Nosenie 2 mesacneho babatka

všetko o nosení a šatkách, vakoch, nosičoch

Nosenie 2 mesacneho babatka

Neprečítaný príspevokod zuzka » 24 Mar 2011, 10:04

Dobry den, mam 2 mesacneho chlapceka a chcela by som zacat babatko nosit v nejakom nosici. Rozmyslam nad babyvakom. Je vhodny pre 2 mesacne babatko babyvak? Nebude mu prilis maly na polohu v lezme?
zuzka
 
Príspevky: 2
Registrovaný: 24 Mar 2011, 10:02

Re: Nosenie 2 mesacneho babatka

Neprečítaný príspevokod akdarka » 24 Mar 2011, 10:39

ahoj zuzka, s babyvakom nemam skusenost. Mne sa osvedcila satka (mam storchenwiege anna) v uvaze koliska, kde maleho zaroven dojcim a to uz ma 7mes. Pouzivam ju od 6.dna zivota maleho. Chodila som tak aj po obchodaku ;-) videopostup je v teme „spi v satke” . Dobry je potom akykolvek ergonomicky nosic (napr.manduca). Mne manducu maly zacal akceptovat ked mal cca 4mes,asi mu vadili nozky nasiroko. Teraz v nej pekne pospinka kym upratujem. Mam pocit, ze nosic a satka ma lepsiu a mnohostrannejsiu vyuzitelnost aj ked dietatko podrastie. Ale mozno ti poradia inak maminy co nosia v babyvaku ;-) krasne nosenie kazdopadne :-)
akdarka
 
Príspevky: 935
Registrovaný: 22 Mar 2011, 06:36
Počet detí: 1
Rokov: 13 rokov, 7 mesiacov, 6 dní
Môj status: "Stratené je len to, čoho sa sami vzdáme."

Re: Nosenie 2 mesacneho babatka

Neprečítaný príspevokod Klemka » 24 Mar 2011, 11:17

Pripájam sa k Akdarke - šatka je podľa môjho názoru lepšia, na druhej strane - aj pri tomto nosiči, mne osobne sa najviac osvedčilo, keď som priamo videla, ako to niekto zručne používa. Bez inštruktáže bola pre mňa šatka jedna nezvládnuteľná chobotnica a babyvak bol pre mňa v tom čase jednoduchší, pretože ho predsalen netreba zložito viazať.
Ak teda Zuzka nenájdeš niekoho, kto by Ti to ukázal, skús si aspoň pozrieť rôzne videá o viazaní šatky, prípadne sa obrátiť na miestne Materské centrum, kde bývajú v rámci kurzov predpôrodnej prípravy často aj ukážky viazania alebo môžu mať kontakt na mamičky, ktoré úspešne šatkujú.
A mať babyvak môže byť aj tak užitočné, podľa môjho názoru. Babyvak je vhodný už od narodenia, malý pre dvojmesačné bábätko určite nebude, v polohe kolíska je možné ho používať dlho, aj keď už je dieťatko väčšie, veď mu môžu aj nožičky trošku von trčať, ja osobne vmestím do kolísky ešte aj svoje trojročné dieťa :lol:
Klemka
 
Príspevky: 1363
Registrovaný: 22 Mar 2011, 09:46
Počet detí: 1

Re: Nosenie 2 mesacneho babatka

Neprečítaný príspevokod Ludka » 24 Mar 2011, 11:50

Ahoj Zuzka,

naša Tanička nechcela byť vôbec v kolíske, ale vôbec, tak som si potom našla úväz kapsu s krizom na vrchu, a v tomto chcela byt. Pouzivame ho dodnes. Len musis davat pozor, aby bolo babatko dobre a pevne priviazane o teba, aby sa vaha rozlozila na tvoje telo. My sme to volali alla korytnacka....Tento uvaz sa moze nosit od maleho miminka.
Co sa tyka uvazovania, ja som si malinku dala stale na postel na satku a uvazovali sme sa v predklone, pokial som nenadobudla zrucnost, plus nevyrastla :D
http://www.vbavlnce.cz/gallery/album/view/id/8

Inac ja by som satku odporucala ako povinnu vybavu pre maminky :) keby som to vedela pri prvej dcere, mnohych veci by som sa vyvarovala...a aj nekonecneho placu :oops:
Obrázok užívateľa
Ludka
 
Príspevky: 298
Registrovaný: 22 Mar 2011, 00:06
Bydlisko: Košice
Počet detí: 3
1. dieťa: 8
2. dieťa: 3
3. dieťa: 14 dní
Môj status: ...aby dojčené dieťa bolo normou...

