Staršie dojča a averzia voči šatke/nosiču

všetko o nosení a šatkách, vakoch, nosičoch

Staršie dojča a averzia voči šatke/nosiču

Neprečítaný príspevokod zuzanockamt » 24 Júl 2011, 17:17

Ahojte,
chcela by som sa poradit aj tu s vami, mozno mi pomozete vyriesit moj problem. Mam 10-mesacneho syna, v satke bol noseny od 4.tyzdna podla mna velmi intenzivne - kazdy den a vonku chodil az do takeho 5. - 6.mesiaca len v satke. najskor som mala elasticku (do 4.mesiaca), potom pevnu a este aj manducu, nikdy nebol ziadny problem. Priblizne od toho 8.mesiaca, uz si presne nepamätam zacal satku odmietat, nebola som schopna ho do nej ani uviazat, prehybal sa v chrbte, daval sa na bok, naklanal sa, pytal sa na zem. Tak som nosila v manduce, ale po nejakom case zacal odmietat aj tu. Vzdy som nosila v satke len na bruchu a KSK, jednoduchy kriz alebo klokana, ked zacal vymyslat, tak som skusila aj konika na bok a v manduce tiez aj na chrbte a na boku, vydrzal chvilu, mozno 5 minut a zase cirkus. Obcas ma take chvilky, ze sa mi ho podari ukludnit a nakoniec zaspi, ale to je skor vynimka. Myslite si, ze je to len prechodne obdobie a k noseniu sa vratime, ale je to uz trvaly stav a nosenie sa mu "prejedlo". Inak na rukach je velmi rad, aj uspavam len na rukach a hlavu ma na mojom pleci, tak som ho aj do satky zacala viazat vyssie, ze ak mu to vadi, ale nepomohlo. V noci spava tiez pri mne v posteli, tak mozno ma ma uz fakt plne zuby :D A este pre uplnost informacie - je to nekojene dieta od cca 6. - 7. tyzdna (aby ste zbytocne nepisali rady ohladom dojcenia v satke).
zuzanockamt
 
Príspevky: 28
Registrovaný: 23 Apr 2011, 12:22

Re: Staršie dojča a averzia voči šatke/nosiču

Neprečítaný príspevokod akdarka » 24 Júl 2011, 21:24

Ahoj zuzanocka, a na chrbte si skusala v satke batoh? Tam je lepší výhľad...mne robil cirkus krpec v sobotu v obchodaku lebo sme boli aj s manželom. Ked som išla do jedného obchodu sama tak bol ok, takze " problém bol manzel" ;-) mne na bruchu nechce byt ked je ospaly takze vtedy bud previazat do kolisky alebo na chrbát-ale u vás to týmto nebude. Neexistuje, že by sa mu to prejedlo. Ale som zvedava čo napíšu skúšenejsie nosicky - aby som vedela reagovať keby môj vymyslal ;-) a si si vedoma nejakej zmeny v tom čase ked začal odmietat šatku? Ja neviem... Negatívny zážitok, či si s ním nespadla alebo čo...
akdarka
 
Príspevky: 935
Registrovaný: 22 Mar 2011, 06:36
Počet detí: 1
Rokov: 13 rokov, 7 mesiacov, 6 dní
Môj status: "Stratené je len to, čoho sa sami vzdáme."

Re: Staršie dojča a averzia voči šatke/nosiču

Neprečítaný príspevokod zuzanockamt » 24 Júl 2011, 21:32

negativny zazitok nemohol mat ziadny, nic sa nam nestalo, co by ho mohlo tak ovplyvnit ... fakt nechapem, preco vymysla ... na chrbat som viazat neskusala, lebo to by som nezvladla ... ved on je divy a ledva ho zvladam aj na bruchu :D
zuzanockamt
 
Príspevky: 28
Registrovaný: 23 Apr 2011, 12:22

Re: Staršie dojča a averzia voči šatke/nosiču

Neprečítaný príspevokod Norika » 24 Júl 2011, 22:08

a nie je mu len horuco??

nam sa nosenie paci :) uz som sa ho tak naucila aj kojit, taze super..

a my sme mali negativny zazitok, skoro som s nim spadla na cintorine...ale udrzala som rovnvahu, no on sa rozplakal, co sa tak zlakol,,,,
a ked nemam manzela po ruke, tak ani ja neviem dat na chrbat :(

mojmu zas vadi, ked ho mam na chrbte a potrebujem sa zonut...asi ho potom moc pucim...

