Neunavuje vas dojcenie?

témy o dojčení starších detí

Neunavuje vas dojcenie?

Neprečítaný príspevokod katkaml » 03 Nov 2012, 01:52

Ani neviem kde vlastne zacat. Od zaciatku som bola rozhodnuta dojcit, este v tehotenstve som si studovala ake problemy mozu nastat, takze ked sme sa s nimi stretli, tak sme to zvladli aj ked to nebolo vzdy jednoduche. Co ma vsak trochu zaskocilo, bolo ake je dojcenie fyzicky narocne, to akosi nikde nepisu. :mrgreen: Ja som sa vzdy po dojceni citila a citim uplne vycucnuta. Unavena a vycerpana a vecne hladna. Prvych par mesiacov kym sme sa zosuladili s malym som fakt nemala energiu riesit skoro nic ine, len dojcenie. Zvlast ked sa maly narodil sice v termine, ale s nizkou porodnou hmotnostou. Citila som, ze dojcenie je pre neho to najlepsie a ziadne umele mlieko mu to moje nenahradi. Potom par mesiacov bolo fajn aj ked unava mi ostala. Potom sme sa zacali trapit s prikrmami, nikdy sam o jedlo nejavil zaujem, aj preto sme zacali o nieco neskor ako v doporucovanych 6 mesiacoch. Vsetci hovorili, ze ved pockaj on sa rozpapa, no stale cakam a cakam a velmi lepsie to nie je doteraz. Keby som to nechala na neho, tak mam asi doteraz ciste dojcene dieta. A to sa prave obavam, ze ja nedam fyzicky, aj ked s mnozstvom mlieka problem nemam, len ja uz castokrat padam na hubu. Vsade pisu dojcite na poziadanie, ale co s tym drobcom co len vidi obed ci veceru na stole, rozbabre, rozhadze, v ustach skoncia mozno dve susta, kusky jedla po celej izbe a on len krici, o zem sa hadze a pyta len mieeeckooo. Co znamena dojcenie na poziadanie pri starsich detoch? Znamena to, ze ked dieta pride k stolu a ani sa nepozrie na obed a pyta mliecko, ze ho hned nadojcim? Alebo mozem trvat na tom aby aspon ochutnal co som navarila? Ja si aj poviem vykasli sa na varenie, dobre vies, ze jest poriadne nebude a chce len jedine. No nakoniec aj tak vzdy navarim, pobavime sa pri stole a potom sup do postele a dojcime a dojcime. Bez mliecka ani nezaspi, ci uz vecer alebo poobedny spanok. V noci dojcim tak 4-5 raz. Spava aj vzdy spaval s nami v posteli, tak ho aspon netreba nikam presuvat, ale aj tak je to pre mna dost vycerpavajuce. Ja neviem spat ked mi niekto cuca bradavku, mna to preberie vzdy, takze dlhsie ako 4 hod vkuse som spala naposledy este v tehotenstve. Ked sa mu snazim vysvetlit, ze mliecko je pre male babatka a on je uz velky chlapec, tak povie, ze on je velke babatko. Chcela by som ho dojcit do prirozdeneho odstavenia, ale od toho mame zrejme este daleko a neviem ci to zvladnem. Minule mi gynekolog pri prehliadke hovoril, ze tam mal aj jednu co dojcila (jedno dieta) vyse sedem rokov. :o Chcem pre svoje dieta len to najlepsie, ale pri takej predstave ma skor oblieva studeny pot. Ja mam celeho dojcenia pomaly plne zuby a to drobec ma len cosi vyse dva a pol roka (a 11 kg). Snad to este aspon chvilu zvladnem a on sa nauci jest aj nieco ine.
katkaml
 
Príspevky: 10
Registrovaný: 20 Jún 2011, 12:49
Bydlisko: Senec
Počet detí: 1
Rokov: 14 rokov, 1 mesiac, 10 dní

Re: Neunavuje vas dojcenie?

