nosenie bábätka

všetko o nosení a šatkách, vakoch, nosičoch

Re: nosenie bábätka

Neprečítaný príspevokod mimuka » 12 Nov 2012, 22:33

ahoj, ja odporúčam na 100 % manducu, mala som aj lilliputi, no to som predala a kúpila si manducu, erho má švagriná, takže som mohla porovnať.....okrem zásadného plusu má manduca oproti lilliputi veľa prepracovaných maličkostí...zásadný plus je práve ten zips na zväčšovanie a zmnešovanie, ktorý nemá ani ergo, aj novorodeneckú vložku má manduca podľa mňa najlepšiu (keĎ budeš chcieť môžem to potom opísať aj podrobnejšie)...a ak sa naozaj neodvažuješ viazať, tak tiež odporúčam elastickú šatku, ktorú si predviažeš a potom do nej dieťa vložíš... napr. http://www.modrykonik.sk/bazar/satky-no ... uti-hnedu/
Obrázok užívateľa
mimuka
 
Príspevky: 93
Registrovaný: 10 Feb 2012, 12:08
Počet detí: 1
1. dieťa: Sára
Rokov: 12 rokov, 11 mesiacov, 8 dní

Re: nosenie bábätka

Neprečítaný príspevokod vejula » 13 Nov 2012, 08:14

lulu, ale ten baby vak, tam by som mohla novorodenca nosiť len v ležatej polohe, že?

mimuka vdaka za radi a tip. Mysliš, že ta šatka by bola dobra? Rozmyšlam, že u teda kupim, snad to zaviažem podla nejakeho navodu na nete?
Obrázok užívateľa
vejula
 
Príspevky: 841
Registrovaný: 29 Máj 2011, 10:14
Bydlisko: žilina
Počet detí: 0
1. dieťa: Dominik
Rokov: 13 rokov, 11 mesiacov, 19 dní
2. dieťa: kristinka
Rokov: 11 rokov, 4 mesiace, 24 dní
Môj status: nieje nič krajšie ako byť mamičkou

Re: nosenie bábätka

Neprečítaný príspevokod lulu » 13 Nov 2012, 08:17

Vejula, áno, novorodenca len v ležatej polohe, keď je dieťa väčšie, tak tam môže sedieť... ale je to trochu náročné na chrbát, keďže je to na jedno plece.
Odporúčam ti šatku a manducu. Ale manducu by si si mohla najprv vyskúšať, či sa ti bude páčiť. Niesom si istá, ale niekde to najprv zapožičajú bezplatne. Neviem, či aj na nosime.sk, alebo ako sa tá stránka volá...
lulu
 
Príspevky: 352
Registrovaný: 22 Máj 2012, 11:45
Počet detí: 2
1. dieťa: princeznička
2. dieťa: bzučinka
Rokov: 11 rokov, 10 mesiacov, 24 dní

Re: nosenie bábätka

Neprečítaný príspevokod Ivula » 13 Nov 2012, 09:27

Ahojte,ak si chceš pozrieť rozdiely pomôcok na nosenie, tak skús tu na http://www.onoseni.sk/ v podponuke "O nosičoch". Tých ergonomických nosičov vhodných pre novorodencov je viacero, len otázka je, do akého finančného stropu by si sa vejula potrebovala vojsť a či by bola možnosť si ich niekde vyskúšať. V Trenčíne je jedna predajňa, majú dosť nosičov v ponuke, otázka je koľko ich majú naskladnených a či tam máš cestu. Bohužiaľ nemám teraz veľa času písať, tak len tak krátko, ale aj k tým šatkám by som skôr odporúčala pevnú. Neviem, možno tomu kúzlu šatky podľahneš :) a časom budeš chcieť viazať aj ťažšie dieťatko, na chrbát a pod....
Ivula
 
