nosenie ťažkého dieťatka

všetko o nosení a šatkách, vakoch, nosičoch

Re: nosenie ťažkého dieťatka

Neprečítaný príspevokod Norika » 03 Jún 2011, 17:12

ludia su proste taki :( dnes sa nam maly zlostil v kociari tak som ho vzala na ruky a mala somm neho previazanu mikinu,nech nano nefuci vietor....a sestra povie,ze to je ako zajda, co nosia cigani..... stale to je chapane ako nieco "ciganske" ked to uz musim tak napisat, pricom to nie je nic zle
Obrázok užívateľa
Norika
 
Príspevky: 1601
Registrovaný: 22 Mar 2011, 09:52
Bydlisko: Kežmarok
Počet detí: 1
1. dieťa: Janíčko
Rokov: 13 rokov, 6 mesiacov, 3 dni

Re: nosenie ťažkého dieťatka

Neprečítaný príspevokod livia333 » 03 Jún 2011, 20:40

Norika naozaj pomoze len ignorovat. Ja pocuvam tiez stale nielen to nosenie, ale aj to, ze nepouzivam dudel...maly ho nepozna...a som za lakomu a macochu...lebo sa snazim maleho ukludnovat :dojcenie: a to som uz tiez si vypocula par krat...ze uz zase papa??? Pri tychto slovach ma ide roztrhnut...este sa dockam aj toho, ze mi raz povedia, ze maly je preto taky "velky a faldickovy", lebo mu stale cpem prso do pusy :D , no neprekvapilo by ma to :D
livia333
 
Príspevky: 5
Registrovaný: 30 Máj 2011, 13:08
Bydlisko: Bratislava
Počet detí: 1
1. dieťa: Alexander
Rokov: 13 rokov, 4 mesiace, 25 dní

Re: nosenie ťažkého dieťatka

Neprečítaný príspevokod andrea360 » 05 Jún 2011, 16:03

Ahojte,potrebujem radu,ktorá sa týka nosenia a bežného života....chcem sa pýtať v tejto téme,lebo ak otvorím novú,neviem,ako by som ju nazvala :? ...
už som spomínala,že mám už skoro 10mesač.dcérku a dosť ťažkú...nosíme sa od asi 4mes. a odvtedy sa aj dojčíme - na požiadanie.Svojmu bábätku som dovtedy nerozumela,resp.okolie mi radilo a nútilo všetko,čo bolo zlé. Môj drobček veľa plakal... :cry: Od vtedy sa veľa zmenilo...a my si výborne rozumieme....lenže- moja dcérka nebola naučená sa nosiť pri bežných prácach,mala som nosičku na brucho a tak sa nedalo variť,umývať,vysávať....tak sa nosíme po vonku a doma všelijako improvizujeme.Teraz sme objavili chodenie,popri nábytku už perfektne chodí...no často to nestačí,Karinka chce chodiť mimo nábytku a chce byť stále vonku.Keď sa napapá,už sa pýta na ruky,hneď dole a tlačí sa k oknu a ku dverám.Ak jej hneď nevyhoviem,často sa stane,že sa začne jedovať a prejde do srdcervúceho plaču.Manžel sa hnevá,že si vydobíja plačom.Mala by sa učiť rešpektovať,že chcem napr.dojesť,upratať,atď....veď v ohrádke má hračky,môže chodiť tam.Ešte celkom rada sa hrá a chodí v postieľke...Lenže,keď sa malá jeduje,al.nevie,čo chce,ja ju nenechám vyjedovať,ako manžel chce,ale dám ju na prsník.Väčšinou to zaberie...často len pri náznakoch vzdoru ide na prsník....niekedy to vyzerá,že nič nevidí a celá divá sa derie do chodenia :D ....ako to riešite teda s bežnými domácimi prácami a nosením sa a....aj chodením?....ja neviem,čo mám robiť,keď si dcérka niečo presadzuje....je to plač,lebo nemá splnenú potrebu,alebo jej nemám povoliť,že si začína vydobíjať?.....našťastie dojčenie skoro vždy zaberie....ak by mi poradila aj Annag,bola by som veľmi rada,už ma veľakrát správne nasmerovala....vďaka za odpovede ;)
andrea360
 
