pokles tvorby MM po 8.mesiaci

témy o dojčení starších detí

pokles tvorby MM po 8.mesiaci

Neprečítaný príspevokod kinsi » 05 Apr 2011, 12:44

Rada by som sa s Vami poradila. Moja malá bude mať zajtra 9 mesiacov. Od malinka krásne, až nadmerne prospievala, por.váha 3500g+52cm , 6t.5740g, 6m.9240g, 8m.10380g a 76cm. Vždy som mala veľmi nevyrovnanú tvorbu mlieka, skor nadprodukciu a každých cca 14-21 dní výrazný pokles (vačšinou nadvazujúci na veľké preplnenie). Po poklese sme sa vždy pracne rozkojovali, niekoľko dní kojenie po 1,5 - 2hodinách, obe strany. Inak som vždy kojila z jednej strany, vačšinou 7x za 24 hodín (6-9), častejšie nikdy nechcela.
Od šiesteho mesiaca jej ponúkam príkrmy, ale v podstate papá len uhorku, kukuričné chrupky, občas kúsok chlebíku, jahodu a celkom výnimočne pár lyžíc zeleninovej polievky. Ostatné rada nemá a po ochutnaní sa odťahuje a ústa neotvorí. Čiže sa ďalej viac-menej plne kojí. Mne to nevadilo, krásne prospievala ďalej, nebola nikdy chorá, ani keď my sme mali chrípku, v podstate sme sa tešili, že sa tak pekne prospieva a vraveli sme si, že keď bude na to zrelá, začne jesť i sama.
Cca posl.mesiac som jej , keďže nič iné moc neje, začala núkať prso častejšie. Na moje prekvapenie sa v podstate ochotne vždy prisala, ale nevyprázdnila prsník, len tak si párkrát cucla. Neviem, či je to tým, že sa prsníky nevyprázdňovali, ale posledný mesiac pozorujem, že mlieka mám oveľa menej ako predtým.
Teraz neviem, čo mám robiť. Je to normálne, že po určitej dobe je mlieka proste menej a mám jej len stále núkať príkrmy s tým, že keď bude fakt hladná tak ich zje? Celkovo mám ale skor pocit, akoby posl.mesiac už nemala chuť ani na tých pár predtým obľúbených vecí. Pediatrička vravela, aby som kojenie skor obmedzila, ale mne sa to nezdá, viem, že i Annag už predtým iným radila i u starších detí skor zvýšiť tvorbu mlieka, ako kojenie obmedzovať.
Za posl.mesiac nepribrala, pred 2t.mala už 10,6, teraz má tých 10,4, čo pred mesiacom. Na druhej strane , ale začala plaziť a je v tom fakt vytrvalá, čiže výdaj energie má asi veľký.
Ďakujem za Vaše názory a skúsenosti.
kinsi
 
Príspevky: 806
Registrovaný: 04 Apr 2011, 16:05
Počet detí: 2
1. dieťa: Kristínka
Rokov: 13 rokov, 9 mesiacov, 21 dní
2. dieťa: Matúško
Rokov: 11 rokov, 4 mesiace, 16 dní

Re: pokles tvorby MM po 8.mesiaci

Neprečítaný príspevokod miskap » 05 Apr 2011, 14:16

Detičky v tomto veku často začínajú štrajkovať. Majú kopu iných podnetov, začínajú pekne papať príkrmy a na prsník im už akosi nezostáva čas. Hlavne, ak z neho tečie pomaly a oni musia vynaložiť veľa energie. Tvoja malá pravdepodobne málo papá na prsníku zato, že jej ide pomaly. To si si aj Ty všimla. A keď papá málo, tak sa aj tvorí málo mliečka. Je to taký kolotoč. Najlepšie by bolo zvýšiť produkciu mliečka, skús bylinky alebo homeopatiká, často malú prikladaj, ak jej nejde dobre, použi stláčanie prsníka. Možno je to len prechodné a za chvíĺu sa to upraví. Nájdi si na dojčenie kludné miesto, kde ju nič nerozptyľuje, ponúkaj prsník keď zaspáva alebo sa zobúdza. Zintenzívni kontakt s malou, telo na telo, spite spolu v posteli. Ak to bude trvať dlhšie, radšej kontaktuj laktačnú poradkyňu, ktorá ti pomôže. Ale treba to dojčenie vidieť. Držím palce.
miskap
 
Príspevky: 27
Registrovaný: 22 Mar 2011, 23:53
Bydlisko: Banská Bystrica
Počet detí: 2
Môj status: Vedieť všetko nie je v našich silách, treba vedieť, kde pomoc hľadať...