Neprečítaný príspevokod Marika » 03 Nov 2012, 10:29

Odborníkom na dojčenie nie som,ale myslím, že tá únava nie je dojčením,ale celkovou vyčerpanosťou organizmu.Treba megadávky vitamínov a megadávky dobrého myslenia.To myslenie človeka asi vyčerpáva najviac(osobná skúsenosť :x ).
A s tým jedením nezávidím. Treba to síce nechať na čas, ale vie to dať zabrať. Ja mám tiež také fifipierka.Dcéra sa síce popravila,ale syn pri 10 rokoch 25 kg. Nikdy dobre nejedol.Ale už som sa zmierila s tým, že možnosť jedla má, tak azda neumrie od hladu :D . Kosti mu drží pokope len koža. Kým nezačali chodiť do školy, vždy som ich naháňala s jedlom, ale už som to vzdala.Veľa matiek malo problémy s jedením u detí, či kojené či nie. Tak asi treba vydržať.Držte sa
Marika
 
Príspevky: 133
Registrovaný: 21 Máj 2012, 20:35
Počet detí: 4
1. dieťa: Dominik-15r
2. dieťa: Miriam-14r
3. dieťa: Lucinka uz v nebi
4. dieťa: Michaela
Rokov: 12 rokov, 2 mesiace, 8 dní
Môj status: ...byť sám sebou a nebyť sám...

Re: Neunavuje vas dojcenie?

Neprečítaný príspevokod Norika » 03 Nov 2012, 10:47

ahoj, idem sa i ja podelit o skusenost...

Urcite by som nezhadzovala nejedenie drobca na dojcenie...ako pisala Marika, deti mavaju problemy s jedenim, potom treba vediet, ako dieta motivovat...vediet, kedy dieta naozaj nema chut a kedy len skusa nasu trpezlivost...moj maly tiez rad uteka od stola..najmä, ak ho laka nieco zaujimavejsie ako jedenie...vtedy ho nasilu taham za nohu do stolicky, vyznam to nema ziadny....treba si trocha nastavit pravidla, urobit z jedla nieco prijemne a nie nasilu...potom je znicena aj matka aj dieta....ked sme boli pred tyzdnom u svokrovcvov, maly bol 4 dni splaseny...neskutocne ...s jedlom som ho nahanala, vecerne uspavanie katastrofa....furt by len behal za babkou....nedal sa proste skrotit....ak ho nic nelaka, dokaze sa aj najest..len musi mat cas...

co sa tyka dojcenia, uz bolo niekolko krat spominane, ze dojcenie unavuje aj matku aj dieta, prave kvoli tomu, aby si obaja oddychli..dieta sa tak uspi, a mamicka, ak jej v tom nebrania okolnosti, moze zaspat s dietatom....ja tiez v poslednom case nerada zaspavam pri dojceni, je mi to proti srsti.....ale minule mi muz vravi, ze maly sa cely cas dojcil co sme spali.....vo veku 2a pol roka uz mama moze regulovat dojcenie....neponukat neodmietat...ale ak to dieta zneuziva a nechce jest, treba vysvetlit, ze najprv sa musi napapat, potom pojde dojcenie, alebo nadojcit, ak trva na tom, a vratit sa k jedlu....pride mi to trocha, akoby si sa vzdavala pred vlastnym dietatom....moj maly sa zas odvolava na cikanie...namiesto dojcenia, v krizovych situaciach si pyta cikanie. prideme niekde, kde je vela ludi,uz chce ist na wc...a ked nechce jest´, uteka na zachod......lenze on je taky vybity, ze ak ho na to wc nedam, pocura sa....aj keby cural pred 5minutami.....treba len vytrvat.....
Obrázok užívateľa
Norika
 
Príspevky: 1601
Registrovaný: 22 Mar 2011, 09:52
Bydlisko: Kežmarok
Počet detí: 1
1. dieťa: Janíčko
Rokov: 13 rokov, 7 mesiacov, 2 dni

Re: Neunavuje vas dojcenie?

