znizenie poctu dojceni

témy o dojčení starších detí

znizenie poctu dojceni

Neprečítaný príspevokod didulka » 18 Apr 2011, 11:54

Mila Annag, chcela by som ta poprosit o pomoc.
Dceru som vyhradne dojcila 6 mesiacov. Nepozna vodicku, dudel nikdy nechcela, flasky mame stale zabalene v krabici v skrini. Teraz ma 9 mesiacov, dostava 3 prikrmy denne. Na desiatu zje cele jablko alebo hrusku uvarene na pare. Na obed jej robim masko so zeleninou, tiez pripravene na pare. Vzdy mi zje 200ml pohar. Zjedla by aj viac, keby som jej dala. Neskor na olovrant jej pripravujem nemliecnu kasu z 200 ml vody. Dojcila som priblizne o 7, 8 pytala zas, 11, 15, 18, 20. Pomedzi to si obcas zvykla este cucnut od smadu. Cize dojcila som dost casto. Sice som nemohla od nej ist ani do obchodu, ale to mi nevadilo. Od 3. mesiaca nemame nocne dojcenie. Vzdy ju nadojcim o 20:00 a prespi do rana do takej 7.
V 8. mesiaci jej islo 6 zubov naraz. Mozno to bol dovod, ze sa rozhodla neprisat sa. Zbadala prso a zacala plakat. Ked sa od 11-tej do obeda nasledujuceho dna neprisala, zavolala som laktacnej poradkyni. Povedala, ze ju nemam nutit. Mam si odstriekavat a ponukat poharikom. Bolo to utrpenie, kedze si nedokazem mlieko odstriekavat. Nieco som odstriekala a mala to s chutou vycucla. Dala som jej to do flasky s naustkom(ma ventil proti vyliatiu). Prikrm mi zjedla bez problemov, tak som jej do neho dala trosku viac vody. Vecer sa nastastie prisala. No odvtedy mam strach z odmietnutia prsnika. Na radu LP som zacala dcerke najprv davat prsnik a potom prikrm. Som myslela, ze prestane tolko jest, ale na mnozstvo zjedeneho prikrmu to nemalo efekt.
Ani nie mesiac na to, mi zacala zase strajkovat v dojceni. Dojcim ju len 3 krat denne. Vecer je uz taka uplakana, ze sa neprisaje(hoci predtym zobrala pekne prsnik aj ked bola unavena, pocucala a zaspala). Skusala som spanok a dojcenie posunut na skorsiu hodinu, ale aj tak nechcela. O 22-ej sa zobudi s velkym placom, poriadne sa nadojci a pokracuje v spanku.
Dcerka teda radikalne znizila pocet dojceni. Bojim sa, ze sa mi rozhodne odstavit. Vodicku jej stale nedavam, teda sa bojim, aby mala dost tekutin. Robim niekde chybu? Moze jej tak malo dojceni stacit?
Deje sa to odvtedy, co som zacala doma cvicit zumbu. Nemoze to mat na to vplyv?
Obrázok užívateľa
didulka
 
Príspevky: 475
Registrovaný: 22 Mar 2011, 12:13
Bydlisko: Bratislava
Počet detí: 1

Re: znizenie poctu dojceni

Neprečítaný príspevokod Klemka » 19 Apr 2011, 07:43

Didulka, verím, že ide len o dočasnú situáciu, ktorá prejde a prejde o to ľahšie, keď si pomôžeš krokmi, ktoré pre štrajkujúce deti väčšinou zaberajú:
1. maximálne zintenzívniť telesný kontakt s bábätkom, ideálne koža na kožu - nosiť, kľudne aj celý deň v detskom nosiči, nech sa na Tebe vyspí a pri prvých náznakoch precitanie sa môžeš pokúsiť priložiť, v polospánku sa mnohé štrajkujúce deti prisajú, môžeš sa pokúsiť v kontakte koža na kožu s ňou kráčať po byte a nechať jej hlavičku skĺznuť k prsníku, to isté napr. pri monotónnom skákaní na fitlopte, kúpať sa spolu...
2. môže pomôcť zvýšiť tvorbu mlieka, môžeš sa s poradkyňou spojiť a poradiť sa o krátkom užívaní domperidónu, prípadne by Ti mohla pomôcť s odstrekovaním mliečka, pretože to, či to ide alebo nejde je do veľkej miery závislé od správnej techniky
3. pokúsiť sa nestresovať (aj keď to je veľmi nereálne, ale možno aspoň vidieť svetlo na konci tunela, prejde to, väčšinou toto obdobie netrvá dlhšie než týždeň), môžeš si napr. v kategórii Novorodenec pozrieť diskusiu Hnev a príklad Shiry Ťa možno povzbudí, máš výhodu aj v tom, že dcérka papá a pije, takže nebude dehydrovaná a hladná.
Držím palce!
Klemka
 
