Sposoby ako odstavit dieta

témy o dojčení starších detí

Sposoby ako odstavit dieta

Neprečítaný príspevokod Andrea » 08 Jan 2013, 13:20

Dobry den, ospravedlnujem sa, ak je tu uz tato tema, ale nenasla som odpoved na svoju otazku. Hladam sposob ako setrne odstavit 2,5 rocne dieta - chceli by sme pre neho surodenca a nedari sa nam, moze byt na pricine prave prolaktin. Neviem ako na to, planovala som to nehat cele na dieta, ale nemozem si dovolit kojit ho dalsie dva roky. Preto by som ho chcela odstavit, ale tak, aby to bolo viac menej na nom, len to nejak urychlit a pomoct mu k tomu. Dakujem.
Andrea
 
Príspevky: 28
Registrovaný: 04 Apr 2011, 11:26
Počet detí: 1
Rokov: 13 rokov, 9 mesiacov

Re: Sposoby ako odstavit dieta

Neprečítaný príspevokod elinka27 » 08 Jan 2013, 16:58

Návrat plodnosti po pôrode a počas dojčenia je veľmi individuálny, jeden z prieskumov, ktorý sa robil na Slovensku zistil, že priemerne nemajú ženy menštruáciu približne 14 mesiacov po pôrode. Takže ak plánujete bábätko, je niekoľko vecí, ktoré môže byť vhodné zvážiť:

- staršie dieťatko dojčenie potrebuje, a preto je dobré pokračovať s dojčením.

- schopnosť mať bábätko sa v určitom bode vráti, hoci presný čas nie je možné určiť, štatisticky by to mohlo byť čoskoro

- medzi dojčením a tehotenstvom nie je potrebný čas na "oddych organizmu", dojčenie nie je vyčerpávajúce samo o sebe (ale starostlivosť o maličké dieťa áno), nepotrebujete viac živín, ak sa normálne stravuješ a ješ, keď si hladná

- je možné dojčiť počas tehotenstva ako aj oboch súrodencov naraz (tandémovo)

- dojčenie má po 1. roku života dieťatka veľký význam, skús si pozrieť toto: http://www.mamila.sk/objects/forum/comment.php?id=247

- tehotenstvo môže byť únavné a dojčenie Ti poskytne aspoň trošku času, keď sa dieťatko zastaví a bude pri Tebe ležať

Pokračuj v dojčení, pokúšajte sa o bábäko, ak po ňom túžite, a medzitým si vychutnajte čas, kým ešte máte len jedno dieťatko a ešte nie si tehotná. :)

Prečítaj si aj tento náš článok o dojčení počas tehotenstva: http://www.mamila.sk/domain/flox/files/ ... enstva.pdf
Obrázok užívateľa
elinka27
 
Príspevky: 240
Registrovaný: 26 Mar 2011, 21:15
Počet detí: 2
1. dieťa: Jakubko
Rokov: 16 rokov, 5 mesiacov, 9 dní
2. dieťa: Zinka
Rokov: 13 rokov, 8 mesiacov, 3 dni
Môj status: www.nosmesa.eu
www.dojcenie.webnode.sk

Re: Sposoby ako odstavit dieta

Neprečítaný príspevokod Klemka » 08 Jan 2013, 20:33

Súhlasím plne s Elinkou, len ešte dodám, že hladiny prolaktínu sú zvýšené v prvých týždňoch po pôrode. Hladiny prolaktínu pri matkách takto po pôrode sú porovnateľné s tými, ktoré nedojčia.
Klemka
 
Príspevky: 1363
Registrovaný: 22 Mar 2011, 09:46
Počet detí: 1

Re: Sposoby ako odstavit dieta

Neprečítaný príspevokod Andrea » 25 Jan 2013, 14:48

Dakujem za odpovede, ale moj problem to nijak neriesi. Potrebujem maleho odstavit, nechcem to urobit hned a na silu, ale potrebujem to riesit. Postupne a neagresivne. Ja sama som s tym nie celkom zmierena, ale naozaj je to problem a musim to spravit. Ja viem ze je x matiek ktore otehotneju aj napriek tomu ze dojcia, viem ze je x matiek, ktore koja aj dve deti naraz, ja sama by som k nim rada patrila. Ale nam sa dlho nedari a ja uz nie som najmladsia, nemozem cakat 2 roky a potom zacat riesit pripadny problem. Dieta uz je uz dost velke, zvazila som situaciu a surodenec by mu uz dal do zivota viac ako cici. A chcem pre to urobit vsetko.
Chcela som len nejaky navod ako na to (ak nieco take existuje) a nie dovody preco to neurobit, tie dobre poznam a aj napriek tomu ako som uz pisala to proste spravit musim. Dakujem
Andrea
 
