dojcenie pri atopickom ekzeme

témy o dojčení starších detí

dojcenie pri atopickom ekzeme

Neprečítaný príspevokod kunka » 15 Jan 2013, 23:11

Potrebovala by som poradit - syn ma 17 mesiacov a atopicky ekzem, a kedze ho stale dojcim tak obaja drzime eliminacnu dietu - to znamena, ze sa stale pokusame zistit, co atopicky ekzem sposobujem. Momentalne nejeme mlieko a vsetky mliecne vyrobky, vajcia, hovadzie a kuracie maso a mnohe dalsie potraviny. Ja syna stale dojcim, ale len vecer (to vypije plne oba prsniky), v noci (cca 2 x ) a nad ranom. A teraz neviem, ci je to malo, ci mu to postacuje, ci pri tych stravovacich obmedzeniach, ktore ma je potrebne zvysit pocet dojceni, alebo teda nahradit chybajuce zlozky inak. Povodne som ho planovala okolo roku a pol odstavit a postupne k tomu aj smerujeme, ale to este nemal atopicky ekzem a dietne obmedzenia. Tak som teraz na pochybach, ako dalej.
kunka
 
Príspevky: 4
Registrovaný: 15 Jan 2013, 23:02

Re: dojcenie pri atopickom ekzeme

Neprečítaný príspevokod quaxi » 16 Jan 2013, 00:08

Kunka, pri atopickom ekzeme je lepsie zachovat dojcenie co najdlhsie. Tie potraviny, ktore nejete, mate uz overene, ze z nich ma ekzem? Totiz moj syn ma tiez atop. ekzem a prave na maso (okrem ryb a plodov mora) mi hovorili ze vobec nemusim skusat, to je vraj uplne bezpecne a ekzem z neho nebyva. Co a kolko jedava?
quaxi
 
Príspevky: 840
Registrovaný: 08 Dec 2011, 11:48
Počet detí: 2
1. dieťa: Zbojnik
Rokov: 15 rokov, 11 mesiacov, 26 dní
2. dieťa: Potvorka
Rokov: 13 rokov, 27 dní

Re: dojcenie pri atopickom ekzeme

Neprečítaný príspevokod elinka27 » 16 Jan 2013, 00:19

kunka, dojčenie má veľký význam a obvzvlášť pri AE vám pomôže toto ľahšie zvládať. A preto je veľmi dobre, že si sa rozhodla pokračovať v dojčení :) Okrem príjmu materského mlieka, zastáva dojčenie aj iné potreby dieťatka (uspať ho, utíšiť ho, ukľudniť a iné). Materské mlieko má mnohé vlastnosti (antibiotické, obsahuje množstvo immutných látok a faktorov, atď.), ktoré mu môžu pomôcť. Okrem toho by materské mlieko malo široké spektrum využitia, áno, môžete ho synovi dávať do nošteka, niektoré národy ho používajú pri zápale očí do očí, kožné ochorenia, niet pochýb, že materské mlieko môže pomôcť v rozmanitých situáciách.
Pri rôznych potravinách a za rôznych okolností to trvá rôzne dlho ako a kedy budú v mlieku. Ale čo je najdôležitejšie, z hľadiska tvojho stravovania a dojčenia nie je táto informácia dôležitá, pretože okrem toho, že nie je jednoduché určiť čas, nie je taktiež jednoduché určiť, čo presne je alergická reakcia. Navyše, aj pri alergickej reakcii ešte nie je isté, že sa znovu zopakuje. Materské mlieko a jeho variabilita je tým najlepším spôsobom, ako pripraviť dieťatko na prijímanie jedla a minimalizuje možnú alergickú reakciu. Z hľadiska vášho stravovania je dôležité, aby ste počas dojčenia jedli bežnú zdravú stravu, aby ste sa v jedle neobmedzovali bezdôvodne. Ak zoberieme do úvahy, že budete dojčiť dlhodobo, môžete mať pocit obmedzenia. Ale samozrejme, ak máte overenú reakciu, že toto a toto synovi exzém zhoršuje môžete danú potravinu obmedziť.
A áno, možno by stálo za pokus, zitenzívniť samotné dojčenie, materské mlieko pokrýva potreby dieťatka v každom veku.
Obrázok užívateľa
elinka27
 