Re: pokles tvorby MM po 8.mesiaci

Neprečítaný príspevokod annag » 09 Apr 2011, 11:14

kinsi, chudnúť by rozhodne nemala - ak chudne, tak je to znak toho, že prijíma málo živín - a ak jej nechutí jesť príkrmy (čo je normálne), musí sa logicky veľa dojčiť - lebo to teraz neodmieta - ak Ti tvorba mliečka poklesla, treba ju rýchlo zvýšiť - v tomto veku už bylinky až tak dobre a rýchlo nezaberajú - ja by som osobne skúsila domperidon , lebo schudnúť o 200 g je už dosť (ak nešlo o chybu vo vážení)

- toto je veľmi dôležité ustriehnuť, pretože malá sa dostane dlhodobo do stagnácie začne neprospievať a trpieť nechutenstvom . Za nechutenstvom v predchádzajúcom období môže stáť všeličo - zúbky, nejaké, hoci len zdanlivo mierne ochorenie, postupy pri prikrmovaní , očkovanie či nejaký iný stres - Je možné, že torba mliečka trošku poklesne oproti predchádzajúcemu obdobiu, no rozhodne to nemá byť výrazný pokles pod potreby bábätka - ak sa tak deje, treba hľadať príčinu - či už v spôsobe dojčenia (stačí napr to, že začala spávať celú noc, alebo si jej čo i len na jeden deň neponúkala prsníky aktívne, tehotenstvo ... nehovorím, že to tak má byť, ale matka dokáže naplno dojčiť aj oveľa staršie bábätko bez toho, aby mu čosi chýbalo - napr. ak je choré, i viac týždňov deti bežne nič iné deti nejedia a nepijú (aj 2 ročné povedzme - a prsníky na to zareagujú) . Podľa opisu odhadujem, že to bude práve v menej častom dojčení v predchádzajúcom období - lebo spomínaš, čím ďalej tým viac ju plne dojčíš ... asi sa až tak často okolo polroka nedojčila, však?

určite obmedzovanie dojčenia nie je riešenie, je utópia spoliehať sa na to, že dieťa začne lepšie jesť - mnohokrát sa tak nedeje, naopak,organizmus zaradí spiatočku a začne ísť na núdzový režim a prežíva z minima . Áno, lekári nie sú zvyknutí na časté dojčenie a zvýšenie tvorby a prísunu mliečka, ale sú zvyknutí odoslať dieťa na pár dní na infúzie či žalúdočnú sondu do nemocnice - aby ho naštartovali. Čo je pre dieťa lepšie a prirodzenejšie, urobiť špurt vďaka dojčeniu, alebo vďaka hadičkám a umelej výžive?
Obrázok užívateľa
annag
 
Príspevky: 153
Registrovaný: 20 Mar 2011, 22:46
Bydlisko: okres Liptovský Mikuláš
Počet detí: 3
1. dieťa: Adelka
Rokov: 21 rokov, 2 mesiace, 8 dní
2. dieťa: Miško
Rokov: 17 rokov, 7 mesiacov, 20 dní
3. dieťa: Anička
Rokov: 15 rokov, 5 mesiacov, 23 dní
Môj status: Aby dojčenie prinášalo mamičke radosť ...

Re: pokles tvorby MM po 8.mesiaci

Neprečítaný príspevokod Ludka » 09 Apr 2011, 19:17

Dojcit, dojcit a opat dojcit. Ak jej nechuti, mas mliecko, dojci ju. Babatka, reaguju na znizenu tvorbu mlieka i nechutenstvom a strajkovanim s prikrmami!
Len rozkojit opat! A najlepsie s Domperidonom, alebo v lekarni kupis na volny predaj Motilium!!!
Obrázok užívateľa
Ludka
 
Príspevky: 298
Registrovaný: 22 Mar 2011, 00:06
Bydlisko: Košice
Počet detí: 3
1. dieťa: 8
2. dieťa: 3
3. dieťa: 14 dní
Môj status: ...aby dojčené dieťa bolo normou...