Re: Nosenie 2 mesacneho babatka

Neprečítaný príspevokod leelo » 24 Mar 2011, 11:56

zuzka,
suhlasim s tym, co tu bolo napisane a este dodam, ze proti babyvaku hovori aj to, ze pre teba je omnoho nepohodlnejsie nosit babo, hoci aj male, na 1 pleci. satka vahu rozdistribuuje lepsie, aj ked je uviazana na kolisku. zaroven je tu risk, ze maly ti v koliske nebude chciet byt. to nikdy nevies. a so satkou mas po probleme, lebo jednoducho skusis iny uvaz. dojcit sa da aj v krizi s kapsou - uviazes si ho do takej vysky, aby pusinka bola na bradavke a vybavena vec ;)
ja vidim vak ako zbytocnu investiciu, naopak, satku ako velmi vyhodnu, na dlhu dobu.
Obrázok užívateľa
leelo
 
Príspevky: 344
Registrovaný: 22 Mar 2011, 15:20
Bydlisko: Mnichov, Nemecko
Počet detí: 2
1. dieťa: Benjamin
Rokov: 14 rokov, 5 mesiacov, 12 dní
2. dieťa: Hugo
Rokov: 12 rokov, 6 mesiacov, 1 deň
Môj status: Podla nemeckeho casopisu Eltern 4/2012 usetri dojciaca zena domacemu rozpoctu zhruba 75 euro mesacne. tym, ze dojci. tak sem s peniazmi a idem nakupovat!

Re: Nosenie 2 mesacneho babatka

Neprečítaný príspevokod zuzka » 24 Mar 2011, 13:37

Dakujem za odpovede. Asi nakoniec skoncime pri satke. Moze satku pouzivat aj moj muzik? Neviete mi poradit, kde sa daju satky zohnat?
zuzka
 
Príspevky: 2
Registrovaný: 24 Mar 2011, 10:02

Re: Nosenie 2 mesacneho babatka

Neprečítaný príspevokod Klemka » 24 Mar 2011, 13:55

Držím palce, Zuzka, verím, že šatka je správne rozhodnutie. Mužík samozrejme môže šatkovať tiež. Stránky so šatkami nájdeš, keď si dáš do Googlu asi viaceré, mne sa osvedčila šatka zn. Storchenweige, ktorá sa dá kúpiť napr. zo stránky noseniedeti.sk, ale možno aj v bazároch nájdeš lacnejšie šatky už použité, tieto šatky sú veľmi ťažko zničiteľné a podľa môjho názoru je zbytočné kupovať novú, zanosená je navyše mäkkšia.
Leelo - sama sa neviem rozhodnúť, čo mamičkám na kurzoch odporúčať (tak im ukazujem všetko, čo doma mám - šatku, vak, Manducu), pretože napr. ja osobne mám skúsenosť, že dieťa sa veľmi často dožadovalo zmeny polohy a v babyvaku to bolo jednoduché, v šatke to ide asi ťažšie - znova rozviazať a uviazať každú chvíľu... je ale fakt, že som niekoľko týždňov po pôrode nepoužívala babyvak správne, takže dieťa možno chcelo meniť polohu aj kvôli tomu, že mu nebolo dobre, navyše, pozorovaním bábätiek z okolia mám pocit, že ak si bábätko na tesné zavinutie v šatke zvykne od prvých dní po narodení, tak neprotestuje, ale staršie bábätká sa mi zdá, že potom šatku odmietajú, že im to akoby vadí... Preto sa fakt neviem rozhodnúť, či je babyvak zbytočná investícia - mne veľmi pomohol (a ak ho nosíš správne, tak je iste menej pohodlný ako šatka, ktorú máš na oboch ramenách, ale nebolel ma chrbát, ak som nosila správne, a strany som poctivo striedala) a sú mamičky, ktoré tú šatku bez pomoci zvládajú ťažko a potom vzdajú celkové nosenie, keď im šatka nejde... :? A babyvak bol pre mňa skvelý, keď už bolo dieťa väčšie a prešlo kus cesty, len občas chcelo ešte chvíľu ponosiť - nemusela som nič viazať, len som ho vyložila do vaku a za pár minút sa zase pýtal bežkať, v tom čase som zase do vaku naložila všetko, čo som mala v rukách (občerstvenie, svetrík...) ;)
Klemka
 
