jak kojit po 2. roce

témy o dojčení starších detí

Re: jak kojit po 2. roce

Neprečítaný príspevokod Klemka » 16 Máj 2013, 07:33

Osobne si myslím, že ak matka učí svoje dieťa, že jej potreby sú rovnocenné s potrebami dieťaťa, učí ho nesmierne dôležitú lekciu do života - bude sa vedieť postaviť a nenásilne presadzovať svoje potreby a nie ustupovať stále všetkým a všetkému.
Klemka
 
Príspevky: 1363
Registrovaný: 22 Mar 2011, 09:46
Počet detí: 1

Re: jak kojit po 2. roce

Neprečítaný príspevokod janka » 16 Máj 2013, 23:12

shira, perfektne popisane :goodjob: Mam podobnu skusenost, ze islo o take nejake prepnutie sa z rezimu "som otrokom rodiny a domacnosti" do rezimu "som spravcom rodiny a domacnosti", a potom sa veci zacali hybat lahucko, takmer same od seba. Ja som potrebovala dve deti, aby som si toto konecne uvedomila.
janka
 
Príspevky: 668
Registrovaný: 22 Mar 2011, 23:05
Počet detí: 0

Re: jak kojit po 2. roce

Neprečítaný príspevokod shira » 05 Jún 2013, 20:55

Janka tak s dvoma deťmi to už veru musí byť aj pud sebazáchovy, všetky tu ste obdivuhodné, ako to s dvoma malými zvládate..
chcela by som sa opýtať, či tu je ešte nejaká mamička, čo má skúsenosti s prirodzeným odstavením, resp. viac mamičiek.
V posledných dňoch som pozorovala zvláštne veci- úplne sa prestal dojčiť cez deň, dokonca odmieta dojčenie slovne :o dnes sme sa nedojčili ani ráno, niekolko večerov po sebe už sa dojčí iba chvíľku a potom sa bud otočí chrbtom, alebo ma hladká, dá pusu, pritúli sa a sám zaspáva... mám dojem, že nepije, aj prisatý je nejako divne, neviem to opísať.. akoby len tak kmitala brada, také malé pohyby.. ked mi je to už nepríjemné a poviem mu, v pohode ma púšťa... odmietol úplne ľavý prsník, povedal že " neni tam mimo (mlieko)" už dopredu vie, že tam nič nebude a neskúša sa prisať. je však možné, že za týmto obdobím znova príde snaha o intenzívnejšie dojčenie - ? netuším...
Obrázok užívateľa
shira
 
Príspevky: 1916
Registrovaný: 22 Mar 2011, 21:55
Bydlisko: NM
Počet detí: 2
1. dieťa: Tomáško
Rokov: 13 rokov, 3 mesiace, 5 dní
2. dieťa: Lukáško
Rokov: 9 rokov, 8 mesiacov, 27 dní
Môj status: Čo vyžaruješ, to priťahuješ :-)

Re: jak kojit po 2. roce

Neprečítaný príspevokod JankaMich » 05 Jún 2013, 23:46

Prirodzena hranica odstavenia je cca 27 mesiacov - to ste presne teraz. To, co popisujes je bezny priebeh postupneho odstavovania. Vynechanie denneho dojcenia, ukludnovacieho dojcenia, potom nocneho a az nakoniec uspavacieho.
Kazdopadne to, co robi na prsniku je prejav znizenej tvorby mlieka (znizenim dopytu sa znizila i ponuka) - satie naprazdno, odmietnutie prazdneho prsnika, kratke dojcenie. AK mas pocit, ze za odmietanim tvorby je znizenie tvorby, tak ma zmysel sa tvorbu pokusit zvysit, ale osobne mam skor pocit, ze sa jedna o postupne odstavovanie.
JankaMich
 
Príspevky: 1614
Registrovaný: 14 Apr 2011, 00:42
Bydlisko: Drahovce (Piešťany)
Počet detí: 3
1. dieťa: Olinka
Rokov: 22 rokov, 4 mesiace, 19 dní
2. dieťa: Jajka
Rokov: 18 rokov, 4 mesiace, 12 dní
3. dieťa: Katuska
Rokov: 15 rokov, 13 dní
Môj status: ako poradkyňa pri dojčení rada pomáham využívať materský inštinkt