Príspevky: 51
Registrovaný: 13 Jún 2012, 19:32

Re: nosenie bábätka

Neprečítaný príspevokod quaxi » 14 Nov 2012, 11:30

vejula, ja som mala tiez na prve mesiace satku a potom nosic, velmi sa mi osvedcila tato kombinacia. Naucila som sa iba jeden jediny uvaz, z nejakeho videa z youtube, stacilo. Elasticke satky su z velmi podobnych materialov, aj ked jedna je hrubsia, druha tensia, ale vysledok je podobny, tam na znacke az tak nezalezi. Ak by si chcela pevnu, tam je uz dolezite aby bola dobre tkana, tie lacne platenne su nanic, treba to velmi presne uviazat aby ta to netlacilo hned ale az po 20min :-/ Takze pri pevnej satke plati, ze radsej z druhej ruky nejaku povodne drahu, kvalitnu satku, nez novu lacnu.
mimuka - ja som predrala manducu, a to v podstate za par mesiacov intenzivneho nosenia, preto ju uz az tak neodporucam. Za tu cenu som cakala, ze mi prezije obe deti a nie 8 mesiacov. Pre druhe som si usila nosic sama z obyc. latky z Ikey a po niekolkonasobne narocnejsom pouzivani vyzera latka ako nova, tak nechapem ze takuto vec nedomysleli na predrazenej manduce...
quaxi
 
Príspevky: 840
Registrovaný: 08 Dec 2011, 11:48
Počet detí: 2
1. dieťa: Zbojnik
Rokov: 15 rokov, 10 mesiacov, 27 dní
2. dieťa: Potvorka
Rokov: 12 rokov, 11 mesiacov, 27 dní

Re: nosenie bábätka

Neprečítaný príspevokod mimuka » 14 Nov 2012, 14:36

quaxi hej manduca vybledne a nevyzerá po čase ako nová, ale funkčne je podľa mňa ok...teda aspoň moja, neviem presne ako dopadla tá tvoja..ja nie som taká šikovná, že by som si vedela ušiť...mne veľmi vyhovoval ten zips lebo v iných nosičoch mala dcérka popruhy rovno vec tváričku a to jej veľmi vadilo..manducu som si zmenšila a krásne videa a bola spokojná...tiež novorodeneckú vložku má liliputy ušitú veľmi vysoko v tom nosiči a podľa mňa to bolo strašne divné, nevedela som to použiť, ku ergu sa dá ževraj dokúpiť a je to niečo ako perinka...v manduce moje dve kamarátky nosili v pohode aj malé bábätká v tej vložke...
pevná šatka je určite lepšia a univerzálnejšia ako elastická, ale je lepšie mať elastickú a použiť ju ako pevnú a bude ležať v skrini lebo sa na ňu mamička neodváži...elastická šatka je podľa mňa práve pre začínajúce mamičky, aby nabrali odvahu a zručnosť vo viazaní, hlavne ak začínajú s malinkým bábom...moja kamarátka bola úplná začiatočníčka so začiatočníckym strachom, ukázala som jej viazanie s elastickou šatkou raz ešte počas tehotenstva a malú viaže od pôrodnice a kočík ešte nevytiahli a už má malá dva mesiace...
Obrázok užívateľa
mimuka
 
Príspevky: 93
Registrovaný: 10 Feb 2012, 12:08
Počet detí: 1
1. dieťa: Sára
Rokov: 12 rokov, 11 mesiacov, 8 dní

Re: nosenie bábätka

Neprečítaný príspevokod mimuka » 14 Nov 2012, 14:37

samozrejme píšem iba svoje názory (však čo iné :), každej mamičke vyhovuje dačo iné...
Obrázok užívateľa
mimuka
 
Príspevky: 93
Registrovaný: 10 Feb 2012, 12:08
Počet detí: 1
1. dieťa: Sára
Rokov: 12 rokov, 11 mesiacov, 8 dní

Re: nosenie bábätka

Neprečítaný príspevokod quaxi » 14 Nov 2012, 15:26

mimuka, jasne, ved ja to beriem len ako nezavazny pokec o skusenostiach. Vela ludi je max. spokojnych s manducou. Ma dobry tvar tela, lepsi nez liliputi, a ten zips je velmi uzitocny - napr. ergo je nizsie a pri vacsich detoch mi to pripada prinizke. Mimivlozka nam nepomohla, stale som s tym mala divny pocit, prve mesiace som potrebovala satku, aj ked viazanie mi vadilo.
Nasa manduca je este funkcna, ale ma tak vysuchany bedrovy pas, ze sa neustale uvolnuje a tym padom nesedi - uvolni sa hned pri prvom kroku. Musela by som vyrazne schudnut, alebo pribrat, aby som pouzivala inu cast popruhu :mrgreen: Navyse ma predratu latku na bedraku na viacerych miestach - to je zatial skor kozmeticky problem, ale uz je to v stadiu, kedy sa to bude rychlo zhorsovat.
Ten liliputi sa ti ako zodral?
quaxi
 
