obmedzenie nočného dojčenia

témy o dojčení starších detí

obmedzenie nočného dojčenia

Neprečítaný príspevokod esme » 15 Feb 2013, 16:17

ahojte mamky,
rada by som začala diskusiu na tému gastroezofageálny reflux - obmedzenie nočného dojčenia..
dcéra má 20 mesiacov, máva časté respiračné ochorenia - cez obyčajné nádchy až po obštrukčnú bronchydídu. má staršiu sestru škôlkarku a v podstate sme si doteraz dávali prechladnutia/choroby mladšej do súvisu so škôlkou, kedže pri čakaní na staršiu sestru čakávame v kolektíve škôlkarov..
naša pediatrička si po poslednom výtere z hrdielka, (kedy malej zas vybehol kúsok natrávenej potravy do úst) uvedomila, že reflux by bol ďalším vysvetlením pre tieto jej časté ochorenia. ja som jej síce zakaždým spomenula, že dieťa vracia, ale spájala si to so zahlienením. až keď teraz na vlastné oči videla "produkt" v ústach :-) zistila, že sa nerozumieme..
čiže malej bol diagnostickový GER. pediatrička je normálna prodojčiaca doktorka - homeopatka, síce mi tak opatrne navrhla ukončenie dojčenia, čo som odmietla, takže sme plynule pokračovali ku podávaniu homeopatie -gastrocynesine, (myslím, že takto sa to píše), upraveniu polohovania a skúsiť obmedziť, alebo zrušiť nočné dojčenie. No a toto jej posledné odporúčanie mi robí problém. Rozumiem tomu, že natrávená potrava malej dráždi sliznicu a bráni jej zahojeniu, tým sa stáva živnou pôdou pre baktérie a celú zimu sme v kolotoči nádch, pamyconov, odsávania a zlého zdravotného stavu. Rozumiem, že v noci v polohe ležmo jej plné bruško iba reflux zhoršuje, no verím, že existuje aj iný spôsob ako si so situáciou poradiť. Lúto mi je chorého dieťaťa, ale ak je možné neobmedzovať dojčenie, bola by som rada. Ak teda máte nápady, tak prosím sem s nimi. ďakujem pekne
esme
 
Príspevky: 15
Registrovaný: 30 Nov 2011, 11:42

Re: obmedzenie nočného dojčenia

Neprečítaný príspevokod JankaMich » 15 Feb 2013, 17:54

Pri dojcenom dietati ma reflux naopak vyhodu v tom, ze vsade tam, kam sa mliecko spatnym chodom dostane, poskytuje vdaka svojmu zlozeniu ochranu. Namiesto rusenia reps. obmedzenia nocneho dojcenia by som prave naopak odporucala co najcastejsie dojcenie. Cim castejsie sa dieta dojci, tym mensi objem mliecka sa do bruska dostava a tym je tazsie ho vratit spat. Zaroven umoznuje traviecemu systemu, aby bol neustale v pohybe a teda neustale posuval potravu dole nizsie a opat tym obmedzil vracenie.

Preco je dcerka nachylnejsia na choroby dychacich ciest suvisi so vsetkym moznym, s dojcenim urcite nie. Ano, je mozne, ze vdaka starsej dcerke pride s patogenmi do styku. Na druhej strane, pridete do styku s nimi aj vy a vas organizmus vyraba okamzite proti nim obranne latky, ktore sa prenasaju do MM a tym padom ich mala ma okamzite k dispozicii (mozno este skor, ako sa choroba prejavi). Z mojej skusenosti za chorobami stoja faktory ako - suchy vzduch v miestnosti (opat dojcenie v tomto velmi pomaha), casta navsteva doktora a liecba liekmi (obzvlast ATB) namiesto prekonania choroby vlastnymi silami (asi najsilnejsi faktor), malo pohybu ... Obzvlast co sa liecby ATB tyka, tam opat vyznamne dojcenie pomaha - obsahuje mnozstvo probiotik (nie su treba kupovat ziadne z lekarne), ktore po ukonceni choroby daju mikrofloru opat do poriadku a tak opat moze fungovat vlastny imunitny system
JankaMich
 