Re: jak kojit po 2. roce

Neprečítaný príspevokod shira » 06 Jún 2013, 08:30

my sme v podstate zostali viac menej na uspávacom dojčení. tým, že som počas jeho denného spánku mimo domu, uspáva sa dojčením iba večer.. teraz sú zase s tatinom preč ( v noci som nebola s nimi), raz za čas spáva u babky.. pravdepodobne toto odstavovanie na dolnej hranici je spôsobené naším odlúčením, tým že chodím do práce. napriek tomu si neviem predstaviť deň, ked by odmietol večerné uspávacie dojčenie, je to úplný rituál :lol: večer mi povie niekedy, iba že mliečko, niekedy že mliečko chcem a niekedy že mliečko treba! to je také vtipné ;) je dosť možné, že takto to potiahneme aj do 3. roku. ale úprimne som rada, že prestalo to dvojhodinové dudlovanie..
Obrázok užívateľa
shira
 
Príspevky: 1916
Registrovaný: 22 Mar 2011, 21:55
Bydlisko: NM
Počet detí: 2
1. dieťa: Tomáško
Rokov: 13 rokov, 3 mesiace, 5 dní
2. dieťa: Lukáško
Rokov: 9 rokov, 8 mesiacov, 27 dní
Môj status: Čo vyžaruješ, to priťahuješ :-)

Re: jak kojit po 2. roce

Neprečítaný príspevokod Klemka » 06 Jún 2013, 09:13

Poznám zopár detí, ktoré sa od 2. rokov dojčili len na zaspatie a dojčili sa do 4. rokov a viac.
Klemka
 
Príspevky: 1363
Registrovaný: 22 Mar 2011, 09:46
Počet detí: 1

Re: jak kojit po 2. roce

Neprečítaný príspevokod Mamamima » 06 Jún 2013, 23:19

Shira a ako to znasas ty? Je ti to aj luto, alebo ti to prinasa skor ulavu?
Mamamima
 
Príspevky: 499
Registrovaný: 03 Jún 2012, 23:02
Počet detí: 3
Rokov: 15 rokov, 9 mesiacov, 17 dní
Rokov: 13 rokov, 1 mesiac, 9 dní
Rokov: 13 rokov, 1 mesiac, 9 dní

Re: jak kojit po 2. roce

Neprečítaný príspevokod shira » 10 Jún 2013, 15:57

No ak mám byť úprimná, mne to vôbec nie je ľúto- dojčenie ako také som plánovala 1 rok :mrgreen: ale ľúto mi príde skôr v takom zmysle, že si uvedomujem, ako rýchlo malý rastie.. malý je nesmierne prítulný, aj keby nebol prisatý (a bolo by mi to príjemnejšie..)
Klemka, presne toto som mala na mysli, že dojčenie na zaspatie môže trvať ešte "nekonečne" dlho :lol: ja osobne nemám nijaké informácie, ako dlhodobé dojčenie prebieha a vyzerá, okrem niekoľkých z Vás, čo sa podelili o tieto skúsenosti. okrem toho poznám iba 3 mamičky, čo dojčili deti cez 3 roky, ale popisovali to skôr negatívne.. deti sa dobíjali na prsník v "nevhodný" čas, boli neodbytné, robili scény a ukončenie dojčenia popisujú ako niečo, čo sa "konečne a chvalabohu " podarilo, lebo to bolo pre tieto mamičky nepríjemné...
ja som na tom dobre, tým že nijaké scény nepoznám, malý si normálne v pohode dá povedať. nemôžem povedať, že by mi večerné dojčenie nejako extra prekážalo, ale myslím, že ani smutno mi nebude. už som tým tak nejak naplnená, nasýtená - dojčenie bol pekný čas, a sama pred sebou som prekonala akékoľvek moje očakávania :lol: :lol: a ešte to zrejme aj nejaký čas bude trvať :o
Obrázok užívateľa
shira
 
Príspevky: 1916
Registrovaný: 22 Mar 2011, 21:55
Bydlisko: NM
Počet detí: 2
1. dieťa: Tomáško
Rokov: 13 rokov, 3 mesiace, 5 dní
2. dieťa: Lukáško
Rokov: 9 rokov, 8 mesiacov, 27 dní
Môj status: Čo vyžaruješ, to priťahuješ :-)

Re: jak kojit po 2. roce

Neprečítaný príspevokod Klemka » 10 Jún 2013, 16:44

Ono sa ten vzťah pretransformuje do inej podoby. Ľúto človeku nie je :) Myslím, že tak, ako Ťa sledujem Shira za tie mesiace tu na fóre, že to pôjde u Vás tak, ako to má ísť.
Klemka
 