Príspevky: 28
Registrovaný: 04 Apr 2011, 11:26
Počet detí: 1
Rokov: 13 rokov, 9 mesiacov

Re: Sposoby ako odstavit dieta

Neprečítaný príspevokod Klemka » 25 Jan 2013, 15:48

Samozrejme, ak si zvážila situáciu a rozhodla si sa, máš na to plné právo. Zaručený návod ako dieťa odstaviť ale neexistuje. Zmeny, ktoré chceš urobiť by mali vychádzať z poznania svojho dieťaťa, preto neexistuje žiadny návod. S prsníkmi nemusíš robiť vôbec nič (ani lieky na zastavenie mlieka, ani si zväzovať či chladiť alebo niečo iné, ak bude pretlak príliš nepríjemný, môžeš si trochu odstriekať do úľavy).
Klemka
 
Príspevky: 1363
Registrovaný: 22 Mar 2011, 09:46
Počet detí: 1

Re: Sposoby ako odstavit dieta

Neprečítaný príspevokod evitentia » 25 Jan 2013, 22:11

Andrea, je to ťažká situácia, dúfam, že sa ti podarí vyriešiť to k spokojnosti tvojej aj tvojho dieťaťa. Keby som ja bola na tvojom mieste a z nejakého vážneho dovodu by som musela svoje dieťa odstaviť, asi by som robila to, čo je matkám bežne doporučované : nahrádzala by som postupne dojčenia príkrmami. Hoci, neviem si dobre predstaviť, ako to funguje,. pretože teraz, či pred alebo po tuhej strave moj syn viacmenej vyžaduje dojčenie a tuhá strava pre neho nie je plnohodnotné jedlo. Čomu som samozrejme veľmi rada, lebo by som ho rada kojila dlhodobo.
evitentia
 
Príspevky: 41
Registrovaný: 10 Sep 2012, 10:32
Počet detí: 1
1. dieťa: Karol
Rokov: 12 rokov, 2 mesiace, 7 dní

Re: Sposoby ako odstavit dieta

Neprečítaný príspevokod akdarka » 25 Jan 2013, 22:16

Andrea ma vsak uz velke dieta, 2 a pol roka. takze tam uz treba ine "figle" vyuzivat. takto velke dieta je uz celkom empaticke, tak mozno nejako cez toto.
hlavne, aby to vyslo k spokojnosti celej rodiny
akdarka
 
Príspevky: 935
Registrovaný: 22 Mar 2011, 06:36
Počet detí: 1
Rokov: 13 rokov, 8 mesiacov, 4 dni
Môj status: "Stratené je len to, čoho sa sami vzdáme."

Re: Sposoby ako odstavit dieta

Neprečítaný príspevokod Klemka » 25 Jan 2013, 22:32

Dojčenie je omnoho viac než len príjem mlieka. Nedá sa zameniť jedlom alebo nápojom...
Klemka
 
Príspevky: 1363
Registrovaný: 22 Mar 2011, 09:46
Počet detí: 1

Re: Sposoby ako odstavit dieta

Neprečítaný príspevokod JankaMich » 26 Jan 2013, 02:25

JankaMich
 
Príspevky: 1614
Registrovaný: 14 Apr 2011, 00:42
Bydlisko: Drahovce (Piešťany)
Počet detí: 3
1. dieťa: Olinka
Rokov: 22 rokov, 5 mesiacov, 18 dní
2. dieťa: Jajka
Rokov: 18 rokov, 5 mesiacov, 11 dní
3. dieťa: Katuska
Rokov: 15 rokov, 1 mesiac, 12 dní
Môj status: ako poradkyňa pri dojčení rada pomáham využívať materský inštinkt

Re: Sposoby ako odstavit dieta

Neprečítaný príspevokod JankaMich » 26 Jan 2013, 02:43

Mozno, ze dojcenie ma vplyv na to, ze sa otehotniet nedari, ale mozno aj nie. Zakladna otazka je, ci mas ovulaciu. Predpokladam, ze menses asi ano, kedze sa o druhe pokusate. Ovulaciu by ti mal doktor v pohode zistit, myslim, ze su na to dokonca dostat aj testery, podobne tehotenskym.

