Dojcenie a okolie,dojcenie starsieho dieta a pod.

témy o dojčení starších detí

Re: Dojcenie a okolie,dojcenie starsieho dieta a pod.

Neprečítaný príspevokod etnicka » 17 Júl 2011, 10:20

luciole, myslim, ze to potrva kratsie :) ja som optimistka. To najlepsie, co mozeme pre to urobit, je ist prikladom. Nic si nerobit z ostatnych a byt spokojne samy so sebou ;)
Obrázok užívateľa
etnicka
 
Príspevky: 326
Registrovaný: 23 Mar 2011, 00:23
Bydlisko: Sazdice
Počet detí: 1
Rokov: 14 rokov, 11 mesiacov, 28 dní
Môj status: Kazdy si vytvara svoju realitu

Re: Dojcenie a okolie,dojcenie starsieho dieta a pod.

Neprečítaný príspevokod marianas » 18 Júl 2011, 22:08

Ahojte,ja mám podobné skúsenosti: som "čudáčka", čo stále dojčí a dokonca i v noci niekoľkokrát- veď malý to vôbec nepotrebuje,len ho rozmaznávam a pod. Svokra mi napr. cez víkend povedala, že jasné,že malý nechce vodičku z pohára, keď mu stále ponúkam prsník. Takto sa nikdy nenaučí poriadne jesť a piť. a používanie látkových plienok je kapitola sama o sebe, okolie ma považuje za "praženu", čo trápi svoje dieťa.
Ale chcela som aj o inom.
Malý má rok a pomaly 2 mesiace a jeho jedálniček vyzerá takto:
v noci - dojčenie 2- 5 krát
ráno 6:00 - 7:00 dojčenie v posteli
po 7:00 raňajky - pečivo s maslom, syrom, šunkou, nátierkou, paradajkou a pod.
cca 9:00 ovocie
11:00 dojčenie a spánok
13:00 obed -mäsko s prílohou a zeleninou
15:30 dojčenie
17:30 jogurt alebo kaša (obilninová, ovsená a pod.)
20:00 dojčenie a spánok
je normálne, že stále striedam dojčenie a normálne jedlo, vychádza mi to,že papá cca každé 2 hodiny. On spapá dosť a po normálnom jedle nechce MM, tak to riešim takto. Vodu pije len asi 2 dl denne, aj to len teraz, keď je teplo. Niekekedy si mliečko vypýta aj medzi papaniami a dostane na pocuckanie a napitie. Robím to správne?
jaj, a ešte mi napadlo: stále kaká dosť riedke, nemá formovanú stolicu ako dospelý. Štve ma to, pretože používam látkové plienky a dosť blbo sa to z nich perie. Kaká 2-krát za deň.
ďakujem za Vaše názory.
marianas
 
Príspevky: 8
Registrovaný: 04 Apr 2011, 21:36
Počet detí: 1
1. dieťa: Filip
Rokov: 13 rokov, 10 mesiacov
2. dieťa: Timotej
Rokov: 11 rokov, 1 mesiac, 24 dní

Re: Dojcenie a okolie,dojcenie starsieho dieta a pod.

Neprečítaný príspevokod JankaMich » 18 Júl 2011, 23:34

Robis to uplne super, lebo to robite tak, ako vam to obom vyhovuje. ROcne dietatko potrebuje este velmi vela dojcenia, prikrmy sa zavadzaju aj podla WHO do 2 rokov. Prikrmy su preto prikrmy, lebo hlavne je stale dojcenie.
K tej riedkej stolici - skus zacat s bezplienkovou metodou (pozor, plienky nadalej pouzivaj). Jednoducho vzdy, ked ocakavas, ze by uz mohla stolica byt - v zasade vzdy po zobudeni a ked vyberies ditko z nosica ho daj nad nocnik ci umyvadlo a skus ho nechat vykakat. CHyt ho popod nozicky a opri si ho chrbtom o svoje brucho a vydaj aj nejaky zvuk, napr. e-e-e. Malo by to fungovat lahsie, ako ho iba tak posadit na nocnik, tam deticky vacsinou zo zaciatku neobsedia. Ked vam to takto pojde (cca po mesiaci), mozes postupne skusat ho na nocnik i posadit.
JankaMich
 
Príspevky: 1614
Registrovaný: 14 Apr 2011, 00:42
Bydlisko: Drahovce (Piešťany)
Počet detí: 3
1. dieťa: Olinka
Rokov: 22 rokov, 4 mesiace, 19 dní
2. dieťa: Jajka
Rokov: 18 rokov, 4 mesiace, 12 dní
3. dieťa: Katuska
Rokov: 15 rokov, 13 dní
Môj status: ako poradkyňa pri dojčení rada pomáham využívať materský inštinkt

Re: Dojcenie a okolie,dojcenie starsieho dieta a pod.