Príspevky: 1363
Registrovaný: 22 Mar 2011, 09:46
Počet detí: 1

Re: jak kojit po 2. roce

Neprečítaný príspevokod akdarka » 01 Júl 2013, 09:26

moj syn (2r10m) zacal visiet na prsniku neskutocne casto/dlho...nieco sa mi zda, ze som citala, ze v tomto veku sa striedaju obdobia menej frekventovaneho a viac frekventovaneho dojcenia. ale tato frekvencia mi uz lezie na nervy. aj teraz uz 30 minut cuca/dudluje. a ked mu hovorim, ze nieco idem urobit/zobrat tak sa pyta: "a potom mozem cuckat dalej?". v noci okolo 3tej, 4tej sa preberie a cucáááá do nekonecna. chory nie je, zuby uz ma vsetky a ja uz toho mam plne zuby.
ja som myslela, ze okolo 3 rokov sa uz vyspim normalne :-P ale teda este "normalnu" prespatu noc som nemala. tym, ze nemozem od neho nikam ist ani vecer (nezaspi s nikym inym) tak uz tymto nocnym dojcenim je to "(pred)posledna kvapka" mojho pohara trpezlivosti. ked sme vonku, da si povedat, ze az doma - ziadne sceny nerobi.
tak som sa vyzalovala :-D
akdarka
 
Príspevky: 935
Registrovaný: 22 Mar 2011, 06:36
Počet detí: 1
Rokov: 13 rokov, 7 mesiacov, 5 dní
Môj status: "Stratené je len to, čoho sa sami vzdáme."

Re: jak kojit po 2. roce

Neprečítaný príspevokod kinsi » 01 Júl 2013, 13:47

Akdarka, a ako je to u vas s tvorbou mlieka? Aky podiel stravy denne podla teba tvori mm?Mne mala vzdy zintenzivnila cicanie,ked kleslo mnozstvo. Teraz,ked je mlieka dost,tak sa napije a ide dole, pije sice casto,ale tak ''funkcne''. ozaj,a nie si tehotna?
kinsi
 
Príspevky: 806
Registrovaný: 04 Apr 2011, 16:05
Počet detí: 2
1. dieťa: Kristínka
Rokov: 13 rokov, 8 mesiacov, 22 dní
2. dieťa: Matúško
Rokov: 11 rokov, 3 mesiace, 17 dní

Re: jak kojit po 2. roce

Neprečítaný príspevokod kinsi » 01 Júl 2013, 13:47

Akdarka, a ako je to u vas s tvorbou mlieka? Aky podiel stravy denne podla teba tvori mm?Mne mala vzdy zintenzivnila cicanie,ked kleslo mnozstvo. Teraz,ked je mlieka dost,tak sa napije a ide dole, pije sice casto,ale tak ''funkcne''. ozaj,a nie si tehotna?
kinsi
 
Príspevky: 806
Registrovaný: 04 Apr 2011, 16:05
Počet detí: 2
1. dieťa: Kristínka
Rokov: 13 rokov, 8 mesiacov, 22 dní
2. dieťa: Matúško
Rokov: 11 rokov, 3 mesiace, 17 dní

Re: jak kojit po 2. roce

Neprečítaný príspevokod akdarka » 01 Júl 2013, 14:12

Kinsi, tehotná nie som, žiadne zmeny u nas doma...on je viac ako ja, toto problém nie je :-P on spraska obed (dnes plná porcia cestovín s cuketou a mrkvou) a potom po hodine, ze co mame papat - a zje za misku cucoriedok, malin. Proste zrut :-)
Ale obtazuje ma to...posledne 3noci su fakt o ničom, cez den tiez veľa pýta. Nudou to tiez nie je, cely den sa bavkame, mame velky dom, záhradu. Stale niečo robíme. Ale teraz klop, klop od rana co som pisala, len asi 2x cuckal asi 10minut.
akdarka
 
Príspevky: 935
Registrovaný: 22 Mar 2011, 06:36
Počet detí: 1
Rokov: 13 rokov, 7 mesiacov, 5 dní
Môj status: "Stratené je len to, čoho sa sami vzdáme."