Ak by ovulacia nebola, tak naozaj za tym je asi dojcenie. Ale ani to este nemusi znamenat nutnost odstavenia. Mnoho zien (i ja) maju skusenost, ze po navrate do prace popri dojceni ovulacia nastupila prakticky za mesiac. Jednoducho prislo k pravidelnemu niekolkohodinovemu preruseniu dojcenia a to urobilo svoje.

Schopnost pocatia vsak nezavisi iba od zeny. Lekari hovoria, ze je na 50% na muzovi, pricom vobec nezalezi na tom, ci bol predtym uspesny. Vacsinou sa vsak potrapi zena, podobne ako ty, a az ked prejde nejaky rok, potom sa zacne mysliet na muza. Najidealnejsie je, ked kazdy z vas si overi svoje schopnosti hned, usetrite tak cas a predite sa tak zrejme uplne zbytocnemu odstaveniu. A potom mozno pomoze jednoducha bylinka ako alchemilka alebo zihlava a bude po probleme :) .
JankaMich
 
Príspevky: 1614
Registrovaný: 14 Apr 2011, 00:42
Bydlisko: Drahovce (Piešťany)
Počet detí: 3
1. dieťa: Olinka
Rokov: 22 rokov, 5 mesiacov, 18 dní
2. dieťa: Jajka
Rokov: 18 rokov, 5 mesiacov, 11 dní
3. dieťa: Katuska
Rokov: 15 rokov, 1 mesiac, 12 dní
Môj status: ako poradkyňa pri dojčení rada pomáham využívať materský inštinkt

Re: Sposoby ako odstavit dieta

Neprečítaný príspevokod Norika » 26 Jan 2013, 09:46

jankamich to popisala dobre, ak nevies na koho sa obratit, tak mozes aj na Ligu par paru, kde ti pomozu s rozpoznanim navratu plodnosti, taktiez pri zisteni inych pripadnych problemov.
Obrázok užívateľa
Norika
 
Príspevky: 1601
Registrovaný: 22 Mar 2011, 09:52
Bydlisko: Kežmarok
Počet detí: 1
1. dieťa: Janíčko
Rokov: 13 rokov, 7 mesiacov, 2 dni

Re: Sposoby ako odstavit dieta

Neprečítaný príspevokod elinka27 » 26 Jan 2013, 19:08

Nesuhlasim celkom s JankouMich

Andrea plne chapem, ze to nie je jednoduche. Avsak ak si samozrejme zvazila moznosti, a naozaj nevidis inu cestu, je to tvoje pravo sa rozhodnut.
A velmi ti drzim paste, verim, ze sa vam to coskoro podari :)
Obrázok užívateľa
elinka27
 
Príspevky: 240
Registrovaný: 26 Mar 2011, 21:15
Počet detí: 2
1. dieťa: Jakubko
Rokov: 16 rokov, 5 mesiacov, 9 dní
2. dieťa: Zinka
Rokov: 13 rokov, 8 mesiacov, 3 dni
Môj status: www.nosmesa.eu
www.dojcenie.webnode.sk

Re: Sposoby ako odstavit dieta

Neprečítaný príspevokod carodejnica » 26 Jan 2013, 20:15

Ahoj andrea, popíšem ti moju skúsenosť s odstavením dcérky. Inak tiež nie som najmladšia - v lete budem mať 38 rokov. :)

Počas dojčenia som otehotnela 2x, keď mala dcéra rok a pol (pol roka po nabehnutí MS a cca 4 mesiace snaženia), toto tehotenstvo žiaľ skončilo MA, druhé bolo o rok, keď mala dcéra 2,5 roka - po cca pol roku snaženia. Našťastie už všetko prebiehalo v poriadku.

Dcéru som odstavila kvôli (pre mňa) neznesiteľnú bolesť počas prisávania, prvé dva mesiace boli ok, ale potom to začalo byť veľmi nepríjemné. Celé odstavenie trvalo cca 4 mesiace, začala som praktizovať metódu "neponúkať - neodmietať", snažila som sa ju stále zabávať, aby ju "nenapadlo" sa dojčiť, postupne to vyšumelo, po cca dvoch mesiacoch sa dojčila už len na zaspanie večer, posledné dva týždne sa dojčila sporadicky, teda aj každý druhý deň, až jeden krát mi sama povedala, že mliečko sa "pokazivo", že už nechce.
Všetko teda prebehlo bez slzičiek a nenásilne. Myslím, že veľkú úlohu zohral fakt, že mala viac ako 2,5 roka, čo sa udáva ako spodná hranica pre "prirodzené" odstavenie.

