Propagácia nosenia v médiách?

všetko o nosení a šatkách, vakoch, nosičoch

Propagácia nosenia v médiách?

Neprečítaný príspevokod carodejnica » 13 Jún 2012, 18:18

Pozrite si reláciu Fokus - Zdravie - vysielanej 12.6.2012 o 16:30 na Dvojke
Link na archív - http://www.stv.sk/online/archiv/fokus

Pozerali sme to s mužom a podľa mňa nie moc lichotivo sa lekárky vyjadrovali k noseniu. Padli tam také názory, ako nosenie - áno, ale len na krátku dobu, hrozí deformácia chrbtice, brzdenie motorického vývoja, nosiť len staršie dieťa, ktoré udrží hlavičku, dieťa by nemalo v šatke ležať, dojčiť len v perinke, lebo tá zabezpečí správne držanie bábätka a podobne... :? A celkovo to bol taký chaos tá relácia...
Chýbala mi tam jednoznačne nejaký oponent, ktorý by nosenie podporil, je predsa mnoho aj vedeckých štúdií, aj iných názorov, nie?
No a štve ma to hlavne preto, že keď to skončilo, tak prvé, čo môj chlap zapotil, že hlavne, že vy si na koníku porozprávate aké je to super a ono to až také super nie je.. :evil:
Obrázok užívateľa
carodejnica
 
Príspevky: 584
Registrovaný: 22 Mar 2011, 17:37
Počet detí: 2
1. dieťa: Naďa
Rokov: 14 rokov, 9 mesiacov, 3 dni
2. dieťa: Matej
Rokov: 11 rokov, 7 mesiacov, 15 dní
Môj status: "Človek sa neutopí preto, lebo sa ponorí, ale preto, lebo zostane pod vodou."
Paolo Coelho

Re: Propagácia nosenia v médiách?

Neprečítaný príspevokod tina » 13 Jún 2012, 20:51

:( trochu si protirecili, nie? v zavinovacke ma dieta nozky menej tlacene k sebe? na rovnom matraci je C-ckova chrbtica novorodenca menej namahana ako v naruci v klbocku?
tina
 
Príspevky: 470
Registrovaný: 25 Mar 2011, 11:29
Počet detí: 0

Re: Propagácia nosenia v médiách?

Neprečítaný príspevokod Ivula » 13 Jún 2012, 20:57

Ahoj carodejnica,

Ďakujem za tip na reláciu, ktorá ma tak vyprovokovala k reakcii, že som sa musela na túto stránku zaregistrovať, aby som Ti mohla plnohodnotne odpovedať a hlavne trošku ukľudniť a podporiť. Budem sa venovať predovšetkým šatkám, babyvakom a ergonomickým nosičom.

1) Pozrela som si reláciu, čo sa týka nosičov a už na úvod ma zarazilo, že „nosičmi“ nazývali všetky pomôcky na prepravu a nosenie, kde zaradili aj pre mňa nie typické nosenie ako napríklad vajíčka, takže potom celá relácia pre mňa tak ako si sama správne usúdila, pôsobila chaoticky, a bohužiaľ viem si živo predstaviť, že keď si ju zapne nejaký divák v prostriedku relácie, určite sa veľmi vyľaká... Ale nepanikárila by som tak.

2) Je treba si uvedomiť aj z čoho vyplýva stanovisko rehabilitečnej lekárky, pani doktorka sa stretáva s detičkami, ktoré už získali chybné vývojové postavenie v dôsledku nesprávnej manipulácie s detičkami respektíve vrodených predispozícii, a možno aj preto má dojem, že všetky mamičky svoje detičky nesprávne nosia, a zrejme aj preto jej radikálne stanovisko proti noseniu, v čom ju zas chápem. Ovšem treba podotknúť, že ona dáva do jedného vreca všetky nosiče, aj tie čo sa považujú za úplne nevhodné ako napríklad klokanky, chodítka a pod. Zároveň problematiku vníma komplexne a spája aj s predčasným usádzaním detí, predčasným chodením aj s inými pohybovými vadami, čo zrejme tiež nie je úplne správne a pohorší to aj šatkám a iným ergonomickým nosičom, a náhodný a možno nie veľmi rozhľadený divák bohužiaľ nezistí medzi tým rozdiely. Súhlasím však s pani doktorkou, že dieťa si má rozvíjať svoju aktivitu, to samozrejme netreba zanedbávať a dieťatko treba podporovať v jeho vývine. Otázkou je potom zrejme, koľko denne také dieťatko strávi celkovo v nosičoch ako ich vnímajú v tejto relácii: koľko je v šatke, koľko v lehátku, koľko vo vajíčku , koľko v iných nosičoch.... A či potom naozaj dieťatko má čas na na svoj fyzický vývoj, ak sa nájde mamička, ktorá využíva všetky tieto veci súčasne... Chápem obavy lekárov z tohto hľadiska.