Príspevky: 1363
Registrovaný: 22 Mar 2011, 09:46
Počet detí: 1

Re: Nosenie 2 mesacneho babatka

Neprečítaný príspevokod annag » 24 Mar 2011, 22:51

Pri deťoch som využívala šatku - vak i nosič

- šatka je bezkonkurenčná, variabilná, skladná .... ale vak viedol pri mojom synčekovi - lebo on bol nosený non stop a moja mamka či muž si nevedeli predstaviť viazanie šatky. V tomto je vak výhoda - že to zvládnu i ľudia bez praxe a s väčšími či menšími predsudkami. To isté platí i o ergonomických nosičoch - pre mnohých je to prijateľnejšie . Ak je niekto rozhodnutý ešte pred narodením vôbec nenosiť a pokúša sa o nejaký režim, postieľku , samostatnosť ... tak je pre neho ergonomický nosič o čosi prijateľnejší než "naturálna" šatka. Nosič využívame najmä pri turistike. Prvú šatku som mala urobenú z domáceho plátna a úväz podľa mojej vtedy takmer 80 ročnej babky. Naše babky nosili malé deti v kolíske a staršie najmä na chrbte , aby mohli pracovať... Vždy ma fascinovalo, aké ľudské a materinsky láskavé boli naše babky, škoda, že sa to po vojne tak všetko pokazilo ...

- čo je škoda, že mamičky začínajú nosiť a o nosení detí uvažovať veľmi neskoro, často až po šestonedelí. Pretrhne sa prirodzená kontinuita z bruška a bábo si nanovo zvyká na nosenie a tesný kontakt s mamičkou - musí sa vlastne vrátiť o krôčik späť. Skúšať bábo nosiť je najlepšie v čase, keď spolupracuje, nie keď plače a je mrzuté - preto sa veľa mamičiek sťažuje, že bábo nosenie odmieta - bábo vkladajú do nosiča až keď už nič iné nefunguje - no v tej chvíli je také prestimulované a rozrušené, že mu to je nepríjemné a nedokáže sa uvoľniť -a to najmä preto, lebo istá nešikovnosť pri uväzovaní či vkladaní je sprvoti normálna. Mamičky oponujú tým, že bábo sa im zdá príliš krehké a stratené v kuse látky ... i preto je veľmi dôležité, čo sa s mamičkou deje po pôrode , či môže byť s bábätkom od začiatku ... všetky mamičky, ktoré stretávam osobne sa žiaľ boja chytiť svojho vlastného bábätka, manipulovať s ním .... ich strach, neisté pohyby sú len následok nesprávnych postupov v prvých dňoch života - nedostatkom tesného fyzického kontaktu ...

- novorodeniatko si na nosenie nezvyká, ono už je zvyknuté, priam očakáva stiesnený pocit ako v brušku a blažene si ho od začiatku užíva :-)
Obrázok užívateľa
annag
 
Príspevky: 153
Registrovaný: 20 Mar 2011, 22:46
Bydlisko: okres Liptovský Mikuláš
Počet detí: 3
1. dieťa: Adelka
Rokov: 21 rokov, 1 mesiac, 10 dní
2. dieťa: Miško
Rokov: 17 rokov, 6 mesiacov, 22 dní
3. dieťa: Anička
Rokov: 15 rokov, 4 mesiace, 25 dní
Môj status: Aby dojčenie prinášalo mamičke radosť ...