Neprečítaný príspevokod vejula » 19 Júl 2011, 13:19

marianas myslim že mala ti papka super aj druhe ved papka velmi pekne neviem čo kto rieši. moj maly vobec nema taky pekny harmonogram ako tvoja, ja by som to tu ťažko mohla takto napisať lebo to je dojčenie niekedy 5krat za den inokedy 10krat proste aku ma naladu a tak isto to ma aj s papkanim druheho jedla on mi niekedy spapka obed inokedy zas len večeru pomedzi to občas zahryzne kusok rožteka. jogurt to tak ked ma dobru naladu tak tri lyžičky. Tak isto s vodičkou niekedy vypije flašku a ešte mu zarabam aj druhu a občas ani pol flašky. a vobec to nesuvisi s teplom. minule sme boli na kupku prvy krat a on mi vobec nechcel vodičku pritom bolo velke teplo. chcel piť len cicik, ani nič nejedol. Asi to tam pre neho bolo kus stresujuce

a do roka to bola s jedenim prikrmov uplna katastrofa nič varene nechcwel... a to tirž baby mali reči že jasne že nepapa ked stale visi na cicku že mam nechať vyhladovať... ty kokos to čo by som už bola za mamu keby necham dieťa vyhladovať... kašlať na taketo reči!!!!!
Obrázok užívateľa
vejula
 
Príspevky: 841
Registrovaný: 29 Máj 2011, 10:14
Bydlisko: žilina
Počet detí: 0
1. dieťa: Dominik
Rokov: 13 rokov, 11 mesiacov, 19 dní
2. dieťa: kristinka
Rokov: 11 rokov, 4 mesiace, 24 dní
Môj status: nieje nič krajšie ako byť mamičkou

Re: Dojcenie a okolie,dojcenie starsieho dieta a pod.

Neprečítaný príspevokod etnicka » 19 Júl 2011, 16:14

marianas, tiez obdivujem, ako vela Tvoj syncek papka :) ten nas tolko nezje a uz ma cez dva roky :) ale buclaty je riadne (mam super mliecko ;)). Ako napisala Jankamich, robis to super :).

vejula, pises, ze davas vodicku z flasky, to ako s cumlom? ci z takej tej s naustkom?
Obrázok užívateľa
etnicka
 
Príspevky: 326
Registrovaný: 23 Mar 2011, 00:23
Bydlisko: Sazdice
Počet detí: 1
Rokov: 14 rokov, 11 mesiacov, 28 dní
Môj status: Kazdy si vytvara svoju realitu

Re: Dojcenie a okolie,dojcenie starsieho dieta a pod.

Neprečítaný príspevokod Klemka » 19 Júl 2011, 16:15

Vejula, ale ono to väčšina dojčiacich matiek nemá takto nalinkované, lebo sa to fakt väčšinou nedá. To, že matka nevie, či dnes bude dojčiť 5x alebo 10x je najmä preto, že dieťa je zvyknuté využívať rôzne funkcie dojčenia, občas potrebuje ísť na prsník častejšie, lebo ste nikde vonku v novej situácii, inokedy dojčenie navyše, lebo sa udrelo atď. Marianas to podľa mňa tiež vypísala len tak plus-mínus, pretože aj im sa iste stáva, že to je niektorý deň inak. A najmä mám z toho pocit, že do tejto schémy vypísala len dojčenia, ktoré vníma ako zasycujúce, ako jedlo, ale že pomimo to občas synček len tak cucká - je to tak, Marianas? Ak áno, tak odpoveď na otázku, či to robíš správne, je - áno, vyzerá to byť super, plus mať na pamäti, že dojčenie sa uktovuje medzi 18.-24. mesiacom a dovtedy je úlohou matky, ktorá chce v dojčení pokračovať, strážiť dojčenie, aby naďalej napĺňalo dieťaťu viaceré potreby - výživovú, uspávaciu, upokojovaciu atď.
Klemka
 
Príspevky: 1363
Registrovaný: 22 Mar 2011, 09:46
Počet detí: 1

Re: Dojcenie a okolie,dojcenie starsieho dieta a pod.