Príspevky: 840
Registrovaný: 08 Dec 2011, 11:48
Počet detí: 2
1. dieťa: Zbojnik
Rokov: 15 rokov, 10 mesiacov, 27 dní
2. dieťa: Potvorka
Rokov: 12 rokov, 11 mesiacov, 27 dní

Re: nosenie bábätka

Neprečítaný príspevokod vejula » 21 Nov 2012, 14:43

čavte kočky, dnes mi prišla šatka od noriky, ktora je taka zlata, že mi šatku zapožičala, nech si vyskušam :)
Tu je môj prvy pokus, prosim povedzte, čo je zle, zda sa mi mala trošičku nakrivo. neviem....
Prílohy
DSCF5803.JPG
(203.28 KiB) Zatiaľ nikým nestiahnuté
DSCF5801.JPG
(221.08 KiB) Zatiaľ nikým nestiahnuté
Obrázok užívateľa
vejula
 
Príspevky: 841
Registrovaný: 29 Máj 2011, 10:14
Bydlisko: žilina
Počet detí: 0
1. dieťa: Dominik
Rokov: 13 rokov, 11 mesiacov, 19 dní
2. dieťa: kristinka
Rokov: 11 rokov, 4 mesiace, 24 dní
Môj status: nieje nič krajšie ako byť mamičkou

Re: nosenie bábätka

Neprečítaný príspevokod vejula » 21 Nov 2012, 14:44

ešte
Prílohy
DSCF5804.JPG
(183.16 KiB) Zatiaľ nikým nestiahnuté
Obrázok užívateľa
vejula
 
Príspevky: 841
Registrovaný: 29 Máj 2011, 10:14
Bydlisko: žilina
Počet detí: 0
1. dieťa: Dominik
Rokov: 13 rokov, 11 mesiacov, 19 dní
2. dieťa: kristinka
Rokov: 11 rokov, 4 mesiace, 24 dní
Môj status: nieje nič krajšie ako byť mamičkou

Re: nosenie bábätka

Neprečítaný príspevokod quaxi » 21 Nov 2012, 20:51

vejula, jedno kolienko ma trochu vyssie - to je dobre si zakazdym okontrolovat v zrkadle. Inac super, mozno horny lem na tej prednej vrstve by bolo lepsie viac dotiahnut, ale vyzera, ze aj takto to staci. A nemas sumerne ramena, ale pri ramenach ide len o to, aby si to mala pohodlne, takze je to vlastne jedno. Nic ine som si nevsimla, mozno este niekto doplni. Kazdopadne na prvy pokus veeeelmi dobre!!!
quaxi
 
Príspevky: 840
Registrovaný: 08 Dec 2011, 11:48
Počet detí: 2
1. dieťa: Zbojnik
Rokov: 15 rokov, 10 mesiacov, 27 dní
2. dieťa: Potvorka
Rokov: 12 rokov, 11 mesiacov, 27 dní

Re: nosenie bábätka

Neprečítaný príspevokod luludi » 22 Nov 2012, 16:15

vejula prosim ta, to je aky uvaz? Na prvy pokus absolutne super!!!
Obrázok užívateľa
luludi
 
Príspevky: 274
Registrovaný: 22 Mar 2011, 10:01
Bydlisko: Bratislava
Počet detí: 1
1. dieťa: Richard
Rokov: 13 rokov, 8 mesiacov, 17 dní
2. dieťa: Milota
Rokov: 11 rokov, 5 mesiacov, 24 dní
Môj status: Sú len dva trvalé odkazy, ktoré môžeme dať našim deťom – jedným
sú korene, druhým krídla.