Neprečítaný príspevokod tina » 03 Nov 2012, 13:14

katka, musi to byt pre teba velmi narocne :? , nas maly naopak je vela a rad, len ked mu daco je, tak visi na mne tak, ako pises...bolo jedno take dlhsie obdobie, ked skoro nejedol - som schudla 5 kg, a ja fakt nemam z coho, takze zas problem dohnat svoju vahu, ale to tak bolo vzdy, aj ked som srotovala beznu stravu a sladkosti... Ale, odpozorovala som na sebe, ze odkedy jem kazdy den dost vela celozrnneho a hlavne semienok (vo forme natierok na chlieb, pomlete do kase, alebo do "sladkosti" pomedzi) spolu s nejakym cerstvym ovocim ci zeleninou, tak sa aspon lepsie citim fyzicky aj psychicky, napriek chronickemu deficitu spanku, proste som celkovo pozitivnejsia, vykonnejsia, i ked vaha stoji... :)
tina
 
Príspevky: 470
Registrovaný: 25 Mar 2011, 11:29
Počet detí: 0

Re: Neunavuje vas dojcenie?

Neprečítaný príspevokod mia » 03 Nov 2012, 15:42

ahoj katka, ked citam tvoj prispevok, ako by som citala o nas... moja ma sice este "len" 21 mesiacov, ale je uplne rovnaka... v noci sa koji velakrat aj 4-5-6x, cez den nic nechce papat, ku vsetkemu pribehne, prehrabe sa lyzickou a uz uteka prec a potom si vypyta mliecko... mali sme jedno take obdobie pred nedavnom, ked sa trochu rozjedla, ale to trvalo len tyzden, a potom uz sme boli zasa v starych kolajach. Vazi len 9,6 kg, co je takmer na spodnej hranici pre jej vek, za poslednych 8 mesiacov pribrala tak 50g... uz som aj rozmyslala, ci mam ist s nou k doktorke, ci nema malo zeleza a pod., ale neviem, na druhej strane doktorom velmi nedoverujem (to je zasa ina tema), tak neviem, co mam robit... energie ma podla vsetkeho dostatok a tak sa mi zda, ze jediny, koho to cele trapi, som ja... :-)
mia
 
Príspevky: 67
Registrovaný: 26 Apr 2011, 19:40
Bydlisko: Bratislava
Počet detí: 2
Rokov: 13 rokov, 2 mesiace, 20 dní
Rokov: 9 rokov, 4 mesiace, 17 dní

Re: Neunavuje vas dojcenie?

Neprečítaný príspevokod Anna » 03 Nov 2012, 19:59

Ja už nebehám s jedlom za synom, keď nechce tak nechce...jeden deň neje, druhý deň zje kopy, po príchode z roboty domov ma najmenej láka variť/..../ a ešte malého núkať jesť. Manžel je zo všetkého frustrovaný, takže ten sa vzdáva hneď ako povie, že nechce jesť, je to dobre, lebo potom si pýta sám a zje , čo dostane...takže už to robíme len tak, nemá význam, keď ti povie, že karfiol fuj a na druhý deň zje zaparený vriacou vodou polovicu hlavičky... a to Martinko má 11,5 kg vo svojom veku/!/ a zje 1,5 krajca chleba alebo dve nejaké buchtičky pečivové s pomazánkou a so všetkou zeleninou, preto ho už neobtažujeme vnucovaním....musí vydať veľa keď pri relatívne dobrom objemnom stravovaní priberá málo...
Anna
 
Príspevky: 389
Registrovaný: 23 Sep 2011, 21:50
Počet detí: 1
1. dieťa: Martin
Rokov: 13 rokov, 10 mesiacov, 1 deň

Re: Neunavuje vas dojcenie?