Neprečítaný príspevokod vejula » 19 Júl 2011, 17:47

etnicka ten poharik s tako koncovkou a spatnou klapkou aby z neho nevytekalo
klemka, ked mne dominik niekedy papka tych 5 kra denne zasycujuca a niekedy pije cely den proste aj ked mam pocit že už nieje tak si cuca, neviem vtedy akoby ani tie zasycujuce kojenia nemal, proste pije pernamente... neviem či chapeš čo som napisala
Obrázok užívateľa
vejula
 
Príspevky: 841
Registrovaný: 29 Máj 2011, 10:14
Bydlisko: žilina
Počet detí: 0
1. dieťa: Dominik
Rokov: 13 rokov, 11 mesiacov, 19 dní
2. dieťa: kristinka
Rokov: 11 rokov, 4 mesiace, 24 dní
Môj status: nieje nič krajšie ako byť mamičkou

Re: Dojcenie a okolie,dojcenie starsieho dieta a pod.

Neprečítaný príspevokod etnicka » 19 Júl 2011, 18:34

vejula to je uplne normalne, ze tak casto je na prsniku, hlavne teraz v lete. Ale aj preto, ze objavuje svet a potrebuje kazdy novy poznatok spracovat na prsniku.
Obrázok užívateľa
etnicka
 
Príspevky: 326
Registrovaný: 23 Mar 2011, 00:23
Bydlisko: Sazdice
Počet detí: 1
Rokov: 14 rokov, 11 mesiacov, 28 dní
Môj status: Kazdy si vytvara svoju realitu

Re: Dojcenie a okolie,dojcenie starsieho dieta a pod.

Neprečítaný príspevokod Klemka » 19 Júl 2011, 19:41

Vejula, jediný problém, ktorý s tým je, je ten, že to matke nie vždy padne vhod, ale inak je to z hľadiska dieťaťa normálne. Je typické napr. že práve okolo 2. roka života, keď sa dojčenie ukotvuje, tak dieťa akoby znovu našlo dojčenie, je na prsníku často a dlho, niekedy viac ako keď bol novorodencom. Aj pre toto mnohé matky odstavujú - očakávajú, že toho dojčenia v tomto veku bude čoraz menej a menej a keď to naberá presne opačné obrátky, preventívne odstavujú, lebo sa boja závislosti.
Ono sa to fakt stále, priebežne mení a sú rôzne deti, s rôznou potrebou dojčenia. Ak to matku obťažuje, je možné sa snažiť aspoň pri tom robiť niečo, čo matku bude baviť, hoci si len knižku čítať, alebo skúsiť dojčiť v nosiči... Ak Ťa to poteší, aj pri 3,5 ročnom dieťati sú dni, kedy visí na prsníku. A dni, kedy si nespomenie za celý deň.
Klemka
 
Príspevky: 1363
Registrovaný: 22 Mar 2011, 09:46
Počet detí: 1

Re: Dojcenie a okolie,dojcenie starsieho dieta a pod.

Neprečítaný príspevokod vejula » 20 Júl 2011, 19:48

etnicka klemka mne to vobec nevadi aj ked sa tak často koji, pravdupovediac je to pre mna praveže ovela lepšie lebo ked kojim tak nemusim za nim behať nemusim sledovať čo zas vyvadza, takže si viac oddychnem ako ked ma akčny den a stale vyvadza a robi nezbedu. Jedine čo mi pri kojeni vadi a to hlavne v noci, ked mi začne čapcovať po hlave a kvakať. Strašne ma znervoznuje hlavne v noci ked kojim v polospanku a maly mi začne toto robiť... vtedy som z toho fakt nervozna. neviem prečo to niekedy robi, niekedy aj seba kvače pre kojeni teda hlavne ked pri nom zaspava. je to normalne, da sa toho nejako zbaviť?
Obrázok užívateľa
vejula
 
Príspevky: 841
Registrovaný: 29 Máj 2011, 10:14
Bydlisko: žilina
Počet detí: 0
1. dieťa: Dominik
Rokov: 13 rokov, 11 mesiacov, 19 dní
2. dieťa: kristinka
Rokov: 11 rokov, 4 mesiace, 24 dní
Môj status: nieje nič krajšie ako byť mamičkou

Re: Dojcenie a okolie,dojcenie starsieho dieta a pod.