Hodding S. Carter

Re: nosenie bábätka

Neprečítaný príspevokod Ivula » 22 Nov 2012, 19:40

Vejula a nechceš skúsiť kríž s kapsou vo vnútri? Ten mi príde variabilnejší a lepšie sa doťahuje, fixuje hlavička (u malého a spiaceho dieťatka nevyhnutnosť), je vcelku variabilnejší a je menej náchylný na to, že kapsa nebude dotiahnutá ako pri kríži s kapsou vonku (lebo tam treba vedieť odhadnúť zostatok látky, ináč sa to zle na koniec už opravuje)...
Ivula
 
Príspevky: 51
Registrovaný: 13 Jún 2012, 19:32

Re: nosenie bábätka

Neprečítaný príspevokod vejula » 23 Nov 2012, 10:05

jej dakujem dievčata. Ďakujem za povzbudenie.
luludi je to križ s kapsou vonku
quaxi ivula, ano tiež mam pocit že pri hlavičke je to slabo utiahnute, a presne ako piše ivula neviem, ako to potom napraviť, a aj napriek tomu, že sa to snažim hned zo začiatku doťahovať, vysledok je rovnaky...
Asi vyskušam ten opačny križ ako piše ivula
inak včera som malu nosila v koliske a celkom sa jej pačilo, len chudatko fučala, asi jej bolo v tom teplo
Obrázok užívateľa
vejula
 
Príspevky: 841
Registrovaný: 29 Máj 2011, 10:14
Bydlisko: žilina
Počet detí: 0
1. dieťa: Dominik
Rokov: 13 rokov, 11 mesiacov, 19 dní
2. dieťa: kristinka
Rokov: 11 rokov, 4 mesiace, 24 dní
Môj status: nieje nič krajšie ako byť mamičkou

Re: nosenie bábätka

Neprečítaný príspevokod evitentia » 26 Nov 2012, 23:10

Ahojte, dievčatá, potrebovala by som poradiť s nosením na chrbte. Mám šatku, ale veľmi som si s ňou nevedela poradiť, tak nosím v manduce. Teraz by som už ale rada prehodiť malého na chrbát (do šatky), no neviem ho tam dostať. Na vankúši som si nacvičila tento úvaz, http://www.youtube.com/watch?v=AZ_ZZuM_cT4 ,zdal sa mi jednoduchý, že to musím zvládnuť. Ale malý sa tak vzpiera, a plače, neviem mu podsadiť nožky, lebo sa napína tak, že ho tam nijako neviem uviazať. To dieťa na videu by som ani neoznačila "grumpy". Nemá niekto nejaké rady a tipy? Ďakujem.
evitentia
 
Príspevky: 41
Registrovaný: 10 Sep 2012, 10:32
Počet detí: 1
1. dieťa: Karol
Rokov: 12 rokov, 1 mesiac, 8 dní

Re: nosenie bábätka

Neprečítaný príspevokod Ivula » 27 Nov 2012, 13:13

Ahoj evitentia, na začiatok by som odporúčala vyskúšať úväz "batoh", ktorý nájdeš tu http://www.onoseni.sk/index.php?option= ... Itemid=105. Ten sa mi zdá z chrbtových úväzov najjednoduchší a tým pádom aj najrýchlejší, hoci nie je najpohodlnejší na dlhšie nosenie, ale aspoň si pri ňom môžeš pekne nacvičiť nosenie na chrbáte a uvidíš reakcie malého na nosenie... Ono to nosenie na chrbáte je predsa len trošku iné a aj dieťatko (a aj mamka) si naň potrebuje privyknúť (zrazu nevidí tvár mamky, nie je pri jej prsníku...). Každá nervozita mamky sa okamžite prenáša na dieťatko a ono hneď vycíti, že nie je niečo v poriadku. Ideálne by bolo, ak by si ho skúsila uviazať určite keď bude najedený a ideálne pred spánkom, vtedy by to mohlo byť o trochu ľahšie...

Keď som začínala nosiť na chrbáte, v podstate som si "nahadzovala" na chrbát zo sedu - jednoducho je dieťa najprv v ľahu, potom ho posadíš a postupne si ho vytiahneš na chrbát - je ideálne ak máš látku už zasunutú pod zadočkom, hoci sa môže trochu zošuchnúť, ale už ju tam aspoň trošku máš založenú. Sama som bola strašne nervózna, a nebolo to na začiatku jednoduché :-| . Ale keď získaš rutinu s chrbtovými úväzmi, ja veľmi rada nahadzujem cez hlavu, tak že látka je už založená pod zadočkom - pozri si tipy, ktoré som uviedla úplne hore pod nadpisom. Hneď prvý tip odkazuje na spôsoby umiestenia dieťaťa na chrbáte. Ináč kapsa, to je ten úväz, čo si sa učila podľa onoho videa, pre mňa nebola až taká pohodlná. Najradšej mám dvojitý hamoock, ktorý je viacvrstvový a dieťa je tam veľmi pevné (tiež sa dá nahadzovať cez hlavu) a ten odporúčam pre malé detičky.
Ivula
 