Neprečítaný príspevokod Anna » 03 Nov 2012, 20:04

A vlastne som chcela povedať, že dojčenie neunavuje , ale naopak pri dobrej kvalitnej strave energizuje, môj manžel furt nechápe ako môžem chodiť do roboty, v noci furt vstávať a po príchode domov ďalej pokračovať...a nechodím spať o deviatej, lebo by som sa zobudila o tretej a už nespala, takže najskorej tak o jedenástej a pred šiestou budíček.Takých príbehov je ale veľa.
Anna
 
Príspevky: 389
Registrovaný: 23 Sep 2011, 21:50
Počet detí: 1
1. dieťa: Martin
Rokov: 13 rokov, 10 mesiacov, 1 deň

Re: Neunavuje vas dojcenie?

Neprečítaný príspevokod Norika » 03 Nov 2012, 20:37

no u nas ja velmi vdacim dojceniu za schopnost uspat moje dieta....ja si s malym takmer kazdy den poobede pospim, a v noci to mame tiez super....od 2 mesiacov maly prespi celu noc, samozrejme dojci sa, ak by som mu nedala prsnik, tak by plakal.....ale on sa v polospanku nadojci a spi dalej.....dufamze aj druhe bude take :D ja si neviem predstavit,zeby sme o 5:30 rano mavali budicek a v noci sa museli hrat....
Obrázok užívateľa
Norika
 
Príspevky: 1601
Registrovaný: 22 Mar 2011, 09:52
Bydlisko: Kežmarok
Počet detí: 1
1. dieťa: Janíčko
Rokov: 13 rokov, 7 mesiacov, 2 dni

Re: Neunavuje vas dojcenie?

Neprečítaný príspevokod katkaml » 03 Nov 2012, 21:13

Ja som nechcela zvalovat jeho zle jedenie na dojcenie. To vobec nie, len popisat situaciu. Bola by som rada keby jedol viac a mnozstvo vypiteho mliecka pomaly postupne znizoval. Aspon tak si predstavujem odstavenie, ze dieta same postupne pije menej a menej. Stravu sa snazim mat zdravu aj ked priznavam, ze nie vzdy to vyjde, ale tak snazim sa. Hlavne kvoli drobcovi aby to malo co spapa bolo k uzitku a nie len na zaplnenie zaludka bez potrebnych zivin. Kedze mu nevarim extra, tak aj ja sa stravujem kvalitnejsie ako ked sme ho este nemali. Napriek tomu ma dojcenie teda vobec neenergizuje ako pise Anna. Ja sa vzdy po dojceni citim unavena, vycucnuta. Od zaciatku to tak bolo a nezmenilo sa. Jasne, ze pri poobednom uspavani casto krat zaspim s nim. Len potom doma nic neporobim. Vecer ostavam vzdy s nim. Vacsinou ked zaspi, tak este posnorim na nete, pripadne knizku citam. On je potvorka a ked citi, ze mama nie je pri nom, tak sa do 10-15 minut zobudi. Takze vecer neporobim nic. Zaujimave, ze pri poobednom spanku tieto tendencie nema, len vecer. Nevadi mi to az tak, lebo vecer zaspava okolo 10 a to sa mi aj tak uz nic robit nechce. Poobedny spanok zas vie potiahnut aj 3 hodinky, takze ak nezaspim s nim, tak mam cas porobit doma.
katkaml
 
Príspevky: 10
Registrovaný: 20 Jún 2011, 12:49
Bydlisko: Senec
Počet detí: 1
Rokov: 14 rokov, 1 mesiac, 10 dní

Re: Neunavuje vas dojcenie?