Re: pokles tvorby MM po 8.mesiaci

Neprečítaný príspevokod kinsi » 12 Apr 2011, 07:55

Veľmi pekne ďakujem za Vaše odpovede. Je pravda, že som predtým malú nedojčila moc často (boli i dni,keď za 24 hod.jedla len 5x), ale ona sama skoro nikdy nepýtala a ja som jej zvykla ponúknuť, ak si náhodou nepýtala skor, tak po 3 hodinách. Navyše v cudzom prostredí bola vždy na všetko veľmi zvedavá a nejedla vobec. Ale takto to bolo od narodenia a malá rástla ako z vody, tak som mala pocit, že je to tak OK. Až po tom 8 mesiaci začal byť problém, ale možno sa tam zišlo viac faktorov (ja som mala dlho nejakú virózu, kašel, malú po prvý krát očkovali hexou, lebo mala problém s uzlinou po tbc, po tom očkovaní sa jej zase zvačšila a navyše ja, somár, som ju v čase, keď som ju začala núkať častejšie, kŕmila aj niekoľkokrát po sebe z jednej strany, lebo sa mi furt zdalo, že prsníky nevyprázdňuje).
Ešte min.týždeň som si kúpila More milk + som začala po dlhej dobe i odsavať po kojeni (na prazdno) a teda od včera mám pocit, že sa to opať začína lepšiť. Ešte pár dní počkám a odvážim malú, nech nás nestresujem.
S tým domperidomom je to konkrétne u nás ťažké, priateľ je neskutočne proti a musela by som ho brať viac-menej tajne. Už som to mala naplánované a dohodnuté tak, že mi ho predpíše kamoška, síce som ja i priateľ lekár, ale ja som na MD, recepty nemám a on by mi ho proste nenapísal. Ja viem, že sa Vám to bude zdať nepochopiteľné, ani ja tomu nerozumiem, nemá nijaký normálny argument.Je to asi i tým, že sa pýtal nejakého kolegu, čo má priateľku porodnú asistentku a laktačnú por. a tá vraj povedala, že domperidom by určite nebrala, že v tomto veku by už kľudne radšej pridala UM. No neviem, možno majú tu v ČR na kojenie iný názor i laktačné por., ale možno to len sám nejako prekrútil, aby mal čím argumentovať.
Ešte raz vďaka za rady a podporu, veľmi mi pomohli, hlavne vedomie toho, že sa to vobec dá i u 9 mesačného bábatka. Inak včera malá zjedla i pár malých lyžičiek avokáda a kus jahody a to sú u nás veľké úspechy.
kinsi
 
Príspevky: 806
Registrovaný: 04 Apr 2011, 16:05
Počet detí: 2
1. dieťa: Kristínka
Rokov: 13 rokov, 9 mesiacov, 21 dní
2. dieťa: Matúško
Rokov: 11 rokov, 4 mesiace, 16 dní

Re: pokles tvorby MM po 8.mesiaci

Neprečítaný príspevokod Klemka » 12 Apr 2011, 09:57

Kinsi, popisuješ, že dcérka bola očkovaná, boli ste chorí, to všetko môže spôsobiť, že dočasne dieťa aj prestane priberať, dôležité je zabezpečiť, aby bolo v poriadku dojčenie, chuť na príkrmy sa pri výdatnom príjme MM väčšinou zvýši.
Bolo by ideálne, keby si výdatnosť dojčenia posúdila osobne s poradkyňou pri dojčení. Ak by ste zhodnotili, že treba podporiť tvorbu mlieka, odsávanie alebo ručné odstrekovanie pomáha, domperidón, zvlášť, ak si kedysi mala nadprodukciu, väčšinou zaberá veľmi dobre a je možné ho rýchlo začať vysadzovať a ďalej dojčiť.
Obavy priateľa sú bežné a je isté, že ak posudzujeme situáciu či matka dá materské mlieko čisté, bez liekov a materské mlieko s obsahom nejakého lieku - tak lepšie je dať čisté MM. Ale - po prvé, do materského mlieka domperidón prechádza v stopových zanedbateľných množstvách a z toho sa do krvi bábätka vstrebe ešte menšie množstvo liečiva. Navyše tento liek sa bežne používa v terapeutických dávkach už pri novorodencoch. Za pár týždňov by už mali byť známe aj výsledky veľkej štúdie Thomasa Halea o domperidóne na dojčiacich matkách s cieľom podporiť jeho používanie pre zvýšenie tvorby mlieka ako indikácie pre tento liek. Čo je však omnoho dôležitejšie - ak ide o Váš prípad, ak sa dojčenie neupraví a mliečka skutočne ubudlo (čo je ťažké cez internet posúdiť, možno to tak vôbec ani nie je), tak je dôležité pracovať na dojčení kvôli zachovaniu dojčenia, aby sa predišlo predčasnému odstaveniu. Pretože tu už nezvažujeme situáciu - dať čisté MM vs. MM so stopovým množstvom domperidónu, ale to, či vystavujeme alebo nevystavujeme dieťa riziku odstavenia a prechodu na umelú výživu. Ak na zachovanie dojčenia použijeme liek, ktorý prechádza do MM v minimálnych množstvách, riziká tohto kroku sú neporovnateľne nižšie, než riziká predčasného odstavenia dieťaťa pre dieťa a aj pre matku. Navyše - More Milk obsahuje zložky, ktoré stimulujú tvorbu mlieka (ale v omnoho menej účinne) rovnako ako domperidón. Inými slovami - ak priateľ nechce, aby si užívala domperidón, tak už ho užívaš, len nie v liekovej forme, ale vo forme výživového doplnku. Avšak s účinkom, ktorý je oproti domperidónu omnoho slabší.
Klemka
 