3) Vrátim sa však k šatkám a ergonomickým nosičom, súhlasím s názormi, ktoré odzneli v relácii, že je potrebné rešpektovať zásady nosenia detí, tu sú veľmi dobre popísané (mám ich všetky preštudované a ešte mnoho ďalších výskumov, ale tieto sú dostupné v češtine, preto Ti ich zasielam): http://77.93.222.229/clanek.php?nazev=& ... hledani=NE. Je pravda, že v súčasnosti u nás nosia mnohí ľudia a nie všetci ich zrejme rešpektujú. Stačí sa len pozrieť koľko sa napríklad v bazároch predáva klasických klokaniek oproti ergonomickým nosičom a šatkám, a je to zarážajúce. Zároveň tým že máme nosič alebo šatku, to ešte automaticky neznamená, že si detičky správne uviažeme. A propos, mne sa osobne nepáči ako má pani Eva uviazané dieťatko v dokrutke (hneď prvá pani), ktorú práve v relácii chválili, no mne jej poloha nepríde úplne správna a ergonomická a vidím v naviazaní niektoré chyby (no ja som strašný pedant)... V relácii sa opierali o výskumy International Hip Displasia Institute o výsledkoch záverov, a bohužiaľ nie niektoré veci neboli úplne vysvetlené. Posielam Ti linku na oficiálne stanovisko tohto inštitútu, ak chceš prečítaj si ho tu: http://77.93.222.229/clanek.php?clanek_id=105. V podstate čo sa týka nosenia vo vertikálnej polohe, klokanky napríklad absolútne nevyhovujú správnemu noseniu, ale v ergonomických nosičoch a šatkách sa dá dosiahnuť abdukčno-flekčná poloha bábätka, tu o tejto polohe píšu: http://didymos.cz/noseni/anatomie-kojencu.html . Ďalej čo sa týka horizontálnej polohy, áno u nás sa často používa, aj keď v zahraničí sú striedmejšie názory na bezpečnosť horizontálnej polohy a častokrát odporúčajú nosenie vo vertikálnych polohách. Medzi zásadami ohľadom nosenia sa stretneš s touto informáciou, ovšem pri nosení v kolískach tiež existujú určité zásady a naozaj niektoré polohy, čo odvysielali v babyvakoch neboli ideálne, zistíš to pri prečítaní si zásad ohľadom nosenia v kolískach. Ináč dvakrát som si prezrela tú reláciu a nenašla som striktné stanovisko proti noseniu v kolískach, bohužiaľ bolo poukazované len na niektoré chyby pri nosení.

4) Sa mi zároveň páčila polemika o dlhodobom nosení u 15 kg dieťaťa. Neviem, neodzneli často v relácii špecifikácie, koľko je dlhodobo a pod., ovšem 15 kg dieťa už bude bežne mamička zrejme nosiť oveľa kratšie ako keď bolo menšie, vzhľadom na to, že staršie deti sú ťažšie a ani samotná mamička už nemusí zvládať dlho nosiť dieťatko, ako keď bolo mladšie a už aj samotné dieťa má sklony k väčším pohybovým aktivitám, lezeniu či chodeniu, už aj ono samotné si bude dožadovať pohyb...


Dúfam, že som pomohla, v našich podmienkach sú lekári veľmi striedmi k problematike nosenia detí v šatkách a babyvakoch, keď som si detailne ešte prezrela názory hostí, ktorí v relácii vystupovali, naozaj poukazovali na niektoré nedostatky, neboli vybalancované výhodami nosenia a naozaj chýbal tam odborník na nosenie, ktorý by niektoré argumenty vyvažoval, súhlasím s Tebou.

PS: odpovedala som len k niektorým momentom z relácie, na komentovanie je tam omnoho viac, ale už aj tak moja polka povedala, že to len fanatik môže napísať taký dlhý komentár :D
Ivula
 
Príspevky: 51
Registrovaný: 13 Jún 2012, 19:32

Re: Propagácia nosenia v médiách?

Neprečítaný príspevokod paulinaz » 14 Jún 2012, 10:00

preco si nepozvu ozajstneho odbornika a nie tiedo pseudo komunisticke čúzy!!!
Obrázok užívateľa
paulinaz
 
Príspevky: 107
Registrovaný: 04 Nov 2011, 17:32
Bydlisko: Bratislava
Počet detí: 1
1. dieťa: Tibor
Rokov: 12 rokov, 8 mesiacov, 5 dní

Re: Propagácia nosenia v médiách?