Neprečítaný príspevokod Klemka » 03 Nov 2012, 22:26

Katkaml, o vyčerpávaní z dojčenia sa hovorieva. Nedá sa poprieť, že mnohé matky sa cítia vyčerpané. Otázka je, čo konkrétne vyčerpáva? Fakt, že telo vyrába materské mlieko? Na výrobu mlieka nepotrebuje mnoho kalórií navyše. Matka má počas tehotenstva a dojčenia zmenený metabolizmus využívania živín z potravy a preto nepotrebuje žiadne špeciálne vitamíny či doplnky výživy čisto z titulu toho, že dojčí. Čo sa týka samotného dojčenia - vyčerpáva fakt, že matka pri dojčení drží dieťa a ono sa dojčí? Dojčenie pomáha dieťa uspať, po precitnutí ho znova dostať do spánku, prežiť situácie, kedy je dieťa nervózne alebo vyčerpané starostlivosťou, ktorá zaberá rýchlo a nevyžaduje si extra fyzickú a psychickú námahu zo strany matky.
Dojčenie súvisí s jedným dôležitým faktom - na to, aby bolo koho dojčiť, musí byť zo ženy matka. Materstvo je náročné. Dieťa potrebuje celodennú a celonočnú starostlivosť, matka preberá mnohé funkcie, ktoré počas evolučnej histórie ľudského druhu nerobievala - napr. rolu zabávača dieťaťa, ktorú odjakživa preberali iné deti z okolia. Skladať legové kocky x hodín denne nie je činnosť hodná dospelého človeka. Matka sa k tomu stará o domácnosť, varí a má častokrát aj iné povinnosti. Nie je to jednoduché. Chvíľ, kedy matka len tak sedí a nič nerobí, je málo. Spánku je menej, ako keď človek nemá dieťa. Samozrejme, že sa môžeš cítiť vyčerpaná. Čo sa týka dojčenia - toto sú oblasti, s ktorými sa najčastejšie stretávam pri poradenstve, keď sa rozprávam s mamičkami:
1. pri dojčení sa chce matke spať
Dojčenie spôsobuje vylučovanie látok, ktoré matku uspávajú. Mnohé matky sa pri dojčení alebo po dojčení cítia zrelé na spanie. Najmä ak máš nejaký spánkový deficit ako taký, môžeš toto cítiť a vnímať. Je to podobné, ako keď čítaš dieťaťu knihu poobede a zatvárajú sa Ti oči a príde neodolateľná chuť spať, hoci, keď si dobre vyspatá, tak Ťa to neuspí. To sa dá ale zmierniť, ak sa zameriaš na to, aby si dospala, čo Ti chýba.
2. dojčenie matky nebaví, nudí, často cítia pocity, ktoré majú pocit, že nemajú ako ventilovať, pretože ak povedia niekde mimo, napr. že im vadí, keď má dieťa deň, že chce byť na prsníku každú polhodinu, dostanú automatickú radu - prečo v tom teda pokračuješ???
Dojčenie ako také býva často prezentované úžasnými romantickými pocitmi pri každom priložení. Dojčenie také nie je. Dojčenie je skrátka normálna súčasť starostlivosti o dieťa. Starostlivosť o dieťa nie je vždy milá, zlatá a príjemná. Hoci človek to dieťa ľúbi z celého srdca. Občas je matka unavená, vyčerpaná, občas túži robiť niečo sama pre seba a dieťa pýtajúce sa na prsník jej v tom čase nepríde "vhod". Každá činnosť, ktorú človek robí 2,5 roka, časom omrzí a človek nevníma každé jedno dojčenie ako úžasné a neuveriteľné.
Myslím, že okrem toho by si si mala sama zodpovedať otázky, čo konkrétne Ti pripadá na dojčení unavujúce. Napr. v oblasti nočného precitania. Dieťa sa precitne a potrebuje sa dojčiť. Matka môže mať pocit, že robiť toto 5x za noc nie je príjemné. Otázka je - pomohlo by niečo iné? Dieťa sa bude budiť naďalej - ono sa totiž vôbec nebudí na dojčenie - budí sa preto, že prechádza z jednej spánkovej fázy do druhej a proste potrebuje pomoc rodiča s opätovným zaspatím. Takže ak nebudeš dojčiť, potom čo? Nosiť ho? Spievať mu? Hojdať ho? Kráčať s ním na rukách po byte kým znova nezaspí? Alebo ho nechať vyplakať a dať mu tak najavo, že jeho potreba pomôcť s nočným precitaním, nie je hodná uspokojenia? A takto si myslím, že ak si prejdeš aj iné situácie, zistíš, že dojčenie je pre ich riešenie väčšinou najjednoduchším riešením - udrie sa? Dáš ho na prsník a po chvíli je ticho. Nedáš mu prsník? Budeš ho aj tak musieť utešovať a väčšinou bude plakať dlhšie a starostlivosť o túto oblasť bude náročnejšia...