Príspevky: 127
Registrovaný: 24 Mar 2011, 20:37
Počet detí: 2
1. dieťa: Karin
Rokov: 13 rokov, 7 mesiacov, 18 dní
2. dieťa: Nikol
Rokov: 10 rokov, 3 mesiace, 25 dní
Môj status: Vzťahová väzba, milujem dojčenie

Re: nosenie ťažkého dieťatka

Neprečítaný príspevokod Klemka » 05 Jún 2011, 18:58

Andrea360, na toto Ti bohužiaľ jednoznačný návod nikto nedá, rozhodne na toto neexistuje žiadny odporúčaný protokol z hľadiska poradenstva pri dojčení, takže to, čo napíšem, sú moje súkromné úvahy a názory... Z hľadiska poradenstva pri dojčení chcem len povedať, že prsník je skutočne pri vypätých situáciách vhodné riešenie, reguluje nezvládnuteľné pocity a bolesť, ktorú dieťa prežíva a zároveň mu dáva pocit, že napriek tomu, že sa nespráva vhodne, nepotláčame jeho, ako dieťa, ale nepáči sa nám to správanie, teda nie dieťa ako človek. Nie je to odmietanie univerzálne, čo je pre dieťa nesmierne dôležité. Aj z tohto dôvodu je dlhodobé dojčenie skvelé a veľmi pomáha aj matke ľahšie zvládať starostlivosť o dieťa v nepríjemných situáciách. Pri takýchto malých deťoch ešte výborne zaberá aj odvedenie pozornosti - ukázať niečo nové, zaujímavé... rýchlo potom zabudnú, prečo sa hnevali.
Čo Ti k tomu môžem povedať z hľadiska vedeckých poznatkov, ktoré sú v tejto problematike už známe, je, že na manipulatívne a vydieracie myslenie človek potrebuje funkčný glutamátový systém čelových lalokov v mozgu, ktorý Tvoje bábätko ešte stále nepoužíva tak ako staršíe dieťa a dospelý. Skrátene - nemá čím vydobíjať si, ak plače, plače úprimne. A z hľadiska dieťaťa aj celkom pochopiteľne - jeho vnímanie času nie je rovnaké, ako pri dospelých, ona nemá prečo rozumieť tomu, že má "brať ohľad na matku, aby dojedla" a pod. Samozrejme, že môže byť problém jej životné predstavy skĺbiť s Vašimi a môžu vzniknúť nešťastné situácie, ktoré sa nebudú dať jednoducho riešiť.
Na jej plač sa dá pozrieť aj trošku z iného uhla pohľadu. Nie ako na: "chcem ísť von, a chcem ísť von hneď, nepočkám ani chvíľu, neberiem na vás ohľad", ale dá sa v tom počuť aj toto: "vonku je toľko úžasných vecí, chcem ich vidieť, pretože budem raz veľká a potrebujem sa už teraz učiť, ako to vo svete chodí, aby som tam dobre vedela prežiť".
Čo by som ja videla ako možnosť, ale treba vyskúšať, ako to pôjde v praxi - jednak, uspôsobiť byt tak, aby v jej dosahu neboli veci, na ktorých Vám záleží a nejaké očividné nebezpečenstvá a potom ju nechať, nech si chodí doma kde chce a ako chce, deti si na seba vedia dávať pozor, ak sa nespoliehajú, že ich má neustále na očiach starostlivý rodič a k tomu - naučiť sa robiť so šatkou a viazať dieťa na chrbát, alebo používať iný nosič na chrbát - Manducu, African Baby Carrier, iste sú aj iné, tieto poznám osobne, aby si mohla pohodlnejšie pracovať. A dieťa nech si vyberie - buď sa môže hrať tak, že bude objavovať byt samo, alebo ak potrebuje blízkosť matky, bude s ňou v tesnom kontakte, v nosiči, buď spať, alebo sa dojčiť, alebo sledovať, čo ona robí. A keď sa dá, ísť von, kde je taká šťastná.
Toto je taká ideálna predstava, je mi jasné, že reálne to nepôjde takto jednoducho. Ak Ťa to poteší, tato nesmierna fascinácia bytím vonku bola aj pri mojom vlastnom dieťati a časom prešla, von chodil rád, ale už to nebolo také, že pri náznaku návratu domov spustil neskutočný plač a neustále ukazoval znak "von" "ešte".
Ešte mi napadlo, poskytnúť dieťaťu maximálne naplnenie potreby byť vonku, skrátka mu túto potrebu naplniť až po okraj - napr. ísť na celý deň niekam k niekomu, kto má záhradu a nech sa tam dieťa vyšantí ako potrebuje, alebo s ním byť pár dní vonku fakt každú voľnú chvíľu a nechať ju tam robiť, čo potrebuje, možno ju to rýchlejšie omrzí... ale to je len taká súkromná úvaha.
Klemka
 