Príspevky: 1363
Registrovaný: 22 Mar 2011, 09:46
Počet detí: 1

Re: pokles tvorby MM po 8.mesiaci

Neprečítaný príspevokod kinsi » 17 Apr 2011, 11:42

Zdravím. Mám pozitívne správy, mliečka máme asi 2dni omnoho viac ako pred týždňom. Nie som si úplne istá, čo zabralo, lebo beriem More Milk, ale zároveň sme úplne prekopali naše zvyky. Malej núkam fakt často a teda aj ona veĺmi ochotne pije, dá sa povedať, že skoro vždy, keď ju ponúknem. Len to kojenie je stále dosť prerušované, lebo malá má neskutočný zvyk počas dojčenia strkať do úst popri bradavke prstík a následne sa na ten prstík prepájať. Keď jej ho vytiahnem, prisaje sa nazad na bradavku no a ja jej mojou rukou musím tú rúčku potom "zabávať", aby sa to neopakovalo. Ale i to sa teraz trošku lepší, aspoň sa mi zdá.
No čo sa týka príkrmov, na tom sme tak rovnako, jednu, dve lyžičky ochutná a potom sa odťahuje a nechce. I keď včera pri večeri zjedla z našich tanierov celkom dosť ryže. S veľkou chuťou chrúme i tie extrudované chrumky, všetky druhy, pohánkové, kukuričné, ryžové.
V stredu ideme k doktorke, tak uvidíme váhu, ale mám pocit, že pri jej terajšej chuti na mm by to nemalo byť zlé.
Ešte raz ďakujem všetkým za podporu.
kinsi
 
Príspevky: 806
Registrovaný: 04 Apr 2011, 16:05
Počet detí: 2
1. dieťa: Kristínka
Rokov: 13 rokov, 9 mesiacov, 21 dní
2. dieťa: Matúško
Rokov: 11 rokov, 4 mesiace, 16 dní

Re: pokles tvorby MM po 8.mesiaci

Neprečítaný príspevokod Klemka » 17 Apr 2011, 18:16

Kinsi super :D Len tak ďalej!
More Milk obsahuje senovku a benedikt a skúsenosti máme také, že neskôr po pôrode už bylinky až tak dobre nezaberajú, že tu funguje najlepšie domperidón. A vzhľadom na to, že More Milk obsahuje ešte menej senovky a benediktu, než bežne odporúčame, povedala by som, že zabrali práve tie opatrenia okolo dojčenia. A to je dobre, pretože zapracovať len na tvorbe mlieka nestačí, ak sa nezlepší dojčenie ako také, pretože inak to isté, čo spôsobilo znižovanie tvorby MM, v tom bude pokračovať ďalej a časom sa zase prejavia problémy s tvorbou mlieka.
Príkrmy sú tak, ako ich popisuješ úplne typické pre správne dojčené dieťa, treba to len potvrdiť tým, že treba sledovať, či dieťa naďalej dobre priberá. Chrumky inak väčšinou deťom dobre chutia aj preto, že ich jedia samostatne a v podstate tak, ako vidia jesť dospelých. Ak naservíruješ napr. ružičku brokolice, možno ju tiež chytí do rúčok a poobhrýza ;)
Klemka
 
Príspevky: 1363
Registrovaný: 22 Mar 2011, 09:46
Počet detí: 1

Re: pokles tvorby MM po 8.mesiaci

Neprečítaný príspevokod kinsi » 27 Apr 2011, 12:48

Chcem sa tak trochu pochváliť, malinká nám zase trošku pribrala, máme 10,8kg, takže celkom prospieva, i keď jej obvyklý 97.percentil už asi nedobehne. No zase si myslím, že to až tak nevadí, lebo i tak je veliká ako sloník. V každom prípade ale stále moc príkrmov nepoje (ale i to sa lepší), ale to nám teraz tiež až tak nevadí, keďže máme dosť mliečka. Asi bol celý problém hlavne v tom, že som malej málo ponúkala prsníky, teraz sa už snažím dlhým pauzám vyhnúť, núkam furt, keď nie je iný dovod, tak po cca 2 hodinách.
Ešte by som sa rada opýtala na Vaše názory na jednu vec. Malá má momentálne rada jahody, paradajku, uhorku a tie je ochotná jesť i niekoľko krát denne. Všetko musí mať v kuse, popučené nechce ani ochutnať. Jasné, nezje veľké objemy, ale celkom sa tým prebaví. Mám jej vychádzať v ústrety a podávať jej to, čo má rada? Myslím to tak, že napr. jej skúsim dať nejakú zeleninkovú polievku, alebo niečo iné, a ona nebude chcieť, tak jej mám dať niečo z jej obľúbených jedál, alebo radšej nič a jej obľúbené jedlo až s nejakým odstupom?
kinsi
 
Príspevky: 806
Registrovaný: 04 Apr 2011, 16:05
Počet detí: 2
1. dieťa: Kristínka
Rokov: 13 rokov, 9 mesiacov, 21 dní
2. dieťa: Matúško
Rokov: 11 rokov, 4 mesiace, 16 dní