Príspevky: 240
Registrovaný: 26 Mar 2011, 21:15
Počet detí: 2
1. dieťa: Jakubko
Rokov: 16 rokov, 5 mesiacov, 9 dní
2. dieťa: Zinka
Rokov: 13 rokov, 8 mesiacov, 3 dni
Môj status: www.nosmesa.eu
www.dojcenie.webnode.sk

Re: dojcenie pri atopickom ekzeme

Neprečítaný príspevokod Klemka » 16 Jan 2013, 09:36

A ja ešte túto odpoveď z poradne pridám:
Ako zavádzať príkrmy pri dieťati s atopickým exémom
Príkrmy pre atopika - http://www.mamila.sk/objects/forum/comment.php?id=323
Klemka
 
Príspevky: 1363
Registrovaný: 22 Mar 2011, 09:46
Počet detí: 1

Re: dojcenie pri atopickom ekzeme

Neprečítaný príspevokod kunka » 16 Jan 2013, 09:58

Quaxi - pri alergii na bielkovinu kravskeho mlieka je casto alergia na hovadzie maso - resp. maju podobny typ bielkovin a podobny vztah je vajce - kuracie maso.
Atopicky ekzem mam dost nastudovany cez jeden vyborny portal, takze obmedzenie stravy ma svoje opodstatnenie - ja sa vlastne teraz stale pokusam prist na vyvolavacov ekzemu - robi sa to cez tu eliminacnu dietu. Vidim zlepsenie pleti, takze ideme dobrou cestou. O prospesnosti dojcenia viem dost, kedze dojcim uz treti kus :) Ale vzdy okolo roku a pol odstavujeme, mam to overene ako vhodny termin, preto som chcela aj to tretie v tomto veku odstavit, takisto budem musiet ist co chvila do prace. Len som chcela vediet, kolko vlastne take zhruba 16-18 mesacne dieta potrebuje mlieka, kedze som to na nete nevypatrala, ci to vecerne a nocne dojcenie postacuje.
Klemka, prikrmy sme zavadzali normalne, kedze sa atopicky rozbehol az okolo roka, ked dieta uz vsetko jedlo a dovtedy ziadna reakcia - vlastne az rast prvych zubov rozbehol ekzem.
kunka
 
Príspevky: 4
Registrovaný: 15 Jan 2013, 23:02

Re: dojcenie pri atopickom ekzeme

Neprečítaný príspevokod quaxi » 16 Jan 2013, 10:19

My sme ho schytali az niekedy okolo 2-3r, neviem presne, lebo tie prve stadia sme asi prehliadli, mal vtedy aj nejaku infekciu na kozi a pripisovala som to tomu. Tiez sme mali eliminacnu dietu, ale to maso mi vraveli, ze nemam skusat, ze to je uplna rarita - tak teraz neviem, mozno som mala skusit aj to :? Ale jemu sa nakoniec nepotvrdilo nijake jedlo, ma to bez ohladu na stravu vzdy od jesene do jari, a potom ked je teplo, tak nema vobec, alebo len taky maly fliacik - takze to ma hlavne z chladu a nepomozeme si, jedine sa odstahovat niekam do teplych krajin :mrgreen:
Mlieka a mliecnych vyrobkov sa vseobecne odporuca okolo 500g, to ti za 3 poriadne kojenia urcite zvladne vypit.
quaxi
 
Príspevky: 840
Registrovaný: 08 Dec 2011, 11:48
Počet detí: 2
1. dieťa: Zbojnik
Rokov: 15 rokov, 11 mesiacov, 26 dní
2. dieťa: Potvorka
Rokov: 13 rokov, 27 dní

Re: dojcenie pri atopickom ekzeme

Neprečítaný príspevokod kinsi » 16 Jan 2013, 10:35

Klemka, Elinka, nebolo by v tomto prípade vhodné skúsiť navýšiť príjem mm? Tým pádom by sa zaistila kvalitná strava aj pri silnej eliminačnej diéte? Len tak zvažujem, čo si myslíte? Aspoň by bola relat. vačšia istota, že mu niečo nechýba. Ja osobne by som skúsila vrátit sa k častejšiemu dojčeniu - ponúkala by sopm i cez deň.
kinsi
 