a este mi napadlo...davas mu rucky von, ci dnu?? nas ma len von...
Obrázok užívateľa
Norika
 
Príspevky: 1601
Registrovaný: 22 Mar 2011, 09:52
Bydlisko: Kežmarok
Počet detí: 1
1. dieťa: Janíčko
Rokov: 13 rokov, 6 mesiacov, 4 dni

Re: Staršie dojča a averzia voči šatke/nosiču

Neprečítaný príspevokod kinsi » 25 Júl 2011, 12:36

Ahoj Zuzka. Naša malá tiež vydrží v šatke, či Ergu len cca 20-30min, teraz už radšej v šatke, v polohe na boku, aby videla dopredu. Dlhšie tam vydrží len ak ideme von v čase kedy by rada spala, vtedy zaspí a je to. Inak skutočne do tej šatky dávam len na krátke intervaly, v podstate len tak oddýchnuť (v kuchyni, keď idem vyvenčiť psov). Ak idem na dlhšiu prechádzku mimo spania, tak v momente ako vidím, že je malej dlho, tak zastanem, vyložím ju, psom hádžem loptičku a ona sa batolí okolo. Má to veľmi rada a po 10-15minútach ideme spať do šatky a kráčame ďalej.
Ešte mi napadla jedna vec - mam kamošku, ktorá tiež veľmi rada nosí, nakoľko tiež toto využívala na prechádzky so psami. Zhruba v tom 8-9mesiaci tiež prestal jej malý nosenie tolerovať. Veľa sme nad tým spolu špekulovali a v podstate sme prišli k názoru, že mu akoby vadí tá dlhšia blízkosť, nakoľko v iných situáciách na ňu nebol zvyknutý (myslím cez deň, v noci spáva tiež s nimi v posteli), keďže tiež nebol cca od 3.-4.mesiaca kojený. Neviem, možno to tak nie je, ale i to je možnosť. Ono totiž aj moja malá vydrží na mne kľudne ľežať cez deň len pri dojčení, inak sa musí furt hýbať.
kinsi
 
Príspevky: 806
Registrovaný: 04 Apr 2011, 16:05
Počet detí: 2
1. dieťa: Kristínka
Rokov: 13 rokov, 8 mesiacov, 23 dní
2. dieťa: Matúško
Rokov: 11 rokov, 3 mesiace, 18 dní

Re: Staršie dojča a averzia voči šatke/nosiču

Neprečítaný príspevokod katka » 25 Júl 2011, 14:19

...mozno ze tvoj syncek je taky typ dietatka, ktore radsej objavuje svet "na vlastnu pest" nez z maminej naruce. Niektore deti ked sa zacnu sami pohybovat ci uz stvornozky alebo chodenim, nevyzaduju uz tolko nosit, lebo si svoju znedavost lepsie uspokoja ked si sami dojdu kam chcu. Nosenie akceptuju potom uz len v situaciach ked sa citia neisto, v neznamom prostredi..alebo pri zaspavani. Tak je to aj u nas, maly sa v nosici rychlo zacne nudit, doma ho tam mozem mat max. dvadsat minut, vonku vydrzi trosku viac. Obmedzovanie pohybu mu robi zle, vrti sa tam a pisti az kym ho nevyberiem.
katka
 
Príspevky: 143
Registrovaný: 02 Apr 2011, 19:17
Počet detí: 2
1. dieťa: zelenoocko
Rokov: 20 rokov, 25 dní
2. dieťa: modroocko
Rokov: 13 rokov, 10 mesiacov, 10 dní
Môj status: Ja si tady sednu a uz se ani nehnu!

Re: Staršie dojča a averzia voči šatke/nosiču

Neprečítaný príspevokod luludi » 25 Júl 2011, 16:49

Mam rovnaku skusenost ako katka - odkedy sa vie maly pohybovat sam, najradsej sa vsade presuva svojpomocne a v nosic vyhladava, len ked je mrzuty, alebo ho nieco boli - ako teraz zubky, pripadne pri upratovani, lebo to je dost akcne :) podla mna sa k noseniu opat vratime, ked bude vacsi a bude mi na chrbte moct vykukat ponad rameno :) :) :)
Obrázok užívateľa
luludi
 
Príspevky: 274
Registrovaný: 22 Mar 2011, 10:01
Bydlisko: Bratislava
Počet detí: 1
1. dieťa: Richard
Rokov: 13 rokov, 8 mesiacov, 18 dní
2. dieťa: Milota
Rokov: 11 rokov, 5 mesiacov, 25 dní
Môj status: Sú len dva trvalé odkazy, ktoré môžeme dať našim deťom – jedným
sú korene, druhým krídla.