S odstupom času však musím úprimne povedať, že mi je to aj trošku ľúto, že som mohla vydržať, mala by som teraz tandem, aj keď dcérka má už 3,5 roka. Synček bude mať čoskoro pol roka, dúfam, že mi to úplne prirodzené dostavenie pri ňom vyjde. :)
Obrázok užívateľa
carodejnica
 
Príspevky: 584
Registrovaný: 22 Mar 2011, 17:37
Počet detí: 2
1. dieťa: Naďa
Rokov: 14 rokov, 10 mesiacov, 2 dni
2. dieťa: Matej
Rokov: 11 rokov, 8 mesiacov, 14 dní
Môj status: "Človek sa neutopí preto, lebo sa ponorí, ale preto, lebo zostane pod vodou."
Paolo Coelho

Re: Sposoby ako odstavit dieta

Neprečítaný príspevokod Norika » 26 Jan 2013, 20:24

ja mam zas opacny problem,...zacinam mat obavy, ci sa u nas nedeje predcasne odstavenie...ja mam uz skoro 5 mesiacov kandidozu, co u mna nesposobuje bolest, ale neprijemne pocity pri dojceni...nieco, co prezivaju zeny pocas tehotenstva....uz maaalokedy mi bolo dojcenie prijemne, skor len preto , ze musim...neznasam uz zname dudlovanie, ked uz maly vypije co sa dalo, a dudle, a najmä, ak mu to nestaci len taha a taha, az pri tom vydava mne neprijemne zvuky....vtedy ho od prsnika odtahujem. deje sa to najmä pocas dojcenia v noci. samozrejme,uz je velky a tazky, a ak sa sam prisaje na prsnik a pri tom je vyvaleny na mne, je nam to obom nepohodlne...tak ja len chvilu pockam, a potom ho odtahujem od prsnika....maly sa naucil v tej chvili otocit odo mna a zaspat....ale velmi nedodrziavam zasadu, neponukat, neodmietat...ponukam, ked to mne vyhovuje, odmietam, ked to mne vyhovuje.... :-| ...dufam, ze to potiahneme aspon do troch rokov....som radsej sice, ak zaspi bez dojcenia, ze je pri mne prituleny a nemusi sa v tej chvili dojcit...dojcit 4 roky mi momentalne pripada hrozostrasne, kedze dojcenie je pre mna momentalne nieco, co musim, nie co by ma naplnalo...rozmyslam, ze chbyu robim asi aj v tom, ako sa maly prisava.... :x
Obrázok užívateľa
Norika
 
Príspevky: 1601
Registrovaný: 22 Mar 2011, 09:52
Bydlisko: Kežmarok
Počet detí: 1
1. dieťa: Janíčko
Rokov: 13 rokov, 7 mesiacov, 2 dni

Re: Sposoby ako odstavit dieta

Neprečítaný príspevokod elinka27 » 26 Jan 2013, 22:53

Norika, pri takych velkych detoch uz uprava prisatia nemusi byt jedoducha a ako som ti pisala, ak sa takto dlho trapis s kanidou, bolo by mozno vhode pre teba podnikut aj dalsie kroky z protokolu, okrem uni maste a citrovitalu. Stalo by za zvazenie skusit dietu protikvasinkovu, probiotika a tiez liecbu flukonazolom.
Pretoze aj prave kandida moze byt na pricine tvojim neprijemnym pocitom pri dojceni.
Obrázok užívateľa
elinka27
 
Príspevky: 240
Registrovaný: 26 Mar 2011, 21:15
Počet detí: 2
1. dieťa: Jakubko
Rokov: 16 rokov, 5 mesiacov, 9 dní
2. dieťa: Zinka
Rokov: 13 rokov, 8 mesiacov, 3 dni
Môj status: www.nosmesa.eu
www.dojcenie.webnode.sk

Re: Sposoby ako odstavit dieta

Neprečítaný príspevokod mia » 26 Jan 2013, 23:26

elinka, ja mam presne ten isty problem ako Norika... mohla by si mi prosim popisat trosku viac o tej unimasticke, diete a flukonazole...? velmi pekne dakujem
mia
 
