Skolka - odstavit alebo ....?

témy o dojčení starších detí

Skolka - odstavit alebo ....?

Neprečítaný príspevokod lusia » 09 Apr 2012, 21:58

Dievcata, prosim vas o radu ci Vase skusenosti. Maly ma rok a pol, od januara ho planujeme dat do skolky (musim uz nastupit do prace), riesim to v predstihu, kvoli tomu, ze v oktobri sa stahujeme do noveho, januar skolka, tak nechcem nakopit take velke zmeny v jeho zivote do velmi kratkeho casoveho sledu. Hlavny problem vidim v zaspavani - maly zaspava iba na prsniku, pocas dna spi 1,5 az 2 hodky a aj pocas tohto spanku sa budi aj dvakrat a opat ho musim uspat na prsniku - toto v skolke mozne nebude. Je mozne ho "naucit zaspavat" bez toho aby som ho musela odstavit? :-| kedy to mam zacat riesit?
Momentalne je velmi casto na prsniku, cez den ked mu chcem dat obed, tak si da dve lyzicky a potom si vyziada mliecko, vlastne okrem jogurtu a ovocia, vsetko nahradza mlieckom, v noci sa budi 6 az 8 krat, cca 4krat sa napije inak si iba dudluje, musim sa priznat, ze v noci som z toho aj na nervy, nemam to stastie, ze dojcim v polospanku, som uplne zobudena :-| neviem, zeby to uz bolo ukotvenie dojcenia a je dudlovanie zlozvyk?
dakujem
lusia
 
Príspevky: 12
Registrovaný: 27 Mar 2011, 19:56
Počet detí: 1
Rokov: 13 rokov, 6 mesiacov, 20 dní

Re: Skolka - odstavit alebo ....?

Neprečítaný príspevokod JankaMich » 09 Apr 2012, 22:46

Co sa tyka nocneho dojcenia - tam Ti asi najlepsie pomoze skusenosti inych mamiciek pri teme nocne spanie. Jednu vec vsak mozes skusit - bavili sme sa s inymi poradkynami o bezplienkovej metode a Tamoulik potvrdila, ze ked zacala uplatnovat vyprazdnovanie aj v noci, tak rapidne poklesol pocet nocnych prebudeni. Tak z cca 5-6 na 2-3. Ak to chces odskusat, tak ked sa maly v noci preberie, daj mu dole plienku a podrz ho nad kyblikom (chyt ho popod nozky a opri si ho chrbatom o brucho). Samozrejme, najlepsie bude, ked si to odskusas cez den. Idealne k tomu su latkove plienky (super su moderne, napr. Bum Genius kapsove), lebo ich lahko das dole i hore. Ak chces vediet viac, skus si pozriet temu Bezplienkova metoda alebo sa rovno opytaj Tamoulika.

Add skolka a zivotne zmeny - dojcenie a vztahova vazba su najidealnejsim sposobom ako dietatko prisposobit nasmu sposobu zivota. Svoje zazitky moze spracovat v naruci mamicky a este lepsie na prsniku, a tak predchadza pripadnym stresom zo zivotnych zmien. Je este velmi skoro hovorit o tom, ako zvladne zaspavat v skolke, ci tam bude ochotny jest, ranna rozlucka s mamickou... ale jedno je iste, pokial mu bude umoznene dojcit sa vzdy, ked na to bude mat prilezitost (i keby to malo byt len v noci), tak sa s tymito zmenami vyrovna omnoho lahsie. Takisto po nastupe do kolektivu pride atak vsetkych moznych bacilov a dojcenim sa vyrazne podpori jeho imunitny system. Odstavenim sa urcite nic neziska, prave naopak, stratia sa mnohe vyhody, ktore z dojcenia plynu. Pekne odpovede na danu temu su i na mamilackej poradni:http://www.mamila.sk/objects/forum/comment.php?id=327, http://www.mamila.sk/objects/forum/comment.php?id=247
JankaMich
 
Príspevky: 1614
Registrovaný: 14 Apr 2011, 00:42
Bydlisko: Drahovce (Piešťany)
Počet detí: 3
1. dieťa: Olinka
Rokov: 22 rokov, 5 mesiacov, 18 dní
2. dieťa: Jajka
Rokov: 18 rokov, 5 mesiacov, 11 dní
3. dieťa: Katuska
Rokov: 15 rokov, 1 mesiac, 12 dní
Môj status: ako poradkyňa pri dojčení rada pomáham využívať materský inštinkt

Re: Skolka - odstavit alebo ....?