Príspevky: 1363
Registrovaný: 22 Mar 2011, 09:46
Počet detí: 1

Re: nosenie ťažkého dieťatka

Neprečítaný príspevokod andrea360 » 06 Jún 2011, 12:20

Ahoj Klemka,ďakujem za radu,mne to nedá nechať si dieťatko vyjedovať a hoci môj manžel má rovnaké názory ako ja,na moje prekvapenie sme sa v tomto začali rozchádzať.Vidím,že moje dieťatko zase niečo objavilo a je tým nesmierne fascinované....dom vlastne máme,ale ja to riešim tak,že v týždni chodím k mame a dospelé sestry mi pomáhajú - striedame sa pri Karinke a ona objavuje byt a v podstate sa nemá ani kedy hnevať :D ....aj s tým odvádzaním pozornosti to celkom dobre funguje...do 4mes.som robila dosť chýb a už nechcem,robiť žiadne ďalšie zbytočné chyby...myslím,že dieťa nemusí vôbec plakať,ani od hnevu.Aspoň si to myslím,po prečítaní všetkých tých článkov a diskusíí z tohoto fóra.ďakujem ešte raz...Andrea
andrea360
 
Príspevky: 127
Registrovaný: 24 Mar 2011, 20:37
Počet detí: 2
1. dieťa: Karin
Rokov: 13 rokov, 7 mesiacov, 18 dní
2. dieťa: Nikol
Rokov: 10 rokov, 3 mesiace, 25 dní
Môj status: Vzťahová väzba, milujem dojčenie

Re: nosenie ťažkého dieťatka

Neprečítaný príspevokod kinsi » 06 Jún 2011, 12:58

Andrejka, u nás je obdobná situácia. S priateľom sme spolu skoro 14 rokov a vždy sme mali veĺmi podobné názory a postoje a tiež sa teraz začíname mierne rozchádzať v podobných situáciách ako píšeš ty. Tiež si totiž myslím, že nie je správne nechať malú plakať z akéhokoľvek dovodu. Ale zatiaľ ho viacmenej vždy presvedčím a verím, že za chvíľu to už bude vidieť ako vačšina z tohoto fóra.
kinsi
 
Príspevky: 806
Registrovaný: 04 Apr 2011, 16:05
Počet detí: 2
1. dieťa: Kristínka
Rokov: 13 rokov, 8 mesiacov, 22 dní
2. dieťa: Matúško
Rokov: 11 rokov, 3 mesiace, 17 dní

Re: nosenie ťažkého dieťatka

Neprečítaný príspevokod andrea360 » 06 Jún 2011, 18:26

Ahojte,kto ste čítali Koncept kontinua?....tam je perfektne vyjadrená dôležitosť nosenia dieťaťa - potreba náručia.Po čítaní mi nebolo všetko jedno,my sme sa začali nosiť až od 4 mes a okrem toho som aj prežila veľké stresy a bolo vidieť,že moja maličká všetko prežíva so mnou.Teraz sa nosíme a dojčíme kedykoľvek dcérka chce,aj po pol hod. :dojcenie: ....mám ale starosti,či sa to týmto napraví,alebo jej už ostanú stopy z obdobia,keď plakávala,bola sama v postieľke a nemala prsník( bola istý čas na flaške).... :cry: Andrea
andrea360
 
Príspevky: 127
Registrovaný: 24 Mar 2011, 20:37
Počet detí: 2
1. dieťa: Karin
Rokov: 13 rokov, 7 mesiacov, 18 dní
2. dieťa: Nikol
Rokov: 10 rokov, 3 mesiace, 25 dní
Môj status: Vzťahová väzba, milujem dojčenie

