Tabletka po a odstavenie

témy o dojčení starších detí

Tabletka po a odstavenie

Neprečítaný príspevokod simson88123 » 07 Jan 2013, 23:11

Dobry den,

prosim o radu. Zlyhala nam vo stvrtok s manzelom antikoncepcia. Kedze som bola prave v ovulacii, vzala som si tabletku po. V letaku bolo napisane, ze male mnozstvo moze prejst do mlieka. Ja som vsak bojko a neuznavam ani hormonalnu antikoncepciu pre dojciace, bojim sa, ze by predsa len cosi preslo do mlieka.
Preto som 17mes.dcerku vo stvrtok vecer odstavila. Kojila sa vylucne vecer a v noci. Na pocudovanie, dcerka neplakala. vypytala si, ale ked som povedala, ze ma prsnik boli, akceptovala to. Vcera vecer - 4noc v poradi-zacala vecer plakat a vrtiet sa. myslela som, ze od unavy, kedze cez den nespinkala. Dnes vecer pri spani chcela uakazat prsnik a aj sa k nemu priblizila a smiala sa. Neplakala. Zacinam mat nutkanie, vratit jej spat mliecko. Manzel vsak tvrdi, ze to nie je dobry napad, kedze neplace a aj v noci lepsie spinka a nebudi sa.
Chcem sa opytat na Vas nazor. Ja som si pre istotu 2x odstriekala mlieko, aby v nom neboli zvysky hormonov tabletky po. Rozmyslam, ze ak by dnes v noci sa budila, vratim sa ku kojeniu. Len sa obavam, ci jej uz nemoze ublizit moje mlieko. Beztak mam starost, ake mliecko bude pit, kedze Nutrilon nemoze ani citit a Sunar vypila mozno 30-40ml.
Prosim o radu. Nechat ju uz bez kojenia, ked sa nebude budit v noci? (poplacem si iba ja :cry:
simson88123
 
Príspevky: 1
Registrovaný: 07 Jan 2013, 23:02

Re: Tabletka po a odstavenie

Neprečítaný príspevokod lulu » 07 Jan 2013, 23:36

žiadne umelé mlieko zďaleka nenahradí to od mamičky a nič nieje krajšie ako spokojné prisaté dieťatko, určite by som na tvojom mieste neodstavovala...
Skúsila by som ponúknuť :dojcenie: , aby sa mliečko nestrácalo. Podľa môjho LAICKÉHO názoru, tabletka neublíži dieťatku, kľudne by som na tvojom mieste dojčila, rozhodne. Nevzdávaj to, dojčenie je úžasné, hlavne keď je bezproblémové:)
lulu
 
Príspevky: 352
Registrovaný: 22 Máj 2012, 11:45
Počet detí: 2
1. dieťa: princeznička
2. dieťa: bzučinka
Rokov: 11 rokov, 11 mesiacov, 23 dní

Re: Tabletka po a odstavenie

Neprečítaný príspevokod Klemka » 07 Jan 2013, 23:53

Nie je potrebné prerušiť dojčenie a to ani keby si dojčila po užití spomínanej tabletky.
Ukončiť dojčenie 17-mesačného dieťaťa znamená vystaviť dieťa aj seba rizikám predčasného odstavenia. Bolo by dobré zvážiť vrátiť sa späť k dojčeniu. To, že nad tým neuvažuje manžel, je najmä dôsledok zmenenej normy spoločnosti - v ktorej sa dojčenie v zmysle rokov nevníma ako norma, ako normálne. Ak by išlo o situáciu pri napr. 4-mesačnom bábätku, manžel by určite chcel, aby si pokračovala v dojčení. To, že teraz rozmýšľa, či by nebolo jednoduchšie ukončiť dojčenie naozaj úplne, je najmä preto, že 17-mesačné deti sa v tejto spoločnosti dojčia zriedkavo. To ale neznamená, že to je správne. Ak by žil v spoločnosti, kde je normou dojčenie, ani by ho nenapadlo uvažovať nad odstavením, pretože dojčenie by vnímal v širokom kontexte toho, čo dojčenie naozaj dieťaťu a matke prináša a vnímal by, že každé 17-mesačné dieťa sa ešte dojčí a chcel by, aby sa dojčilo aj to jeho.

