Nespúšťanie sa mlieka u staršieho dieťaťa

témy o dojčení starších detí

Nespúšťanie sa mlieka u staršieho dieťaťa

Neprečítaný príspevokod evitentia » 25 Mar 2013, 15:37

Ahojte, dievčatá, mám 13 mesačného syna, ktorého na požiadanie dojčím a nosím v manduce. Asi posledné 2 mesiace som si všimla, že dojčenie vyzerá inak. Karolko sa od prsníka odtrháva, niekedy je tam len niekoľko sekúnd, niekedy dlhšie, niekedy pije, ale častejšie nepije. Používam dojčenie na utíšenie a uspatie. Mám problém, že syn asi menej vníma prsník ako prostriedok na zasýtenie :) :( Je veľký jedák a keďže som si hovorila, že by mohol priberať lepšie, tak som mu dávala do ruky jedlo častejšie, alebo som ho častejšie núkala. Skrátka, bojím sa, že ho predčasne odstavím. Bola som u laktačnej poradkyne, tá mi potvrdila, že sa mi znížila tvorba mlieka a že syn musí na spustenie dlho čakať. Veľakrát sa ani nedočká. Mám nasadený domperidon a odstriekavam si mlieko, po čom sa tvorba zvýšila a podstatne lepšie pije, viac vydrží na prsníku, menejkrát sa chce za deň dojčiť a v noci sa dojčí kratšie. Navýšila som si trochu aj dávku Euthyroxu, ktorý s tým tiež súvisí, ale podľa odberov mám hypothyreózu kompenzovanú. Má niektorá z vás podobné skúsenosti? Ani presne neviem, čím som túto situáciu sposobila. Do jedla som ho nikdy nenútila, len som ho častejšie núkala (myslím teraz tuhú stravu). Dojčila som veľa v manduce a tým som sa na to spoliehala a v klasickej polohe som na to potom zabúdala. Mám tiež obavy, či sa mi podarí vysadiť domperidon, aby sa celá situácia neopakovala po vysadení. A myslíte si, že na posúdenie pitia staršieho dieťaťa je potrebné vidiet pauzy v brade? To by znamenalo, že Karolko skoro nikdy nepije... Inak samozrejme nemáme správne prisatie, mali sme dosť problémy po porode a úplne dokonalé prisatie asi nebolo nikdy. Može to mať vplyv aj v tomto veku? Ďakujem za reakce a skúsenosti.
evitentia
 
Príspevky: 41
Registrovaný: 10 Sep 2012, 10:32
Počet detí: 1
1. dieťa: Karol
Rokov: 12 rokov, 1 mesiac, 8 dní

Re: Nespúšťanie sa mlieka u staršieho dieťaťa

Neprečítaný príspevokod Klemka » 25 Mar 2013, 20:13

Takéto situácie sa stávajú z rôznych príčin, kedy tvorba mlieka postupne znižuje - toto je pomerne nenápadný proces, ktorý, ako popisuješ, sa prejavoval už dávnejšie tým, že malinký menej priberal, je dobré, že to riešiš, zvýšenie tvorby mlieka je namieste, je potrebné domperidón užívať aj naďalej a vysadzovať ho v osobnom kontakte s poradkyňou, s ktorou by ste mali pravidelne riešiť, ako sa situácia vyvíja.
Pitie aj pri staršom dieťati vyzerá ako pauzy v brade (rovnako, ako je ich možné vidieť aj pri dospelom človeku, keď pije nápoj). To, čo je kľúčové je, aby dieťatko bolo na prsníku spokojné. Ak sa prisáva, odsáva, hnevá, plače, toto naznačuje reakciu na zníženie tvorby mlieka. Okrem zvýšenia tvorby mlieka je dôležité postupovať podľa tohto protokolu (najmä podľa odporúčaní v bode G):
http://www.mamila.sk/domain/flox/files/ ... ol.doc.pdf
Klemka
 
Príspevky: 1363
Registrovaný: 22 Mar 2011, 09:46
Počet detí: 1

Re: Nespúšťanie sa mlieka u staršieho dieťaťa

Neprečítaný príspevokod evitentia » 25 Mar 2013, 22:03

Ďakujem Klemka, myslíš, že zvýšením tvorby sa vyrieši aj neskorý spúštací reflex? To jeho nespokojné správanie sa na prsníku som veru dlho nevidela. Bolo to aj tým, že je dosť času v manduce, a tam som to pripisovala zvedavosti a množstvu podnetov.
evitentia
 
Príspevky: 41
Registrovaný: 10 Sep 2012, 10:32
Počet detí: 1
1. dieťa: Karol
Rokov: 12 rokov, 1 mesiac, 8 dní

Re: Nespúšťanie sa mlieka u staršieho dieťaťa

Neprečítaný príspevokod Klemka » 25 Mar 2013, 23:36

Domperidón zrýchľuje tok mlieka. Väčšia tvorba mlieka takisto zvyšuje rýchlosť toku mlieka. Nie je to veľmi o spúšťacom reflexe, ale skôr o toku.
Klemka
 