Neprečítaný príspevokod carodejnica » 09 Apr 2012, 23:49

Ja mám so škôlkou (resp. nástupom do práce) nasledovnú skúsenosť.
Dcéra mala dva roky (júl 2011), keď som nastúpila do práce. Z toho pol roka bola pri kamoške - opatrovateľke, potom (od jej 2,5 roka, od januára 2012) v škôlke. Ja som sa rozhodla v žiadnom prípade neodstaviť, jednak z dôvodu, že som za prirodzené a dobrovoľné odstavenie zo strany dieťaťa (dieťa sa pred 2,5 rokom dobrovoľne neodstaví, ak nie sú chyby pri dojčení) a jednak z dôvodu, že som jej chcela týmto spôsobom podať "barličku" aby ľahšie znášala odlúčenie, aby mala istotu, že ma nestratila. Myslím, že to pomohlo. Napriek tomu, že bola a je naučená zaspávať na prsníku, v škôlke začala spávať sama, zrejme "odkukala" od druhých detí. :-)
A dobre čítam, do škôlky pôjde malý až od januára 2013? Uff.
To podľa mňa riešiš príliš zavčasu, to je ešte predsa ešte 9 mesiacov, takéto malé deti prejdú za takéto obdobie obrovské skoky, ja sama sa čudujem, keď si pozriem videá s dcérou, čo i len pol roka dozadu a nechápem, akým vývojom to moje dieťa prešlo. Naučila som sa proste tieto veci riešiť vtedy, keď sú aktuálne, pretože môže byť úplne iná situácia. :-)
Ale samozrejme, (teraz si uvedomujem, že som to blbo napísala) je fajn, že si dopredu zisťuješ čo a ako, nemyslela som to zle. :-)
Obrázok užívateľa
carodejnica
 
Príspevky: 584
Registrovaný: 22 Mar 2011, 17:37
Počet detí: 2
1. dieťa: Naďa
Rokov: 14 rokov, 10 mesiacov, 2 dni
2. dieťa: Matej
Rokov: 11 rokov, 8 mesiacov, 14 dní
Môj status: "Človek sa neutopí preto, lebo sa ponorí, ale preto, lebo zostane pod vodou."
Paolo Coelho

Re: Skolka - odstavit alebo ....?

Neprečítaný príspevokod tamoulik » 09 Apr 2012, 23:58

Lusia,
tiez planujem dat mladsieho syna do skolky od buduceho roka, asi od marca, po dovrseni druheho roku (s prvym som bola doma do troch rokov, kedze sa mi rodicovska prekryla s narodenim mladsieho syna, ale tiez z financnych dovodov do troch rokov byt doma nebudem moct) a som na tom podobne ako ty, aj ked je Samko o 4 mesiace mladsi od tvojho. Tiez jedlu moc neda, hlavnym zdrojom potravy je MM, uspava sa iba na prsniku, ci uz v satke alebo v posteli, v noci sa budil ako spominala JankaMich tak 6-8x a odkedy sme zacali bezplienkovat aj v noci, tak sa pocet zobudeni zredukoval na 3-4, z toho 2-3 cika a niekedy sa este zobudi na kaslanie a nasledne dojcenie(mame velmi sucho v byte) alebo na zly sen. Ja mam serblik na posteli, zadok ma holy, ma tricko a babylegs (navleky) az pod zadok a ked sa zacne vrtiet, posadim na serblik, prsko do pusy, ak chce cikat, hned pusti, ak nie a dovod zobudenia je iny, tak hned sa zo serblika berie prec, ale naozaj nam nocne cikania zredukovali aj nocne budenie.
Co sa tyka odstavenia, podla mna to riesit vopred netreba, dieta sa podla mna samo nastavi na zmenu rezimu v nepritomnosti matky, uz bude mat aj viac mesiacov a uvedomi si rozdiel, ci si pri nom a mozes prsnik ponuknut, alebo ci bude pri nom ucitelka a prsnik nebude. Je mozne, ze prve dni to budu mat ucitelky trosku tazsie, ale deti si velmi rychlo na zmeny zvykaju. Mozno si to len po skolke bude chciet viac vynahradit a bude viac na prsniku nalepeny ako doposial. Aspon ja si to tak predstavujem. Viem, ze podobne to riesila aj Miriam, ked mala ist do porodnice s druhym babatkom a jedno dietatko (ak sa nemylim 13 mesacne), nechavala doma s tatinom, nakoniec to super zvladli a tiez sa rozhodla dopredu nic neriesit.
Obrázok užívateľa
tamoulik
 
Príspevky: 497
Registrovaný: 22 Máj 2011, 22:05
Bydlisko: Bratislava
Počet detí: 3
1. dieťa: Tomáš
Rokov: 15 rokov, 5 mesiacov, 4 dni
2. dieťa: Samuel
Rokov: 13 rokov, 2 mesiace, 5 dní
3. dieťa: Izabela
Rokov: 9 rokov, 9 mesiacov, 26 dní
Môj status: On ne voit bien qu´avec le coeur, l´essentiel est invisible pour les yeux (A.de Saint Exupéry)

Re: Skolka - odstavit alebo ....?