Príspevky: 67
Registrovaný: 26 Apr 2011, 19:40
Bydlisko: Bratislava
Počet detí: 2
Rokov: 13 rokov, 2 mesiace, 20 dní
Rokov: 9 rokov, 4 mesiace, 17 dní

Re: Sposoby ako odstavit dieta

Neprečítaný príspevokod Norika » 26 Jan 2013, 23:33

elinka27 píše:Norika, pri takych velkych detoch uz uprava prisatia nemusi byt jedoducha a ako som ti pisala, ak sa takto dlho trapis s kanidou, bolo by mozno vhode pre teba podnikut aj dalsie kroky z protokolu, okrem uni maste a citrovitalu. Stalo by za zvazenie skusit dietu protikvasinkovu, probiotika a tiez liecbu flukonazolom.
Pretoze aj prave kandida moze byt na pricine tvojim neprijemnym pocitom pri dojceni.

Elinka,dnes som si vsimla,ze malemu sa lame dalsi zubok.ked sa mu cely odlomi,budu mu chybat vpredu dva zuby a to len zacne boliet :(,takze to je mozno dalsia pricina,zubky sta pilka
Obrázok užívateľa
Norika
 
Príspevky: 1601
Registrovaný: 22 Mar 2011, 09:52
Bydlisko: Kežmarok
Počet detí: 1
1. dieťa: Janíčko
Rokov: 13 rokov, 7 mesiacov, 2 dni

Re: Sposoby ako odstavit dieta

Neprečítaný príspevokod kinsi » 27 Jan 2013, 12:18

Andrea, JankaMich má 100% pravdu v tom, že je najdoležitejšie zistiť, či máš ovulácie. Lebo skutočne pokiaľ by si ovulovala, tak odstavenie by Ti šance na teho nijako nezvýšili. Ak by si skutočne nemala ovulácie a rozhodla sa malé odstaviť, možno ti pomože tento článok od austrálskej spoločnosti pre dojčenie : https://www.breastfeeding.asn.au/bfinfo ... g-toddlers

Prajem Ti, aby si ovulácie mala a vobec ho ani nemusela čítať :)
kinsi
 
Príspevky: 806
Registrovaný: 04 Apr 2011, 16:05
Počet detí: 2
1. dieťa: Kristínka
Rokov: 13 rokov, 9 mesiacov, 21 dní
2. dieťa: Matúško
Rokov: 11 rokov, 4 mesiace, 16 dní

Re: Sposoby ako odstavit dieta

Neprečítaný príspevokod elinka27 » 27 Jan 2013, 17:58

Suhlasim s kinsi, zistit ci mas ovulaciu. Nesuhlasim s Jankou, ze ak ju nemas moze byt na pricine len dojcenie...

Mia, napis mi IP, aby sme nezahlcovali temu, kedze to je mimo nej.

Norika, zubar ich vie obrusit aby neboli ostre.
Obrázok užívateľa
elinka27
 
Príspevky: 240
Registrovaný: 26 Mar 2011, 21:15
Počet detí: 2
1. dieťa: Jakubko
Rokov: 16 rokov, 5 mesiacov, 9 dní
2. dieťa: Zinka
Rokov: 13 rokov, 8 mesiacov, 3 dni
Môj status: www.nosmesa.eu
www.dojcenie.webnode.sk

Re: Sposoby ako odstavit dieta

Neprečítaný príspevokod carodejnica » 27 Jan 2013, 18:39

Ešte som chcela napísať dodatok k môjmu príspevku, že ja som dcérku nechcela odstaviť, celý čas som nejak v kútiku duše dúfala, že to nakoniec potiahneme do tandemu, ale to postupné znižovanie frekvencie dojčenia kvôli bolesti nakoniec malo za následok odstavenie. Vtedy sa mi istým spôsobom aj uľavilo, aj som si to odplakala.
Obrázok užívateľa
carodejnica
 
Príspevky: 584
Registrovaný: 22 Mar 2011, 17:37
Počet detí: 2
1. dieťa: Naďa
Rokov: 14 rokov, 10 mesiacov, 2 dni
2. dieťa: Matej
Rokov: 11 rokov, 8 mesiacov, 14 dní
Môj status: "Človek sa neutopí preto, lebo sa ponorí, ale preto, lebo zostane pod vodou."
Paolo Coelho


Späť na 6 a viac mesiacov

Kto je on-line

Užívatelia prezerajúci fórum: Žiadny registrovaný užívateľ nie je prítomný a 40 hostia

cron