Neprečítaný príspevokod paulinaz » 14 Jún 2012, 10:21

za moju afektovanu reakciu sa ospravedlnujem. nebolo to az take hrozne, ale nebolo to ani bohvie co....
Obrázok užívateľa
paulinaz
 
Príspevky: 107
Registrovaný: 04 Nov 2011, 17:32
Bydlisko: Bratislava
Počet detí: 1
1. dieťa: Tibor
Rokov: 12 rokov, 8 mesiacov, 5 dní

Re: Propagácia nosenia v médiách?

Neprečítaný príspevokod janka » 14 Jún 2012, 20:38

neboj sa, carodejnica, casom sa aj odbornici fandiaci noseniu dostanu do medii, ber to tak, ze tam sa predvadza mainstream, no a nosenie je stale u nas tak trochu alternativa. Akoze nad mnohym som sa musela zasmiat - ze dieta nema spat v nosici, ha no a co, ked mi v postielke nespi? Ked ju polozim, za chvilu je hore. Mam ju nechat cele hodiny vrestat od unavy? Alebo ju mam hodiny a hodiny uhrkavat v kociku? A kedy mam skakat okolo starsej? To by ma zaujimalo, nech mi povedia. Kocik akoze uzasna vec - to tam sa akoze dieta nauci prevracat na brusko, lozit a chodit? Co sa tyka mentalneho vyvoja, sama doktorka sa kdesi ku koncu relacie zarazila, ked sa mala vyjadrit, co vlastne dieta v tom kociku robi - lezi a hladi do blba, akurat jej to takto naplno nevyliezlo z ust. A ze kocikovanie je idealne, lebo matku minimalne zatazuje - no tak to sme si nemali robit deti, ked ich chceme hned po narodeni maximalne eliminovat zo svojho zivota.

Inak s tym nosenim v koliske trochu suhlasim, ze to asi nie je to prave orechove. Sama mam z toho dost zly pocit, aj ked Adelku tak vela nosim. V tej polohe ju uspavam, lebo tak ma pristup k prsniku, ked sa mi po polhodine zacne preberat a je nevyspata a potrebuje douspavat. Keby som vedela, ako toto dosiahnut v nejakom vertikalnom uvaze, hned ju tak viazem. Tak by ma zaujimalo, ako nosia deti zeny v prirodnych narodoch, ked ich nosia fakticky nonstop. Tipujem, ze dieta tam ma vacsiu volnost pohybu ako v nejakom krizi s kapsou, kde je znehybnene v podstate ako v perinke, akurat v ortopedicky vhodnejsej polohe. Mimochodom tiez sa mi velmi nepacilo, ako si dieta viazala ta prva mamicka, co ukazovali so satkou, co ju tak strasne chvalili - ta poloha noziciek....hm...
janka
 
Príspevky: 668
Registrovaný: 22 Mar 2011, 23:05
Počet detí: 0

Re: Propagácia nosenia v médiách?

Neprečítaný príspevokod Kandy » 14 Jún 2012, 20:46

Janka, akú krásnu pravdu si napísala. Veru, mám pocit, že veľa ľudí si dieťa urobí len preto, lebo už majú na to vek. Ale ich ochota obetovať sa a prispôsobiť tomu, čo deti naozaj potrebujú je minimálna. Neviem pochopiť, kde je problém a je mi z toho smutno. :cry:
Kandy
 
Príspevky: 186
Registrovaný: 16 Mar 2012, 10:34
Počet detí: 1
1. dieťa: Maťko
Rokov: 12 rokov, 8 mesiacov, 27 dní
2. dieťa: Jurko
Rokov: 9 rokov, 8 mesiacov, 12 dní

Re: Propagácia nosenia v médiách?