Príspevky: 51
Registrovaný: 13 Jún 2012, 19:32

Re: nosenie bábätka

Neprečítaný príspevokod quaxi » 27 Nov 2012, 14:23

evitentia, a co tak skusit na chrbat v manduce? to ide uplne jednoducho, za par sekund je z brucha na chrbte alebo naspat, ak treba.
quaxi
 
Príspevky: 840
Registrovaný: 08 Dec 2011, 11:48
Počet detí: 2
1. dieťa: Zbojnik
Rokov: 15 rokov, 10 mesiacov, 27 dní
2. dieťa: Potvorka
Rokov: 12 rokov, 11 mesiacov, 27 dní

Re: nosenie bábätka

Neprečítaný príspevokod evitentia » 29 Nov 2012, 00:10

Ďakujem za tipy. S manducou som to už trochu aj skúšala, ale sa mi vidí, že je dosť nízko a nebolo mi to ani veľmi pohodlné. Nemusím asi hovoriť, že on túto skúsenosť preplakal... Pri mojom neposednom dieťati je ale výhoda, že sa dá poloha rýchlo meniť. Na šatkách sa mi páči, že je dieťa skoro s hlavou na úrovni matky. Len keby to bolo jednoduchšie uviazať. Ivula, pozerala som videjká, asi to skúsim s tým dvojitým hammockom, keď bude priaznivá konštelácia :)
evitentia
 
Príspevky: 41
Registrovaný: 10 Sep 2012, 10:32
Počet detí: 1
1. dieťa: Karol
Rokov: 12 rokov, 1 mesiac, 8 dní

Re: nosenie bábätka

Neprečítaný príspevokod luludi » 03 Dec 2012, 08:50

Odkedy je mozne zacat nosit babatka na chrbte, asi najskor az od pol roka, vsak?
Obrázok užívateľa
luludi
 
Príspevky: 274
Registrovaný: 22 Mar 2011, 10:01
Bydlisko: Bratislava
Počet detí: 1
1. dieťa: Richard
Rokov: 13 rokov, 8 mesiacov, 17 dní
2. dieťa: Milota
Rokov: 11 rokov, 5 mesiacov, 24 dní
Môj status: Sú len dva trvalé odkazy, ktoré môžeme dať našim deťom – jedným
sú korene, druhým krídla.

Hodding S. Carter

Re: nosenie bábätka

Neprečítaný príspevokod quaxi » 03 Dec 2012, 10:59

luludi, na chrbat mozes dat kedykolvek, ak vam to bude vyhovovat. ja som dala syna prvykrat ked mal necele 2 mesiace, lebo sme sli na turu a chcela som si vidiet pod nohy. Bol v manduce, ktora mu v tom veku este nesedela, ale na chrbte to bolo lepsie, v pohode vydrzal tych par hodin. Na bezne nosenie mi to ale nebolo prakticke, to sli obaja na chrbat az neskor, ked uz mali cca 7kg a na bruchu mi uz vadili.
quaxi
 
Príspevky: 840
Registrovaný: 08 Dec 2011, 11:48
Počet detí: 2
1. dieťa: Zbojnik
Rokov: 15 rokov, 10 mesiacov, 27 dní
2. dieťa: Potvorka
Rokov: 12 rokov, 11 mesiacov, 27 dní

Re: nosenie bábätka

Neprečítaný príspevokod evitentia » 03 Dec 2012, 17:10

quaxi, dojčíš v manduce? Neviem, či to tak robia aj ostatní, ale moj v si v nej pocuckáva tak á 5 min, niekedy aj častejšie, myslím, že si tak aj len ohrieva tváričku, keď je zima. Myslím, že aj preto mám teraz taký problém ho naučiť na chrbát. Asi som to mala urobiť už skor, keď menej vnímal. Tiež s ním chodíme na túry a na bruchu je to nepohodlné a aj nebezpečné, keď si človek nevidí pod nohy.
evitentia
 
Príspevky: 41
Registrovaný: 10 Sep 2012, 10:32
Počet detí: 1
1. dieťa: Karol
Rokov: 12 rokov, 1 mesiac, 8 dní