Re: jak kojit po 2. roce

Neprečítaný príspevokod Klemka » 01 Júl 2013, 15:43

Akdarka, mamičky takéto obdobia popisujú a väčšinou ako prídu, tak aj odídu. Niekedy samotné vedomie, že sa to zmení, dokáže pomôcť, aby to človek zvládol.
Klemka
 
Príspevky: 1363
Registrovaný: 22 Mar 2011, 09:46
Počet detí: 1

Re: jak kojit po 2. roce

Neprečítaný príspevokod Mamamima » 02 Júl 2013, 22:00

Akdarka,

ta si ma potesila a trochu aj postrasila zaroven. Aj ja mama totiz jedneho takeho cecona (Cecon - citaj s n s makcenom) mu hovorime. Stale som si to vysvetlovala niecim - prekonava narocne obdobie, zacina lozit , idu zuby, uci sa chodit, je soplavy, zacina rozpravat, ukotvuje sa dojcenie.....No teraz mi uz dosli dovody. Dufala som, ze po 2. roku sa to stabilizuje a pojde poctom prisati za den nadol - snad by mohlo stacit pokles na 20 za den??? No ale to si mylsim ja, nie on. Jeho sestra zije kazodenny zivot, ktory je pretkavany kojenim. Zatial co jeho 24 hodinove kojenie je cez den prerusovane inymi aktivitami.
Vonku sa mi aspon podarilo ho naucit, ze az ked najdeme lavicku sa ide dudat. Fajn, o 2 dni si to zacal vysvetlovat tak, ze lavicky su na dudanie a treba to pri kazdej vyuzit. Inak ho od prsnika vie odmotivovat len poziarnicke alebo smetiarske auto v zivotnej velkosti, ktore nemam vzdy po ruke.
Urcite to obcas vytoci, netreba rozvadzat....Ale aspon u nas plati, ak nedam, tak je este horsie. Niekedy to odozneje. A to je ten dovod vystrasenia, vidim podla Vas, ze o par mesiacov to asi este nebude. :D
Mamamima
 
Príspevky: 499
Registrovaný: 03 Jún 2012, 23:02
Počet detí: 3
Rokov: 15 rokov, 9 mesiacov, 17 dní
Rokov: 13 rokov, 1 mesiac, 9 dní
Rokov: 13 rokov, 1 mesiac, 9 dní

Re: jak kojit po 2. roce

Neprečítaný príspevokod luciole » 02 Júl 2013, 22:05

To Hanka dnes prosim precikala!!! nocnu plienku. A to uz sme boli viac-menej odplienkovani aj na noc,budila sa max. raz/dvakrat,malicko si cucla a spala dalej.Teraz sa dojci nespocetnekrat a straaaasne dlho vzdy. Uz som to minule nezvladla a nad ranom po komplet predojcenej noci uz som povedala nie. Chvilu sa jedovala a vzapati pekne zaspala. Vecer tiez ked uz vidim,ze po pol hodine nespi,len sa stale nacucava a robi tam mozne/nemozne,tak "dame mliecko spinkat" a do par.minut je tuha. Takze zistujem aj na vlastnej kozi,ze s dojcenim starsieho dietatka uz treba trochu prqcovat,citlivo,no uz to nejde ako s novorodencom. 8-)
Obrázok užívateľa
luciole
 
Príspevky: 875
Registrovaný: 28 Jún 2011, 12:53
Bydlisko: Bratislava
Počet detí: 2
1. dieťa: Hanka
Rokov: 13 rokov, 19 dní
2. dieťa: Grétka
Rokov: 9 rokov, 7 mesiacov, 24 dní
Môj status: dojčenie je jedna z najúžasnejších vecí na materstve a na svete vôbec :)

Re: jak kojit po 2. roce

Neprečítaný príspevokod shira » 02 Júl 2013, 22:58

no, tak ja mám anjelika oproti vám :lol: normálne si navykol na to, že pri zaspávaní, keď sa mi zdá toho už "moc", tak sa proste "vyvlečiem" a okamžite sťahujem tričko dole :lol: :lol: malý normálne zmierený, otočí sa chrbtom a zaspí, alebo si si povie že ešte- ale ja poviem, že nie, že to už bolí a ráno bude mliečko zase.. dalej to nerieši. u nás už prakticky denné dojčenie neexistuje, ani ho to nenapadne. iba ked som doma a ukladám ho na denný spánok. po zobudení cez deň vobec nechce, ale ráno po zobudení to áno, len posledné dni sa budí dosť neskoro a ja som už preč.. takže dojčím raz denne na zaspatie. učím ho na vlastnú postielku, takže sa tam musím nasáčkovať, ked zaspí idem preč, v noci vždy príde za nami do postele (má to asi 3 metre) a nie vždy sa ide dojčiť- väčšinou sa len vopchá ku mne a heď spí.. včera ma v noci pobavil,vliezol k nám, pritúlil sa ku mne, ja som automaticky vytiahla tričko, ale po čase som zistila, že on spí a vobec nie je prisatý, to len ja som si myslela, že je :o
Obrázok užívateľa
shira
 