Re: pokles tvorby MM po 8.mesiaci

Neprečítaný príspevokod Klemka » 28 Apr 2011, 18:07

Kinsi, díki za skvelé správy a dôležitú spätnú väzbu. Som rada, že sa Vám darí a držím palce aj naďalej!
Ak bábätko dobre priberá a prospieva, je to, čo Ťa trápi ohľadom príkrmov úplne jedno. To, čo popisuješ, že nezje veľké objemy, ale celkom sa s tým prebaví, to je presne to, ako by prikrmovanie malo vyzerať. A ak to bude chvíľu aj jednostrannejšie, nevadí. Navyše, to, čo má rada, je pomerne zdravé a plné vitamínov, takže je to skvelé. MM by naďalej malo tvoriť hlavnú zložku potravy.
Klemka
 
Príspevky: 1363
Registrovaný: 22 Mar 2011, 09:46
Počet detí: 1

Re: pokles tvorby MM po 8.mesiaci

Neprečítaný príspevokod sonickaf » 09 Máj 2011, 00:00

moja mala ma 11 mesiacov takmer. Doteraz je dojcena. Chcela by som vsak ju naucit aby bola schopna vypit obcas moje odsate mlieko alebo UM. (teda by som mohla ist vecer vonku ;))
Kedysi ked bola malicka tak sme odstriekavali mlieko obcas (V tom case som si odstrikala celkom rychlo aj 150 ml) a mala pila z flasky, ale neskor zacala odmietat flasku a tak sme ju do toho nenutili .. kedze to zase az tak nebolo potrebne a od tej doby som si mlieko neodstriekavala.
Dnes samozrejme uz je na normalnej strave .. (papa velmi dobre.. zje co jej dam .. viac menej)
a pije vodu z poharika .. (aj ked nie vela .. ale tak deci a pol za den da)

Skusala som teda odstriekat mlieko ..ale aj ked som odstriekavala ked by moje prsia mali byt plne .. tak sa mi podarilo odstriekat tak 30 ml. Ak toto je skutocne mnozstvo mlieka co vypije ..tak je to hrozne malo (to by bolo 60 ml za 24 hodin) ) Ja totiz kojim uz len vecer a rano. Alebo odsavacka je o tolko slabsia ako detske ustocka ?
Mate niektora skusenosti???

Skusila som jej teda dat UM .. ale to odmietla.. (tak uvidime ci sa v noci zobudi ze bude hladna .. ??
Dakujem za rady ..
sonickaf
 
Príspevky: 2
Registrovaný: 08 Máj 2011, 23:56
Počet detí: 1
1. dieťa: Leah
Rokov: 13 rokov, 10 mesiacov, 12 dní