Re: nosenie ťažkého dieťatka

Neprečítaný príspevokod leelo » 06 Jún 2011, 18:32

andrejka, ja som to citala. prosim ta, vobec nemaj vycitky a nejake pocity fatalnych omylov. treba sa pozerat na to co bude a vychutnavat si to, co je. tu knihu pisala americanka, tak mozno na teba trosku posobi ta jej naliehavost. americania su uz taki, doverne ich poznam ;)
aj moj syn bol chvilu na flasi a to bolo pre mna asi najhorsie obdobie zivota - ked ma malinke 4-mesacne babo prestavalo potrebovat, odstavovalo sa postupne a ja som sa len prizerala a s hrozou si to vsetko uvedomovala. este dnes mam zimomriavky, ale medzitym mi to drobec vynahradil milionnasobne a samozrejme, vsetko som zvladla vdaka annag. vsak asi ju tiez poznas... :)
Obrázok užívateľa
leelo
 
Príspevky: 344
Registrovaný: 22 Mar 2011, 15:20
Bydlisko: Mnichov, Nemecko
Počet detí: 2
1. dieťa: Benjamin
Rokov: 14 rokov, 5 mesiacov, 11 dní
2. dieťa: Hugo
Rokov: 12 rokov, 6 mesiacov
Môj status: Podla nemeckeho casopisu Eltern 4/2012 usetri dojciaca zena domacemu rozpoctu zhruba 75 euro mesacne. tym, ze dojci. tak sem s peniazmi a idem nakupovat!

Re: nosenie ťažkého dieťatka

Neprečítaný príspevokod Klemka » 06 Jún 2011, 21:04

Andrea360, škoda plakať nad rozliatym mliekom... ja som tiež urobila pri starostlivosti o svoje dieťa nesmierne množstvo chýb a viem, že som nemusela. Ale rodičovstvo je do veľkej miery odporozované správanie a od koho odpozerávať, keď väčšina ľudí okolo to vidí inak ako Jean Liedloff... Snažím sa napr. efektívne komunikovať, ale je to pre mňa mimoriadne ťažké, robím to uvedomele, nasilu, niekedy mám pocit, že to ani nie som ja a stojí ma to energiu...
Koncept kontinua bol pre všetky vyššie uvedené komentáre inšpiráciou, je to skvelá kniha, ktorú by si mal každý rodič prečítať a stráviť, pretože niektoré veci treba dodatočne dovysvetľovať. Najmä tú časť o starostlivosti o dieťa, ktoré už chce loziť, je veľmi ťažké pre naše podmienky upraviť a aplikovať, si myslím, ale niečo sa dá a prejavuje sa to potom na omnoho väčšej spokojnosti.
Myslím, že manželia, ktorí to nechápu jednak nie sú takí naviazaní na dieťa, ako matka, ktorá ho má na starosť väčšinu dňa a tým pádom nedokážu pod vplyvom skúseností z okolia počuť v plači to, čím skutočne je - snahou o nápravu, nie vydieranie a manipuláciu a jednak nemajú potrebné teoretické vedomosti o tom, čo sa napr. píše v Koncepte kontinua. Treba si to podľa mňa všetko dôkladne naštudovať a potom to manželovi vysvetliť detailne podložiť argumentami. Veď je to aj jeho dieťa. Nerobí to preto, že mu chce uškodiť, práve naopak, robí veci, ktoré videl okolo seba, robí to tak "ako sa má". Prerod do inej sféry uvažovania si vyžaduje množstvo informácií.
Klemka
 
Príspevky: 1363
Registrovaný: 22 Mar 2011, 09:46
Počet detí: 1

Re: nosenie ťažkého dieťatka

Neprečítaný príspevokod andrea360 » 07 Jún 2011, 12:17

ahoj Leelo,ja som na tom bola rovnako,pamätám si,písala si mi o tom ešte na modrom koníkovi ;) našťastie až také dramatické sme to nemali,ako v tej knihe.Skôr som si robila starosti,o to,ako trpela dcérka,keď cítila ten stres,čo ja.Plakávala dlho do noci ( mala v kuse koliky..)a odmietala aj prsník.Mala som ale oprávnený stres,mojej 80roč.svokre pri narodení malej preplo a doslova sme o ňu bojovali - aj fyzicky - hocikedy mi ju vzala a tvrdo si presadzovala,že bude pri nej a o všetkom rozhodovala a okrem toho mi robila pravidelné scény.Nakoniec som vyhrala ja,ale ona nám zaprisahávala,že dcérku neskôr naučí proti mne.začala som chodiť k matke a Karinka je na nepoznanie kľudná...u manžela som nevybojovala,aby sme odišli...ale pred ním si aspoň ako tak dáva pozor - skôr sa bojím,či malú nepoznačí ten strach,ktorí poznala,ale vtedy som ju aspoň mávala stále na rukách....preto mi aj veru dosť záleží na tom,aby manžel mal rovnaké názory pri starostlivosti o malú....
Ale nestarám sa,o tom,čo si myslí manžel,keď sa malá začne pýtať na ruky a pri tom sa aj žaluje,vezmem ju na ruky...zatiaľ nie je zásadne proti a pôjdeme si kúpiť aj nosič na chrbát,lebo nás už dosť bolia chrbtice :) ....ďakujem Leelo,aj Klemka :D
andrea360
 