Neprečítaný príspevokod Ivula » 14 Jún 2012, 22:18

Janka, ja som nosila môjho drobca vo vertikálnej polohe od takého veku, ako máš teraz Adelku a v podstate to bol u nás jediný spôsob, kedy sme spinkali, nakoľko sme trpeli refluxom. Hoci sme mali postieľku vo zvýšenej polohe, návrat potravy spôsobil okamžité prebudenie, takže šatka bol náš záchranca, ináč by sa denný spánok vôbec nekonal alebo konal len veľmi krátko. Uspávanie v šatke bolo za pochodu pri bežných prácach, po cca. polhodinke až hodinke nastalo prebratie a to som väčšinou v pravidelnom rytme a za pochodu jemným tľapkaním po zadočku uklepkala k ďalšiemu spánku. Veľmi sa nám to darilo, aj keď bez kojenia, ovšem nakojila som predtým, ako som dala do šatky. Dá sa kojiť aj vo vertikálnej polohe, tiež som využívala často kríž s kapsou vo vnútri, dá sa povoliť aj tento úväz, aby dieťatko zišlo nižšie, ak je potreba a aby malo voľnosť pri kojení (a po nakojení samozrejme úväz správne dotiahnuť). No pri takom malom drobcovi som to neskúšala, a asi by som bola veľmi opatrná a musela dávať extrémny pozor pri uvoľňovaní úväzu, predsa len povoľuješ celú oporu pre bábätko (ani teraz by som to zrejme bez nejakej opory napríklad v sede alebo polosede - poloľahu, aby dieťatko nevypadlo, nerobila). Nemám to však vyskúšané na tak malom bábätku (na staršom áno) a neviem sama, či by som sa odvážila v tú dobu na takéto úkony... Určite je pre kojenie pri tak malom bábätku stále pohodlnejší horizontálny úväz, ktorý netreba takto upravovať.
Ivula
 
Príspevky: 51
Registrovaný: 13 Jún 2012, 19:32

Re: Propagácia nosenia v médiách?

Neprečítaný príspevokod luciole » 15 Jún 2012, 07:19

janka, ja som odjakziva viazala len ksk vo vnutria Hanka mi tak prespala cele hodiny (nehrozilo zlozit vtedy este). Ale je fakt, ze dojcit som v satke/manduce zacala az cca v 6. mesiacoch, no nadavala som si, ze som sa neodhodlala skor na taku super prakticku vec ;) Hanke stacil na spanok pohyb a ked sa prebrala, tak som ju vybrala a nadojcila. No prave to ma prinutilo zacat dojcit v satke, bolo mi jasne, ze keby dostala po prebrati mliecko, casto by spala dalej. Kolisku viazeme az od roka, my sme isli nejako opacne na to :mrgreen:

Ivula, vitaj medzi nami "fanatickami" :D
Obrázok užívateľa
luciole
 
Príspevky: 875
Registrovaný: 28 Jún 2011, 12:53
Bydlisko: Bratislava
Počet detí: 2
1. dieťa: Hanka
Rokov: 13 rokov, 19 dní
2. dieťa: Grétka
Rokov: 9 rokov, 7 mesiacov, 24 dní
Môj status: dojčenie je jedna z najúžasnejších vecí na materstve a na svete vôbec :)

Re: Propagácia nosenia v médiách?

Neprečítaný príspevokod Ivula » 15 Jún 2012, 08:21

Luciole,

ďakujem za privítanie, ja som fanatička už dávno, aj keď všetkého veľa škodí a preferujem zdravý rozum aj pri nosení :D Hoci som túto diskusiu našla len nedávno, mám už mnoho načítaného aj vyskúšaného, aj keď samozrejme ešte sa mám toho, čo veľa učiť a chcem sa neskutočne veľa učiť a skúšať. Keď budem vedieť, vďačne poradím, aj keď takto na diaľku je to pre mňa vždy tak trošku s obavou, keďže nepoznám dotyčnú mamičku alebo človeka a neviem posúdiť na akej úrovni získania informácií ohľadom nosenia sa nachádza... A preto aj moja obava, lebo sama viem, že keď som začínala, skúsenosti boli striedmejšie a ja dávam dopredu nadovšetko opatrnosť a zdravie dieťaťa. Je to na každom nosiacom na jeho zodpovednosti a prístupe, ako k viazaniu a k novým pokusom pristupuje. Kto sa na to necíti, tak radšej nech chvíľku počká, kým nadobudne istotu alebo nech nájde spriaznenú dušu, ktorá by mu mohla na niektoré veci poukázať a snáď mu táto osoba správne poradí.

Prípadne pomôžem nájsť, už mám veľa výborných zdrojov k noseniu, dostala som sa aj k nejakým tým cudzojazyčným komplexným prácam na túto problematiku a stále ma to ešte veľmi baví. Ďakujem aj ja predom za nové informácie.