Príspevky: 1614
Registrovaný: 14 Apr 2011, 00:42
Bydlisko: Drahovce (Piešťany)
Počet detí: 3
1. dieťa: Olinka
Rokov: 22 rokov, 5 mesiacov, 18 dní
2. dieťa: Jajka
Rokov: 18 rokov, 5 mesiacov, 11 dní
3. dieťa: Katuska
Rokov: 15 rokov, 1 mesiac, 12 dní
Môj status: ako poradkyňa pri dojčení rada pomáham využívať materský inštinkt

Re: obmedzenie nočného dojčenia

Neprečítaný príspevokod Klemka » 15 Feb 2013, 18:05

Esme obráť sa prosím na poradňu dojčenia na www.mamila.sk. Dostaneš kvalifikovanú odpoveď ohľadom toho, čo v oblasti tohto problému robiť z hľadiska dojčenia.
Klemka
 
Príspevky: 1363
Registrovaný: 22 Mar 2011, 09:46
Počet detí: 1

Re: obmedzenie nočného dojčenia

Neprečítaný príspevokod esme » 15 Feb 2013, 18:43

JankaMich, ďakujem za odpoveď..
mne je práve preto proti srsti to obmedzovanie dojčenia, lebo MM je "dietne", rýchlo ho strávi, a v noci zaspí pri dojčení skôr ako vypije bežnú dennú dávku, sama vidím, že malá v noci len pocucká, neprejedá sa, uhasí smäd a skôr sa potrebuje pritúliť, pomojkať.
áno, ja si tiež myslím, že to ústredné kúrenie spôsobuje najviac ťažkostí, vypíname síce na noc, dávame mokré uteráky, ale predsa prach sa cez deň rozvíri. tiež v tej škôlke na ňu čaká taká záľaha bacilov, že my, čo už máme nejakú imunitku, ani nepocítime.
ako som písala, dr. je rozumná, mladá žena, nepredpisuje ATB ako lentilky, dcéra ich brala naposledy takto pred rokom - pamycon veľmi do tejto skupiny nerátam, aj keď je to framykoin

mám načítaný článok na Vašich stránkach o prospechu dojčenia pri čakaní, kým sa tráviaca sústava dovyvíja :) , aj preto je pre mňa také mätúce, že lekárka odporúča nejaké zásahy do režimu. aj ja som v tehotenstve pila mlieko na uhasenie záhy, preto sa mi zdá nelogické upierať ho dcére, ked podľa mňa najviac ťažkostí robí tuhá strava, ktorú žalúdok práve spracováva. jej sa vracia tuhá strava do úst, nie riedke mlieko. staršia dcéra mala ukážkový reflux, viem preto porovnať, čo vracajú. staršia vracala do diaľky a nebola chorá do začiatku škôlky ani raz - možno trojdňové sople a dosť. ale ako som písala, chcem sa poradiť, lebo nejde o pranie, to mi nerobí starosti, ale o zdravie, malé dojčené decko a od začiatku decembra stále mokrý nos. ide mi skôr o to, že lekárke síce dôverujem, aj som čítala na nete dizertačnú prácu jedného lekára, kde uvádza vplyv GER na choroby dýchacích ciest, ale skôr som si myslela, že sa reflux rieši nejakou dietou, že niektoré druhy potravy nebude môct jesť zatiaľ a nie že sa do toho zapojí ako vinník dojčenie. dúfala som, že niektoré mamky mali podobnú skúsenosť.

takže skúsim skontaktovať laktačnú poradkyňu tuto z okolia a dúfam, že mi okrem tej zvýšenej polohy ešte niečo poradí, lebo zasahovať malej do dojčenia nebudem.
esme
 
Príspevky: 15
Registrovaný: 30 Nov 2011, 11:42

Re: obmedzenie nočného dojčenia

Neprečítaný príspevokod JankaMich » 15 Feb 2013, 23:50

:dojcenie: :goodjob:
JankaMich
 
Príspevky: 1614
Registrovaný: 14 Apr 2011, 00:42
Bydlisko: Drahovce (Piešťany)
Počet detí: 3
1. dieťa: Olinka
Rokov: 22 rokov, 5 mesiacov, 18 dní
2. dieťa: Jajka
Rokov: 18 rokov, 5 mesiacov, 11 dní
3. dieťa: Katuska
Rokov: 15 rokov, 1 mesiac, 12 dní
Môj status: ako poradkyňa pri dojčení rada pomáham využívať materský inštinkt


Späť na 6 a viac mesiacov

Kto je on-line

Užívatelia prezerajúci fórum: Žiadny registrovaný užívateľ nie je prítomný a 52 hostia

cron