Príspevky: 1363
Registrovaný: 22 Mar 2011, 09:46
Počet detí: 1

Re: znizenie poctu dojceni

Neprečítaný príspevokod Klemka » 19 Apr 2011, 07:47

A prepáč, všimla som si až teraz, že vodičku neponúkaš - ak máte štrajk a dojčí sa 3x denne, možno by bolo vhodné z pohárika párkrát za deň ponúknuť a sledovať pocikanie plienok, či močí tak, ako zvyčajne.
Klemka
 
Príspevky: 1363
Registrovaný: 22 Mar 2011, 09:46
Počet detí: 1

Re: znizenie poctu dojceni

Neprečítaný príspevokod didulka » 19 Apr 2011, 09:23

Zaujimave je, ze pocikanych plienok mala dost.
Vcera od obeda sa prisala kazde 2 hodinky. Takze sa zda, ze je kriza zazehnana. Ale aj tak... To teraz bude mat pravidelne strajk tyzden v kazdom mesiaci?
Nemam jej davat menej prikrmu?
Velmi sa bojim odstavenia. Ak sa sama rozhodne, ze uz nechce moje mlieko, tak sa s tym nejako vyrovnam. Ale chcem urobit maximum pre to, aby som dcerku dojcila do 3 rokov.
S tym nestresovanim sa to nie je take lahke. Vzdy ked mi odmietne prso, tak to beriem ako moje zlyhanie. Mliecka mam dost. U mna staci, ked sa poriadne najem a vypijem pol litra hroznoveho mustu a rano mam mokre periny. :-D
Budem sa s nou castejsie valat hore bez. Aj ked vzdy musim byt v strehu, lebo dcerka si mysli, ze bradavka je z gumy a da sa s nou robit hocico.
Obrázok užívateľa
didulka
 
Príspevky: 475
Registrovaný: 22 Mar 2011, 12:13
Bydlisko: Bratislava
Počet detí: 1

Re: znizenie poctu dojceni

Neprečítaný príspevokod didulka » 19 Apr 2011, 17:13

Klemka bohuzial dnes od obeda zase strajkujeme. :-(
Aj som si poplakala.
Obrázok užívateľa
didulka
 
Príspevky: 475
Registrovaný: 22 Mar 2011, 12:13
Bydlisko: Bratislava
Počet detí: 1

Re: znizenie poctu dojceni

Neprečítaný príspevokod Klemka » 20 Apr 2011, 09:01

Didulka, je mi to veľmi ľúto, chápem, že to musí byť veľmi náročné, myslím, že mi v pochopení Tvojich pocitov čiastočne pomáha aj vlastná skúsenosť s touto situáciou, je to nepríjemné, odmietanie dojčenia je ťažké nebrať ako odmietanie matky samotnej, hoci logicky si vieš zdôvodniť, že to tak nie je.
Tieto štrajky nie sú dôkazom toho, že potreba dojčenia je u dieťatka naplnená a že sa odstavuje. Dobrá správa je, že sa dajú prekonať, ak sa zachová dobrá tvorba mlieka u matky a ak sa posilnia prvky vzťahovej väzby, preto odporúčame intenzívny telesný kontakt (ideálne koža na kožu), nosenie a spoločné spanie ako prvý krok pre riešenie štrajku. Myslím, že aj to zvýšenie tvorby mlieka (v spolupráci s poradkyňou) by bolo vhodné, aby bolo bábätko motivovanejšie na prsník ísť a zostať na ňom. Pri prisatí na prsník Ti môže pomôcť používať techniku stláčania prsníka, aby mliečko hneď od začiatku lepšie tieklo a bábätko bolo motivovanejšie na prsníku zostať.
Máš to veľmi ťažké, držím veľmi palce a verím, že to nevzdáš.
Klemka
 
Príspevky: 1363
Registrovaný: 22 Mar 2011, 09:46
Počet detí: 1

Re: znizenie poctu dojceni

Neprečítaný príspevokod didulka » 21 Apr 2011, 11:41

Bojim sa napisat, ze uz je zasa vsetko dobre a krasne mi papa. Dakujem za rady.
Urcite to nevzdam...
Obrázok užívateľa
didulka
 
Príspevky: 475
Registrovaný: 22 Mar 2011, 12:13
Bydlisko: Bratislava
Počet detí: 1

Re: znizenie poctu dojceni

Neprečítaný príspevokod LuciferkaX » 14 Okt 2011, 20:44

Ahoj, my s tým tiež bojujeme... no s tým,ž e drobec vlastne medzi príkrmami nechce nič, ani vodičku, ani prnsík, dokonca po nakrmení je schopný 5-6 hodín odmietať čokolvek... stávalo sa nám to odvteyd, čo sm eprešli na dva príkmi, teraz mal pár dní, že v pohode si cucol od smädu trocha, no zasa ho to prešlo :( dnes som ho napr. dojčila trikrát, aj to nie nejako extra dlho, až teraz večer sa mu podarilo :(((
LuciferkaX
 