PS: Ináč, aj keď tá relácia vyznela skôr negatívne voči noseniu, som veľmi rada, že sa táto problematika verejne otvára, nakoľko sa dostáva do väčšieho povedomia a snáď podnieti ľudí k aktívnemu vyhľadávaniu informácií, takže ja to beriem optimisticky ;) Nejako to jednoducho začať musí a bohužiaľ my Slováci sme konzervatívni a často proti novým veciam tak trošku zakrnutí, takže sa ani nečudujem, že to začalo práve negatívnou kritikou.
Ivula
 
Príspevky: 51
Registrovaný: 13 Jún 2012, 19:32

Re: Propagácia nosenia v médiách?

Neprečítaný príspevokod Ivula » 15 Jún 2012, 09:22

Janka,

ešte som si niekde teraz prečítala, že v kríži s kapsou vnútri sa dá dojčiť aj tak, že by si mala malú uviazanú nižšie pri prsníku, tak že by si si ju rovno napasovala pri prvom uviazaní, aby Ti bola na dosah prsníka. Neviem nakoľko Ti to bude pohodlné, ak bude takto nižšie uviazaná, možno ju nebude treba ani dávať tak nízko, treba to jednoducho vyskúšať. Ale určite by to bolo bezpečnejšie, ako neustále povoľovať úväz a potom naspäť doťahovať, teda ak sa rozhodneš skúsiť viazať vertikál, bezpečnosť nadovšetko ;)
Ivula
 
Príspevky: 51
Registrovaný: 13 Jún 2012, 19:32

Re: Propagácia nosenia v médiách?

Neprečítaný príspevokod mamickalenocka » 16 Jún 2012, 21:53

ahoj Ivula, ja teraz manducujem, ale coskoro sa budem musiet vratit k satke. chcela som sa spytat odkial si. zhanam osobneho poradcu :D
mamickalenocka
 
Príspevky: 133
Registrovaný: 09 Dec 2011, 12:46
Bydlisko: VS
Počet detí: 1
1. dieťa: Ondrej
Rokov: 12 rokov, 7 mesiacov, 18 dní

Re: Propagácia nosenia v médiách?

Neprečítaný príspevokod Ivula » 17 Jún 2012, 07:43

Ahoj mamickalenocka,

Neviem, či sa môžem kvalifikovať do roly osobného poradcu :) nakoľko aj ja sa mám stále veľa toho učiť, ale ako som sľúbila, keď budem môcť a čas mi to dovolí, pomôžem. Ovšem aj kvôli tomu, že moja malá bola refluxová, horizontálne polohy neobľubovala, a tak tu sa necítim tak doma, nakoľko mi v tomto smere chýbajú grífy získané praxou. Pri vertikáloch som istejšia, takže tu budem vedieť adekvátnejšie pomôcť.

Viem, že si v inej diskusii hľadala niekoho na horizontálne polohy, vtedy som však nereagovala vzhľadom na vyššie uvedené. Ale teraz je to zrejme namieste, pretože ako sama píšeš, Ondrejka nosíš vo zvislej polohe v Manduce a sama si viazala vertikálnu polohu v šatke. Viem sa pravdepodobne s Tebou aj stretnúť, pretože sa zrejme nachádzam blízko ;) (konkrétne stretnutie si môžeme dohodnúť prostredníctvom súkromnej správy, týmito informáciami by som nerada zahlcovala túto diskusiu).

Chcela by som však vedieť, o aké úväzy by si mala záujem? A čo už ovládaš?
Ivula
 
Príspevky: 51
Registrovaný: 13 Jún 2012, 19:32

Re: Propagácia nosenia v médiách?

Neprečítaný príspevokod janka » 17 Jún 2012, 20:23

Luciole, Ivula, vdaka, spanie v ksk poznam, Miska mi tiez inak nespavala, kym som ju v polroku nehodila na chrbat, no tiez spavala kratko, 40 minut a padla, neskor skratila na 30, obcas sa mi ju podarilo utriast do dlhsieho spanku, ale naozaj len zriedka, bolo to strasne narocne. Na tej koliske sa mi paci, ze sa moze Adelka hned dojcit a to sa jej spravidla podari spat dlhsie. Skusam s nou uz tri dni spanok aj v ksk, ale zatial mame rekord 30 minut najdlhsie, tak to je zatial vacsia bieda nez u Misky, potom je hore a neuspatelna, utriast do dalsieho spanku sa mi ju zatial nepodarilo, to sa mi darilo tak prve tri tyzdne, ked mala este taky ten tuhy novorodenecky spanok, vtedy som ju mavala nazvislo v ring-slingu. Tak si ju skusam uviazat trochu nizsie, nech sa moze dojcit, no este mi to nejde. Skusala som to aj predtym, mozno v prvom mesiaci, no este bola asi prilis mlandravucka, nedrzala poriadne v tej satke, tak som to hned zavrhla, teraz sa mi zda uz dost pevna. Ako ze povolit uvaz, to nehrozi, ze by som ju po takej akcii este uspala, to musi ist hned od zaciatku nizsie. Inak aj jej zrejme zvisly uvaz vyhovuje viac, menej place pri zaspavani, aj celkovo sa tomu uvazu tak nebrani ako koliske v poslednej dobe, akurat ze spanok zatial nic moc. No co uz, tusim mam dvoch problemovych spacov, holt, nemam sa co stazovat, asi to maju po mne, ja som mala do dospelosti problemy so spankom.