Neprečítaný príspevokod Klemka » 10 Apr 2012, 14:11

Pripájam sa k tomu, čo napísali žienky vyššie. Ako citlivá mamina to riešiš už teraz, pochopiteľne, ale naozaj je dôležité si uvedomiť aj to, že synček bude o trištvrte roka úplne iný (spomeň si, ako sa správal pred 9. mesiacmi, aký kus vývoja za ten čas urobil). Možno bude všetko úplne iné. Niektoré deti v tom veku prestanú spávať poobede úplne. Aj to je možnosť.
Ak by poobedňajší spánok potreboval, znova ostáva viacero možností. Niektoré deti po nástupe do škôlky začnú robiť presne to, čo písala Carodejnica - hoci doma by nezaspali inak ako na prsníku, v škôlke robia to, čo ostatné deti a zaspia. Niektoré deti sa nechajú ukecať, že nemusia spinkať, len nech si ľahnú, lebo ostatné deti spinkajú a nakoniec zaspia aj tieto deti.
A sú samozrejme deti, ktoré škôlku ako takú znášajú veľmi zle a problém robí aj spánok. Niektoré z týchto detí v takomto malom veku jednoducho nezvládnu zaspávanie a spanie samé v posteli. Odstavenie však tento problém nerieši, dieťa k tomu v podstate donútime za použitia sily a ešte mu vezmeme aj všetky ostatné dôležité aspekty dojčenia, z ktorých mnohé naberajú na dôležitosti práve v takomto citlivom období vážnych životných zmien, v ktorých dojčenia a tým pádom istota, že matka im bude pomáhať s ich vývojom k samostatnosti aspoň v čase, kedy sú spolu, predstavuje bezpečný prístav. Jedným z možných riešení môže byť dohodnúť sa s nejakou napr. študentkou alebo paňou na dôchodku, že by v čase, kedy sa v škôlke očakáva spánok, prišla dieťa vyzdvihnúť a uspala ho vonku v kočíku alebo v nosiči a potom ho zase priviezla do škôlky alebo rovno domov, kde by mohli počkať na matku, kým sa vráti z práce. Aj keď je dieťa zvyknuté zaspávať na prsníku, v situácii, že matka nie je prítomná, sú mnohé z týchto detí schopné akceptovať, že zaspávať sa teraz nedá inak len v nosiči alebo v kočíku a je to rozhodne menej obtiažne, ako očakávať od takéhoto dieťaťa, že si jednoducho ľahne do postieľky a samo zaspí.
Niektoré deti prechádzajú na systém, kedy jednoducho posunú poobedňajší spánok na neskôr a zaspia po príchode matky z práce napr. o štyroch na prsníku, pričom si môže pospať aj matka a spoločne si oddýchnu.
Jedno je však isté - dojčenie v tejto oblasti poskytuje dôležité istoty ako aj aspekty, ktoré pomáhajú dieťaťu aj z hľadiska nižšej chorobnosti v takýchto zariadeniach. Dojčenie môže v celej tejto situácii len pomôcť, odstavenie nič neuľahčí, práve naopak. Ak niekto v tejto situácii navrhuje odstavenie, väčšinou je to preto, že v skutočnosti nerozumie tomu, čo dojčenie dieťaťu poskytuje.
Klemka
 
Príspevky: 1363
Registrovaný: 22 Mar 2011, 09:46
Počet detí: 1

Re: Skolka - odstavit alebo ....?

Neprečítaný príspevokod lusia » 10 Apr 2012, 16:03

dakujem Vam dievcence, ste ma ukludnili, tym riesenim teraz som myslela ziskavanie informacii = ako na to, aby som sa aj ja stihla psychicky pripravit, nechcela som to "vykonat" hned :-) necham tomu volny priebeh a uvidime, je pravda ze maly za svoj zivot asi trikrat zaspal bez prsnika, ked som nestihla dojst domov od lekara nacas, ale to odkvecol od unavy manzelovi na rukach, tak v skolke mozno podlahne caru skupiny a zaspi s detickami , ved deti zboznuju napodobovanie
tamoulik, asi skusim aj ten nocnik v noci, posledne dve noci som ho musela cca o pol tretej prezliekat uplne celeho, precikal prefold a BL stvorec, takze nocnik je fajn napad, ani mi to nenapadlo, cez den ciastocne bezplienkujeme, kaka na 99% do nocnicka a piskanie tak na 50%
skusim aj dat info v skolke, je tam velmi mila pani riaditelka a vychovavatelky, kamoska si tu skolku velmi pochvaluje, ze maju k detom velmi uzky vztah, tak mozno budem aj prekvapena, ze som zo zasapavania robila take halo
ale velmi pekne Vam dakujem, rada sem chodim pre podporu svojho presvedcenia o prirodzenom odstaveni
lusia
 
Príspevky: 12
Registrovaný: 27 Mar 2011, 19:56
Počet detí: 1
Rokov: 13 rokov, 6 mesiacov, 20 dní


Späť na 6 a viac mesiacov

Kto je on-line

Užívatelia prezerajúci fórum: Žiadny registrovaný užívateľ nie je prítomný a 50 hostia

cron