Neprečítaný príspevokod marianas » 20 Júl 2011, 21:10

JankaMich, etnicka, vejula, klemka
Jasné, do rozpisu som napísala len tie "zasycujúce" dojčenia. Mimo toho papá či cucká aký má kedy deň. Ďakujem za upokojujúce slová, lebo už som začínala pochybovať, či sa dojčíme správne, keď okolie do mňa hučí, že nemá byť na prsníku zavesený stále. A "zabila" ma naša pediatrička, keď povedala, že je najvyšší čas ho odstaviť, lebo potom bude závislák a už sa ho nezbavím - smutné,že ani kompetentní nemajú správne info.
marianas
 
Príspevky: 8
Registrovaný: 04 Apr 2011, 21:36
Počet detí: 1
1. dieťa: Filip
Rokov: 13 rokov, 10 mesiacov
2. dieťa: Timotej
Rokov: 11 rokov, 1 mesiac, 24 dní

Re: Dojcenie a okolie,dojcenie starsieho dieta a pod.

Neprečítaný príspevokod Klemka » 21 Júl 2011, 06:58

Marianas, tak, ako to popisuješ, to skutočne vyzerá byť super, takto by to malo vyzerať. Toto je cesta, ako sa dopracovať k dlhodobému dojčeniu, ktoré je pre zdravie dieťaťa (aj matky) mimoriadne dôležité.
Klemka
 
Príspevky: 1363
Registrovaný: 22 Mar 2011, 09:46
Počet detí: 1

Re: Dojcenie a okolie,dojcenie starsieho dieta a pod.

Neprečítaný príspevokod vejula » 21 Júl 2011, 20:59

baby a čo si myslite o tom štipani a kvakani pri kojeni? je to normalne? on aj sebe tak po uškach šmatre a občas sa aj pokvače. hlavne ked zaspava. mna to dosť znervoznuje. robia to aj vaše mimi?
Obrázok užívateľa
vejula
 
Príspevky: 841
Registrovaný: 29 Máj 2011, 10:14
Bydlisko: žilina
Počet detí: 0
1. dieťa: Dominik
Rokov: 13 rokov, 11 mesiacov, 19 dní
2. dieťa: kristinka
Rokov: 11 rokov, 4 mesiace, 24 dní
Môj status: nieje nič krajšie ako byť mamičkou

Re: Dojcenie a okolie,dojcenie starsieho dieta a pod.

Neprečítaný príspevokod akdarka » 21 Júl 2011, 21:36

Môj si kmase tiez usko ked je unavený. Spomínala som to jednej známej a jej deti to robili tiez ... Aj som rozmyslala, že zbehnem na ORL ale pripisujem to znaku unavy.
akdarka
 
Príspevky: 935
Registrovaný: 22 Mar 2011, 06:36
Počet detí: 1
Rokov: 13 rokov, 7 mesiacov, 5 dní
Môj status: "Stratené je len to, čoho sa sami vzdáme."

Re: Dojcenie a okolie,dojcenie starsieho dieta a pod.

Neprečítaný príspevokod kinsi » 21 Júl 2011, 22:35

Moja tiež kmáše ucho (svoje,alebo moje), prípadne inú dostupnú časť tela. Kamošky -ORL doktorky som sa už pýtala, len sa zasmiala, že to na 100% neznamená nič zlé s uškami :)
kinsi
 
Príspevky: 806
Registrovaný: 04 Apr 2011, 16:05
Počet detí: 2
1. dieťa: Kristínka
Rokov: 13 rokov, 8 mesiacov, 22 dní
2. dieťa: Matúško
Rokov: 11 rokov, 3 mesiace, 17 dní

Re: Dojcenie a okolie,dojcenie starsieho dieta a pod.

Neprečítaný príspevokod etnicka » 22 Júl 2011, 11:56

to kmasanie je normalne a aj mne to vadi, snazim sa mu vzdy do rucicky dat nieco ine, napriklad aj moju ruku, ale nie vzdy to zabera... Pomaha mi aj stlacanie prsnika, nech sa rychlo napije a odpoji (ked mi to uz fakt lezie na nervy).
Obrázok užívateľa
etnicka
 
Príspevky: 326
Registrovaný: 23 Mar 2011, 00:23
Bydlisko: Sazdice
Počet detí: 1
Rokov: 14 rokov, 11 mesiacov, 28 dní
Môj status: Kazdy si vytvara svoju realitu

Re: Dojcenie a okolie,dojcenie starsieho dieta a pod.