Inak sa stale snazim najst nejake zabery, ze ako nosia deti prirodne narody, lebo vsade clovek cita, ake je to tam super, ze dieta si spi na matke a ked sa mu zaziada, tak sa same nadojci, no na vsetkych obrazkoch vidim deti nosit na chrbte, to sa asi nenadojcia, ked si potrebuju pomoct so spanim.
janka
 
Príspevky: 668
Registrovaný: 22 Mar 2011, 23:05
Počet detí: 0

Re: Propagácia nosenia v médiách?

Neprečítaný príspevokod JankaMich » 17 Jún 2012, 23:08

Jean Liedloff ma svoje stranky aj s fotografiami http://s1086.photobucket.com/albums/j44 ... ends/Jean/
mozno najdes v gugli aj nieci viac.
JankaMich
 
Príspevky: 1614
Registrovaný: 14 Apr 2011, 00:42
Bydlisko: Drahovce (Piešťany)
Počet detí: 3
1. dieťa: Olinka
Rokov: 22 rokov, 4 mesiace, 19 dní
2. dieťa: Jajka
Rokov: 18 rokov, 4 mesiace, 12 dní
3. dieťa: Katuska
Rokov: 15 rokov, 13 dní
Môj status: ako poradkyňa pri dojčení rada pomáham využívať materský inštinkt

Re: Propagácia nosenia v médiách?

Neprečítaný príspevokod Ivula » 18 Jún 2012, 07:41

Janka, tak by som to nesilila a viazala tú kolísku, samozrejme pri dodržaní zásad viazania v horizontálnych polohách. Spánok dieťaťa treba chrániť, nie je nič horšie ako nepokojné bábätko a následne nepokojný rodič, obzvlášť keď sa ešte staráš o ďalšieho drobca. A zrejme aj Adelke nateraz vyhovuje ležatá poloha v spánku, tak počúvaj jej signály a riaď sa nimi a svojou intuíciou. Ono aj môj drobec mal obdobia, keď preferoval jedno a za tri mesiace zas druhé, zrejme to záleží podľa aktuálnych potrieb. A na tú vertikálnu polohu ešte dôjde, však to vieš sama ;)

Čo sa týka toho nosenia v domorodých a exotických kultúrach, máš pravdu, vyzerá to že prevažuje nosenie na chrbte, ale ani tam si mamičky zrejme s tým nerobia problémy a dojčia podľa toho ako potrebujú:
- pri práci bez uviazaných detičiek, viď túto linku http://www.google.sk/imgres?q=allaiteme ... ,s:195,i:5
- ak majú na chrbte, pravdepodobne si dieťatko na dojčenie presúvajú na bok (to je však len moja neoverená dedukcia), viď toto foto http://4.bp.blogspot.com/_BD788Ai7nGs/S ... bique2.jpg
- alebo jednoducho majú rovno dieťatko uviazané vpredu alebo na boku, pozri sa na túto fotku (nie je úplne zrejmé, či sa dojčí, ale vyzerá to tak) http://1.bp.blogspot.com/_BD788Ai7nGs/S ... h/2003.jpg
Ivula
 
Príspevky: 51
Registrovaný: 13 Jún 2012, 19:32

Re: Propagácia nosenia v médiách?

Neprečítaný príspevokod janka » 18 Jún 2012, 21:14

Janka, Ivula, vdaka za fotky, pozrela som si, vsetko su to jednoduchucke vertikalne uvazy, zda sa teda, ze nic na sposob kolisky sa medzi prirodnymi narodmi nenosi. Zrejme sa dojci tak, ako na tom poslednom zabere, ten sa mi celkom paci. So starsimi detmi velmi problem nie je, Miska sa mi v pohode nadojci, kym prebalujem Adelku, napriklad. Ono ja mam prave dojem, ze silim kolisku, je to cim dalej tym vacsi boj Adelku do toho uviazat, a uz ten boj asi dlho vyhravat nebudem. Na zvislo mi ide podstatne ochotnejsie, aj sa menej naplace pri uspavani, akurat ze tam spi len kratko. Tak mi to pride take divne, ze koliske sa tolko brani, ale ked sa po polhodine preberie, tak sa v klude necha uspat dalej. Dalsia vec je, ze ja moc pravidla viazania do kolisky nedodrziavam, bohuzial, presnejsie vdaka tandemu viazem uz stale len na jednu stranu. Inak necakam ziadne velke zlepsenie co do spanku nazvislo, po skusenostiach s Miskou, u nej sa tiez ziadne zlepsenie nekonalo, vzdy mi tam v podstate spala len tych 40min max.