Príspevky: 806
Registrovaný: 04 Apr 2011, 16:05
Počet detí: 2
1. dieťa: Kristínka
Rokov: 13 rokov, 9 mesiacov, 21 dní
2. dieťa: Matúško
Rokov: 11 rokov, 4 mesiace, 16 dní

Re: dojcenie pri atopickom ekzeme

Neprečítaný príspevokod elinka27 » 16 Jan 2013, 10:57

kunka, samozrejme, ako som písala, ak máš overené, že eliminačná dieta aj u Teba má vplyv na jeho ekzém OK ;) Len som tým chcela povedať, že nie je určite jedoduché aj pre Teba obmedzovať stravu a aj to, že so skúsenosti ako píše quaxi, to zväčša potvrdzujú, že to niekedy je ako na hojdačke, raz lepšie a inokedy naopak aj pri eliminacii určitej potraviny.

kinsi, áno presne to som uviedla v poslednej vete, že by bolo na zváženie zvýšiť prísun MM :)

Materské mlieko matiek, ktoré dojčia viac ako 1 rok malo významne zvýšený obsah tuku a energie v porovnaní s matkami, ktoré dojčili kratšie. Počas dlhodobého dojčenia môže zvýšený kalorický príjem z tuku v materskom mlieku významne prispievať k výžive dieťaťa.
Obrázok užívateľa
elinka27
 
Príspevky: 240
Registrovaný: 26 Mar 2011, 21:15
Počet detí: 2
1. dieťa: Jakubko
Rokov: 16 rokov, 5 mesiacov, 9 dní
2. dieťa: Zinka
Rokov: 13 rokov, 8 mesiacov, 3 dni
Môj status: www.nosmesa.eu
www.dojcenie.webnode.sk

Re: dojcenie pri atopickom ekzeme

Neprečítaný príspevokod kinsi » 16 Jan 2013, 11:49

sorry Elinka, nejako mi tá posledná veta ušla :)
kinsi
 
Príspevky: 806
Registrovaný: 04 Apr 2011, 16:05
Počet detí: 2
1. dieťa: Kristínka
Rokov: 13 rokov, 9 mesiacov, 21 dní
2. dieťa: Matúško
Rokov: 11 rokov, 4 mesiace, 16 dní

Re: dojcenie pri atopickom ekzeme

Neprečítaný príspevokod Klemka » 16 Jan 2013, 12:09

Dojčenie je mimoriadne dôležité pre rozvoj imunity. Materské mlieko aj po roku a pol obsahuje látky, ktoré pomáhajú vyzrievať mnohým orgánom, napr. aj črevu (ktorého stav sa veľmi podieľa na imunite). Po 18. mesiaci dokonca materské mlieko obsahuje viac látok dôležitých pre podporu imunity dieťaťa, ako v prvom roku života. Dojčenie do prirodzeného odstavenia poskytuje dieťaťu možnosť, aby mu dojčenie pomohlo v normálnom, správnom vývoji. Nedojčenie prináša svoje riziká, ktoré sú pri dieťati, ktoré nie je zdravé, potrebné zvážiť ešte o to viac. Nehovoriac o tom, že dojčenie ovplyvňuje aj zdravie matky.
Toto je dobrý článok vysvetľujúci ďalšie aspekty toho, ako dlho má byť dieťa dojčené http://www.mamila.sk/post/ako-dlho-ma-d ... jcene-412/
Klemka
 
Príspevky: 1363
Registrovaný: 22 Mar 2011, 09:46
Počet detí: 1

Re: dojcenie pri atopickom ekzeme

Neprečítaný príspevokod kunka » 16 Jan 2013, 14:21

Takze okolo 500 gramov? To by mohol teda fakt vypit. Ja sa k tomu dennemu dojceniu moc nechcem vratit, lebo jednak idem pomaly do prace a hlavne som vahovo poddimenzovana aj kvoli tej diete, tak nepotrebujem uplne prist o mlieko.
kunka
 