Neprečítaný príspevokod vejula » 22 Júl 2011, 12:39

dakujem kočky tak už ostava asi len vytrpieť, najnovšie ma začal štipať do ruky z vnutornej časti fest to boli :-/

Inak prosim laktačne poradkyne či by sa mi mohli vyjadriť k tomuto. Prave mi napisala jedna kamaratka ktora koji synčeka ktory je chudokrvy, že doktorka jej povedala že materske mliečko brani vstrebavaniu železa z potravy a mala by kojenie obmedziť, tak uvažuje že mu obmedzi množstvo kojeni. čo si o tom myslite?
Obrázok užívateľa
vejula
 
Príspevky: 841
Registrovaný: 29 Máj 2011, 10:14
Bydlisko: žilina
Počet detí: 0
1. dieťa: Dominik
Rokov: 13 rokov, 11 mesiacov, 19 dní
2. dieťa: kristinka
Rokov: 11 rokov, 4 mesiace, 24 dní
Môj status: nieje nič krajšie ako byť mamičkou

Re: Dojcenie a okolie,dojcenie starsieho dieta a pod.

Neprečítaný príspevokod etnicka » 22 Júl 2011, 12:41

Kojenie urcite neobmedzit, naopak, stale dojcit na poziadanie a aktivne ponukat prsnik (ale nenutit). O tomto bude asi najviac vediet estterka.
Obrázok užívateľa
etnicka
 
Príspevky: 326
Registrovaný: 23 Mar 2011, 00:23
Bydlisko: Sazdice
Počet detí: 1
Rokov: 14 rokov, 11 mesiacov, 28 dní
Môj status: Kazdy si vytvara svoju realitu

Re: Dojcenie a okolie,dojcenie starsieho dieta a pod.

Neprečítaný príspevokod vejula » 22 Júl 2011, 12:53

len by ma zaujimalo čo je na tom pravdy že materske mliečko obmedzuje to vstrebavanie železa... som teraz o tom počula prvy krat a vobec som nevedela čo mam na to povedať či jeto pravda či je to len nejaky mytus neviem fakt
Obrázok užívateľa
vejula
 
Príspevky: 841
Registrovaný: 29 Máj 2011, 10:14
Bydlisko: žilina
Počet detí: 0
1. dieťa: Dominik
Rokov: 13 rokov, 11 mesiacov, 19 dní
2. dieťa: kristinka
Rokov: 11 rokov, 4 mesiace, 24 dní
Môj status: nieje nič krajšie ako byť mamičkou

Re: Dojcenie a okolie,dojcenie starsieho dieta a pod.

Neprečítaný príspevokod estterka » 22 Júl 2011, 13:28

calcium ak dobre viem,znizuje moznost vstrebania zeleza.preto sa detickam s anemiou ani nezavadzaju mliecne vyrobky(jogurt atd). Vitamin C vstrebavanie zvysuje. ja sa snazim,ked davam melasu,dat ju medzi kojenim,aspon dve hodky by vraj mal byt rozostup,ale to sa mi vacsinou nepodari.tiez neviem co s tym. pretoze nikdy neviem,kedy bude jest,ci prikrm alebo sa dojcit.
estterka
 
Príspevky: 555
Registrovaný: 24 Mar 2011, 08:57
Počet detí: 1
1. dieťa: Hannah
Rokov: 13 rokov, 7 mesiacov, 5 dní

Re: Dojcenie a okolie,dojcenie starsieho dieta a pod.

Neprečítaný príspevokod vejula » 22 Júl 2011, 14:04

estarka, takže je to pravda.... no tak to asi musim nechať na nej nech sa rozhodne, lebo nebudem si brať na triko že sa kvôli mne malemu stav zhorši... Ale mam ešte jednu kamaratku jej chlapček ma tiež anemiu a doktorka jej nikdy nespomenula že ma prestať kojiť. Tebe to lekarka odporučila?
Obrázok užívateľa
vejula
 
Príspevky: 841
Registrovaný: 29 Máj 2011, 10:14
Bydlisko: žilina
Počet detí: 0
1. dieťa: Dominik
Rokov: 13 rokov, 11 mesiacov, 19 dní
2. dieťa: kristinka
Rokov: 11 rokov, 4 mesiace, 24 dní
Môj status: nieje nič krajšie ako byť mamičkou

Re: Dojcenie a okolie,dojcenie starsieho dieta a pod.