Najviac sa mi pacilo, ked som Adelku este ako novorodenca davala do ringslingu. Bolo to jednoduche, sikovne, bola tam nazvislo, krasne sa sama stocila do klbocka, ja som len skontrolovala, ci ma kolienka od seba, ale vlastne nikdy som to nemusela napravat. No to som ju tak nedojcila, vzdy som ju tam strcila uz spiacu. Potom som kvoli dojceniu presla na normalnu satku a viazanie do kolisky, no asi som sa mala radsej naucit dojcit v tom ringslingu. No zas, skusala som ju dojci nazvislo v ksk a nejake to bolo cele divne. Tak ja neviem....
janka
 
Príspevky: 668
Registrovaný: 22 Mar 2011, 23:05
Počet detí: 0

Re: Propagácia nosenia v médiách?

Neprečítaný príspevokod Ivula » 20 Jún 2012, 07:59

Janka, možno poznáš toto video, možno nie, ale ak chceš ešte viazať tú kolísku a nejde ochotne, tak toto sa mi vcelku páči: http://www.youtube.com/watch?v=anv3O_dfGaY&lr=1. Skúšala som to na mojom drobcovi, celkom to šlo pri dojčení naviazať, ale to bolo pred spánkom, takže zrejme aj preto. Ono spánok je tak komplexná záležitosť a tiež som si s drobcom užila a stále užívam svoje... Ale to je asi na inú tému, že ;)

PS: Škoda, že sa nepridajú aj ostatné mamičky so svojimi skúsenosťami, viac hláv viac vie...
Ivula
 
Príspevky: 51
Registrovaný: 13 Jún 2012, 19:32

Re: Propagácia nosenia v médiách?

Neprečítaný príspevokod kinsi » 22 Jún 2012, 13:53

Dievčence, ja by som sa pridala, ale len ako odstrašujúci príklad - nedokážem dojčiť ani v šatke , ani v Ergu :) Ale pri druhom bábu mám závazok, že sa naučím, tak študujem Vaše príspevky.
kinsi
 
Príspevky: 806
Registrovaný: 04 Apr 2011, 16:05
Počet detí: 2
1. dieťa: Kristínka
Rokov: 13 rokov, 8 mesiacov, 22 dní
2. dieťa: Matúško
Rokov: 11 rokov, 3 mesiace, 17 dní

Re: Propagácia nosenia v médiách?

Neprečítaný príspevokod Kandy » 22 Jún 2012, 15:45

Ahojte, Ivula, ono sa to dojcenie v šatke už v nejakej téme rozoberalo. Ja som sa naučila dojčiť v dvojitom kríži, keď mal malý asi pol roka. Uviažem trochu voľnejšie a zdvíham prso rukou, aby naňho dočiahol. Keď som ho uväzovala vo výške bradavky, tak sa vedel príliš zakloniť. Ja som zasa neskúšala nikdy kolísku. :) Lebo som mala už od začiatku pocit, že je na ňu Maťko nejaký veľký. Tak som nosia v ksk, ale tam neviem dojčiť a ani mi úplne nesedí tento úväz. No a všetci sa divia, že takú váhu nenosím na chrbte. Len neviem, kde robím chybu, mňa z tých úväzov na chrbte bolí chrbát. :(
Kandy
 
Príspevky: 186
Registrovaný: 16 Mar 2012, 10:34
Počet detí: 1
1. dieťa: Maťko
Rokov: 12 rokov, 8 mesiacov, 27 dní
2. dieťa: Jurko
Rokov: 9 rokov, 8 mesiacov, 12 dní

Re: Propagácia nosenia v médiách?

Neprečítaný príspevokod Ivula » 22 Jún 2012, 18:59

Kandy, ináč Ťa chrbát nebolí, nemáš nejaké zdravotné problémy? Nosením by sa mohli vyostriť... Aké úväzy si skúšala na chrbát? Mne sa pre tak staré bábo, ako máš, osvedčil dvojitý hammock. Váha sa krásne rozkladá nielen na chrbát, plecia, ale aj na hruď, je obzvlášť pohodlný a bábo je tam krásne zaistené.
Ivula
 
Príspevky: 51
Registrovaný: 13 Jún 2012, 19:32

Re: Propagácia nosenia v médiách?