Re: pokles tvorby MM po 8.mesiaci

Neprečítaný príspevokod Klemka » 09 Máj 2011, 10:35

Sonickaf, riešenie Tvojej dilemy nie je také jednoduché. Dcérka totiž chce ísť na prsník nielen preto, že z neho tečie mlieko - takže nestačí vyriešiť potrebu odísť od dieťatka na pár hodín tým, že ho naučíš piť mlieko z niečoho iného. Dieťa sa totiž dožaduje dojčenia preto, že je to jeho prirodzená potreba, ktorou okrem potreby nasýtenia rieši aj mnohé veci, ktoré súvisia s potrebou kontaktu s matkou. Keby to bolo také jednoduché, vôbec by nebolo treba riešiť ako naučiť dieťa piť mlieko z niečoho iného, pretože 11-mesačné dieťa už papá príkrmy a v čase neprítomnosti matky vôbec nemusí byť dojčené, človek, ktorý sa oňho bude starať, ho jednoducho nakŕmi a dá mu piť vodičku a bábätko sa nadojčí zase, keď matka príde. Veď takto fungujú mnohé matky, ktoré musia nastúpiť do práce skôr alebo v zahraničí, kde je materská kratšia ako u nás. Problém nie je v dojčení, ale v tom, že bábätko v takomto veku je prirodzene silne naviazané na matku a môže ťažko znášať jej neprítomnosť. Ak je napr. večer dcérka zvyknutá, že ju uspávaš Ty, bude možno problém od nej odísť, nie kvôli tomu, že sa nenaučí piť mlieko z pohárika, ale preto, že potrebuje svoj zaužívaný spôsob uspávania a nebude jednoduché napr. pre manžela alebo pre babičku ju uspať bez Teba. Všetky situácie, ktoré bežne rieši s matkou, môže byť problém riešiť s niekym iným.
Preto by som sa ja osobne v Tvojej situácii skôr sústredila na to, aby dcérka bola spokojná s tým človekom, ktorý sa o ňu bude starať počas Tvojej neprítomnosti, aby bola naňho zvyknutá a potom to všetko môže byť úplne v poriadku .
To, koľko mlieka odstriekaš či odsaješ, nezávisí len od tvorby mlieka, ale aj od techniky odstrekovania a odsávania. Dôležité nie je však to, koľko má matka mlieka, ale koľko mlieka pije dieťa. A je zrejmé, že ak 11-mesačné dieťa je dojčené len ráno a večer, tvorba mlieka sa tomu prispôsobí a je nižšia, než by mala v tomto veku byť (keďže za normálnych okolností je v tomto veku materské mlieko ešte hlavným zdrojom potravy aj tekutín, dočené dieťa v tomto veku ešte nemusí jesť veľké množstvo príkrmov a malo by naďalej byť dojčené na požiadanie približne tak, ako v čase, keď bolo ešte výlučne dojčené - a s tým samozrejme súvisí aj to, že odsaješ menej, než kedysi, keď bolo dieťa napr. výlučne dojčené, keďže ste sa od tohto modelu dojčenia vzdialili). 11-mesačné dieťa dojčené ráno a večer sa prakticky odstavuje a s tým súvisí aj nižšia tvorba MM. Toto je veľmi častá situácia v našej spoločnosti, pretože u nás sa bežne deti v tomto veku už odstavujú, mnohé mamičky majú rok ako métu dĺžky dojčenia, súvisí to s celkovou normou spoločnosti, ktorou skrátka nie je dlhodobé dojčenie. Neviem, ako dlho by si chcela dojčiť Ty, toto je kľúčová otázka, pretože o dĺžke dojčenia rozhoduje matka. Možno si spokojná s tým, že sa dojčenie v blízkej dobe ukončí, možno nie a oplatilo by sa zaňho ešte zabojovať. Pretože tak ako je dôležité dojčenie pre novorodenca, tak je nesmierne dôležité aj pre ročné a staršie dieťa, dlhodobé dojčenie poskytuje dieťaťu mnohé dôležité veci - okrem výživovo hodnotného materského mlieka, v ktorom v druhom roku života niektoré látky, najmä tie súvisiace s imunitou, začínajú byť v omnoho vyšších množstvách, než v prvom roku života, poskytuje dojčenie naďalej dieťatku probiotické baktérie, imunitné faktory, správne formovanie tváre (čeľustí, zubných oblúkov, postavenia zubov atď), naďalej výrazne prispieva k správnemu rozvoju mozgu a v neposlednom rade poskytuje dôležitú pomoc pri riešení mnohých situácií, ktoré sú pre bábätko stresujúce - fyzické zranenie, psychicky náročné situácie (napr. rodinné oslavy atď) a postupne mu pomáha na ceste k prirodzenému osamostatňovaniu sa. Veľmi dôležité je pri prekonávaní chorôb či keď rastie nový zúbok, tam výrazne pomáha nielen dieťaťu, ale aj matke jednoduchšie a pohodlnejšie tieto stavy zvládnuť. Dlhodobé dojčenie je navyše nesmierne významné aj pre zdravie matky. Ak by si teda chcela dojčiť dlhšie ako rok, bolo by vhodné urobiť kroky zabraňujúce predčasnému odstaveniu, v ktorom sa momentálne nachádzate. Ak nechceš pokračovať v dojčení, odstavenie môžeš očakávať kedykoľvek v blízkej budúcnosti a v takom prípade bude treba vyriešiť otázku náhradnej výživy nielen v čase, keď potrebuješ odísť niekam bez dieťatka, ale celkovo.
Klemka
 
Príspevky: 1363
Registrovaný: 22 Mar 2011, 09:46
Počet detí: 1

Re: pokles tvorby MM po 8.mesiaci

Neprečítaný príspevokod sonickaf » 11 Máj 2011, 22:43

dakujem Klemka za odpoved. No tu inkriminovanu noc sme to vtedy zvladli .. celkom v pohode.. manzel ju uspal (na neho je zvyknuta aj ked ju zvycajne neuspava) .. takze problem v tom kto uspi sa vyriesil.
ano uvedomujem si ze som na hranici odstavenia a tak okolo jej jedneho roka som planovala ju odstavit tak ci tak .. takze cakam na ten spravny medznik ... viem ze je vela nazorov na dlhodobe dojcenie .. ale priklanam sa k nazoru ze dojcenie musi vyhovovat mne aj dcerke.. .. a nie kazda z nas v tom najde taky akysi prijemny ostrov. a ja som jedna z tych matiek.. ktore aj ked si nikdy nejako dojcenie neuzivali ..som vytrvala doteraz ... stale som moju dcerku dojcila krasnych 11 mesiacov.. a to myslim si nie je malo .. takze coskorre odstavenie .. bude to co planujem..

takze ako hovoris musim zacat premyslat ako ju naucim pit mliecko teda MM .. z poharika.. ani s tou vodou z poharika to nie je s nou bohvieco ..aj ked lepsi sa ... uz da za den asi 100 ml vody ..
samozrejme ma tekutiny aj v potrave... takze nemyslim si ze je problem.. aj ked musim ju pomaly asi ucit na mliecko.. aj ked mozno pockam do 12 mesiaca a zrovna ju zacnem ucit na kravske mlieko .. (ona uz ho ma v strave tak ci tak .. tak hadam to nebude pre nu take problematicke .. ako sa tvari na MM :)

Verim ze mas trosku iny nazor .. ale aj tak ti dakujem velmi za tvoju odpoved :)
sonia
sonickaf
 