Re: Nosenie 2 mesacneho babatka

Neprečítaný príspevokod Klemka » 25 Mar 2011, 09:44

Annag, vidíš, toto je argument pre mňa ako toto odporúčať na kurzoch - jasné, ak sa mamička namotá na nosenie, tak väčšinou potom nosí celá rodina a je fakt, že babyvak je pre človeka, ktorý nie je skúsený nosič, asi jednoduchší.
Navyše - mne ešte napadlo, že ak naozaj chcem intenzívne nosit, tak jeden nosič nestačí, takže si buď dokúpim ešte ďalšiu šatku, alebo iný nosič, napr. ten babyvak, alebo nejaký ergonomický nosič. Stále to je zlomok toho, čo by som dala za kočík :D
Klemka
 
Príspevky: 1363
Registrovaný: 22 Mar 2011, 09:46
Počet detí: 1

Re: Nosenie 2 mesacneho babatka

Neprečítaný príspevokod shira » 25 Mar 2011, 11:07

Ja som napríklad o nosení nič netušila, ale od začiatku mi to bolo blízke. výhodou bolo, že som od sestry s výbavou pre malého vyfasovala aj bayvak, tak som začala s ním. určite som ho používala na začiatku zle a učila som sa sama podla obrázkov, videa a podla vlastnej intuície. malý nikdy neprotestoval, naopak, aj ked nebol položený úplne ideálne, zaspal, bol spokojný, hlavne že bol pri mne. vak mi bol na jedno plece čoskoro ťažký tak som kúpila manducu. tú používam od 10 týždňov a som veľmi spokojná, vyhovuje mi. takže teraz po dome nosím vak a vonku manducu. pri dalšom bábatku by som určite vyskúšala šatku hned od narodenia. ale to by som skor asi potrebovala pomoc pri viazaní, nejakú mamičku ktorá je už skúsená a ukázala by mi čo a ako... spomínam si aj ja na príbeh, ked v r. 1945 utekala moja starká s mojím otcom uviazaným v plachte na chrbte cez pole vo vojne...
Obrázok užívateľa
shira
 
Príspevky: 1916
Registrovaný: 22 Mar 2011, 21:55
Bydlisko: NM
Počet detí: 2
1. dieťa: Tomáško
Rokov: 13 rokov, 3 mesiace, 6 dní
2. dieťa: Lukáško
Rokov: 9 rokov, 8 mesiacov, 28 dní
Môj status: Čo vyžaruješ, to priťahuješ :-)

Re: Nosenie 2 mesacneho babatka

Neprečítaný príspevokod tina » 25 Mar 2011, 11:40

Ja som svojho chlapceka planovala nosit este ked som ho cakala, no kedze som sa nedostala k tym informaciam, co neskor, mojmu okoliu sa podarilo ma zneistit. Zacalo to uz v porodnici, potom moja svokra a mama sa zhrozili, ze mu tym ublizim, a dostala som do daru knihu Cviceni s miminkem, a nakoniec jeden ortoped sa vyjadril, ze to do 3.mesiacov vobec neodporuca vzhladom na detsku chrbticu. Spominana knizka {od Grada}dokonca udava vek 6 mesiacov, je cela napisana v duchu: telesna blizkost je sice fajn, ale nechcete predsa svojmu dietatu poskodit stavce. vraj zeny v minulosti {ci pritomnosti v chudob.krajinach} nosili svoje deti v satke, lebo museli {pracovat}, a boli pri tom inak- zohnute a podobne…} Takze nielen koli {tak velmi chybajucim} okamihom po porode som sa s nim bala manipulovat...
Nakoniec som ho aj tak nosila, ale na ukor mojho pohodlia, domacich prac, chrbtice…stale na rukach….Teraz ma 4 mesiace a 2.mesiac skusame satku, ale nie velmi uspesne… Davam ho do nej, ked ma dobru naladu, 10 minut dobre, potom sa zacne zlostit, plakat…pritom na rukach chce byt aj dalej… Neviete poradit co s tym??
tina
 