Neprečítaný príspevokod Kandy » 22 Jún 2012, 20:23

Ivula, problémy mám s krížami a s chrbticou medzi lopatkami. Aj som pred pár rokmi chodila na elektroliečbu. Jediné, čo mi pomáhalo, bolo cvičenie. Mám miernu skoliózu, nič vážne. No ale počas tehotenstva mi všetky bolesti chrbta ustúpili. Pri nosení v dvojitom kríži sa snažím veľmi neprehýbať, aby ma nemali prečo bolieť kríže. No a zatiaľ je to v pohode. Skúšala som batoh - tam ma bolelo medzi lopatkami a tak celkovo sa mi nepozdávalo, že mám celých 12 kíl živej váhy iba na pleciach. Dvojitý hammock sa aj mne pozdáva. Zatiaľ som ho mala uviazaný raz a problém bol hlavne v tom, že ako sa Maťko vyklonil, tak som mala problém s udržiavaním rovnováhy. Myslíš, že som ho mala príliš vysoko? Som chcela, aby niečo videl cez to moje rameno. :) No a v neposlednom rade, keď je na chrbte, tak neviem nadojčiť. :mrgreen:
Kandy
 
Príspevky: 186
Registrovaný: 16 Mar 2012, 10:34
Počet detí: 1
1. dieťa: Maťko
Rokov: 12 rokov, 8 mesiacov, 27 dní
2. dieťa: Jurko
Rokov: 9 rokov, 8 mesiacov, 12 dní

Re: Propagácia nosenia v médiách?

Neprečítaný príspevokod Ivula » 22 Jún 2012, 20:54

Kandy, ak Ti je malý ťažký na bruchu alebo ak chceš striedať polohy na bruchu a chrbte podľa potreby dojčenia a chrbát Ťa nebolí pri dvojitom hammocku, skúšaj tento a hlavne skry drobcovi ručičky dovnútra. Je možné, že úväz nebol úplne napevno dotiahnutý, ťažko súdiť bez videnia. Posielam Ti pre porovnanie aj video, kde je bábo krásne zaistené, pritom má zabezpečené aj výhľad ;) http://www.youtube.com/watch?v=YqL4wOWp ... r_embedded
Ivula
 
Príspevky: 51
Registrovaný: 13 Jún 2012, 19:32

Re: Propagácia nosenia v médiách?

Neprečítaný príspevokod Kandy » 22 Jún 2012, 22:09

Ono sa to ľahko povie, že dať ruky dnu. Ten môj beťár proti takýmto veciam celkom intenzívne protestuje. Ale tak budem skúšať. Lebo on sa ich ešte aj zo spánku pokúša vydolovať von. Môžem sa odfotiť, keď si ho zasa takto uviažem a potom asi lepšie posúdiš úväz. :)
Ináč na tom videu je super spôsob, ako si dala bábo na chrbát. To sa mi páči. Rovno má aj šatku založenú pod zadočkom. Ja si idem kvôli tomu aj ruky vykĺbiť.
Kandy
 
Príspevky: 186
Registrovaný: 16 Mar 2012, 10:34
Počet detí: 1
1. dieťa: Maťko
Rokov: 12 rokov, 8 mesiacov, 27 dní
2. dieťa: Jurko
Rokov: 9 rokov, 8 mesiacov, 12 dní

Re: Propagácia nosenia v médiách?

Neprečítaný príspevokod Ivula » 23 Jún 2012, 08:30

Kandy, skús kompromis: jedna ruka dnu, jedna von, pomôže aj hračka do ruky. To nahadzovanie využívam pri všetkých chrbtových úväzoch práve kvôli založeniu látky pod zadočkom, drobec sa na tú akrobaciu vždy teší :D

PS: o ernergickom dieťati mi hovor, keď si drobca uviažem do batohu, urobí si zo mňa hojdačku a hoci má látku pod zadočkom založenú temer až po hruď :mrgreen: zaprie sa o mňa nožičkami a skáče do výšky, že tú látku spod zadočka musím stále kontrolovať.
Ivula
 
Príspevky: 51
Registrovaný: 13 Jún 2012, 19:32

Ďalší

Späť na Nosenie detí

Kto je on-line

Užívatelia prezerajúci fórum: Žiadny registrovaný užívateľ nie je prítomný a 5 hostia

cron