Príspevky: 127
Registrovaný: 24 Mar 2011, 20:37
Počet detí: 2
1. dieťa: Karin
Rokov: 13 rokov, 7 mesiacov, 18 dní
2. dieťa: Nikol
Rokov: 10 rokov, 3 mesiace, 25 dní
Môj status: Vzťahová väzba, milujem dojčenie

Re: nosenie ťažkého dieťatka

Neprečítaný príspevokod ayshka » 28 Jún 2011, 16:45

ahojte, chcem sa spytat, da sa naucit uz take velke babo ako moje 1,5 roka na nosenie? nebol doteraz noseny v ziadnom nosici, ale aj ked sme vonku na prechadzke, dost casto sa pyta na ruky a tak ho potom nosim, zvazujem kupu nosica, len neviem, ci sa mu tam bude pacit... a este, ktory odporucate pre starsie deticky?
ayshka
 
Príspevky: 101
Registrovaný: 27 Mar 2011, 17:15
Bydlisko: Kosice
Počet detí: 1
1. dieťa: Dominik
Rokov: 14 rokov, 3 mesiace, 10 dní

Re: nosenie ťažkého dieťatka

Neprečítaný príspevokod JankaMich » 29 Jún 2011, 00:14

Deti miluju nosenie, oni ho dokonca vyvojovo potrebuju.
V tomto veku uz urcite nieco praktickejsie ako satku. Aby sa to dalo rychlo zbalit, hodit do batoha ci do auta. Pozri ergo nosice - Manduca, MaiTai... Je to vlastne siroka latka, co sa upevni okolo bedier a potom sa upevni este popruhmi. Siroka musi byt preto, aby dieta sedelo pekne nasiroko. Dobry bedorvy pas zasa umozni lahke nosenie i na chrbte. Medzi tebou a dietatom by uz nemala byt ziaden iny kus latky, tak je dietatko co najblizsie pri tebe a zaroven najlepsie rozklada hmotnost svojho tela, aby sa dobre nosilo.
JankaMich
 
Príspevky: 1614
Registrovaný: 14 Apr 2011, 00:42
Bydlisko: Drahovce (Piešťany)
Počet detí: 3
1. dieťa: Olinka
Rokov: 22 rokov, 4 mesiace, 19 dní
2. dieťa: Jajka
Rokov: 18 rokov, 4 mesiace, 12 dní
3. dieťa: Katuska
Rokov: 15 rokov, 13 dní
Môj status: ako poradkyňa pri dojčení rada pomáham využívať materský inštinkt

Re: nosenie ťažkého dieťatka

Neprečítaný príspevokod ayshka » 29 Jún 2011, 09:17

JankaMich ved prave, ze je to prakticke a nezabera vela miesta, moj manzel totiz pred par mesiacmi kupil turisticky nosic, ze bude maleho nosit po horach, zatial ani raz nebol vyuzity, myslim, ze ty si niekde pisala, ze turisticky je nanic, chcem ho predat a kupit nejaky ergonomicky a snad sa maly bude v nom rad nosit a ked nie, tak vyuzijem pri dalsom dietatku v buducnosti.
ayshka
 
Príspevky: 101
Registrovaný: 27 Mar 2011, 17:15
Bydlisko: Kosice
Počet detí: 1
1. dieťa: Dominik
Rokov: 14 rokov, 3 mesiace, 10 dní

Predchádzajúci

Späť na Nosenie detí

Kto je on-line

Užívatelia prezerajúci fórum: Žiadny registrovaný užívateľ nie je prítomný a 9 hostia

cron