Príspevky: 470
Registrovaný: 25 Mar 2011, 11:29
Počet detí: 0

Re: Nosenie 2 mesacneho babatka

Neprečítaný príspevokod venus » 28 Mar 2011, 13:31

ahojte, ja este babo nemam, len ho planujem a velmi sa mi paci nosenie babatiek a urcite to budem robit az raz budem mamou....no moja predstava doteraz bola (mozno pre vas skusenejsie smiesna, ale) taka, ze deticky sa nosia len doma a ked sa ide von tak idu do kociara (a len ked sa ide napr. do obchodaku kde je kocik neprakticky a je tam teplo tak ide babo do satky alebo nosica). preto ma zaujal komentar, ze usetrim za kocik.....Takze moja otazka je, ze ci teda na tie kazdonne prechadzky doobedu aj poobede vzdy babatko uviazete do satky a tak idete von? a ked je vonku zima a babo je trebars len mesiac stare tak ho do satky naobliekate? alebo je babo pod bundou? (opat som asi neikoho rozosmiala, ale ja si to neviem dobre predstavit)

Vopred vdaka za odpovede
venus
 
Príspevky: 72
Registrovaný: 22 Mar 2011, 09:40

Re: Nosenie 2 mesacneho babatka

Neprečítaný príspevokod Klemka » 28 Mar 2011, 18:00

Ahoj, Venus, veľmi ma teší, že sú maminy, čo takto rozmýšľajú a pritom ešte žiadne dieťatko nemajú. Nikto nemôže očakávať, že budeš teraz na tieto veci odborník, takže žiadne rozpaky nie sú namieste. Myslím, že mne osobne ohľadom nosenia najlepšie pomohlo vidieť priamo v okolí, ako to ľudia robia. Môžeš v tehotenstve navštíviť kurzy prípravy na pôrod, dojčenie a rodičovstvo, ktorých súčasťou často býva aj inštruktáž nosenia, prípadne navštíviť materské centrum, priamo mamičky vidieť, ako to robia alebo sa tam spýtať, či nemávajú kurzy nosenia. Na stránke www.nosenie.sk bol kedysi zoznam mamičiek, ktoré boli ochotné urobiť inštruktáž babyvaku... skrátka možností je viac, len treba násjť tú, čo Tebe vyhovuje najviac.
Moja osobná skúsenosť - kočík som prvé mesiace vôbec nepoužívala, len som nosila. Je to pohodlnejšie a navyše mne dieťa kočík zúfalo odmietalo až do času, kým nevedelo sedieť a potom už ho akceptovalo. Ak používaš auto, nebudeš potrebovať kočík ani v čase, keď už je dieťa väčšie. Nemám skúsenosti len s nosením dieťaťa po 9. mesiaci, možno sú tu ale také maminy, ktore Ti aj to povedia, mne osobne to už potom bolo veľa - ak sme napr. išli niekam ďalej, tak mi dieťa bolo ťažké, nehovoriac o tom, že to už so sebou treba mať aj nejakú výbavičku pre dieťa (napr. plienky, náhradné oblečenie, niečo na zahryznutie) a už mi to skrátka bolo veľa.
Malé bábätko v zime môžeš obliecť omnoho menej, ako by si ho musela naobliekať do kočíka, šupneš do šatky alebo iného nosiča, na to si dáš bundu, zapneš a je :D Je to omnoho pohdlnejšie a praktickejšie ako kočík, podľa môjho názoru.
Držím palce s bábätkom ;)
Klemka
 
Príspevky: 1363
Registrovaný: 22 Mar 2011, 09:46
Počet detí: 1

Re: Nosenie 2 mesacneho babatka

Neprečítaný príspevokod Klemka » 28 Mar 2011, 18:02

Neviem, či som to nenapísala nejasne - po 9. mesiaci som už používala kočík na dlhé vzdialenosti, na kratšie úseky som len nosila, na dlhšie úseky sme išli s kočíkom, ale aj tak som časť cesty musela mať deculo v nosiči a tlačiť prázdny kočík :)
Klemka
 
Príspevky: 1363
Registrovaný: 22 Mar 2011, 09:46
Počet detí: 1

Re: Nosenie 2 mesacneho babatka

Neprečítaný príspevokod venus » 29 Mar 2011, 09:26

Klemka dakujem krasne za odpoved....takze v zime babo pod bundu a ide sa.....no fajn :) takze bude treba kupit len vacsiu bundu :))
a ja som inak extrem asi co sa tyka zistovania veci o detoch dopredu pretoze napriek mojmu veku (24) planujem svoje deti uz straaasne dlho.. :lol: kamosky sa na mne smeju....a sa teraz uz konecne o babo aj realne snazime (konecne je partner, byt, auto, financne zabezpecenie....) lenze sa nam to skomplikovalo tym ze mi zistili PCOS...takze zasa travim dni na roznych forach a strankach a citam co to da aby ked sa nam uz konecne zadari som vedela co a ako....a co zbytocne nekupovat a na co naopak nezabudnut....snazims a si uz teraz vytvorit zdravy pristup ako k porodu tak k dojceniu, tak k noseniu a celkovo k starostlivosti o babo aby zo mna nebola uzkostliva matka, no aby som nic nezanedbala....mozno to uz prehanam.... :lol:
venus
 