Príspevky: 2
Registrovaný: 08 Máj 2011, 23:56
Počet detí: 1
1. dieťa: Leah
Rokov: 13 rokov, 10 mesiacov, 12 dní

Re: pokles tvorby MM po 8.mesiaci

Neprečítaný príspevokod Klemka » 12 Máj 2011, 09:53

Sonickaf, v dojčení neexistuje nijaká "minimálna" odporúčaná dĺžka, každý deň dojčenia je pre dieťa aj pre jeho matku zo zdravotných aj iných dôvodov dôležitý. Svetová zdravotnícka organizácia však zdôrazňuje, že dojčiť by mala matka tak, ako to vyhovuje dieťaťu a aj jej. Ak matka zváži všetky pre a proti a rozhodne sa po zvážení rizík predčasného odstavenia, že do toho aj napriek tomu ide, je to jej voľba a jej právo, nikto ju za to nemôže odsudzovať. Osobne by som to, čo chceš urobiť Ty nerobila z rôznych dôvodov, pre ktoré mi dlhodobé dojčenie vyhovuje. Ale to je môj prípad a moje dieťa. O Tvojom dieťati rozhoduješ len Ty sama. Ja do toho nemám čo hovoriť ;) aj keď mám trošku iný názor. Som rada, že ste večerný výletík zvládli dobre a držím palce, aby všetko bolo v pohode aj ďalej!
Klemka
 
Príspevky: 1363
Registrovaný: 22 Mar 2011, 09:46
Počet detí: 1

Re: pokles tvorby MM po 8.mesiaci

Neprečítaný príspevokod Alisa » 08 Jan 2013, 20:43

Chcela by som sa poradit, moja dcerka ma 9 a pol mesiaca, s kojenim sme nastastie nikdy nemali problem, len teraz asi posledne tri dni mam pocit ako by som mala menej mlieka. Prsia mam take prazdnejsie. Predtym ked sa odtiahla tak mliecko az striekalo, a teraz nic :( tak ci som mala stale nadprodukciu a teraz sa to upravilo, neviem. Nechcem zbytocne stresovat, inak dcerka ma stale dost pocikanych plienok a okrem MM, teda toho moc nevypije, par glgov z poharika. Dakujem za odpoved
Alisa
 
Príspevky: 6
Registrovaný: 01 Jan 2013, 15:46

Re: pokles tvorby MM po 8.mesiaci

Neprečítaný príspevokod elinka27 » 08 Jan 2013, 22:28

Alisa, nie je jednoduche vyhodnotit vasu situaciu takto na dialku. Sama asi vies, ze pocit plnosti prs nesvedci nic o tom, kolko v nich je mlieka. Dolezite je, ako sa dieta na prsniku sprava. Postrehla si aj v tomto nejaku zmenu?
Skus si pozriet tento dokument :http://www.mamila.sk/domain/flox/files/pre-poradkyne/prezentacie/kurz-trnava-2010-2011-cerftifikat/strajkprotokol.doc.pdf
Obrázok užívateľa
elinka27
 
Príspevky: 240
Registrovaný: 26 Mar 2011, 21:15
Počet detí: 2
1. dieťa: Jakubko
Rokov: 16 rokov, 5 mesiacov, 9 dní
2. dieťa: Zinka
Rokov: 13 rokov, 8 mesiacov, 3 dni
Môj status: www.nosmesa.eu
www.dojcenie.webnode.sk

Re: pokles tvorby MM po 8.mesiaci

Neprečítaný príspevokod Alisa » 08 Jan 2013, 23:48

dakujem za link, precitala som si to, no dcerka vzdy ked jej ponuknem tak sa prisaje, dnes si dokonca uz zacala aj aktivne pytat, zdvihala mi tricko a chcela mliecko, :dojcenie: to doteraz nerobila. Aj pije mlieko, dokonca pocujem ze prehlta, je pravda ze trosku kratsie pije a potom este dudluje, tak moze byt ze to robila dlhsie a som si to nevsimla a preto sa mi znizilo mliecko? Ja len ze som doteraz nebola zvyknuta na to ze mam akoby take prazdnejsie prsia, ma to prekvapilo a priznam sa aj trochu vystrasilo. predtym ked pila z jedneho prsnika sa mi skoro vzdy pustilo mliecko aj z druheho. Teraz sa mi nespusta. Inak spi s nami v posteli a nosime v manduce a v satke. Dnes som si ju dala na seba len tak naholo do satky a spinkala tak na mne asi dve hodiny. Mala chvilku aj dudel, (vsetci mi hovorili ze ho musi mat, ze jej ho treba, tak som podlahla) nemala ho velmi casto, iba v autosedacke, alebo sem tam ked som ju obliekala, ale nebolo to ani kazdy den, ale aj na zaklade veci ktore som si precitala na tomto fore som jej ho asi pred dvoma tyzdnami uz vyhodila. Ani jej nechybal:) dnes som jej skoro stale ponukala a vzdy sa aj napila, snazila som sa potom aj trosku odstriekat, len to mne nikdy moc neslo. Ja viem ze je to asi tazko takto posudit, skor mi ide o to ci je normalne, ze nemam take plne prsia na pocit a ze sa nespusta mlieko aj z druheho prsnika. Ze ci sa to kojenie nejako meni s vekom dietata.
Alisa
 