Hodding S. Carter

Re: Staršie dojča a averzia voči šatke/nosiču

Neprečítaný príspevokod shira » 26 Júl 2011, 17:58

ja tiež začínam mať trošku problém s nosením...u nás ten pohybový vývoj začal nejako skoro, podobne ako akdarka.. predpokladám že do 2 mesiacov bude samostatne chodiť, lebo teraz štvornožkuje ostošesť a vždy keď má nejakú oporu, tak stojí a prešlapuje nohami, dokonca sa vie popri nábytku aj poposúvať krôčikmi. dostupuje na celé chodidlo a učí sa pri nábytku sadať alebo kľaknúť zo stoja... no a odvtedy ako odhalil tieto nové obzory, nosič ho obmedzuje. začal sa mi tam vzpínať, odtláčať sa rukami aj vrešťať... ak si nedajbože dovolím vtedy ponúknuť prsník, tak normálne zúri :o ked chce spať je to ok, vtedy sa rád pritúli. ale inak pri tom tak trošku obaja trpíme.. musím robiť niečo veľmi akčné, aj to nie vždy zaberie. na dovolenke vo švédsku bolo občas peklo, všetci sa vyparili na ryby a ja som zostala celé dni sama s tomáškom na chate a nebolo ho velmi kam položiť, a ked, tak mu stáť za zadkom. chodila som s ním do hory lenže 3x denne 7 dní som nevládala šlapať s ním do kopcov. vrámci pudu sebazáchovy som sa naučila úvaz na chrbát, celkom sama bez pomoci, lebo by som nemohla nič robiť a od manducy ma už všetko bolelo. no a asi tam sa mu to nosenie zdalo prehnané, potreboval proste svoju volnosť a svoj pohyb. no a spať s nami v posteli nechcel, nevedel zaspať a plakal :( museli sme zohnať prenosnú postielku. v úvaze na chrbte nič nevidí, to ma mrzí. asi musí vyrásť.
Obrázok užívateľa
shira
 
Príspevky: 1916
Registrovaný: 22 Mar 2011, 21:55
Bydlisko: NM
Počet detí: 2
1. dieťa: Tomáško
Rokov: 13 rokov, 3 mesiace, 6 dní
2. dieťa: Lukáško
Rokov: 9 rokov, 8 mesiacov, 28 dní
Môj status: Čo vyžaruješ, to priťahuješ :-)

Re: Staršie dojča a averzia voči šatke/nosiču

Neprečítaný príspevokod akdarka » 26 Júl 2011, 21:20

Shira, uz dávno chodíme takze aj ty môžeš čakať samostatne kroky okolo 10.mes :-) ale ja sa teším lebo je zlaty ako cupita a objavuje okolie na prechadzkach. Ale môj krpec vydrží rannu prechádzku cca 30min v satke/manduci, potom nákupy tiez v trvaní aj 2hodky...zvláštne, že každá máte obdobie, že sa neradi nosia decka a môj je "nosivy" stále a to inak je fakt akčný az az. A minule som s ním v satke aj varila ale to pripisujem mojkaniu z dôvodu zubov.
Zajtra idem s ním do Ikea tak hádam "nesklame" a kľudne pochodim čo cchcem;-)

Shira a cesta ako, pripadne popis v "autovej téme" ak chceš ;-)
akdarka
 
Príspevky: 935
Registrovaný: 22 Mar 2011, 06:36
Počet detí: 1
Rokov: 13 rokov, 7 mesiacov, 6 dní
Môj status: "Stratené je len to, čoho sa sami vzdáme."

Re: Staršie dojča a averzia voči šatke/nosiču

Neprečítaný príspevokod Norika » 26 Júl 2011, 21:25

My podobne.... Aj sami objavujeme aj sa radi nosime
Obrázok užívateľa
Norika
 
Príspevky: 1601
Registrovaný: 22 Mar 2011, 09:52
Bydlisko: Kežmarok
Počet detí: 1
1. dieťa: Janíčko
Rokov: 13 rokov, 6 mesiacov, 4 dni