Neprečítaný príspevokod estterka » 23 Júl 2011, 20:29

vejula,to urcite nie,ze prestat kojit alebo obmedzit kojenie. jedine,ze ked davam melasu,co je u nas hlavny zdroj zeleza teraz,tak sa snazim medzi dvoma dojceniami,ale ak si hned vypyta prsnik,tak jej dam. a to mame velmi silnu anemiu a vcera lekarka vravela,ze uz chyta hanka farbu. a pytala som sa jej,a ona si nemysli,ze by to vadilo vstrebavaniu. mne jedna mamicka,co bojuje s anemiou tiez vravela,ze jej lekarka zakazala pridavat do jedalnicka mliecne vyrobky,ale aj ona dojci.
jedna lekarka mi zakazala dojcit,pred mesiacom,ale ta je vseobecne proti dojceniu a vymenili sme lekara kvoly tomu.
estterka
 
Príspevky: 555
Registrovaný: 24 Mar 2011, 08:57
Počet detí: 1
1. dieťa: Hannah
Rokov: 13 rokov, 7 mesiacov, 5 dní

Re: Dojcenie a okolie,dojcenie starsieho dieta a pod.

Neprečítaný príspevokod kinsi » 23 Júl 2011, 22:08

Vejula, ja si zo školy pamatám tak, že kravské mlieko bráni vstrebávaniu železa, naopak vstrebateľnosť železa z mm bola veľmi vysoká a o tom, že by malo mm brániť vstrebávaniu železa sme sa neučili. Pamatám si, že sme mali takú tabulku, kde boli práve rozdiely medzi kravským (UM) a mm a toto bolo jedno z nich. Je dosť možné , že pediatrička si zmýlila kravské mlieko a mm.
kinsi
 
Príspevky: 806
Registrovaný: 04 Apr 2011, 16:05
Počet detí: 2
1. dieťa: Kristínka
Rokov: 13 rokov, 8 mesiacov, 22 dní
2. dieťa: Matúško
Rokov: 11 rokov, 3 mesiace, 17 dní

Re: Dojcenie a okolie,dojcenie starsieho dieta a pod.

Neprečítaný príspevokod Klemka » 24 Júl 2011, 07:52

Materské mlieko nebráni vstrebávaniu železa.
Materské mlieko má jednu zaujímavú vlastnosť čo sa železa týka - obsahuje železo v takej forme, v ktorej nie je dobre dostupné pre baktérie. Tým pomáha dieťaťu, aby sa nepodporoval rast baktérií, ktoré by mohli spôsobiť nejakú chorobu. Železo je v materskom mlieku v nižšej koncentrácii než v kravskom, oproti kravskému má však má neporovnateľne vyššiu vstrebateľnosť. Pokračovať v dojčení je preto pre dieťa s anémiou dôležitou súčasťou liečby.
Klemka
 
Príspevky: 1363
Registrovaný: 22 Mar 2011, 09:46
Počet detí: 1

Re: Dojcenie a okolie,dojcenie starsieho dieta a pod.

Neprečítaný príspevokod estterka » 24 Júl 2011, 13:49

ja neviem,co som spravila tak strasne zle,ze nasa ma tu anemiu taku hroznu,lebo ona to nema,ze trochu znizene,ale uplne najnizsie..vsak viac sa dojcit neda ako som ja od zaciatku dojcila..ja viem,ze sa narodila predcasne a sekciou,ale az takto to ovplyvnilo? :( ja som z toho taka nestastna..
estterka
 
Príspevky: 555
Registrovaný: 24 Mar 2011, 08:57
Počet detí: 1
1. dieťa: Hannah
Rokov: 13 rokov, 7 mesiacov, 5 dní

PredchádzajúciĎalší

Späť na 6 a viac mesiacov

Kto je on-line

Užívatelia prezerajúci fórum: Žiadny registrovaný užívateľ nie je prítomný a 8 hostia

cron