Pýtaš sa, ako postupovať pri dojčení staršieho dieťaťa. V prvom rade nič neočakávať. Prirodzené odstavenie nenastáva predpovedateľným spôsobom. Sú deti, ktoré sa postupne prisávajú menej. Väčšina detí sa odstavuje v takých akoby "vlnách" - dojčia sa veľmi často, menej často, zase sa vrátia k častému dojčeniu atď. Kľudne sa môže dieťa v pondelok dojčiť každú chvíľu a v utorok povie, že už má dosť. Je ťažké povedať, čo kedy a ako sa stane. Jediné, čo sa dá povedať s určitosťou (a dokiaľ to človek nezažije, akosi tomu odmieta uveriť :) ) je, že sa to dieťa raz odstaví. Samo, bez nátlaku, bez toho, aby sme mu to dokolečka pred tým vysvetľovali a pripravovali ho na to. Urobí to. Dovtedy sa pri dojčení staršieho dieťaťa riadime zásadou "neponúkať, neodmietať".

Dojčiť 7 rokov znamená dojčiť do hornej hranice odstavenia. Spodná hranica odstavenia je 2,5 roka. Nepoznám žiadne dieťa, ktoré sa v rámci prirodzeného odstavenia odstavilo už v 2,5 rokoch. Spodná hranica znamená, že väčšina detí sa v tejto hranici ešte neodstaví. Výnimočne áno. Rovnaké je to s hornou hranicou - výnimočne sa deti dojčia do 7. rokov. Výnimky sa nájdu. Ja osobne žiadnu takú výnimku nepoznám. Väčšina detí sa dojčí 3-4 roky.
Klemka
 
Príspevky: 1363
Registrovaný: 22 Mar 2011, 09:46
Počet detí: 1

Re: Neunavuje vas dojcenie?

Neprečítaný príspevokod katkaml » 05 Nov 2012, 17:20

Klemka, mas asi pravdu, ze problem nebude cisto len v dojceni. Je fakt, ze vacsinu casu som na maleho sama. Manzel sa snazi, ale od rana do vecera je v praci, ved to mnohe pozname. Stari rodicia v inych mestach, kamaratky sa povydavali daleko. Takze sme s drobcom casto sami, zabavit ho treba aby nenudil, navarit, poprat, upratat, skratka unavujuci kolotoc. Toto mi je jasne, ja som skor pisala o unave po dojceni. Idem dobre najedena, v dobrej nalade, s kopou energie, v hlave kopec napadov co by som chcela spravit kym drobec bude spat. Nadojcim ho, uspim na prsniku a ja ledva vstanem z postele aj to len preto aby som sa isla najest, lebo mi uz skvrka v bruchu. Potom bludim po byte ako bludny holandan bez energie a chuti sa do hocicoho pustit. Urcite tam castokrat zohrava ulohu ten spominany spankovy deficit, ale ze by stale? Cele tie roky?
katkaml
 
Príspevky: 10
Registrovaný: 20 Jún 2011, 12:49
Bydlisko: Senec
Počet detí: 1
Rokov: 14 rokov, 1 mesiac, 10 dní

Re: Neunavuje vas dojcenie?