Príspevky: 1916
Registrovaný: 22 Mar 2011, 21:55
Bydlisko: NM
Počet detí: 2
1. dieťa: Tomáško
Rokov: 13 rokov, 3 mesiace, 5 dní
2. dieťa: Lukáško
Rokov: 9 rokov, 8 mesiacov, 27 dní
Môj status: Čo vyžaruješ, to priťahuješ :-)

Re: jak kojit po 2. roce

Neprečítaný príspevokod kinsi » 03 Júl 2013, 13:33

Mamamima,tak u nas to tiez plati,ze ak nedam,je zle. Zacinam mat ale ozaj problem s tym,ze sa strasne hanbim dojcit ju mimo domu. Ona totiz vyzera na 5 rokov. Mne uz zacina byt blbe dojcit ju i na parkovisku v aute. Najhorsie to je ked som niekde u znamych,alebo so znamymi,ako vcera na ihrisku s kamoskou.Mala skaredo padla,plakala,musela som jej nakoniec dat priamo tam a musim sa priznat,ze to pre mna bola priam az trauma.
kinsi
 
Príspevky: 806
Registrovaný: 04 Apr 2011, 16:05
Počet detí: 2
1. dieťa: Kristínka
Rokov: 13 rokov, 8 mesiacov, 22 dní
2. dieťa: Matúško
Rokov: 11 rokov, 3 mesiace, 17 dní

Re: jak kojit po 2. roce

Neprečítaný príspevokod kinsi » 03 Júl 2013, 13:37

Co sa tyka dojcenia vecer,tak celkom pohoda,ked to trva dlho,tak to skoncim podobne ako u Shirovcov :) ,ale keby ukoncim predcasne dojcenie pred dennym spanim,tak ten den nespi. Ja nemam problem s dlhym cicanim, skor s frekvenciou :) ale ak sme doma,ci v lese,tak mi to nevadi.
kinsi
 
Príspevky: 806
Registrovaný: 04 Apr 2011, 16:05
Počet detí: 2
1. dieťa: Kristínka
Rokov: 13 rokov, 8 mesiacov, 22 dní
2. dieťa: Matúško
Rokov: 11 rokov, 3 mesiace, 17 dní

Re: jak kojit po 2. roce

Neprečítaný príspevokod shira » 06 Aug 2013, 23:01

Malý dnes večer zaspal bez mliečka. Ľahli sme si spolu ako vždy, porozprával, čo potreboval, pritúlil sa a zaspal...vobec nespomenul mliečko. dojčil sa naposledy pred viac ako 24 hodinami... zaujímavé...
Obrázok užívateľa
shira
 
Príspevky: 1916
Registrovaný: 22 Mar 2011, 21:55
Bydlisko: NM
Počet detí: 2
1. dieťa: Tomáško
Rokov: 13 rokov, 3 mesiace, 5 dní
2. dieťa: Lukáško
Rokov: 9 rokov, 8 mesiacov, 27 dní
Môj status: Čo vyžaruješ, to priťahuješ :-)

Re: jak kojit po 2. roce

Neprečítaný príspevokod Klemka » 07 Aug 2013, 11:14

Shira, Ty to ešte do toho prirodzeného odstavenia nakoniec prečkáš :) Paráda!
Klemka
 
Príspevky: 1363
Registrovaný: 22 Mar 2011, 09:46
Počet detí: 1

Re: jak kojit po 2. roce

Neprečítaný príspevokod shira » 28 Aug 2013, 20:40

:D tentokrát sme bez dojčenia už 3 dni po sebe, včera sme sa spolu kúpali a prikladal mi žirafu, bol spokojný, že žirafa pila mliečko ale on nechcel.. občas mi pozrie do výstrihu a len sa smeje, že tam je mliečko a spokojný odíde :-)
neviem, či už je koniec, alebo by si ešte dal, naposledy naše dojčenie vyzeralo tak, že sa prisal a po pár sekundách sa odcucol a otočil chrbtom.
Obrázok užívateľa
shira
 
Príspevky: 1916
Registrovaný: 22 Mar 2011, 21:55
Bydlisko: NM
Počet detí: 2
1. dieťa: Tomáško
Rokov: 13 rokov, 3 mesiace, 5 dní
2. dieťa: Lukáško
Rokov: 9 rokov, 8 mesiacov, 27 dní
Môj status: Čo vyžaruješ, to priťahuješ :-)

Predchádzajúci

Späť na 6 a viac mesiacov

Kto je on-line

Užívatelia prezerajúci fórum: Žiadny registrovaný užívateľ nie je prítomný a 7 hostia

cron