Re: nosenie bábätka

Neprečítaný príspevokod quaxi » 04 Dec 2012, 00:30

Mne kojenie v manduce prilis neslo, vacsinou som si radsej sadla niekam a nakojila normalne. Par krat som kojila aj v manduce, ale nebolo to ono, mojim detom ta poloha asi nevyhovovala, lebo sa nikdy poriadne nenapili.
Moje deti tiez neboli zozaciatku nadsene z presunu na chrbat, ale po par pokusoch si zvykli. Najhorsia je zima a poladovica, to som vzdy rozmyslala, kam dat dieta, ci skor padnem na zadok alebo dopredu :-D
quaxi
 
Príspevky: 840
Registrovaný: 08 Dec 2011, 11:48
Počet detí: 2
1. dieťa: Zbojnik
Rokov: 15 rokov, 10 mesiacov, 27 dní
2. dieťa: Potvorka
Rokov: 12 rokov, 11 mesiacov, 27 dní

Re: nosenie bábätka

Neprečítaný príspevokod zigi » 04 Dec 2012, 10:46

Baby zavidim to nosenie na chrbte, ja tam moju malu neviem naucit, vzdy chyti taky hrozny hysak, ked ju len davam na chrbat, ze to vzdy vzdam... quaxi, takto protestovali aj tvoje?
zigi
 
Príspevky: 267
Registrovaný: 05 Jún 2011, 17:55
Počet detí: 2
1. dieťa: Hanka
Rokov: 12 rokov, 11 mesiacov, 12 dní
2. dieťa: Maťko
Rokov: 6 rokov, 9 mesiacov, 27 dní

Re: nosenie bábätka

Neprečítaný príspevokod quaxi » 04 Dec 2012, 11:01

Moje deti boli ciastocne zvyknute, lebo sme odmalicka chodievali na tury a vtedy byvali na chrbte, doma a po meste na bruchu. Na chrbat sme prechadzali postupne okolo tych 7-10mes., davala som stale castejsie na chrbat, az nakoniec som nosenie na bruchu zrusila uplne. Protesty boli, ale kedze som ich tam davala na von, doma nahodila dieta a hned frcala prec, tak ich pomerne rychlo nieco zaujalo a stichli, potom uz dalsie razy boli protesty zakazdym mensie, proste si zvykli.
Ty mas take velke dieta a este zvladas nosit na bruchu? To fakt obdivujem, u mna bolo max tych asi 7kg, potom to odrazu zacalo byt strasne neprijemne a uz som to fyzicky nezvladala. Na chrbte unesiem hocico, ale na bruchu to nejde.
quaxi
 
Príspevky: 840
Registrovaný: 08 Dec 2011, 11:48
Počet detí: 2
1. dieťa: Zbojnik
Rokov: 15 rokov, 10 mesiacov, 27 dní
2. dieťa: Potvorka
Rokov: 12 rokov, 11 mesiacov, 27 dní

Re: nosenie bábätka

Neprečítaný príspevokod Ivula » 04 Dec 2012, 14:01

A nosíte na chrbte v šatke? Dá sa uviazať veľmi vysoko aj u menších detičiek, ktoré práve keď sú v nosiči, nevidia často cez plece rodiča a je možné, že je to pre nich menej zaujímavé, obzvlášť keď už nemajú ani vizuálny kontakt s nosiacou osobou. U nás sa dobre osvedčila varianta - šatka na vysoké uviazanie na doma a na dlhšie trasy/túry a nosič na von a kratšie trasy, či pri častejšom skladaní z chrbta. Staršie dieťa potrebuje viac stimulov a ak by som mala moju malú nosiť doma v nosiči, je to pre ňu dosť málo podnetov a zrejme by sa začala skoro rozčuľovať. Vonkajšie prostredie prináša mnoho ďalších podnetov a aj keď nevidí cez plece, vydrží dosť dlho, no neustále sa s ňou rozprávam a ukazujem jej okolitý svet. ;)

Zigi, skús umiestniť, keď bude najedená, spokojná, možno pred spánkom...
Ivula
 
Príspevky: 51
Registrovaný: 13 Jún 2012, 19:32

PredchádzajúciĎalší

Späť na Nosenie detí

Kto je on-line

Užívatelia prezerajúci fórum: Žiadny registrovaný užívateľ nie je prítomný a 3 hostia

cron