Neprečítaný príspevokod Klemka » 05 Nov 2012, 18:59

Katkaml, spôsob, ako to zistiť, je podľa mňa sústrediť sa napr. jeden týždeň fakt na to, aby si sa poriadne dospala - spať s dieťaťom, keď sa dá, zohnať si pomoc na navarenie a neviem čo iné, aby si mohla viac odpočívať a prípadne si pospať aj mimo toho, keď napr. niekto zoberie dieťatko von na prechádzku. Dojčenie, kým dieťa uspíš, nejakú dobu trvá. Za ten čas večer, keď už je človek unavený, musíš ležať nepohnute, oddychovať, samozrejme, že sa Ti môže chcieť spať v takejto situácii. A keď sa udržíš pri vedomí a potom ešte vstaneš, že niečo porobíš, môžeš byť hladná, samozrejme. Skús to na pár dní zmeniť a uvidíš, možno pochopíš tú zmenu.
Klemka
 
Príspevky: 1363
Registrovaný: 22 Mar 2011, 09:46
Počet detí: 1

Re: Neunavuje vas dojcenie?

Neprečítaný príspevokod hysterka » 05 Nov 2012, 19:26

ahoj Katka, klemka to napísala dobre - materstvo ako také je proste náročné a únavné. Staršia dcéra dojčená nebola, flašku v noci nemá od dvoch rokov a niečo také ako prespatá noc u nej neexistuje. Najnovšie k nám chodí okolo polnoci do postele a ráno vstáva o polšiestej - proste slniečko :D

Nechcem ťa tým strašiť, ale pri nej som pochopila, že sú deti, ktoré nespia resp. spia málo. Boli časy, hlavne keď bol syn mladší, že som bola tak vyčerpaná, že som myslela, že to nikdy neskončí. Ale syn podrastol a dá sa to.
Mne hlavne pomáha to, že sa snažím si urobiť maximum roboty, kým je hore. Takže spolu varíme, pečieme, upratujeme, vešiame prádlo a aj jeme spolu. A keď cez obed konečne zaspí, tak mam sebeckú chvíľu pre seba, dám si bezkofeinovú kávu, čítam knihu - len nie nič o materstve :D pozerám seriál... to mi pomáha trochu dobiť baterky a nájsť rovnováhu.

držím palce a neboj - raz sa to zlepší :)
hysterka
 
Príspevky: 225
Registrovaný: 23 Apr 2011, 08:25
Počet detí: 0
1. dieťa: Natálka
Rokov: 15 rokov, 7 mesiacov, 21 dní
2. dieťa: Tomáško
Rokov: 13 rokov, 19 dní

Re: Neunavuje vas dojcenie?

Neprečítaný príspevokod Norika » 05 Nov 2012, 20:13

ano, ja tizez radsej pracu, ked je maly hore,ako ked spi..to je potom stres, ze to nestihnem,lebo sa prebudi a ja som potom unavena....

"obdivujem" mamicky, ktore uspavaju deti na obed tak, ze ich cely cas kocikuju...ja som mala zopar takych vychadzok a mala som dost..zatial,co si dieta pospalo, ja som vynicila poslednu energiu na prechadzanie s kocikom.....
Obrázok užívateľa
Norika
 
Príspevky: 1601
Registrovaný: 22 Mar 2011, 09:52
Bydlisko: Kežmarok
Počet detí: 1
1. dieťa: Janíčko
Rokov: 13 rokov, 7 mesiacov, 2 dni

Re: Neunavuje vas dojcenie?