Príspevky: 5
Registrovaný: 14 Okt 2011, 20:19

Re: znizenie poctu dojceni

Neprečítaný príspevokod vejula » 14 Okt 2011, 23:09

Tak baby dnes sa mi stalo dačo čo ešte nikdy od rana mi nechcel mliečko až do 5 poobede. Zaspinkal mi na obed v kočiku čiže cici nebolo a potom tiež nechcel aj ked som ponukala. Možno to je tym že ma sopliky a zle sa mu pije ale už som začala mať myšlienky či sa mi nechce odstavovať. Ale od piatej mi do večera pil asi 5 krat a dosť intenzivne, takže večer som mala zas prsia makke. No uvidime ako sa to bude vyvyjať. LEbo tak dieťa sa do toho neda nutiť a ani by som to nechcela. ked mi da jasne najavo že nema zaujem tak nič
Obrázok užívateľa
vejula
 
Príspevky: 841
Registrovaný: 29 Máj 2011, 10:14
Bydlisko: žilina
Počet detí: 0
1. dieťa: Dominik
Rokov: 14 rokov, 18 dní
2. dieťa: kristinka
Rokov: 11 rokov, 5 mesiacov, 23 dní
Môj status: nieje nič krajšie ako byť mamičkou

Re: znizenie poctu dojceni

Neprečítaný príspevokod JankaMich » 15 Okt 2011, 00:17

LuciferkaX, neviem aky je tvoj drobec velky, ale predpokladam, ked pises o zaradeny dvoch prikrmov, ze ma okolo 7 mesiacov, tak tie tri dojcenia nie je velmi vela.
Skus zmensit mu objem prikrmu a radsej rozdelit na viac mensich porcii cez den. Predovsetkym vsak, vzdy najprv ponuknut prsko a az potom prikrm. Ak mas pocit, ze sa ti pocas dna aj znizila tvorba mlieka, a nejde hore ani po znizeni prkrmov, bolo by dobre sa obratit na poradkynu v tvojom okoli a zaradit domperidon na docasne zvysenie laktacie - so zvysenou ponukou totiz rastie i chut
JankaMich
 
Príspevky: 1614
Registrovaný: 14 Apr 2011, 00:42
Bydlisko: Drahovce (Piešťany)
Počet detí: 3
1. dieťa: Olinka
Rokov: 22 rokov, 5 mesiacov, 18 dní
2. dieťa: Jajka
Rokov: 18 rokov, 5 mesiacov, 11 dní
3. dieťa: Katuska
Rokov: 15 rokov, 1 mesiac, 12 dní
Môj status: ako poradkyňa pri dojčení rada pomáham využívať materský inštinkt

Re: znizenie poctu dojceni

Neprečítaný príspevokod LuciferkaX » 15 Okt 2011, 19:54

Drobec bude mať osem mesiacov, vždy ponúkam najskôr prsník, no odmietne... ked dám príkrm, spapá v pohode.. ale neje veľa, ma. 120 ml, aj to nie celkom husté :( ja už fakt neviem, čo robiť, asi mu "nechutím" :/
LuciferkaX
 
Príspevky: 5
Registrovaný: 14 Okt 2011, 20:19

Re: znizenie poctu dojceni

Neprečítaný príspevokod shira » 16 Okt 2011, 10:40

vejula píše:Tak baby dnes sa mi stalo dačo čo ešte nikdy od rana mi nechcel mliečko až do 5 poobede. Zaspinkal mi na obed v kočiku čiže cici nebolo a potom tiež nechcel aj ked som ponukala. Možno to je tym že ma sopliky a zle sa mu pije ale už som začala mať myšlienky či sa mi nechce odstavovať. Ale od piatej mi do večera pil asi 5 krat a dosť intenzivne, takže večer som mala zas prsia makke. No uvidime ako sa to bude vyvyjať. LEbo tak dieťa sa do toho neda nutiť a ani by som to nechcela. ked mi da jasne najavo že nema zaujem tak nič

pri soplíkoch sa strašne ťažko pije. moj mal 3 dni soplík, asi 2 týždne dozadu a to bolo hrozné, normálne som si odsala mlieko a robila z toho kašu.. strašne by pil, ale nedalo sa, potom si to nejak spojil že sa to nedá a nechcel prsník vobec. ledva sa mi podarilo večer uspať na prsníku. ked zmizol sopel, bolo dobre ;) donútiť sa nedá. a u nás vtedy ani koža na kožu, iba čo mi robí zle- škriabe, štípe, uhryzne, vykrúca bradavku.. proste ked nechce, nechce...
Obrázok užívateľa
shira
 
