Hrčka na prsníku

témy o dojčení starších detí

Hrčka na prsníku

Neprečítaný príspevokod hysterka » 28 Okt 2012, 10:40

ahojte
potrebujem poradiť, pred pár dňami sa mi urobila na prsníku boľavá hrčka. Myslela som, že to bude upchaný mliekovod, tak som si dala na to vínový obklad a snažila som sa to rozmasírovať pod teplou vodou. Trocha to ustupilo, ale stále tam je. Aj snažím, aby malý cucal z toho prsníka - bradou k hrčke, len on je už veľký a pri kojení sa pretáča a motá.
Buducí týždeň idem k doktorke. Čo by mi na to zatiaľ pomohlo?
hysterka
 
Príspevky: 225
Registrovaný: 23 Apr 2011, 08:25
Počet detí: 0
1. dieťa: Natálka
Rokov: 15 rokov, 7 mesiacov, 22 dní
2. dieťa: Tomáško
Rokov: 13 rokov, 20 dní

Re: Hrčka na prsníku

Neprečítaný príspevokod Klemka » 28 Okt 2012, 12:00

Hysterka, máš nejaké iné príznaky? Bolesti? Teplotu? Začervenanie kože v tom mieste? Bolestivé bradavky? Zhoršovanie stavu - vnímanie bolestivosti horšie v čase medzi dojčeniami, keď sa prsník nalieva, zlepšenie po dojčení?
Trocha to ustúpilo - znamená to, že hrčka sa zmenšila?
Nie je potrebné bradu dieťaťa orientovať k postihnutému miestu, tento postup už neodporúča ani Newman (musí sa urobiť úprava v protokole, kde to ešte je stále). Stačí, aby si sa sústredila na čo najlepšie prisatie v týchto dňoch - brada do prsníka, veľká pusinka pri prisávaní, pusinka hlboko v prsníku a pri dojčení môžeš to miesto skúšať rozmasírovať.
Bolo by dobré na toto osobne to vidieť, lebo po internete nie je jednoduché to zodpovedne posúdiť. Ak by to bol zablokovaný mliekovod, prejde to časom samé od seba, bez ohľadu na to, čo urobíš. Návšteva lekára je potrebná, ak má matka symtómy, ktoré vyzerajú ako zápal prsníka (to Ty nepopisuješ) a pretrvávajú dlhšie ako 24 hodín, pričom v priebehu ďalších 8-12 hodín sa príznaky naďalej zhoršujú. Potom by pripadali do úvahy antibiotiká. Skúsenosti momentálne mám také, že matka na tieto stavy dostáva antibiotiká automaticky, aj keď v skutočnosti vôbec nie sú ešte potrebné.
Pri zablokovaných mliekovodoch býva účinný aj lecitín (1200 mg 3-4x denne). A takisto sa pokúsiť tú hrčku buď rozmasírovať a odstriekať alebo ju odvibrovať s niečím, čo vibruje, ak nič také doma nemáš, už som mala mamičku, ktorej pomohlo si priložiť k tomu miestu pohár a k poháru fén, ktorý rozvibroval pohár.
Klemka
 
Príspevky: 1363
Registrovaný: 22 Mar 2011, 09:46
Počet detí: 1

Re: Hrčka na prsníku

Neprečítaný príspevokod hysterka » 28 Okt 2012, 14:41

Teplotu nemám, ani začervanie kože.
Je to bolestivé na dotyk alebo na prudší pohyb. Tiež si myslím, že to zápal nie je.
Pri nalievaní prsníkov nejakú zmenu bolesti nepociťujem. Bradavky bolestivé nemám.
Ten zablokovaný mliekovod - koľko asi trvá, kým prejde?
Ja to mám od stredy. Ano, trocha sa to zmenšilo - oproti prvému dňu.
Skúsim to teda ešte rozmasírovať.
Vďaka za odpoveď.
hysterka
 
Príspevky: 225
Registrovaný: 23 Apr 2011, 08:25
Počet detí: 0
1. dieťa: Natálka
Rokov: 15 rokov, 7 mesiacov, 22 dní
2. dieťa: Tomáško
Rokov: 13 rokov, 20 dní

Re: Hrčka na prsníku

Neprečítaný príspevokod Klemka » 28 Okt 2012, 14:58

Zlepšiť by sa to malo do 48 hodín najneskôr. Prejsť to môže individuálne. Treba urobiť všetko preto, aby sa ten prsník čo najlepšie pri dojčení vyprázdňoval - poloha, prisatie, masáž a stláčanie hrčky počas pitia, keď už dieťatko prestáva piť, pomáhať mu vypiť viac so stláčaním. Skús to rozmasírovať, odvibrovať, skús si nasadiť ten lecitín. A k tomu pomáha, ak sa to dá, čo najviac odpočinku a teplo.
Klemka
 
Príspevky: 1363
Registrovaný: 22 Mar 2011, 09:46
Počet detí: 1

Re: Hrčka na prsníku

Neprečítaný príspevokod hysterka » 28 Okt 2012, 19:35

skúsim teda stlačať tu hrčku pri kojení, snáď to pomože.
Ten lecitín - sa dá kúpiť aj bez receptu?
hysterka
 
Príspevky: 225
Registrovaný: 23 Apr 2011, 08:25
Počet detí: 0
1. dieťa: Natálka
Rokov: 15 rokov, 7 mesiacov, 22 dní
2. dieťa: Tomáško
Rokov: 13 rokov, 20 dní

Re: Hrčka na prsníku

Neprečítaný príspevokod Klemka » 28 Okt 2012, 20:58

Lecitín je voľnopredajný výživový doplnok, kúpiš v každej lekárni.
Klemka
 
Príspevky: 1363
Registrovaný: 22 Mar 2011, 09:46
Počet detí: 1

Re: Hrčka na prsníku

Neprečítaný príspevokod Lucifera » 01 Nov 2012, 11:54

Juuj, dik za tuto temu, akurat sa borim s tym istym :(
Vecer este v pohode a v noci som zistila, ze tam mam hrcu.
Obrázok užívateľa
Lucifera
 
Príspevky: 79
Registrovaný: 18 Mar 2012, 22:31
Bydlisko: Bratislava
Počet detí: 1
1. dieťa: Dominik
Rokov: 12 rokov, 4 mesiace, 8 dní


Späť na 6 a viac mesiacov

Kto je on-line

Užívatelia prezerajúci fórum: Žiadny registrovaný užívateľ nie je prítomný a 36 hostia

cron