Neprečítaný príspevokod tina » 05 Nov 2012, 21:34

moj muz veri, ze male dieta nutne potrebuje mat spolocnika pre hru, aby sa mohlo zdravo vyvijat, ked nie ine dieta, tak matku ... ze sucasne domace prace tu potrebu nevedia naplnit pri najvacsej snahe urobit ich zaujimavymi. Lenze, podla mna to cele akosi nevychadza v tejto nasej uzasnej kulture: potreba dietata byt vela vonku, vela sa dojcit, matkina potreba spanku, nutne mnozstvo prace, nehovoriac o tom, ked este ma byt v hre ekologia a podobne ...
tina
 
Príspevky: 470
Registrovaný: 25 Mar 2011, 11:29
Počet detí: 0

Re: Neunavuje vas dojcenie?

Neprečítaný príspevokod luciole » 05 Nov 2012, 22:33

s tým by som až tak nesúhlasila - že domáce práce nie sú pre dieťa atraktívne. Mňa fascinuje sledovať, ako Hanka čoraz viac vecí opakuje - umýva dlážky handrami aj mopom, keď sa dostane k mikrofázovej utierke vie, že tou sa utiera televízor a ide ho vyleštiť, konečne po sebe aj upratuje, nielen rozhadzuje (aj keď rozhadzovanie je stále lepšie :mrgreen: ), vysávačom "vysáva", najnovšie chce za každú cenu čistiť wc kefou :twisted: atď. A pre ňu je to zábava, hra, tak myslím, že sa tým celkom pekne zabaví, keďže to robí z vlastnej vôle a často ;) Práve naopak - vymýšľanie zábavy za každú cenu obvykle nemá žiaden úspech a žiadne hračky nie sú také atraktívne, ako obyčajné varechy a bežné veci v domácnosti.

A k pôvodnej otázke - ja pri dojčení relaxujem. Jasné, že sú chvíle, keď ma nebaví, že je sústavne na prse, že hodinu zaspáva (samozrejme výlučne so mnou a s mliečkom), nacucáva sa, odcucáva v najnemožnejších polohách, že sú už situácie a miesta, kde mi dojčenie nie je príjemné a pohodlné a tam sa ho samozrejme najviac a okamžite dožaduje... ale neviem si predstaviť starostlivosť o dieťa bez dojčenia. Keď už nevládzem, "zneužijem" dojčenie na to, že ponúknem a aspoň na sekundu mám pokoj. Hoci aj keď sa len nacucne a hneď odcucne, aj to niekedy stačí, aby sa upokojila a aj ďalší čas bol pokojnejší.

Ešte k tomu jedeniu - Hanka sa v poslednej dobe strašne rozjedla. Zje doslova všetko, čo nezje ju :mrgreen: No zároveň je nespočetnekrát na prse, keby som to mala počítať, tak by som iné nerobila ;) Keď má zaujímavý program, dojčí sa menej, keď sú dni ako dnešok, že vonku leje a fučí a nedá sa nikam ísť, dojčí sa prakticky nonstop. Proste neriešim, nerátam, nezamýšľam sa, je to proste dojča a dojčenie nie je o príjme potravy, či tekutín. Je to komplexná starostlivosť o dieťa. Verím, že je pre teba náročné to odmietanie iného jedla. Chcem len povedať, že frekvenciu dojčenia to zrejme nijak neovplyvní. Pre dieťa jedlo je jedlo a dojčenie je dojčenie.
Obrázok užívateľa
luciole
 
Príspevky: 875
Registrovaný: 28 Jún 2011, 12:53
Bydlisko: Bratislava
Počet detí: 2
1. dieťa: Hanka
Rokov: 13 rokov, 1 mesiac, 18 dní
2. dieťa: Grétka
Rokov: 9 rokov, 8 mesiacov, 23 dní
Môj status: dojčenie je jedna z najúžasnejších vecí na materstve a na svete vôbec :)


Späť na 6 a viac mesiacov

Kto je on-line

Užívatelia prezerajúci fórum: Žiadny registrovaný užívateľ nie je prítomný a 41 hostia

cron