Príspevky: 1916
Registrovaný: 22 Mar 2011, 21:55
Bydlisko: NM
Počet detí: 2
1. dieťa: Tomáško
Rokov: 13 rokov, 4 mesiace, 4 dni
2. dieťa: Lukáško
Rokov: 9 rokov, 9 mesiacov, 26 dní
Môj status: Čo vyžaruješ, to priťahuješ :-)

Re: znizenie poctu dojceni

Neprečítaný príspevokod Ludka » 16 Okt 2011, 22:54

ak stale odmieta prsnik, je velka pravdepodobnost, ze je znizena tvorba mlieka. odporucala by som zvysit domperidon, alebo bylinky. nosenie, kontakt koza na kozu, ta znamena vyzliect a odpocivat na tvojom hrudniku. Ty ho musis nalakat na prsnik...aby tam chcelo zostat.
Obrázok užívateľa
Ludka
 
Príspevky: 298
Registrovaný: 22 Mar 2011, 00:06
Bydlisko: Košice
Počet detí: 3
1. dieťa: 8
2. dieťa: 3
3. dieťa: 14 dní
Môj status: ...aby dojčené dieťa bolo normou...

Re: znizenie poctu dojceni

Neprečítaný príspevokod vejula » 16 Okt 2011, 23:07

shira presne ako pišeš, najprv mal aj snahu piť ale ked zistil že to proste nejde tak nechcel ani ked som mu ponukala, pil len v polospanku a to tak že som si ho položila na seba aby bol na mne dolu bruškom, lebo vtedy mu ten soplik akoby tak nejako zišiel z tych dutin. Ale už sa to lepši už dycha krajšie a cicik si už začal pytať aj sam. Najnovšie je taky zlaty ked sa prebudi tak v polospanku hned mrmle cici cici, tak hned cicika a ked sa mi už zda že spinka vytiahnem, ale ked ešte nespi tvrdo znovu začne mrmlať cici cici. No bohovy je
Obrázok užívateľa
vejula
 
Príspevky: 841
Registrovaný: 29 Máj 2011, 10:14
Bydlisko: žilina
Počet detí: 0
1. dieťa: Dominik
Rokov: 14 rokov, 18 dní
2. dieťa: kristinka
Rokov: 11 rokov, 5 mesiacov, 23 dní
Môj status: nieje nič krajšie ako byť mamičkou

Re: znizenie poctu dojceni

Neprečítaný príspevokod shira » 17 Okt 2011, 21:29

hehe zlaté :D aj mne lepšie pil v noci, ked mal sopel. akoby to počas spánku nejako predýchal alebo čo... no cez deň, ked sa snažil prisať a pritom sa nadychovať, a potom tieklo mlieko kde kade a on sa zakuckal, lebo nemohol dýchať ani ustami ani nosom, to bolo žalostné- chcel prsník aj nechcel- bola som z toho na nervy. aj ked som odsala, nebolo to bohviečo... potom som dávala mätovú silicu a bolo lepšie, natrela som si trošku na prsník na kožu, aby to musel dýchať počas dojčenia a na noc na spanie som dala kvapku na plienku a jemu ku hlave. zabralo lepšie, ako odsávanie. obyčajný sopel, a kolko problémov!
Obrázok užívateľa
shira
 
Príspevky: 1916
Registrovaný: 22 Mar 2011, 21:55
Bydlisko: NM
Počet detí: 2
1. dieťa: Tomáško
Rokov: 13 rokov, 4 mesiace, 4 dni
2. dieťa: Lukáško
Rokov: 9 rokov, 9 mesiacov, 26 dní
Môj status: Čo vyžaruješ, to priťahuješ :-)

Re: znizenie poctu dojceni

Neprečítaný príspevokod charlie » 18 Okt 2011, 11:02

Shira, diky, to musim vyskusat!!! Ja neviem, co sa s tou nasou deje, ale dnes v noci napr. sa nechcela pomaly ani prisat a aj ked sa prisala, tak sa s placom odpajala a nie a nie spat :( A cez den sa mi zda, ze si len tak trosinku pocucne a koniec. Ja neviem, ci ma dost. pocikane plienky nemam sancu teraz sledovat, ked chodim do prace, takze neviem... :roll: Ma sopliky, ale zda sa mi, ze dokaze v pohode dychat, mozno jej aj znova zuby idu, alebo co, neviem...Bojim sa, ze sa mi odstavuje, aj ked sa snazim ju casto dojcit v ramci moznosti, ked som doma. :(
charlie
 
Príspevky: 132
Registrovaný: 18 Máj 2011, 09:30
Počet detí: 2


Späť na 6 a viac mesiacov

Kto je on-line

Užívatelia prezerajúci fórum: Žiadny registrovaný užívateľ nie je prítomný a 53 hostia