Príspevky: 1363
Registrovaný: 22 Mar 2011, 09:46
Počet detí: 1

Re: Nespúšťanie sa mlieka u staršieho dieťaťa

Neprečítaný príspevokod kinsi » 29 Mar 2013, 19:28

Klemka, a existuje nejaký sposob na zlepšenie spúšťacieho reflexu? Ja som napr. odpozorovala, že sa mi mlieko pri dojčení mlého spúšťa omnoho pohotovejšie, ako pri dojčení malej.
kinsi
 
Príspevky: 806
Registrovaný: 04 Apr 2011, 16:05
Počet detí: 2
1. dieťa: Kristínka
Rokov: 13 rokov, 8 mesiacov, 22 dní
2. dieťa: Matúško
Rokov: 11 rokov, 3 mesiace, 17 dní

Re: Nespúšťanie sa mlieka u staršieho dieťaťa

Neprečítaný príspevokod Klemka » 30 Mar 2013, 12:49

Kinsi, otázka je - prekáža to niektorému z detí? Ak nie, tak to netreba riešiť. Toto väčšinou nie je o spúšťacom reflexe ako takom, ale o tom, ako sa deti prisávajú, každé sa prisáva inak, samozrejme, či nemajú rozdelené prsníky napr. a potom preto je v odlišná tvorba mlieka v oboch prsníkoch. Každopádne, dôležité je naozaj najmä to, či sú deti na prsníku spokojné.
Klemka
 
Príspevky: 1363
Registrovaný: 22 Mar 2011, 09:46
Počet detí: 1

Re: Nespúšťanie sa mlieka u staršieho dieťaťa

Neprečítaný príspevokod uinka » 22 Júl 2014, 11:24

ahojte, mam podobny problem, i ked ako problem to zatial nevnimam. mala ma 11,5 mesiaca, dojcime na poziadanie, v noci neratam kolkokrat, spi s nami v posteli. prikrmy papa rada. vsimla som si, ze uz dlhsiu dobu sa mi mliecko spusta pomalsie. mala musi sat aspon 1,5-2 minutky, az tak sa spusti a ona potom aj poriadne prehlta. nezlosti sa kvoli tomu, ale myslim si, ze keby jej tieklo hned, viac by spapala. a tak bezne cez den pocas hrania ku mne pride, 2x cucne a hraje sa dalej. po chvilke pride zas cucnut, ale poriadne sa nenapije. ked jej vsak zacne tiect samo, tak aj dlhsie sa na tom prsniku zdrzi. kedysi mi pocas kojenia z druheho prsnika volne vytekalo mlieko, teraz uz vobec nie. hovori to o probleme, ktory mam riesit? alebo len tvorba mliecka ustupila a prisposobila sa dcerkinej potrebe ktora je mensia nez bola v prvych 6 mesiacoch?
flasu sme nikdy nepouzivali, vodu pije z poharika. cumel sme mali takmer do 3 mesiacov, lebo ma velmi boleli bradavky, tak som ju kojila kazde 2 hodky a pomedzi to cumel. potom mi ten problem s bradavkami prestal a odvtedy sa dojcime fakt na poziadanie. boli aj nejake strajky ale prekonali sme to (kontakt koza na kozu, nosenie, stlacanie prsnika - i ked to stlacanie netusim ci som dobre robila). v 6 mesiacoch jej podstrihli uzdicku pod jazykom...
uinka
 
Príspevky: 4
Registrovaný: 16 Apr 2014, 17:36

Re: Nespúšťanie sa mlieka u staršieho dieťaťa

Neprečítaný príspevokod JankaMich » 22 Júl 2014, 19:43

Ked tam nie je ziadna nahrada prsnika, ako ta flasa ale hlavne cumlik, tak by to vadit nemalo. Dojcenie nie je len o krmeni, je to predovsetkym vztah a vtedy az tak nezalezi na to, v ktorej chvili dietatko kolko vypije, ale predovsetkym, ci sa dostane na prsnik vzdy, ked to potrebuje. :love: :dojcenie:
JankaMich
 
Príspevky: 1614
Registrovaný: 14 Apr 2011, 00:42
Bydlisko: Drahovce (Piešťany)
Počet detí: 3
1. dieťa: Olinka
Rokov: 22 rokov, 4 mesiace, 19 dní
2. dieťa: Jajka
Rokov: 18 rokov, 4 mesiace, 12 dní
3. dieťa: Katuska
Rokov: 15 rokov, 13 dní
Môj status: ako poradkyňa pri dojčení rada pomáham využívať materský inštinkt


Späť na 6 a viac mesiacov

Kto je on-line

Užívatelia prezerajúci fórum: Žiadny registrovaný užívateľ nie je prítomný a 6 hostia

cron