Re: Staršie dojča a averzia voči šatke/nosiču

Neprečítaný príspevokod Klemka » 27 Júl 2011, 09:58

Shira, poznámočka úplne pomimo - takto končí to "naučíš si dieťa na ruky" - pri normálnom vývoji dieťa časom začne byť motoricky zrelé a vtedy sa už snaží objavovať svet samo a zistí, že v matkinom náručí je obmedzené, nedostane sa tam, kam chce a potrebuje, presne toto robí väčšina detí, ktoré sú "naučené na ruky" - matka ich naháňa so šatkou a ono vykrikuje, že tam nechce ísť :D
Klemka
 
Príspevky: 1363
Registrovaný: 22 Mar 2011, 09:46
Počet detí: 1

Re: Staršie dojča a averzia voči šatke/nosiču

Neprečítaný príspevokod shira » 27 Júl 2011, 14:19

presne klemka, na to som myslela, v jednom kuse ho vláčim a on sa dožaduje samostatnosti omnoho skôr, ako keby som ho stále kamsi odkladala. teraz pri tom jeho nemotornom pohybe je najviac v bezpečí ked ho mám na sebe..
akdarka v autovej téme popíšem, len si musím nájsť viac času..je to také komplexné- nosenie, dojčenie, spanie, cesta autom... bol to veľmi intenzívny kurz, ako porozumieť dieťaťu a "spolužiť" s ním, aby sme to obaja prežili... únava+stres+nové podmienky- ťažké, ale veľmi cenná skúsenosť.
Obrázok užívateľa
shira
 
Príspevky: 1916
Registrovaný: 22 Mar 2011, 21:55
Bydlisko: NM
Počet detí: 2
1. dieťa: Tomáško
Rokov: 13 rokov, 3 mesiace, 6 dní
2. dieťa: Lukáško
Rokov: 9 rokov, 8 mesiacov, 28 dní
Môj status: Čo vyžaruješ, to priťahuješ :-)

Re: Staršie dojča a averzia voči šatke/nosiču

Neprečítaný príspevokod zuzanockamt » 29 Júl 2011, 09:54

dievcata, dakujem za vase skusenosti ... takze asi len vydrzat a snad ho to este chyti ... a to ja som planovala ako budem stale len nosit a nosit a on mi spravi takyto skrt cez rozpocet :D ... dokonca som uvazovala aj o tom, ze sportovy kocik vobec nebudeme kupovat, lebo hlboky som takmer ani nevyuzila, to len ked manzel mal potrebu kocikovat, lebo on nie je velmi na nosenie, len raz sa mi podarilo ho presvedcit na manducu ... ja som inak presne nad tym, co ste tu v poslednych prispevkoch pisali uvazovala, ze ako ma vsetci strasili s tym "naucenim na ruky", ze sa ho nezbavim a budem vlacit do nemoty a on sa ma teda zbavil skor ako som planovala ... lebo je fakt, ze na ruky sa pyta len ked je uz unaveny a chce spat, inak, ked ho len tak vezmem, tak sa vykruca a hned sa pyta na zem a kolkokrat by mi tak pomohlo, ked som sama doma a chcem cosi porobit, aby som ho mohla supnut do satky ... lebo kym bol maly, tak som s nim aj zehlila, vysavala, aj navarila, poupratovala, no teraz sa neda
zuzanockamt
 
Príspevky: 28
Registrovaný: 23 Apr 2011, 12:22

Re: Staršie dojča a averzia voči šatke/nosiču

Neprečítaný príspevokod JankaMich » 30 Júl 2011, 23:26

Hmm, ako som spomenula v inej teme - mala (2 a 1/4roka) mi teraz odmietla nosice. Inak chodi, beha krasne sama, aj na vyletoch, po dedine sa vezie na bicykli, takze nosic velmi nepotrebujeme. Ale - nosice sice nie, ale ked potrebuje, tak sups na ruky. Keby aspon tak na konika chcela, ako tie starsie, ale nie. Nastastie, radsej chodi sama, ako sa nosi.
JankaMich
 
Príspevky: 1614
Registrovaný: 14 Apr 2011, 00:42
Bydlisko: Drahovce (Piešťany)
Počet detí: 3
1. dieťa: Olinka
Rokov: 22 rokov, 4 mesiace, 20 dní
2. dieťa: Jajka
Rokov: 18 rokov, 4 mesiace, 13 dní
3. dieťa: Katuska
Rokov: 15 rokov, 14 dní
Môj status: ako poradkyňa pri dojčení rada pomáham využívať materský inštinkt


Späť na Nosenie detí

Kto je on-line

Užívatelia prezerajúci fórum: Žiadny registrovaný užívateľ nie je prítomný a 6 hostia

cron