Dojčenie a vápnik

témy o dojčení starších detí

Dojčenie a vápnik

Neprečítaný príspevokod janka » 09 Apr 2011, 22:20

Včera na preventívnej prehliadke bol môj gynekológ trochu zaskočený, že stále dojčím svoju takmer 17-mesačnú dcéru. Ja som bola prekvapená, že on je prekvapený, veď sa odporúča dojčiť aspoň dva roky. Vraj dobre, tak nech ťahám tie dva roky, ale potom to mám stopnúť, lebo si vraj koledujem o nechutnú osteoporózu, napríklad jedna jeho pacientka tridsiatnička dojčila prvé dieťa štyri roky, druhé tri, a teraz má sama kosti ako sedemdesiatnička. Pripustil, že sa na tom podpísala aj jej biedna strava počas dojčenia, no i tak mi rázne odporúčal najneskôr po dvoch rokoch s tým seknúť.

Nuž neviem, ja som vždy píjala dosť veľa mlieka, jem syry, jogurty, pijem acidko, a pokračujem v tom vo veľkom aj počas dojčenia. Vyhľadala som si práve, že na vápnik je dobrá aj kapusta, mak, mandle, orechy. Myslíte, že treba brať aj nejaké výživové doplnky? Keď ja tabletkám veľmi nefandím, ani v tehotenstve som nič nebrala, radšej sa snažím pestro stravovať. Je fakt, že sa mi za posledné dva roky zuby pokazili trošku viac než za roky predtým, no zas nejaká katastrofa to nie je. Ale som celkom vystrašená, že v akom asi stave sú moje kosti a v akom asi budú, keď budem pokračovať v dojčení aj naďalej, lebo malá sa netvári, že by sa mienila mlieka skoro vzdať, vlastne si vôbec neviem predstaviť, že by som ju v blízkej budúcnosti odstavila. Stretli ste sa s tým niekto, že dojčenie nahlodalo zdravie matky?
janka
 
Príspevky: 668
Registrovaný: 22 Mar 2011, 23:05
Počet detí: 0

Re: Dojčenie a vápnik

Neprečítaný príspevokod annag » 09 Apr 2011, 23:51

Obrázok užívateľa
annag
 
Príspevky: 153
Registrovaný: 20 Mar 2011, 22:46
Bydlisko: okres Liptovský Mikuláš
Počet detí: 3
1. dieťa: Adelka
Rokov: 21 rokov, 2 mesiace, 1 deň
2. dieťa: Miško
Rokov: 17 rokov, 7 mesiacov, 12 dní
3. dieťa: Anička
Rokov: 15 rokov, 5 mesiacov, 16 dní
Môj status: Aby dojčenie prinášalo mamičke radosť ...

Re: Dojčenie a vápnik

Neprečítaný príspevokod Klemka » 11 Apr 2011, 09:24

Janka, pridavam sa k Annag odkazmi na tieto studie:
OS-1: Aloia JF, Cohn SH, Vaswani A, Yeh JK, Yuen K, Ellis K. Risks factors for postmenopausal osteoporosis. Am J Med 1985;78:95-100

OS-2: Melton LJ, Bryant SC, Wahner HW, O’Fallon WM, Malkasian GD, Judd HL, Riggs BL. Influence of breastfeeding and other reproductive factors on bone mass later in life. Osteoporosis Int 1993;3:76-83

OS-3: Cumming RG, Klineberg RJ. Breastfeeding and other reproductive factors and the risk of hip fractures in elderly women. International J Epidemiol 1993;22:684-91

OS-4: Blaauw R, Albertse EC, Beneke T, Lombard CJ, Laubscher R, Hough FS. Risk factors for the development of osteoporosis in a South African population. S Afr Med J 1994;84:328-32

OS-5: Krieger N, Kelsey JL, Holford TR. O’Connor T. An epidemiologic study of hip fractures in potmenopausal women. Am J Epidemiol 1982;116:141-8

OS-6: Lopez JM, Gonzalez G, Reyes V, et al. Bone turnover and density in healthy women during breastfeeding and after weaning. Osteoporosis Int 1996;6:153-9

OS-7: Ritchie JM, Fung EB, Halloran BP, et al. A longitudinal study of calcium homeostasis during human pregnancy and lactation and after resumption of menses. Am J Clin Nutr 1998;67;693-701

OS-8: Kolthoff N, Elken P, Kristensen B, et al. Bone mineral changes during pregnancy and lactation: a longitudinal cohort study. Clin Sci 1998;94:405-12

OS-9: Pollatti F, Caouzzo E, Viazzo F, et al. Bone mineral changes during and after lactation. Obstet Gynecol 1999;94:52-6

