime:-) a dufam, ze si casom zvykneme aj na klasicku satku a vertikalnu polohu a hlvne na uvaz na 2 plecia, lebo chrbat ma boli riadne...
vikuska, velmi rada by som sa poradila s Tvojou kamoskou, snad by nam pomohla prejst an klasicku satku a ukazala ako poriadna podotahovat, spravne vkladat atd... posli mi prosim kontakt na zsvedova@gmail.com,dakujem veelmi pekne:-)
prajem pekne slnecne dni:-)
flower
 
Príspevky: 9
Registrovaný: 03 Apr 2011, 22:14
Počet detí: 0

Re: dá sa každé bábätko naučiť na šatku?

Neprečítaný príspevokod filomena » 03 Máj 2011, 16:21

asi nie uplne kazde babo si satku oblubi, ale nie je problem ak ste prve 3-4 mesiace nenosili. My sme mali pri druhom synovi od narodenia doma manducu, ale neznasal ju, tak sme nenosili, a ked mal asi 4 mesiace, odrazu sa mu to zapacilo a odvtedy sme nosili velmi vela. Poznam dost vela mamiciek co zacali nosit prave v takomto veku alebo aj neskor, ci uz v satke alebo v nositkach, deticky si zvykli lahko. Naozaj ale treba hned niekam ist, pri chodzi dieta zaspi, alebo aspon pozera naokolo, ukludni sa - pri postavani doma budu protestovat aj deti co su inac v satke spokojne. Teraz mame doma aj satku, a babatku sa prve 2 tyzdne nepacila, potom ju vzala na milost.
filomena
 
Príspevky: 19
Registrovaný: 02 Máj 2011, 16:04


Späť na Nosenie detí

Kto je on-line

Užívatelia prezerajúci fórum: Žiadny registrovaný užívateľ nie je prítomný a 6 hostia

cron