Odporúčam prejsť si túto odpoveď z poradne MAMILY
http://www.mamila.sk/objects/forum/comment.php?id=319
A tiež tento článok http://www.mamila.sk/post/ako-dlho-ma-d ... jcene-412/

Jedinečnosť materského mlieka a nenahraditeľnosť dojčenia sú dôvodom pre to, aby dojčenie pokračovalo dlhodobo až do bodu, keď sa dieťatko samo rozhodne, že je pripravené na to, že dojčenie sa skončí - ide o veľmi postupný proces, ktorého cieľom je, aby dieťa dosiahlo ukončenie dojčenia ako míľnik, na ktorý môže byť hrdé, a to v čase, keď je plne pripravené.
Po skončení dojčenia dieťa teda umelé mlieko nepotrebuje a to ani v prípade, že ide o predčasné odstavenie. Čo sa týka kravského mlieka - toto je otázka vášho stravovacieho štýlu, a toho, ako vyzerá vaša rodinná strava. Táto otázka presahuje okruh otázok, ktoré sa týkajú poradenstva pri dojčení, to znamená, že ohľadne zdravej výživy a toho, ako pokrývať jednotlivé živiny v strave v prípade, že človek konzumuje alebo nekonzumuje kravské mlieko, sa treba poradiť s príslušnými odborníkmi.
Klemka
 
Príspevky: 1363
Registrovaný: 22 Mar 2011, 09:46
Počet detí: 1

Re: Tabletka po a odstavenie

Neprečítaný príspevokod JankaMich » 07 Jan 2013, 23:56

Dufam, ze stihnem odpovedat dostatocne skoro pre tuto noc. :)
Co sa tyka tabletiek nebol a ani nie je ziaden problem dojcit, urcite jej vase mliecko neublizi. Naopak, predcasnym odstavenim (prirodzene odstavenie, zo strany dietata, nastava najskor okolo 3tieho veku) je ohrozene dietatko onoho viac, nakolko prichadza o nesmierne vyhody, ktore dojcenie ponuka. V prvom rade je to podpora budovania imunitneho systemu (IS)- MM totiz obsahuje na mieru site protilatky, vitaminy, probiotika, ziviny a este mnoho dalsich latok. Vdaka tomu moze jednoducho prekonat hnacky a choroby, s ktorymi sa nedojcene deti vyrovnaju farmakologickou podporou, ktora naopak ich IS oslabuje.
Dlhodobe dojcenie tiez zabezpecuje spravny vyvoj chrupu + jeho ochranu. Presny opak toho, co poskytuje flasa s UM. Nehovoriac o tom, ze dojcenie najjednoduchsim sposobom prispieva ku vztahovej vychove

To, ze niekolko dni nebola na prsniku (odstriekavanie bolo velmi spravne na udrzanie tvorby mlieka) znamena, ze docasne bude nizsia tvorba mliecka, ktora sa obvykle v priebehu niekolko dni pravdepodobne vrati na predoslu uroven. Je vhodne zvysit fyzicky kontakt (spolocne spanie a nosenie, prip. i spolocne kupanie) a dojcenie co najcastejsie ponukat.
JankaMich
 
Príspevky: 1614
Registrovaný: 14 Apr 2011, 00:42
Bydlisko: Drahovce (Piešťany)
Počet detí: 3
1. dieťa: Olinka
Rokov: 22 rokov, 5 mesiacov, 18 dní
2. dieťa: Jajka
Rokov: 18 rokov, 5 mesiacov, 11 dní
3. dieťa: Katuska
Rokov: 15 rokov, 1 mesiac, 12 dní
Môj status: ako poradkyňa pri dojčení rada pomáham využívať materský inštinkt

Re: Tabletka po a odstavenie

Neprečítaný príspevokod Norika » 08 Jan 2013, 00:26

napisala som ti ss
Obrázok užívateľa
Norika
 
Príspevky: 1601
Registrovaný: 22 Mar 2011, 09:52
Bydlisko: Kežmarok
Počet detí: 1
1. dieťa: Janíčko
Rokov: 13 rokov, 7 mesiacov, 2 dni


Späť na 6 a viac mesiacov

Kto je on-line

Užívatelia prezerajúci fórum: Žiadny registrovaný užívateľ nie je prítomný a 36 hostia

cron