Príspevky: 4
Registrovaný: 15 Jan 2013, 23:02

Re: dojcenie pri atopickom ekzeme

Neprečítaný príspevokod Klemka » 16 Jan 2013, 15:09

Neexistuje žiadne odporúčané množstvo materského mlieka pre dieťa tohto veku. 500 ml sa bežne odporúča, pretože to je to, čo by "mali piť" deti, ktoré v tomto veku nie sú dojčené, takéto množstvo odporúčajú výrobcovia UM (bez ohľadu na to, že dieťa v tomto veku už umelé mlieko nepotrebuje).
Existujú nepriame dôkazy, ktoré hovoria, že deti, ktoré sú dojčené na požiadanie v tomto veku pijú približne také isté množstvo materského mlieka, ako pili, keď mali približne mesiac, až do času, kedy sa začnú prirodzene odstavovať.
Klemka
 
Príspevky: 1363
Registrovaný: 22 Mar 2011, 09:46
Počet detí: 1

Re: dojcenie pri atopickom ekzeme

Neprečítaný príspevokod kinsi » 16 Jan 2013, 15:47

a prečo Kunka myslíš, že by si denným dojčením mala prísť o mlieko?
kinsi
 
Príspevky: 806
Registrovaný: 04 Apr 2011, 16:05
Počet detí: 2
1. dieťa: Kristínka
Rokov: 13 rokov, 9 mesiacov, 21 dní
2. dieťa: Matúško
Rokov: 11 rokov, 4 mesiace, 16 dní

Re: dojcenie pri atopickom ekzeme

Neprečítaný príspevokod kunka » 16 Jan 2013, 17:35

Nehovorim, ze by som uplne mala prist o mlieko, ale som typ, co dojcenim chudne, aj ked vydatne je, proste skvely metabolizmus. No a momentalne sa pri eliminacnej diete pri 166 cm blizim k 50 kg a pod ne by som naozaj uz nechcela ist. Takto ako to mame mi to vyhovuje, len som si nebola ista, ci ma syn dostatok vapniku kedze neje ziadne mliecne vyrobky.
kunka
 
Príspevky: 4
Registrovaný: 15 Jan 2013, 23:02

Re: dojcenie pri atopickom ekzeme

Neprečítaný príspevokod elinka27 » 16 Jan 2013, 20:11

V prípade AE je pokračovanie v dojčení nejlepšie riešenie. AE neznamená alergiu na niečo v materskom mlieku.
Je tiež pravdepodobné, že dieta, ktorú maminka drží je úplne zbytočná, ak berieme do úvahy uvedené vyššie. Zo skúsenostiu dojčiacich matiek, detí s AE vieme, že aj v prípade prísnej diety sa stav často zhorší, alebo zlepší nezávisle od nej. Okrem toho dieta, ktorú mamička drží, je obmedzujúca :)aby maminka zacala znovu normalne jist.
Dieta s AE
a) potrebuje dojčenie, materské mlieko je pre atopické deti dôležité aj z hľadiska iných možných ochorení, ku ktorým majú také deti sklony (astma, atď.), materské mlieko ho chráni, je dôležité pre jeho zdravie (a aj pre zdravie maminky). V prípade detí s AE sa často s materského mlieka urobí strašiak ,že sa javí, že odstavením sa všetky problémy vyrešia :)
b) kojenie mimoriadne pomáha pri zaspávaní takýchto deti, pomáha im zaspať v noci, menej sa škriabu; materské mlieko má látky, ktoré znižujú bolestivosť, upokojujú, atď.
Obrázok užívateľa
elinka27
 
Príspevky: 240
Registrovaný: 26 Mar 2011, 21:15
Počet detí: 2
1. dieťa: Jakubko
Rokov: 16 rokov, 5 mesiacov, 9 dní
2. dieťa: Zinka
Rokov: 13 rokov, 8 mesiacov, 3 dni
Môj status: www.nosmesa.eu
www.dojcenie.webnode.sk


Späť na 6 a viac mesiacov

Kto je on-line

Užívatelia prezerajúci fórum: Žiadny registrovaný užívateľ nie je prítomný a 52 hostia

cron