Príspevky: 72
Registrovaný: 22 Mar 2011, 09:40

Re: Nosenie 2 mesacneho babatka

Neprečítaný príspevokod Klemka » 29 Mar 2011, 10:42

Venus, držím palčeky, aby všetko vyšlo. Osobná skúsenosť s PCOS je, že nám zabralo sa na snahu otehotnieť vôbec nesústrediť, ak sa to dá - nabrať na seba kopec povinností a prestať rozmýšľať nad snahou o dieťatko.
Z literatúry bola pre mňa veľmi zaujímavá táto prezentácia http://www.obgyn.net/educational-tutori ... otypes.ppt
Všetko dobré prajem!
Klemka
 
Príspevky: 1363
Registrovaný: 22 Mar 2011, 09:46
Počet detí: 1

Re: Nosenie 2 mesacneho babatka

Neprečítaný príspevokod venus » 29 Mar 2011, 11:04

Klemka, super prezoska, dakujem....a s tymi povinnostami to osud zariadil za mna.....sama ku mne prisla nova pracovna prilezitost do ktorej sa pustam a minimalne prve mesiace urcite nembudem mat cas uvazovat nad PCOS :lol: takze ked sa v tom zhone zrazu pritrafi tak budem najstastnejsia zena pod slnkom
venus
 
Príspevky: 72
Registrovaný: 22 Mar 2011, 09:40

Re: Nosenie 2 mesacneho babatka

Neprečítaný príspevokod Klemka » 29 Mar 2011, 11:06

Super, Venus, tak už len pracuj, pracuj a ja budem zatiaľ držať palčeky :lol: Prajem Ti všetko dobré!
Klemka
 
Príspevky: 1363
Registrovaný: 22 Mar 2011, 09:46
Počet detí: 1

Re: Nosenie 2 mesacneho babatka

Neprečítaný príspevokod JankaMich » 16 Apr 2011, 23:52

Pri všetkých 3 dcérkach som kočík po roku už prakticky nepoužívala. Čo mohli, prešli sami, a čo nemohli tak do nosiča. Pri prvej som mala iba taký duralový nosič, potom babyvak a teraz manducu. V prvom prípade som nosila často i na koníku a manduca je zasa tak super, že ju používam i na bicykel, kde sa mi to zdá omnoho bezpečnejšie ako v bicyklovom nosiči. Väčšinou som však nosila vpredu a všetky veci som mala v batôžku na chrbte.
JankaMich
 
Príspevky: 1614
Registrovaný: 14 Apr 2011, 00:42
Bydlisko: Drahovce (Piešťany)
Počet detí: 3
1. dieťa: Olinka
Rokov: 22 rokov, 4 mesiace, 20 dní
2. dieťa: Jajka
Rokov: 18 rokov, 4 mesiace, 13 dní
3. dieťa: Katuska
Rokov: 15 rokov, 14 dní
Môj status: ako poradkyňa pri dojčení rada pomáham využívať materský inštinkt

Re: Nosenie 2 mesacneho babatka

Neprečítaný príspevokod Lubkanz » 24 Apr 2011, 21:12

ja nosim malu od 7tt v manduce a velmi sa jej to paci :) so satkou sme sa neskamaratili, teda ja :D
Lubkanz
 
Príspevky: 18
Registrovaný: 22 Mar 2011, 00:27
Počet detí: 1
1. dieťa: Bianka
Rokov: 13 rokov, 1 mesiac, 6 dní


Späť na Nosenie detí

Kto je on-line

Užívatelia prezerajúci fórum: Žiadny registrovaný užívateľ nie je prítomný a 10 hostia

cron