Príspevky: 6
Registrovaný: 01 Jan 2013, 15:46

Re: pokles tvorby MM po 8.mesiaci

Neprečítaný príspevokod elinka27 » 09 Jan 2013, 00:49

Alisa, ano cumlik moze znizit tvorbu mlieka a ovplyvnuje sposob akym sa dieta na prsnik prisava. Velmi obdivujem Tvoje odhodlanie ho prestat pouzivat po takej dlhej dobe, a je este lepsie ako ste to krasne zvladli :)
Ak by si mala akekolvek pochybnosti o tom, ci prijima dostatok mlieka, je mozno dobre osobne sa skontaktovat s poradkynou, ktora by toto vedela posudit.Pretoze ja vychadzam len z toho, co mi pises :)
Naozaj to kolko odsajes a to ake naliate mas prsniky, nehovori nic o tom, kolko mlieka v nich je. Pokial ma pocikane plienky, pribera a je inak spokojna je to ok. Spolocne spanie, nosenie a dojcenie na poziadanie, bez cumlika su spravne kroky k dlhodobemu dojceniu. :dojcenie:
Obrázok užívateľa
elinka27
 
Príspevky: 240
Registrovaný: 26 Mar 2011, 21:15
Počet detí: 2
1. dieťa: Jakubko
Rokov: 16 rokov, 5 mesiacov, 9 dní
2. dieťa: Zinka
Rokov: 13 rokov, 8 mesiacov, 3 dni
Môj status: www.nosmesa.eu
www.dojcenie.webnode.sk

Re: pokles tvorby MM po 8.mesiaci

Neprečítaný príspevokod Alisa » 09 Jan 2013, 12:22

dakujem za odpoved, skusim este par dni pockat a uvidim, ak sa mam stresovat, kontaktujem radsej poradkynu, dcerka je ale spokojna aj ma dost pocikanych plienok, takze pockam este ci sa to zmeni
Alisa
 
Príspevky: 6
Registrovaný: 01 Jan 2013, 15:46

Re: pokles tvorby MM po 8.mesiaci

Neprečítaný príspevokod elinka27 » 09 Jan 2013, 18:31

nemas zaco, ak by si cokolvek potrebovala kludne sa ozvi
Obrázok užívateľa
elinka27
 
Príspevky: 240
Registrovaný: 26 Mar 2011, 21:15
Počet detí: 2
1. dieťa: Jakubko
Rokov: 16 rokov, 5 mesiacov, 9 dní
2. dieťa: Zinka
Rokov: 13 rokov, 8 mesiacov, 3 dni
Môj status: www.nosmesa.eu
www.dojcenie.webnode.sk

Re: pokles tvorby MM po 8.mesiaci

Neprečítaný príspevokod Alisa » 25 Jan 2013, 00:20

Tak nakoniec sa mi zacalo tvorit viac mliecka, asi som mala slabsi tok, tak som zacala stlacat prsnik a mam pocit ze to zabralo. Dcerka je teraz este aj chora, takze nechce papat, ale byt nonstop na prsku. Chcela by som sa spytat este jednu vec, ma sa ponukat a neodmietat. Neodmietat mi je jasne, ale ako casto mam ponukat, aby som neohrozila dojcenie, ale zase aby som ju az moc neotravovala ked sa hra, alebo skuma svet okolo seba :) V noci sa stale dojci aj pat krat.
Alisa
 
Príspevky: 6
Registrovaný: 01 Jan 2013, 15:46

Re: pokles tvorby MM po 8.mesiaci

Neprečítaný príspevokod elinka27 » 25 Jan 2013, 14:37

Alisa,
na toto ti neviem dat uple "univerzalnu" odpoved :) kedze dojcenie plni aj mnohe ine funkcie, okrem prijimu materskeho mlieka. Uspi dieta, upokoji, tiez utisi bolest a pod., je najlepsie dojcit na poziadanie.
Ak je dcerka spokojna, nehneva sa na prsniku, pribera a prospieva, myslim, ze je to OK :)
Obrázok užívateľa
elinka27
 
Príspevky: 240
Registrovaný: 26 Mar 2011, 21:15
Počet detí: 2
1. dieťa: Jakubko
Rokov: 16 rokov, 5 mesiacov, 9 dní
2. dieťa: Zinka
Rokov: 13 rokov, 8 mesiacov, 3 dni
Môj status: www.nosmesa.eu
www.dojcenie.webnode.sk


Späť na 6 a viac mesiacov

Kto je on-line

Užívatelia prezerajúci fórum: Žiadny registrovaný užívateľ nie je prítomný a 38 hostia

cron