OS-10: Chantry CJ, Auinger P, Byrd RS. Lactation among adolescent mothers and subsequent bone mineral density. Arch Pediatr Adolesc Med 2004;158:650-6

Dnesne seniorky takmer vobec nedojcili, vynimocne dlhsie nez par mesiacov a osteoporoza je aktualna tema, takze nou trpi pravdepodobne velka vacsina tychto zien, napriek tomu, ze nedojcili dlhodobo. Naproti tomu studie dokazuju, ze dojcenie a zvlast dlhodobe dojcenie znizuje riziko osteoporozy a fraktury krcka stehennej kosti v starsom veku. Je dolezite sa pestro stravovat, snazit sa o nutricne bohatu stravu. Je fakt, ze mnohe dojciace zeny sa vplyvom roznych neopodstatnenych mytov pocas dojcenia vyhybaju potravinam, ktore su bohatym zdrojom vapnika - strukovinam, kapustovinam, mnohym druhom ovocia a zeleniny - toto vsetko dojciaca matka, pokial s niektorymi druhmi tychto potravin sama nema problem - moze bez akychkolvek obmedzeni konzumovat. Pocas dojcenia (aj tehotenstva) telo zeny lepsie vstrebava vapnik. Dlhodobe dojcenie je prirodzene a normalne a matku samotny fakt, ze dlhodobo dojci, zdravotne neposkodzuje, prave naopak. Lepsie vstrebavanie vapnika sposobuje, ze pocas prirodzeneho odstavovania dietata postupne klesa tvorba mlieka a tym vydaj vapnika, ale zene sa nadalej vapnik vstrebava dobre a telo si ho uklada do kosti, pricom toto obdobie trva este aj nejaku dobu po skonceni dojcenia.
Takze pravdou je pravy opak a okrem toho, toto nie je jedine pozitivum dlhodobeho dojcenia pre telo matky - dlhodobe dojcenie posobi preventivne aj pri inych ochoreniach, ako je rakovina prsnika, vajecnikov, anemia a dalsie.
Klemka
 
Príspevky: 1363
Registrovaný: 22 Mar 2011, 09:46
Počet detí: 1

Re: Dojčenie a vápnik

Neprečítaný príspevokod miriam » 11 Apr 2011, 10:56

Palec hore- skoda, ze taketo vedomosti nemaju aj nasi gynekologovia. Iba siria nezmysly a zavadzaju. Je smutne, ze sa nemozeme spoliehat na ich "odbornost".
miriam
 
Príspevky: 251
Registrovaný: 23 Mar 2011, 11:18
Počet detí: 2
1. dieťa: *1
Rokov: 13 rokov, 7 mesiacov, 26 dní
2. dieťa: *2
Rokov: 12 rokov, 6 mesiacov, 24 dní
3. dieťa: *3
Rokov: 9 rokov, 11 mesiacov, 6 dní

Re: Dojčenie a vápnik

Neprečítaný príspevokod luly13 » 11 Apr 2011, 11:04

pridavam sa k janke. mne dokonca pediatricka na rocnej prehliadka maleho vyslovene "nakazala"zacat podavat umele mlieko a prestat dojcit. do roka som mu vraj dala, to co som mala. teraz je pre neho prospesnejsie UM, ktore obsahuje vitaminy a vapnik, ktory mu uz ja nemozem dat. samozrejme, reci o mojich kostiach, zuboch atd...no zaklincovala to tym, ze aj deti dlhodobo kojene, maju vacsi sklon k osteoporoze.
totu prednasku som si vysluzila potom, co som na otazku:"ake mlieko pije?" s patricnou hrdostou v hlase odpovedala: "MATERSKE"...
luly13
 
Príspevky: 8
Registrovaný: 22 Mar 2011, 09:11

Re: Dojčenie a vápnik

Neprečítaný príspevokod janka » 11 Apr 2011, 21:50

annag, Klemka, vdaka za odpoved. Je fakt, ze s osteoporozou maju problemy moja mama aj svokra, a obe pritom nejak vela nedojcili, par mesiacov dohromady, no to zas nie je statisticka vzorka, vsak, takze som si naozaj rada precitala tie studie. Je to smutne, ze si musime takto overovat, co nam povedia doktori.
janka
 
Príspevky: 668
Registrovaný: 22 Mar 2011, 23:05
Počet detí: 0


Späť na 6 a viac mesiacov

Kto je on-line

Užívatelia prezerajúci fórum: Žiadny registrovaný užívateľ nie je prítomný a 5 hostia

cron